Wat bij Zandvoort geschiedde KRUSCHE Distributie Opplakvellen Vrijdag 13 Juni 1941 n den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Inbraak in „Bensdorp"- depot Rheumatische pijnen Wie nog mogen visschen Vuurwapenen in bezit „Kobus Kuch" komt niet Burgerlijke Stand van Den Helder Ongeval op Rijkswerf Slaapplaats voor stadgenooten Brand in dc Puffabriek Rijkspostspaarbank Visscherij 100 procent verkoopswaarde! ïPtacUriieuuM teddituffiwden Ut de. (Pvcundirtq. Oxt-et 't ph/j- en c&nUia u-osi keddinyuietten Wij vervolgen hier het artikel van den se cretaris van de N. Z. H. Redding Mij. over liet werk van reddingbooten in de branding. Oefeningen met roeireddingbooten bij on gunstige weersomstandigheden zijn dikwijls moeilijker en gevaarlijker dan reddingen, waar bij de reddingboot kan profiteeren van de lij van een gestrand schip, indien dit op de eer ste of tweede bank zit. De zwaarste branding Staat immers op de buitenste banken en er zijn bemanningen, indien zij geen kans zien zijn bemanningen, die een oefening als mis lukt beschouwen, indien zij geen kans zien deze banken te passeeren. Het is een span nend bedrijf om de witte brekers te trotseeren, doch welk een voldoening geeft het niet om, na herhaaldelijk te zijn teruggeslagen, er door héén te komen. De zeewaardigheid eener roei- reddingboot is in groote mate afhankelijk van de wijze, waarop er mede wordt omgegaan; een goed geoefende ploeg met een schipper, die er „den wind onder heeft" en door krach tige bevelen leiding kan. geven aan het roeien, zal kans zien de boot recht naar buiten te roeien zonder dwars te slaan, al wordt zij zoo nu en dan ook door een woeste roller terug gesleurd. Verschillende malen zijn bij toch ten door de branding riemen gebroken of ver loren gegaan of roeiers uit de boot geslagen. Dan komt alles aan op de tegenwoordigheid van geest van den vóórman, die bij den sleep- zak gereed staat. Een roeireddingboot is voor en achter geheel gelijk; wanneer de sleep- zak dus tijdig over boord gezet wordt, als de boot met groote vaart wordt teruggeslagen en kans loopt om te gaan scheren, zal de vaart snel worden geremd en de boot de branding, die haar meesleurt, kwijt raken. Wat er bij Zandvoort geschiedde. Doch het komt ook voor, dat enkele zware brekers elkaar onmiddellijk opvolgen en dan is er niet veel meer aan te doen. In 1937 maakte Ik zooiets mede tijdens een oefening te Zand voort; er stond vrij veel branding, de wind was W.N.W., kracht 6. Zoodra de wind be noorden het Westen komt, neemt de kracht der branding op onze kust zeer toe en het kostte dan ook reeds vrij veel moeite om over de eerste bank te komen. Op de tweede bank brak een zee in de boot, die geheel volsloeg, de vaart was er totaal uit en voordat de beman ning tijd had om door hard te trekken vaart Voorwaarts te geven, sloeg een tweede breker in de boot, die nu werd meegesleurd. De schip per kreeg een klap van de stuurriem, die hem uit de handen werd geslagen, tengevolge waarvan htj bewusteloos geraakte. De boot ging scheren en stond nog drie kwart vol wa ter, zoodat de stabiliteit gering was; op dit ongelukkige moment kwam, voordat de sleep- zak kon worden uitgeworpen, een derde bre ker, die de boot langzaam deed omslaan. Het ameerendeel van de .bemanning zag kans op de omgeslagen boot te klimmen en zich vast te houden aan de grijpkielen; enkelen raak ten echter onder de boot en kregen veel wa ter binnen, alvorens zij er onder vandaan wa ren. De boot dreef nu langzaam naar den wal geremd door den sleepzak, die er uit was gespoeld. Dit ongeluk, dat te wijten was aan een zeer ongelukkigen samenloop van omstandigheden, kostte den schippèr en een der roeiers het levenDitmaal is de boot omgeslagen, doordat zij werd teruggeslagen en dwarszees kwam, doch het is ook wel eens voorgekomen, dat een reddingboot, tegen zéér steile brekers oproeiend, rechtstandig over den kop ging. Dikwijls staat een plaatselijke commissie voor de moeilijkheid om te beslissen of een oefening met een strandreddingboot al dan niet kan doorgaan; de schipper, die de stuur riem hanteert, kan nu wel beweren, dat ,,'t best zal gaan", doch soms speelt valsche schaamte tegeno-er het aanwezige publiek, dat het aflasten eener oefening verkeerd zou kunnen uitleggen, een gevaarlijke rol. Om te kunnen beoordeelen of het „nog wel" of „net niet" zal gaan, vereischt inzicht in de kracht van de branding, welk inzicht alleen verkre- tUat ïïlidcUsiAlandeAJ UiteAeAAeeAl Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18 (bonnen groot form.): per 100 st t 0.16 per 1000 st. (1.50 per 5000 st. t 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. 10.18 per 1000 st. I 1.70 per 5000 st. f 165 (per 1000) Uw eerste winst de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder gen kan worden door veel practijk. Dan komt er nog bij, dat de omstandigheden aan onze ki st niet gelijk zijn..Bij Petten en Egmond bijv. is de kust veel minder vlak dan bij Ame land of Zandvoort. Op een vlakke kust kan men, tenminste als het laag water is, en er géén branding staat in de zwinnen tusschen de banken, zelfs bij ruw weer nog wel veilig oefenen, mits men niet verder gaat dan de tweede bank, doch op een steile kust is de branding vlak bij het strand even krachtig als elders op de 3e of 4e bank. Met de vlet. Er zijn stations, die de voorkeur geven aan vletten voor het werken in de branding bo ven scherpe roeireddingbooten en het is de stelregel der N.Z.H.R.M. zooveel mogelijk aan de wenschen der bemanningen tegemoet te komen. Inderdaad zijn vletten stabieler en zjj zullen zeker minder spoedig gaan „scheren", doch de practijk leert, dat het moeilijker is om met een vlet door steile branding te ko men dan met een sloep, die er eerder door heen snijdt. Als de banken dicht bij de kust liggen, zoodat schepen op zeer korten afstand van de duinen komen te stranden, is er veel te zeggen voor een vlet Vlieland en Petten bijv., waar zulks het geval is, hebben roei- reddingvletten doch noet een grooter af stand worden afgelegd, dan blijft een redding boot aanbevelenswaardiger. Tot zoover over het roeien door de bran ding naar buiten; zooals reeds gezegd is, blijft het terugkeeren toch het gevaarlijkste en de meeste „wenken" hebben op deze manoeuvre betrekking. Hoeveel sloepen van gestrande schepen zijn reeds gekenterd vlak voor het veilige strand, omdat men de kracht van de branding onderschatte en niet op de hoogte was van de methodes om er veilig doorheen te komen! Wanneer een boot door een zware breker wordt ingehaald, wordt de achtersteven op gelicht en de voorsteven naar beneden ge drukt; de golf drijft de boot met enorme snel heid voor zich uit, de weerstand vóór is groo ter dan achter en slechts een kleine wending aan den voorsteven der boot zal de boot in een oogwenk doen omzwaaien en kenteren. Terug door de branding. De methodes, welke bij het terugkeeren door de branding door de schippers der roeired dingbooten van de N.Z.H.R.M. worden ge bruikt zijn niet gelijk; op het eene station zal men zien, dat de schipper, zoo eenigszins mo gelijk, de boot buiten de branding keert en met den voorsteven naar den wal gericht te rugkeert. De bemanning (op de twee achterste na, die zich ómkeeren en met hun riemen stu ren) roeit kalm door, terwijl hijzelf de stop- zak behandelt; op een ander station keert men niet; de voorman behandelt de stopzak en de bemanning strijkt, terwijl de schipper al dan niet meestuurt met zjjn stuurriem. De sleepzak. Er zijn nog andere methodes, die wij echter niet zullen behandelen, omdat wij het hier speciaal over onze kust hebben. Hoofdzaak is en blijft het juiste werken met den stop- of sleepzak. Met een goed gebruik van deze „rem" kan men vrijwel altijd veilig landen en het komt mij voor, dat menig zeeman zich nog steeds niet voldoende bewust is van de enorme waarde ervan. Zelfs bij de N.Z.H.R.M. heeft het zeer lang geduurd, alvorens de beman ningen doordrongen waren van de gebiedende noodzaak den sleepzak te gebruiken. Voor de roeireddingbooten wordt een zak gebruikt van 1.25 m lang en een wijdte aan den mond van 65 cm, welke aan een tros van 3" op 10 vaam achter de boot wordt gesleept. Een z.g. kaailijn van 1(4" dient om het binnenhalen mogelijk te maken. Ook kan men tijdelijk ge durende de vaart den punt van den sleepzak met de kaailijn naar voren halen en zoodoende den tegenstand in het water verminderen. Jeugdige boefjes op pad. Het blijkt steeds weer dat Den Helder een aantal jeugdige boefjes herbergt, dat er blijk baar niet voor schroomt, bij tijd en wijle op pad te gaan en daarbij te onderzoeken op welke wijze men zich kan verrijken aan an dermans eigendommen. Dezer dagen ontdekten, te omstreeks 7 uur 's avonds, enkele bewoners van de 1ste Vroon straat, dat zich een paar jongens op ver dachte wijze in de buurt van het achterhuis van het Bensdorp-depot in de Spoorstraat be vonden. Men meende daarbij te kunnen con- stateeren dat een ervan het pakhuis binnen sloop en dat de ander buiten een oogje in het zeil hield. Men was zoo verstandig, direct de politie kennis van het gebeurde te geven, die bin nen enkele oogenblikken ter plaatse aanwezig was. Men verschafte zich toegang tot het pakhuis en was inderdaad zoo fortuinlijk de hand te kunnen leggen op een tweetal jeug dige boefjes van omstreeks een jaar of 15. Door hen was reeds een flinke partij choco lade klaar gelegd om als buit mede te nemen. Meegenomen naar het Hoofdbureau, werd het veelbelovend duo danig aan den tand gevoeld, zoodat al spoedig een vol ledige bekentenis uit hen te krijgen was. Volmondig werd daarbij toegegeven, dat men de chocolade had willen stelen uit sluitend voor „weder"-verkoop. Daar zal thans niets van kunnen ko men en het is maar te hopen, dat deze knapen een behoorlijke correctie te incas- seeren zullen krijgen. Dergelijke gevaar lijke jongelui kan men in Den Helder niet gebruiken! Reedi tientallen ven jaren werden miljoenen lijders aan ev«r de heele wereld, door Kruieken van dit lij den verlost. Neem toch óók onder voortdu rende controle van jcfifikun- diqe-apo'Kelter G J Logger Bij apoth. «n drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41 „Zondagsvisschers" uitgeschakeld. Voor de betrokken personen in Den Helder vestigen wij nog eens, aan de hand van de officieele mededeeling, die gisteren in de Hel- dersche Courant werd opgenomen, de aan dacht op het navolgende. Van nu af is het den Helderschen vis- schers uitsluitend toegestaan de thuis haven aan te doen, eventueel de haven van waaruit zij plegen uit te varen. Des avonds moet dus de haven binnengeloopen worden, van waaruit men 's morgens ver trokken is. Men lette er wel op, dat het binnenkomen van een andere haven ten strengste verboden is. Een visscher van Den Helder is toegestaan met zjjn vaartuig ook van Den Oever of Oude- schild uit te visschen. Daar staat echter tegenover, dat deze visschers verplicht zijn voor een periode van minstens 8 weken deze zelfgekozen haven te behouden. Voorts wordt onder de aandacht gebracht, dat geen enkel vaartuig 's nachts op het strand mag blijven liggen, ook visschersvaartuigen niet. Elk vaartuig, dat in het verboden gebied toegelaten is, schepen dus, welke gebruikt worden voor de uitoefening van een beroep, moeten 1 uur voor zonsondergang in de haven terug zijn. Houdt men zich niet strikt aan deze bepaling, dan wordt het schip in kwestie in beslag genomen. Aan diegenen, wier beroep niet h de visscherij, of hun, die als gelegenheids- vlsschers optreden, wordt geen Auswels voor visschers meer verstrekt. Personen van deze categorie, die nog in het bezit zjjn van dergelijke Ausweisen, dienen deze terstond in te leveren. Verzuimt men dit, dan is men strafbaar. Uit een en ander blijkt, dat alleen beroeps- visschers nog kunnen visschen. Van nu af moet iedere visscher, dus de ondernemers en de knechts, een Ausweis voor de visscherij bezitten, welke door de bevoegde Duitsche autoriteit is afgegeven. Degenen, die reeds een Ausweis bezitten, moeten deze en een nieuwe, tweede pasfoto ten spoedigste ten kantore van de „Hafen- überwachungsstelle Den Helder" inleveren. Het is geoorloofd, dat een ander dit namens belanghebbende doet. Knechts en anderen, die nog niet in het bezit van een Ausweis zijn, moeten in persoon ver schijnen en twee pasfoto's medebrengen. Ieder moet opgeven, in welke haven hij wil blijven. Uiterlijk op 5 Juli 1941 moet iedere visscher in het bezit van een Ausweis zijn, welke van den opdruk Den Helder, Oudeschild of Den Oever is voorzien. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat het visschen in de haven van het vliegkamp „De Mok" en ten Westen daarvan van heden af verboden is. Eigenaar gesnapt. Reeds verscheidene malen heeft men in de kranten kunnen lezen over de verplichte in levering van vuurwapenen. Daarbij werd steeds vermeld, dat overtredingen van dit verbod de zwaarste straffen zouden worden gegeven. Dezer dagen ontdekte de politie In een wo ning vuurwapenen en een hoeveelheid muni tie. De eigenaar werd gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. Hjj is daarna op vrije voeten gesteld. Voorstelling kan geen doorgang vinden. De voor a.s. Zondag vastgestelde voorstel ling van het voormalige K.R.O.-gezelschap met Louis Noiret, de revue „Zeg het met bonnen", kan, naar wij van de Casino-directie vernemen, geen doorgang vinden in verband met een Weermachts-uitvoering. Diegenen, die reeds een kaart kochten, kun nen het geld terughalen aan de Casino-kassa heden tusschen 13 uur. Men zie de avdertentie. van 12 Juni 1941. BEVALLEN: J. Wijker—Tuithof, z. Gistermorgen te omstreeks half 12 was de heer P. Bakker bezig met werkzaamheden aan een tank, waarvan een bijbehoorende pijp in den muur vastzat. Op een gegeven moment is deze pijp losgeschoten, tengevolge waarvan de heer B. over den kop sloeg en vrjj leelyk op den grond terecht kwam. Zoowel aan het hoofd als aan de schouders werd de man ge wond, zoodat terstond geneeskundige behan deling noodzakelijk was. Het bljjkt dat de heer B. een schouderfractuur opgeloopen heeft. Woon- of slaapgelegenheid aangeboden b(j: J. G. Huyg, Zandvaart 133, Breezand. Bedrijfscom petitie Donderdag: Water- en LichtbedrijvenRWJ WTBAPG Uitslagen. 0—2 9—0 Programma. Heden: Terrein HRC, 18.30 u. Scheidsr. Goudswaard: WalbedrijfScheepsbouw 1. Terrein Helder, 19.30 u, Scheidsr. Huizing: LBD 2ScheepsEouw 2.- NA MIDDERNACHT OP STRAAT. Op de bon ging een persoon, die de politie na het middernachtelijk uur op den openbaren weg aantrof. Hij werd vastgehouden op het bureau tot 4 uur in den morgen. FIETSEN GENEPT. Door een tweetal personen alhier werd aan gifte gedaan inzake de vermissing van hun fietsen. De recherche stelt een onderzoek in. OPENBARE DRONKENSCHAP. Politie ontdekte een man langs 's heeren wegen, die zich bovenmatig tegoed gedaan had aan geestrijke vochten. Hem werd der halve gratis logies in het Hoofdbureau ver schaft. LICHT OP DEjN RUYGHWEG. Men zag licht branden in een perceel aan den Ruyghweg. Het werd door de politie ge doofd en proces verbaal tegen den bewoner werd opgemaakt. LICHT IN DE SPOORSTRAAT. Surveilleerende politie signaleerde„fraudu leus" licht in een perceel aan de Spoorstraat. Het werd volgens de regelen der kunst ge doofd, jaarna proces-verbaal tegen den schul dige werd opgemaakt. UiMcfieti! Amsterdam 't Is warm, dezen Zaterdagavond. In 'n be stendigen regelmaat schuift de menschen- massa over het heete asphalt. Wij loopen in de binnenstad en zien hoe de zomer ook hier zjjn plaats veroverd heeft. Vrouwen in luchtige zomertoiletjes verdrin gen zich voor de, op dit tijdstip, nog niet ver duisterde étalageramen. Wij passeeren 'n druk bezet caféterras, waar 'n zwartgerokte ober met 'n enorm blad verfrisschingen, op fabel achtige .wijze doorheen laveert. Wij toereiken den Dam en ontdekken zoo waar de poppenkast. Waar is de tijd gebleven, dat wij, tusschen vader en moeder in, geboeid stonden te kijken naar de eeuwige ruzie's tus schen Jan Klaassen en Katrijn? Wij blijven staan en ondergaan opnieuw de charme van dit poppenspel. Wij treffen het. De schurk uit dit marionettendrama wordt juist opgehangen en de aanwezige jeugd schreeuwt, met 'n ontstellende intuïtie voor goed en voor kwaad, geestdriftig „hoera!" Hóóg boven ons laat het Paleiscarillon parelende klanken uit over deze eeuwig leven de stad. Na de melodie tellen wij acht slagen. Wij zullen voort moeten maken want het doel van onze reis is de Jordaan! De Jordaan kent U 'n plaats ter wereld, waar het leven spontaner, intensiever wordt beleefd dan juist in de Jordaan? Waar 'n brok gemeenschapszin aanwezig is die ons, buiten staanders, beschaamd doet staan? Men leeft hier voor z'n liefhebberijen. Spreek hier terloops eens over duiven en het kleinste joch zal U 'n verhandeling geven over duiven met 'n vakmanschap welke Uw stoutste ver wachtingen verre overtreffen. Hij zal U vertellen van witpenne, witstaar- ten, van tijgertjes, nonnetjes, eksters en alle soorten waarvan U het bestaan nooit heeft vermoedt en dat met 'n teederheid voor deze dieren, welke hij bij z'n geboorte mee moet hebben gekregen. Boven op de steile daken ontwaren wjj de „Duivenkaiten". Het kostbaarste bezit van lederen duivenliefhebber. Waarin hij, vér boven het stadsgewoel, 'n groot deel van z'n leven slijt met zijn duiven! Dat was één helft van die typische, gemeen schap, De andere helft vischt. Dat ontdekten we in 'n klein cafétje, waar op dat moment 'n vischclub „de hikkende brasem" vergaderde. „Oome Chris, vertelt U nou één van Uw avonturen", bedelde 'n vrouwelijk lid toen de zakelijke besprekingen 'n einde hadden ge nomen. „Om dat je zoo Anhoudt", begon Chris en lanceerde 'n vischverhaal waarvan het schaam rood je naar de kaken moest stijgen. Het kwam in 't kort op het volgende neer; „Oome" Chris vertelde van 'n bloedeigen Oom, die ergens in den Polder 'n geweldig „stekkie" had gevonden. Zaterdags weg T>m te azen en 's Zondagsals 'n buitendeur waren ze. Jonge, Jonge wat 'n vischies! 'n Potvisch was bij die knapen vergeleken 'n snotpiek. De smerige terminologie van Ohris ging er in als suikerwater en het heele auditorium hing aan z'n lippen. „Maar dat is het ergste niet", vervolgde hij en liet zich voor de zooveelste maal 'n ver- schrikkertje inschenken. „Op 'n kwajen dag wordt m'n broer ziek en die zeit tegen me, Chris zeit ie, ga jij nou 'n keer op mijn stekkie zitten. Ik op zijn stekkie, maar om zoo te zeggen geen bewijs! Zondags dito met 'n sterretje. De fijnste diners heb ik voor ze an me haak gehad, maar zoo ik zei, geen bewijs!" „Ik had 'n bui as 'n week pandverbeure en net zal ik kappe of daar steekt me 'n knaap van 'n brasem z'n kop boven waterjonge, jonge zoo'n bek", en om de grootte bij bena dering vast te stellen stak Chris z'n armen uit en gaf 'n afstand aan, welke ongeveer overeen kwam met 'n twaalfvoets jolletje. Hier zweeg de spreker en de juffrouw, die z'n verhaal verzocht had, vroeg ademloos: „En toen Oome?" „Toen" zei Chris en pauzeerde 'n oogenblik, „toen zeit dat beest tegen me: Ik zal blij zijn als je broer weer beter is Oome...!!! Amsterdam vischt! Zónder bakolie, maar mét plezier! WIJO. Xe^eticfi nieuwe In de puffabriek van de heeren Gebrs. Blom aan den Schilderweg is gisterenmorgen brand ontstaan in den turfvoorraad. De brand liet zich een oogenblik ernstig aanzien, de vlam men sloegen het dak reeds uit. Op de fabriek is echter een brandslang aanwezig, waarmede de personen, die aan de fabriek werkzaam zijn, het Vuur zeer spoedig meester waren. Toen de motorspuit van Den Burg ter plaatse arriveerde, behoefde deze niet meer in werking gesteld te worden, daar het vuur reeds vol doende gebluscht was. Verzekering dekt de schade. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Burg. In den loop der maand Mei 1941 werd aan bovengenoemd kantoor ingelegd 11971,69 en terugbetaald 16782,82 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 4811,18 Het aantal nieuw uitgegeven boekje* bedroeg 3. ïliejuwJ uit lOiJk URK, 11 Juni 1941. Door 30 vaartuigen werd heden aan den Vischafslag alhier aangevoerd: 1621 kg aal en paling, van 19204 kg per vaartuig, prijs 0.621.54 per kg; 30 man den possen, prijs 1.40; 70 manden nest, 34 cent per mand en 20 kg snoekbaars, 34 ct. per kg. TWEETAL. Ds. E. du Marchie van Voorthuyzen, predi kant bij de Chr. Ger. Kerk, komt weer voor op het tweetal te Werkendam. Voorheen mocht Ds. van Voorthuyzen ook reeds twee maal een roeping van Werkendam ontvangen. VISSCHEN IN DEN NOORD-OOST POLDER. In den Noord-Oost-Polder wordt zeer druk gevischt op lijn- of beugaal. De vangsten zijn hier zeer goed te noemen en varieerden van 60140 pond per beuger. De lijn- of beugaal uit den Noord-Oost-Polder is zeer dik van stuk en wordt veelal verkocht tegen den maximalen prijs van 1.54 per kg. NIEUW „PRACTICA"-DEELTJE VERSCHENEN. R. M. v. d. Hart: Land- en Tuinbouwge- wassen. Serie: Practica-Encyclopedische Bibliotheek, Nr. 3. Urbi et Orbi, Utrecht. Het derde deeltje van Practica geeft een samenvattend overzicht van alle gewassen, welke in binnen- en buitenland verbouwd worden en die door ons als voedsel of genot middel worden gebruikt. Onder de landbouw gewassen treffen wij de volgende hoofdstuk ken aan; meelvruchten, peulvruchten, hak- vruchten, oliezaden, vezelplanten, verfplanten en specerijgewassen. De Tuinbouwgewassen worden verdeeld in knol- en wortelgewassen, bladgroenten, vruchtgewassen, toekruiden, keuken- of specerijkruiden, en inlandsche ooft. Een volgende afdeeling behandelt de ingevoerde voedings-, genotmiddelen en spe cerijen, terwijl in de laatste afdeeling de voorpaamste eetbare zwammen worden be sproken. Onder de hierboven genoemde afdeelingen en hoofdstukken worden 175 gewassen onder gebracht. Naast de meest alledaagsche voe dings- en genotmiddelen, zooals aardappel, wortel, biet, andijvie, sla, spinazie, boon, erwt, appel, peer, aalbes, kers, pruim, perzik, pinda, banaan, koffie, thee, enz., enz., treffen wij o.m. ook aan: mais, linzen, cichorei, enz., enz. Aan het eind van dit Practica-deeltje is nog een hoofdstuk opgenomen over de ver houding, welke bestaat tusschen de oogst en het zaaizaad. Hier wordt gesproken over de vele methoden, volgèns welke men" het zaai zaad kan verbeteren (kruising, selectie, jarowisatie), hetgeen een overvloedige oogst tot gevolg heeft. Het interessante boekje wordt besloten met een uitvoerige alfabetische trefwoordenlijst, welke langdurig zoeken uitsluit en daardoor de practische bruikbaarheid van dit hoek reeds handige en overzichtelijke Practica- deeltje aanmerkelijk verhoogt. Zonnevaart, door Leens van Dijk. Uitge versmaatschappij Holland, Amsterdam. Leens van Dijk heeft met haar eerste boek „De Instuif" een verdiend succes gehad. Het was een zonnig en blij boek en het eenige bezwaar, dat we er tegen hadden was de veel heid van personen en gebeurtenissen, die het geheel wat onoverzichtelijk en onrüstig maakten. Dit bezwaar kan tegen dit nieuwe werk van Leens van Dijk niet aangevoerd worden. Het ademt dezelfde blijmoedigen, op- gewekten geest. Het is warm en levensecht geschreven. Het is niet diepzinnig in zijn dia logen, maar het is het tegendeel van opper vlakkig. Het is gevoelig in zijn natuurbeschrij vingen en fijn in zijn karakterteekeningen. Het is een boek van onzen tijfl. Een oorlogs boek, waarin de jeugd geteekend wordt in zijn oprechten twijfel over ll het tragisch gebeu ren rondom, maar ook een boek, dat de kracht toont van een waarachtig geloof. Prachtige figuren zijn het die van den hoofdpersoon Diek, die van den ouden Groot, van Ds. Wehrens, van Joost en tal van anderen. Het is een eerlijk boek en aan eerlijkheid hebben we in onzen tijd behoefte. Zonnevaart is een boek voor jonge menschen en... voor ouderen. $utteAtj,e,6....

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5