LOTISICO Poëzie in Den Helder! HEyT/'PECLAHE De heer Visser in de bloemen De vermindering van de loonbelasting Speeltuinen open! Kinderuitzending Woensdag 2 Juli 1941 Tweede Blad &taddMieuujLó Adj. directeur van Gem. Werken 25 jaar In Gemeentedienst 7 JULI TREKKING UooLtijsd I««chrijvieg Handelsreg»t«r Toelatingsexamen Gem. Lyceum en R.H.B.S. Burgerlijke Stand van Den Helder Van wie is die fiets Uit het politic-rapport André du Lancêlle ïPjioAl H.R.C.-(comb-) - Watervogels Bedrijfscompetitie Oefentijden H.H.C. „Hermes" .VERHOOGT UW OMZET. Barometerstand Den Helder Veel waardeerende woorden Eigenlijk zijn we min of meer huiverig om over het jubileum van den heer Visser, den adjunct directeur van Gem. Werken, te schrij ven, want voor den heer Visser is de krant over het algemeen als de roode lap voor den stier en is publiciteit een soort doodzonde. Maar wat doe je, als krantenman, als je voor de plechtigheid een vriendelijke uitnoodiging ontvangt, waarin staat, dat op je tegenwoor digheid hoogen prijs wordt gesteld. Min of meer gevlijd ga je naar de lokaliteit waar het „slachtoffer", dat heusch niet altijd een slachtoffer is, befuifd zal worden. En als de zaal er dan zoo feestelijk uitziet, als gisteren het kantoor van Gemeentewerken, dan stap je over de rest van je bezwaren heen en neemt je plaats in aan de perstafel, die door de feestcommissie gearrangeerd was naast de open tuindeuren. Het zag er daar inderdaad wel zeer feestelijk uit, in die nieuwe zaal van Gemeentewerken. Wat sprak ook uit deze restauratie de geest van optimisme en vooruitstrevendheid van het college. Vlaggendoek, het fiere rood wit en blauw benevens het Heldersche wapen, oranje en rood op een wit en blank fond, palmen en begonia's, margrieten en anjers gaven de zaal het feestelijk cachet. Het voltallige college van B. en W. was present. Verschillende hoofden van dienst waren gekomen, de voorzitter en secretaris van de schade-enquette-commissie waren aan wezig en eenige leden van den Commissie voor den Wederopbouw, alsmede alle ambtenaren en werklieden van Gemeentewerken, de brandwachts en de luchtbeschermers. Kortom, het was een zaal vol genoodigden toen de jubilaris, met zijn echtgenoote en beide kin deren, door den directeur van Gem. Werken, den heer Dokter werd binnengeleid. De burgemeester spreekt: De burgemeester wist niet of hij den heer Visser of de gemeente met dit jubileum zou gelukwenschen, omdat de gemeente in den jubilaris zoo'n buitengewoon goed ambtenaar had getroffen, een ambtenaar, die steeds voor de gemeenschap klaar stond en die door de jongste taak, die hem was opgedragen, de leiding van de luchtbescherming, dag en nacht had klaar gestaan, zonder te letten op de gevaren aan deze baan verbonden. Uw vrouw zijn wij dankbaar, zoo zei de burgemeester, voor de wijze waarop zij U ge steund heeft. Zeer erkentelijk zeide de burgemeester te zijn voor het feit, dat de heer Visser hem den laatsten tijd zoo krachtig had bijgestaan. Uit naam van het gemeente bestuur dankte de heer Ritmeester den jubilaris voor alles en sprak daarbij den wensch uit, dat het hem gegeven zou mogen zijn, ook den diensttijd, die hem nog restte, op dezelfdfe wijze te kunnen blijven werken. De goede en slechte eigenschappen van den jubilaris. Wethouder v. d. Vaart had door het nauwe contact, dat hij met den heer Visser had gehad, de goede en slechte eigenschap pen van den jubilaris leeren kennen. Vele malen had hij verschil van meening met den heer Visser gehad en dan was gebleken, dat de heer Visser wat aan den stuggen kant was. Er viel niet altijd met hem te redeneeren. Hij was wat onbuigzaam. Daarnaast had spr. echter tal van zaken met genoegen met den adj. directeur behan deld. Spr. weet niet welke eigenschappen hij het meest moet waardeeren, want in zijn stugheid stond de heer Visser toch altijd achter de belangen van de gemeente en van het personeel, dat nooit een betere pleit bezorger had kunnen vinden. Wat de heer Visser eenmaal te pakken had, liet hij niet los, zijn halsstarrigheid was heel dikwijls in het belang van de gemeente. De heer v. d. Vaart wijst voorts op de 7 Jnli Trekking nadert! Wees er dus op tijd nog bij! 7 Juli Trekking maakt weer Heel wat brave menschen blij! Als iedereen zegt: „Wat een weer, wat een hitte, Die gloeiende zon, en die drogende lucht; En 's avonds in luwte van ruisende blaren, Bij koelende wind van verademing zucht, Dan denken de boeren: Het loopt maar weer prachtig, Het zomert om raak, en het weer is maar mooi". Zij denken aan tijd, noch aan moeite of hitte, Maar hopen en zorgen alleen voor hun hooi. Het gras is gemaaid door de haastige tikkers, Het wordt dag aan dag om en om weer gekeerd; Het geelt in de zon, en het weertje is „prima" Dat heeft de ervaring van oudsher geleerd, 't Is een en al drukte in 't land bij de boeren. De knechten en meiden, zij werken met vuur; De glanzende paarden trekken de wagens Met 't geurige hooi in de hongerige schuur. Maar straks is het feest, als getooid met wat bloemen, De laatste vracht hooi in de schuur is gezet; Dan is weer een zorg van den boer afge gleden, De melk van de winter is immers gered. W. A. trouw van den jubilaris en op zijn nauw gezetheid en biedt hem namens de gemeente een boekenkast aan, die evenwel niet aan wezig is en eerst dezer dagen ten huize van den heer Visser bezorgd kan worden. Hij be trekt voorts het gezin van den heer Visser in zijn hulde en biedt mevr. Visser bloemen aan. De heer Dokter huldigt zjjn adj. directeur. De directeur van Gem. Werken, de heer A. Dokter, wijst hierna op de prettige samenwerking, die hij sedert 25 jaar met den heer Visser heeft gehad. Geen ander had de belangen van de ge meente zóó kunnen dienen. Door den heer Visser is in deze kwarteeuw veel tot stand gebracht en dat alles is vastgelegd in een gedenkboek, dat hij den heer Visser aan biedt. Namens het geheele personeel, ambtenaren en werklieden, biedt spr. een aantal boeken aan „ter vulling van de boekenkast" van de gemeente. Andere sprekers. De heer Boon wijst op de bizondere stem ming, die er deze week bij het personeel heerschte en al zijn de tijdsomstandigheden niet gunstig, er is toch gemeend, dit jubileum te moeten herdenken. Namens het personeel wenscht hij den jubilaris nog verscheidene jaren van gezondheid toe. Aan Mevr. Visser biedt hij, namens het personeel, een bloemen mand aan. De heer J. J. V e r f a i 11 e, voorzitter van de schade-enquête-commissie, heeft wel niet zoolang met den heer Visser samengewerkt, maar den korten tijd, dat hij hem in zijn werk heeft leeren kennen, heeft hij hem bewonderd, dat hij de stukken, die hij kreeg, steeds zoo serieus heeft bestudeerd. En dit alles moest buiten uw werk, in uw avonduren, gebeuren, zoo zegt spr., en het geschiedde con amore en daarom juist verdient het zooveel waardee ring. De heer Verfaille biedt den heer Visser een kist sigaren aan en Mevr. Visser offreert hij een doos bonbons, opdat deze haar avonduren mogen „verzoeten", als haar man weg is. De heer Van der Leek uit namens de Commissie voor den Wederopbouw zijn waar deering voor de samenwerking en hoopt, dat deze ook voor de toekomst verzekerd mag zijn, in het belang van Den Helder. Namens de commissie overhandigt spr. een fraaie pul bloemen. De heer G o o s j e s biedt met een enkel woord, namens het personeel van de Luchtbe scherming, een schilderij aan, terwijl een van de andere leden aan Mevr. Visser bloemen overhandigt. Namens de afd. Den Helder van den Amb tenarenbond spreekt de heer Langerak een woord van waardeering en dank tot den jubilaris, die zich steeds een trouw lid heeft betoond en geen vergadering verzuimde dan bij hooge noodzaak. Hij biedt een bloemstuk aan. De heer Visser dankt. De heer Visser, lichtelijk getroffen door deze hulde, bedankt alle sprekers met een persoon lijk woord, zoowel voor hun vriendelijke uitin gen als voor de stoffelijke blijken van waar deering. De aanwezigheid van zoovelen heeft hem een groot genoegen gedaan. Met een hartelijk applaus wordt deze offi- cieele plechtigheid beëindigd en blijven de ge noodigden nog eenigen tijd in gezelligen kout bijeen. Het officieele communiqué. Naar aanleiding van ons artikel over „Be lastingvermindering voor geëvacueerden", op genomen in ons nummer van Zaterdag, ver zoekt men ons van de zijde van de inspectie der belastingen, hieronder nog het officieele communiqué over deze aangelegenheid op te nemen. Wij laten dit dus hieronder volgen: Het Departement van Financiën heeft thans beslist in de vraag of de reiskosten van geëvacueerden uit Den Helder in mindering komen, van de loonbelasting. In verband met de bijzondere omstan digheden te Den Helder heeft de S'ecre- taris-Generaal dit goedgevonden. Ook de overige meerdere kosten aan het geëvacueerd zijn verbonden kunnen in mindering worden toegestaan, doch alleen voor gehuwden en kostwinners. Voor degenen, die terzake van deze kos ten reeds vergoeding van hun werkgever genieten, behoeven deze vergoedingen niet als loon te worden aangemerkt, zoodat daarover door den werkgever geen loon belasting behoeft te worden ingehouden. Bij deze laatste groep van personen komt dus geen verzoek om aftrek der kosten in aanmerking. Zij, die zoodanige vergoeding niet ge nieten en die toch reis- en evacuatiekos- ten hebben, kunnen een verzoek om af trek met nauwkeurige en specifieke op gave van deze kosten bij de inspectie indienen. Tot zoover het communiqué van de inspectie. Met ingang van Maandag. Een goed bericht voor onze jeugd! De speeltuinen gaan Maandag a.s. open, d.w.z. de speeltuin aan de Vlsch- markt en die in den Ouden Helder, dus op die plaatsen, waar de jeugd het talrjjkst is en de gezinnen dag en nacht In Den Helder zjjn. Deze mededeellng zal zeer zeker door de ouders met vreugde worden begroet. Hun kinderen kunnen nu weer, onder toezicht, genieten van sport en spel op de gemeentelijke speeltuinen. De ouders zullen dan ook graag een offertje wil len brengen voor dit genot en de bij drage, die het bestuur, in een adver tentie in dit nummer vraagt, 10 cent per week en per gezin, ls zeker niet teveel. In verband met het gebruik, dat de scholen van de speeltuinen maken, zul len ze voorloopig Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 4 tot 7 uur geopend zijn en Woensdag en Zaterdag van 2 tot 7 uur. In de vacantie zullen de tuinen, bij voldoende belangstelling, den geheelen dag open zijn. Wij voegen aan ons artikel van Zaterdag nog toe, dat de daarin genoemde normen van evacuatie-vergoeding aan het rijkspersoneel, mogelijkerwijs eenige verandering ondergaan hebben, zoodat de inspectie niet gebonden is aan deze cijfers. Omtrent den aftrek van huuraftrek van huiseigenaren kan verschil van opvatting be staan. Men plege echter in dezen overleg met de inspectie van de belastingen. Zeker is, dat men de gevallen zoo soepel mogelijk behan delen zal. De onkosten niet In mindering van de belasting, maar van het loon. Er zijn abonné's, die in de veronderstel ling leven, dat hun evacuatie-kosten in totaal van hun belasting worden afgetrok ken. Dit is natuurlijk niet juist. De evacuatie-onkosten worden afgetrok ken van het loon en van dit vermindorde loon betaalt men nu loonbelasting. Nemen we b.v. het geval, dat iemand een inkomen van 25 gulden in de week heeft en dat hij aan evacuatie-onkosten wekelijks een be drag uitgeeft van 6.50, dan wordt dit bedrag van 6.50 van zijn loon afgetrok ken en betaalt h(j dus over 18.50 loon belasting. Voor herstel van gezondheid. Een woord tot de ouders. Men schrijft ons: Een ernstig woord aan de ouders van kin deren, die van hun medicus den raad hebben gekregen, zich bij het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies aan te melden voor mogelijke uitzending van hun kind (eren). De inkomsten van de vereeniging on dervinden sterk den invloed van de moei lijke tijden, terwijl het aantal kinderen, dat uitzending behoeft, juist toeneemt. Elke steun, ook de bekende „vele klein tjes, die samen een groote vormen", is daarom niet alleen welkom, maar een stellige behoefte. Denk om de bonnen. Daarnaast evenwel is er nog iets anders, waarvoor we de aandacht vragen. De kinderen, die opgenomen worden, moe ten in het koloniehuis hun onderhoud ook ontvangen via de distributiebepalingen. Nood zakelijk is daarvoor, dat de Directrice voor elk kind in het bezit komt van alle bonnen, die voor dat kind zijn of worden uitgereikt. En daaraan hapert nog wel eens een en ander. Het gevolg zal moeten zijn, dat de uitzen ding van sommige kinderen geweigerd zal moeten worden in zoodanig geval. Dat gaat ons evenzeer aan het hart als de betrokken ouders, maar het is gebleken noodzakelijk te zijn. Immers, het ontbreken van een bon voor een of meer kinderen zou gevonden moeten worden, door de anderen van hun rantsoen te laten meedeelen ten behoeve van vermeende leepheid van ouders, die deze bon voor zich zelf, op welke wijze ook, gebruikt hebben. Dat mogen we niet toelaten. Stel daarom ons, e>n nog meer Uw eigen kind, niet te leur, dat zjjn levens-energie hoopt te herwinnen. Zorg er voor, dat alle voor het kind uitgereikte distribu tie-bescheiden met alle op het tjjdstip van uitzending geldige bonnen op de aangegegeven tjjd vóór de uitzen ding zjjn ingeleverd bij den secretaris van de vereeniging. Ook de stamkaart moet bijgevoegd worden. van 17 tot en met 80 Juni 1941. Wijzigingen: Den Helder: H. A. Dorré, Julianapark 20, stationsrestaurateur; filiaal gevestigd te Schoorl. Opheffingen: Den Helder: A. B. M. Kuiper, Min- neboo, Beukenkampstraat 30, kruideniers winkel. (Foto J. van Hasselt). De heer J. v. Hasselt is een amateur-foto graaf van meer dan gewone kwaliteiten. Ver schillende malen werden zijn foto's met een onderscheiding, op tentoonstellingen bekroond. Zoo werden zee- en duinfoto's van Den Hel der het binnenland Ingedragen. Dit jaar zond de heer v. Hasselt een foto in, die een Heldersch beeld zou kunnen zijn, maar dan een beeld uit den goeden tijd van Nieuwediep. „Fuiken in den wind", heet de foto, die hierboven is afgebeeld. We zien ze voor ons oog, de visschersschepen in de haven. Een netwerk van getaand en geurig touwwerk, gespannen over de hoepels, waarmee de wind zijn wild spel speelt. De foto, ingezonden op de „Zevende Am- sterdamsche salon van fotografische kunst", die door de Amsterdamsche amateur fotogra fen ver. was georganiseerd, trok bizondere belangstelling, door zijn fraaie compositie. Het Handelsblad clicheerde de foto en bracht haar in zijn foto-pagina. De Telegraaf noem de den naam van den heer v. Hasselt in haar beschouwing en „Cosmorama", het maand blad voor Internationale fotokunst, nam de foto niet alleen op, maar schreef in zijn over zicht over de tentoonstelling van het werk van den heer v. Hasselt: „Een voorbeeld van moderne fotografie, die zich vaak uit door een zoo groot mogelijke abstractie. Het onder werp is „fuiken" en de maker laat dan ook graag niets dan fuiken zien. De hemel vormt de strakke achtergrond. En zie: met niets dan fuiken in den wind, guirlandes, cirkels en ovalen en met heel weinig toonwaarden, wordt het beeldvlak prettig gevuld". Zoo uit het blad zijn waardeering voor den Helder- schen amateur-fotograaf. Geslaagd voor het toelatingsexamen Gem. Lceum en Rijks H.B.S. de volgende candi- daten: A. Abbenes; J. v. d. Berg; A. J. de Bont; L. M. Bosker; P. Bosman; C. Th. Bruinsma, J. Buys; P. J. Dieleman; J. C. Dito; H. P. Duinker; E. F. van Heuvel; J. W. v. Heuvel; F. de Jong; G. J. de Jong; C. J. Jongkind; J. Koomen; R. Kwast; H. J. Lug- tenborg; A. H. C. Marinus; E. L. Meyer; P. W. Nieuwstad; A. G. Potjewijd; J. A. Prins Y. P. Prins; G. A. Riemerts; N. Roodenburg; A. Smid; J. M. Vlaming; Th. M. Vroom; Chr. W. v. Waveren; L. M. Weitering; C. Wester- baan; H. Zoodsma; T. van Brederode en J. Jacobs. Voor het toelatings-examen voor de R.H.B.S. te Alkmaar, slaagde Jan van de Lagemaat. van 1 Juli 1941. ONDERTROUWD: C. J. Schut en C. M. Dortmundt. J. Dol en C. van Andel. De Burgemeester van Enkhuizen maakt bekend, dat aan het politiebureau aldaar een heerenrijwiel berust, hetwelk in het laatst der maand Mei 1940 uit een school te Den Helder, waarin de 21 ste Reserve Compagnie was gelegerd, werd ontvreemd. Signalement: merkloos, zwart gelakt, goud gebiesd (nu overgelakt), bijna recht zwart celluloid stuur, zwart imitatie Terry-zadel, merk Gomo, bagagedrager met standaard, terugtraprem merk Centrix, voorband merk Courier de Luxe, electrische lantaarn waar van de dynamo gemerkt 6 V 15 Watt. Belanghebbende kan dit rijwiel bij den In specteur van Politie reclameeren. DIEFSTALLEN. Een bewoner van het Julianapark vermist zijn fiets, welke ontvreemd is uit de poort naast zijn huis. Een bewoonster van de Koningdwarsstraat deed aangifte van diefstal van een bedrag van 70.—. Een andere benadeelde vermist eenige distributiebescheiden en keukengerei. NIET AAN DE REGELS GEHOUDEN. 7 personen, die de regels van het verkeer overtraden, werden bekeurd. LICHT. Op den Kanaalweg werd een verboden licht uitstraling geconstateerd en de gebruikelijke maatregelen bleven daarop niet achterwege. Uitvoerder van zeer bijzondere experimenten:. Andre du Lancêlle is een zeer bijzondere persoonlijkheid. Hij is psycholoog, helder ziende, en daarbij bezitter van speciale me diamieke gaven. Zijn experimenten doen den ken aan die van Maloïtz, in velerlei opzicht zijn ze echter anders. Wij zouden willen zeg gen: meer wetenschappelijk. Andre du Lancelle heeft sedert verschei dene maanden in de groote plaatsen des lands voor eivolle zalen zijn proeven uitge voerd. Hij werd daarbij enkele malen inge leid door niemand minder dan dr. Tenhaaf, hoofd-assistent van de Rijksuniversiteit te Utrecht, die les geeft in de psychologie en zeer met Dancêlle bevriend is. Wat Lancêlle zegt, doet en mededeelt, grenst aan het wonderbaarlijke. Vanzelfsprekend dat de politie reeds meer dere malen een beroep op hem deed en dat door zijn bemiddeling hangende mysteries opgelost konden worden. Steeds echter weer blijkt, dat het wetenschappelijk element een even belangrijke plaats inneemt als het sen- sationeele. Lancêlle komt Zondagmiddag in Casino. Ongetwijfeld zal ook hier belangstelling voor deze merkwaardige persoonlijkheid zijn, even als in Alkmaar, waar Lancêlle 3 avonden ach tereen in het Gulden Vlies zijn wonderen de monstreerde. Men zie de advertenties. Op het Heider-terrein. Aanvang 7.80 uur. Hedenavond speelt de sterke Racing-com- binatie weer, ditmaal tegen Watervogels. Er wordt gespeeld op het Helder-terrein, onder leiding van scheidsrechter Goudswaardt. Dinsdag: A.P.G.Willemsoord Uitslagen. 2—1 Programma. Hedenavond 7 uur. H.R.C.-terrein. Scheids rechter Huising: De Roode HaanWalbedrijf. Afd. I. Competitie-standen. B.W.W. 5 4 1 0 12— 4 9 R.W.J. 5 3 1 1 9— 6 7 Gem. Werken 6 S 1 2 13—11 7 P.T.T. 6 1 1 4 5—13 3 Water- en Lichtbedr. 6 1 0 5 6—11 2 Afd. II. L.B.D. 1 7 6 1 0 336 13 Scheepsbouw 1 6 5 0 1 31— 9 10 De Roode Haan 6 3 1 2 16— 9 7 Torpedo-Atelier 6 2 0 4 10—30 4 Debo 5 1 0 4 8—19 2 Walbedrijf 6 0 0 6 9—34 0 Afd. III. W.T.B. 7 7 0 0 47— 6 14 THOR 5 3 1 1 23—15 7 A.P.G. 6 3 1 2 11—16 7 Scheepsbouw 2 5 2 0 3 9—17 4 Willemsoord 7 1 1 5 12—21 3 L.B.D. 2 6 0 1 5 8—35 1 Wij verwijzen naar een in dit nummer voor komende advertentie, waarin de oefentijden van de Heldersche Hockeyclub „Hermes" worden bekend gemaakt. De oefenuren zijn vastgesteld op Woensdagavond, Zaterdagmid dag, Zondagmorgen en Zondagmiddag. Voor de uren zie men de advertentie. Barometerstand 767.2 Luchttemperatuur hedenmorgen 8 uur 16.6 Temperatuur zeewater 17.S Windrichting: NNW; sterkte 2. Max. temperatuur gisteren 17.6

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5