N1PPER EN PELLE Finland unn H6T moeRfls Birgimeester vin Kedenblik belsedisd De strijd ia Syrië upi pn Meer vast loon in HOTELBEDRIJF Radioprogramma heeft meer akkerland noodig Duïtsch weermachtberichf Ifaliaansch weermachtbericht DOOR IN ZIJN RECHTSGEVOEL GESCHOKTEN LEERAAR. Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich te verantwoorden de 52-jarige leeraar B. E. te 's -Gravenhage. verdacht van be- leediginig van den heer P. C J Peters burgemeester van Medemblik. E. was hoofd van een iM.U.L.O.-school te Medemblik geweest en tijdens zijin verblijf aldaar was er wrijving ontstaan tusschen hem en den burgemeester over een salaris kwestie en over enkele andere kwesties. E. werd ontslagen, omdat de burgemeester van oordeel was, dat de hoofdonderwijzer niet op zijn plaats was in deze functie. olgens E. was dit ontslag onrechtvaar dig. Ilij verhuisde naar Rotterdam en begon door brieven en brochures een actie tegen den heer Peters, waarna hij wend. veroor deeld wegens beleediging. Van dit vonnis trachtte hij herhaaldelijk revisie te ver krijgen, evenwel zonder succes. In Maart en April j.1. schreef verdachte brieven aan ihet college van B. en W. en aan den ge meenteraad van Medemblik. Er werd in gesproken van het misleiden van de re geering en van den Hoogen Raad der Ne derlanden door den burgemeester, het op maken van een valsche salarisberekening, •het onder eede afleggen van een onjuiste verklaring en het opmaken van een onjuist, amlbtseedig proces-verbaal. De burgemeester en de beide wethouders, die in verband, met deze kwesties waren genoemd, achtten zich beleedigd en dienden een aanklacht in. Ver dachte zeide. dat hij zijn opmerkingen niet Ibeleedigend achtte. De burgemeester, de heer Peters, en de wethouders, de heeren Daalders en SneU legden vervolgens verklaringen af, waarin zii zeiden zich beleedigd te achten. Dr. J. van der Spek, directeur der psychiatrische inrichting Maasoord, verklaarde als getuige, dat verdach te een zeer gevoelig mensch is, wiens rechtsgevoel gekrenkt is. De officier noemde in zijn requisitoir de zaak juridisch zeer onbenullig. Verdachte, die een ontwikkeld man is, blijft voortga'an met krenken en beleedigen en hem moet een halt worden toegeroepen. Beleedigingen dienen blijkens een circulaire van het de partement in het vervolg strenger te wor den gestraft, in ernstige gevallen moet zelfs een vrijheidsstraf worden opgelegd. Aan gezien het hier een ernstig geval betrof, eischte spr. 6 weken gevangenisstraf. Verdachte voerde zelf een pleidooi, doch hij gebruikte daarbij dusdanige uitdrukkin gen, dat de president hem het woord ont nam. Uitspraak 24 Juni a.s. 207. Een onderaardse doolhof. 1. „Nou, Wawhoo, het ziet er hier werkelijk hopeloos uit. Ik begin echt te geloven, dat we op deze manier steeds dieper in het binnenste der aarde terecht komen. Je hebt nu al ruim een uur met mij op je rug hier rond gedwaald, en ik kan niet zeggen, dat ik de toestand erg hoopvol vind." 2. „Hoera! Daar ligt waar- empel onze boot! Wie had ooit kunnen denken, dat die er na de duik langs de waterval nog zo goed zou afkomen! We moesten maar aan boord gaan en ons met de stroom laten meedrijven!" 208. Pelle is bezorgd over het •ot van zijn makkers. 1. „Hallo, Nipper! Hallo, -Waw hoo! Waar zitten jullie toch Ik hoor jullie hele maal niet meer!!" 2. „We moeten naar beneden om hen te helpen. Misschien hebben ze wel een ongeluk gehad daar beneden!" 3. „Zeg eens, hoe diep is deze kloof wel niet?" „Zo ongeveer een kilometer! Vooruit, Pelle! 1" Eventueel prijsverhoogintj voor den consument De regeling, welke thans voor het hotel- en café-restaurantbedrijf in voorbereiding is. houdt in, dat het personeel meer aan spraak op vast loon zal kunnen maken, dan tot dusverre en deze loonen op een redelijk peil worden gebracht. Het ontwerp voorziet in een vaste verdee- Jing 'der verschillende functies, waarvoor mininnum-loonen zijn vastgesteld. Een be langrijke bepaling, waardoor aan vele uit wassen een einde zal worden gemaakt, is ook d.ie, waarbij aan werkgevers of hen, die dezen vervangen, verboden wordt voor het in dienst nemen of in dienst houden van een werknemer van dezen noch van anderen eenige betaling aan te nemen, ter wijl voorts is vastgesteld, dat het bedietnings- geld eigendom is van het personeel. Een belangrijke vooruitgang vorm ook het voorschrift, dat de werkgever aan het personeel een vastgestelde belooning moet uitkeeren naast het bedieningsge-ld (fooi) Idat het bij de uitoefening van zijn functie ontvangt. Een algeheele afschaffing van 't fooienstelsel is in het ontwerp nog niet op genomen. doch bovengenoemd voorschrift kan worden beschouwd als een eerste stap in die richting. Indien mocht blijken, dat de invoering cler regeling voor bepaalde groepen van be drijven een zekere verzwaring van lasten eou beteekenen. zal onderzocht worden, of daaraan tegemoet zou kunnen worden geko men door het toestaan van een redelijke prijsverhooging. Duitschland als geïnteresseerd en sympathiseerend toeschouwer Berlijn, 10 Juni (VPB). De botsingen tusschen de Engelsche en Fransche troepen in Syrië beheerschen op het oogenblik de gesprekken in Berlijnsche buitenlandsche kringen, doch de aandacht concentreert zich niet zoozeer op de militaire zijde dezer kwes ties als wel op de politieke en moreele ge volgen, welke het Engelsche initiatief kan hebben. De Duitsche bladen onderstreepen nogmaals het dementie der Fransche regee ring over de aanwezigheid van Fransche troepen in Syrië, terwijl scherp stelling ge nomen wordt tegen de Britsche bewering, dat Duitsche parachutisten in Syrië door de Engelschen gevangen genomen waren. Er wordt in dit verband nog eens gewezen op de vroegere Engelsche beweringen van Churchill over de 'parachutisten van Kreta, welke beweringen later door Engelsche of ficieren weerlegd werden. In de Wilhelm- strasse wordt de aandacht gevestigd op het verschil in de Duitsche en Engelsche poli tiek betreffende de Fransche koloniën, ter wijl Duitschland bij de wapenstilstandson derhandelingen een open oog bleek té heb ben voor de Fransche koloniale problemen en de Duitsche legerleiding aan Frankrijk de middelen liet om zijn koloniën te verde digen, stelt Engeland alles in het werk om de koloniale bezittingen van het Fransche volk te veroveren. Het optreden der Engel schen in Syrië wordt hier beschouwd als een openlijke breuk van Engeland met de idealen verwezenlijkt in den volkenbond, welk instituut door de Britten zoo krachtig verdedigd werd. De wijze, waarop de Duit sche pers de militaire berichten over den strijd in Syrië brengt, doet vermoeden, dat Duitschland voorloopig nog een afwachtende houding zal blijven aannemen. Men krijgt den indruk, dat Duitschland den strijd in Syrië gadeslaat uit den gezichtshoek van een geinteresseerd sympathiseerend toe schouwer. Boeren uit afgestane gebieden worden geholpen. Een volk, dat aan zijn toekomst bouwt. Helsinki, Juni (V.P.B.) Bij den vre de, die een eind maakte aan den Finsch-Rus sischen oorlog, moest Finland ruim 10 pCt. van zijn met voedselgewassen bebouwde op pervlakte afstaan. In 1938 beschikten de 3.7 millioen inwoners van Finland over 2.6 millioen H.A. akkerland, zoodat dit land voor 85 pet. met producten van eigen bodem in zijn behoefte aan plantaardig voedsel kon voorzien. Als gevolg van den oorlog deden zich tal van moeilijkheden voor. Een van de moei- heden, waarvoor Finland zich plotseling zag gesteld, was de onderbrenging van de 40 duizend boerengezinnen, die voornamelijk uit de aan Rusland afgestane Karelische landengte afkomstig waren. Voor hen moest op een of andere wijze 300.000 H.A. akker land gevonden worden. Er is nu besloten, dat de helft hiervan zal worden afgenomen van bestaande landgoederen, de andere helft zal worden gewonnen door ontginning. In de toekomst wil Finland van de eigen bodemopbrengst kunnen leven. Per inwo ner is daarvoor ruim 0.9 H.A. akkerland noodig. In totaal moet het land dus over 3.3 millioen H.A. akkerland beschikken, d.w.z. over 1 millioen H.A. meer, dan thans aan wezig is. Voor den landbouw geschikte, nog niet ontgonnen grond is er genoeg (men schat 6 millioen H.A.) doch het grootste deel hiervan ligt in Noord-Finland, hetgeen ont ginning wel is waar niet onmogelijk, doch zeer moeilijk maakjt. Het koude klimaat zou voor de boeren, die daar een verblijf plaats werd aangewezen, waarschijnlijk zeer bezwaarlijk zijn. Voorloopig is men dan ook voornamelijk in het zuiden begonnen met de ontginning, en waar eenmaal de stille me ren droomden, daveren thans de motoren, die de gevelde boomen wegsleepem Het Finsche volk laat hei hoofd niet han gen en zit niet bij de pakken neer. Het ge- heele volk spant alle krachten in, om de gevolgen van den oorlog zoo spoedig moge lijk te doen verdwijnen. Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. schepen met in totaal 10.000 brt. tot zin ken gebracht en vijf andere vrachtbooten en tankschepen zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat nog meer scheepsruimte verloren is gegaan. Bij de luchtaanvallen op haveninstallaties aan den onordelijken uitgang van het kanaal van Bristol konden eenige groote en tal rijke kleinere branden worden waargeno men. Overdag noch des nachts werden door den vijand gevechtshandelingen boven het Duitsche rijksgebied verricht. Bij het tenuitvoerleggen van operaties op Kreta hadden de commandant van een di visie bergjagers generaal-majoor Ringel, alsmede de kolonels Jaie Uta en Krakau, als commandanten van regimenten bergja gers, en de commandant van een regiment berggeschut., luitenant-kolonel Wittman met de onder hun bevel staande troepen,, een beslissend aa.ndeel Berlijn, 11 Juni (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van de Maddellandsche Zee hebben formaties Duitsche gevechtsvliegers van nieuwe steunpunten uit met goed succes de Britsche olie-opslagplaatsen en haven installaties van Haïfa aangevallen. Er ont stonden verscheidene ontploffingen en bran den. In Noord-Afrika bestookte Duitsch-Itali- aansche artillerie Britsche batterijstellin gen bij Tobroek en dwong den vijand het vuren te staken. Succesvolle aanvallen van het Duitsche luchtwapen waren gericht op Mersa Matroeh. In barakken en benzine opslagplaatsen ontstonden verscheidene branden. Gevechtsvliegtuigen hebben aan de Schotsche oostkust en in het kanaal van Bristol twee krachtig beschermde convooi- en aangevallen en hieruit twee koopvaardii- Rome, 11 Juni (Stcfa.ni). Het 371ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „Aan het front van Tobroek in Noord- Afrika heeft onze artillerie het vijandelijke geschut met succes bestookt. Onze vlieg tuigen hebben in den nacht van 9 op 10 Juni hun bomaanvallen op installaties, op slagplaatsen en stellingen in Tobroek voort gezet en branden en ontploffingen veroor zaakt. Duitsche toestellen hebben Mersa Ma troeh aangevallen. In den nacht, van 9 op 10 Juni hebben Britsche vliegtuigen eenige plaatsen op het eiland Rho-dos gebombar deerd. Bij gevechten aan bet front van Celga In de streek van Gondar (Oost-Afrika) hebben onze troepen den vijand gevoelige verliezen toegebracht. VRIJDAG IS JUNI 1941. Hilversum I. 415 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie. (Voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gewade muziek (gr.pl.). 8.40 Gramofoonmuziek. 9.159.20 Voor de huisvrouw. 10.40 Declamatie. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.00 Het Sylvestre-trio, en gramofoonmuziek, 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Orgelspel. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 De Romancers en gramofoonmuziek. I.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Het Utrechtsch Stedelijk Orkest, soliste en gramofoonmuziek. 4.00 Lezen in den Bijbel (Voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Het ensemble Jonny Kroon. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Kamermuziek en gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Sport. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 De Ramblers. 9.00 Fragmenten uit de operette „Frauen lm Metropol". 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „Economie news from Holland". Hilversum n. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. II.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met planobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.60 Berichten. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Bram Kwist en zijn mandolinisten. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Het Amabile-sextet. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenuitzending en gramofoonmuziek, 3.45 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek.. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Het Amusementsorkest en solist. 6.006.15 Boekbespreking, voorbereid door de Ohrist. Radio-Stichting. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag, 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Zang met pianobegeleiding en pianoduet, 9.00 Boekbespreking. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.20 Orgelconcert. 9.55 Avondwijding. (Voorbereid door het Vrflz, Prot. Kerkcomité). 10.00 BNO: Nieuwsberichten: sluiting. Feuilleton Door Monica Hart 32 Het huls was '*an onder tot boven onder- Bocht en daarbij was een geheim vertrek ont dekt, waarin zich een groote voorraad gesto- len goederen bevonden, voornamelijk kunst voorwerpen van de soort .als gestolen waren uit de woningen van Lord Bembridge, den heer Marrison en Sir Wilfred Brand, en voorts curiositeiten en kostbaarheden als waarin Ark wright en Zoon handelden. Verschillende van deze dingen werden direct herkend a 3 afkom- ®l'g te zjjn van de laatste inbraken. Verder was een eigenaardig feit aan het licht gekomen. In een andere kamer had men een grooten voorraad nagemaakte sieraden, Imitaties van oaarlen, colliers, halskettingen, Waardelooze broche's en ringen, koralen snoe ren, goedkoope maar opzichtige hangers en armbanden gevonden. Francis Paillon was bljjkbaar een vindingrijk man en scheen kans te hebben gezien op een voordeelige manier fcaken te doen ln goedkoopen namaak. Wat denk Je ervan, Philip?, vroeg John Arkwright in spanning. In het licht gezien van Pierce Ruthven ^dreigingen vind ik de situatie somber, zei "ij langzaam. HOOFDSTUK XLV. Drie dagen later was er een klein dinertje, onofficeel, op Pembroke Lodge. Het was be doeld om Dora in eigen oogen te rehabiliteeren en het beteekende haar bereidverklaring zich weer in het publiek te vertoonen. Lord en Lady Kentard zouden komen, even als de Graaf van Bridgetown. Deze laatste had een vriendeljjken, sympathieken brief aan Dora geschreven, waarin hij zijn leedwezen uitdrukte dat hij haar een oogenblik verkeerd beoordeeld had. Lord Raynour was ook een van de gasten en was wat vroeger naar Wimbleton gekomen, om vooraf een onderhoud te hebben met zijn dochter en met Philip. Ongeveer een half uur voor het diner zat deze laatste met zijn gast in z(jn eigen zitkamer. Beide heeren rookten sigaretten bij een kleine tafel, waarop half gevulde glazen en een karaf met sherry ston- 6Lord Raynour genoot van zijn opwekkend appéritif en strekte zjjn beenen behagelijk uit. Ik denk dat morgen alles tot je volle tevredenheid geregeld zal worden, Philip, zei en ik behoef je niet te zeggen dat het mij' veel plezier doet, in staat te zijn je een dienst te bewijzen. U bent erg vriendelijk voor m.i, Mylord, antwoordde Philip dankbaar. Ik weet niet hoe ik u genoeg danken kan. Lord Raynour glimlachte. Xit beschouw het als een wederdienst voor wat je voor mij deed, was het antwoord. Ik heb niet vergeten dat, als jij er niet geweest was, ik hier op het oogenblik misschien niet zou'zitten. Ik ben niet zoo jong meer en die ongelukkige Tarrant viel me heftig aan. Maar nu ter zake. Wat heb jij een romantische ge negenheid ongevat voor onze kleine Helen! bad 'k nooit verwacht! ';\vam bil Pho:n op. dat het al heel gemakkelijk bleek Lord Raynour tevre den te stellen! Doch de weinige woorden, die hij had opgevangen in het tuinhuis, gaven hem de verklaring daarvan. Lord Raynour was bang geweest dat hij en Greta zich tot elkaar aangetrokken zouden gaan voelen. Hij zou ern stig bezwaar hebben gehad tegen een huwelijk dat hij als een mésalliance beschouwde en hij verheugde zich daarom blijkbaar dat de ge negenheid van den jongen man in andere richting ging. De geschiedenis is werkelijk buitenge woon romantisch, vooral nu je het geluk hebt gehad den vader van Helen te ontdekken. We kunnen geen overgroote genegenheid van de' zijde van het jonge meisje' voor hem verwach ten, maar dat zal wel komen. In ieder geval, ik twijfel niet, Philip, of Je zult haar spoedig trouwen. Philip speelde zenuwachtig met zijn glas. En vindt u het niet vreemd dat ik u zoo wei nig over Morley mag vertellen? Alleen maar kan ik u verzekeren dat het zijn dochter is; Ik heb je woord, jongen, antwoordde de ander, en dat is voor mij voldoende. Morley •is een gentleman en 't is mij liever dat hij de zorg op zich neemt voor Helen tot jouw tijd is gekomen, dan dat ze verplicht is mee naar Australië te gaan met die boerenmenschen. Dat spreekt toch vanzelf, nietwaar? En denkt u, dat er moeilijkheden zullen rijzen met die Fletchers? Niet in het minst. Naar zijn brief te oor- deelen is Fletcher niet eens erg tuk op den terugkeer van zijn pupil; ik vermoed dat hij. als hij had geweten wat de bedoeling was van mijn advertentie, er niet eens op geantwoord zou hebben. Lord Raynour lachte geamuseerd. U wilt alles met hem regelen?, vroeg Philip. Ja, ik denk dat het niet eens noodig zal zijn dat Morley nog een onderhoud heeft met Fletcher. Het eenige wat hij te doen heeft is mij in Regent Hotel te komen opzoeken en ik twijfel er niet aan of ik ben dan in staat zijn dochter aan zijn hoede toe te vertrouwen. Ik had alleen graag dat jij als getuige bij het onderhoud tegenwoordig zou zijn. Ik ben bang dat het mij absoluut onmo gelijk zal zijn, zei Philip spijtig; ik ben morgen den heelen dag aan kantoor gebonden. Er is op het oogenblik juist veel en belangrijk werk. Zooals u weet zijn onze zaken heelemaal in de war door malversaties van dien agent in Parijs. Ik weet het en ik vind het meer dan treurig dat een firma als Arkwright en Zoon zoo zwaar getroffen is. A propos, je vertelde me van de bedreigingen van dien Pierce Ruth ven, den ouden vijand van je vader, die op een mysterieuze manier alles van iedereen schijnt te weten. Er is toch niets onaangenaams door zijn toedoen, hoop ik? Philip schudde ontkennend het hoofd. Neen, maar als Paillon gearresteerd wordt, weet ik niet wat aan gebeuren. U weet dat allerlei gestolen goederen gevonden zijn bij den inval in Paillon's woning. De man is on getwijfeld betrokken bij de laatste inbraken, waarbij kunstvoorwerpen gestolen zijn. En Morley vertelde en die weet wat hij zegt, dat Ruthven in betrekking staat met de Londensche misdadigerswereld en in werkelijk heid niets anders is dan een opkooper van ge stolen goederen. En omdat Ruthven dreigde ons in het verderf te storten, als Paillon ge arresteerd werd, geloof ik zeker dat Morley's meening juist is. Lord Raynour hief zijn glas op, hield het tegen het licht en keek met een glimlach naar het goudgele vocht. Morley is een soort detective, vermoed ik? Neen, dat niet bepaald. Maar hij en mijn vader zijn heel oude vrienden en nu Morley bij ons in de zaak ia gekomen, helpt hij ons natuurlijk zooveel als hij maar eenigszins kan. Ik ben absoluut overtuigd dat hij gelijk heeft en ik geloof alles wat van Ruthven kwaad verteld wordt. Het eigenaardige is dat hij juist kort geleden gevraagd heeft mijn landgoed in Northumberland te huren. Ik had er nooit over gedacht het te verhuren, maar het lijkt me op zichzelf niet zoo'n slecht plan. En Ruthven met zijn grooten rijkdom zou de bezitting zeker in uitstekenden staat houden. Maar ik was direct in dubio of ik het hem wel verhuren zou, want ik heb nooit veel goeds over hem gehoord. Na wat jij nu verteld hebt, doe ik het zeker niet. Ik zal hem morgen, als hij bi, mij komt, zeggen, dat ik niet op zijn aanbod in kan gaan. Philip keek >p zijn horloge. Ik ben over tuigd, dat u daar goed aan zult doen. Die man is niet te vertrouwen, ifgezien van de vraag of hij een dief is of niet. En nu denk ik dat het tijd is om naar beneden te gaan; onze gasten zullen wel direct komen. Maar laten we nog even definitief voor morgen afspreken. U gaat vanavond naar de stad terug en morgen ochtend hebt u een gesprek met Fletcher en en tracht met hem tot een overeenkomst te komen. Morgenochtend gaan ook Greta en Helen en ik samen naar d° stad; ik ga naar kantoor en neem aan het station afscheid van ze. Greta zal Helen dan naar uw hotel mee nemen en daar zal Helen dan blijven tot vier uur, tot Morley komt. Later hoop ik dan Mor ley te ontmoeten om te hooren hoe alles afge- loopen is. Wordt vervol qd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5