Vier luchtaanvallen op Helsinki Mondeling handelsverdrag Japan-Ned. Indiê Verduisteren 10.06 uur Scherpe actie DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japan voor ernstige beslissingen De Sovjet-Unie wordt slechts kort tijd gelaten •e onder studenten gevoerd Hevige gevechten in Syrië Personeel Sovjet-legatie Acf 26 JUNI 1941 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9267 verlaat de Ftnsche hoofdstad Duitsche divisie door Zweden Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.19 uur De oorlog in Oost-Europa van het Tot procureur-generaal benoemd Voor dc heemkunde-gedachte Vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. GEZANT ZELF IS NOG GEBLEVEN. Boven Helsinki vonden gisteren viermaal vrij groote aanvallen van Sowjet-vliegtuigen plaats. Het laatste luchtalarm eindigde om kwart over twaalf. Bij den eersten aanval vlogen negen, bij den tweeden dertien Sowjet-vliegtuigen op de stad af. Het derde luchtalarm werd om 10 uur 15 gegeven. Toen verschenen op nieuw Sowjet-boimbardementsvliegtuigen en patrouillevliegtuigen boven Helsinki, die onmiddellijk onder sterk vuur van het af weergeschut werden genomen en onmiddel lijk daarna door jachtvliegtuigen werden aangevallen. Ook op het Noorden van de Stad werden toen bommen geworpen. Volgens berichten uit de provincie zijn in den loop van den ochtend ook boven Midden-, Noord-, West- en Zuid-Finland on ophoudelijk sterke aanvallen door Sowjet- luchteskaders gedaan. Tal van bommen werden op niet-militaire doelen geworpen. Naar verder werd bekend gemaakt, strek ten zich de Sowjet-luchtaanvallen over bijna alle middelgroote Finsche steden uit. Een ambtelijke bevestiging over de aan gerichte schade en de verliezen aan men- schenlevens ontbreekt nog. Gelijk thans wordt bevestigd, werden acht Sowjet-vliegtuigen neergeschoten. Hot personeel van het Sowjet gezant- schap in Helsinki heeft Dinsdag avond de Finsche hoofdstad verla ten. Volgens een officieel® mededee- ling is dq gezant zelf in Helsinki achtergebleven. De Duitsche pers bespreekt, aldus S.P.T., de houding van Engeland tegenover Fin land. Zoolang de Sowjetunie haar gezant schap te Helsinki niet sluit, acht men het te Londen overbodig de diplomatieke betrek kingen met Finland te verbreken. De hou ding van dit land wordt zoowel te Londen als in sommige kringen te Berlijn raadsel achtig genoemd. De Finsche regeering heeft haar standpunt nog niet in "n officieele verklaring uiteengezet, maar be paalt zich er toe te wijzen op de grensschendingen door de Sowjet. Op het oogenblik tast men eenigs- zins in het duister omtrent Fin- lands houding. De wereldtoestand zeer ingewik keld. Het Japansche kabinet, dat reeds gisterochtend uitvoerig beraadslaagd heeft met het opperbevel van de Ja pansche weermacht, is gistermiddag onder voorzitterschap van den mi nister-president bijeengekomen in een buitengewonen ministerraad. In aansluiting daarop begaf de minister president zich naar het paleis van den Keizer om rapport uit te bren gen Er bestaat geen twijfel aan, dat de V. S. den Sovjets elke mogelijke hulp zullen ver- leenen en wel uit de overweging dat de Sov jet-Unie evenals Engeland te beschouwen valt als een flank van een gemeenschappe lijk front tegen Duitschland. Zoo beoordeelt het Japansche blad de Jomioeri Sjimboen de houding van de VS tegènover Moskou. En- gelands bereidwilligheid om Moskou te hel- Pen acht het blad gering, daar Engeland zelf op de hulp van de V.S. ter verdediging van zijn eiland is aangewezen. Het blad tvijst verder op het feit, dat ingeval van een Amerikaansche ondersteuning der Sovjet unie, de weg over den Atlantischen Oceaan naar Europa onbegaanbaar is. en dat dan slechts over den Stillen Oceaan en de Si berische spoorlijn een verbinding tot stand gebracht kan worden. De Japansche minister van oorlog, generaal -Tojo heeft aan de verte- genwordigers der wapenindustrie verklaard, dat de wereldtoestand sedert het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet unie ingewikkelder is geworden dan tot dusver en ernstige afmetingen heeft aangenomen. De houding van de V.S. kan thans nog Piet voorspeld worden. In ieder geval staat Japan voor ernstige beslissingen. Teneinde legen iederen toestand te zijn opgewassen, streeft het Japansche leger, bij het voortzet ten van den strijd in China ernaar, de na- toe tot een eenheid te maken. Van bevoegde zijde te Berlijn is gister middag verklaard, dat de Sowjet-Unie nog geen land heeft gevonden, om zijn belan gen in Duitschland te behartigen. Uit niet-officieele bron wordt gemeld, dat de Sowjet-Unie een „Noord-Europeeschen staat" heeft gevraagd, deze taak op zich te nemen, maar tot nu toe heeft dit land nog geen antwoord gegeven. In Engeland bewaart men tot nu toe een vrij gereserveerde houding omtrent de sa menwerking met de Sowjet-Unie. Enkele Duitsche bladen vestigen er de aandacht op, dat men het woord „bondgenoot" nog heeft vermeden, al is men het er volgens anderen over eens, dat er samenwerking bèstaat en dat een militaire missie uit Egypte naar Moskou zal vertrekken om de wederkeerige hulp te bespreken. In beide landen, zoowel bij de regeering van Stalin als in White Hall, schijnt men echter geen groote illusties te koesteren over den omvang der wederzij dsche hulp. Persstemmen in Engeland en Amerika gewagen er nu reeds van, 'dat Engeland de weken, die Duitschland tegen de Sowjet-Unie moet strijden, goed moet gebruiken. In Sowjetkringen te Londen is verklaard, dat men zich in het geheel niet verrast zou gevoelen, indien binnen afzienbaren tijd de volkscommissaris voor buit^iiandsche zaken, Molotov, van het politieke tooneel zou ver dwijnen. Naar het D.N.B. meldt, bevestigt de zen der van Bagdad in een bericht uit Istanboel, dat op 24 Juni een Britsche militaire missie uit Kairo naar Moskou is vertrokken, ten einde samen te werken met het Sowjet-leger en dit te reorganiseeren. Volgens dit bericht bestaat de commissie uit specialisten van de vloot, het luchtwapen en de landstrijd krachten. Zweedsche Rijksdag houdt zitting met gesloten deuren. Stockholm. 25 Juni (D.N.B.). Naar het Zweedsche telegraafagentschap T.T. meldt, zijn de twee kamers van den Zweedschen Rijksdag vandaag bijeengeko men. In een zitting met gesloten deuren werd door den minister van buitenlandsche zaken, onderscheidenlijk in de Eerste en Tweede Kamer, een verklaring afgelegd. In aansluiting op de zitting van den Rijks dag werd het volgende officieele communi qué gepubliceerd: „ln den toestand, die door den tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie uitgebroken oorlog is ontstaan, zal Zweden onwrikbaar zijn streven er op richten zijn zelfstandigheid en onafhankelijkheid te bewaren en zich bui ten het oorlogsconflict te houden. „De nieuwe toestand heeft ons echter voor sommige speciale kwesties geplaatst. Zoo is van Finsche evenals van Duitsche zijde toe stemming gevraagd voor het vervoer van een tot één divisie beperkte troepeneenheid uit Noorwegen naar Finland langs den Zweed schen spoorweg. „De regeering heeft met toestemming van den Rijskdag en rekening houdende met den vorm, welke noodzakelijk is vóór de beveili ging van de Zweedsche souvereiniteit, dit verzoek ingewilligd." De „Diplo" verklaart, dat reeds thans met zekerheid kan worden voorspeld, dat Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten niet meer bijstand kunnen verleenen.dan alleen een paar „militaire deskundigen". De pro ductie van oorlogmateriaal in Groot-Brit- tannië en Amerika, zoo schrijft de „Diplo", werkt langzaam en dekt nog niet eens de eigen behoeften. Bovendien is de afstand naar de Sofjet-Unie zeer groot en de tijd. die den Russen wordt gelaten zeer kort. Er gaan meer goederen naar Japan. Welingelichte kringen te Batavia houden er, volgens U. P. sedert eenigen tijd reke ning mede, dat een mondeling handelsver drag tusschen Japan en Nederlandsoh In- dië zal worden afgesloten. De leider van de uit Batavia teruggeroe pen Japansch economische delegatie, Josji- zawa, verklaarde, dat momenteel geen ver dere besprekingen zijn geprojecteerd. Hij scheen vol vertrouwen, hetgeen men in verband brengt met het feit, dat de Ne- derlandsche autoriteiten in Batavia sedert het afbreken der besprekingen met Japan, geneigd schijnen grootere hoeveelheden der door Japan benoodigde goederen naar Ja pan te verzenden. Op deze wijze zouden ver dere besprekingen van zelf overbodig wor den. De in het Oosten in den strijd ge worpen deelen van het Duitsche luchtwapen hebben op den derden gevechtsdag met de grootste kracht ingegrepen in de gevechten op den grond en den landtroepen door het breken van den vijandelijken te genstand op vele plaatsen den weg gebaand. Niet alleen gevechtsvlieg tuigen, maar ook jagers vielen de vij andelijke pantserwagens aan, waar zij zich bevonden. Met even groot succes werden aan het geheele front troepenconcentraties met bommen bestookt en met boordwapens be schoten. Ravitailleeringscolonnes we'rden vernield, zoodat vele wegen verstopt wer den door de puinhoopen. Vliegtuigen na men deel aan de verkenning, lichtten de legerformaties in omtrent den toestand voor het front en sloegen aanvangende vijan delijke tegenacties uiteen. Zware slagen werden ook toegebracht aan de achter het front liggende' verbindingswegen van den vijand. Behalve fabrieken en militaire steunpun ten heeft, naar het D.N.B verneemt, het Duitsch luchtwapen bij zijn operaties boven de Sovjet-Unie talrijke spoorwegknooppun ten en transporttereinen zwaar getroffen. Zoo verraste een formatie gevechtsvlieg tuigen op 24 Juni zes lange treinen, die, ge laden met belangrijk oorlogsmateriaal, in het zuidoosten der Sovjet-Unie gereed ston den om te vertrekken. Het station werd in een grooten puinhoop herschapen. In scheervlucht vielen de Duitsche vliegtui gen drie treinen aan, yvaarvan de locomo tieven onder stoom stonden. Een vernieti gende aanval met bommen, kanon- en mi- trailleurvuur brak boven de daken der wagons los. De lucht dreunde van de ont ploffingen der bommen en het geknetter der schoten. Honderden Sovjet soldaten sprongen in groote wanorde uit de goede renwagons. De volgende aanval was ge richt op drie andere treinen. Weer vlogen de bommen omlaag. Zij troffen locomotie ven, wagons en rails. De spoorrails kron kelden zich als slangen omhoog. Zware goe derenwagons werden opzij geslingerd. Stukken hout en metaal vlogen in den grauwen rook der ontploffingen als kaf in het rond en werden door nieuwe bommen, die neervielen, weer de lucht ingeslingerd Het vuur greep met een geweldige snel heid om zich heen en sprong op drie groo te bij het station liggende tanks over. Nog lang op den terugtocht waren de rookwol ken, die zich aan den horizon vertoonden, voor de Duitsche troepen het bewijs van van een volledig succes. Verliezen voor de Sovjet-lucht macht. Pogingen -van Sovjet-gevechtsvliegtuigen om naar Duitsch en Roemeensch gebied te vliegen zijn met buitengewoon zware ver liezen voor de Sovjets verloopen. Een groep van zeven Sovjet-vliegtuigen werd door Duitsche jagers bij Tilsit volkomen neerge schoten. 81 pantserwagens vernietigd. Naar het D.N.B. verneemt hebben ge- echts- en jachtvliegtuigen van een enkele Duitsche luchtvloot Dinsdag 81 Sovjet pantserwagens vernietigd. Kr. Ir. N. J. van Leeuwen, advo caat te Alkmaar. Tot procureur-generaal bij het gerechtshof te Den Bosch, is benoemd mr. ir. N. J. van Leeuwen, advocaat en procureur te Alkmaar. De heer van Leeuwen was oorspronkelijk ingenieur, volgens de N.R.Ct., o.a. bij de wer ken van de Maaskanalisatie in Limburg en studeerde daarna rechten. De heer van Leeu wen was sinds 1931 advocaat en procureur te Alkmaar en was tot voor kort kringleider van de N.S.B. Het uit 1610 dateerende perceel Oude Schans 39 te Amsterdam, een fraai staaltje van 17de eeuwsche bouwkunst, is thans geheel gerestaureerd (Pax-Holland) mee bij de bestrijding van de rupsenplaag. 0*J. boom.n Opstel- en voordrachtwedstrijden voor de jeugd. In samenwerking met bijna alle vereeni- gingen op het terrein van de natuur- en cultuur-bescherming heeft de groep Neder land van het algemeen Nederlan,dsch ver bond plannen ontwikkeld ter versterking van de heemkundegedachte. In de eerste plaats wordt van 28 Juni tot '5 Juli met wel willende medewerking van de vereenigin- gen voor boekhandelaren een landelijke boe kenweek georganiseerd op heemkundig ge bied. Gedurende de zomervacantie zullep in verscheidene musea tentoonstellingen wor den gehouden. Aan het einde der zomerva- canties zullen op de lagere en middelbare scholen opstel- en voordrachtwedstrijden over heemkundige onderwerpen worden ge houden. Los hiervan is een plan ontwikkeld tot het houden van een teekenwedstrijd, ter wijl zoowel de algemeene Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer als de Ver. voor Ned. fahrikant fotowedstrijden hebben georgani seerd. Voor het Duitsche gerecht. Twee studenten zwaar gestraft. Voor het landesgerecht hadden gisteren zich wegens een Duitsch-vijandige actie te verantwoorden de Leidsche student van W. en de Amsterdamsche studente de V. Laatst genoemde was in het bezit gekomen van een honderd blaadjes, waarin werd aange spoord tot actie in verband met maatrege len. welke genomen waren tegen hoogleera ren en tegen de universieteit. Deze geschrif ten heeft zij ter hand gesteld aan van W., die ze verder moest verdeelen, o.m. in Lei den In deze stukken kwamen uitingen voor welke heleedigend waren voor het Duitsche rijk, zoo o.a. de bewering, dat daar gebrek zou zijn aan intellectueele krachten. Bij de studente waren ook nog blaadjes gevonden als „de Geus" en „de Waarheid". Zij gaf toe communistische sympathieën te.hebben. Korten tijd was zij ook lid van de C.P.N. De staatsanwalt merkte op. dat er in dit opzicht reeds strenge straffen gegeven zijn, maar dat deze blijkbaar nog niet afschrik wekkend genoeg hebben gewerkt. Hij eisch- te nu tegen mej. de V. twee jaar en tegen van W. een jaar gevangenisstraf. Het gerecht veroordeelde eerstgenoemde tot anderhalf jaar. laatstgenoemde tot tien maanden gevangenisstraf. De preventieve hechtenis werd in mindering gebracht» Engelschen bereiden een nieuw offensief voor. Naar welingelichte kringen te Vichy om trent de operaties in Syrië wordt medege deeld, zijn op verscheidene plaatsen van het front hevige gevechten aan den gang. De Engelsche strijdkrachten probeeren iri het bijzonder de aanvallen, door de bevei liging van hun ravitailleering, te fundee- ren. De aanval van de beide Engelsche co lonnes uit Irak in de richting van Palmyra kon door Fransche strijdkrachten tot staan gebracht worden. Over het algemeen heeft men den indruk, dat de Engelschen een nieuw offensief voorbereiden. In het dal van den bovenloop van den Jor- daan hebben naar D.N.B. verder meldt, Fransche troepen, die bevel gekregen had den naar Merdsjajoem op te rukken ten einde aan de Noordelijke uitgangen van de stad voor de verdediging gunstige stellingen te betrekken, zich in den loop van den nacht teruggetrokken, zonder dat de vijand dit heeft gemerkt. Een hevige aanval op de stad was derhalve een slag in de lucht. De Britsche opmarsch kon hier door goed ge richt artillerievuur tot staan worden ge bracht. Berlijn, 26 Juni (D.N.B.): Britsche bombardementsvliegtuigen vielen in den nacht van 25 op 26 Juni plaatsen van het Noordduitsche kustgebied aan. Er ont stond slechts geringe schade in woonwijken. Bovendien werd een kamp van krijgsgevan genen getroffen, waarby verscheidene ge vangenen gedood werden. Nachtjagers scho ten een vijandelijk vliegtuig neer. In het Oosten vloog de vijand met zwakke strijd krachten het grensgebied binnen en liet een gering aantal bommen vallen zonder noe menswaardige uitwerking te bereiken. ENGELSCHEN VERLATEN ISTANBOEL. In Istanboel wordt bekend, dat het Engel sche consulaat-generaal aan alle Engelsche onderdanen den raad gegeven zou hebben Istanboel te verlaten en zich naar Egypte te begeven. Het grootste deel der in Istanboel boel wonende Engelschen en de uit de Bal- kanlanden gekomen Engelsche onderdanen zijn reeds in den loop van de laatste maan den vertrokken. HET DOODEN VAN HONDEN EN KATTEN. Niet meer door vergif. De secretaris-generaal van de departemen ten van landbouw en visscherij en van bin- nenlandsche zaken hebben het afvallenbe- sluit 1940 in die voege gewijzigd, o.a. door aan artikel 7 een tweede lid toe te voegen luidende als volgt: „het dooden van hon den en katten door toediening van strych nine k yerboden".

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1