RADIO N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD Limburgia voor een zwar en strijd! VoiiAal Santpoort kan tweede klasser worden Herberts over het voetbalseizoen PROGRAMMA Feuilletor E. Philips Oppenheim i?,!LV00^' .7" Keruchten, welke na uw onderzoek qdel gebleken zijn, daargelaten, nad ik het jacht voor mijn neef willen koopen. ik bood een zeer behoorlijken prijs, maar de eigenaar wilde er niet van scheiden. Die Angelsaksers verloochenen hun volksaard nooit en zij kunnen het politici met een ruimeren kqk zeer lastig maken. Slorpen wjjst de kalender den eersten Zondag in Juli aan en voor eenlge clubs Is het ondanks de zomer nog steeds voet ballen. Voor de eerste klasse moeten de beslissingen nog vallen in afd. vier en vijf. In 't Noorden kan dat reeds morgen gebeuren, doch er kan ook nog een ver lengstuk aan komen van drie weken, wat inmiddels niet te hopen is. Prom.-comp. 2e klasse. Afd. I. EDO ontmoet ZFC en de Haarlemmers zullen ook dezen vierden wedstrijd wel we ten te winnen, als tenminste de warmte weer geen roet in 't eten gooit. Afd. XI. Emma heeft reeds zijn wedstrijden achter den rug, want verleden week werd met 111 van Overmaas gewonnen, een vreemde uit- slap op het oog, doch als men weet, dat de Rotterdammers bij een 31 achterstand den moed opgaven en de keeper tegen het hout werk ging staan, is de uitslag toch niet zoo vreemd meer. De Dordtenaren hebben nu 24 wedstrijden gespeeld en slechts twee verlies- punten gekregen, n.1. twee gelijk. Een fraai resultaat dus, waarmede de spelers als steun straks, een goeden start kunnen maken in de hoogste afdeeling. Afd. IV. De belangrijke wedstrijd MirandaLim burgia vindt morgen te Chèvemont plaats. Beide clubs staan precies gelijk, alleen heeft Limburgia o.i. veel lastiger wedstrijden ge had. In dat verband komt het ons voor, dat de eerste klassera in ieder geval wel een ge lijk spel kunnen bevechten. Picus staat mo menteel bovenaan en dat Standaard de po sitie der Eindhovenaren in gevaar zal bren gen, gelooven we niet. Na dezen wedstrijd resteeren voor Picus dan nog alleen de twee wedstrijden tegen Miranda. Afd. V. In deze afdeeling heeft LSC aan een gelijk spel voldoende om eerste klasser te zijn. Wint CRC dan staan de drie candidaten gelijk. Prom.-comp. 8e klasse. Santpoort moet naar Zaandam om WZ te bekampen en de Santpoorters, onder leiding van hun ideale aanvalsleider Van Bakkum, zullen door een nieuwe overwinning de tweede klasseinkomen, waarmede tevens het vonnis van WZ voltrokken is. In de andere afdeeling hebben we ook weer hetzelfde programma als verleden week, n.1. RapiditasDe Volewijckers, waarbij de Amsterdammers favoriet zijn en HFC Elinckwijk, wat niet ver van een gelijk spel af zal liggen. ProrrL-comp. ree. Se klasse. WFC H—WA n en Alcmarla Vlctrix II— QSC II. ONDERAFDEELING NOORD-HOLLAND Ook de wedstrijd Crone IEgmondia I heeft nog z(jn attractie-, de thuisclub heeft de beste papieren. Adsplrantendag. De jaarlijksche adsplrantendag vindt nu Zondag a.s. plaats; het is te hopen dat dit feest nu doorgang kan vinden. In de Sportkroniek" lezen wij het volgende: Verleden week Vrijdag heeft de heer Her- berst, lid van de Technische Commissie en voorzitter van de Keuze-Commissie, een vraaggesprek gehad met den heer Karei Nort. Op de vraag hoe hij over het thans nage noeg afgeloopen seizoen dacht, antwoordde de heer Herberts, dat hij tevreden was over den gang van zaken, al was het jammer, dat de laatste kampioenswedstrijden gespeeld wa ren in een temperatuur, die voor voetbal on geschikt was. In dit verband juichte hij de instelling van het z.g. gesloten seizoen toe en luj herinnerde er aan, dat de T.C. in haar bekende prae-advies van enkele jaren geleden reeds aandrong op het vaststellen van een periode in den zomer, gedurende welke niet gevoetbald zou worden. Het resultaat van de Kampioenscompetitie achtte hij juist. De goede, homogene ploeg van Heracles had zich onbetwist de sterkste getoond, waarover het geheele Oosten zich uitermate verheugd had. Dat de Westelijke kampioenen het er minder goed hadden af gebracht dan de representanten van dat Dis trict gewoonlijk presteerden, was z.i. vooral toe te schrijven aan het feit, dat zij verschillen de vooral jonge spelers bevatten, die nog niet rijp zijn voor het Kampioenschap van Neder land. De heer Herberts legde er nog den nadruk op, dat Heracles het kampioenschap op sportieve wijze verworven had. De promotiecompetities hadden betrekke lijk weinig verrassingen opgeleverd. Dat clubs als EDO en Emma een goede kans zou den maken om te promoveeren, stond bij voorbaat vast en ook PEC gold als een ern stig gegadigde voor het eersteklasseschap. De degradatie van Go Ahead was echter on verwacht gekomen, doch de heer Herberts twijfelde er niet aan hoezeer de promotie van PEC ook verdiend was dat de Deveh- ter club spoedig in de eerste klasse zou terugkeeren. De vraag werd geteld, hoe de heer Herberts over het spelpeil dacht. Zijn antwoord liet geen twijfel: Het spelpeil Is nog steeds stagende! Er mogen dan enkele clubs zijn, die zijn achteruitgegaan ik denk b.v. aan Ajax en Feijenoord maar anderen hebben een aanzienlijk beter spel laten zien dan voorheen en over de geheele linie heb ik een verbetering geconstateerd. Het is vooral opgevallen, dat er verscheidene goede jonge spelers zijn, die voor de toe komst van het Nederlandsche voetbal wat beloven. Is het gemis aan internationale wed strijden niet voelbaar geweest?, zoo vroeg de heer Nort verder. Inderdaad is dat wel eenigszins het ge val, maar, dat neemt niet weg, dat de trai ning bij de clubs tegenwoordig van dien aard is, dat een speler met goede capaciteiten ook zonder internationaal contact kan uitgroeien tot een uitnemende kracht. Om toch nog eenigermate aan het gemis tegemoet te ko men, heeft de T.C. enkele wedstrijden voor Bondselftallen vastgesteld, omdat het haar nuttig leek eens een wapenschouw te houden. Al vallen die wedstrijden nu wat laat in het seizoen en al worden zij misschien onder een te hooge temperatuur gespeeld, toch kunnen die wedstrijden wel van belang worden ge acht. Hoe is Uw oordeel over de belangstel ling? Naar mijn meening is de belangstelling zeer bevredigend geweest. Van een daling was dan ook geen sprake. Clubs als Ajax en Feijenoord hebben, nu zij minder succes hadden, natuurlijk heel wat minder ontvan gen dan vroeger, maar clubs, die een kans maakten op promotie of kampioenschap, kunnen op een uitstekend seizoen terugzien. Ik behoef maar de namen te noemen van ADO en DHC, maar mijn eigen club Vitesse b.v. kreeg bij alle drie thuiswedstrijden voor de promotiecompetitie 12.000 toeschouwers, een aantal dat er wezen mag. In Amsterdam was de belangstelling bij verschillende clubs in de lagere klassen zeer goed; hier en daar heeft de belangstelling zich dus blijkbaar Verplaatst, maar in het algemeen genomen is zij zeker niet gedaald. De heer Herberts gaf voort9 nog zyn niee: ning over de fusie, welke hij zeer toejuichte. Hij had verschillende clubs uit het vroegere katholieke verbant, in actie gezien en kon niet anders zeggen, dan dat zij als een aan winst te beschouwen waren, in het bijzonder ook wat correct en sportief optreden betreft Hij waa b.v. bij het Rotterdamsche Spartaan geweest en ondanks het feit, dat die nu tegen de degradatie moet vechten, had hij een zeer gunstigen indruk van deze club gekregen, wat de spelopvatting, de leiding en de acco- modatie betreft. Zoo waren er meer. Deze fusie is in het belang geweest avn het Neder landsche voetbal, dat er goed voor staat en dus vol vertrouwen de toekomst mag tege moet zien. ZONDAG 6 JULI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Concertgebouw-orkest, Toonkunstkoor Amsterdam en solisten (opn.). 11.10 Gramofoonmuziek. 11.30 Meisjeskoor „De Krekels". 12.00 Salonorkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Vragenbeantwoording. 1.15 Het Friesche pianotrio. 2.00 Klaas van Beeck en zijn orkest .afge wisseld door zang met pianobegeleiding. 2.45 Radiotooneel. 3.30 Ensemble Bandi Balogh. 4.45 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 5.30 Voor de jeugd. 6.00 „Die Front reicht ihrer Heimat jetzt die Hand". 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „An American sees Holland". Hilversum II. 301.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Rondom het orgel (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 9.30 Morgenwijding (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 Cyclus „Kent gij Uw bijbel?" (gr.pl. voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 12.15 De Nederlandsche motetvereeniging. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Het harmonie-orkest van het Neder landsch orkest ,,'s-Gravenhage". 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Cyclus „Onze eigen taal". 2.15 „Daphne", opera (voorafgegaan dooreen inleidende bespreking). 4.00 Boekenpraatje (voorbereid dooor het Prot. Kerkcomité). 4.15 Studiodienst (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.30 ANP: Sportuitslagen. 5.35 Omroeporkest en declamatie. 6.45 Sport van den dag. 7.10 Gevarieerd programma. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 „Salzburger Nockerln", operette. 9.25 Radiotooneel. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Voor de ouders. MAANDAG 7 JULI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmuziek. (9.159.20 Voor de hulsvrouw). 11.00 Omroeporkest. 11.2511.45 Declamatie. 12.00 Orgelconcert. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. I.00 Zang met pianobegeleiding en granio. foonmuziek. 2.0Ó Musiquette. 2.35 Schrammelkwartet en soliste. 3.00 Vrouwenuitzending en gramofoonmuzielc, 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws- economische en beursb, 5.30 Omroeporkest. 6.10 Orgelspel. 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 BNO: Economische vragen van den dag, 7.15 Voor de kleuters. (7 307.45 Politiek weekpraatje). 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.45 Viool en piano. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 BNO: Engelsche uitzending: „Things worth knowing about Holland". Hilversum n. 801.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO; Nieuwsberichten. 10(00 Morgendienst (voorbereid door de Chr, Radio-Stichting). 10.20 Pianovoordracht II.00 Declamatie. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Het orkest „Malando" en solist 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Amusementsorkest en solist, afgewisseld met piano-intermezzi. 2.00 Arnhemsche orkestvereeniging, solist Ml gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Heinrich Schütz", causerie (met gr.pl.), 5.00 Voor jongens en meisjes (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Lezing „Lichamelijke en geestelijke ge zondheid" (II) (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 6.15 De Ramblers. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Friesch praatje. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Ons schemeruurtje. 9.20 Voor den boer. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Reportage. 10.1010.15 Gramofoonmuziek. 241. Een boot in zicht. 1. „Het is jammer, dat we geen noodvlag kunnen hij sen, want die hebben we niet, maar misschien kunnen we het op deze manier pro beren." 2. „Nou ik hoop maar, dat ze daar aan de horizon een beetje goed uit hun doppen kjjken, dan hebben ze ons misschien in de gaten. Het wordt hoog tijd, dat er hulp komt opdagen!" 242. De hulp komt naderbij.... 1. „Hoera, ze seinen, dat ze ons opgemerkt hebben! Daar komen ze!" 2. „Zeg schipper, je zou haast kunnen geloven, dat vader Neptvnus ons vanuit de diepte der zee toewenkt...!" door ïi Je bederft mij, antwoordde hij teeder. Maar je weet ook, hoe je bijzijn mij verkwikt, hoe graag ik je bij mij heb Hij drukte op een schel, waarna een knecht weldra verscheen. Jean, zei de generaal. Dien een een voudig avondmaal op, en je weet welk merk champagne mevrouw de prinses het liefste drinkt. Dek op deze tafel. Maar eerst een apéritif. Voor twee, natuurlijk. Maar, waarde vriend, lachte Louise, toen de knecht zich verwijderd had, je schijnt te vergeten, dat ik juist van een vorstelijk diner kom! Ik ken die vorstelijke maaltijden, ant woordde hij. En als je zoo druk met onzen vriend gepraat hebt, hoeveel tijd had je dan om te eten? Wij zullen ook de champagne- kurk onder deze boom laten knallen. Zij keek om zich heen. Word je hier goed bewaakt? Des nachts waken twintig man in den tuin, en overdag tien. Ik weet, dat er lieden zijn, die mij naar het leven staan. En met reden. Terwille van mijn land, neem ik alle voorzorgen daartegen. Nadat de tafel gedekt was, schoof de gene raal dichter bi) de prinses en vatte haar hand. Beiden hieven hun glas op Dat alles wel moge gaan, toastte hij. Mermillon zou nooit persoonlijk een poging om het jacht te koopen hebben durven onder nemen, indien hij niet volkomen zeker van zijn zaak was. Dat was een fout. Heeft een man eenmaal een fout gemaakt, dan vervalt hij licht tot andere. En ik, zei zij, drink op de hoop, dat de dag der bevrijding van ons geliefd Frank rijk dichtbij is- Nauwelijks waren zjj gezeten, of het tele foontoestel, dat door Raymond op de tafel geplaatst was, zoemde. Perissol nam de microfoon op. Met het slagschip „Revanche"? Is de admiraal aan boord?... Ligt hij te bed of is hij moe? Roep hem: dit is een zaak van al gemeen belang. Generaal Perissol moet hem spreken! Nadat hij eenigen tijd gewacht had, werd het gesprek hervat. Hallo, hallo, met Admiraal Montreux?... Mooi. Hier Perissol Generaal Perissol. Luister, collega, luister... Ja. 't is iets onge woons, maar de tijden zijn ook ongewoon... Ik verzeker u, dat ik Generaal Perissol ben. het Hoofd van de Nationale Veiligheid, die van de voorrechten van zijn nieuwe functie gebruik maakt. Ik kan u desgewenscht het codenummer van de Afdeeling Marine van den Inlichtingendienst noemen. Ha, nu herkent u mjjn stem! Welnu dan, admiraal, ik heb een verzoek. Indien u in nood verkeerde en mij terwille van het Vaderland om tienduizend politieagenten verzocht, zou ik ze u zenden. Ik vraag u, mij uw kleinst bewapend oorlogs schip te leenen hoogstens tien meter lang, zoo mogelijk, maar bewapend licht des noods, maar bewapend en met zoeklichten uitgerust... Garoupe, juist, Garoupe. De Baai van Garoupe. bij Antibes Duizendmaal dank, admiraal. Er kan voor ons beiden iets goeds uit voortvloeien, kwaad in geen geval. Dag, admiraal. Afgeloopen! Perissol legde de microfoon neer, klopte op de tafel, en de bedienden verschenen. Nu nam het avondeten een aanvang. Ik heb er natuurlijk niets van begrepen, merkte Louise op. Perissol wees naar een opening tusschen het gebladerte, waarachter de baai zichbaar was. Mermillon is geen man om mee te spot ten, zei hij Om ons bekende redenen, wenscht hq dat jacht te bezitten. Om redenen die wij niet kennen, maar bijna even merk waardig zijn, is de eigenaar weigerachtig om zelfs met een enormen winst te verkoopen. Het gezond verstand zegt de rest. Kun je mq volgen Tot zoover kan ik er met mijn verstand nog bij, antwoordde Louise. Mermillon volgt de tactiek van een van de wereldveroveraars. Het was Caesar, indien ik mij niet vergis, die sprak: Wat ik niet bezitten kan, verdelg ik. De „Paradijsvogel" is voor ons van te overwegend belang om werkeloos toe te zien dat het vernietigd wordt; derhalve laat ik dat jacht onder be waking stellen. Waarom het niet kort en bondig namens de Regeering in beslag genomen? Bedenk, dat ik officieel nog niets weet, antwoordde Perissol. Mermillons positie is te sterk, dan dat ik mq daaraan zou dur ven wagen. Voor het oogenblik vermoed ik, dat hij meer weet dan ik. Misschien dat de bordjes weldra verhangen zullen worden, en ik kan je verzekeren, dat ik dan niet aarzelen zal. Louise dacht een oogenblik na. Wil de leeuw een raad van de muis aan nemen? vroeg zq, terwijl een flauw glim lachje om haar mondhoeken speelde. Ik ga op je vergelijking in, zei hq Probeer eens. Mermillon weet dat je hier bent. Waar om onderneem je niet zelf den eersten stap? Wat is natuurlijker, dan dat jij een gelegen heids- -of een vriendschappelijk bezoek, of hoe je het noemen wilt, aan een Kabinetsminister brengt Perissol peinsde een oogenblik; toen vatte hij haar hand. De muis heeft gesproken, zei hq. Ik zal morgen dat bezoek brengen. HOOFDSTUK VI. Zijn onverwachte bezoeker werd door Mer millon in persoon bij de valreep ontvangen. Hij had juist gezwommen en het zilte nat had een flauwe teint op zijn ivoorkleurige huid geteekend. Dat noem ik een onverwacht genoegen, generaal, riep hij Tot gisteravond had ik er geen vermoeden van, dat u in deze streken vertoefde. Perissol glimlachte en aanvaardde een stoel en een sigaret. U heeft juist een bad genomen, zei hq. Trek eerst droge kleeren aan. Ik zal hier op mijn gemak op u wachten. Een sigaret en een kop koffie zullen mq wel smaken zooals ik nu ben, antwoordde Mermillon. Wanneer de zon schijnt, koester ik mq er graag in. En u komt kersversch uit Parqs, dus ik ben zeer nieuwsgierig. Ik weet geen nieuws, zei de generaal. Parijs is, wonder boven wonder, een* rustig. Mijn twee onderchefs zijn daar, zoodat ik meende een paar dagen gemist te kunnen worden. Mermillon klopte hem op zijn schouder. Mijn waarde, niemand verdient dat meer dan u. Heb ik gehoord, dat u hier een aardig op trekje bezit, of heb ik het mis? Het is een oude villa, zeer afgezonderd op den heuvel van den vuurtoren gelegen antwoordde Perissol. Gedurende mijn korte vacanties zoek ik daar eenzaamheid. U en ik leiden een zeer druk leven. Het is goed voor ons, om er eens uit te zijn. Mermillon dronk van zijn koffie. Dat ben ik met u eens, waarde collega, gaf hij toe. Maar toch, het nuttige kan somtijds met het aangename vereenigd wor den. Perissol vertrok géén spier van zfln gezicht. Er verscheen een nieuwsgierig licht in zijn oogen. Dat gindsche jacht, bijvoorbeeld... ver volgde Mermillon. Perissol knikte onverschillig. Ons kwam ter oore, dat het zich in verdachte handen bevindt. Het zullen wel overdreven geruchten zijn. O- dus dat is het voorwerp waarop uw belangstelling gericht is? vroeg Mermillon glimlachend. ipt op zekere hoogte, erkende Perissol. Wq hadden de gelegenheid om in de haven van Toulon een grondig onderzoek aan boord in te stellen. Wij vonden niets. Het jacht was op dat tqdstip zelfs zonder eigenaar, of deze was onvindbaar. Wanneer ik in Parijs terug gekeerd ben, kan ik u desgewenscht de rap porten toezenden. De minister schudde zijn hoofd. - Ik heb zonder dat al genoeg aan mijn hoofd, ver klaarde hq. Naar ik vernam, is het nu het eigendom van een Engelschman. ,en Engelschman of een Amerikaan, twee f ben ver&e'-en welk van de Een stijfkoppig heerschap, ging Mermil- Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 10