Reiskosten en andere kosten mogen van de loonbelasting worden afgetrokken Verschuif-pnzz^ k, preblhbeurten DE WEEK. Iets ruimer vleeschaanvoer Vaeantie in Nederland AFGEKEURD PASFOTO'S Zaterdag 28 Juni 1941 Tweede Blad tftacUmeuuiLó Belastingvermindering vqor geëvacueerden Men diene een verzoek in bij den inspecteur der Registratie en Domeinen Een verzoek aan ouders KAMPERFOELIE WATERLELIE M A GNO L I A RANONKEL G L O X I N I A Hei tieAijc Van af wachters en aanpakkers in Feiten en Fantasieën Tusschcn 12 en 4 uur Eindexamen Lyceum Kesdc en Zendltv} hebben een goed bericht voor onze ge- »*»«eueerde abbnné's. Men zal zich herinneren, dat onze belastingmedewerker eenige weken geleden in een artikel in onze krant (Zaterdag 3 Mei) het vraagstuk aansneed of de extra kosten, die de geëvacueerde Heldersche men- schen moesten maken, tengevolge van de bizondere omstandigheden, waarin onze stad verkeert, van hun inkomsten of loonbelasting zouden mogen worden afgetrokken. Onze medewerker meende, dat deze af trek toegestaan zou worden, omdat de evacuatickosten „een zakelijk karakter" droegen en te beschouwen waren als „kosten tot verwerving van het loon", welke van de inkomsten mogen worden afgetrokken worden. Onze belastingmede werker ging uit van de veronderstelling, dat ieder ander ook den nacht buiten Den Helder zou doorbrengen. Het ging er nu tenslotte maar om of de inspecteur der registratie en domeinen dit standpunt deelde. Dit bleek niet het geval. In ons nummer van 6 Mei plaatsten we een bericht, dat de inspecteur het met de meening van onzen be lastingmedewerker niet eens was en waarin hij verzocht geen verzoeken tot vermindering van loonbelasting met het bedrag van de ge maakte evacuatiekosten, bij de inspectie in te dienen. Intusschen had een belastingconsulent ter plaatse het vraagstuk aanhangig ge maakt bij het Departement van Finan ciën. En dit departement heeft nu be slist... ten gunste van de geëvacueerde Helderschen. Alleen voor gehuwden en kost winners. Om te beginnen moeten,» we meedeelen, dat de aftrek alleen wordt toegestaan voor gehuwden en kostwinners. De vrij gezellen behoeven dus geen poging te doen. Welke kosten mogen nu worden afgetrok ken In de eerste plaats de reiskosten. De secretaris-generaal van het Dep. van Finan ciën heeft echter ook goedgevonden, dat an dere kosten, verbonden aan de evacuatie, in mindering kunnen worden gebracht. B.v. slaapgeld. Iemand heeft in den polder of in Schagen een kamertje gehuurd, waar hij alleen den nacht doorbrengt. De huur, hier voor betaald, kan ook in mindering worden gebracht van het loon. Er zijn nog andere kosten, die men maakt, b.v. door het huren van een woning in een andere plaats. De meerdere huur, die men nu elders betaalt, mag worden afgetrokken. Als men dus in Den Helder een huis heeft van zes gulden in de week en men is genoodzaakt elders een woning te hu ren van 8 gulden per week, dan kan men 2 gulden van zijn loon voor de loonbelas ting aftrekken. Voor hulseigenaars beteekent dit, dat ze de volle huur, die ze elders betalen, afge trokken kunnen krijgen, omdat zjj ln de ongunstige positie zijn, dat hun huls in Den Helder onbewoonbaar is en de lasten daarvan gewoon doorgaan. Het kan ook zjjn, dat men z(jn meubilair elders heeft opgeslagen. Ook de kosten hiervoor zijn te beschouwen als evacuatiekosten en kun nen dus worden afgetrokken. De grenzen waaraan de aftrek gebonden bljjft. Natuurlijk is de totale aftrek aan eenige grenzen gebonden. Men heeft daarvoor den norm genomen van den evacuatie-steun, die verstrekt wordt aan het rijkspersoneel. Een rijksambtenaar ontvangt bij een jaarinkomen tot 1000 gulden 4 gulden per week aan steun. Van 1000 tot 2000 gulden 6 gulden per week, van 2000 tot 3000 gulden 35 gulden per maand en boven 3000 gulden 40 gulden per maand. Bovendien wordt aan hen nog 2.50 per week aan reisgeld vergoed. Het komt er dus op neer, dat iemand, met een weekinkomen van ongeveer 20 gulden 6.50 per week in mindering kan krijgen op zjjn loonbelasting. Iemand met een inkomen van 20 tot 40 gulden per week 8.50. Iemand met een maandinko men van 167 tot 250 gulden, pl.m. 45 gulden per maand in mindering mag brengen en iemand, die meer dan 250 gulden per maand verdient, pl.m. 50 gulden. Voor degenen die reeds vergoeding van hun werkgever genieten behoeven deze vergoedin gen niet als loon te worden aangemerkt, zoodat daarover door den werkgever geen loonbelasting behoeft te worden ingehouden. Bij deze laatste groep van personen komt dus geen verzoek om aftrek der kosten in aanmerking. Zij die zoodanige vergoeding niet ge nieten en die toch reiskosten en evacua tiekosten hebben, kunnen een verzoek om aftrek met nauwkeurige en specifieke op gave van deze kosten bij de inspectie der registratie en domeinen, kantoor Koningsplein indienen. Men stelle dit verzoek vooral duidelijk en geve dus precies op, hoeveel reiskosten men heeft, hoeveel extra-huur (vermelden hoe hoog de huur in Den Helder was en hoeveel in het evacuatie-oord) hoeveel men eventueel moet betalen voor slaapgelegenheid en hoeveel men wekelijks uit moet geven aan huur voor het opslaan van zijn meubelen. Op de inspectie wordt geval voor geval bekeken en beoordeeld. Men trachte dus niet een verkeerde voorstelling van zaken te geven, want daardoor vischt men zeker achter het net. Het zal onze geëvacueerde stadgenooten zeer zeker een groot genoegen doen, dat men in Den Haag begrip getoond heeft voor de positie waarin de Helderschen verkeeren en dat men op deze wijze hieraan tegemoet komt. 11 Koeien en 12 varkens voor Den Helder. De aanvoer van slachtvee voor Den Helder blijkt deze week weer iets ruimer te zijn dan de laatste weken het geval was. Naar de secretaris van de toewij zingscommissie ons mededeelt, bedraagt het aantal koeien dat aangeveord is 11 en het aantal varkens 12 stuks. Voorts heeft men waarschijnlijk nog de beschik king over een aantal kalveren. Hoewel het bovenstaande uiteraard niet beteekent, dat er vandaag overdaad is, mag wel worden aangenomen dat, met wat beleid zoowel van de zijde der slagers als van het publiek, ieder een portie vleesch in ontvangst kan nemen. Iets, waarover beide partijen zich onge twijfeld ten zeerste zullen verheugen. DRONKEN. De politie was verplicht een persoon, die in den kennelijken staat aanbeland was, mede te nemen naar het Hoofdbureau en hem aldaar voor eenigen tijd aan de vergetelheid prijs te geven. Eet op onbewaakte tuintjes. In onze stad treft men vele honderden tuintjes aan, voornamelijk gelegen vóór de4woningen, waarin de bloemen in vollen bloei staan. Helaas blijkt dit aanleiding te zijn voor een deel der jeugd (uiteraard niet het beste deel), deze tuintjes te beschouwen als haar operatiegebied. Bloe men en struiken worden steeds weer, zonder eenige andere noodzaak dan ver nieling, afgetrokken en kapotgemaakt. Bloemen in den knop vindt men overal op de trottoirs liggen. Men ontziet zich daar bij niet in de tuinen te gaan en de bloemen af te plukken en mede te nemen. Het is de politie, die dit euvel zooveel mogelijk tracht tegen te gaan. Zij doet in dezen wat zij kan, maar uit den aard der zaak kan zij er n i e t voor zorgen, dat bij iederen tuin een agent op post staat. In dit verband zouden wij derhalve een dringend verzeok op de ouders willen doen streng toe te zien op de gedragingen van de jeugd, speciaal wanneer deze zich op houdt bij tuintjes van verlaten woningen. Dit is een gemeenschapsplicht, waaraan men zich ongetwijfeld niet onttrekken zal. Op de jeugd doen wij tenslotte een be roep, dat zij zich verre houde van dit van dalisme en beseffe, dat het zeer oneervol is van de afwezigheid van menschen te profiteeren door hun tuinen te vernielen. De onderstaande bloemennamen moeten zoodanig horizontaal verschoven worden, dat op een der verticale rijen een nieuwe bloemen naam te lezen is. De volgorde der namen is goed. MONNIKSKAP ANEMOON PAPAVER SERING De oplossing van de kruiswoordpuzzle is: Horizontaal. 1. extract; 4. oogwenk; 7. bericht; 9. elegant; 11. allee; 12. Tapioca; nitraat; 20. matigen; 21. cafeïne; 23. omnibus; 25. staal; 26. théorie; 27. actie; 29. lasso; 30. rceling; 31. banjo; 32. serpent; 33. gedicht; 34. soliste; 35. notaris. Verticaal. 1. evenaar; 2. aarde; 3. tucht; 4. omega; 5. graal; 6. kartets; 7. belegen; 8. toppunt; 9. econoom; 10. trillen; 15. latafel; 16. grafiet; 17. entente; 18. algebra; 21. chas sis; 22. element; 28. oorring; 24. satinet; 25. salaris; 28. emoties; 30. reede; 31. bocht; 36. godin; 37. oeros. Prijswinnaar van deze week: J. T. SCHNATMEIER, Molenstraat 30, Den Helder. CORRESPONDENTIE. A. R. te Den H. Tot onzen spijt, kunnen wij de door U ingezonden puzzle door enkele daarin voorkomende uitdrukkingen, niet plaatsen. RUIT INGETRAPT. Voetballende jongens op den Ruijghweg za gen gisteren -kans een ruit van een perceel aldaar in te trappen. Aangifte bij de politie volgde. Diep in t' groene lover, Daar hing een nestje teer, Te schomm'len in het windje, Het wiegde heen en weer In de dichte blaad'ren, Veilig, warm en zacht. Breede armentakken Hielden trouwe wacht. Dagen gleden verder, En door 't stille bosch Klonken piepgeluidjes Klaat'rend over 't mos. Hongerige jongen Schreeuwden 't luide uit, En zij pikten gulzig Van de rijke buit. Aarz'lend later vlugger, Fladderden ze rond, Van hun hooge nestje Naar de koude grond. Nu zijn ze weggevlogen, Na enk'le weken tjjd, Nu hangt een ledig nestje Stil in de eenzaamheid. Heemstede, 21 Juni. K. Wouters. Men schrijft ons: De vacantietijd nadert en meer dan anders verlangen wij hier in Den Helder naar vaeantie. Vanzelfsprekend blijven we in eigen land, een voordeel voor degenen die steeds naar het buitenland gingen en nooit den tijd von den de schoonheid van 't eigen land te ont dekken. Wij willen er op uit per spoor, per boot, met de fiets of met de beenenwagen, maar in elk geval èrgens heen en liefst naar het onbekende. Maar we moeten zuinig zijn met onze va eantie en zullen ons dus liefst van te voren eens op de hoogte stellen, welke plaats, welke streek ons het meeste aantrekt. Hierbij nu wil de Openbare Leeszaal U graag helpen. Wij bezitten prachtige boeken over alle oorden van ons land, gidsen van de meeste plaatsen en handleidingen voor kampeerders, voor hengelaars, voor zeilen enz. Komt u eens kijken naar ons raam „Vaeantie in Nederland" en als u denkt: „D&t boek zou ik wel eens rustig willen bekijken", wel vat moed en stap naar binnen! De toegang tot de leeszaal is vrfl en wjj willen u graag zoo veel in ons ver mogen is, van dienst zijn. Leden mogen de meeste boeken op aan vraag mee naar huis nemen. En velen zullen, als ze een boek ter hand nemen, ik noem u nu alleen maar het prachtboek „De liefde tot zijn land Is ieder aangeboren" denken: „dit boek wil ik zelf bezitten", en 't bovenaan op hun verlanglijst voor verjaardag of andere feestdagen zetten. Bij de boeken over reizen vindt u ook nog enkele gidsjes voor museabezoek e.d. U kunt hieruit alvast aanteekeningen ma ken voor het geval dat er eens een regendag mocht komen in uw vaeantie. Komt u eens kijken? HOUTDIEF OP PAD. Aangifte bij de politie werd gedaan, dat ten nadeele van een bewoner van de Hector Treub- straat een bovenraam en een aantal planken verdwenen waren. Een onderzoek wordt in gesteld. Bananen in Nieuwediep hoe be staat het In Den Helderoord van kou en nattigheid. Noordholland's Nova Zem- bla en 's-lands beruchtste koude-pool. Bananen Maar gezien de week met het warm- terecord, die we thans achter den rug hebbenbehoeft deze tropische vruch- tenkweekerij eigenlijk ook weer niet zoo bar te verwonderen. Br zijn wel sterker staaltjes te aanschouwen gege ven en als het kwik ook in de volgende dagen zoo hoog blijft staan als gedu rende enkele dagen geleden, moet wer kelijk ernstig onder oogen gezien wor den, dat er behalve de bananenkwee- kerij ook op ander gebied tropische en sub-tropische excessen zullen plaats vinden. Men kan er weinig tegen hebben. Nu doorblokkades en andere oorlogs rampspoedigheden het genot van da dels, sinaasappelen, annanassen, citroe nen, sausjes, jaffa s en allerhand andere soorten zuidvruchten tot de goeddeels onbereikbare delicatesses zijn gaan be- hooren, is het slechts aan te bevelen op andere wijzen in deze wel zeer dringend gevoelde behoefte te voorzien. Waar thans de volkstuintjes onder den distri- butiedienst vallen, zal de animo tot het kweeken daar niet groot zijn. Er zijn j echter andere mogelijkheden: ontdoe Uw huis van klimrozen en laat in- plaats daarvan annanas-vegetatie langs de steenen opranken. Werpt nog heden het klimop van Uw gevel en zorg dat binnen den kortst mogelijken tijd weel derige Jaffa-appels, als lampions zoo groot, woekeren van steen tot steen. Benut ieder stukje muur, iedere vier kante centimeter achteruit" waarover U de beschikking heeft, en mede ge zien de tropische perspectieven van temperaturen die deze week opgetee- kend konden worden mag worden aan genomen, dat we komenden winter over een niet onbelangrijke hoeveelheid zuid vruchten zullen beschikken. Een even smakelijke als goedkoope afwisseling in de dagelijksche menu's. Het „Stedelijk" zoowel als O.K.K. besloten deze week opnieuw te begin nen met de werkzaamheden en dat zijn besluiten die ons uit het hart gegrepen zijn. Geen wónder overigens. Een Jac. Bos en Jan van Loo zijn flinke kerels, burgers waar we iets aan hebben en die al vele maanden lang zitten te popelen om weer te beginnen. Deze tijd bezit „afwachters" en „aan pakkers". Tot categorie nummer één be- hooren deze twee zeker niet en dat is dan ook de beste waarborg dat èn 't „Stedelijk" èn O.K.K. er zullen komen. Ondanks ledenverlies, ondanks de be zwaren van hen, die tot de afwachters behooren. ln spijt van de hitte woei er dus een frissche wind door Nieuwediep, een wind van durf en optimisme. Dat werkt aanstekelijk en als we ons niet vergis sen zullen er nog wel meer vereenigin- gen volgen. Ze zullen het als een verzuim voelen dat hun besturen nog niet de hand aan den ploeg sloegen. Dat zij nog niet overgingen tot het initiatief als voor noemde organisaties. En als wij zóó doorgaan kan het niet anders gf het vereeAigingsleven zal komen tot hernieuwen bloei. En dan kan het ook niet anders, of straks, (en we hopen dat dit „straks" heel spoedig zal zijn!) zijn we klaar en kan het ver- eenigingsleven, dat sedert jaar en dag zijn eigen stempel op Den Helder druk te, weer met vlag en wimpel inzetten. Tot eer van al diegenen, die reeds n den moed vinden op te bouwen wat in maanden van verbijstering zorg en zenuwspanning teloor ging. ZONDAG 29 JUNI. Westerkerk (Helden der Zeeplein). V.m. 10.30 u„ Ds. M. A. G. Vorstman. Geref. Kerk (Bethelkerk). V.m. 10 u., Ds. Tollenaar. N.m. 3 u., Ds. Veenhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). V.m. 10 u. en n.m. 5 u„ de heer J. Rebel. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 u„ Ds. W. J. F. Meiners. Evangelisatie (Palmstraat). N.m. 4.30 u., Ds. J. D. Kleijne van Allfc» maar. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat) 's Morgens 11 uur: H. Dienst. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10.30 en n.m. 5 uur Dienst, 's Middags 12.15 Zondagsschool. Leger des Heils (Zaal Spoorstraat 7). 's Morgens 10 uur Godsdienstoefening. Namiddags 7 uur Godsdienstoefening, 's Middags 12 uur Zondagsschool. A.s. Dinsdag 7.30 u. Schriftlezing. DIENSTEN IN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, v.m. 10 uur, Ds. P. H. Kapteyn. Schagerbrug, v.m. 10.30 u., Ds. A. van Biemen, Wieringerwaard, v.m. 10.30 uur, de heer A. Kalis. Anna Paul'owna, n.m. 7.30 u., Ds. Vorstman, Oosterland, v.m. 10.30 u., Ds. Van Beek. Westerland, n.m. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Winkel, geen dienst. Dirkshorn, geen dienst. Heerhugowaard, v.m. 10.30 u., Ds. de Mooy, Oude Niedorp, n.m. 8 uur, Ds. de Mooy. Huisduinen, v.m. 10 uur, Ds. v. Wichen. Julianadorp, keen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, v.m. 10.30 u., Ds. Oosterbaa*» Hippolytushoef v.m. 10.30 u„ Ds. H. J. de Wilde. Afscheid. Broek op Langendijk, v.m. 10.30 u., Ds. Maar* se van Krommenie. Geref. Kerk. Julianadorp, n.m. 6 u., Ds. Veenhuizen. Anna Paulowna, n.m. 5.30 u., Ds. Tollenaar. Schagen, v.m. 10 u., Cad. J. v. d. Mye, hulp. prediker. N.m. 2.30 uur Cand. J. v. d. Mye. Kolhorn, v.m. 10.30 u., Ds. Visch. N.m. 3.30 u., Ds. Visch. Evajigelisatie. Schagen, v.m. '0.15 u., Cand. Beneder. Schagerbrug, Bollenbedrijf Stolpe, n.m. 3 uur, Cand. Beneder van Schagen. Schagerbrug, v.m. 10.30 u., de heer F. v. Ros- sum. N.m. 7.30 uur, de heer F. van Rossum. Breezand, v.m. 10 u., de heer Boon. N.m. 3.30, de heer Boon. Nieuwe Niedorp (Evangelisatiegebouw Ned. Herv. Kerk), v.m. 10 u., samenkomst. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging, geen bijeenkomst wegens vaeantie. The Star of Hope MLssion. Julianadorp, v.m. 10 uur en n.m. 3.30 u., de heer Kuiper, van Utrecht. worden honderden Behalve van WE RN ER CRONE, Koningstraat 29. DIE ZIJN GOED. De Districtscommandant der Mare chaussee te Alkmaar maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli a.s. verzoeken om een speciaal legitimatiebewijs, hetwelk vrijstelling verleent van het uitgaansver bod tusschen 00.000 en 4.00 uur, onder overlegging van 2 goedgelijkende pas foto's, aan zijn bureau, bevestigd Oude- Gracht 287, te Alkmaar, dienen te worden gericht. Afd. H.B.S. A. Geslaagd: Mej. M. G. de Draaijer en de heeren J. S. Moorman, J. de Graaf en Q. Lan- gerak, allen te Den Helder. Afgewezen geen. GODSDIENSTONDERWIJS. In „De Christenonderwijzer" vertélt de heer J. de Bruin over het godsdienstonderwijsop de openbare school te Hollum op Ameland. Dit dorp is uitsluitend Protestant. Alle Gerefor meerde kinderen gaan op de bijzondere school, maar op een enkele uitzondering na bezoeken alle Hervormde en Doopsgezinde kinderen de openbare. Er zijn daar geen leerlingen, die niet op catechisatie of Zondagsschool gaan, zoodat het zaak is bij het godsdienstonderwijs op school voor overdaad te waken. Dit onder wijs wordt sinds 1936 gegeven en het wordt zeer gewaardeerd, omdat men begrijpt van hoeveel beteekenis kennis van den bijbel in het latere leven is. Te Hollum is onderwijs in by- belsche geschiedenis normaal; de schrijver zelf constateert, dat dit helaas wel een uit zondering in Nederland zal zijn. uit. HELDRING GESTICHTEN. De Heldring gestichten te Zetten hebben be sloten een leegstaand huis in te richten en in gebruik te nemen. Deze uitbreiding was nood zakelijk geworden door de vele aanvragen voor opname van jonge moeders. In het nieuwe huis is plaats voor een twaalftal moeders. Men hoopt het nieuwe huis, dat den naam van ,fHet Veldhuis" draagt, met 1 Juli in gebruik te nemen, I

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 9