Brabantsche van Brief Een overlevering uit de Heer-Hugowaard Tob nooit t Uit de geschiedenis van ons Gewest Kracht en Taak üUTTERTJE5-fc1 Ulvenhout, 3 Juli 1941. Amico, Verleeje week kwam ik 's avonds uit m'n akkerland, den kruiwagel zwaar gelajen mee volle bennen nuuwe piepers, jonge peekes, peulekes, slaai, sperges en alderhanden van zulk gerei veur m'nen groentenwagel van anderendaags, als daar gunder, veur de „Gou wen Koei", iets wits schemerde teugen de vallende duisternis. 't Was veul werm gewist dieën dag en den avond was bladstil. Lijk 'nen vurigen bol, smeulde de zon weg achter 'n wolkenbank boven den donkeren boschkam; heel hoog, recht boven m'n kop, stond eenzaam 'n bleek sterreke in den kwijnenden avondhemel. 'Nen durper, de armen gevouwen over z'n vest, 'n uite pijp bungelend langs z'n kin, zat in zijnen raamdurpel den vergaanden dag na te staren. Wijerop hong Frijters over z'n hekske, te klasjeneeren mee den wagelmaker, die mee 'n opgerolde krant Frijters op den schouwer tikte, telkens als ie zijnen buur teugensprak ik docht in 'n strategisch debat over den oorlog. Want... eh... wie is vandaag gin strateeg...! Maar Frijters Het z'n eigen nie overtuigen, tenminste, de krant ver sleet zienderoogen! Méér, ook dét, wie léét z'n eigen vandaag overtuigen...? Ieder een bezit ommers 'n steuvig argument teu gen alles, wat ie nie gèren hoort, ziet of leest. Ditte n.1.: „da's gelogen!" Zoo denken de, stillekes lachende, stak ik m'n pijp aan. Nam dan de burries van den zwaren krui wagel weer op en 't wiel piepte deur den stillen avond mee scherpe kraskes op oew zielement. Toen wierd er gefloten. Daarachter 'nen roep: „Dré!" 't Kwam vandaan de „Koei". D'n Fielp! Hij was 't, die in z'n eentje daar veur zat, aan 'n pinteke bruin. Ik toerste m n gerij in zijn richting en dan riep ie plazierig: 'k oord'., haan 't gepiep van 't wiel, da gij 't was! KééU riep ie naar binnen: „breng 'n kruik veur den Dré!" Ik en m'n kruik waren gelijk present. „Hah, den Fielp. Werm, ee?" ,,'Nij schoonen havond, Dré! Eerlijk wirke!" Kee gong efkes bijzitten. Moei lee ze 'r handen op den kolossalen buik, keek in 't gebomt en zee ontevrejen: „gin blaaike be weegt." „Santjes," zee den Fielp. Ik klonk ook, koel klokte den gerste deur onzen nek. „Vrek," zee Kee: ,,'nen mensch zou dorst krijgen, asie juilie ziet -utteren." Toen stond ze op, gong naar den kelder, kwam mee 'n kruik en 'n glas verom. „Over honderd jaar hebben we alleméél 'nen kalen kop", zoo trooste Kee 'r eigen, zee: „proost, juilie!" 'k zag, ondanks den duister al, den gerste langs heur drie nekken golven. Dan veegde zij 'n paar schuimkralekes van 'ren „snor", schonk 't glas nog 'ns vol en gong daar toen, weer mee de handen op den buik, gezellig naar bitten turen. „Druk wist vandaag, Kee?" vroeg ik. „In de zaak, bedoelde?" Ik knikte. „Mneu," knorde ze. „Nou de soldaten hier weer weg zijn, gin zout in den pap!" Wij "wegen. Daar kwam den Eeker langs, mee schup en schoefel over den schouwer; hij kwam uit den parochiehof. „Navend sa men," zeet-ie, zonder te kijken. Maar dan zag ie mijnen kruiwagel staan. Keek op. Glimlachte, zee dan: „navond baas." „Gin dorst, Eeker?" „Hij bleef staan. Verlegen als altjj. „Kwee... neeë, horrt. Van de meid lekkere limenade g'had! Zal 'k den kruiwagel maar mee nemen Ik knikte: „zeg maar da 'k dalijk kom. En den pap g'ren koud, vanavond. Zeg dat ef kes," Hij knipte 'n oogske: ,,'k zal de pan in 't water zetten!" „Goei manneke,bromde den Fielp. „Braaf jonk," zee Kee. Steeds wijer en zachter piepte 't kruiwagel- wiel weg. Dan stak 'n nachtwindeke op. Roosch lis pelend deur 't geboomt. Wijd vooruit, midden in de dreef, hong den maansikkel te glanzen. 'Nen slag van Jen kerketoren gongde deur den avond, die gewijd was aan c!e stilte. „Gin zout meer in den pap," zee Kee ineens. „Ja, 't is stillekes," beaamde den Fielp. Den Wagelmaker stak den weg over, mee z'n „versleten" k ant. Hij sloeg er mee teugen 'nen boom, teugen 'n heg, Kwam bij ons Ungs, sloeg op den Fielp z'nen kalen kop en zee „navond". Dan zee den Fielp: ,,'n feestje kost gin kwaad." Hij gong naar den grond zitten tu ren, de ellebogen op z'n knieën. Maar wétte?" „Ik weet iets," sprak Kee toen onverschil lig- Wij keken heur nie aan, want ge kost malkaar toch amper meer zien. Dan zee den Fielp: „gij wit hiets...? „Nolleke Gommers!" Toen lichtte den Fielp zijnen kop op: „No... No... Nolleke...??" Ja, wét kost er nou mee Nolleke aan de hand zijn? Kind noch kraai, vrijgezel, niks omhanden... „Hij v.ordt zestig jaar, binnenkort," zee Kee 'oen bescheiën. Den Fielp keek mijnen kar.t 'ns uit. Dronk dan z'nen pint leeg, stond op, zeggende: ,,'t wordt kinderbedtijd, menschen." „Ja, den pap zal nou wel koud zijn, slop- pèl," zoo gong ik mijnen weg. Kee zweeg. En als ik onderweuge was. dan... 'nen bominslag? 'k Bleef "erschrikt staan. Keek omhoog, toen naar de Koei... oh, Kee had de deur dichtgesalamanderd! 't Ende der week kantelde 't weer. 'n Zwaar onweer over heel Brabant smeet de locht in 't wèèrgaren, de dagen wierden kil. En Zondag, gin weer veur de schietbaan, kropen we gezellig bij malkaar, in de „Koei", veur 'n potje prop. Kee was effenaf, als ze ons bestellinske brocht. „Pest in, Keeke?" vroeg den Blaauwe vriendelijk. „Interseert oe da?" vroeg Kee bits. „Gin bal," antwoordde den Blaauwe harte lijk. „Zekers nog nie af gewist," luidde den Fielp z'n seerjeuze diagnose. Kee gong verom naar den toog, smeet heur zwart- ijzeren presenteerblaaike rinkelend op de toonbank. „Wa zou ons Kee dwarszitten?" vroeg den Joost. „Oh," zee den Fielp, mee 'n gezicht dat 'r alles van wist: „oh... z' is gederangeerd." (Ge wit, ons raadslid mag zoo nou en dan nog wel 'ns gèren deftig overdegrens spre ken!) „Ge...? vroeg den Jaan. „Gederangeerd", zee den Fielp weer, kalm en wèèrdig. „Zoow...", antwoordde den Jaan die z'n eigen nie wou laten kennen: „zoozoow..., is 't dètte! Lillijk. Daar mot ze 's gauw naar laten kijken!" „En waar hee ze da?" vroeg den Joost, die er geren meer van wou weten. „Hier, zee den Fielp en hij wees op z'nen bilzak. Toen vroeg den Blaauwe: „in d'r k..." „Pottemonnee, ja", was den Fielp 'm veur! „Ochja," gong ie diepzinnig wijer: ,,'t is hook den dood 'in den pot; kwaje konjetuur, kwaje konjetuur." „Dus", zee den Blaauwe mee 'n nuchter tronie; „as ik 't goed begrijp, bakker, dan is Kee gederangeerd deur kwaje konjetuur." „Hin 't olleke van de roos, Blaauwe," prees den Fielp. Seerjeus keek den Blauwe naar Kee, waar op zij riep: „Heb ik iets van oe aan, soms?" „Da niet", kwekte den Blaauwe sympa thiek verom: „maar as ik jou was, Kee, dan liet ik 'ns gaauw naar m'n konjetuur kij ken" en den Blaauwe sloeg daarbij op z'nen bilzak. „As ge me nog 's beleedigt, da zal 'k 's naar oew vrouw stappen, verstade da?" vroeg Kee. ,,'t Is hier 'n nette zaak, altij gewist en zoo lank as..." „Och borst," riep den Blaauwe: „gjj en oew konjetuur d'rbij. Stukvergif." Daarmee scheen den goeien naam van de „Gouwen Koei" weer hersteld te zijn, want Kee zweeg wijers. Gong in 'nen illustratie zitten blaren. Ik begreep, hoe dieën bakker mee z'n def tig koeterwaalsch, waarvan ie eigens niks begrept, heel ons propclub uit de rails had laten gaan. Dus ik lichtte de zaak toe, mee deus woorden: ,,'t is om Nolleke Gommers!" Den Fielp knikte. Vol instemming! En zeé: „ja, nou 'k daar 'ns henkele nachten hover geslapen eb: hallee! We zullen NoUeke zestig jaar laten worden! „Eerlijk gezeed," bekende den Blaauwe nou: „daarstraks heb ik van heel ons ge sprek gin letter begrepen. Maar nóu...? Nou is me alles zoo helder en klèèr as' nen mest put!" Toen, den Joost aankijkende: „jouw ook, Joosje?" „Ikke, Blaauwe? 'k Heb al tien keeren m'n ooren geknapt, 'k Docht net: 'k zal ze 'ns uit laten spuiten." Toen begost den Fielp de zaak uit te leg gen. „Heerst voelde-n-ik 'r gin bliksem veur erkende-n-ie. „Maar langzamerhand, has 'k de zaak 'ns van halle kanten bekeken ad, dan zaten 'r toch wel 'n paar haarige dingskes haan! Kek 's: Nelleke wordt van daag of mergen zestig jaar. Nou staan de haffaires zóó: 'n zuiveren hof gouwen brui loft zal ie nie licht vieren, want Nol eeft zelfs nog gin vaste verkeëring. 'n Zuiveren jubilee bij 'nen baas, ge wit Nol rente niert. Was ie nou nog Raadslid hof zoo hiets, dan was er hoog nog wel 'n feest uit den grond te stampen. Hof burgemeester, dan kunde 't zóó rot niet ebben laten leg gen, hof daar is altij nog wel 'nen feestcom- miteit va 'n paar ans-vorsten in malkaar te zeten hom den burger mee happlaus te laten verdwijnen! Maar veur Nolleke his 'r niks, niks en nog 's niks! Toen zat ie in halle feestcommissies steeds, uldigde hieder feest- verken herteUjk mee dus 't mot hook 's zijn beurt worden!" „Mot 't durp versierd worden?" vroeg den Blaauwe, dalijk vol enthousiasme. „Kén!" zee den Fielp. 'n Paar heere poorten zijn gaauw gemokt!" Toen kwam Nolleke binnen, 'n Blom in z'n knoopsgat, kanariegeele handschoenen aan. den bolhoed schuins-achterover en 't buikske in 'n wit vest, parmantig vooruit. En hij stonk als 'n barbierswinkel. Hij liep naar den toog, gong op z'n teenen staan, om Kee te kunnen zien en bestelde 'nen ouwen klare, sjuust als 'nen grooten vent. „Breng ,'m daar maar", wees ie naar ons tafeltje: „naar dé gespuis. Ik koom dalijk". En hij gong naar den erf, achter de Koei. „Kee, wanneer wordt die Haliekriek zestig? vroeg den Fielp „Meneer Gommers, Fielp?" vroeg Kee, nou ineens veul vriendelijker. „Stik de lamp aan", viel den Blaauwe uit: „Kee d'r konjetuur is ineens beter, geloof ik! Is nie? Keeke?" „Wat hedde gij toch mee m'n konjetuur te schaften?" vroeg Kee: „ik begrijp oe gin- eens!" „Lot 'm maar zeeveren, Kee, wanneer wordt dieën kurketrekker zestig?" hield den rieip aan. „Gaan juilie er wa van maken? vroeg ze bar vriendelijk. „Da's te zeggen,.., da's te zeggen..."; twij felde den Fielp: „has 'k zekerheid kan krijgen dat-ie z'n heigen veur zoo'n feest wil leenen. Ge wit, hij is zoo bescheiën as..." ,,'Nen borstrok vol vlooien", riep den Blaau we. Maar Kee docht wél, dat meneer Gom mers 't goed zou vinden, teemde ze. Ja, sinds den Nol vanweuge de inkwartieringen bij Kee veul meer in de zaak kwam, 'k heb oe daarvan verteld, is zij jegens hum veran derd als 'n blad aan den boom. Vrouwen...! Afijn, vlak ons eigen soort ook nie weg. „Nou zou 't welk „leuk" zijn, as ie er iets van in 't snotje kreeg", vond den Blaauwe: „dan hee Kee ook nog 'nen goeie, vandaag! De nostenliefde in de gaten houwen, jongens! Veural as ge 'r eigens ook 'nen borrel aan kunt verdienen, zoo spotte-n ie. Daar kwam Nolleke verom, knoopkes dicht makend onder 't gaan. Ja, da's nie makkelijk; mee zeemleeren handschoenen aan! Aan ons tafeltje gekomen groette-n-ie „middag, heeren." „Middag! Heer!" groeten wij verom. Toen gong ie „mooi staan", om z'n eigen 'ns goed te laten. zien. Bruinruiten costuum zwarten bolhoed, hardblaauwen das mee rooie stippels, wit vest, geele handschoenen, in het knoopsgat 'nen boekie, in den borstzak 'n bra- nietoddeke en op vuurroode schoenen! En stinkend als 'n damestasch". „Wat bleft ie er toch goed uitzien! vond de Blaauwe. „Net 'n verfvlek", zee den Fielp bewonde rend. Oe houd bende bij nou, Nolleke...?" „Negenendertig", loog ie straf. „De moord van Raamsdonk", viel den Jaan uit: „daar lee t feest nou al op z'n gat!" Féést...! Nolleke spitste z'n ooren dat de .bolhoed er van omhoog gong en dan dronk ie 'ns van zijnen ouwen klare. Féést...! Hij kee ons 'ns aan. Féést...! Allee, op 'n borreltje keek ie nie! „Kee!! Breng 'n rondje bij de... de feest commissie!" Gong zitten. Hij klonk mee ons ophet" feest!! Toen kwam ie mee z'n sigaren. „Stikt 'ns op, mannen .Bocht van twintig cent per stuk!" Hij begost mee z'n beentjes te schom melen. Toen: „nog 'ns vol laten doen, jongelui? Kee!! Waar zitte toch?! Allee, we verrekken van den dorst. Doe vol!" Na den vijfden vroeg is: „wafferfeest ister- loos, mannen?' En den Blaauwe riep: ,,'t Zestigjarig be staan van ons virtigjarige Nolleke Lang zal ie leven! In de gloria! „Daar doe 'k aan mee!" riep Nol. Amico, ge hoort er meer van. Maar ge ziet: Kee heeft haren zin. De zaai floreert weer. De feestcommissie breidt iederen dag uit, want Nol heeft mee Kee gecontracteerd: alles wat de hééren van de feestcommissie hier gebruiken is veur mijn rekening! Maar nou schei 'k er af. want we hebben van den avond nog 'n feestvergadering...! Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRfi. ADA EN DE GRUWZAME HEER EKO. Een allerwonderlijkst boekje viel ons dezer dagen in handen. Het was typisch ouder- wetsch, dat wil zeggen vorige-eeuwsch. De voor- en achterzijde werden gesierd beter zou men kunnen zeggen ontsierd door stijve kinderprenten met respectievelijk als opschrift „De Barometer" en „Het Micros coop". Het boekje zelf bevat een gedicht, dat de eenigszins vervaarlijke titel draagt van „De Vloek. Een Volksschool uit de Heer- Hugowaard". Het werd gedrukt bij de fir ma P. Kluitman te Alkmaar en is nim mer uitgegeven. Althans op de voorpagina kunnen we lezen, dat het „wordt verkocht door J. Ligthart", die wellicht tevens de dichter is geweest. Wellicht. Want de on- derteekening luidt slechts „Zuidscharwoude 1S66". We weten niet of de historie, die in het boekje wordt bezongen, in de Heer-Hugo- waard inderdaad nog onder de bevolking voortleeft bij wijze van mondeling doorge. geven legende. Mocht dit het geval ziin. dan zal misscrien een onzer lezers zoo vriendelijk willen zijn ons daaromtrent in te lichten. Daar waar gii in Heer-Hugowaard Den middenweg aanschouwt. Daar wijst men u nog heden aan Waar 't adeliik slot eens heeft gestaan. Door Hugo zelf gebouwd. Thans heeft men op dienzelfden grond, Door Hugo's deugd beroemd. Een boerenwoning slechts geplaatst. Waar rund en schaap in ronde graast En Binkhorstplaats genoemd. Aldus luiden enkele der Inleidende cou pletten. De ter plaatse bekenden zullen hieruit misschien kunnep afleiden, waar de geschiedenis zich ongeveer mo§t hebben afgespeeld. Deze Heer Hugo wordt dan verder ge schetst als de deugdzame grondvester van een groot geslacht, welks laatste telg even wel in alles zijn tegenhanger was. Maar daar leeft nog een and're naam Tn de herinnering voort Doch die wel verre van beroemd. Die wordt met afschuw steeds genoemd En meestal half gesmoord-. 't Was Eko! woest en wreed van aard, De laatste uit Hugo's. stam, Die. trotsch op zijnen adelbrief. ,De tienden niet naar maatstaf hief. Soms meer dan vijfden nam. In Eko's dagen dan l.eefde er in de Heer- Hugowaard een meisje! Ada geheeten. Een maagd, in deugd en schoonheid rijk. De bloem der waard, want haars gelijk Was in den omtrek niet. Men vermoedt reeds wat er gaat gebeu ren. Eko werd verliefd op de schoone maagd en wil haar voor izch hebben. Ada evenwel is verloofd met een jonge man. .Egbert genaamd en, wanneer ze door het toeval op Eko's slot wordt ge voerd en Eko haar tracht te belagen, slaat ze ziin voorstellen af. Op Eko's Ijeve! wordt dan de bruigom op het slot gebracht en in Ada's tegen woordigheid eischt de Heer van den iongen man. dat hij afstand doet van zijn bruid ten gunste van Eko. Hij weigert. Maar nauwelijks is de wei gering hem over de lippen gekomen of reeds zijgt hii neer, verraderlijk doorboord door Eko's zwaard. Eko's drift ontbrandde vervaarlijken dan ooit, maar Ada bleef kloek en bedaard de herinnering aan haar Egbert getrouw en wees elk. verzoek van het monster van de hand. En Eko Kies! roept hij. wordt mijn gunstgenoot Of sterf een nare hongerdood In 't onderaarsch gewelf! Vanzelfsprekend geeft Ada de voorkeur aan dit laatste naargunstïg lot en dus wordt ze naar een naar en akelig hok ge sleept onder het slot. Daar was. sinds Eko had regeerd, Reeds menig lichaam in verteerd. Als offer van zijn wrok. God bleef evenwel de godvruchtige bij staan en heel spoedig gaf ze den geest. Zij trad des Hemels troonzaal in. Aan eng'lenhand geleid. Daar werd zii voor haar strijd beloond Als Hemelburgeres gekroond. Daar leeft ze in eeuwgheid-1 Intusschen, Eko ontging zijn gerechte straf niet. Het uur van Ada's verscheiden was tevens het uur, waarop zijn noodlot zich over hem begon te voltrekken. Men luistere slechts: Doch let: in 't uur dat Ada's geest Dit stof der aard verliet. 7.at Eko aan zijn avondmaal, Maar ongeroerd stond kom en schaal, Want eetlust had hij niet. Een felle koorts greep 't lichaam aan, In wellust afgekraakt. 't Geweten reeds zoo lang gesmoord. Toont hem nu niets dan moord op moord. Daar het met kracht ontwaakt. De waanzin overvalt hem. Hij vervloekt alles, zichzelf, zijn slot. zijn lot en rent, zich vervolgd wanend door Ada's schim, ten slotte het kasteel uit. dat hij niet weer zal betreden. Dan wenscht hij. dat hij geene rust Op deze wereld vond. Zoolang er van dat schoon gesticht, Door hem als moordhol ingericht. Een steen op d'andere stond! In alle vneeselijkheid wordt deze vloek vervuld. T.ange iaren nog bleef het slot ledig en onbewoond staan en menige boer heeft toen Een spook met oogen rood geschreid, Door 't dichtste bosch zien gaan. Gelukkig voor Eko werd ten slotte het kasteel gesloopt. En zie! Nog vond men 't avondmaal Onaangeroerd in kom en schaal. Maar 't was tot steen verhard. En nog wanneer de oogsttijd naakt. De Heer de tienden gaart. Dan spreekt men in verstaanb're taal. Want men toont hem't versteende maal Dat daar nog wordt bewaard. Ziedaar de schrikkelijke geschiedenis van Eko de gruwzame laatste telg uit Hugo's anders zoo roemrijk en deugdzaam geslacht. Hoewel onze dagen vol genoeg ziin van groote gebeurtenissen om het verleden te doen vergeten, kan het zijn dat toch Uit die lang voorhije dagen iets is blijven han gen. We herhalen daarom onze vraag: Wie weet er meer van? (Toevallig kunnen wij zelf onzen mede werker wel iets inlichten. Het verhaal m.oet ook als tooneelstuk geschreven zijn. want in het laatst van de vorige of begin van deze eeuw is te Heerhugowaard opgevoerd het drama: ..Ridder Eko of de vloek van den Waard". Onze oudere lezers zullen zich dat stellig herinneren en weten wellicht daarover nog wel enkele bijzonderheden Sneelde de toen bekende amafeur-tooneol- speelster mevr. A. Zomer niet de hoofdrol' Red.)-. Sloffen vol sappige geurige vruchten zijn de oogst van de aardbeienpluk in Kennemerland (Pax-Holland) De man boog zich, met gefronst voorhoofd, dieper over het vel papier met cijferreeksen, dat voor hem op tafel lag. „Zoo gaat het ook niet," mompelde hij, „onmogelijk". „Ik kom er niet meer uit." Met zijn pen op het papier tikkend, rookte hij automatisch een cigaret, met korte, ner- veuse trekken, waarvan hij niets proefde. Toen schonk hij zich een glas sherry in uit den naast hem staanden flesch, dronk het in één teug half leeg en zuchtte ongeduldig. Op nieuw begon hij de verschillende cijferkolom- men op te tellen, die steeds weer dezelfde eindcijfers te zien gaven, waarvan het verge lijken hem nog wanhopiger maakte. Een tik op de deur deed hem opzien. „Ja, binnen". Een oudere collega van kantoor kwam bin nen. „Stoor ik?" „Ach neen, jij met, 'je weet 'er toch alles van. Ik tracht wéér eens voor de zooveelste keer uit te vinden, hoe ik van mijn schulden kan afkomen zonder kleerscheuren, maar ik zie er geen gat in." „Ik kwam juist eens zien, of ik je niet hel pen kan", zei de ander hartelijk. „Mag ik eens kijken?" met een gebaar naar de vel len papier op tafel. „Ga gerust je gang. Als je een oplossing weet, zal ik je zeer dankbaar zyn. Ook een glas sherry?" „Neen dank je," zei de bezoeker vriende lijk. Hij was een wat oudere man met een prettig verstandig gezicht. Als terloops merkte hij het aschbakjé vol half-opgerookte cigaret- ten op, het lichte beven van zijn jongeren col lega toen deze zijn glas leegdronk en het op nieuw vulde. Maar hij zei niets, doch boog zich aandachtig over die notities. Tenslotte zag hij op. „Zoo hopeloos kan ik het niet vinden. Als je dit plan uitvoert, zou je dus 40.— per maand kunnen afbetalen. Dan ben je in twin tig maanden iets meer dan anderhalf jaar van al je schulden af." „Maar wat een leven al dien tijd," zei de ander bitter. „Ik heb alles geschrapt, behalve absoluut onontbeerlijke levensbehoeften. Dus twintig maanden lang geen druppel alcohol, een enkele cigaret na de maaltijden. Denk je dat eens in, Tervaart." Tervaart glimlachte even. „Beste jongen, denk alsjeblieft niet, dat ik wil schoolmeesteren, maar de hoeveelheden, die en het tempo, waarin jij den laatsten tijd rookt en drinkt, beteekent geen genot meer, alleen een stelselmatige verdooving. En in tusschen breek je je weerstand af". „Het houdt mij er bovenop", mompelde de andere. „Dat denk je, ja. Maar intusschen neem je steeds voorschot op je energie, die toch al voor zware eischen wordt gesteld door je zor gen. Wordt niet boos, maar je bent op het oogenblik bezig om met je verstand net zoo te doen als je met je financiën gedaan hebt. Net zoolang voorschot nemen tot de zaak vastloopt. En achterstand wat je gezondheid betreft is nog heel wat erger; daarvan weet memand of die nog ooit in te halen is. Geloof mij, de eerste dagen van niet drinken en wei nig rooken mogen moeilijk en onaangenaam ZIjn' zult eens zien hoe anders je je voelt na twee, drie weken als je volhoudt. Daarenboven moet het nu eenmaal," zei de jongere man met een zweem van moed. Hij hield zich flink, kwam zijn besluit na, zag in de volgende maanden zijn schulden slinken en voelde zich krachtiger en beter dan in jaren. Toen het financieel desnoods weer gekund ad, was zijn neiging tot overmatig drinken en rooken geheel verdwenen, al bleef hij een man die een goede borrel kon waardeeren en m een vrij uur met smaak een sigaret opstak. et ligt met in onze hand om vast te stel len, hoeveel er van ons geëischt wordt. Om- a wij onze taak niet in overeenstemming Kunnen brengen met onzen weerstand, dienen ij, ingeval van een zware taak, onzen weer stand zooveel mogelijk versterken. Hoe zwaar der taak hoe meier zorgen, hoe meer behoefte men heeft aan afleiding. Daar is niets tegen, mits men die afleiding zoekt op gezond terrein. Goede lectuur, goede muziek, mooie wande lingen 0f fietstochten of andere sport, lief hebberij in dieren en planten, dat zijn alle maal dingen die de behoefte aan afleiding kun nen voldoen en onzen weerstand intact laten, ja veelal nog versterken. Dr. JOS. DE COCK. Nadruk verboden.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 12