nipper en pelle HET RAADSEL AAN BOORD Drie beschavingsvormen tegen elkaar Geen dood door schuld Radioprogramma Dnitsch weermachtbericht Groote successen op het Oostelijk front te wachten Italiaansch weermachtbericht Blokkeeriag voor saldi opgeheven Tragisch ongeval op de Maas Drie maanden gevangenisstraf Dertienjarige jongens werkten in fabriek Feuilletor E. Philips Oppenheim Liverpool gebombardeerd. Uit het Fuehrer-hoofdkwartier, 25 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend. In het Oosten ne'nert de gevechten van het leger, van het luchtwapen en van de marine tegen de Sovjet-weermacht een zoo gunstig verloop, dat er groote successen te verwachten zijn. In het zeegebied om Engeland vernietig den gevechtsvliegtuigen twee vrachtschepen met tezamen 11.000 brt. welke deel uitmaak ten van kraohtig beschermde convooien voor de Britsche Oostkust. Voorts plaatsten zij bomtreffers van zwaar kaliber op twee andere groote koopvaardij schepen. In den afgeloopen nacht bombar deerde het luchtwapen met goed resultaat belangrijke militaire inrichtingen in het havengebied van Liverpool. Bomvoltreffers in doks, ravitailleeringsbedrijven en opslag plaatsen verwekten groote branden. Andere luchtaanvallen wftren gericht op havenwer ken aan de Tyne en de monding van de Theems alsmede op vliegvelden in Zuid- Oost Engeland. Een sterke formatie Duitsche gevechts vliegtuigen bestookte in den nacht van 24 op 25 Juni de Britsche vlootbasis Haifa met bommen van allerlei kaliber. Bij een aan val van Britsche gevechtsvliegtuigen onder krachtige bescherming van jagers op het bezette gebied werden gisteren in de avond uren dertien Britsche vliegtuigen in lucht gevechten en twee door luchtdoelartillerie neergeschoten. Britsche vliegtuigen lieten vannacht brisant- en brandbommen vallen in West- en Noordwest Duitschland. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Er ontstond geen schade aan inrichtingen van militairen aard of inrichtingen, welke van belang zijn voor de oorlogvoering. Nachtjagers en marine artillerie schoot drie Britsche vliegtuigen omlaag. Afzonderlijke Sovjet-vliegtuigen bombar deerden woonwijken der steden Memel en Koningsberg. De aanvallen maakten over wegend slachtoffers onder krijgsgevangenen. Verscheidene gebouwen werden verwoest of beschadigd. GIMMA IN ABESSINI8 ONTRUIMD. Rome, 25 Juni (Stefani). Het Italiaan- sohe weermachtsberidht van heden luidt als volgt: In Noord Afrika activiteit van de artille rie aan het front vam Tobroek. Het lucht wapen van de as heeft op de reede voor anker liggende schepen, alsmede voertuigen, luohtafweerstellingen en munitiedepots van Tobroek gebombardeerd. Onze bommenwer pers en torpedovliegtuigen hebben vijande lijke schepen, tusschen Tobroek en Sidi el Barrani, aangevallen en een kruiser getrof fen. In den nacht van 23 op 24 Juni hebben Engelsche vliegtuigen bommen geworpen op Benghasi en Tripolis. In Oost Afrika hebben onze troepen, die Gimma ontruimd hebben, zich vereenigd met de troepen, die zich in het Westelijk gebied van Galla en Sidamo genesteld had den en zetten hun hardnekkigen tegenstand voort. Marquet over de nieuwe ordening. Wanneer de geweldige Duitsche onder neming niet gelukt, zal Europa in een lang durige periode van politieke anarchie ver vallen, zoo verklaarde de vroegere Fransche minister van binnenlandsche zaken en thans burgemeester van Bordeaux. Adrien Marquet, in een vergadering. Na een over winning van de kapitalistisch-bolsjewisti- sche coalitie zouden deze beide partners elkaar gaan bestrijden en zou het bolsjewis me de overwinning behalen. Wanneer iedere Franschman. ondanks 't ernstige oogenblik. slechts aan Frankrijk denkt, moet hij tus schen de DuitschFransche toenadering en de dictatuur kiezen: welke het Russische marxisme hem zou opleggen. Onverstandigen. zoo vervolgde Marquet. 227. Nipper verliest ztjn even wicht. 1. Nipper trommelt...! Het vlies barst er bijna van!! 2. Plotseling verliest hfl zijn evenwicht en hjj verdwijnt in de holle boom... 3. en onder groot gejuich van de pygmeeën rolt hij tot vlak voor hun voeten... 228. Nipper wordt hartelijk ontvangen. 1. Zonder zich lang te bedenken werpen de pygmeeën zich op hun onverwachte prooi. 2. In het heetst van het gevecht rolt alles uit Nippers broek zak! Zou hij al die schatten niet Jets van de gading der dwergen zijn? pat zien we op het volgende plaatje. verheugen zich over den keer welke de oorlog genomen heeft. Zij hebben dien diepen zin der bijzondere gebeurtenissen, die zich voor onze oogen afspelen, niet begrepen. Drie vormen der beschaving staan tegen over elkaar: het kapitalistisch-parlementaire liberalisme, dat door Engeland verdedigd wordt, het Marxistische bolsjewisme van Stalin én het nationaal-socialisme, dat alle krachten van Duitschland in dezen strijd te werk heeft gesteld. Dit is geen oorlog meer zooals andere oorlogen. Dit is een bur geroorlog op internationaal terrein, waar van de uitslag ons lot bepaalt. Het bolsje wisme bedreigt de geheele wereld. WANG-TSJING WEI TERUG NAAR NANKING. Wang-Tsiing-wei, de president van de na tionale Chineesche regeering. is per trein uit Tokio naar Kobe vertrokken om van daar naar Naking terug te keeren. Zijn mi nister van financiën en diens staf zijn nog in Tokio achtergebleven. Wang werd aan het station uitgeleide gedaan door vele mi nisters en hooge auoriteiten. onder wie de minister-pre.sident, prins Konoie. de minister van buiteniandsche zaken. Matsoeoka, e.a. VEREENIGDE STATEN. Op verzoek van het departement van buitenlandsche zaken der V.S. zijn de blok- keeringsbepalingen voor saldi van de Sov jetunie door den minister van financien, Morgenthau, opgeheven. Twee menschen verdronken bij omslaan van overbelaste roei boot. Dinsdagavond omstreeks half tien is op de Maas onder de gemeente Maastricht een roeiboot, waarin twaalf personen waren ge- ten. n.1. acht kinderen en vier volwassenen, en die daardoor overbelast was, omgesla gen. Allen geraakten te water. Van vele kanten snelde men te hulp. Schippers in bootjes, een Duitsch militair en verschil lende burgers pakten het reddingswerk ter stond krachtig aan, en hieraan was het te danken, dat in korten tijd tien personen uit het water konden worden opgehaald. De 32-jarige G. H. D. wonende in de Ha venstraat, eigenaar en bestuurder van de boot, die het gezelschap op het boottochtje had meegenomen, kon niet meer gered wor den. Ook een vijfjarig jongetje A. R., wo nende in de Hooge Brugstraat te Wijk- Maastricht, bleek verdronken te zijn. Het lijkje van het knaapje werd na een half Uur uit de Maas opgehaald. Dat van D. drie kwartier daarna. De politie, die het red dingswerk leidde, heeft het stoffelijk over schot der slachtoffers per brancard naar het lijkenhuis van Calvarieenberg laten overbrengen. Het ongeluk had een enorme publieke be langstelling getrokken. De roeiboot is door de politie in beslag genomen. Vast staat, dat de boot op onverantwoordelijke wijze met twaalf inzittenden overbelast was, doch daarnaast vermoedt men ook ernstig dat de boot lek was, hetgeen het gevaar nog vergrootte. Voor het achterhouden van een Jachtgeweer. Het Landesgericht behandelde eenige kleinere zaken. De broeders N. C. van B. en J. A. van B. uit Pijnacker hadden een geweer achtergehouden, toen vuurwapenen moesten worden ingeleverd. N. van B. had drie jachtgeweren en leverde er twee in. Het derde gaf hij zijn broer in bewaring, omdat hij voor dit derde geen vergunning had. H- durfde het daarom niet in te leve ren. Op dit misdrijf staat feitelijk tucht huisstraf. Omdat het hier een licht geval was en er slechts van een jachtgeweer sprake was, kwamen de broeders er af resp. met 3 en 2 maanden gevangenisstraf. Vingertoppen in een fleschje als bewijsmateriaaL Voor den Delfschen kantonrechter stond gisterochtend terecht de heer B. uit Naald wijk. directeur eener N.V., wien ernstige over treding van de arbeidswet ten laste was gelegd. Hij had vijf jongens van dertien jaar in zijn bedrijf laten werken en een der jongens was een ongeluk overkomen met een machine. Twee vingertoppen, die de knaap had verloren, waren als stukken van overtuiging in een fleschje aanwezig. De ambtenaar van het O.M. eischte vijf maal een boete van f 40.subs. tien da gen hechtenis, waarmede de kantonrechter, die op den ernst van deze zaak wees, ac- coord ging. Rotterdamsch politie agent, die op N.S.B.-er schoot, vrijgesproken Het Haagsche gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 47- jarigen agent van politie L. B., te Rotter dam. wien ten laste was gelegd. ,dat hij op 12 Mei 1940 te Rotterdam hoogst ondoor dacht, roekeloos, lichtvaardig en onvoor zichtig één of meer schoten heeft gelost uit een geladen pistool in de richting van den arrestant F. J. Farinaux, ten gevolge waarvan deze spoedig is overleden. De rechtbank te Rotterdam ontsloeg den verdachte van rechtsvervolging o.m. op grond van de schietvoorschriften voor po- litie-ambtenaren. De officier van justitie had een maand hechtenis geëischt en was in hooger beroep gekomen, waarna die pro cureur-generaal vier maanden gevangenis straf eischte. Het hof heeft het aan den verdachte ten laste gelegd (dood door schuld) niet bewe zen geacht en hem vrijgesproken. Het hof vond geen aanleiding te twijfelen aan de verklaringen van den verdachte, dat hij op de beeneii van den arrestant gemikt had. Niet bewezen achtte het hof dat de kogel, die den arrestant doodelijk trof, van don politieman' afkomstig is geweest Zelfs al zou diit wel vast staan, dan nog zou geen veroordeeling kunnen volgen, omdat de agent, den plicht had. den arrestant onder alle omstandigheden zijn bevelen te doen opvolgen. WEGENS HET VERSPREIDEN VAN VAL- SCHE GERUCHTEN TOT DRIE MAANDEN VEROORDEELD. 's-Gravenhage, 25 Juni De Nederlan der Huibert den Hollander uit Amsterdam is door het „S. S. und polizeifeldgeriaht" X tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Hollander heeft onware geruchten ver spreid, welke onrust onder de bevolking kunnen verwekken. Zijn handeling is erg laaghartig, want hij vertelde aan een moe der, dat haar beide zoons, die vrijwillig bij de S.S. Standarte „Westland" dienen, ge sneuveld waren. VRIJDAG 27 JUNI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en Meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. (9.15—9.20 Voor de hulsvrouw). 11.00 Orgelspel. 11.20 Declamatie. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. I.00 Musiquette met piano-intermezzi. 2.00 De Haarlemsche orkestvereeniging, so list en gramofoonmuziek. 4.00 Lezen in den Bijbel (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. (7.307.45 Boekbespreking). 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Om en om-programma. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Sport. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „Economie news from Holland". Hilversum n. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.35 Orgelconcert. II.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Gevarieerd programma. 3.00 Vrouwenuitzending, en gramofoonmuz. 3.45 Amabile-sextet. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Boekbespreking (voorbereid door de Chr. Radio-Stichting) 6.15 Orgelspel. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Musiquette. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Rotterdamsch Philharmonisch Orkest 9.00 Voor den boer). 9.35 Gramofoonmuziek. 9.55 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.00 BNO: Nieuwsberichten; sluiting. door Hoe kwam hg daartoe Ik ben klein noch tenger. Door de kleeding, monsieur. Die persoon droeg een lichtbruine pullover, zooals u som tijds aan heeft en een zeemanspet. Ga dan eens kijken of er iets uit mjjn garderobe vermist wordt. Ruim niet op, dat zal ik later zelf wel doen! Auguste keerde weldra terug. Een licht bruine pullover en ook een pet zijn verdwenen, monsieur. Wildburn zuchtte. Wjj schieten op, Auguste, zei hfj, ook zonder de politie. Wjj weten nu in welke kleeding de dief ontsnapt is en hoe. Het spijt mij van die pullover; ik droeg die graag. De zaak scheen Auguste niet meer te inte resseeren. Heeft u bevelen voor van mor gen, vroeg hij. Wilt u geen dokter hebben? Intusschen, wat moet ik hiermee doen? Hij tastte onder zijn trui en haalde het ver fomfaaide avondtoilet te voorschijn, waarvan in de vroege morgenuren door Wildburn een mouw afgescheurd was. Hij liet het in de bries wapperen. Wildburn keek er peinzend naar. Berg het ergens in den salon op, Auguste. Alweer een stille getuige! Wij zullen weldra de hand op de delinquente gelegd hebben. Wildburn stond op en ging naar beneden. In zjjn hut keek h(j naar den chaos. Elke lade was uitgetrokken en op den vloer geledigd. Elk bergplaatsje was nagesnuffeld; brieven, boor den, dassen, alles lag dooreen. Kortom, hier was een haastig en degelijk onderzoek inge steld. Hjj ging op den rand van het bed zitten en stak een sigaret op. Wildburn was een nuchter jonkman van zesentwintig, die vier jaren geleden in Harvard afgestudeerd was. Hjj had nooit romantische avonturen gezocht en die hadden zich ook niet aan hem opge drongen. Onder al zjjn bezittingen bevond zich beslist niets, dat de moeite waard kon zijn voor 'n elegante vrouw als zijn bezoekster van zooeven, die op stel en sprong bereid was een cheque voor vierduizend pond uit te schrijven. En toch, hoe langer hij er over nadacht, som mige feiten bleven onbetwistbaar. Een vrouw die pen volkomen vreemde voor hem was, was 's nachts om drie uur bij hem aan boord ge komen, had al zijn hebben en houden nage snuffeld, en had, zeer ouderwetsch, hoewel theatraal, een verdoovend middel in zijn koffie gedaan. Waar, met dat al, was het haar om te doen? HOOFDSTUK H. Het licht van den vuurtoren van Antibes werd plotseling gedoofd. De oostelijke hemel had zich rose gekleurd. De ochtend was aan gebroken. Een plechtige waas had zich over de zee uitgebreid. Op het dek van het fraaie, zij het ook door zijn zwarten romp eenigs- zins somber uitziende jacht, dat in de uren van een fluweelzachte schemering de baai Inge varen was, liep een man In pyjama en bad mantel langzaam heen en weer. De kapitein, die hij het laten vallen van het anker toezicht gehouden had, kwam zich eerbiedig melden: - Monsieur le Baron> dit Is de baai van Ga- roupe. De ander knikte. Hij was zwaar gebouwd met aanleg tot zwaarlijvigheid, maar niette min bewoog hij zich gemakkelijk en met distinctie. Ze ziet er aardig uit, zei hij. Een wonder, dat het hier zoo leeg is. Een Ameri- kaansch schip, zie ik, en hij wees naar de „Paradijsvogel". De kapitein wist er alles van. De „Para dijsvogel", baron. Een schoenerjacht, door Engelschen In Marseille gebouwd van om streeks dertig ton. Het eigendom van Mr. Ha mer Wildburn een Amerikaan. Hij schijnt op 't oogenblik aan boord te zijn. Waar heeft u al die wijsheid opgedaan? vroeg de ander. In het Register van Jachten opgezocht, antwoordde de kapitein. In een kleine haven zooals deze, weet je graag wie je buren zijn. Hoe weet u dat de eigenaar aan boord is Omdat naast de Sterren- en Strepenvlag de wimpel van de jachtclub geheschen is. De man in pyjama wierp zijn eindje sigaret weg en stak peinzend een nieuwe op. De lijnen van het jacht lijken mij goed te zijn, merkte hij op. Is er iets aan het uiterlijk, kapitein, dat u doet denken dat het tot een bizonder doeleinde gebouwd is? Zoover ik kan zien, niet, monsieur, luidde het eenigszins verbaasde antwoord. Het is een schoenerjacht van het gewone type. De baron keek naar het kleine vaartuig, dat rustig op zijn anker reed, en al gaf hij geen blijk van bizondere nautische kennis, scheen zijn belangstelling buitengewoon groot te zijn. Weet Monsieur Mermillon dat w(j aange komen zijn? vroeg hij. Hij werd gewekt, tben wij de baai binnen voeren, antwoordde de kapitein. Dat had hij bevolen. Zie, daar komt hij al. Een slank man in het begin van den mid delbaren leeftijd en gedistingeerd van uiter lijk, was op het dek gekomen. De baron liep hem tegemoet. Onze inlichtingen schijnen tot zoover juist te zijn, Edouard, zei hij. Het gindsche iacht is de „Paradijsvogel". Het schenkt ie verlichting om het te zien, en de woorden van Badoit misschien waar te maken, niet? Monsieur Edouard Mermillon, op dat oogen blik misschien de meest besproken man in Europa, keek met zijn vriend naar het andere jacht. Wie op zijn sterfbed ligt, spreekt meestal de waarheid, zegt men, antwoordde h(j. Ik persoonlijk, geloof ztjn verhaal. Jammer, dat zooals het geval is, het Jacht aan een Ameri kaan toebehoort. Wat geeft dat? antwoordde Baron Albert de Brett met een schouderophalen. Ameri kanen zijn niet minder op een voordeeltje be lust dan anderen. Wanneer wou je hem een bezoek gaan brengen? Er Is niets dat tot haast dringt, ant woordde Mermillon. Het is zoo klaar als een klontje, dat de eigenaar hoegenaamd niets ver moedt, anders zou h(j hier niet zoo openlijk liggen. Zijn vriend scheen een anxliere naeenlne- toegedaan te ziin. Volgens mg, zei hjj, mogen wjj geen minuut verloren laten gaan. Als onze Inlich tingen eens niet juist waren, of er kwamen kapers op de kust? ..Zeven uur 's morgens Is geen behoorlik visiteuur, zei Mermillon. Btj een zaak als de onderhavig bege ven w(j het daarmee niet zoo nauw te neni x I Na het ontbijt dan. Ik zal geen rust hebben voor Ik met dien Amerikaan gesproken heb. Aldus werd overeengekomen. Aan het ontbijt, dat op dek gebruikt werd, kon de baron haast geen oog van de „Para dijsvogel" afhouden. Volgens mij, zei hij, zijn onze plannen in dit stadium ondeugde lijk. Zij leiden tot uitstel, en uitstel kan onbe rekenbare schade berokkenen. Ik geloof, dat de methode van Chicotin de beste oplossing is- Mermillon keek hem bedaard aan. Chico tin moet onze allerlaatste toevlucht blijven, mijn waarde Albert, zei hij. Dergelijke methoden geven geen zekerheid. Er is ook risico aan verbonden. Dat risico zie ik niet in, hernam de Brett. Integendeel, ik streef juist naar vernieti ging absolute vernietiging, als de eenige logische weg die ons openstaat. De staalgrijze oogen van Mermillon flikker den een oogenblik. Vernietiging, zeg je. Wie anders dan een kind, zou niet beseffen wat dat voor ons beteekenen zou? Voorzeker heb ben op deze wereld zes mannen nog nooit zoo zwaar door één fout geleden. Wij lijden nog, en zullen tot aan het einde blijven lijden. Maar die vernietigingsmethode is primitief. Wij wer ken op vermoedens, maar zekerheid is hetgeen wij moeten hebben. Al bleef er geen splinter van dat Jaoht heel, dan zouden wij nog niets verder zijn dan nu. Het spookt zou ons blijven achtervolgen. De baron veegde ztjn knevel met ztjn servet af. Hij dacht na en zuchtte. Je hebt gelijk, zei hij toen. Vernieti ging zou ons geen zekerheid verschaffen. W(j z' Hen dien Amerikaan een bezoek brengen, Hier werd een licht gezoem vernomen, door ei i geregeld tikken gevolgd. CWordt vervolqd).

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6