De strijd in Syrië DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tegenstand niet gebroken Verduisteren 10.01 uur JAPAN bepaalt Het Britsche kabinet in geheime zitting bijeen Roemeensch staatsleider in Duitschland Admiraal Luetjens omgekomen Uitbreiding van de vlootbasis Singapore Amerikaaosch expeditiecorps op oorlogsvoet zijo houding KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 12 JUNI 1941 Engelschen op enkele plaatsen opgerukt Scherpe Amerikaansche waarschuwing aan Frankrijk d" 1800 arrestaties io Kaboel Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.18 uur De nieuwe Bouwmeesterrevue met Buziau HELDERSCHE COURANT DONDERDAG Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9255 KABINETSZITTING IN VICHY. Men toont zich, volgens D.N.B., in Fransche militaire kringen zeer voldaan over het verloop van de operaties in Syrië. Als voornaam ste indruk wijst men erop, dat op het geheele front tegenstand wordt geleverd en dat de Fransche posi ties konden worden gehouden. Voor de eerste maal worden thans ook gevechten aan de Syrisch-Iraksche grens gemeld. Zoo is in de buurt van Aboe Kemal aan den Euphraat, op het punt waar deze rivier de naar Tripolis loopende. Fransche petroleumleiding snijdt, met steun van de artillerie een aaval gedaan op een gemoto riseerde vijandelijke ardeeling. Reeds is verbinding tot stand gebracht met de Fransche verdedigingsstrijdkrachten. Aan alle fronten hebben de Engelschen aanzien lijke verliezen geleden. Talrijke vijandelij ke pantserwagens werden vernield en een aantal Britsclje vliegtuigen neergeschoten. In militaire kringen te „Vichy legt men den nadruk op den schitterenden strijd- geest der Fransche troepen, waarop de En gelschen blijkbaar niet gerekend hebben. Het Fransche ministerie van oorlog te Vichy deelde gisteravond over de militaire situatie in Syrië mede. dat in den middag van den tienden Juni en in den ochtend van den erfden Juni den Engelschen, na ver sterking van hun stellingen en het in het veld brengen van nieuwe strijdkrachten felle aanvallen hebben ondernomen op de Fran sche posities. In het zuiden van den Liba non gelukte het Australischen troepen met steun van de artillerie van een sterk eska der, dat door de Fransche weerstandseen- tra onophoudelijk onder vuur genomen werd, langs de kust ten noorden van de rivier Litani lichtelijk op te rukken. De Fransche troepen, bieden, ondanks zware verliezen, aan den in aantal superieuren tegenstander verbitterden tegenstand. Ten westen van het Hermon-gebergte moesten de Fransche strijdkrachten, die Merj Aoyem verdedigden, teruggenomen worden naar de hoogte van Asbaja. Tus- Schen den Hormon en de Dieben Droes hebben Fransche afdeelingen Dinsdagmid dag met steun van het luchtwapen, ver scheidene succesvolle afzonderlijke aanval len uitgevoerd en ten zuiden van Kissuje den tegenstander, die tracht op te rukken naar Damascus. tegengehouden. De strijd ging Dinsdag voort Verbitterd verdedigen de Fransche troepen zich tegen de felle, door pantserwagens ondersteunde aanvallen der vijandelijke infanterie. Een uit Irak oprukkende Britsche pant- serafdeeling is met Fransche troepen aan de Syrische grens bij Aboe Kemal in contact gekomen. Het Fransche luchtwapen grijpt overal buitengewoon doeltreffend in de defensie in, door de strijdkrachten te land en de seheepseenheden van den tegenstan der met bommen te bestoken. Op 8 en 9 Juni zijn 9 Britsche vliegtui gen neergeschoten. Het aantal van de op 10 en 11 Juni vernietigde Britsche machi nes kon nog niet worden vastgesteld. In tegensteling tot de berichten van den Londenschen zender, die willen doen geloo- ven. dat de Britsche trepen in Syrië en den Libanon oprukken, zonder tegenstand te ondervinden, kan geconstateerd worden, dat de Fransche troepen overal hardnekkig verzet bieden tegen het opdringen der vij andelijke strijdkrachten, aldus D.N.B. Aan het zuidelijke front in Syrië heeft een artil- lerie-afdeeling zeven vijandelijke pantser wagens vernield. De bevolking van Beiroet en Damascus slaat de ontwikkeling der oorlogsverrichtin gen rustig gade, in volledig vertrouwen op de Fransche strijdkrachten, die de taak op zich hebben genomen, het gebieid van de Levant te verdedigen. Zeegevecht bij de Libaneesche kust. Het Fransche persagentschap Ofi meldde gisteren uit Beiroet: Gistermiddag kruisten twee torpedoboot- jagers der Fransche Levantvloot voor de Li baneesche kust ter hoogte van Saids, toen zij in het zuidwesten op een afstand van 20 km. drie Engelsche torpedobooten zagen, die in noordelijke richting voeren. Onze schepen begonnen onmiddellijk den strijd. Na eenige minuten zag men op een der vijandelijke schepen een sterke rookontwikkeling. Twee Engelsche torpedobooten trachtten het getrof fen vaartuig achter een rookgordijn te ver bergen en zetten den strijd voort. Zij wer den gesteund door nieuwe Britsche schepen. Onze beide schepen zetten koers naar Bei roet en trachtten aan de beschieting door de vijandellijke vaartuigen te ontkomen. Door het vuur van onze jagers werd het voorste der achtervolgende vijandelijke schepen ge troffen: het maakte plotseling zware slagzij en verdween achter een rookgordijn. Fransche ministers beraadslagen. De Fransche ministers en staatssecreta rissen zijn gisterochtend om 11 uur voor een ministerieele beraadslaging onder voorzitter- Schap van maarschalk Pétain bijeengekomen. Voorstel tot oonierentie van alle domlniale ministers. De Britsohe berichtendienst deelt mede, dat gistermiddag een geheime zitting is gehouden door het Engelsche kabinet. In deze zitting werd voorgesteld alle dominiale ministers bijeen te roepen voor een confe rentie. Churchill zou hebben geantwoord, dat hij weliswaar een dergelijke ontmoeting verwelkomen zou, maar dat dit toch met moeilijkheden verbonden is, aangezien nau welijks alle dominiale ministers tegelijker tijd in Londen zouden kunnen aankomen. ZWITSERSCH COMMUNISTISCH BLAD VERBODEN. BERN, 11 Juni (D.N.B.). De Zwitsersche bondsraad heeft vandaag krachtens een besluit van den nationalen raad de partij van Nicole, de Federation Socialiste, ver boden wegens haar communistische, tegen den staat gerichte politiek. Dezer dagen zullen de vier afgevaardigden van deze par tij vervallen verklaard worden van hun ze tels. De pony tax in het Limburgsche land op den weg naar Susteren (Het Zuiden) DIPLOMATIEKE BETREKKIN GEN ZEER GESPANNEN. Staatssecretaris Huil heeft tijdens zijn on derhoud met den Franschen ambassadeur in Washington Henry Haye. waarbij deze uitdrukking gaf aan de verontwaardiging van Frankrijk over den nietgeprovoceerden aanval van Engeland op Syrië, een nieuwe, ernstige waarschuwing gericht aan de re geering in Vichy betreffende de voortzet ting van de samenwerking met Duitschland. Frankrijk zou geneerlei tegenstand hebben geboden tegen Duitsche bezetting v. de mi litaire en luchtsteunpunten in Syrië. Huil duidde bij deze gelegenheid op de mogelijk heid, dat ook in andere Fransche bezittin gen een soortgelijke situatie zou kunnen ontstaan. In diplomatieke kringen alhier heeft de scherpe verklaring van Huil groot opzien gebaard. Er wordt op gewezen, dat de Fransch-Amerikaansche diplomatieke be trekkingen uiterst gespannen zijn. Antonescu confereert met Ribbentrop. von - verdwijnt man no9 Een eeuwenoud K.ndwerk, dat mee^ a#k$eh|||#n- De ^„g, eikenboomen Muenchen, 11 Juni (DNB.) De leider van den Roemeenschen staat, generaal An tonescu, is vanmiddag per vliegtuig alhier aangekomen. Op het vliegvled werd hij wel kom geheeten door minister von Ribben trop. De Roemeensche staatsleider, generaal An tonescu heeft na zijn aankomst in het hotel ,vier Jahreszeiten" een eerste bespreking gevoerd met den rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop. Naar men verneemt, verliep het gesprek in den geest van de hartelijke vriendschap, die beide lan den verbindt. In aansluiting gaf de rijks minister ter eere van den gast een diner, waaraan het -gezelschap van den Roemeen schen staatsleider en talrijke prominente Duitsche persoonlijkheden uit staat, partij en weermacht deelnamen. Opvolger benoemd. De vlootvoogd, admiraal Luetjens, heeft bij den ondergang van het slagschip Bis- marek den heldendood gevonden. Tot zijn opvolger heeft de Fuehrer en opperbevel hebber der weermacht den chef van den staf der oorlogvoering ter zee, admiraal Schnie- wind, benoemd. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Berlijn, 12 Juni (D.N.B.) In den af- geloopen nacht zijn vijandelijke vliegtui gen in verspreide linie boven West- en Noord Duitschland verschenen. Zij richt ten hun aanvallen in hoofdzaak op het industriegebied van Rijnland en Westfa- len. De vijand liet een aantal Brisant- en brandbommen vallen, waardoor eenige personen getroffen werden en eenige scha de werd aangericht. Volgens de tot dusver re ontvangen berichten zijn twee Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Amerikaansoh materiaal aange komen. B e r 1 ij n, 11 Juli (D.N.B.) De Engel sche berichtendienst heeft een uitlating van den Britsehen opperbevelhebber in Oost- Azië weergegeven, volgens welke de vloot basis Singapore voor een eventueel gebruik door een geallieerde vloot vergroot zal worden. Jacht- en gevechtsvliegtuigen, als mede scheepsmateriaal, dat op grond van de leen en pachtwet door Amerika wordt geleverd, zijn reeds in Singapore aangeko men. De Indische autoriteiten te Kaboel hebben, naar uit Delhi wordt gemeld, medegedeeld, da zij tot 10 Juni 1800 arrestaties hebben verricht en dat 21 inboorlingen bij botsingen met de politie zijn gedood. Ook in Ahmeda- bad is de toestand nog ernstig. Uit talrijke plaatsen, vooral in de provincies Sind en Pendsjab, komen nog berichten over daden van geweld der opstandelingen. In de nabij heid van Lahore is een station vernield. Aan gezien de autoriteiten de wet op de speciale omzetbelasting nog niet hebben ingetrokken dreigen de Indische zakenlieden hun zaken te sluiten. HET LUCHTALARM OP MALTA. Geneve, 12 Juni (D.N.B.) Volgens een Reuterbericht is op Malta in een jaar tijds 694 maal luchtalarm gemaakt In versneld tempo. NEW YORK, 11 Juni (D.N.B.). United Press beweert in welingelichte congreskrin gen te hebben vernomen, dat een divisie marine-infanterie en legerinfanterie in ver sneld tempo op oorlogsvoet gebracht wor den om een expeditiecorps te vormen. Men betoogt, dat weliswaar nietg edacht wordt aan het zenden van troepen buiten het land maar dat de vorming van dit expeditiecorps geschiedt „voor onvoorziene gevallen". HONGKONG EN DE OORLOG. Sjanghai, 12 Juni (D.N.B.) De gouver neur van Honkong heeft medegedeeld, dat Hongkong zijn bijdrage tot den Engelschen oorlog aanzienlijk moet verhogen. Hij zei- de voornemens te zijn, grootere stortingen in het Engelsche oorlogsfonds mogelijk te maken door zwaardere belastingen. Boven dien moeten door de belastingen middelen voor eigen doeleinden van Hongkong wor den opgebracht In verband met het toe nemende gebrek aan scheepsruimte moet Hongkong van eiken invoer, die niet on- voorwaardeijk noodig is, afzien. BRAZILIAANSCH WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. Rio de Janeiro, 12 Juni (D.N.B.) Bij Beien in den staat Para is een Brazili- aansch watervliegtuig gevallen. De zes inzittenden zijn om het leven gekomen. NOORSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. New York, 12 Juni (D.N.B.) Volgens mededeelingen in scheepvaartkringen al hier is het voor Engeland varende Noor- sche m.s. „Teneriffa" dat 5655 ton mat, in het noorden van den Atlantischen Oce aan tot zinken gebracht. Associate'd Press meldt, dat de bemanning gered is. Ook de oudste inwoonster, de 103-jange mej. G. Freihaus, ontbrak niet op het feest, toen deze week de directrice van het rusthuis Vredenhof" te Amsterdam, mej. R. Lautenschutz (rechts) haar xM- veren jubileum vierde (Pax-Holland) ZEER WAARSCHIJNLIJK VERTREKT DE JAPANSCHE DELEGATIE UIT BATAVIA. In een zitting, die ruim vier uur geduurd heeft, heeft het Japansche kabinet, naar of ficieel wordt medegedeeld, de definitieve hou ding van Japan tegenover Nederlandsch Indië vastgelegd. De publicaties van de nieuwe instructies voor de Japansche delegatie zou binnenkort verwacht kunnen worden. In welingelichte kringen verluidt, dat be sloten is tot terugtrekken van de Japansche delegatie en dat afle daaruit voortvloeiende gevolgen besproken zijn. „SPROOKJESLAND". (Van onzen Haagschen correspondent.) Na gedwongen werkeloosheid sedept ein de November komt er nu weldra weer een nieuwe Bouwmeester-revue met Buziau. Eind Juli gaat in den Amsterdamschen Stads schouwburg de première van dit nieuwe schouwspel, dat „Sprookjesland" zal heeten. Mevrouw Bouwmeester-Sandbergen heeft ons een en ander van haar nieuwe plannen verteld. Tegenspeler van Buziau zal Con stant van Kerkhoven zijn, de bekende blij spelacteur en veder zijn o.m. sreëngageerd de beroemde chanteuse Rita Geore, Emmy Ar- bous, Willy van Hemert, vroeger aan de Fr, Hirsch-operette verbonden, Henk Bood, Hans Kaart, Em. Buziau e.a. Er is het volledige corps de ballet met de solodanseressen Rimskaja en Jenne Roders, voorts Rodney and Bradny en het bekende danspaar Gloria et Resco. Ontzettend veel moeilijkheden zijn moeten worden overwonnen met name ook wat de costumes en sommijre décors betreft, doch er is de laatste maand hard gewerkt en met volle medewerking van de distributie instan ties is men er in geslaagd voor een uitne mende aankleeding te zorgen... en 100 pro cent Nederlandsch fabrikaat! De muzikale leiding is bij Ben Geysel in beproefde handen. In de proloog zal men Buziau zien als het „mannetje van Stavo ren". meer zullen wij er thans niet van zeg- eren! Alle leden van het 80 personen tellende gezelschap zijn blij weer aan het werk te kunnen gaan. Er wordt overdag in het Haagsche Scala gerepeteerd en Buziau steekt het niet onder stoelen of banken, dat hij zich gedurende den afgeloopen winter dood verveeld heeft Nadat zes weken in Amsterdam gespeeld is. komt „de provincie" aan de beurt. Deze tournée duurt tot het einde van het jaar, en daarna krijgt het gezelschap twee maan den „rust" in het Haagsche Scala. Onnoodig te zeggen, dat de transport moeilijkheden veel grooter zijn dan voorheen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1