Gaat STALIN DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER de Sovjet-Unie verlaten? Palmyra gevallen Verduisteren 22.05 uur De inlevering van metalen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 UJNEN) V R IJ D A G 4 J U L I 1941 Arbeidsvoorwaarden in den N.O.-polder Britsche vliegtuigen boveo Dnitschland Verklaring over Wavell geëischt Nog meer Fransche krijgsgevangenen huistoe Arbeid door Duitsche arbeidskrachten Ex-president van Spanje veroordeeld Denemarken wendt zich van Amerika af Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.24 uur Door aalobus aangereden Brifscbe bommca op oas land HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. ia adp m Uitgaveder Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAAKUNo. 9274 Door de Duitsche troepen veroverd. Een pantserwerk in de Sovjet- verdedigingslinie, dat niet bestand bleek tegen het zware geschut der Duitsche weermacht (Orbis-Holland) In groote lijnen overeenstemming. De persdienst van het N.V.V. meldt: Binnenkort zal de verkavelings- en ont- ginningsarbeid van den Noordoostpolder op vrij groote schaal beginnen. Ongeveer 2000 landarbeiders uit alle deelen van het land zullen worden tewerk gesteld. Zij zullen in vijftien barakken worden gehuisvest. Met den bouw der barakken is reeds een begin gemaakt. De door vele landarbeiders, die werk in den nieuwen polder hopen te vinden, gestel, de vraag is nu: „Hoe zullen de loonen en andere ar beidsvoorwaarden zijn?" Het N.V.V. heetf daarnaar geïnformeerd bij het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. Het bleek, dat reeds driemaal over de loonen en arbeidsvoorwaarden besprekingen had den plaatsgevonden tusschen de directie en de vertegenwoordigers der bonden. Op de derde conferentie werd over de loonen enz. volledige overeenstemming ver kregen. Dat wil zeggen over basis-uurloo- nen, overuren, regenverzuim, feestdagen, vacantie, vèrzuim wettelijke plichten, rij wiel- en laarzenvergoeding, loonen vakar beiders, bepalingen burgerlijk wetboek, op lossing geschillen, huisvesting enz. zelfs het punt ontwikkeling en ontspanning werd niet vergeten. Hoe het overeengekomene, dat in een re glement van arbeidsvorowaarden zal wor den vastgelegd, er in details uitziet, staat nog niet heelemaal vast. De directie heeft n.1. nog de goedkeuring noodig van het de partement van waterstaat. Ook de landar beidersbonden plegen nog overleg. Maar in ieder geval kan gezegd worden, dat de voor- loopig getroffen regeling bevredigend is en dat deze vermoedelijk de straks te werk te stellen landarbeiders niet zal tegenvallen. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen plaatsen in Noordwest-Duitsch- land met brisant- en brandbommen aange vallen. Verscheidene huizen werden ver woest en verscheidene andere beschadigd. Eenige burgers werden gedood en verschei dene anderen gewond. Er ontstond geen militaire schade. Volgens tot dusver ont vangen henichten hebben nacht jagers en luchtdoelartillerie drie vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Hore Belisha wenscht inlichtingen Churchill weigert ze te geven. NEW YORK, 3 Juli (D.N.B.). De vroegere Britsche minister van oor log, Hore Belisha, heeft, naar Uni ted Press uit Londen meldt, in het parlement verlangd, dat Churchill een verklaring zal afleggen over de verplaatsing van generaal Wavell naar Britsch-Indië. Churchill wees dit verzoek echter van de hand met de opmerking, dat hij geen reden zag, waarom de reeds verstrekte inlichtingen nog zouden worden aan gevuld. In de eerste plaats zij die zich in Frankrijk zelf bevinden. Volgens een mededeeling van de Duitsche ambassade te Parijs maakt de Fransche am- basadeur Scapini hekend, dat binnen zeer korten tijd nog meer Fransche krijgsgevan genen zullen worden vrijgelaten, en wel in de eerste plaats krijgsgevangenen, die tot de legers van 't moederland behooren en zich in Frankrijk bevinden, vervolgens alle reser ve-officieren, die ook den oorlog 19141918 hebben meegemaakt, ten derde alle krijgsge vangenen die voor 1 Januari 1900 geboren zijn met uitzondering van de beroepssolda ten en ten vierde duizend postambtenaren. Ambassadeur Scapini heeft zich naar Vichy begeven om maarschalk Petain verslag uit te brengen. Na zijn terugkeer naar Parijs begeeft Scapini zich naar Berlijn en Ko ningsbergen. Vele hier te lande gevestigde werkgevers verkeeren in de meening, dat zij voor het doen verrichten van arbeid door arbeids krachten van Duitsche nationaliteit, geen werkvergunning als bedoeld in de wet van den 16en Mei 1934 (Staatsblad no. 257). tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, meer noodig hebben. De aandacht wordt erop gevestigd, dat deze opvatting niet juist is. Bovengenoemde wet is nog steeds van kracht, zoodat iedere werkgever, die arbeid laat verrichten door een vreemdeling, van welke nationaliteit ook, in het bezit dient te zijn van werkver gunning. Zou visum voor Iran hebben aangevraagd Stockholm, 3 Juli. (D.N.B.) In een bericht uit Istanboel publiceert Aftonbladet" het, naar men zegt, van goed ingelichte zijde afkomstige bericht, dat Stalin, Molotof en Wo- rosjilof een visum zouden hebben aangevraagd voor Iran, daar zij zich via Iran naar Britsch Indië of Egyp te zouden willen begeven. Aftonbla det publiceert dit. bericht onder het opschrift: „Heeft Stalin zijn pas in orde gemaakt?" Italiaansch commentaar op Sta- lins rede. Rome, 3 Juli (DNB). Omtrent de rede van Stalin wordt in politieke kringen al hier opgemerkt, dat het belachelijk is den huidigen veldtocht van Duitschland tegen de Sowjet-Unie met de Napoleontische oor logen of den opmarsch der Duitschers in den wereldoorlog te vergelijken. Noch Napoleon, noch Keizer Wilhelm II beschikten over tanks en over een luchtwapen, zooals in den tegen woord igen oorlog worden gebruikt. Terwijl de Russen zich in de laatste oorlogen aan den strijd onttrokken, is de Duitsche weermacht er in dezen veldtocht in geslaagd den vijand bij zijn offensieven opmarsch naar het Westen aan te houden en te grij pen. Londen maakt zich belachelijk, als het zijn instemming betuigt met den „kruis tocht der bolsjewiki ter bevrijding van de volken." Amerikaansche persstemmen. New York, 3 Juli (DNB.) De New York- sche middagedities verhelen in haar com mentaren op de radiorede van Stalin den ernst van den toestand der Sowjets niet meer. Reeds in de opschriften doen de bla den uitkomen, dat Stalin zelf de crisis en de groote successen van de Duitsche troepen toegeeft. De New York Sun schrijft in een hoofdartikel, dat de rede een bekentenis is van de zware nederlagen, en dat zij meer dan een teeken van wanhoop bevat. Het blad acht de waarschuwing van Stalin aan verspreiders van geruchten, deserteurs en saboteurs bijzonder opmerkelijk. Zelfs wan neer de verliezen aan menschen voor de Sovjet Unie niet zoo ernstig zijn, zoo schrijft het blad, zal het verlies aan wapens, vlieg tuigen enz. des te ernstiger blijken te zijn. Vichy, 3 Juli (D.N.B.) Het Fransche legerbericht meldt de inne ming van Paumyra dor de Engelschen. Een Britsche af deeling, uit Irak afkom stig, heeft vanochtend de Syrische grens bij Teil Kotsjek overschreden en gepoogd langs de spoorlijn naar Mosoel op te rukken. In het bergachtige deel van den Zuid-Li- banon heerschte aan beide zijden bedrijvig heid van patrouilles en artillerie. Ofi meldt uit Beiroet: In alle sectoren van het front is de toestand onveranderd met uitzondering van het woestijngebied, waar de vijandelijke aanval in hevigheid toe neemt. In den nacht van 2 op 3 Juli hebben Britsche vliegtuigen opnieuw luchtaanvallen gedaan op Beiroet. Zij bombardeerden luk raak het centrum van de stad, dat geen mi litair karakter heeft. Kantoren en woonhui zen in de voornaamste zakenwijk, alsmede in de wijk dichtbij het kasteel werden ver nield. De Libaneesche Kamer van Koophan del is totaal vernield. De syrische katho lieke patriarch en de Grieksch-Orthodoxe metropoliet hebben een officieel protest ge zonden aan den consul-generaal der V.S. te gen het bombardeeren van de burgerbevol king van Beiroet. Zamora krijgt zware straf. Naar het Spaansche Staatsblad meldt, heeft het gerechtshof voor politieke misdrij ven te Madrid, den gewezen president der Spaansche republiek, Alcala Zamora, ver oordeeld tot 50 millioen peseta's boete, ver lies van de Spaansche nationaliteit en ver banning voor vijftien jaar. Zamora was president van 1931 tot 1936 en werd toen opgevolgd door de volksfront- regeering-Azana. DE RATIFICATIE VAN HET DUITSCH- TURKSCHE VRIENDSCHAPSVERDRAG B e r 1 ij n, 3 Juli (D.N.B.) Vanochtend is de plaatsvervangende secretaris-generaal van het Turksche ministerie van buiten- landsche zaken, gezant Acikalin, hier aan gekomen. Hij zal de ratificatieoorkonden van het onlangs te Ankara onderteekende Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag op het ministerie van buitenlandsche zaken uitwisselen. Verzoek consulaire ambtenaren terug te roepen. Berlijn. 3 Juli (D.N.B.) Het Deensche ministerie van buitenland sche zaken heeft gisteravond het volgende officeele communiqué gepubliceerd: „De ontwikkeling van den oorlog heeft een steeds nauwer samenwerking tusschen de Europeesche staten noodzakelijk gemaakt o.a. om den zwaren economische druk als gevolg van de handelsblokkade op te van gen. De Deensche regeering heeft zich der halve genoodzaakt gezien zich bezig te hou den met de positie der Amerikaansche con sulaire vertegenwoordigers in Denemarken. Hierbij heeft de Deensche regeering ook de omstandigheid niet buiten beschouwing kunnen laten, dat de Amerikaansche regee ring het den door de Deensche regeering er kende consulaire ambtenaren in de Ver- eenigde Staten onmogelijk heeft gemaakt hun werkzaamheden daar voort te zetten. Met het oog op deze situatie heeft de Deen sche regeering, evenals andere Europeesche regeeringen de Amerikaansche regeering ver zocht de terugreis van de hier aanwezige Amerikaansche consulaire ambtenaren te bewerkstelligen. FRANSCH—TURKSCHE ONDERHANDE LINGEN VORDEREN GOED. Vichy, 3 Juli (D.N.B.) In welinge lichte kringen verklaart men, dat de onder handelingen, die te Ankara door den Fran- schen onderstaatssecretaris Benoist Me- chin gevoerd worden, goeden voortgang ma ken en dat reeds een principieele overeen komst bereikt zou zijn. Volgens dezelfde kringen wordt verwacht, dat de speciale afgezant van maarschalk Pétain binnen zeer korten tijd naar Vichy zal terugkeeren. DE VERLIEZEN DER SOWJET- LUCHTMACHT. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 2 Juli in het gebied boven Bialystok 52 vliegtuigen neergeschoten. Tijdens voortge zette aanvallen op Sowjet vliegvielden wer den bovendien nog 97 bolsjewistische vlieg tuigen op den grond vernield. DE STRIJD AAN HET NOORDELIJKE SOVJET-FRONT. Wat onder monumenten muse umstukken en gedenkteekenen wordt verstaan. De staatscourant van gisteravond bevat een beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding en cultuurbescherming, waarbij de in de ver ordening betreffende het inleveren van me talen genoemde voorwerpen, ten aanzien waarvan de verplichting tot inlevering niet geldt, nader worden omschreven. Blijkens deze beschikking worden on der „openbare monumenten en gedenktee kenen op graven" mede begrepen gedenk platen ee.d., onder „kerkklokken" torenklok ken en carillons. Onder „Museumstukken" worden ver staan voorwerpen, deel uitmakende van de verzamelingen van alle musea en andere collecties, die worden vermeld in den van wege het departement van onderwijs, kuns ten en wetenschappen in 1938 uitgegeven gids: „De Nederlandsche musea", benevens de voorwerpen, die vermeld staan in de door het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen uitgegeven „voor- loopige lijst van de Nederlandsche monu menten van geschiedenis en kunst". Ook worden als museumstukken be schouwd voorwerpen, deel uitmakende van verzamelingen van gods- en gasthuizen eni van andere particuliere instellingen of personen, die niet in bovengenoemden gids worden vermeld, mits zoodanige verzame ling ten minste 50 stukken omvat en door den hoofdmuseumdeskundige wordt erkend (als zoodanig is bij deze beschikking aan gewezen de onder-voorzitter van de rijks commissie van advies in zake de musea. De-' ze is tevens directeur van het „inlichtingen bureau kunstvoorwerpen en antiquiteiten") Onder verzamelingen van particulieren' worden niet verstaan de handelsvoorraden van antiquairs en kunsthandelaren. Teneinde de hierboven genoemde erken ning te verkrijgen, dient belanghebbende! zich voor 15 Juli 1941 door middel van een formulier model IV te wenden tot den bur gemeester der gemeente, waarin de verza meling zich bevindt. Onder „hetgeen behoort tot eenige volks-! dracht" worden ook begrepen bestanddee- len van tuig van last. en trekdieren, voor zoover daaraan uit een oogpunt van volks kunde bijzondere beteekenis moet wordeö toegekend. Onder „ordeteekenen en eeretee- kenen" worden mede verstaan gedenk- ert eerepenningen. voorzoover deze een bijzon dere historische of kunstwaarde hebben. Als voorwerpen, die als handwerk als waardevol volksgoed te beschouwen zijn, gelden ook beeldhouwwerken en voorwer pen van kunstnijverheid die niet als mas saproduct te beschouwen zijn, maar zijn ontworpen door algemeen als zoodanig er kende kunstenaars. De beslissing over de vraag, of een voor werp al dan niet een hooge wetenschappe lijke, geschiedkundige of kunstwaarde heeft, berust bij den hoofdmuseumdeskundige. Zoo ook beslist deze. indien twijfel bestaat, of een voorwerp op grond van de verordening al dan niet vrij is van den inleverings plicht. Deze beschikking treedt heden in wer king. Aan het Noordelijke front in Letland zyn thans de belangrijkste terreinmoeilijkheden voor een verderen opmarsch door de Duit sche troepen overwonnen. De Sovjet-troepen trekken zich nu terug op Estland, intusschen zijn alle havenste den van Letland in Duitsche handen, o.a. Libau. Riga en Windau. dientengevolge be staan er ovor de Sovjets geen verschepings- mogeliikheden meer. De Duitsche opmarsch gaat nu via Wol- mar door Estland in de richting naar Le ningrad. Bejaard man gedood. Op den weg Wierden—Almelo is de 67- iarige heer A. Bijlsma, toen hij. komende uit een zijweg, op onvoorzichtige wijze den weg over stak, door een uit*de richting Wierden komenden autobus van den dienst Almelo—Rijssen aangereden. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij naar het algemeen ziekenhuis te Almelo overgebracht waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Ernstige brand, geen slachtoffers. In den nacht van Woensdag op Donder dag vlogen vrij veel Britsche vliegtuigen! boven ons land. Ook werden zoodoende ta melijk veel brisant- en brandbommen neer geworpen. De meeste vielen echter in het water of op het vriie veld en richtten geen noemenswaardige schade aan. Wel werd door brandbommen een tamelijk ernstige brand veroorzaakt. waardoor zes woonhuizen zwaar te lijden kregen. Vijf personen wer den gekwetst. Voorts is nog te vermelden, dat twee brisantbommen op een kerkhof werden geworpen, waardoor een geheele rif van graven verwoest werd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1