t E Strandmode J 3 Het bereiden van jam Postelein inmaken Hoe vecht de Sovjet-soldaat? Te koop Zaterdag 5 Juli 1941 Vierde blad 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Voor de vrouw Een interessant Poema-welp in „Artis" Bloemenstandaard '<W7t Twee die elkaar goed begrijpen O"" Hij- 'wnpHwmwmmm. Symphonleën ln rood. Wanneer de zomer met zijn klaren hemel zijn bloemen zijn vogels zijn intrek heeft genomen dan is de tijd gekomen voor de groote schouw van Vrouw Mode. Dan valt het den meesten vrouwen niet zwaar hun lakonieke en zuinige mannen althans over te halen eens mee te gaan kijken en hem in een zoo goede bui te brengen, dat hij niet al te krap kijkt wanneer het nieuwe zo merjurkje een gulden of wat boven de be grooting komt. Door de tijdsomstandigheden waarschijnlijk blijven dit jaar de „mode shows" in onze omgeving uit, in de groote steden worden ze nog wel gehouden. Bij zonder eigenen zich caféterrassen voor het doel. Wij haddén het genoegen een groote show in een onzer zeebadplaatsen bij te wonen en eerst kregen wij een heele rij strandkleeren te zien. Het waren alle pakjes in frissche tot helle tinten. Het drie deelige kleed dus, bustehouder, korte beenbeklee- ding en jakje schijnt de groote mode te zijn. Iedere vrouw kan dat echter niet dragen. Daarvoor moet men mooie lange rechte beenen hebben, bruinverbrand en moet men op de kurken zolen van zijn sandalen kun nen zweven. En dat kan iedere Holland- sche vrouw nu eenmaal niet. Troost U, er waren andere modellen genoeg. Wij zagen een aardig swingrokje van wit linnen met allerlei aardige figuren bedrukt, en honderd andere modelletjes, allemaal variaties op dit thema, meer. Over de korte beenb»kleeding kan men van meening verschillen. Dat is ook alweer een kwestie wie het staat en wie niet. Maar, wat wij ook zagen: rood was de groote mode. Rood en nog eens rood. Als bijzonder nieuw 'geldt het tweedeelige pakje met gebloemde rondgesneden rok, witte Georgetteblouse waarbij een kleurige hoofddoek wordt gedragen. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 GRONDSTOFTEN GENOEG, SUIKER IS TE VERVANGEN. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft, niet alleen van aardbeien, frambozen en bessen, maar ook van toma ten, rhabarber, rozebottels, kortom van alle vruchten, zelfs van worteltjes kan men jam maken. In het algemeen heeft men voor 1 Kg. vruchten Kg. suiker noodig, wanneer men eerst de vruchten in kookt tot 2/3 van hun volume. Voegt men IV2 zooveel suiker toe als vruchten, dan behoeven de vruchten slechts 5 minuten te koken. Daar door blijven kleur en smaak van de vruchten het best behouden. Tlhans ziet men eerder om naar methoden, waarbij weinig suiker ge bruikt kan worden. Degenen, die nog over glucosestroop beschikken, kun nen deze zeer goed in de jam ver werken. Daar het conserveerend vermogen van glucosestroop gerin ger is dan van suiker, moet men méér toevoegen, n.1. op 1 kg. vruch ten of 1 L. vruchtensap, 1 Kg. glu cosestroop. De smaak van de jam wordt beter, wanneer men slechts een deel van de suiker door glucoee- stroop vervangt. Een goede verhou ding is 1 Kg. vruchten, 750 gr. glu cosestroop en 250 gr. suiker. Is men niet in het bezit van glucosestroop en wil men toch minder suiker, dan van het gewicht van de vruchten gebruiken, dan koke men een vruchtenmoes, hetwelk men in inmaakglazen nog 20 minuten sterili seert. Hiervoor kan men zoowel weckgla- zen als jampotjes gebruiken. De potjes wor den met de warme jam gevuld en gesloten met de bijpassende deksels met gummirin- gen. De deksels doen dezelfde dienst als de knippen op de inmaakflesschen. Om te voorkomen, dat de flesschen knappen tij dens het steriliseeren wordt het schroefdek sel eerst vast en daarna 1 slag terugge draaid. Na het steriliseeren draait men de deksels onmiddellijk vast. Oogensohijnlijk kost deze methode veel brandstof, de jam behoeft voor het steriliseeren echter niet ingekookt te zijn en ze is, mits goed behan deld, onbeperkten tijd houdbaar. Koel en donker. Alle inmaak moet men op een koele en donkere plaats bewaren en geregeld contro leeren, want wanneer een fout bij de be handeling is begaan, kan vooral in het be gin snel bederf optreden. AARDBEIENJAM. Recept van aardbeienjam, die niet gesteriliseerd behoeft te worden. De huisvrouw, die haar inmaak wil laten slagen, moet zorgen, dat de omgeving waarin zij werkt en het materiaal, dat zij gebruikt zéér schoon is en dat de vruchten, die zij gebruikt, gaaf en niet beschimmeld of aangestoken zijn. Hierdoor wordt vermeden, dat er bacteriën (schim mels of gistcellen) bij de inmaak komen, waardoor vroeg of laat be derf op kan treden. 1 Kg. aardbeien of Kg. aardbeien plus y% Kg. rhabarber of Kg. aardbeien plus Y2 Kg. aalbessen, Kg. suiker, wat bessen sap of citroensap. De aardbeien schoonmaken, fijndrukken en aan de kook brengen. De vruchtenmas sa inkoken tot plus minus 2/3 van het vo lume. De suiker en het citroen- of bessen sap toevoegen en de jam laten koken totdat een paar druppels, die men snel op een bord laat afkoelen, niet meer vloeien. De jam zoo noodig afschuimen en heet in de potjes doen, die zorgvuldig gewasschen en met schoon (liefst gekookt) water zijn om gespoeld. De potjes zoo vol mogelijk vullen en afsluiten met een stukje vochtig cello- phane, dat'met een elastiekje of touwtje strak over het potje wordt gespannen. Een schoteltje op het potje plaatsen, het geheel omkeeren en zoo af laten koelen. Geen inmaakglazen noodig. s'-Gravenhage, 30 Juni. Het voorlich tingsbureau van den voedingsraad schrijft: Velen schatten deze heerlijke groente nog niet op de juiste waarde. De oorzaak is waarschijnlijk de voor groente eenigszins ongewone zure smaak. Toch verdient het aanbeveling, te trachten deze tegenzin te overwinnen, want nu de groenten duur zijn, is het verstandig van de seizoengroenten te profiteeren. De bereidingswijze van postelein is zeer eenvoudig. Voor 4 personen heeft men 1.5 kg. poste lein, 15 gr. aardappelmeel en zout noodig. De postelein wordt eenige keeren doorge sneden, gewasschen en vlug gaar gekookt, zonder water met zout. Kooktijd 10 a 15 mi nuten. Wanneer de groente gaar is, bindt men het vocht met aangemengd aardappel meel. Door toevoeging van wat melk of taptemelk wordt de smaak verzacht. Ook kan men eenige in stukken gesneden toma ten meekoken, waardoor de groente van smaak en kleur verandert. Postelein kan uitstekend als sla berefü worden. De grondsmaak komt dan minder uit Een heerlijke com binatie is postelein met komkommer, tomaat en ui. Men maakt een slasausje van wat tapte melk, azijn, (peper), zout, mosterd en een fijngemaakte aardappel en vermengt dit met Vi kff- gewasschen en fijngesneden pos telein, 150 gr. in plakjes gesneden komkom mer (Vi komkommer), 2 gesnipperde of ge raspte uitjes en 2 in plakjes gesneden to maten. Wil men postelein inmaken, dan behoeft men er geen inmaakglazen voor te gebrui ken. Men kan gewone flesschen gebruiken, doch deze zeer goed schoonmaken en met gekookt water uitspoelen. De flesschen wor den gevuld met de gaar gekookte postelein, bijgevuld met kookvocht tot 2 cm. onder den rand en onmiddellijk met uitgekookte kurken gesloten en dioht gelakt. Ook het materiaal, dat bij het vullen van de fles schen gebruikt wordt, moet goed schoon zijn. Het voordeel van deze inmaakmethode is, dat men het vrij kostbare inmaakmateriaal niet noodig heeft en dat zij weinig bewer kelijk is. Door de in postelein voorkomende zuren blijft deze groente goed zonder geste riliseerd te zijn. Ernstige tegenstander ln de ver dediging, aanvalskracht niet groot. Beschouwing in de „Völk. Beobachter". In de „Völkischer Beobachter" beant woordt dr. Graf Podewils, oorlogscorrespon dent van zijn blad, dè vraag, hoe vecht de Sowjet-soldaat. Opmerkende, dat in het allereerste begin van den grooten slag in het Oosten nog geen antwoord in algemeenen zin op deze vraag kan worden gegeven, schrijft hij oa.: De soldaten uit den wereldoorlog roemden den Rus als een zeer ernstigen tegenstander bij de verdediging. In dit opzicht schijnt er weinig te zijn veranderd. Daar waar de aan vallen van onze weermacht den tegenstan der niet vóór waren, niet door zijn op- marsch doorbraken en de verdedigingsli nies niet bij verrassing, nog voor zij waren bezet, konden veroveren, hebben de man schappen, die de kazematten bezet hielden, verbitterd tot den laatsten man gestreden. Tal van Duitsche infanteristen en geniesol daten, die in hun stoottroepen de bestor ming van permanente vestingwerken aan het Westelijk front hebben medegemaakt, moeten constateeren, dat de Sowjét-soldaat in doodsverachting den tegenstander in het Westen overtreft. Taai verzet en fatalisme deden den Sow- jetsoldaat volhouden, tot hij met zijn kaze mat werd opgeblazen of in den strijd met de bajonet van man tegen man viel. Ook de bekende vaardigheid van den te genstander bij het aanleggen van verster kingen, loopgraven, ondergrondsche verbin dingswegen, schietgaten die tot de laatste oogenblik door graszoden worden gecamou fleerd, treedt weer aan den dag Bij den overtocht over de Boeg werden op sommige punten de eerste Duitsche aanvalsgolven doorgelaten, zonder dat er een schot op werd gelost, waarna plotseling een moorddadig vuur werd geopend op de volgende troepen Zoo veel «aat in de krant te koop Met onbekenden levensloop. Wat weggaat naar een ander, En ook al leeft in menig ding Een kostbare herinnering, Toch zien we léngs elkander! We vragen slechts naar kwaliteit. En naar den prijs en zijn bereid Tot koopen en betalen. Niet wijl er een herinnering, Maar als in 't leven onderling Een koopje is te halen! En toch een fiets van klein model. Gehavend door het kinderspel, Spreekt even tot het heden 'n Verjaardag, en een zon, die scheep, En moeder roept: „Hij rijdt alleen!" Maar dat is lang geleden! Een kinderwagen, nog paraat. Betrouwbaar en in goeden staat, Kan een herinn'ring dragen Een tuintje en een dag in Mei, Twee jonge menschen gaan voorbij a Dat was in vroeger dagen! Een huis, een zaak. men komt en ziet. Wit is de rente, het debiet? Welk een voordeel staat te wachten? Daar is geleefd, gehoopt, gewerkt, Wat hebben wij er van gemerkt In d'eigene gedachten?! Een ring in het geheim gekocht Van hem, die naar wat ruimte zocht In 't al te schrale leven We nemen rustig een besluit. Dan wisschen we die letters uit, Die binnen staan geschreven! Zoo veel is overal te koop Met onbekenden levensloop, Dat voordeel weet te schenken Maar veel raakt in den levensstrijd Onmerkbaar in vergetelheid. Waaraan we niet meer denken!! Juli 1941. KROES. (Nadruk verboden). en in den rug van de reeds doorgebroken troepen. Al kan men zijn waardeering niet ont houden aan deze vuurdiscipline, aan dit koelbloedige volhouden op een waarschijn lijk reeds verloren post zoo blijkt hieruit toch ook het arglistige van de burgeroor logstactiek, die aan het Sowjet-leger door zijn politieke leiding werd geleerd. Het schieten uit teen hinderlaag, hetzij onder den grond, hetzij uit een boom of een huis behoort tot deze bolsjewistische strijdme- thode. De strijd om de grens versterkingen is overal waar hij moest worden uitgevochten, verbitterd geweest. De Duitsche infanterie, de meerdere van den tegenstander in de oorlogservaring, heeft zich met onovertref bare doodsverachting op den vijand gewor pen en in samenwerking met de wapens, die de infanterie steunen, ten slotte ook de laatste kazemat overweldigd. Sommige gedeelten van de vijandelijke linies waren nog niet voltooid, op sommige gedeelten waren er slechts grondverster- kingen, doch veelal evenaarden de baton- kazematten in structuur en sterkte van het materiaal de bekende sterke vestingwerken. Ook werd in minstens één geval geconsta teerd, dat geheime ondergrondsche gangen naburige stellingen met een betonnen ves tingwerk verbonden, want het gebeurde wel, dat daaruit, hoewel het was veroverd, na korten tijd opnieuw werd geschoten. De vijandelijke bommenwerpers hebben de eerste dagen overal waar zij in de lucht geen Duitsche tegenactie vermoedden, zich krachtig op de Duitsche troepen geworpen, vooral op de wegen waarlangs de opmarsch geschiedde. Uit het aantal treffers bleek echter, dat de Sowjet-vliegera over een uiterst gebrekkige werp-techniek beschik ken. De logheid, ja hulpeloosheid der Rus sische bombardementsvliegtuigen trad zeer duidelijk aan den dag, toen Duitsche ja gers zich bliksemsnel als bijen, die willen steken, op de zware kolossen der lucht stort ten. De verliezen van het Sowjet-luchtwa- In de eerste buitenkooi van de groote roofdierengalerij van „Artis" is een aardig Poema-welp te zien, dat nog het gevlekte jeugdkleed vertoont. De ouders van dit jong zijn de Argentijn- sche poema's, die men aan het einde van de galerij kan vinden. Men heeft dit welp van de moeder moeten afnemen, omdat de ze dit jaar slechts één jong ter wereld bracht en nu haar vollen ouderlijken ver- zorgingsdrang, die anders aan drie of vier welpen ten goede komt. aan dit eene jong uitleefde, met het gevolg, dat door haar overmatig likken een wondje aan den buik van het jonge dier ontstond, dat door herhaald belikken met moeders rasptong, niet kon genezen en aanleiding tot gevaar lijke infectie zou kunnen geven. Nu heeft de oppasser van de roofdieren de zorg voor den jongen poema op zich genomen en bij het welp heeft zich thans een kinderlijke „instelling" op de „pleeg moeder" ontwikkeld, waarbij het diertje volkomen voedertam ên handmak is ge worden ten opzichte van zijn menschelijke verzorgers. Dartel en speelsch gaat het bont gevlekte roofdieren jong in zijn ruime zandnerk met klim boom te keer. Evenals de leeuwen-welpen heeft het in de prille jeugd nesthaar, dat een intensieve vlekken- teekening vertoont. Misschien mogen wij hierin een reminiscentie zien van een vroe gere voorouderlijke teekening uit het verre verleden der soort, die dan in de prille jeugd nog even geactualiseerd wordt, welk verschijnsel zich bij zooveel ongevlekte zoogdieren in de eerste jeugd voordoet (hert-kalfjes, wilde zwijnen-biiggetjes, ta pir-jongen, enz.) In elk geval echter heeft di.t gevlekte jeugdkleed nuttige beteekenis als camouflage, zooals we die ook bij de kuikens van „nestvliedende" vogels (kie- vitten, meeuwen, plevieren, eenden) zien. Een handige knutselaar, die zaag en ha mer weet te hanteeren, zal bijgaande bloe menstandaard zeer goed kunnen maken. Voor men aan het werk gaat, wordt be gonnen met een schets te teekenen, waar op de verschillende maten worden aange geven. De hoogte van nevengaande stan daard is 1.20 M., terwijl het tafeltje, dat als grondvlak dient 50 x 30 cM. is en genoeg ruimte biedt om in het midden op elk der verdiepingen een plant te plaatsen. De grootte der verschillende zjjplankjes dient eveneens eerst nagegaan te worden, ter wijl de verschillende afstanden op de zij kanten aangegeven worden. Men kan even tueel de onderdeelen op de gewenschte grootte laten maken en daarna het geheel in elkander maken. Aan de zijkanten kan men groeven laten aanbrengen, waarin de zij plankjes geschoven worden, waarna men er steuntjes onder aanbrengt ter verster king. Men kan deze standaard b.v. van triplex maken en daarna beitsen, terwijl het om practische redenen aan te bevelen is om onder de pootjes van het tafeltje wieletjes aan te brengen. (Scherl-Wagenborg. M.) pen waren dan ook gelijk uit de berichten van het Duitsche opperbevel blijkt, reeds na een paar oorlogsdagen vreeselijk en ne men sinds dien nog steeds toe, zoodat men op dit gebied reeds thans kan spreken van een beslissend, onmiskenbaar overwicht aan Duitschen kant. In grooten getale zijn krijgsgevangenen gemaakt. Hun uitrusting kan men als nau welijks voldoende kenschetsen. Inplaats van leeren schoenen dragen de meesten schoei sel, dat slechts een vaste zooi heeft en ove rigens uit in teer gedrenkt linnen bestaat. Hieruit blijkt duidelijk het gebrek aan leer, dat op zijn beurt weer het gevolg is van de fatale agrarische politiek van het bolsje wistische systeem. De gecollectiviseerde boe renbedrijven hebben de veehouderij, die niet loonend meer is, tot een minimum te ruggebracht, zoodat er geen voldoende hoe veelheden huiden meer worden geleverd. Niettegenstaande de quantitatieve meerder heid van den tegenstander, die ook aan zienlijke massa's gevechtsvliegtuigen en tanks in actie had gebracht, en niettegen staande de onmiskenbare hardnekkigheid, waarmede vele Sowjet-eenheden strijd le verden, kon de Duitsche weermacht, voor een deel reeds na 36 uur overgaan tot den modernen bewegingsoorlog, waarbij de snel le troepen en pantserwagens vooruit worden geworpen en het front van den vijand door onophoudelijke stooten in de flank en in den rug niet tot rust komt, ja zelfs geen tijd krijgt om gevormd te worden. Het is, aldus besluit het artikel in de „Völkischer Beobachter" wellicht nog te vroeg om over de leiding van het Sowjet- leger te oordeelen. Wellicht heeft zij haar eigen bijzondere plannen, waarover thans nog de sluier .van het geheim ligt. Maar zij zal het moeilijk hebbpn als zij zich naar de oude Russische traditie, met haar welis waar goede, maar bedachtzaam en lang zaam uitgevoerde plannen, wil meten met een vijand, bij wien sinds September 1939 elke nieuwe veldtocht den vorige aan koe ne besluitvaardigheid en bliksemsnelle uit voering heeft overtroffen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 11