Sow jet-Unie, De Alkmaarsche Kaasmarkt het rijk der wijde vlakten Marktberichten Uit onze Omgeving Laatste telexbericht Britsche vliegtuigen boven Duitschland Italiaansch wcermachtbericht SCHAGEN Kantongerecht te Alkmaar Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij HET SOWJET-RIJK IN EUROPA VER TOONT SLECHTS WEINIG BERGEN. 1500 KILOMETER SCHELDEN DE WESTE LIJKE GRENS VAN DE WOLGA. Berlijn, Juni (van onzen V.P.B.-correspon- dent): Ten einde onze lezers in staat te stellen, zich een denkbeeld te vormen van den loop der krijgsverrichtingen in de Sowjet-Unie, welke ook in Nederland met zeer begrijpelijke belangstelling worden gevormd, laten wij hier een overzicht volgen van de geografi sche gesteldheid van dit reusachtige gebied. In tegenstelling met de overige landen van West en Midden-Europa biedt de Sowjet-Unie een beeld van troostelooze eentonige vlak heid. Afgezien van de randgebieden van het Kola-schiereiland in het noorden, den Oeral in het oosten, het Jailagebergte in de Krim en van den Kaukasus, ligt het Europeesche Sowjet-Rusland op slechts weinige plaatsen op een hoogte van meer dan 400 meter bo ven den zeespiegel. Van het Waldaigebergte in het N.-W. gaan twee zijgebergten uit: het middel-Russische, dat gemiddeld 250 meter hoog is en Twer-Ka- linin, Smolensk, Moskou, Kaloega, "Toela, Oral en Koersk in zuidelijke richting door snijdt, alsmede de Wolgascha, die als een breede gordel van Nishi Novgorod (Gorki) langs de Wolga tot in het laagland van de Kaspische zee loopt. Van het noordelijke deel van het Middel-Russische gebergte loopt in westelijke richting de Litfausche bergrug, welke het Baltische laagland van de Pripet Cn de Djnester scheidt. Een hoogplateau, Ulway, strekt zich uit over het gebied van Wologda en vormt de waterscheiding tus- schen Doena en Wolga. De plateaux van Bessarabië, Wolhynië en Podolie loopen tot aan den zoom van de Karpathen. Van den Oeral gaat het Timangebergte uit, dat zich langs de Petsjora en de Mesen naar het noordwesten ontwikkelt. Het net van rivieren van de Sowjet-Unie. Het uitgebreide net van rivieren van Sowjet-Rusland kan worden verdeeld in twee afdeelingen, die van elkaar worden ge scheiden door den middel-Russischen land- rug. de hoogten van Waldai en door het Ulwaygebergte. Naar de N. IJszee en de Wit te Zee loopen de Petsjora, de Mesen, Dwina, Onega, Wig. Narowa, Pernau, Doena, Windau en Njemen. Naar de Zwarte Zee de Don, ter wijl de geweldigste Russische rivier, de bijna 4000 kilometer lange Wolga en verder de Oeral in de Kaspische zee uitpnonden. Wij 'hebben ons moeten bepalen tot het noemen van slechts de voornaamste rivieren, daar Sowjet-Rusland er ongeveer 900 telt, verder is er nog een aantal kanalen, dat verschillen de rivieren onderling verbindt. De Wolga ligt ongeveer 1500 kilometer van de Duitsche oostgrens. Dit kan een denk beeld geven van de geweldige afstanden in dit land. In de nabijheid van de Duitsch— Russische grens liggen, op een afstand van ongeveer 100 kilometer van het noorden naar het zuiden de groote Sosvjet-Russische of door Sowjet-Rusland geannexeerde steden Moer- mansk, Leningrad (St. Petersburg), Reval Riga, Kowno, Wilna, Grodno, Byalistock Brest-Litowsk, Kisjineff en Odessa. In -het gebied, dat 900 kilometer oostelijker wordt begrensd door Moskou, wemelt het van plaatsjes en stadjes van kleiner formaat, waarvan de voornaamste wel zijn: Witebsk Smolensk, Minsk, Kief, Nicolajef, Poltawa Charkow, Twer-Kalinin, enz. IJzer, kolen, industrie en land bouw. Het Europeesche deel van Sowjet-Rusland is het sterkste geïndustrialiseerd. De voorn naamste grondstoffen voor de industrie treft men aan in de randgebieden: de ijzer- erts- en kolendistricten van Kriwojrog en Nicopol zijn om zoo te zeggen onuitputtelijk. Groote kolendistricten liggen in het Donez bekken, pëtroleum vindt men in het gebied van den noordelijken Kaukasus ertsen zout en kolen in den Oeral. In het midden van het Europeesche Sowjet-Rusland ligt slechts één kolen- en ijzerertsdistrict in het zuiden van Moskou. De landbouw is in hoofdzaak verbreid over het zuiden en het centrum, de hout industrie over het noorden des lands. Hoewel de regeering van de Sowjet-Unié de industri aliseering zooveel mogelijk heeft gepousseerd met behulp van het vijfjarenplan, heeft de landbouw zich toch in haar overheerschende positie weten te handhaven. Het zwaarte punt van den landbouw bevindt zich in het gebied van de zwarte aarde, de Oekraine, in het Noorden van den Kaukasus en aan de midden-Wolga. Het dichtstbevolkte gebied van de Sowjet Unie ligt tusschen de westelijke grens en het midden van de Wolga,' het onderste deel van de Don en de lijn Leningrad-Kazan Ook het gebied van Moskou en het zich in het zui den daarbij aansluitend gebied van de zwar te aarde, behooren tot de dichtstbevolkte stre ken. In het noorden en in Karelië telt men 2 inwoners per vierkanten kilometer, in den Oeral 5, in Wit-Rusland 40, in de Oekraine 60, op bepaalde gedeelten 70 en in het gebied van Moskou 75. Van de bewoners van de Europeesche Sowjet-Unie houden ongeveer 20 verblijf in de steden. Berlijn, 5 Juli (D.N.B.): In den nacht van Vrijdag op Zaterdag Vloog de Britsche luchtmacht met vrij zwakke strijdkrachten naar West-Duitsch- land en wierp zonder uitwerking van betee- ikenis een aantal brisant- en brandbommen Eenige vliegtuigen, die langs de Oost-Frie- sche eilanden probeerden door te dringen, keerden terug, alvorens zij het vasteland bereikt hadden. Volgens de tot dusver ont vangen berichten werd één vijandelijk Vliegtuig neergehaald. Rome, 4 Juli (Stefani). In zijn weer- xnachtsbericht no. 394 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika werd een - aanval van vijandelijke pantserwagens door onze artil lerie afgeslagen. Onze luchtformaties ble ven de vestingwerken van Tobroek bestoken en bombardeerden een belangrijk spoorweg knooppunt ten oosten van M^rsa-Matroe. De vijand ondernam eenige aanvallen op Tripo lis en op eenige plaatsen in het gebied van Benghasi. Er werd schade aangericht in woonwijken en er vielen eenige slachtoffers te betreuren. In Oost-Afrika heeft een van onze colon nes met succes een venvoed gevecht gevoerd ten zuiden van Gore (Galla en Sidamo), waarbij zij den vijand aanzienlijke verlie zen toebrachten. Engelsche vliegtuigen de den een aanval in het gebied van Gondar. waarbij een ziekenhuis geraakt werd. Een vliegtuig werd brandend neergehaald door ons luchtdoelgeschut. TEWERKSTELLING WERKVERRUI MINGSOBJECTEN. Het departement van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat ten aanzien van de tewerkstelling van werk loozen bij de werkverruimingsobjecten het Volgende is bepaald: Van 30 Juni 1941 af kan in beginsel iede re werklooze mannelijke bewoner van het bezette Nederlandsche gebied van 18 jaar of ouder, doch jonger dan 66 jaar. die als werkzoekende ingeschreven is bij een ge- Westelijk arbeidsbureau cf bijkantoor daar van, tot de werkverruiming toegelaten wor den, indien hij voor het werk lichamelijk geschikt is. Een uitzondering hiervan vormen: a. personen, die steun ontvangen ingevolge de steunregeling voor kleine boeren en klei ne tuinders (z.g. B- en C-boeren en -tuinders b. personen, die zonder geldige reden werk in Duitschland hebben geweigerd: t. personen, die werk in Duitschland aan- Vnard hebben, doch zonder geldige reden de arbeidsovereenkomst hebben verbroken en naar het bezette Nederlandsche gebied zijn teruggekeerd, tenzij deze personen be reid zijn het werk in Duitschland weder te aanvaarden of in Nederland werk hebben aanvaard vóór 1 April 1941; d. personen, die zonder geldige reden werk in het bezette Nederlandsche gebied hebben geweigerd of neergelegd; e. personen, die wegens wangedrag uitge sloten zijn van de werkverruiming. Het aantal werkelijk te plaatsen personen zal uiteraard afhankelijk zijn van de plaat singsmogelijkheid en van de vervoergelegen heid. In de eerste plaats komen voor de plaatsing in aanmerking voor tewerkstel ling geschikte gezinsleden. In het algemeen echter niet meer dan één lid. Met de ge steunde werkloozen wordt gelijkgesteld de categorie van kleine zelfstandigen, die ook in het verleden reeds in beginsel voor te werkstelling in aamerking kwamen. ALKMAAR DE GASRANTSOENEERING. Van de zijde der lichtbedrijven verzocht men ons nogmaals de aandacht te vestigen op de gasrantsoeneering. De bedrijven worden overstroomd door verzoeken om vergrooting van het toege stane contingent. In de desbetreffende publi catie is duidelijk gezegd in welke gevallen eenige uitbreiding van het rantsoen kan worden toegestaan. Hieraan wordt stipt de hand gehouden en mefledeelingen, dat men met het toegestane kwantum niet uitkomt, worden zonder meer ter zijde gelegd. Dit mag hard schijnen, voor de lichtbe drijven bestaat geen andere weg. Ook zij worden beperkt en de beschikbare hoeveel heid steenkool laat eenvoudig geen andere handelwijze toe. Men zou anders voor het feit kunnen komen te staan, dat straks geen toevoer meer zou kunnen geschieden en het spreekt vanzelf, dat deze toestand onder alle omstandigheden moet worden vermeden. Men is er zich bij de lichtbedrijven van bewust, dat de moeilijkheden voor het pu bliek vele en groote zijn. het publiek dient echter te bedenken, dat die der lichtbedrij ven eveneens schier onafzienbaar zijn. Men moet onder zulke omstandigheden begrip voor elkanders zwarigheden hebben. Is zulk een begrip aanwezig, dan zal men er door wederzijdsche hulp wellicht in kun nen slagen den toestand het hoofd te bie den. Wanneer men nagaat, hoe het streven der lichtbedrijven er steeds op gericht is geweest om meer af te zetten, dan is hef duidelijk, dat men daar ook graag anders wil dan men op het oogenblik genoodzaakt is te doen. Men deelde ons mede, dat men de afname van gas natuurlijk gere geld volgt en tot dusverre is wel komen vast te staan, dat het publiek zich nog niet die bezuiniging heeft opgelegd, welke noodig is. Komt hierin geen verandering, dan zal men, hoe ongaarne ook, genoodzaakt zijn harde maatregelen te treffen, bestaande uit het opleggen van boe ten en het afsnijden van den toevoer. Het publiek stelle daarom alles in 't werk. om te voldoen aan de voorschriften, die zijn gegeven! W1ERINQEK SCHOOLWEDSTRIJDEN. Op buitengewoon succesvolle wijze heeft de Chr. School haar tegenstander Hippo in bedwang gehouden, waarmede de hekken sluiters bij de concurrentën meters in ach ting zijn gestegen. 10 tegen Hipjio was lang niet slecht, als men bedenkt dat Wes- terland en R.K.S. -daarvan resp. met 0—2 en 05 verloren. Ook dezen avond was ieder ander cijfer aan de debetzijde van Hippo mogelijk ge weest. maar Chr. School, heeft het toch klaar gespeeld, de score zoo laag mogelijk te houden, zij het dan met insapnning van de uiterste krachten. Niet zelden stond het gansehe Chr. School-elftal voor eigen doel opgesteld. Dit vermeerderd met een 8-tal aanvallers, maakte de zaak nu niet be paald overzichtelijk, vooral als de strijd zich dan geheel binnen het strafschopgebied gaat afspelen. Gezien de groote meerderheid, was de Hippo-zege van 10 wel erg benauwd en de maker van het eenige doelpunt weet zich ongetwijfeld verzekerd van den dank zijner medespelers Dat de maker echter we derom de kleine Heijermans was, behoeft nauwelijks gezegd. Het was weer een ju weel van een doelpunt. In beweeglijkheid snelheid, schotvaardigheid, spelverdeelen en vooral positiekiezen munt dit ventje ver boven anderen uit. Heijerman zorgde ook voor doelpunt nummer twee uit een voor zet van Drent, doch er was buitenspel ge constateerd. Nogmaals was er de kans doch nu werd hij, voor open doel gekomen juist gereed om in te schieten, van den bal gewerkt. Dit alles speelde zich in de eerste helft af. Chr. School kan de aanhoudende druk maar niet van zich afschudden. Rust 10. In de tweede helft deed zich bet onge looflijke feit voor, dat Chr. School zoowaar geruimen tijd aanvallend optrad en zich tegenkansen wist te scheppen. Inzonderheid was dit te danken aan den on vermoei haren Stigter. die zijn mannen steeds maar weer aan het werk zette. Langzaam aan werd Chr. School weer teruggedrongen en we derom konden Toren en Smit. die zeer goed op dreef waren, hun kwaliteiten als back foonen. Ook keeper Heidema moest er nog al''eens aan te pas komen. Wat Hippo ook probeerde, er was geen doorko men aan. Chr. School hield stand. De nog niet genoemden, die er even hard voor hebben gevochten, Weiland, Oegema, Gebr. Steemans, Hoekstra, Hensen en Asjes, al len hebben het hunne bijgedragen. De stand is: Hippo 3 3 0 0 8—0 6 Den Oever/O'land 2 110 2 13 R.K.S. 3 111 4-5 3 Westerland 3 0 2 1 1—3 2 Chr. School 3 0 0 3 06 0 DEN OEVER. EEN PRACHT VANGST. Donderdagavond mocht de heer G. Dirks, eigenaar van het visschersvaartuig W.R. 58 hét genoegen smaken in zijn vischkamer een groote steur te vangen hetgeen zeer zeldzaam voorkomt. Het dier had zoo'n omvang, dat het niet op de bascule van de vischafslag gewogen kon worden. Dit moest geschieden in de waag van de Wed. Tijsen. Het bleek dat dit beest niet minder dan 594 pond woog. De opbrengst bedroeg ongeveer f 800.Voorwaar een pracht buitenkansje. Voor enkele jaren terug mocht hef denzelfden visscher gelukken ook een steur voor den wal te brengen. Deze was echter niet zoo groot. Dat een en ander geweldig veel bekijks had, behoeven we zeker niet te melden. SCHOOLWEDSTRIJDEN. Hippo is kampioen. De beslissing in de schoolwedstrijden is reeds gevallen, doordat de R.K.S. gister avond welverdiend met 31 van de Den Oever/Oosterland combinatie won. Hippo is daardoor meteen kampioen geworden, want zij is thans door geen der concurrenten' meer te benaderen. Hip-po. dat nog eenmaal moet spelen tegen Den Oever is den R.K.S. daar door veel dank verschuldigd, doch wellicht hadden zij er meer eer in gesteld, er zelf voor te spelen. In de thans gespeelde match was Den Oever aanvankelijk veel sterker en R.K.S. moest alle zeilen bijzetten om er ger te voorkomen. Reeds spoedig slaagde de linksbuiten erin te scoren en Den Oever leidde met 10. Meerdere doelpunten hin gen in de lucht, doch onverwachts brak de snelle R.K.S. rechtsbuiten Jan Engel door en met egn flink 'schot maakte hij weer ge lijk. Kort daarop haalde deze speler dit stoute stukje nog eens uit en zoodoende ging Den Oever met een 21 achterstand de rust in. Na de rust kreeg R.K.S. het wind- voordeel en nu waren de rollen omgekeerd. Geregeld zaten zij voor het Oe'versche doel. Nog eenmaal werd. wederom door Jan En gel. eedoelnnnt f3—1). Wel kwam Den Oe ver daarna opzetten, maar de stand -wijzig de zich niet meer. Prachtig gedaan. R.K.S. De ranglijst'ziet er als volgt uit: Hinpo 3 3 0 0 80 6 R.K.S. 4 2 11 7—6 5 Den Oever/O'land 3 111 44 3 Westerland 3 0 2 1 1—3 2 Chr. Sch. 3 0 0 3 0-7 0 Maandag a.s. 7.30 uur speelt Westerland tegen Chr. School. Hier zit voor Chr Sch. nog een kansje in om het eerste puntje in de wacht te sleepen. Gevonden Een horloge met ketting. Verloren/ F.en paar jute zakken en een manchester ias. Inlichtingen gem. bode. ANNA PATJT.nWNA CENTRALE KEUKEN VOOR LAND ARBEIDERS. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alk maar heeft het belang ingezien van het beschikbaar stellen van 'een Centrale keu ken voor landarbeiders, als straks de aard appel- en vlasoogst begint. De kosten be dragen 40 cent per Wt Liter warm eten. tegen inlevering van 1 aardappélbon. V? vetbon en 4-vleeschbonnen per week. Er komt voorloopig voor den Oostpolder, één uitgifteplaats in het centrum, welke nog nader bekend zal worden gemaakt. De be doeling is dat de deelnemende landarbeiders daar samenkomen met hun eetgerij en sa men den maaltijd nuttigen Mocht naderhand behoefte bestaan aan meerdere uitgifte plaatsen, dan zullen die ook volgen. BREEZAND. ONDERHANDS VERKOCHT. Het woonhuis Zandvaart 8. dat onlangs hij openbare verkooping eigendom werd van den heer W. Peereboom te Wieringerwaard is door dezen onderhands verkocht aan den heer H. Schenk te Oude Niedorp. VERKOOP HUIZEN WONINGBOUW- VEREENIGING, In aansluiting op ons bericht over ver koop van een deel der huizen van de wo ningbouwvereniging „Schagen", kunnen wij mededeelen dat, behoudens goedkeuring van B. en W. en de Algemeene ledenverga dering, slechts zal worden overgegaan tot verkoop van de huizen aan de Thorbecka- straat. Van de voorgenomen verkoop der wonin gen aan de Verlengde Bokstraat wordt afge zien. OPWEKKINGSAMENKOMSTEN. Volgens een adverententie in dit nummer heeft de Kerkeraad der Ned-. Herv. Ge meente alhier besloten op 4 Woensdag avonden in dezen zomer z.g. opwekkings samenkomsten te houden, welke hoofdza kelijk door Ds. Enklaar. Ned. Herv. Pred te Den Helder, nu woonachtig in Schagen zullen worden geleid-. De bedoeling is door orgelspel, door het zingen van de mooiste liederen uit de Nieuwe Bundel van de Herv. Kerk en door een kort woord velen, die nieuwe kracht in dezen tijd zoeken, te bemoedigen en op te heffen. Niet alleen de Heldersche geëvacu eerden in Schagen en omgeving,, maar ook alle anderen, die hoevast zoeken en bezin ning willen, zijn van harte welkom. De eerste samenkomst vindt plaats op Woensdag a.s. 9 Juli, in de Ned. Herv. Kerk des avonds om 8Y2 uur. HUURPRIJZEN HELDERSCHE VLUCHTELINGEN. Uit het in deze gemeente ingestelde onder zoek naar de door de Heldersche vluchte lingen te betalen huurprijzen blijkt, dat het aantal klachten over te hooge huren onge veer 12 bedraagt. (Zitting van Vrijdag 4 Juli). Schagen 'N LID VAN DE DIERENBESCHERMING- Hij was lid van de Dierenbescherming, deze C. O., van beroep tuinman en wonende te Schagen. Het ging hem genoeg aan het hart, dat hij voor de heeren in zwarte toga vërschijnen moest, maar de verleiding was hem te machtig geweest toen hij met wind buks gewapend in een der boomen aan de Loet een spreeuw had zien zitten. Toen had verd. gedacht „welk een schoone gelegen heid, om eens te probeeren, of ik dat diertje neer kan schieten." Verd. wist niet beter of hij mocht die windbuks hebben, de hande laar had het zelf gezegd. De Kantonrechter mr. Boerrigter merkte op, dat verd. wèl een windbuks mocht heb ben, maar niet op den openbaren weg, waar op verd. antwoordde, dat hij al heel wat wa terratten d'er mee geschoten had. Dat had de politie gezien en nu kreeg hij voor die vogel een proces-verbaal. De ambt. van het O.M. trok zich van de gesneuvelde waterratten niets aan en eischte f 2.— boete, voor het dragen van een windbuks op den openbaren weg en f 5. boete voor het neerschieten van den vogel, resp. te vervangen door 2 en 3 dagen hech tenis. De buks wilde mr. Royaard verd. dan nog wel teruggeven. De Kantonrechter uitspraak doende, ver oordeelde verd. tot f 2.boete, subs. 2 da gen en f 4.— boete subs. 4 dagen met terug gave van de windbuks. Het grootste evenement van de Kaasmarkt van gisteren was wel, dat er eindelijk, na langen tijd, nieuwe prijzen op het bord stonden. De hoogste noteering voor de 40+ vverd, door de nieuwe voorschriften, f 56.— van 20+ .f 43.00 Er was in totaal 65.000 kg. Onveranderd dus. Daarbij waren 6 boerenstapels, waar onder ook de hoogste noteering werd ge haald, f 56.De twee stapels commissie kaas brachten het er minder goed af met als topnoteering niet meer dan f 53. Zooals dikwijls het geval is bij hoogere prijzen, was het verschil tusschen afwij kend en prima grooter dan voorheen. Vooral het gebrek bros of kort bracht groote korting met zich mee en partijen, die dit euvel vertoonden bleven soms tot f 4. of f 5.— onder het hoogste. Het kwam ons voor, dat de nieuwe maat regelen voorloopig eenige onklaarheid met zich hebben meegebracht. De contingenten voor de verschillende handelaren heetten nog al gewijzigd te zijn en het zal wel even duren, alvorens dit alles is opgelost. Men hoorde hier en daar klachten over het geringe prijsverschil tusschen 20+ en 40+ en inderdaad is een verschil van f 12.50 per 50 kg. gering te noemen. Afgewacht dient te worden hoe de nieu we nriis werkt op de afzet onder het pu bliek. Het verschil is zoo groot dat met eenige terughoudendheid mag worden gere kend. De 40+ was bij een en ander het vlugst," hetgeen begrijpelijk is. De betrekkelijk kleine hoeveelheden zullen bij de bestaande prijsverhoudingen stellig grof worden af genomen. RUNDVEELEVERING. De Provinciale Voedselcom- misaris voor Noordholland waarschuwt houders van rund vee, in verband met de leve ringsperiode 1 Juli 1941—1 Dec. 1941, tegen den verkoop van runderen op de vrije markt Op het oogenblik zijn de vooi». loopige kennisgevingen in het bezit der veehouders. Deze zijn verzonden teneinde stagnatie in de vleeschvoorzie- ning te voorkomen. Zoo spoedig mogelijk zal een definitieve kennisgeving volgen. Bij den nieuwen aanslag wordt rekening gehouden m. de veedichtheid per bedrijt; al het rundvee boven 1 jaar zal daar onder vallen. De nieuwe levering zal geba seerd zijn op de November 1940- registratie en de Mei/Juni 1941- inventarisatie. Voorts mag per bedrijf op 1 Dec. 1941 niet meer dan een, bij de berekening vast te stellen, aantal dieren boven 1 jaar aanwezig zijn, zoodat men wordt aangeraden geen roode. bonnen te koopen. Nogmaals wordt er op gewe zen, dat men voorzichtig dient te zijn met verkoop van rund vee op de vrije markt, daar het te leveren aantal dieren be paald wordt door het rundvee, aanwezig volgens de Mei/Juni- inventarisatie, en door de hoe veelheid, die na de inkrimping aanwezig mag zijn. Dit betee- kent. dat al het vee, hetwelk met de Mei/Juni-inventarisatie 1941 aanwezig was boven het aantal, dat met Dec. 1941 aan wezig mag zijn, voor 100 moet worden geleverd Tusschen tijdsche verkoop op de vrije markt, houdt onder geen en kele voorwaarde vermindering van veelevering in. DE VERPLICHTE VEE LEVERING. De Nederlandsche Veehoude rijcentrale maakt het volgen de bekend. Met ingang van 1 Juli jl. is, naar reeds eerder werd medege deeld, de verplichte veelevering verlengd tot 1 December a.s. De veehouders ontvangen van den Provincialen Voedsel- commissaris een aanslag, waar op het'aantal runderen met een levend gewicht van ten minste 350 kg., hetwelk zij moeten le veren, is vermeld, benevens de tijdstippen waarvóór deze run deren geleverd moeten zijn. Indien de desbetreffende vee houder in aanmerking komt voor levering van runderen met een gewicht van tenmin ste 250 k.g., is* dit eveneens aan gegeven op zijn aanslag. De ca tegorie gust jongvee zonder breede tanden met een gewicht van 300 kg., of meer komt hier mede dus nè, 1 Juli te verval len. Wrakke runderen moeten steeds minstens 350 kg. levend gewogen hebben. In verband met het boven staande worden van 1 Juli af voor de ingevolge deze levering aangeboden runderen de vol gende afrekeningsbewijzen af gegeven: a) Z-afrekeningsbewijzen (geel) voor mannelijke of vrouwelijke (niet kennelijk drachtige') run deren, met inbegrip van wrak ke runderen, waarvan het le vend gewicht 350 kg. of meer heeft bedragen. b) L-afrekeningsbewijzen (li la) voor mannelijke of vrouwe lijke (niet kennelijk drachtige) runderen, die 250 kg. of meer hebben gewogen. In verband hiermede wordt er den veehouders op gewezen, dat zij, alvorens runderen met een gewicht van 250 tot 350 kg, aan te bieden ter levering, zich er eerst van dienen te overtuigen, of zij ingevolge hun aanslag in aanmerking komen voor levering van één of meer runderen met een gewicht van minstens 250 kg. levend. ALKMAAR. 4 Juli. Aardbeien f 20—38 per 100 Kg., aalbessen f 22.— per 100 doos. andijvie f 1.50—11.50 p. 100 Kg., bloemkool I f 8—12. idem II f 2.50 —7.50. doperwteh f 20.—. druiven f 64—08 per 100 pond. kropsla f 0.50—2.30 per 100 stuks. komkomrriers f 4.80J2 per 100 stuks, peterselie f 2.604.60 per 100 bos. postelein f 0.360.85 neb bakje, peulen f 20.— per 100 Kg.._ rabarber f 9.3014.30 per 100 Kg., radijs f 1.503 per 100 bos. selderie f 1.50—5.20 p. 100 bos. spinazie f 0.^7—1.61 per 16 p. bak, snijhoonen f 2632 per 100 pond, dubbeie sperienboonen f 28—33 per 100 pond. tuin- hoonen f 12.per 100 Kg., tomaten f 31. per 100 Kg., uien f 7.1020.40 per 100 bos, wortelen f8.8011 per 100 bos. BROEK OP T.ANGENDIJK. 5 Juli. Aanvoer: 420.000 Kg aardappelen: Schot- sche muizen 8.—. kleine 2.50. 6000 Kg. 8.00 —10.20 4565 bos wortelen 10.—, 17400 Kg. tomaten: A 31.—. B 31.—. C 31.—. CC 31—, 00 Kg. tuinboonen 9.10. 160 krop sla 0.50. NOORDSCHARWOUDE. 5 Juli. Aanvoer: 155200 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen 8.—, kleine 2.50. 2000 Kg. ra barber 8.10—10.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 7