Nieuwediepers Ons Indisch Hoekje Het drukwerk drukkerij De Boer üan de tippel! Ponderdag 19 Juni 1941 Tweede Blad Praktisch géén uitvallers Hedenavond de zwaarste avond Dc herinenting te Kleine Sluis PietKöhler's jubileumfeest dus: LBD te sterk voor Walbedrijf H*H J* - Watervogels Sommige adverteerders Texelsche boot verloor haar schroef SEMARANG VOOR 40 JAAR MtadónLeutuió De Avond-Vier daagsche Wederom' hadden de wandelaars de volle medewerking van Pluvius; een heer lijk zonnetje deed zijn stralen op het groene tapijt van het Helder-terrein neer vallen. Het geheel maakte daardoor een nog gezelliger indruk. Het was overigens een bijzonder aardig gezicht toen wij gisteravond eens een kijkje namen bij den start. Reeds om even over 6 kwamen er al wan delaars op het Hélder-terrein aan. De meisjes Uilen keurig opgemaakt, een schoon shirtje of blouse aan en daarbij elegante sokjes over de schoenen. Ook de heeren vertoonden zich op hun voordeeligst, we zagen o.a. piekfijne kapsels, plat achterover met een lijn welke maar een maal zoo lukt. De meeste hadden „kistjes" aan, die nu wel niet zoo mooi zijn, doch deze hebben dusdanige voordeelen, dat ze toch de voorkeur genieten. Voor het loket van den heer Wiersma is het bij momenten een drukte van belang, maar deze handige organisator weet er wel raad mee en al gauw kunnen de eerste groepen starten. De officieele wandelploegen loopen vanzelf perfect en hoewel we de ploegen buiten de kom nog niet hebben gadegeslagen, iets wat we vanavond hopen te doen, haalt men deze clubs er toch zoo uit. Toch kan een woord van sportiviteit aan het adres van de P.T.T. niet achter wege blijven, want ook deze heeren, onder de deskundige leiding van vader Heijblok slaan zich er goed door heen. De ploeg van de Roode Haan, waar tusschen haak jes een paar aardige „witte kippen" tus schen zitten, kenmerkte zich al reeds den eersten avond, door een buitenge wone sportieve geest, een voorbeeld dat de wandelsport juist zoo populair maakt. Vroolijk zingend ging men er op af en ook kwam men in dezelfde gepaste vroo- lijkheid weer terug. Trouwens deze tweede dag deed de vriendschapssfeer toch erg naar voren komen, want we zagen, op den Jan Verfailleweg, dus kort na de start, een zwart gekleede wandelnimph met spierwit haar gearmd haar 20 km aanvangen, wat ondertusschen met die warmte voor den sécondant nu niet zoo leuk leek... Toen Wij weer naar het Helder-terrein terugkeerden was het daar nog steeds een gaan en komen van wandelaars en eerst tegen 7 uur was de drukte eenigs- zins geluwd. Nog meer wandelaars. Er waren nu nog meer tippelaars dan gisteren.en vooral van de zijde van de Rijks werf hadden nog een flinke aantal de stoute schoenen aangetrokken. Deze laatste zullen echter de laatste 20 km in Anna Paulowna loopen, evenals de Roode Haan, die morgen de wacht heeft en dus één dag uitvalt. Slechts één niet verschenen. Gisterenavond was er slechts één persoon niet aan den start verschenen en dat was nog een bijzonder geval, zoodat dus tot heden van een nagenoeg volledige bezetting kan worden gesproken, een bezetting die dus on geveer 120 man telt. Ook nu weer was het meerendeel weer om ongeveer half tien binnen en hoewel er zich zoo hier en daar wel pijnlijke ge zichten voordeden, mag ook deze tweede dag als bijzonder geslaagd heeten. De meeste wandelaars keerden met roode, frissche gezichten naar huis en zullen vanavond voor den derden dag starten, de zwaarste dag volgens de experts. Wij voor ons zullen afwachten en vanavond het parcours eens nader onder het oog nemen, hopende dat ook dan het aantal uitvallers tot een mini mum beperkt blijft. Slechts één uitvaller. Er werd tijdens den tweeden dag slecht één Uitvaller genoteerd, terwijl in Anna Paulowna wel veel blaren, doch geen enkele uitvaller zich heeft gemeld. Rehabilitatie van burgemeester Manlief. Het is ons gebleken, dat ons aanvul lend bericht over de herinenting te KI. Sluis, opgenomen in ons nr. van Zaterdag, tot misverstand aanleiding heeft gegeven. Wij hebben hierin geschreven, dat de mededeeling over deze herinenting (be doeld wordt de officieele mededeeling van het gemeentebestuur) op verkeerd begrijpen berustte. Ons bericht in de Heldersche Crt. van 10 Juni, gebaseerd op deze mededeeling, was dus onjuist en de critiek, daarin uitgeoefend op den burgemeester van Anna Paulowna, Mr. Mljnlief herroepen we. Het Is ons bij nader onderzoek ge bleken, dat het hier een misverstand be trof ten aanzien van de door het ge meentebestuur bedoelde lokaliteiten. Het doet ons genoegen, dat de blaam op Burgemeester Mljnlief geworpen, dat hij de belangen van de Heldersche geëvacu- eerden niet voldoende zou hebben behar tigd, dus ten onrechte was. Zooals onze lezers weten zal de herin enting op nader te bepalen datum ge schieden in de O.L.-school te KI. Sluis. moet een aanbeveling en een Introductie voor Uw zaak zijn Laat het daarom vervaardigen in een bedrijf dat technisch „bij" is Ook Frans Nienhuys, Martha Posno, Cor Smit, Frans Bogaerd en „Tante Cor en Oom Kokkie" komen. Zooals men reeds gelezen heeft vindt er a.s. Zondagmiddag in het Casino een bijzon dere uitvoering plaats. Dien middag zal na melijk een van de populairste Nederlandsche humoristen (zoo niet de populairste!) het feit herdenken, dat hij sedert een halve eeuw op de planken staat. Men heeft kunnen lezen, dat er voor deze uitvoering meer dan gewone belangstelling bestaat. Niet alleen bleek dit uit het feit, dat een huldigingscomité spontaan opgericht werd, doch daarnaast werd geconstateerd dat er onder het publiek eveneens drang bleek te bestaan den vermaarden Piet Kohier eens terdege te laten zien dat men in Den Helder, ondanks evacuatie en andere misère goed tooneel nog steeds weet te waardeeren. Men zal Piet Kohier zien in de rol, die hem carrière bezorgde, namelijk in die van den „Boemelbaron". Velen zullen hem ongetwijfeld wel eens eerder in deze creatie gezien hebben, doch dat zal dan alleen maar een stimulans zijn hem ook thans te aanschou wen. Piet Kohier komt niet alleen. Hij is in goed gezelschap, en wel in gezelschap van artis- ten van naam. Daar zijn de bekende radiq- artisten „Tante Cor en Oom Kokkie", die men reeds zoo vaak via den aether heeft kunnen beluisteren, daar is Frans Nienhuys, de man van „U vraagt en wij draaien", daar is de talentvolle actrice Martha Posno, daar is de cabarettière Cor Smit en tenslotte zijn er Kees van Dam en Frans Bogaerd. Al met al belooft deze jubileumsmiddag een bijzondere te worden. Het zou ons verwonderen, als het Casino niet volbezet zou zijn. In dit verband is het aan te bevelen dat men zich vroegtijdig van plaatsbewijzen voorziet. Bijzonder heden daaromtrent leest men in ons nummer van gisteren. Uaeifat Na nog geen wedstrijd verloren of geljjk gespeeld te hebben, kwam gisteravond L.B.D. I in het veld tegen het Walbedrijf, die evenals Debo tot nog toe geen één winst punt uit deze competitie heeft weten te halen De verwachting was dan ook, dat L.B.D. een „makkie" zou hebben. Doch zoo gemakkelijk ging het ook weer niet. Het eerste begin was zelfs voor het Walbedrijf en met wat meer geluk hadden zij reeds in de eerste 10 minuten kunnen doelpunten. Rensmaag was op een .gegeven moment handig langs Selder beek geglipt en zette keurig voor. Doch de voorhoede wist dezen uitgezochten kans niet te benutten. Trouwens de voorhoede was wel het zwakste deel van het elftal, al viel het dan ook niet mee om door de backs van L.B.D., Selderbeek en Jongman, heen te breken. Het beste in de voorhoede vonden wij nog Hoek en Feekman, l.g. was de „clou" van den avond en tevens maker van het mooiste doelpunt van dezen wedstrijd. Zoo zwak als de halflinie (uitgezonderd Rensmaag) en voorhoede was, zoo hecht was de verdediging van het Walbedrijf, met Wijker als uitblinker. Aan de verdediging is het dan ook te danken, dat L.B.D. slechts eenmaal voor de rust kon scoren. Dit doel punt kwam nog vrij onverwachts. Na een half-uur spelen vergat keeper Worst, die overigens goed voldeed, in te grijpen. Dijkshoorn maakte daar goed ge bruik van en scoorde van dichtbij 01. In de tweede helft was L.B.D. aanmerkelijk sterker. Bregman en de Boer in de halflinie lieten nu van zich spreken en schepte goede kansen voor hun voorhoede. Doelpunten bleven d&n ook niet uit. Hoogvorst opende de score na de rust even later gevolgd door een goal van v. d. Hert en Dijkshoorn. Zoo was de stand na een half uur spelen 40 in het voordeel van L.B.D. Voor dat het spel dreigde te verflauwen bemoeide het publiek er zich mee en moedig de, nog meer dan voor de rust, de spelers van het Walbedrijf aan. En met succes. Er kwam weer leven in de brouwerij, soms wel eens wat te veel en het Walbedrijf zette alles op alles om alsnog de eer te redden. Wat hun dan ook in de laatste minuten ge lukte. Rensmaag, die naar voren was verhuisd, wist zich door de verdediging heen te werken en gaf den bal afgemeten aan Feekman. Deze keer vergastte „de zwarte" ons niet op zijn vermaarde goocheltrucjes en knalde meteen hard langs den verbaasden L.B.D,-keepèr Blokker. Aanvang 7.80 Helder-terrein. Hedenavond zullen onze plaatselijke junio ren van Racing en Helder, onder den naam van H.H.J., een wedstrijd spelen tegen de Watervogels. Onze 4e klassers komen dus na langen tijd weer in eigen stad in het veld en vooral de bewoners van den Ouden Helder zullen dit treffen' ten zeerste op prijs stellen. Het elftal van de junioren in volledig, ter wijl de Stormpieten er als volgt uitzien: Kubbe v. Velzen Schotting S. Been Beekhoven d. Hert K. Been Hoogvorst Wessel H. Been Rensmaag Hft ket WIENS EIGENDOM IS DAT? Op het Hoofdbureau van politie worden inlichtingen verstrekt inzake een gevonden heerenfiets en een defecte handwagen. Wie mist deze apparaten? FIETS VERDWENEN. Een bewoner van de Javastraat deed aan gifte dat hg zijn fiets, die hg even voor de woning liet staan, verimst. Een onderzoek wordt ingesteld. LINKS RIJDEN MAG NIET. Jemand werd bekeurd in verband met het feit, dat hij in de Spoorstraat links aanhield, terwijl hij op de fiets zat. NOG ZOOIETS. Een andere stadgenoot verzuimde in de Keizerstraat in de goede richting te rgden. Ook voor dat feit ging de man „op de bon". BEZOEK IN DE OOSTSLOOTSTRAAT. Een bewoonster van de Oostslootstraat deed bij de politie aangifte, dat er tijdens haar afwezigheid bezoek in het huis was geweest. Een onderzoek werd ingesteld, maar tot nu toe werd niets vermist. Was hier een „eerlijke dief" aan het werk...? TWEEMAAL BEKEURD. Sommige menschen loopt niets mee. Dat ondervond eergisteren een ijscoman, die niet in het bezit was van een bewijs, dat hg de door hem ingenomen standplaats mocht be zetten. Deshalve kwam hij op de bon. Het bleek eveneens,, dat de man geen identiteits kaart bij zich droeg. Ook voor die overtreding werd hij bekeurd. FIETSEN VERDWENEN. Een bewoner van de Koningstraat en een bewoner van Julianadorp deden aangifte, dat hun fietsen verdwenen zijn. Ook naar deze karretjes wordt een onderzoek ingesteld. VANDALISME. Een bewoonster van de Hoogstraat kwam aangifte doen dat de deur en de luiken van haar woning beschadigd waren. Kennelijk met opzet. Een laffe streek. NOG ZOOIETS. Een bewoner van de Piet Heynstraat gaf aan, dat jeugdigen van jaren bij hem een ruit ingegooid hadden. Wanneer zal dat eens in Den Helder ophouden? BOTSING. Op het Helden der Zeeplein botsten twee wielrijdende dames tegen elkander aan, tenge volge waarvan een der dames een beschadigd rijwiel te incasseeren kreeg, hetgeen weer aanleiding was dat er klacht gedaan werd. GEEN TEEKEN. Iemand werd bekeurd terzake het feit, dat hij verzuimde een teeken te geven bij het ver anderen van richting, terwijl hij fietste langs 's heeren wegen. DIEFSTAL UIT OFFERBLOK. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat 4oor een 3-tal zeer jonge knaapjes eenig geld was ontvreemd uit een offerblok in de Katho lieke Kerk aan de Kerkgracht. Bedrijfscom petitie Uitslagen. Woensdag: WalbedrijfL.B.D. Programma. Heden: WillemsoordW.T.B., aanvang 19 uur, terrein H.R.C.; scheidsrechter G. v. d. Kooi. zitten uren op een pakkende tekst te „broeden" Verspil geen tijd! U voorlichten Laat ons Het kost niets extra! Op slechts enkele meters van stei ger in Nieuwediep. Latertje voor de passagiers. Zoo er een dienst met de regelmaat van een klok verloopt, dan is dat de dienst, die sedert jaar en dag onderhouden wordt door de TESO. Maar gisteren is deze regelmaat verstoord door een incident, waarvan het derde en laatste aange schafte schip der TESO-vloot, de „Voor waarts", het slachtoffer geworden is. Toen gisteravond de „Voorwaarts" voor de laatste maal van Nieuwediep naar Texel vertrok, dat is te ongeveer 7 uur, werd plotseling, toen men zich op enkele meters van den steiger af bevond, gecon stateerd, dat er iets verkeerd ging. Wie be schrijft de verbazing van de equipage toen men bermerkte, dat de „Voorwaarts" haar schroef verloren had. Terstond werden maatregelen genomen om passagiers, post en schip naar den overkant te brengen. De „Dokter Wage- maker" arriveerde spoedig en deze was het, die de vracht en passagiers naar Texel bracht. Hg maakte tegelijkertijd verbinding met de „Voorwaarts", en met deze op sleeptouw ging het naar het eiland. Normaal is de tijd van aankomst aldaar kwart voor acht. Door de gebeurtenissen werd dit thans... half 11. Een latertje dus. Omtrent de oorzaak van het verliezen van de schroef tast men nog in het duister. Of het hier een montagefout be treft of iets anders, is nog niet vastge steld. Hieuwt uil lIhJk Visscherij Urk, 17 Juni. Door 50 vaartuigen werd heden aan den vischafslag alhier aangevoerd: 2500 kg aal en paling, van 23—140 kg per vaartuig, prgs 0.621.54; 60 kg voorn, 1420 ct. per kg; 40 manden possen, prijs 2.20 en 110 manden nest, 34 ct. per mand. De possen waren weer hooger in prgs. DRINKWATERVOORZIENING. Op Urk begint een nijpend gebrek aan drinkwater te komen. Het weinige drink water, dat er nog is, wordt door het groot® aantal muggen niet meer bruikbaar. Naar ons werd medegedeeld hebben nu eenige raadsleden aan B. en W. gevraagd om hierin verandering te brengen door een der booten der Eerste Urker Stoombootmaatschappij eiken dag drinkwater van Kampen en Enk huizen te halen. Of dit verzoek door kan gaan zal zeer zeker door B. en W. nader wor den beslist. Toen ik in 1896 te Semarang kwam, was Java een land, uit sluitend door ambtenaren, hoo- ge en lagere, bestuurd. Ge meenteraden kende men niet. Aan politiek deed men niet; partijen waren er niet; voor godsdienstige zaken maakte niemand zich warm, kortom 't leven van den Europeaan „rolde vredig als dat des tevreden landmans heenen". Om de 5 4 6 jaar werd de rust zeer ern stig gestoord. Dan trad er een cholera-epidemie op, die weinig spaarde, waaraan in de groo- tere en kleinere centra eerst en vervolgens op het platte land honderdduizenden stier ven: Javanen, Chineezen, Eu ropeanen. De laatste meenden goed te doen de cholerabacillen met een flinken borrel of een stevig glas wijn „onder den pekel" te zetten. In de apotheek kocht men allerlei „onfeilbare" cholera-dranken! Het was een somber bestaan, want niemand voelde zich veilig! De prac.tgk had geleerd, dat de ware ziekte verdween, zoodra de regen tijd aangebroken was. Maar dat duurde vaak weken, maanden zelfs! Eindelijk, eindelijk viel er een zware regenbui. Na een paar dagen weer een en nog weer een: de regens waren doorgekomen! Ons blad „De Locomotief" ver meldde geen „gevallen" meer: de cholera was „weggespoeld". Wij leefden weer op, kregen weer schik in ons bestaan. Men sprak er dan wel over, hoe noodig het was om een stede lijke waterleiding aan te leggen, maar dat was gouvernementszorg, wij, de stedelijke bewo-^ ners, konden nergens invloed op uitoefenen. Dus zweeg men. De tijden veranderen, ook In ons Indië. In 1903 nam de Tweede Kamer een wet aan, die het mogelijk maakte gemeenteraden in de groote steden te stichten. De leden werden op advies van den resident benoemd. Veel kracht ging er niet van uit: men moest den „Toewan besaar" te veel naar de oogen kijken, men was niet vrij. De bevoegdheden waren zeer beperkt. Voor personen met daadkracht en die wa ren er in een handelsstad genoeg zat er in het raadslidmaatschap geen voldoende „mu ziek". Men hield zich dus afzijdig. Een paar jaar later mocht een deel der leden door de burgerij worden verkozen. Het plaatselijk „pa triottisme" is in Indische steden in tegenstel ling met hier, niet sterk ontwikkeld. Dat is een gevolg van de omstandigheid, dat de Eu ropeaan maar een paar jaar in een stad woont om dan weer te worden verplaatst. Men kent de stad dus niet. (Ik merk op, dat de raden wel oudere inwoners, Javaansche en Chinee- sche leden telde, maar die waren in dien tgd nog niet voldoende ontwikkeld om leiding te geven). Van toestanden in de stad had feiteljjk niemand eenige notie. Tot dr. de Vogel sterfte- statistieken opmaakte, waaruit bleek, dat er op sanitair gebied toestanden heerschten, die ondraaglijk waren! (Net als in alle andere grootere plaatsen!). „Men", d.w.z. de Euro- peesche burgerg, werd klaar wakker geschud. Er werd aangepakt! Flink! Onze gemeente raad was eerst in het z.g. residentiekantoor een machtig gebouw gehuisvest. Maar de verschillende gemeentelijke diensten namen snel in omvang toe, ze „puilden" er uit! De gemeente kocht een mooi, ruim, oud-Indisch huis en richtte dit in voor gemeentehuis. Bij groote, feestelijke gebeurtenissen baadde het groote witte huis in een zee van licht. Tegen den donkeren achtergrond geeft dit een feëriek effect. Als echt oud-Indisch huis houdt het de her innering aan het „tempo doeloeh", (het ver leden, dat niet meer terug keert) levendig. (Zie foto, mjj toegezonden door „De Loco motief"). Dr. H. F. TILLEMA. KeH& en Zending. JEUGDRAAD TE GRONINGEN. De kerkeraad der Nederlandsche Hervormde gemeente te Groningen heeft het reglement voor den onlangs gestichten jeugdraad vastge steld. Het hoofddoel van dezen raad is den band tusschen kerk en jeugd nauwer aan te halen. HET RELIGIEU8E LEVEN IN DUITBCHLAND. De jongste publicaties van het Duitsche Rijksbureau voor de statistiek geven een dui delijk beeld over het religieuse leven in het tegenwoordige Duitschland. In 1989 had de volkstelling plaats en in de vragenlijst, welke werd uitgereiktstonden ook vragen omtrent den godsdienst. Uit de beantwoording bleek dat van de totale bevolking van 79.4 millioen niet minder dan 75.1, millioen of 95 pet. tot een kerkgenootschap behoorden of bij een godsdienstige vereeniging waren aangesloten, of lid waren van een religieus gezelschap. Van de andere vijf millioen gaven 2.75 millioen menschen, of 3.5 pet. op dat ze wel in God geloofden maar niet tot een kerkgenootschap of iets van dien aard behoorden. Hieruit blijkt dus dat slechts 1]/^ pet. zich als geheel onker kelijk te boek liet stellen. Tot de Evangelische Christenen behooren 1,9.6 millioen of 53.7 pet. Dit is dus nog de sterkste groep, hoewel deze sedert 1938 pro centueel beduidend achteruit ging. Dit vindt zijn oorzaak in den terugkeer van verschillen de gebiedsdeelen waarvan de bevolking over wegend Roomsch-Katholiek is. De percentages van het Roomsch-Katholieke deel der Duitsche bevolking z\jn voor 1933 en 1939 resp. 33.5 pet. en 1,0.3 pet. De cijfers van 1939 betreffen den toestand na de aansluiting van Oostenrijk doch vóór de toevoeging van de vroegere Poolsche gebieden, Eupen-Malmedy en Moresnet, Bohe- men en Moravië. Door deze gebiedswijzigingen is de verhouding opnieuw ten nadcele van de Duitsch-Evangelische gewijzigd. Van deze totale bevolking van rond 97 millioen is 1,5.3 pet. Evangelisch en 1,7.8 pet. Roomsch-Katho liek. DE JAPANSCHE KERK De niet lang geleden besloten vereenigingen van alle Protestantsche kerken in Japan tot één groote Japansche Evangelische kerk, wordt thans tot uitvoering gebracht. Een grondwet regelt dit. Deze deelt de gemeenten in 30 sy noden (districten) in en stelt een jaarlijksche generale conferentie vast. Eerste bisschop der kerk werd bisschop Abe, totdusver hoofd der 1' Methodistische kerk in Japan. Hij krijgt het recht, de predikanten te benoemen en te ver plaatsen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5