Hun toekomst in de waagschaal gesteld Duitsch vijandige propaganda Strenge straffen Door onveilig sein gereden Amsferdamscbe effectenbeurs De stakingen in Amerika Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Stoffend:efstal te Amsterdam opgehelderd Het eenige motief: „DORS T* De bijzetting van den vroegeren keizer Wilhelm II van Duitschland te Doorn. De stoet op het landgoed onderweg naar de kapel. Vooraan de krans van den Führer, daarachter de auto met het Stoffelijk overschot (P. K. Frltz Schimmelpenningh) Voor het landgerecht te Groningen ston den acht verdachten uit Groningen en As sen terecht, wegens het verspreiden van fo to's van het Oranjehuis, waaronder kaarten met voor Duitschland beleedigende gedich ten. Hoofdverdachte was de fotograaf de L. uit Groningen, die van bij hem gebrachte foto's negatieven en later afdrukken had gemaakt, in totaal ongeveer zes duizend stuks. Vol gens zijn verklaring had hij dit gedaan, om zijn te kleine verdiensten te verhoogen en had hij er niet aan gedacht dat hij door zijn handelingen blijk gaf van anti-Duitsche ge zindheid. Wel is waar tvas bij de foto's ook een, waarop behalve de beeltenis van de koningen een gedicht stond, dat kennelijk tegen Duitschland was gericht, maar verd. had aangenomen, dat vermeerdering hier van geen kwaad kon, aangezien de bedoelde foto in eenige winkels in zijn woonplaats' openlijk werd verkocht. Rechter Joppich kon dit niet aannemen, daar dit dan zeker aan dé Duitsche politie ter oore zou zijn gekomen. De andere verdachten, een laboratorium- bediende, een conciërge, een bankbediende, twee reizigers, een friseuze. allen uit Gro ningen en een onderwijzer uit Assen, had den allen of aan de L. opdracht gegeven af drukken van de foto's te maken of van hem gekocht om ze weder te verkoopen aan fa milie en bekenden. Alle verdachten bekenden de foto's ver spreid te hebben. Zij verklaarden deze niet in omloop te hebben gebracht met de bedoe ling een anti-Duitsche, handeling te plegen. Zij hadden niet anders geweten of %e ver koop van dergelijke foto's was vrij, aange zien de kaarten ook in boekwinkels werden verkocht. Staatsanwalt zeide in zijn requisitoir, dat van het begin van de bezetting af is mede gedeeld en in de bladen gepubliceerd, dat Duitsch-vijandige daden of propaganda ver boden waren en streng zouden worden ge straft. In de groote steden, zooals Groningen toch ook is, was men van dit besluit zeker op de hoogte. Een propaganda voor het Oranjehuis moet worden beschouwd als 'n Duitsch-vijandige daad, aangezien de leden van dit huis op het oogenblik nog, zooals ze zelf hebben verklaard, oorlog tegen Duitsch land voeren. De verdediger zeide van meening te zijn, dat niet is komen vast te staan, dat de ver dachten Duitsch-vijandige daden hebben ge pleegd Hij beriep zich er op, dat de foto's in het openbaar in winkels werden verkocht tot December van het vorige jaar. Bovendien is er van een verbod, zooals de Staatsanwalt noemde, geen publicatie gedaan in het ver ordeningenblad of in de Nederlandsche staatscourant. PI. vroeg vrijspraak subsi diair beval hij zijn clienten in de clementie van het gerecht aan. De verdachten kregen straffen varieeren- de van 3 maanden gevangenisstraf tot veer tig gulden boete. NIEUWE HERKENNINGSTEEKENS VOOR MOTORRIJTUIGEN MET RIJVERGUN NING. Men verzoekt ons mede te deelen, dat ten kantore van den inspecteur-generaal van het verkeer, Koningskade 25, te 's-Graven- hage, een gewaarmerkt exemplaar van de vastgestelde modellen voor herkenningstee- kens, welke»-sedert 1 Juni 1941 geldig zijn, voor belanghebbenden ter inzage ligt. Afdrukken van deze modellen liggen voor belanghebbenden ter inzage ten kantore van de Rijks(hoofd)inspecteurs van het verkeer. De vroegere herkenningsteekens hebben sedert 1 Juni 1941 hun geldigheid verloren. Voor verspreiders van Duitsch- vijandige pamfletten. De fotograaf I. uit Dokkum, had bij zijn kostbaas een strooibiljet gelezen van het zoo genaamde comité Vrij Nederland, in welk pamflet stond aangegeven, hoe men de Duit sche weermacht moest behandelen. Voorts had deze verdachte een biljet gekregen, waar op beledigingen stonden aan het adres van dr. Seyss-Inquart. Verdachte had deze vlug schriften bij den schilder K. te Garijp ge bracht, die ook de beschikking had over een cyclostile. I. had hem opdracht gegeven 100 afdrukken te maken van de genoemde pam fletten. K. had de afdrukken afgeleverd en I. had toen deze aan kennissen en familie leden gezonden. Voorts was dezen verdachte ten laste ge legd, dat hij zijn vak van fotograaf misbruikt heeft door duizenden foto's te maken van leden van het huis van Oranje. Verdachte K. gaf toe de vlugschriften voor I. te hebben gecyclostileerd. Hij had de pamfletten gelezen en wel begrepen, dat dit verboden propaganda was, doch hij had niet gedacht, dat hij verantwoordelijk kon wor den gesteld. Hij had financieele moeilijkhe den en het karwei om financieele redenen aangenomen. De staatsanwalt eischt een strenge straf: 3 jaar gevangenisstraf en f1500.boete te gen den fotograaf. Het Vonnis luidde: twee jaar en zes maanden gevangenisstraf en f 500.boete. Tegen den schilder werd vier maanden geëischt en deze werd tot acht maanden veroordeeld- De rechter zeide in zijn vonnis, dat de Duitsche rechterlijke macht geen genade kent voor verspreiders van dergelijijke gemeene vlugschriften. Hij waarschuwde het zooge naamde comité Vrij Nederland, dat, wan neer iemand der bedrijvers wordt gear resteerd, jarenlange tuchthuisstraffen zullen worden opgelegd. Wanneer de verspreiding van deze pamfletten niet ophoudt,, zal nog strenger worden opgetreden dan nu reeds geschiedt. Machinist hoort zware straf tegen zich eischen. Mr. Loke eischte tegen den 57-jarigen ma chinist der Ned. Spoorwegen F. S. te Rot terdam een boete van f 150.eubs. 2 maanden gevangenisstraf wegens het rij den door een onveilig sein. Verdachte was in den nacht van 15 Febr. j.1 .als machinist op den trein van Gouda komende op de Ceintuurbaan te Rotterdam door een onveilig sein gereden, waardoor de trein op een stilstaanden trein was ge- rtden zoodat beide treinen werden bescha digd. Verd .ontkende te hebben gezien, dat het signaal op onveilig stond. De stations chef J. J. van Vieeen verklaarde, dat het signaal op onveilig stond. Uitspraak 24 Juni a.s. ACCOUNTANTS IN HET RECHTSFRONT. De N.S.B.-persdienst meldt: Door den leider van het „Rechtsfront" wordt bekend gemaakt, dat een nieuwe af- deeling is opgericht ter opname van de accountants. Alle Nederlandsche accoun tants, ongeacht hun lidmaaschap van de N.S.B.. kunnen hiervan lid worden. Tot lei der van deze afdeeling is benoemd de heer C. M. Steen/ken. accountant bij don Rijks accountantsdienst. Iets meer handel. Aanvanke- lijk gedrukte stemming. Later op den middag krachtig herstel Nederlandsche beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1941 I 4 Nederland 1949 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3*4 Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 VK. L.K. 98 1/16-981/4 98 1/16-98% 100% 190 1/10 96% 96% 9911/46 991/16 88 3/16-88% &<I/4-88U' 99 11/16 ons/ 88% 903/4 89 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. EEN HONDERJARIGE TE LEEUWARDEN Gisteren vierde de weduwe J. Kreger Reinhart te Leeuwarden haar honderdsten verjaardag. De Lekkumerstraat, waar het oudje woont, was door de buren versierd. Talrijke gelukwenschen werden de jarige toegezonden. MUSICUS LUISTERDE NAAR ENGEL- SCHEN ZENDER. Voor de vijfde kamer "der Amsterdamsche rechtbank, gepresideerd door Mr. W. J. H. Dons, stond terecht een Amsterdamsche misicus en refreinzanger, die beschuldigd werd van het luisteren naar den verboden Engelschen zender. De man, die tijdelijk in Hilversum had gewoond, gaf toe nu en dan te hebben ge luisterd naar de tadio uitzendingen van den Engelschen zender in de Nederland sche taal. De officier van Justitie eischic een ge vangenisstraf voor den tijd van drie maan den. De verdediger, vroeg een lichtere straf op te leggen en rekening te houden met d&»| drie maanden, welke de musicus r?eds in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht. Steeds nog uitbreiding. Washington, 19 Juni (A.N.P.) Ameri- kaansche arbeiders, die op grond van hun werk tot dusver uitstel van militairen dienst hadden gekregen, zullen in het vervolg wor den opgeroepen op het oogenblik, waarop hun uitstel door deelneming aan een staking komt te vervallen, zoo heeft, de brigadegene raal Hershshey verklaard, die leider is van de Amerikaansche röcruteering. Deze maatregel beteekent, dat alle stakers op dienstplichtigen leeftijd voor de keuze worden geplaatst hun werk in voor de be wapening belangrijke bedrijven terstond te hervatten, zich van den aanvang af verre te houden van alle stakingen, of onmiddellijk in militairen dienst te gaan. In zes fabrieken van de Bohn Aluminium and Brass Company zijn ongeveer 4990 ar beiders wegens loonëischen in staking ge gaan. Volgens opgaven van de bedrijfslei ding beschikt de maatschannij over staatsop drachten ter waarde van 25 millioen dollar. Van de productie is 85 pet. voor de bewape ning bestemd. A'dam '37 I 3*4 's Grav. '37 1 3% N Holl. '38 3 N Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I Hl 3% Z.-Holland 1937 3 8934 89 93% - 853/4 - 90% 87 87 8.73/ 90% 91 ENGELSCHEN VAN 41 JAAR MOETEN ZICH MELDEN. Berlijn, 10 Juni (DNB.) Alle in 1900 geboren mannelijke inwoners van Groot- Brittannië moeten zich op 21 Juni, naar de Londensche berichtendienst meldt, op grond van een verordening van het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid aanmelden. Zitting van Dinsdag 10 Juni. ELF VERDACHTEN ACHTER SLOT EN GRENDEL. In een kleedingmagazijn aan de Rozen gracht werd verleden week een inbraak ge pleegd, waarbij niet minder dan twaalf ba len heerenstoffen ter waarde van f 2500.— werden gestolen. Het politie- en recherchewerk in deze zaak verricht, heeft spoedig tot resultaat geleid, zoodat reeds thans in verband met deze in braak elf menschen zijn gearresteerd, van wie een aantal verdacht van diefstal, ande ren van heling. Naar is gebleken, is een der inbrekers, onder voorwendsel dat hij kwam sol 1 iritee- ren. overdag de kleermakerij binnengeko men, waar hij zich verstopte, om. toen een maal de duisternis gevallen was. zijn mede plichtigen hinnen te laten Het vervoer van het gestolene eischte veel hulp vandaar.dat het aantal arrestanten zoo groot is. Ook de ontvreemde stoffen zijn achter haald en in beslag genomen. KIPPEN KWAMEN VAN HONGER OM. De Rotterdamsrhe rechtbank vp.roordeeHe den koopman P D. te 's Gravenhace we gens verw»"»-''nnzing van dieren tot een ge vangenisstraf van twee weken. De verd had c.a. 80 kinnen onverzorgd arhtergela ten. tengevolge waarvan een groot aantal den hongerdood stierf. Daders van de serfediefstallen ie Schagen staan terecht. EEN HAMSTERTJE VERDWEEN... EEN ZAAK MET EEN STAARTJE. Men zou het aan de drie onnooze-le jongens, die gistermorgen terecht stonden, niet gezegd hebben, dat zij in het begin van dit jaar Schagen min of meer in rep en roer gebracht hebben, zoo dat de Officier zeide maar met een staalkaart te zullen komen uit de serie diefstallen en inbraken door deze nog minder jarige knapen gepleegd. HUn eenige motief aldus verklaarden zij in roe rende eenstemmigheid, was dorst geweest, aan bier en sigaretten was de buit besteed. Buit. afkomstig van diefstallen van lood hier. van krui denierswaren elders, buit verkocht aan burgers, die straks terecht zul len staan voor den economisohen rechter, en wien aldus de Officier, ecu strenge straf wacht. Het eprst stonden terecht de jeugdige S. J. S. en P. K., die samen lood hadden gestolen van het dak van de R K. Jongensschool en zink van 't hrandstnffenhok van die school, en dit hadden verkwanseld voor een gulden aan den onkooner Jonkman In deze zaak was de heer S. J. Overtoom, inspecteur der kerkelijke gehouwen, getuige. Mr. de Groot verdedigde S. en mr. Leesberg K. Veel be- hoefdp er niet gepraat te worden, dé jon gens gaven het feit grif toe. en de Ambte naar van de peclasseering. de heer Wiggers adviseerde ten aanzien van S. ter beschik kingstelling van de reeccring en voor K. een verblijf in de jeugdgevangenis, of wan neer daar geen plaats is. een gevangenis straf, i00 mogelijk door te brengen in de openluchtgevangenis te Veenhuizen. „En hoe is dat nu allemaal geko men", polste de president. „We hadden een afspraakje, want we hadden geld noodig", vertelde S. „Waarvoor?" „Voor bier!" „En jij K? Ook dorst? „Ja meneer De Officier: Zeventien iaar en dan al zoo'n behoefte om in café's te ko men? 's Is fraai! Het requisitoir. Zeer ongunstig, aldus de Officier, staan deze jongens bekend, ze hebben in Schagen ongeveer alle pakhuizen leeggehaald; zoo als 't meer gaat. 't begon met lood en 't eindigde met van alles en nog wat. Speci aal over S. is het rapport zeer ongunstig; zonder blikken of plozen zegt hij, dat hij 't geld noodig had \mor bier,, en verspeelt zijn toekomst. Het is noodig dat deze ion gen langen tijd ter beschikking van de re- geering wordt gesteld, 't is zijn eenige kans een bruikbaar lid van de maatschap- pii te worden. Tegen K. eischte de Officier 9 maanden gevangenisstraf, zoo mogelijk door te bren gen in de jeugdgevangenis te Veenhuizen. Dp verdedigers mr. de Groot en mr. Lees berg. refereerden zirh aan 't oordeel van de rechtbank, doeh voor K. achtte mr. Leesberg de straf wel wat zwaar. Nog meer lood. Toen kwam de derde in het complot, E. R„ in de zaal. TJH had een week na den tooddiefstal door S. en K. sarrien met S. ook lood gpstolen pp onnietnv van het dak der R K. school. Ook hii had dorst gehad en weer was Jonkman de fortuinlijke opkooner. De Officier kon kort ziin. hij noemde het treurig, dat ook deze iongen zijn toekomst in de waagschaal had gesteld en eischte ipgeri B. 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Lesterhuis, refereerde zich. maar vroeg een wat lichtere straf. B. was minder tevreden. „En waarom?" vroeg de president. „Ik vind 't veel te veel, voor 1 gulden 9 maanden." „Wat had ie dan gedacht?" „Een maand „O. dus je vond 't niet zoo erg..." „Wel èrg. maar een maand is/ toch wel genoeg Het hamstertje verdwenen Na het lood kwamen de kruidenierswa ren aan de beurt. Mevr. T.—D.. een buurvrouw van S„ was op een morgen tot de ontstellende ontdek king gekomen, dat uit de schuur achter haar woning waren verdwenen een kist prnimedanten, 40 pond rijst,. 8 pond grauwe erwten. 15 Edammer kazen, citroenboonen, vermicelli, enz. enz,, enfin een heele krui denierswinkel, zoodat het niet zoo verwon derlijk was, dat de president vroeg of de dame soms winkelierster was B. en S. hadden dat zaakje opgeknapt, deels was de buit bij S. verborgen, deels hadden ze de waar aan den. man gebracht. Zonder bon. maar tegen goeden prijs, want de opbrengst was een dikke honderdveertig gulden. Tnplaats dat zij nu als moderne Lord Listers gingen betoogen, dat zij het ter wil le van de sociale rechtvaardigheid beter hadden gévonden. niet alles aan een te la ten, maar aan de minder bevoorrechten uit te deelen. wisten de knapen al weer niet anders te vertellen dan dat ze dorst gehad hadden Voor S. kwam Tiet er niet zoo veel meer op aan. B. hoorde ook voor deze zaak 9 maanden en ter beschikking stelling tegen zich eischen. Eigenlijk had ik nu 80 maanden moeten vragen, zei de Officier, want ziin aandeel was f 80.en zelf stelt hij de straf op een maand ner gulden De president probeerde de jongens nog wat aan 't praten te krijgen, maar meer dan „dat re 't wel erg vonden", was er niet uit te krijgen Bovenkarspel. OFFERBLOKKEN GF.LTCHT. Waar verd. A. P. M. vandaan kwam, kre gen we niet te hooren. maar wel. dat hii momenteel gedetineerd was in het Huis van Bewaring te Haarlem. De man bleek door het land gezworven te hehhen van Noord naar Zuid en van Oost naar West. Dat het trekkershloed hem in de aderen zat. was op zichzelf niet erg. maar dat hij op 'zn zwerftochten het mijn en dijn niet van el kander wist te onderscheiden, dat kon nu weer niet door den beugel. Deze verdachte bleek een uitgebreid zon den register te heb ben. doch de Officier van Justitie, mr. de Bruevs Tack legde hem ditmaal alleen ten laste, dat hij op Zaterdag dep tienden Mei de R.K. kerk te Bovenkarspel was binnen gewandeld en aldaar zes offerblokken van HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 94% 95 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 179% 182 Ned. Ind Handelsb. A 126 122 Ned. Handel Mij. c.v. A 130 129 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 132-13234 133%-132'4' Centr. Suiker Mij. 198 197 Fokker g A 172 172 Lever Bros en Unilever cv.A110%-109 110%-113% Ned. Ford 279 2SÓ Philips G B v A. 19434-192% 193*4-202 Philips pref. A. 143 144 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 227%-224i4 223-229% SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Hólland'Amerikalijn A. 110-109 107%-11034 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 15434-152% nat. bez. v. A. 151-1521/2 Kon. Paketvaart A 211%-211 2071/2-211 Ned. Scheepv. Unie A. 159-157% 154-160 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H VA. Javasche Cultuur N.l.S U. 388-381 375-390 226 225 225 225 TABAKSONDERNEMINGEN. Deii Batavia Mij. 20034 195 De(i Mij. cv. A. 259 259%-26l Senembah 200*4 200*4 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubbèr 234-226*4 230-245 Heli Batavia Mij. A. 193i/4 195-199i/2 hun inhoud had ontdaan en daardoor in 't bezit was gekomen van ongeveer dertig gulden. Met een beitel, welke zich bij de stukken van overtuiging bevond, had hij de offerblokken open gewerkt. De pastoor uit Bovenkarspel kwam een en ander bevestigen en verdachte ontkende het hem ten laste gelegde ook niet. De president, mr. baron Tuyll van Se- rooskerken wees er verdachte op. dat deze in Nederland al meer offerblokken had ge licht en in Alkmaar op 22 April een fiets had geslolen bovendien. Hij was op dit kar-, retje. dat het merk „Turner" droeg, via Bovenkarspel naar Hoorn gefietst en had zich daar in een logement geïnstalleerd. Het verblijf in Hoorn was van k.orten duur ge weest, want kort daarop werd de man ge knipt. De Officier van Justitie requisitoir ne mend, noemde dezen diefstal slechts een hoél klein sfaalkaartje van hetgeen verd. op z n geweten had. Hij ging de eene kerk in en de andere kerk weer uit; verd. was wel wat gewend, want als een offerblok slechts weinige centen bevatte, dan liet. hij die erin zitten. Mr. de Rruves Tack noem de deze diefstallen buitengewoon laag staan de feiten en daarom moest de man voor geruimen tijd uit de maatschappij verwij derd worden. De eisch luidde 2 jaar gevan genisstraf. De verdediger van verd. mr. Westerhuis refereerde zich aan het oordeel van de Rechtbank. De president bepaalde de uitspraak in ezp zaak on heden over veertien dagen; daar verdachte aan het hem tenlaste g®" legde niets meer had toe te voegen. Rn dus zal deze „trekker" wel noodge dwongen geruimen tijd rust moeten genie ten in de rel. iets wat misschien tot loute ring aanleiding geeft. Dat is tenminste 1® hopen, UITSPRAKEN. Vóórdat de zitting^ een aanvang nam.' eed de Rechtbank o.m. de navolgende uit spraken: T. Jr„ een der verdachten uit de fleruchtmakende zaak der fraudu leuze slachflnnen in de Züpe. werd veroordeel^ »0f drie maanden gevan genisstraf. ue eisch was 5 maan den. ^en Helder, die terecht had gf* i„' wegens verduistering van geld uit ™>nzakies. werd veroordeeld tot 6 maanden gevangen,«traf r>e eisch van den Officier g™- had geluid: 9 maanden gevan genisstraf Hetzelfde vonnis moest J. v. M. uit 01 endergaan. die verduisterd geld "i aü* had aangenomen, wetende, nat dit geM van verduistering afkomst!" was. Tegen dezen verdachte had de Of"" cior 3 maanden geëischt.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2