Sovjet-troepen Verduisteren DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER trekken terug op de Stalin-linié N00RSCH LEGIOEN OPGERICHT Tsjaog Kai sjek breekt met Duitschland Gebruik van troepen buiten eigen balfrond bepleit Radiorede Walvischbiefstuk en walvischworst 22.04 uur van Roosevelt Aardschokken in Argentinië Varkensprijs te laag geacht Z ATE R DAG 20*000 bolsjewisten loopen over Vele kerken in Litauen geplunderd AMERIKA Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.25 uur HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 5 JULI 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, 'Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder ó<?e JAARG. No. 9275 Het D.N.B. ontvangt van militaire zijde een commentaar op het weermachtsbericht, waarin onder meer gezegd wordt, dat de mi litaire toestand aan het oostelijk front als volgt kan worden gekenmerkt: 1. De aanvalsplannen der Sovjets tegen Midden-Europa zijn voorgoed verijdeld. 2. Het bij de grens opgebouwde front van geweldige Sovjetstrijdkrachten is verbroken en versnipperd. Aanzienlijke deelen zijn ge heel vernield en uitgeschakeld. 3. De troepen, de luchtmacht en de uit rusting der Sovjetweermacht zijn door de vernietigende gevechten zoozeer verzwakt, dat de verliezen niet meer gecompenseerd kunnen worden. 4. Het Sovjetfront, voor zoover nog van een front gesproken kan worden, bevindt zich overal op den terugtocht. De Duitsche en verbonden troepen volgen op den voet en naderen thans de z.g. Stalinlinie, een natuur lijke verdedigingszone van de Zwarte Zee, oostelijk van de Dnjestr, over Sjitomir en langs de'Dnepjr, over Pskow, oostelijk van het Peipusmeer en de Narwa tot de Finsche Golf. Volgens buitenlandsche berichten zou hier een sterke verdedigingslinie gebouwd zijn, doch men mag aannemen, dat het werk niet overal voltooid is. De Sovjets zullen in ieder geval trachten de linie te houden, maar hun kansen kunnen nauwelijks gun stig genoemd worden. Volgens V.P.B. bestaat de Stalinlinie in het noorden van het Peipusmeer over Wite- bak tot Gomel uit zwakke veldversterkingen en kunstmatige bunkers en in het zuiden uit de twee groote rivieren Dnjepr en Dnjestr. Twintigduizend, bolsjewisten loopen over. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 4 Juli (D. N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Vandaag zijn 20.000 soldaten van de nog bij Minsk ingesloten deelen van het Sov- jetleger overgeloopen, nadat zij hun poli tieke commissarissen hadden doorgeschoten. Duitsche stuka's contra Sovjet- tanks. BERLIJN, 4 Juli (D.N.B.)Duitsche stu ka's hebben zich met groot succes ge mengd in de verbitterde gevechten, die ont staan zijn bij den overtocht van Duitsche pantserafdeelingen over de Berezina. De Sovjets poogden, toen de eerste Duitsche tanks vasten voet hadden gekregen op den oostelijken oever, den verderen opmarsch te verhinderen, concentreerden eveneens pantservoertuigen en voerden bovendien al leszins sterke tankformaties per trein aan. Kort nadat de tankslag op den oostelijken Belangrijke stap naar da Noor- sche vrijheid. Een aantal bekende Noorsche officieren heeft gister bij de oprichting van het .Noor sche legioen" een oproep gepubliceerd, waar in o.a. gezegd wordt: Het resultaat van den beslissingsstrijd tegen het bolsjewisme zal ook voor de toekomstige veiligheid van Noorwegen voor het bolsjewistische gevaar van beslissende beteekenis zijn. De gelegen heid om een Noorsche militaire afdeeling tot deelneming aan den oorlog te kunnen zenden voor de Noordsch-Germaansche cul tuur is een belangrijke étappe op den weg naar. het herstel van de Noorsche vrijheid. Alle natioriaalvoelende Noren dienen der halve alles in het werk te stellen voor de oplossing van deze eervolle opgave. Vernietigend werk van het bolsje wistische regime. Van de in totaal 4150 katholieke geestelij ken, die tot den inval der Sovjets in de Oostzee-staten in Litauen in functie waren, hebben zich tot ert met 2 Juli 1941 slechts 900 voor het weer vervullen van hun ker kelijk ambt aangemeld. Nan de nog in Li- tauen staande kerken zijn er 36 door de bolsjewisten totaal leeggeplunderd. Kleine dorpskerken, ten getale van 42, voor het grootste deel uit hout opgetrokken, werden gesloopt met als motief, dat zij in den weg stonden voor nieuw te bouwen huizen. Het geheele meubilair alsmede alle voorwerpen voor den eeredienst werden deels in beslag genomen, deels vernietigd. oever begonnen was, mengden de Duitsche stuka's zich in den strijd en deden een ver nietigenden aanval op de vijandelijke tank formaties. De uitwerking was buitengewoon groot en zoo werd de weg voor den verde ren Duitschen Opmarsch vrijgemaakt. Deze aanvallen waren ook gericht op de treinen met pantserwagens. Verscheidene werden zwaar beschadigd en een locomotief vloog in de lucht. Bovendien werden bij dezelfde onderneming op den toevoerweg een groot aantal voertuigen en verscheidene stuk ken geschut vernietigd. Honderdduizenden gesneuvelden. Berlijn, 4 Juli (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van het front, dat de slagvelden rondom Bialystok bezaaid zijn met honderd duizenden lijken van Sovjetsoldaten. De reusachtige verliezen, die de bolsjewistische legers hier de laatste dagen hebben gele den. zijn voor het grootste deel veroorzaakt door de massale aanvallen der Sovjetinfan- terie. Zonder op het aantal slachtoffers te ,zien. zonden de Bolsjewistische aanvoerders hun afdeelingen infanterie, die waren sa mengesteld uit Kirgiezen. Oesbeken. Tarta ren en Kaukasiërs. naar de Duitsche linies. In dichte golven werden zij tegen de Duft- sche pantserwagens opgedreven. Overal mis lukten deze aanvallen door het Duitsche vuur. De eene golf na de andere werd weg gemaaid door machinegeweer- en geschut vuur. Op één plaats trachtte een regiment cavalerie vergeefs door te breken. Steeds opnieuw waren de bolsjewisten tot den aan val overgegaan, tot er van het geheele regi ment geen man en geen paard meer over was. UITWISSELING VAN DIPLOMATEN. Berlijn, 4 Julo (A.N.P.) Naar van be voegde zijde hier verluidt, bevinden zich thans de diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland in de Sovjet-Unie( alsmede de Duitsche journalisten op weg naar de plaats van uitwisseling. Ook de Sovjet-ver tegenwoordiging in Berlijn, zod verklaarde men heden in de Wilhélmstrasse, bevindt zich op weg 'haar de. plaats van uitwisse ling. Japan houdt zich aan Driemo- gendhe denpact. WAAKZAAMHEID BLIJFT HET PAROOL. BERLIJN, 4 Juli 1941. De V.P.B.-correspon dent meldt: Vandaag werd te Berlijn bevestigd, dat de Tsjoenkingregeering in een nota aan den Duitschen zaakwaarnemer het afbre ken der diplomatieke betrekkingen heeft medegedeeld. De Berlijnsche vertegenwoor diger der Tsjoenkingregeering heeft monde ling eenzelfde mededeeling gedaan. Dit be sluit van de Tsjoenkingregeering heeft na alles, wat de laatste dagen 'gebeurt is. in Berlijnsche politieke kringen geen verras sing gewekt. Intusschen wordt het te Ber lijn betreurd, dat de Tsjoenkingregeering, blijkens een zoo juist afgelegde verklaring van Tsjank Kai sjek. zich in het blok der democratische machten heeft geschaard en zich heeft aangestoten bij het tegen Duitsch land gerichte politieke front. In dit verband kunnen wij nog wijzen op het feit, dat het geheime besluit v. d. Japansche rijksdagzit- ting over de houding ten opzichte van het Duitsch-Sovjet conflict, intusschen ook aan de Duitsche regeering bekend is ge maakt. Naar wij vernemen is de houding van' Japan een bevestiging van de nauwe betrekkingen, welke ongewijzigd tusschen de machten, aangesloten bij het driemogend hedenpact, blijven bestaan. JAPAN EN DE SOVJET-UNIE. De woordvoerder van het Japansche leger, luitenant-kolonel Akiyama, heeft in de pers conferentie in antwoord op de vraag, of de geruchten, dat er tusschen Japansche en Sovjet-troepen aan de grens van Mongolië en Mandsjoekwo gevechten hebben plaats gehad op waarheid berusten verklaard, dat hierover geen officieele berichten beschik baar zijn. De woordvoerder van de Japan sche marine sprak de geruchten tegen, dat de Japansche koopvaardijschepen uit den Stillen Oceaan zouden worden teruggetrok ken. In de gister gehouden persconferentie heeft de woordvoerder van de regeering eike ver dere verklaring over interpretatie van het communiqué dat na de conferentie bij den keizer is uitgegeven, van de hand gewezen. In dit verband werd er in de persconferen tie op gewezen, dat de Amerikaansche bla den zich zeer druk maken over mogelijke Amerikaansche leveringen naar Wladi- wostok en dat zij tevens erop wijzen, dat dergelijke leveringen sléchts over Japansche territoriale wateren kunnen geschieden. Ten aanzien hiervan zeide de woordvoerder, dat afgewacht moet worden, of de Ameri kaansche regering inderdaad dergelijke le veringen ten uitvoer brengt, hetgeen uiter aard voor Japan van de allergrootste betee kenis is. Waakzaamheid het wachtwoord. Tokio. 3 Juli (Domei): De Japan Times and Advertiser, die be schouwd wordt als de spreektrompet van het departement van buitenlandsche zaken, schrijft in een hoofdartikel: Ofschoon de aard van het nationale programma, dat op de keizerlijke conferentie van gisteren is goedgekeurd, niet is onthuld, is blijkbaar waakzaamheid het wachtwoord. De aard van deze politiek behoeft ook niet te wor den uiteengezet. In een crisis van dezen aard weet het publiekwaarschijnlijk, dat de re- reering de bevoegdheid heeft snel en om zichtig te reageeren op elke situatie, die de belangen van den staat raakt. Men stelt vertrouwen in de mannen en methoden, die het volk zoo goed hebben gediend, in alle wederwaardigheden van de afgeloopen vier jaar. VOORSTEL VAN DEN CHEF VAN DEN GENERALEN STAF. New York, 4 Juli (D.N.B. President Roosevelt heeft tegenover journalisten ge weigerd. zijn standpunt te bepalen ten aan zien van voorstellen van den chef van den generalen staf. Marshall over het gebruik vdn Amerikaansche troepen in overzeesche streken. Ook de minister van oorlog. Stim- son. wilde zich daarover op de persconferen tie niet uitlaten. Naar de New York Herald Tribune uit Washington meldt, zijn de aanhangers der regeering door de eischen van Marshall niet verrast. Zij noemen deze eischen een schakel in de keten der maatregelen, die de regeering wil nemen om Roosevelt en het ministerie van oorlog vrijheid van han delen te geven in de door Marshall aan gesneden kwesties. D« strijd In hst Oosten. in tellen aanval bestoken Duitsche pantsei wagens een Sovjet-bunker. De fotograaf, dia dit gevecht meemaakte, volgde onmiddellijk achter de voorste gemotoriseerde afdeelingen (Orbis-Holland) EENHEID, SNELHEID. FLINKHEID EN WERKLUST NOODIG. New-York, 4 Juli (D.N.B. Ter gele genheid van „Independance Day" heeft Pre sident Roosevelt een radiorede gehouden. Hij begon met te zeggen, dat, evenals bij de onafhankelijkheidsverklaring van 1776, de Amerikaansche vertegenwoordigers ook in de tegenwoordige crisis den plicht heb ben. de motieven voor hun handelingen be kend te maken. Toen, aldus zeide Roosevelt, stand het groote begihsel op het spel, dat de regeering haar volmachten- krijgt door goed keuring van de geregeerden. In de laatste jaren is een nieuwe vorm van „tyrannie opedoken. die de grondgedachte van 1776 in het buitenland heeft weggedrongen. Ook in Amerika zijn deze begrippen bedreigd. De President polemiseerde op deze wijze tegen de „aanvallers" en „dictatoren" en verklaarde."dat „de menschelijke vrijheid" in vele landen „door een heerschappij van geweld" vernietigd dreigt te worden. Het was niet duidelijk, of hij hiermede de ge- weldheerschappij der bolsjewisten in de Sovjet-Upie bedoelde, wien hij, zooals be kend. zijn steun heeft toegezegd. Verder ver klaarde hij. dat ook Amerika bedreigd wordt door de nieuwe staatsvormen, die in tegen spraak zijn met die van 1776. Amerika streeft er dan ook ernstig naar. het westelijk halfrond en de „vrijheid der zee" te verdedigen. Daarvoor heeft rrien niet alleen eenheid noodig maar ook snelheid, flinkheid en werklust. Er moet een einde komen aan gemopper en sabotage, die een veel diepere uitwerking hebben dan het in de lucht laten vliegen van munitiefabrieken „Ik verklaar voor het volk der Vereenigde Staten plechtig", aldus besloot Roosevelt, ..dat de Vereenigde Staten nooit een geluk kige oase zouden kunnen blijven temidden van de woestijn der dictaturen. Daarom her nieuwen wij Amerikanen den eed voor het land en de vlag. met het doel onze werk kracht en. zoo noodig, ook ons leven be schikbaar te stellen." De eerste melktankwagen heeft zijn in trede gedaan in Noorwegen. Er waren nog al moeilijkheden ontstaan bij de aflevering van melk, omdat er gebrek heerscht aan melkvaten voor transportdoeleinden. Men had geen anderen uitweg dan tankauto's te bouwen in den geest van benzinetankwa gens. De eerste melktank is thans in Drammen in gebruik genomen, zegt het Hsb. en zij kan ongeveer acht ton melk bevatten. Soort gelijke melkauto's zal men zich binnenkort in de meeste andere gebieden van Noorwe gen gaan aanschaffen. Op de Lofodden heeft zich een nieuwe in dustrie ontwikkeld, die in dezen tijd van beteekenis kan zijn. Het betreft industriebe- drijven, waar vleeschconserven worden toe bereid, die zuiver en alleen walvischproduc ten zijn. In de omgeving van Svolvaer is voor deze doeleinden een groote conserven i Panische schrik maakte zich van de bewoners van enkele stre ken meester. Buenos Aires, 4 Juli (D.N.B.) Het ge heele gebied van de Andes in Argéntinië is in de vroege ochtenduren van Donderdag door herhaalde sterke aardschokken opge schrikt, waarvan de uitloopers tot in Bue nos Aires merkbaar waren. Uit alle steden der noordwestelijke provinciën komen be richten over de aardbeving, die vergezeld ging van een dof onderaardsch gerommel. Minuten van panischen schrik beleefden vooral de gewoners van de provincie in de Andes, San Juna, waar in het plaatsje Caucette ruim vijftig huizen verwoest werden. De scholen moesten wegens ge vaar voor instorting gesloten en verschei dene gebouwen ontruimd worden. Gelukkig schijnt de aardbeving slechts op enkele plaatsen offers aan menschenlevens ge- eischt te hebben. De uitwerking van de schokken in de seismologische instituten van het lahd was zoo hevig, dat de toestel len vernield werden, zoodat nauwkeurige afmetingen onmógelijk werden. Het epicen trum van de-aardbeving wordt vermoed in' het centrale deel van de Cordilleras, en wordt in verband gebracht met schokken, welke dagen tevoren uit Chili gemeld wa ren. Centrale landbouworganisaties niet tevreden. De vergadering van de besturen der drie centrale landbouworganisaties was van oor deel, dat de prijs, waarvoor de varkens moe ten worden geleverd aan de Veehouderijcen trale, te laag is. Voor de boeren, die nood gedwongen gebruiks-, in plaats van slacht vee inleveren, wenschte men een compen satie, gelijk aan het verschil tusschen de getaxeerde gebruiks- en slachtwaarde, of zoo dit onmogelijk zou zijn een bijslag van 15 cents per kilo levend gewicht, uit gezonderd de contractköeien. Aan de autoriteiten zal men verzoeken, het vleeschrantsoen in de zomermaanden op hetzelfde peil te houden, omdat andei's de leveringen sterk zouden moeten worden vergroot, waarvoor alleen gebruiksdieren in aanmerking komen, die echter weinig vleesch hebben, maar nog wèl melk geven en die over eenige maanden een behoorlijke slachtwaarde kunnen bezitten. De varkens voor huisslachtingen zullen in het a.s. najaar niet zwaarder mogen zijn; dan 150 kilo levend. Dit houdt in, dat oude zeugen niet voor huisslachting kunnen wor den bestemd, omdat deze bij een gewicht van 150 kilo niet voldoende slachtrijp zijn. Daarom zal men verzoeken, om voor deze categorie een uitzondering te maken. Het feit, dat in de werkcommissie voor het Nationale Plan slechts één lid zal wor den aangewezen voor de behartiging der landbouwbelangen, achtte men „totaal on voldoende". Men zal zich hierover in ver binding stellen met den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken. fabriek in bedrijf. Bij Reine wordt op groo' te schaal walvischvleesch in alurhinium- bussen vervaardigd, waarvan het gebruik mogelijk is dank zij de gunstige aluminium productie in Noorwegen. Ook in Nitsfjord houdt men zich in enkele bedrijven bezig het de aflevering van geconserveerden wal vischbiefstuk. En ander artikel, dat nu een tamelijk be langrijke rol speelt in de Noorsche levens- middelenproductie, is walvisch-worst. Het walvischvleesch in alle denkbarei vormen zal ook in den komenden wintert voor algemeen, gebruik bestemd blijven, want men houdt er rekening mede, dat dal vleeschvoorziening in de toekomst onvol doende zal zijn. In dit verband kan nog worden gemeld dat de Duitsche vries- en vischveredelingsinrichtingen in Trondheim en Bode, die zoo goed als uitsluitend Noor sche werkkrachten bezigen, de grootste on dernemingen op dit gebied in de wereld zijn. De industrialiseering van het Noorsche visscherijbedrijf ontwikkelt zich in snel tempo onder Duitsche leiding. Een groot aantal schepen, dat men drijvende vries- inrichtingen en conservenfabrieken zou kunnen noemen, vervoert de visch naac Duitschland.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1