Fransch goud Schoolfeest per trekschuit Marktberichten Laatste telexberich door Amerikaanscbc oorlogsschepen bewaakt SCHAGEN ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn, 19 Juni (D.N.B.) In den afgeloo- pen nacht is de R.A.F. met zwakke strijd krachten naar Noord Duitschland gevlogen. Er werd een aantal brisant- en brandbom men uitgeworpen, welke slechts geringe materieele en persoonlijke schade aanricht ten,;'V MEXICAANSCHE ARTILLERIE WORDT GEMOTORISEERD. Mexico, 19 Juni (D.N.B.) Het ministerie van defensie heeft de vernieuwing gelast van het geheele artillerie materiaal van het Mexicaansche leger. In het bijzonder moet binnen drie maanden tijds de geheele Mexi caansche artillerie in den grootsten omvang gemotoriseerd zijn. RESERVISTEN VOOR DE AMERIKAAN- SCHE MARINE. De avond-vierdaagschen zijn begonnen en Arnsteraam •en record-aantal deelnemers en deelneemsters. Den eersten avond op marsch (Pax-Holland) „De tijd" stelt de schoolfeestcommissie6 voor groote problemen! Hier is het vraagstuk „hoe" opgelost, door de kinderen van Sint Maartensbrug per.... trekschuit te vervoe ren, zij het dan een eenigszlns gemoderniseerde trekschuit. Meester was vlootvoogd en we zien hem hier in volle actie op de commandobrug. (Foto Fred. Groot) WASHINGTON. 19 Juni (D.N.B.). Het ministerie van marine heeft de nog niet op geroepen reservisten van de Amerikaansche vloot laten weten, dat zij zich gereed moe ten houden. Tevens werd bekend dat de aan monsteringscampagne voor de Amerikaan sche vloot zal worden versterkt. Men wil zooveel mogelijk 12.000 tot 15.000 Amerika nen bewegen in de komende maanden zich voor de marine aan te melden. De tegen woordige sterkte van de Amerikaansche marine raamt de Associated Press op 265.000 manschappen en officieren. WELLES OVER DE DUITSCHE ENGELAND GAF ZIJN AANSPRAKEN OP DE EILANDEN PRIJS. j MARTINIQUE EN GUADELOUPE ONDER DE BEDREIGING VAN AMERIKAANSCHE KANONNEN. Na de verklaring van den Ameri- kaanschen minister van oorlog, Cordell Huil. dat de Amerikaansche vloot voortdurend zal patrouilleeren om de Fransehe eilanden Martinique en Guadeloupe. is de algemeene be langstelling voor deze eilanden in den West-Indischen Archipel weder toegenomen. De V.P.B.-correspondent uit Washington geeft hieronder een korte beschrijving van het beref- fende gebied. West-Indië, het eilandenrijk van Midden- Amerika. strekt zich in een 3500 kilometer langen boog uit tot Trinidad en Aruba. Cuba, Dominica en Haïti zijn republieken. Porto-Rico behoort aan de V. S., evenals de Maagdeneilanden, die vroeger Deensch waren. Curacao. Bonaire en Aruba zijn in Nederlandsch bezit. Het leeuwenaandeel be hoort aan Gr. Brittannië: de Bahamas Barba dos. Jamaica. Santa Lucia, de eilanden Onder den Wind en de eiland Boven den Wind, Trinidad en Tobago. Ten slotte bezit Frankrijk de kleine eilanden St. Martin, St. Eustatius. Marie Galante, Les Saintes. Desirada, Petite Terre en ten slotte de grootere eilanden Martinique en Guade loupe. De reden, waarom de Amerikaansche vloot voor deze beide eilanden kruist is, dat de Franschen bij het uitbreken van den oorlog het grootste deel van hun goud hierheen hebben laten transporteeren om het in vei ligheid te brengen. Door het verbreken van alle verbindingen met het moederland wil men voorkomen, dat de regeering van Vi- chy dit goud weder geheel of gedeeltelijk in handen krijgt. Martinlqué, de bewaarplaats van het Fransehe qoud. Martinique. waarop de Amerikanen het voornamelijk hebben gemunt, ligt tusschen de eilanden onder den wind en Dominica. De oostkust van het eiland is bezet met koraalriffen en vertoont tal van baaien en inhammen. Hier staat een sterke bran ding, die het bijna onmogelijk maakt, et- een landing te beproeven. Aan de west zijde loopt de groote en diepe baai van Fort de France tot diep het land in; zij vormt de beste door de natuur gevormde haven, welke de Kleine Antillen bezitten. Onbegrijpelijkerwijze wordt het scheep vaartverkeer over hèt Noordelijker gelegen Saint Pierre geleid, dat geheel open is en bij stormachtig weer in het geheel geen beschutting biedt. Behalve in het Zuiden en Zuid-Oosten bestaat het eiland uit grond van vulkanischen oorsprong. In het Noor den en Noord-Oosten verheffen zich de Mont Pelee en de Pitons de Carbet, resp. 1350 en 1'2Ü0 meter hoog. In Mei 1902 kwam de Mont Pelee tot uitbarsting en stootte een enorme hoeveelheid lava en gloeiende modder uit. die de geheele stad Saint Pier re en de bloeiende omgeving geheel ver woestte. Van de 40.000 inwoners wisten zich slechts weinigen te redden. In ver band met den vulkanischen oorsprong zijn er tal van warme bronnen en komen er vaak aardbevingen voor. Het klimaat is tropisch, doch de Europe anen passen zich gemakkelijk aan, dank zij den Westenwind. Er heerscht een weel derige plantengroei. In de maanden Juli tot September valt' er veel regen, doch ge durende de rest van het jaar heerscht er absolute droogte. De dichte wouden leveren edele houtsoorten. Er wordt op groote schaal suikerriet, cacao, koffie, maniok, pataten, yams, sinaasappelen en vanille verbouwd. De industrie beperkt zich tot de fabricage van rum en suiker. Giiadelouue. naar de Spaansche bergen genoemd. Het tweede eiland, Guadeloupe, ligt 200 kilometer verder. Het eiland is 1600 vier kante kilometer groot én bestaat uit twee deelen. die door een kanaal van 100 meter breedte gescheiden zijn. namelijk het Wes telijke Basse-Terre en het Oostelijke Gran- de-terre. Het gebied van Basse-terre is van jong-vulkanischen oorsprong en zeer berg achtig; hier vindt men de 1500 meter hooge vulkanen Soufriere, Sanstoucher en Manal- les. Het gebied van Grande-Terre verheft zich ternauwernood 100 meter boven den zeespiegel. Guadeloupe maakt deel uit van een ei landengroep, waartoe o.a. ook Les Saintes behooren; hier hebben de Franschen een voortreffelijke oorlogshaven aangelegd. De hoofdstad van Guadeloupe is de stad Basse- Terre. waar zich ook de zetel van den gou verneur bevindt. De voornaamste handels- De asperge-tijd ls aangebroken. Vlijmen in de Langstraat heeit de laatste jaren voor al door de asperge-teelt zeer veel bekend heid verworven. (Het Zuiden). PROTESTNOTA. Geen afwijzing. Washington, 19 Juni (D.N.B.) De door Associated Press gemelde bewe ring, als zou Sumner Welles in de perscon ferentie verklaard hebben, dat hij de Duit- sche protestnota van Woensdag vierkant zou afwijzen, vormt de eigen interpretatie van den betrokken correspondent. Welles heeft integendeel gezegd dat hij den zaakgelas tigde Thomsen geantwoord heeft, den in houd van de nota in studie te zullen nemen. steden van het eiland zijn evenwel Moule, Pointe a Pitre en Saint Anne. De bevolking bestaat uit ongeveer 200.000 zielen, waar onder 130.000 mestiezen en 50.000 negers; de rest wordt gevormd door blanke kolo nisten. Toen Columbus hier in het jaar 1493 het anker liet vallen, viel hem de gelijkenis op met de bergen van de Spaansche Siërra de Guadeloupe, met het gevolg, dat hij het eiland eenvoudig doopte met den naam van Guadeloupe. Langen tijd hebben de Engelschen en Franschen gestreden om het bezit van Mar tinique en Guadeloupe. Eerst in het jaar 1816 liet Engeland definitief alle aanspraken op deze gebieden vallen. TEXEL. Cocksdorp. LOONEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN LANDARBEIDERS. Op verzoek van de landarbeidersbonden heeft het Departement van Landbouw en Visscherij aan een aantal landbouwers op het eiland Texel, met wie geen overeen stemming werd verkregen inzake loonen en arbeidsvoorwaarden voor 1941/'42, verplich te arbitrage opgelegd, met aanwijzing van Mr. H. Bijleveld te Amsterdam als arbiter. ALKMAAR SPORTDAG OP 21 JUNI A.S. Vrijwel alles, wat de sport actief beoefent, werkt mede. Wat steeds een onmogelijkheid scheen is eenigen tijd geleden in Alkmaar verwezen lijkt; er is sprake van een prettige samen werking tusschen tal van Alkmaarsche ver- eenigingen. Het comité, dat hiertoe is ge vormd, heeft ecnerzijds tot taak vereenigin- gen, die moeilijkheden hebben, van advies te dienen. Het heeft daarom den naam van van „Alkmaarsche Vereenigingsraad" ge kregen. Anderzijds heeft het tot opgave het alge meen vereenigingsleven te verstevigen, het geen uit den aard der zaak op tal van wij zen kan geschieden. Eén daarvan is het or- ganiseeren van sportdemonstraties op groo te schaal. De eerste sportdag is vastgesteld op Za terdagavond, 21 Juni, des avonds te 6.30 in t Sportpark. Het verblijdende feit doet zich voor, dat de medewerking zeer groot is, zoo dat het programma rijk en veelbelovend mag worden genoemd. Het zal een ware Olym pische sportavond zijn, een gebeurtenis, zoo als Alkmaar noe nimmer heeft beleefd. Het programma zal de volgende takken van sport omvatten, voetbal, hockey, athle- tiek, gymnastiek. Ook het muzikale gedeelte is goed verzorgd. Niet rpinder dan vier Alkmaarsche vereenigingen verleenen hun medewerking Met dit sportfeest, waarvoor de toegangs prijs zeer laag is gesteld, is een eerste schre de gezet op een weg, die, naar we hopen, tot verdere belangrijke gebeurtenissen zal voeren. Het zal een revue zijn van het voor naamste, wat Alkmaar op sportgebied te beteekenen heeft! MIDDENSTANDSDIPLOMA. Gesldagd: Jan van der Plaat, Den Helder; Rommërt Poisma, Aartswoud; Sijfke Pranger, Oud karspel; Cornelis Pronk, Den Helder; Cor- nelis Raa, Anna Paulowna; Georg Rente naar, Schagen; Jacob van 'tRiet, Broek op Langendijk; Anna C. Rimmer, Hoorn; Jan Rijs, Burgervlotbrug; Jacob van Scheijen, Groote Keeten; Abram Schoon, Broek op Langendijk; Ariën F. van Sikkelerus, Anna Paulowna; Marius Slot, Schoorl; Ariena Sli.j- boom, Winkel; Dieuwertje Smit, Hauwert; Piet Smit, Den Helder; Anna Stapel, Hau wert; Willem van der Steen, Slootdorp; Christiaan F. Steilberg, Den Helder; Cornelis Saierveld, Hauwert; Hendrik Syts- ma, Winkel; Philip Timmerman, Kolhorn. Afgewezen 2. Josephus E. Totté, Anna Paulowna; Klaas Tuinman, Werwershoof; Age Uitterdijk, Wieringerwaard; Antje Veen, Spanbroek; Cornelis Veerman, Westwoud. Afgewezen 1. Maarten Tamis, Slootdorp. Afgewezen 1. Pieter Veerman, Westwoud; Jan van der Or-t C-l-'- - jjcmungoroeK.; JO- han H. Visser, Oostwoud; Arie Vlaming, Den Helder. Cornelis Vos, Hoorn; Cornelis Vos, Bur- gerbrug; Bertha de Vries. Schagen. Afge wezen 1. Andreas Wiersma, Den Helder; Willem A. Wilms, Barsingerhorn; Maartje Winkel, Hauwert. Afgewezen 3. Hendrik Wit. Winkel; Hendrik de Wit, Hoorn; Mar- tinus de Wit, Heerhugowaard; Neeltje de Wit, Hoogwoud; Nico Wijn, Winkel; Bauke Zon, Anna Paulowna. Geëxamineerd 56, geslaagd 48, afgewezen 8. Onderscheiding van Heldersche candidaat. De tweede medaille van de Kamer van Koophandel is toegekend aan den heer Christiaan F. Steilberg uit Den Helder, die met 4 tienen uit het strijdperk trad. De medaille werd met een toespraak van löf. uitgereikt door den heer Holsmüller, adj.- secr. K. v. K. uit Alkmaar. WERINGEN voer van kuilaal mede aanmerkelijk is ge* daald. Thans verluidt, dat de Burgeijaees* ter van Bunschoten heeft verordend: „Bun* schoten voor de Bunschoters! Alle visch; door plaatsgenooten gevangen, moet op eigen afslag 'worden geveild." Dat het meenens is blijkt wel uit het feit dat de visch zelfs met auto's overal wordt weggehaald, opdat deze toch maar in eigen gemeente wordt omgezet. Men zou een der gelijk chauvinisme niet achter de droge Bunschoters in Spakenburgers hebben ge zocht. De talrijke vischventers aldaar, die over geheel Utrecht uitzwermen (zelfs in de villawijken van Arnhem zijn de fijn-ge streepte bont-blauwe kieltjes gewoon), schreeuwen evenwel de laatste weken als het ware om visch, die bij duizenden pon den werd gevangen, doch niet in hun ge meente werd aangevoerd. In het noorden van het IJsselmeer visschende konden de visschers ook niet iederen morgen naar huia varen, zeker niet bij het heerschende oliege brek. Door de thans gevolgde methode hoopt men de groote categorie „vischventers" te vreden te kunnen stellen. De vele overtredingen van den laatsteni tijd, zooals aanvoer ondermaatsche visch, verkoop boven max. prijs etc., die vooral ook in de omgeving van Spakenburg wer den geconstateerd, staan met het vorenveC melde ten nauwste in verband. Overigens waren de Bupschoters gemakke lijke heeren. Sorteeren van de vangst werd bij gebrek aan lust en tijd dikwijls nage laten. De koopman moest maar „roezen". Maar, 't rekensommetje dat een korf aal, voor de helft in den prijs van 31c, p. p. en voor de andere helft in den prijs van 51 c, p. p„ goed bevat van gemiddeld 41 c. p. p., gaat ditmaal niet op. De prijsregeling laat een schatting niet toe. Hoe bezwaarlijk dit soms ook moge zijn, de visch wordt onge sorteerd tor afslag niet geaccepteerd, of gaat dan naar de goedkoopste klasse weg. Het toelaten van ongesorteerde partijen zou immers een ontduiken van de prijsre geling in de hand kunnen werken en daar om wordt van hoogerhand streng toegezien. Het zou geheel van het inzicht van den koopman afhangen, welke prijs deze voor gemengde partijen wenschte te besteden. Daarom betaalt men voor aal van 51 c.p.p. vermengd met aal van 31e.p.p„ hoe gering het aantal in deze prijsklasse in de partij ook is .slechts 31 cent p.p. De visscher is dus wel genoodzaakt te sorteeren. ER IS WEER ANSJOVIS! De tijdelijk door de koude verjaagde ansjo vis is tegen verwachting nog weer in grooten getale teruggekeerd. Dinsdag werd niet min der dan 4000 kg. aangevoerd. Opbrengst vol gens vastgestelde max. prijs 55 ct. p. kilo. De vangsten van kuilaal blijven nog slecht, zoodat enkelen, nu herstel uitblijft, alweer in andere visscherij. op de Waddenmee, zijn overgegaan. Ook andere visch blijft schaarsch. De Bunschoter palingvisschers, die onlangs zoo de val kregen op den Wieringer afslag, zijn ineens weggebleven, waardoor de aan ALKMAAR. 18 Juni. Aardbeien f 2645 per 100 doos. andijvie f 619 per 100 Kg., asperges f 50—75 per 100 Kg., bloemkool I f 9.40—13, idem II f 7.60 per 100 stuks, krospla f 11.50 100 stuks, komkommers f 6.50—16 per 100 stuks, peterselie f 2.80 per 100 bos. poste lein f 0.380.69 per bakje, peulen I per 100 pond. rabarber f 4.80—6 per 100 Kg., raapstelen f 8.40 per 100 Kg„ radijs f 2.605.60 per 100 bos. selderie f 9 90 pef 100 bos, spinazie f 0.60—1.96 per 16 p. bak, snijboonen f 20—34 per 100 pond, tomaten f 18.— per 100 pond, uien f 9—21.40 per 100 bos, wortelen f 6.90—13 per 100 bos. BROEK OP LA9NGENDIJK, 18 Juni. (Oftlcieele noteerinqj. Aanvoer: 60 bos uien f 10.70. 250 bloemkool f 13.—. 1300 Kg. rabarber f 6.—* Voorloopige noteering (hedenochtend uur doorgebeld!. Officieele prijzen aangevoerde kwantums van vandaag, pub 11* ceeren wij morgen. BROF.K OP LANGENDIJK, 19 Juni. Aanvoer: 1650 Kg. rabarber f 6.—, f 4.80, 11.400 Kg. tomaten; A, B en C f 36.—» CC f 32.60. Als de merrie moet werken, wordt het veulen veilig opgeborgen, om de moeder bij den arbeid niet te hinderen. Doch sommige exemplaren gevoelen er niet veel voor, om bij mooi weer opgesloten te worden (Pax-Holland) v v M»*»-'

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4