Biitsche aanval zou liet vooispal zijn GESCHENK VLIEG ER EENS UIT! DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER RADIOREDE VAN PETAIN Verduisteren 10.05 uur Sluiting van Daitsche CONSULATEN geëischt DIRKSHORN KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 18 JUNI 1941 Amerika Duitschers mogen voorloopig Vereen. Staten niet verlaten NAAR EEN OFFENSIEF IN NOORD-AFRIKA Zware gevechten bij SOLLOEM VOOR Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.17 uur Dankbare Amersfoorters U hebt vacantie noodig J wij thans leven. Maar wij moeten het eerst hierover met elkaar eens zijn, dat het een fabel is ,dat er op het platteland van alles méér dan genoeg is en dat men daar vrij wel geen bonnen noodig heeft. Wij hebben ons ter bevoegder plaatse hiervan nog eens vergewist en inderdaad is het zóó, dat de hotels en pensions volkomen afhankelijk zijn van de consumentenbonnen, welke zij van hun bezoekers en gasten vragen en krijgen. Als eenige concessie was er in het voorseizoen voor hen een zeer beperkte voorschotregeling, zoodat er tenminste eenige voorraad was om mee te beginnen, om de eerste gasten te kunnen ontvangen. Maar dit voorschot moet nu in de loop van het seizoen ook weer tot de laatste gram verrekend worden en dit zal alleen moge lijk zijn, wanneer men voldoende consu mentenbonnen terugkrijgt. H1ELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9260 HET ÉÉNJARIG BESTAAN VAN ZIJN REGEERING DOOR DEN MAARSCHALK HERDACHT. Vichy, 17 Juni (D.N.B.): Ter gelegenheid van het feit, dat zijn regeering een jaar geleden aan het bewind is gekomen, heeft maarschalk Pétain een radiorede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij zijn oproep van 17 Juni 1940 her haalde. Hij zeide thans met vaste stem te kunnen spreken, nu Frankrijk den weg naar boven heeft betreden. Helaas, zoo zeide hij, kan een groot aantal Franschen nog niet inzien, dat Frankrijk zich verheft. Deze Fran schen hebben wel een slecht geheu gen, indien zij meenen, dat hun toe stand thans tragischer is dan een jaar geleden. Pétain herinnerde aan het leed, dat Frank rijk kort na zijn ineenstorting heeft door gemaakt en wees er op, dat het grootste deel van het Fransche volk, dat toen in de ver schrikkingen van den oorlog vluchtte, in zijn haardsteden is terug gekeerd. Ten bewijze van het Fransche herstel maakte Pétain ook melding van den arbeid op landbouwgebied. Men is er in geslaagd een millioen hectare land te ploegen. „Gij kunt mij gelooven", aldus vervolgde hij, „indien ik zeg, dat dit niet het oogen- blik is om u verbitterd terug te trekken en u wanhopig in u zeil op te sluiten. Gij zijt niet verkocht, noch verraden of verlaten. Gij lijdt, en ge zult nog lang moeten lijden, want wij hebben nog niet voor al onze fouten betaald. De beproeving, die wij doorstaan, is hard. Vele goede Franschen, in de eerste plaats ar beiders en boeren, dragen die beproeving waardig. Zij helpen mij in mijn zware taak. Maar ik heb nog een betere hulp noodig. Komt tot uzelf en legt uw angst af. Volgt mij, dan zullen wij oprijzen uit den nacht, waarin een verschrikkelijk avontuur Ons heeft gebracht." ALS NIEUWE STAP NAAR DEN OORLOG BESCHOUWD. New-York. 17 Juni (D.N.B.) De gisteren door den vice-minister van buitenlandsche zaken. Sumner Wel les, in de persconferentie afgelegde verklaring, volgens welke hij in een nota aan de Duitsche vertegenwoor diging in Washington de sluiting van de Duitsche informatiebiblio theek, van het propagandabureau der Duitsche spoorwegen, van het bureau Transocean en van alle Duitsche consulaten geëisch en te vens verlangd zou hebben, dat de Duitsche burgers van deze verschil lende instellingen het land voor 10 Juli zouden verlaten, staat heden in het middelpunt der perscommen taren van de V.S. De meeste bladen nemen de bewering van Welles over. volgens welke „bepaalde instellingen der rijksregeering" in de V.S. zich met dingen bezighouden welke buiten het kader van hun wettige bevoegdheid liggen en haar verdere aanwezigheid daar om schadelijk voor de veiligheid der V.S. is. Tevens wordt er op gewezen, dat Welles in de persconferentie van gisteren op een desbetreffende vraag verklaarde, diat de maatregel van zijn regeering in geen enkel opzicht moet beteekenen. dat hiermede de diplomatieke betrekkingen verbroken wor den. Associated Press meldt, dat de reactie hit congreskringen op de verlangde sluiting der Duitsche consulaten tot dusver schamel is. Tot dusver hebben enkele senatoren en afgevaardigden meerendeels hun instem- ming ermede betuigd. Afkeurend uit zich de democratische senator Carran. die verklaar de te vreezen. dat met de nieuwe maatregel Van de regeering té Washington. Amerika oen nieuwen stap zal hebben gediaan naar den oorlog. Het ministerie van financiën en het ministerie van justitie hebben in een dienstorder aan de Ameri- haansche douane- en immigratie ambtenaren gelast dat geen Duitsch Ergens in N o o r d-A frika, 17 Juni. (Stefani.) Een speciale verslaggever van Stefani seint, dat de slag, die de Engelschen eergisteren aan het front van Solloem heb ben ontketend, met uitzonderlijke hevigheid voortduurt en dat daarbij van weerskanten geduchte aantallen gepantserde strijdmidde len zijn betrokken. Door stoutmoedige ac ties en tegenaanvallen blijven de Ita- liaanschDuitsche groepen den hardnekki- gen tegenstand van den vijand breken. De Engelschen hebben zeer zware verliezen aan menschen en materiaal geleden en in onze handen talrijke gevangenen, gemoto riseerde strijdmiddelen en wapenen van allerlei slag achtergelaten. Talrijke engel- sceh tanks van het allerlaatste model zijn door ons pantserafweergeschut vernield. In aanvulling op het Duitsche weer- machtsbericht van gister verneemt het D.N.B. nog dat de Britsche leiding in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee thans aanzienlijke strijdkrachten in Syrië en Libye heeft samengetrokken, die daar in zware gevechten zijn gewikkeld. Wanneer het de bedoeling is ge weest, daar, naar Duitsch voorbeeld staatsburger de Vereenigde Staten mag verlaten, zonder tevoren de voor schriften van het ministerie van justitie over de blokkeering van buitenlandsch kapitaal vervuld te hebben. De Associated Press meldt hierover nog, dat aan de douane- en immigratie-ambte naren opdracht is gegeven, eiken Duitschen staatsburger te verhinderen de V. S. te ver laten. voordat nieuwe instructies van de re geering zijn uitgevaardigd. Het persbureau meldt Verder, dat de ambtenaren van het ministerie van justitie weigerden inlichtin gen te verstrekken, of dit voorschrift alleen geld voor Duitsche, of ook voor burgers van andere Europeesche landen. Men ver moedt evenwel, dat de uitbreiding van het nieuwe voorschrift tot burgers van andere Europeesche landen mogelijk is. De ambte naren wezen voorts van de hand commen taar te verstrekken, in hoeverre het voor schrift verband houdt met het sluiten van de Duitsche consulaten en Duitsche kantoren in de Vereenigde Staten. een „bliksemoorlog" te voeren, dan is uit het huidige verloop van de ge vechten te constateeren, dat de Brit sche operaties blijkbaar aanzienlijk langzamer verloopen dan men van Britsche zijde had verwacht. In ieder geval wordt het zeer duidelijk, dat de voor de eerste maal gemelde sterke aanval van de Britten bij Solloem als het voorspel van een groot Britsch offensief in Noord-Afrika is te beschouwen. Kenmerkend voor de daar klaarblijkelijk beraamde doorbraak door het front, der spil- mogendheden is het in den strijd werpen van een groot aantal pantserwagens dat on geveer te vergelijken is met den beroemden strijd tusschen pantserwagens te Kamerrijk, in den wereldoorlog. De vijand heeft echter bij deze aanvallen totdusver als gevolg van den goed ontwik kelden afweer ook aanzienlijke verliezen aan pantserwagens geleden. Het is belangwek kend te constateeren, dat het Duitsche weer- machtbericht tijdens den tweeden grooten slag tusschen pantserwagens bij Kamerrijk van 20 tot 23 Mei 1940 noit dergelijke groote verliescijfers heeft gepubliceerd als thans bij den strijd tusschen pantserwagens bij Solloem. Op het Europeesche oorlogstooneel trekken vooral de opmerkelijke successen van den Duitschen afweer tegen de aanvallen van het Britsche luchtwapen de aandacht. Bijzonderen nadruK moet worden gelegd op het feit, dat de afweer ook tijdens den nacht is toegenomen en dat door nachtja gers alleen negen vliegtuigen werden neer geschoten. Luchtaanvallen op tanks Zuiden van Capuzzo. ten Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers hebben gisteren, naar van be voegde zijde wordt medegedeeld, aanvallen gedaan op concentraties van vijandelijke pantserwagens in het gbeied ten Zuiden van Capuzzo in Noord Afrika. Talrijke gevechts wagens konden, naar uit de ontploffingen en branden bleek, bij deze aanvallen be schadigd of vernietigd worden. De Britten, die den 'bersten dag van den strijd reeds meer dan zestig pantserwagens verloren hadden, maakten gisteren bij hun aanvallen opnieuw van sterke pantserstrijd krachten gebruik. De Duitsch-Italiaansche afweer slaagde erin, ook dezen Britschen pantseraanval met zware verliezen voor de Britten af te slaan. Volgens voorloopige be richten verloren de Britten tot gistermiddag in totaal niet minder dan honderd pantser wagens. De strijd staat er voor de Duitsch- Italiaansche troepen gunstig voor. Bij To- broek was de toestand op 16 Juni onver anderd. Uit dezen sector wordt geen mel ding gemaakt van bijzondere gebeurtenissen. DR. JOHAN WAGENAAR OVERLEDEN. Te 's Gravenhage is gisteren op 78- jarigen leeftijd overleden de beken de componist dr. Johan Wagenaar, oud-directeur van het conservatori um te Den Haag. Door een comité, uit dat gedeelte van Amersfoorts burgerij, hetwelk gedurende de oorlogsdagen geëvacueerd was in de Ge meente Dirkshorn in Noord Holalnd, wordt een blijvend aandenken aangeboden, aan het gemeentebestuur, dit als dank voor de gastvrijheid in Dirkshorn genoten. Het is een uit 24 tegels bestaand tegel- tableaux van Delftsch blauw, vervaardigd door den Hilversumsche plateelbakker N. Oosterhof. Het stelt de O. L. Vrouwetoren, voor, welke geheel Amersfoort symboliseert. Aan de bovenzijde van het geschenk staan de dato 11 Mei 1940 en 22 Mei 1940. Onder aan de Wapens van Dirkshorn (links) eiï Amersfoort (rechts). Hiertusschen te lezeru Aangeboden door de geëvacueerden van Amersfoort ter herinnering aan de evacua- tiedagen. (Foto: A. Ph. de Keijzer.) (Van onzen Haagschen correspondent) „Vlieg er eens uit".... „Neemt Uw rust"men hoort het graag, en ook tegenwoordig, en het wordt zoo gemakkelijk gezegd. Maar kun nen wij er dezen zomer ook uitvlie gen en is dat wel verantwoordt Laten we dan vooropstellen, dat men ook in eigen huis en in de eigen omgeving rust kan nemen. Maar als men dan beslist er er ook uit wil, laat men er dan bij voorbaat vóór alles van doordrongen zijn, dat in ieder geval en tot eiken prijs inschikkelijk heid geboden is. Daar zijn in de eerste plaats de beperkte transportmogelijkheden, waarover wij van de zijde der Nederland- sche Spoorwegen onlangs al zoo'n beetje zijn ingelicht. En verder moet- men vooral ook terdege rekening houden met het moeilijke vraagstuk van voeding en huisvesting. De zaak is heel eenvoudig, de distributie heeft zich zoo lang mogelijk aangepast aan het publiek, thans is zoo langzamerhand de tijd gekomen, dat de menschen ter dege zich rekenschap moeten geven van het feit dat de distributie aanspraak mag maken op, moet kunnen rekenen op de volledige medewerking van alle burgers. Dat moge voor iedereen niet direct even plezierig zijn zeker zullen er nog wel zijn die meenen. onbekommerd voort te kunnen leven alsof wii niet midden in oorlogstiid zitten, wij zullen toch met ons allen moeten probeeren er het beste van te maken. Dus heelemaal niet met vacantie er tus schen uit dezen zomer? Zóó moet men het nu zeker ook weer niet opvatten. Iedereen heeft recht op rust en verstrooiing, en met het minst in een bewogen tijd als waarin Punt één is dus bij het maken van va- cantieplannen dit jaar, dat .men het thans buiten heusch niet beter krijgt dan thuis! Integendeel, men kan het thans nergens wat eten en drinken betreft, beter hebben dan juist thuis! Het oude gezegde van het thuistikkende klokje is in alle mogelijke variaties nog nooit zoo waar geweest als juist nu. Goed, men is bereid zijn eischen in hotel en pension ditmaal minder hoog te stellen dan anders, omdat men, zeer begrijpelijk, in ieder geval, er eens tusschen uit wil. Dan mag men er echter zeker niet op spe- culeeren, nu eens fijn op de eigen voorra den te kunnen sparen door eerst thuis op de loopende bonnen alles te koopen wat er op te krijgen is en dan er op uit te trek ken. In het bijzonder moet men ook niet erop rekenen, dat men door buitenshuis te eten alles kan oppotten waarvoor in restau rants nog geen bonnen worden gevraagd, zooals grutterswaren, peulvruchten, aardap pelen. suiker, koffie en thee. Hiervoor heb- immers de restauranteurs ook niet een be langrijke extra toewijzing gekregen met het oog op het zomerseizoen. Zij ontvangen n.1. slechts 75 proc. van hun omzet in 1939 en dat was al een slecht toeristenjaar door den dreigenden internationalen toestand. Met de bonlooze menus is het niet anders gesteld. De restaurants kunnen dagelijks enkele menschen die geen bonnen hebben wel helpen, maar dit wel zeker niet zeggen dat men nu dezen zomer ook berekend zou zijn op een plotselingen geconcentreerden aanval van hongerige, bonlooze vreemdelin gen. Geen sprake van! We laten dan nog geheel buiten beschouwing, dat vancantie- gangers nooit eenige dagen achtereen vol doende zouden hebben aan een dergelijk vrijwel vetloos eten en dus slechter zouden worden van hun reisje, maar géén restau rateur zal op deze wijze ooit of ergens een groot aantal menschen te eten kunnen ge ven. Voor de pensions buiten is de situatie nog iets minder gunstig. Zij vallen niet eens onder de bovengenoemde extra toewijzing van 75 proc. op basis-1939, hetgeen in de practijk beteekent. dat pensiongasten zeker wel hun bons voor peulvruchten, grutters waren, suiker enzoovoort zullen moeten afgeven dan wel een en ander in natura zullen hebben mee te nemen. Duurt een bon b.v. twee weken, dan zal men natuurlijk kunnen volstaan met het geven van één bon voor twee personen, wanneer men ergens een week blijft. Op deze manier zijn natuur lijk allerlei combinaties mogelijk. Voor degenen die een zomerhuisje willen gaan betrekken of voornemens zijn. een-igen tijd in een kampeercentrum door te bren gen van gewoon kampeeren zal niet veel komen, omdat men 's nachts niet in een tent mag vertoeven is in het bijzon der de waarschuwing wellicht niet overbo dig. dat ook voor kookdoeleinden geen enkele concessie kan worden gedaan op de algemeen eeldende distributie-bepalingen: dat wil dus zeggen, dat men géén extra kolen en géén petroleum zal kunnen krijgen om het dagelijks maal te bereiden, zelfs nog geen water voor thee en koffie aan de kook zal kunnen brengen, wanneer men niet over een andere warmtebron, met name gas. beschikt. De conclusie van al deze meer of minder sombere klanken welke wij meenden te moeten laten hooren in het welbegrepen eigenbelang van de aanstaande vacantie- gangers. doch niet minder ook in het belang van een zoo goed mogelijk functionneeren-de voedselvoorziening van geheel on& volk in: dezen zomer maar ook daarna, is eenvou dig en duidelijk: men moet voor en tegen tevoren goed tegen elkaar afwegen en wan neer de schaal dan naar „erop uitgaan" doorslaat, blijve men tenminste één weetó op dezelfde plaats en dan alleen in gezins verband. Bespreek ook tijdig Uw pension; of ander vacantieverblijf dat is niet alleen behoorlijk tegenover den pensionhouder, maar ook noodzakelijk, aangezien aanvoer van levensmiddelen op korten termijn door het wegvallen van vrijwel alle autoverbin dingen, niet meer mogelijk is. Wanneer de bevolking van een klein plaatsje onver wacht met eenige tientallen vermeerderd wordt, dan moet dat onder de huidige om standigheden onverbiddelijk op hongerlijden voor die nieuwkomers uitloopen. Wie dus wandelend of fietsend ook dit jaar zou willen gaan „trekken", zooals ve len dat hier te lande zoo gaarne doen, moet ernstig rekening houden met de mogelijk heid dat hij of zij wel eens niet alle dagen de maag bevredigend zou kunnen vullen. En de vacantie is toch bestemd om er door afwisseling ontspanning en rust beter van te worden en het kan nooit de bedoe ling ziin om dezen zomer huis en haard te verlaten voor het ondergaan van een ambu lante hon-gerkuur! Tenslotte nog één punt om ditmaal niet uit het oog te verliezen en waarop dezer dagen van bevoegde zijde ook onze aan dacht werd gevestigd: wie nu een fiets* tocht gaat maken, kan zich daarop in het naiaar niet heroenen als rechtsgrond voor het verkriigen van een nieuwe hand. En hetzelfdp geldt voor sehoenen welk on en door een wandeltocht ten eenen male on bruikbaar mochten worden. Wii hebben bil niemand met het oog op de toch zoozeer verdiende vacantie. roet in het eten willen gooien, maar struisvogel politiek dient nergens toe en met een beetje overleg kan men ook nu nog genoeg genis ten. Mits men zich kan en wil aanpassen. En om dat mogelijk te maken, gaven wij bovenstaande wenken.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1