Boerendag te ROLDE Oude teelt in nieuwe banen Honderd bondsonderdaken De rede van Stalin Huisje..,. De boer kieze de orde tegen de chaos Nederlandschen Arbeidsdienst Anfi-As incidenten in Uruguay NED. AGRARISCH FRONT NEEMT DE LEIDING VAN DE VOEDSEL VOORZIENING. Dnitschland zal onze veestapel niet kapot maken! Vandaag wordt te Rolde een groote be tooging gehouden van het Nederlandsch Agrarisch Front, daar de heer E. J. Roskam Hzn o.a. het woord heeft gevoerd. Deze ving zijn rede aan met er on te wijzen, dat het hoerendom geroepen is om in dezen tijd van barensweeëp eener nieuwe wereld het volk voor te gaan. Op de oude boerenhoeve was de boer ook krijgsman en priester, in de oude dorpsge meenschap speelde heel het bedrijf van cul tur en religie zich af. Daarom is ook thans nog het bedrijf van slager en handelaar niet anders dan het verlengstuk van de boerderij en het hoerendom de drager der geestelijke waarden in het volk. De oude wereld van liberalisme en kapi talisme. van democratie en klassenwaan is voorbij. De nieuwe wereld heeft zich baan gebroken in Europa. Maar of die nieuwe wereld ook voor ons volk welvaart en vrede rust en geluk, recht en gerechtigheid bren gen zal. staat nog lang niet vast. Evenmin staat het vast of ons volk inderdaad als volledig en gelijkgerechtigd zal deelnemen aan den nieuwen 'opbouw. De rijkscommis saris heeft geen blad voor den mond geno men. Open en klaar heeft hij het gezegd en ik herhaal zijn woorden: ..Deze gelijkge rerhtigheid hangt evenwel af van de mate waarin zii zich nationaal-socialisten betoo nen". Overgezet wil dat dus zeggen, dat onze ge liikgerechtigheid er van afhangt, of ons volk in volle overgave en niet uit sleur en niet onder dwang maar uit bzelfhewust willen en in eerlijke bedoeling zich inzet voor den wederopbouw en voor de organisatie van het continentale Europeesche volkerenver- bond. Aararisch front neemt de Iel ding. Daarom is het. dat het agrarisch front van af heden bewust de leiding neemt in de voedselvoorziening van ons volk. Met dit nemen van de leiding bedoel ik niet in de eerste plaats, dat ons nu allerlei baan tjes moeten worden toegemeten óf dat al lerlei machtsbevoegdheden in ons -bezit moeten zijn. Ik heb het vertrouwen in mijn mannen, dat het N A F. van af heden de voedselvoor ziening leiden zal en leiden kan en dat van af heden niets en n'emnnd meer in staat is om zich tegen ons te verzetten. De machtshevoegdheden zullen wij krij gen. zoodra wij die noodig hebben om onze taak te volvoeren. Indien onze tegenstanders nu wensehen. 'dat de mannen van he» MAF. weinig ju ridische machtshevoegdheden krijgen dan adviseer Ik hun ons gewillig en zelfbewust te volgen Indien zii zich tegens on.s verzetten dan zal onze mnrhtsbevnegdheden süigen naar omstandigheid, die wii van week tof week zullen overzien Nu weet ik wel wat onze tegenstanders Zegeep Tn fl i'ief eren o-nes geven Z.ii 'door* ,.TTe( enrreT-icoti rYnnt komt allocTi vooruit door de haioneften der Duitschers" Nu wil ik den herren eerlük antwoorden en ten eerste zeegen. dat het zoo niet is maar numiddnlliik voeg ik er hij. dat ik ten slotte het nog heter vind te werken voor de gellikgereehtiedheid van ons volk onder heerkrrrning ven drt ha'onetten der Puitorhern dan nns volk uit te buiten voor de brandkast van -Churchill en Roosevelt In alle bestaande regeeringsinstan- ties voor de voedselvoorizening en 't pachtwezen worden onze menschen ingezet en aan onze boeren en land arbeiders en aan allen, die betrok ken zijn bii de voed.selverzorging kan ik meedpelen. dat vanaf heden elk onrecht, dat nog geschiedt door de overblijvers van het oude sy steem. door ons zal worden uitge roeid. Want er zal recht zijn voor ons trouwe volk van boeren en vis- schers. Moeilijkheden zijn niet nieuw. Komende tot moeilijkheden van den ak kerbouw en de veehouderij van thans, noemde Roskam het een pertinente leugen, dat deze in den oorlog haar oorzaken zou den vinden. Reeds in 193R was onze export totaal ineengezakt. Vanaf de oorlog van Mei 1949 tot heden is de totale veestanel dus slechts verminderd met 45.935 stuks. De cijfers van ons rundvee en van onze varkens die naar Dnitschland gegaan ziin wijzen uit. dat dit kwantum van weinig betcekenis is op het totaal. Gisteren nog. aldus spr.. kreeg ik van de bezettingsoverheid de absolute verzekering, dat Duitschiand zal zorgen, dat onze vee stapel niet wordt kapot gemaakt. liet is dan ook een satanische leu gen. dat Duitschiand onze voedsel positie in gevaar brengt. Deze leu gen strooit men rond met het be wuste doel ons volk af te houden yan den gezamenlijken arbeid aan den opbouw van ons vaderland. Waarom dat gestook zoo gevaarlijk is zal ik nu zeggen. Als nu aan de machten der duisternis gelukken zou. ons volk blijvend tegen Duitschiand op te hit«en en Dnitschland's Fuehrer zou dan. uit liefde tot zijn eieen yolk, dc grenzen moeten sluiten van Ne derland, dan was de ellende hier niet te overzien. Ruw geschat hebben wij dan vier millioen menschen te veel op ons kleine stukje grond, Rotterdam behoefde dan niet te worden opgebouwd, Amsterdam werd een armoedige provinciestad. Het Duitsche leger zou dan wel zorgen dat ons volk rus tig bleef, maar die rust was dan de rust van den dood. De heer Roskam kondigde aan, dat bin nen kort een oproep zal verschijnen tot de Nederlandsche jonge boeren en arbeiders om zich beschikbaar te stellen voor het aanvaarden 'van een taak bij den nieuwen opbouw van de Oekraine. De rijkscommissaris moet en zal weten, dat ons boerenvolk hem heeft verstaan, zoo besloot de boerenleider. Hij zal erva ren, dat de boeren bereid zijn al hun krach ten in te spannen dag en nacht, voor den wederopbouw van ons vaderland, in volle harmonie met de groote Germaansche le vensruimten! Na de heer Roskam sprak o.a. nog de heer Ruiter, uit Knvpe. die van meening was, dat de keuze: hoerendom of bolsjewisme voor den Nederlandschen landman niet moeilijk is. Voor hem gaat het immers om den 'onbouw van een hieuw, ordelijk, wel varend, cultureel hoogstaand Europa. De Nederlandsche boer kiest de orde tegen de chaos. Hij zal, hecht vereend, zijn volk ma ken tot een waardig bondgenoot in de rij der Germaansche volken. Zoolang niet het tegendeel is bepaald, worden voor dienstneming in den Neder landschen arbeidsdienst, den arheidsdienst voor meisjes daaronder begrepen, uitslui tend degenen opgeroepen, die zich daarvoor vrijwillig aanmelden. Vóór den lstpn Januari 1942 zullen in den Nederlandschen arbeidsdienst ten hoogste 15.000 personen van het mannelijk geslacht en ten hoogste 600 personen van het vrouwelijk geslacht opgenomen kun nen worden. Vrijwillige aanmelding is mogelijk voor hen, die den leeftijd van zeventien jaar hebben bereikt en dien van drie en twintig niet hebben overschreden. In den arbeidsdienst voor meisjes kun nen alleen ongehuwden worden opgeno men. Ter gelegenheid van zijn veertig jarig artistenjubileum is Koos Speenhoff met zijn echtgenoote in den Stadsschouw burg te Amsterdam gehuldigd. Cor van der Lugt Melsert spreekt den jubilaris toe (Pax-Holland) Montevideo, 4 Juli (D.N.B.1 Ter gele genheid van een eenpansmaaltijd der Itaii- aansche kolonie heeft een menigte te Du- raznn incidenten uitgelokt, waarbij een Uru- guaan iemand doodschoot. Verder werd iemand zwaar gewond, terwijl eenige per sonen lichte verwondingen opliepen. Pers en radio maakten van de gelegen heid gebruik om een campagne te begin nen tegen de in Uruguay wonende burgers van Duitschiand en Italië. Na de begrafe nis van het slachtoffer werden in Trinido een stad bij Durazno, de boedels van Itali- aansche en Duitsche zaken vernield: hier en daar werd ook geplunderd. Te Montevi deo werden bij verschillende Duitsche hui zen de ruifen ingegooid. De studentenorganisatie heeft in kran ten en pamfletten de algemeene staking af gekondigd Zij eischt zuivering der univer siteit van zoogenaamde Nazi-hoogleeraren, schrapping van den afgevaardigde Kavel, sluiting van het krantenbedrijf Libertad en verbod van de verkoop van buitenlandsche Nazi-kranten." Omdat de meeste demonstreerende scho lieren en studenten nieuwe aanvallen wil len organiseeren, nu de vacantie begint, heeft de politie een strenge ordening tegen ongeoorloofde vergaderingen uitgevaardigd De politie patrouilleert door de stad op motorrijwielen. Arbeid van den A.N.W.B. be kroond. Dezer dagen werd door den Nederland schen toeristenbond A.N.W.B. het honderd ste „Bondsonderdak voor watertoeristen" aangesteld. In alle watersportcentra be schikt men thans over een aantal Van deze bondsinstellingen en voor zoover de A.N. W.B. kon nagaan was er tot nog toe in alle bondsonderdaken ruimte genoeg. Iedere watertoerist, die genoegen wilde nemen met een gemeenschappelijke slaap plaats, heeft dus in de watersportcentra on derdak kunnen vinden. Natuurlijk wordt nog steeds gewerkt aan de vergrooting van het aantal onderdaken en wei speciaal in waterrijke streken, die min of meer buiten de watertoeristische centra liggen. Water toeristen, die van plaats tot plaats trekken, vinden ook daar reeds een flink aantal van deze instellingen, vooral in Noord- en Zuid Holland, Utrecht en Friesland, Daarnaast groeit ook het aantal kampeerboerderijen zienderoogen. Van deze zoo snel populair geworden bondsinstelling telt ons land er thans tusschen de 250 en 300. Bondszeilcursussen. Nu auto en motor gis toeristische ver voermiddel zijn uitgeschakeld, de fiets ge spaard moet worden en het buitenlandsche toerisme tot dè onmogelijkheden behoort, dient men naar andere middelen te zoeken om de vacantie door te brengen. Het wa tertoerisme en de watersport bieden daar toe gelukkig vele mogelijkheden en als men de keuze laat vallen op een vacantie met een zeilboot, dan kunnen de verhuur- inrichtingen van zeilvaartuigen in onze wa tersportcentra reeds voor een groot deel in deze behoefte voorzien. Beschouwing van de „DIplo". Berlijn, 4 Juli (D.N.B.) Ten aanzien van de radiorede van Stalin, die vreem de hulp voor zijn bedreigde tyrannie bedel de. nu de volkeren van Europa op het punt staan aan den strijd van Duitschiand tegen het bolsjewistische gevaar deel te nemen, schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz: De verklaringen van Stalin hebben thans de achterbaksche houding onthuld, waarme de de Sovjetunie van den eersten dag der overeenkomst met het Duitsche rijk af. haar betrekkingen tot Duitschiand dacht te ont wikkelen. In het belang van de plannen der wereldrevolutie tegen Duitschiand en Euro pa scheen, naar Stalin thans openlijk ge zegd heeft, de Wi jaar rust, welke het pact met Dutischland hem bracht, de mogelijk heid te bieden om zich op de voorgenomen afrekening voor te bereiden. De Diplo her innert dan aan het stelselmatige naderbij komen' der Sovjets tot het kerngebied van Europa door het winnen van de vroegere Poolsche gebieden, door de annexatie van de Baltische landen, door het verkrijgen van gunstige steunpunten tot de definitieve ver overing van Finland, voorts door het ver krijgen van Bessarabië en de Boekowina, kortom, de Sovjetunie stond op het punt, om op het gunstige oogenblik nieuwe ter reinen van Europeesche beschaving naar zich toe te halen. De militaire voorbereiding daartoe hebben de Sovjets in den tusschen- tijd, zooals thans blijkt, met alle slechts denkbare grondigheid ondernomen. Met betrekking tot Stalins verklaring, dat de Sovjetunie niet het initiatief tot een breuk wilde nemen, betoogt de Diplo, dat de Sovjets op het geschikte oogenblik reeds een voorwendsel gevonden hadden om den strijd te laten testbarsten. Niets bewijst dit plan duidelijker dan de opmarsch dier strijdkrachten in massa van de Sovjetunie, die juist op het goede oogenblik nog door den Duitscjien aanval gestuit en in zijn kracht gebroken kon worden. Dezelfde ge wetenloosheid, welke dezen aanslag van de Sovjetunie op de beschaafde volkeren vam Europa kenmerkt, blijkt ook uit de voorne mens van de Sovjets tegenover de eigen be volking. Verre daarvan, rekening te houden met de ervaringen der ellende welke de ver ordeningen van vroegere Fransche macht hebbers tijdens den veldtocht in het Westen voor de Fransche bevolking ten gevolge hadden, gaat Stalin in zijn cynisme zoover, de vernietiging te eischen van alles wat in de opgegeven gebieder! kan dienen tot het levensonderhoud van de achtergelaten bewo ners. Want ook in Moskou zal het.iedereen wel duidelijk zijn. dat met het oog op de bestaande hongerblokkade van Engeland de in het land zelf aanwezige voorraden ter beschikking staan voor de voeding van de eigen bevolking. Voorts wekt Stalin zijn onderdanen echter op, den stiekeme.n franc, tireurs oorlog te voeren, hoewel hij er zich wel van bewust is, dat hij daarmede niets anders dan hun eigen ondergang oproept. Dat is het ware gezicht van den machtheb ber der Sovjetunie, die 'aan het eind van: zijn rede Churchill en Roosevelt dankt voor hun hulpvaardigheid en die zich thans weer met de smeekbede tot hen richt, het Krernlin bij té staan om het bolsjewisme hun dien sten te verleenen „in den strijd voor de onaf hankelijkheid der landen en voor de vrijw heid der democratien." LANDBOUW-SAMENWERKING TUS SCHEN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND Parijs, 4 Juli (D.N.B.) Ambassadeur de Rrinon, de gevolmachtigde v. de Fransche regeering in hetb ezette gebied, heeft teza men met een vertegenwoordiger van de Duitsche ambassade en van de bezettende overheid een bezoek gebracht aan de depar tementen Aisne en Ardennes, voornamelijk met het doel op de hoogte te geraken van de mogelijkheid eener samenwerking op landbouwkundig gebied tusschen Frank rijk en Duitschiand. Al was het niet de meest gebruikelijke weg, de warmte was aan deze koeien-escapade debet (Pax-Holland) BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN, De zestien jarige J. Reekers, afkomstig uit St. Nicolaasga, js bij het zwemmen in de nabijheid van Sannenburg verdronken. De jongen probeerde te leeren zwemmen op een autoband, doch had het ongeluk van den band af te glijden. Hij verdween on middellijk in de diepte. Met medewerking van de politie, heeft men later het lijk op gehaald. OORLOGSMATERIAAL AANGEKOMEN IN RANGOON. NEW YORK, 4 Juli (D.N.B.)Associated Press meldt uit Rangoon (Birma), dat daar volgens een officieele mededeeling, groote hoeveelheden modern oorlogmateriaal, waar onder voertuigen, automatische wapenen en transportmiddelen, zijn aangekomen. Be Amersfoortsche tabakscul tuur in eer hersteld NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ SPANT ZICH ER VOOR. Sinds het midden van de 17de eeuw is in bepaalde deelen des lands de teelt van een gewas bedreven, welke na hét midden van de vorige eeuw geleidelijk in omvang is af genomen, totdat na 1934 de oppervlakte zoo "ering was. dat hef niet meer in de land- óoinvstatistieken vooi-immt. We bedoelen de teelt van de tabak. Hoewel in de latere ia- ren vooral nadat de tabaksteelt in Tndië dankzij het werk der verschillende door de rultuurmaatschnnpiien ongerichte nroefsfa •ons. fot hef uiterste is gpperfertion,eerd het z.g. „Amersfoortsche" kruid gem of weinig genade in de smaak der heeren ookers kon vinden, toch heeft iarenlan" de inlandsche tabak een voorname plaats ngenomen lni het hier te lande geconsu meerde geurige kruid. Dat de belangstelling in dezen tiid, nu we van het overzeesche gedeelte van ons rijk zijn afgesloten, grooter is geworden voor eigen teelt is te begrijpen. Toch is dit slechts gele genheidsbelangstelling, uitgaande Vaak van menschen, die gelegen heidstelers willen worden, in de hoop dat zij door fanevprijzen een exhorhitant hooge winst kunnen behalen, nu immers alles wat tabak heet verkocht kan worden. -Echter is daarmede de tabaksteelt opzich- zelf en de bona fide tabakken niet gebaat. Een verslaggever van het A.N.P. heeft zich daarom gewend tot de Nederlandsche Heidemaatschappij, waarvan bekend is, dat zij reeds langer belangstelling in deze teelt getoond heeft, om van haar enkele belang wekkende gegevens te ontvangen. Deze wer den ons zoo welwillend verstrekt door den heer C. Smits, den directeur van den oplei dingscursus der Ned. Heidemij., die de laa- ste paar jaar de leiding van de proeven heeft, welke de Ned. Heidemij. neemt. Hij deelde ons o.a. het volgende mede: D-e tabak in ons land werd vooaral ver bouwd door kleine grondgebruikers. men schen.'die 510 fi 12 Ha. land beteelden. waarvan een deel met fahak. Deze meest gezinsbedrijfjes, waar dus niet met betaal de krachten gewprkt wordt leenden zich htizonder voor de tabaksteelt, aangezien de tabak veel handenarbeid vraagt. Tenslotte waren de prijzen echter zoo laag, dat regelmatig met vgrlies, zelfs ver lies op het zgn „loon" gewerkt werd. Het bleek, dat het voornamelijk aan drie hoofdzaken te wijten is, dat van een verloren cultuur gesnrokpn moet worden F.n wel le aan minder goede soortenkeus, 2e aan een foutieve bemesting. 3e aan on voldoende zorg bii <ie verwerking der ta bak. wat bptreft sorteering en fermentatie. Men heeft later proeven genomen en na enkele jaren zijn thans nog 5 rassen over. die inderdaad een belangrijke kwaliteit verbetering hetepkenen. Opmerkelijk is. dat hierbij slechts één inlandsche variëteit is Betere bemesting. Het is te begrijpen, dat het vraagstuk der hemesting niet in een of twee jaren is op te lossen. In elk geval is thans dit bereikt, dat gebleken is, dat een doelmatige kunst- mestbemesting, gepaard met een lichte or ganische hemesting in den vorm van So vameel. niet alleen veel hetere kwaliteit geeft, maar bovendien de bemestingskos- ten sterk drukt. Aan het derde deel is nog weinig door de Ned. Heide Mij. gedaan kunnen worden, n.l. aan de hetere sorteering en fermenteering. Dit is te begrijpen. Het zijn slechts kleine partijtjes tabak, welke verhandeld wor den. Wil men hier iets bereiken, dan is het noodig dat er komt uniformiteit niet alleen in de verbouwde tabakssoorten, maar ook in de sorteering en fermenteering Gevolgd door een Coöperatieven verkoop, zondat inderdaad een belangrijk kwantum van uniformnroduct aan de tabaksfabrikan ten kan worden aangehoden. De belangstel ling er voor is hij dezen aanwezig. Dit zal mpteen ook stimuleerend op den prijs wer ken. Dat het inderdaad mogelijk is, hier te lan de tegen loonenden priis tabak te verbou wen, is reeds gebleken. Was de prijs, welke in 1936 en 1937 bedongen werd slechts 10 cents per Vo kg. in 1939. toen de tabak op de Amsterdamsche markt vrijwel nog geen stijging ondergaan had. was dank zij be tere soortenkeus en betere bemesting, de verkoopprijs van de tabak van een proef veld gemiddeld reeds 37 cents. Wanneer men dan bedenkt, dat de productiekosten inclusief het arbeidsloon pi m. 20 cent per hg. bedraagt, begrijpt men, dat bij een opbrengst van 5000 halve kg. per h.a. de be langstelling niet alleen hij de gezinsbedrijf jes. maar ook bij de grontere tabakkers voor deze teelt weer zal groeien. Algemeen heersrht dan ook hij de onde tabakkers de verwachting, dat, indien de tabak weer voor 30 cents ner IA kg verkocht kon wor den. de teelt zeker haar ouden om vang zal herkrijgen. En dat is ten slotte het doei van de Ned. Heide Mij. maar daarvoor is noodig, dat de tabakkers zich organiseeren, een uniform produrt verhouwen en dit gezamenlijk, centraal verwerken. Geschiedt dit, dan is het onze stellige overtuiging, dat er een goede toekomst voor de tabaksteelt in ons land is weggelegd. De eerste sehreden hiertoe zijn reeds gezet. Er is een tahaksnlantersorganisatie dit voor- tear ongericht en er is een commissie tot stand gekomen, waarin voorlichting, han delaars en verbouwers vereenigd zijn en die goede niannen hebben. De medewerking van dè practici kan echter niet gemist worden. Aan hen de daad. om te laten zien dat ze de beteekenis, van wat voor hen ge daan wordt, ook beseffen! Terzijde van een wegje, Daar staat een huisje klein, Dat staat er zoo al jaren, Bij wind en zonneschijn. Het komt geen aandacht vragen, Al is het steeds alleen, Maar leeft zoo door de dagen Het liefst wat voor zich heen! Daar is een bloementuintje. Een erfje en een hof. Daar geeft de eenvoud zelve Tot heel veel danken stof. Wat rondgaat door de wereld, Is al.s een verre droom, En s morgens fluit een vogel In d'ouden appelboom. Wanneer de bloesems bloeien, Ontwaakt een paradijs. Dan zingt het schoone leven Een zuiv're levenswijs. Dan zoemen er de bijen, Dan gonst het overal. En vederwolkjes drijven Voorbij langs 't blauw heelal. Een stille zomermiddag. Met warmte over 't land; Met wazig groene verten, Is als een rijke zegen. Die al. wat bloeit en leeft, In milde overgave. De grootste schatten geeft! •Het is niet goed te droomen, De dag vraagt een besluit. Ons wachten vele plichten, We moeten steeds vooruit, Maar toch dat kleine huisje, Ginds in den zonneschijn, Zoo kleurig in de dreven. Om daar wat voort te leven. Met wat ons wordt gegeven, Dat moet tóch heerlijk zijn! I Juli 19il- KROES. (Nadruk verboden). Het bolsjewisme, de vriend van de goddeloosheid, de vijand van elke beschaving, moet vernietigd wor den. Europa is tegen hem opgestaan. Nederland mag niet ter zijde staan. Meldt U aan bij de Centrale van de Waffen S.S.. bureau,Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2