BONNEN die leze week geiden Het natuurmest= vraagstuk LOCOMOTIEF OP EEN SCHIP GEVALLEN Verblijf in de open lucht tnsschen 24 en 4 uur Jk kom Uw koperwerk controleeren" De Berezina overgetrokken De macht van den president der Ver. Staten Zaterdag 5 Juli 1941 Derde b1ad Engelsche luchtaanvallen op ons land Intrekking beperkingen van toelating tot de werkverruiming Daitsch weermachtbericht Luchtaanval op Bremen verijdeld Meer. maar ook minder, dan een koning of minister-president Groningen, 4 Juli. Gistermiddag om vier uur. toen het vrachtschip van ^chipper J. van der Boom, komende van Zevenhuizen, in de sluis van de Jonker vaart te de Leek geschut was en door de brug voer. welke door den brugwachter ge opend was. naderde uit de richting Gro ningen een goederen tram van de Neder- landsche Tramweg Maatschappij Drachten, bestaande uit vijf wagons, die over deze brug moest De seinen stonden normaal op onveilig, 'doch toen de machinist van de locomotief, de heer S. Haveman, uit Drachten, wiide remmen, bemerkte hii tot zijn ontsteltenis, dat de reminstallatie niet in orde was. Hij gaf onmiddellijk tegenstoom en maakte door luid geschreeuw het publiek en de opvarenden aan boord van het vrachtschip op het gevaar opmerkzaam. De machinist sprong op het laatste mo ment van de locomotief en bleef gelukkig ongedeerd. Het ontzettend lawaai kwam de zware machine van de Drachtertram boven op het schip terecht. Schip en locomotief verdwenen in de diepte, waardo:r alle ver keer. zoowel te water als over de brug en dus ook het spoorwegverkeer, geruimen tijd volledig gestremd zal zijn. Wonder boven wonder deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. daar de opvarenden van het schip, dank zij het geschreeuw van den machinist, nog juist bijtijds het veege lijf konden bergen. De locomotief is door het gebeurde van de overige wagons losgeraakt. De eerste drie wagons zijn ontspoord en kwamen dwars over de spoorbaan te staan. De brug zelf is onbeschadigd gebleven. De aange richte ravage is zeer groot. In den vorigen nacht was de Engelsche luchtmacht hier tamelijk actief. Op ver schillende plaatsen van ons land werden brisant, en brandbommen neergeworpen. Meerendeels vielen deze in het water of op het vrije veld en deden derhalve geen schade van eenige beteekenis. Ten deele werd echter ook meer of minder ernstige schade teweeggebracht. Zoo werd in een stad in het Westen des lands door een tweetal brandbommen een garagebedrijf in brand gezet en sterk beschadigd. De brand werd betrekkelijk spoedig gebluscht. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet. bij voor. In een dorp, eveneens in het Wes ten des lands werd door brisantbommen de kerk zwaar beschadigd, zoo ook een drietal woonhuizen in de nabijheid. Van de bewo ners dezer huizen werden er vier gekwetst. Voorts kregen hier een 20-tal andere woonhuizen glasschade. Verder werd een tiorp in het Oosten des lands zwaar door een aanval geteisterd. Daar werden drie boerderijen, het ziekenhuis en verschillende arbeiderswoningen getroffen en in brand gezet. Eén dezer boerderijen brandde ge heel af. De overige branden werden spoe dig bedwongen. Persoonlijke ongelukken waren hier niet te betreuren. Dan nog zijn hier en daar in het land boerderijen of woonhuizen geraakt en beschadigd. In een dezer gevallen werden van de bewoners een man en een vrouw zwaar gewond. Tenslotte moet vermeld worden, dat door onvoorzichtigheid wederom een ongeuk plaats vond. Aan de kust van de provincie Groningen kwam een daar aangespoelde mijn door het toedoen van twee knapen tot ontploffing. Beide knapen werden daar bij gedood. Een in de nabijheid aangespoel de tweede mijn kon tijdig door de politie geïsoleerd worden. Nogmaals wordt er ernstig op gewezen, <Iat de bevolking en met name de jeugd, met bommen en mijnen de grootste voor zichtigheid in acht moet nemen. Men blij- ve zoo ver mogelijk uit de buurt en waar schuwe de. plaatselijke politie of de dichtstbijzijnde commandopost van de Duitsche weermacht. 's-Gravenhage. 4 Juli De persdienst van het N.A.F. schrijft: Het is geen toevalligheid, dat het produc tieslagmanifest, uitgaande van de commis sie Posthuma, binnen het kader van den productieslag 1941, „Nederland voedt zich zelf", deze week een beschouwing wijdt aan het mestvraagstuk in ons land. Van de zij de van het Nederlandsch agrarisch front werd hierop al verschillende malen de aan dacht gevestigd, omdat eèn juiste mestbe- waring zoo uiterst belangrijk is en juist dit punt in de achter ons liggende jaren zoo zeer werd verwaarloosd. „Bouwt, vergroot en verbetert zoo veel als mogelijk de gierkelders", ried ir. G. Veenstra in een radiotoespraak de Neder- landsche boeren aan. Deze woorden geven uitdrukking aan de groote beteekenis, wel ke vooral nu aan het zorgvuldig verzame len en bewaren van de natuurlijke mest toegekend moet worden. Door onze koeien en paarden worden al leen" gedurende het winterhalfjaar 10.000 ton zuivere stikstof, 85.000 ton kali en 37.000 ton fosforzuur voortgebracht. Dat is een hoeveelheid zuivere stikstof, welke ongeveer even groot is, als die van de stikstof-kunstmest, welke direct voor den oorlog jaarlijks werd gebruikt. Iedere boer weet, dat het geheel van de deugdelijkheid van de mest- en gierbewa- ring ervan afhangt, in welke mate de stik stof uit stalmest en gier aan den bodem ten goede komt. Is die bewaring slecht, dan gaat het allergrootste deel van de stikstof 's-Gravenhage, 4 Juli. De inspec teur der marechaussee vestigt er de aan dacht op. dat in verband met de reorgani satie van het hem onderhavige wapen is bepaald, dat de behandeling der aanvragen tot afgifte van een speciaal bewijs om zich tusschen 24 en 4 uur in de openlucht op te houden, als bedoeld in art. 4 der verorde ning 188/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, met in gang van 1 Juli 1941 door de districtscom mandanten voor zooveel dit niet reeds eerder is geschied van de hoofden van de regelingsbureux der voormalige rijks- vel dwacht zal worden overgenomen. Aanvragen als bovenbedoeld richte men derhalve in den vervolge tot den districts commandant der marechaussee van het district, waarin men woont, met uitzonde ring van de gemeenten Amsterdam, Rot terdam. 's Gravenhage, Utrecht en Gronin gen, waar. de aanvragen moeten worden gericht aan den hoofdcommissaris van po litie. Deze aanvragen dienen vergezeld te gaan van 2 (pas)-foto's. De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, heeft een cirèulaire tot de gemeentebesturen gericht, waarin de verruiming van de toelating tot de werkverruiming nader wordt omschre ven. In beginsel kan voortaan iedere werk- looze mannelijke Nederlander boven de 18 jaar, doch jonger dan 66 jaar, worden ge plaatst. Een aantal uitzonderingsgevallen worden genoemd, o.a. voor hen, die werk hebben geweigerd of zonder geldige reden uit Duitschland zijn teruggekeerd. Wel zal rekening gehouden moeten worden met een bepaalde volgorde van tewerkstelling en zullen bijv. gesteunden en kastrekkers de voorrang hebben. Nieuwe truc van gauwdieven. Amsterdam, 4 Juli „Ik kom het nikkel en koper bij u controleeren en noteeren was de boodschap waarmede gisteren een onbe kende zich vervoegde bij een bewoner van den Amstelveenscheweg. Maar de vlieger ging niet op, want de bewoner was zoo verstandig den man naar zijn legitimatie-bewijs te vragen, waarop het antwoord kwam, dat zulks niet noodig was en het „wel in orde" zou zijn. Juist dat antwoord gaf den bewoner de overtuiging dat het niet in orde was en dies toog hij, nadat de bezoeker vertrok ken was, naar de politie om zijn ervaring mede te deelen. Men zij voor dergelijke lie den op zijn hoede. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 4 Juli (D. N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In weerwil van den slechten toestand der wegen duurt de achtervolging der Sovjet weermacht over het geheele front onweer staanbaar voort. De in aftocht zijnde vijand lijdt de zwaarste verliezen door de meedoo- genlooze operaties onzer luchtmacht, die zich tot diep in het achterland uitstrekken. In het centrum van het aanvalsfront zijn de Duitsche troepen op verscheidene plaat sen over de Berezina getrokken. Ten Noor den daarvan is de grens tusschen Letland en de Sovjetunie bereikt. Onder den buit, die gisteren geregistreerd is, bevinden zich ook kaarten van de gene- ralen staf, die het sluitstuk der bewijzen voor de offensieve bedoelingen der Sovjet weermacht leveren. Die offensieve bedoelin gen worden ook bewezen, doordat men thans een nauwkeurig overzicht heeft over de geweldige uitbreiding van het aantal Sovjetvliegvelden aan onze oostelijke grens in den laatsten tijd. Terwij! er voor de Sov jetbezetting in Bessarabië, Polen, Littauen, Letland en Estland in totaal slechts 90 vliegvelden waren, is dat aantal in den kor ten tusschtijd gestegen tot 814 vliegvelden, waarvaan een deel zeer goed is. Uit een on derzoek der veroverde Sovjetvliegvelden, in gesteld door officieren, die daartoe een bij zondere opdracht hadden is gebleken, dat 't aantal vliegtuigen, dat op 22 Juni op den grond vernietigd is. 20 tot 25 procent groo- ter is dan aanvankelijk door waarneming uit de lucht werd geconstateerd en gemeld. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht voor de Engelsche oostkust twee bewakingsvaartuigen met een gezamenlij- ken inhoud van duizend ton tot zinken ge bracht en bij Landsend een grooten koop vaarder door bomtreffers beschadigd. Des daags en des nachts waren aanvallen van gevechtsvliegtuigen gericht op havenwerken in het zuidwesten en zuidoosten van Enge land: Bij aanvalspogingen van Britsche vlieg tuigen op de Kanaalkust hebben jagers en luchtafweergeschut gisteren elf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verschillende plaatsen in het westen ep noordwesten van Duitschland brisant- en brandbommen laten vallen. De burgerbevol king leed geringe verliezen. In Bremen werd onbeteekenende schade aan de oorlogsecono mie veroorzaakt. Zolderbranden, vooral in Dortmund, konden spoedig gebluscht wor den, tien der aanvallende Britsche gevechts vliegtuigen werden door jagers en luchtaf weergeschut neergeschoten. De commandant van een regiment infan terie, kolonel Hipp, eh de commandant van een regiment artillerie, Walcker, alsmede de eerste luitenant Hackenschmitt, de „Ober- feldwebel" Petermann en de infanterist An sinu van een bataljon tirailleurs op motor rijwielen hebben zich door buitengewone dapperheid onderscheiden. Bij de luchtge vechten der laatste dagen heeft kapitein Oesau zijn vijf en veertigste en de eerste luitenant Franziskat zijn een en twintigste overwinning in de lucht behaald. Broodbonnen 25: geldig van 7 Juli t.m. 13 Juli. Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram brood, of één rantsoen gebak. Bon .25 4 rantsoenen" geeft recht op het koopen van 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak. Bloembonnen 09: geldig van 16 Ju ni tm. 13 Juli. Elke bon geeft recht op het koopen van naar keuze. 35 gram tarwebloem, tarwemeel, rog gebloem. roggemeel of zelfrijzend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Eén rantsoen gebak is: (beschuit, wafels, biscuits en andere koekjes) 75 gram. speculaas 140 gram. koek 140 gram. cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Boter- en vetbonnen 22 en 23: gel dig van 30 Juni t.m. 16 Juli. Elke bon geeft recht op het koopen van 250 gram boter. De bonnen van de vetkaart geven recht op 15 cent re ductie per 250 gram boter. Kaas: bonnen 69 en 79. geldig van 30 Juni t.m. 13 Juli (niet gebruikte tot en met 27 Juli). Elke bon geeft recht op het koopen van 100 gram kaas. Eierenbon 25: geldig van 7 Julit.m. 13 Juli. geeft recht op het koopen van één ei. Melkbon 24: geldig van 7 Juli t.m. 13 Juli. geeft recht op het koopen van 1% Liter melk. Aardappelen: Bon „25 reserve" geldig van 7 Juli t.m. 13 Juli, geeft recht on het koopen van 2 Kg. aardappelen. Beroepstelers van aardappelen, hun gezinsleden en hun inwonend personeel mogen ln geen geval van dezen bon gebruik maken. Na dere mededeelingen omtrent ver plichte Inlevering van de voor aardappelen bestemde bonnen zul len in een afzonderlijk persbericht bekend worden aemaakL Vleeschbonnen 21: geldig van 2 Juli t.m. 9 Juli. Elke bon geeft recht op het koopen van 50 gram vleesch of een half rantsoen vleeschwaren. Worst- en vleesehwarenbon 21: geldig van 2 Juli t.m. 9 Juli, geeft recht op het koopen van een half rantsoen vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per 2 bonnen van de vleeschkaart OM DIT TE KNIPPEN. Eon 45: geldig van 16 Juni t.m. 10 Aug.. geeft recht op het koopen van 250 gram gort. gortmout, of grutten. Bon 46: geldig van 23 Juni t.m. 20 Juli. geeft recht op het koopen van 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee. Bon 54: geldig van 16 Juni tm. 10 Aug. geeft recht op het koopen van 100 gram vermicelli, spaghetti of macaroni. Bon 55: geldig van 16 Juni t.m. 10 Aug. geeft recht op het koopen van 100 gram maizena. sago of aardap pelmeel. of een hoeveelheid pud dingpoeder of puddingsauspoeder. ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel. Suiker: bon 101 geldig van 7 Juli t.m. 3 Aug. geeft recht op het koo pen van 1 Kg. suiker. Houdenbroodbon 23: geldig van T Juli t.m. 31 Juli, geeft voor de groepen 1. 2. 3. 4. 5 en 6 recht op het koonen van resp. 10 Kg., 10 Kg., 8 Kg.. 5 Kg., 4 Kg. en 3 Kg. hoivdenhroad. Kattenbrondhon 23: geldig van Juli t.m. 31 Juli. geeft recht op het koopen van 11/, Kg. kattenbrood. Zeen: hon 38. geldig van 30 Juni t.m. 3 Aug., geeft recht op het koopen van. naar keuze, 150 gram toiletzeep (pieuwe samenstelling). 120 gram huishoudzeep. 200 gram zachte zeep /oude samenstelling), 150 gram zachte zeep (nieuwe sa menstelling. 300 gram zachte zeen- pasta. 250 gram zeeppoeder of 660 gram waschpoeder. De wnstscheriion moeten voor elke 20 Kg. .droog waschgoed één bon 38 in ont vangst nemen. Textielbon „K" (alleen voor marue liike personen, geboren vóér 2 Fe- buari 1926): geldig van 1 Mei tot en met 31 Aug.. reehtgevende op het koopen van 50 gram scheerzeep of één pot of één tnhe scheercrême. Tevtfelbon „K" (alleen voor vrou wen en meisjes van 15 jaar en ouder): geeft recht op het koopen van een zomerianon van bedrukte kunstzijde of stof daarvoor. Textielbon „A" (alle kaarten)' geeft recht op het koopen van een bad- costuum of zwembroek. Brandstoffen: Bonnen 01 t.m. 0.3 bonkaart .T. 01 t.m. 04 bonkaart K. 01 t.m. 11 bonkaart L. veldig van 24 Juni t.m. 31 Dec. Elke hon geeft recht op het koopen van één eenheid brandstof. Bonnor 05 t.m. 07 bonkaart J. 05 t.m. 08 bonkaart K. geldig van 24 Juni t.m. 31 Dec. Elke bon treeft recht op het kooncr van 195 Kg. persfrrf of 200 Kg. haggorturf of 275 Kg. Peelturf of 200 Kg. andere turf. Bon ..03 K.F.". geldig van T Juli t.m. 31 Juli, geeft recht op het koopen van één eenheid vasle brandstof. Bon ..generator-anthraciet', zesde periode" geldig van 1 Juli t.m. 31 Juli. geeft recht op het koopen van 1 H.L. anthraciet of 50 Kg. turf- rokes. Bon „generator-turf zesde periode" geldig van 1 Juli t.m. 31 Juli geeft recht on het koopen van 50 Stuks haggerturf. 1 eenheid vaste brandstoffen is 1 hl (mav. 75 kg.) anthraciet. steen kolen. industrie- of eierhriketfen. of 2.5 hl. kolenslik. of 2 hl. (mar. 100 kg.) cokes (ook gascokes) of 110 kg hnn'nkoolhrikeften of 450 stuks (200 kg.) bagger- of 300 stuks (195 kg.) persturf. of 175 kg. fa- hrieksturf of 200 kg. overige soor ten turf. maken tot een schaduw van hetgeen het eigenlijk is. Zoo is het feitelijk altijd ge weest, doch deze stelling gaat vooral op, wanneer het land en het congres het op de meeste punten eens zijn. De senaat moet wel is waar de verdra gen met vreemde mogendheden ratificee- ren de benoeming van buitenlandsche ver tegenwoordigers goedkeuren, terwijl hij ook over de bestemming van de staatsgel den beschikt. Doch wat zijn verdragen? De belangrijkste politieke overeenkomsten, in de eerste plaats die met Japan, zijn niet aan den Senaat voorgelegd, ofschoon zij om zoo te zeggen gelijk stonden aan het sluiten van een verdrag. De President voert onder handelingen met de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden in Washington en kan meer nog in zijn hoedanigheid van opperbevelhebber dingen doen, die onvermijdelijk moeten uitloopen op conflic ten. Toen Boosevelt de overeenkomst met Engeland afsloot betreffende het afstaan van steunpunten, verhief zich in den Se naat geen enkele stem, die aandrong op ratificatie. Zonder morren werden reus achtige bedragen toegestaan. Van de vor ming van een gezamenlijke verdedigings commissie tusschen de V.S., en Canada werd (je Senaat niet eens verwittigd. Zoo zijn er vele gevallen aan te toonen, waarin president Boosevelt ongehinderd zijn gang gaat. Hij is een goed kenner van de grond wetten van ziin land en maakt gebruik van de omstandigheden Vele Amerikanen ver wijten hem zelfs, dat hij te schuchter is. Doch hii weet. welke reacties een plotse ling verklaren van den oorlog zou kunnert veroorzaken. Hij wacht op een gunstige ge legenheid doch velen meenen, dat hij die reeds heeft laten voorbijgaan. BERLIJN, 4 Juli (D.N.B.). In de vroege ochtenduren van heden probeerden twaalf Britsche gevechtsvliegtuigen een aanval op Bremen te doen, waarbij vier Britsche bom- menwerpers door de Duitsche luchtdoel ar tillerie werden neergeschoten. Het gelukte den Britten slechts enkele bommen te laten vallen, die in de stad en de haven slechts geringe schade veroorzaakten. Naar thans bekend wordt, werden bij de Britsche aan vallen op Duitsch rijksgebied in den nacht van 3 op 4 Juli door luchtdoelartillerie en nachtjagers bij elkaar zes vijandelijke ge vechtsvliegtuigen neergeschoten. Da«r ko men nog bij de vier neergeschoten machi nes in de ochtenduren van heden boven Bremen, zoodat de Britten bij elkaar tien vliegtuigen verloren hebben. verloren. Is daarentegen de bewaring goed, dan vindt het allergrootste deel van de stikstof als plantenvoedsel zijn bestemming Daarom, Nederlandsche boeren: volgt den raad van Ir. Veenstra op: bouwt, ver groot en verbetert zooveel mogelijk de gierkelders. Neemt daarbij de „tien ge boden", die het instituut voor landbouw werktuigen en gebouwen te Wageningen hiervoor gaf, in acht. U kunt ze vinden in Uw vakbladen, die het productieslag-ma nifest in zijn geheel opnamen. Omweiden een elsch van eerste ordel En dan is er nog iets, waarvoor het ma nifest van deze week uw bijzondere aan dacht vraagt U weet natuurlijk reeds, dat er aanstaande winter zeer weinig kracht voer beschikbaar zal zijn. Daarom geeft de productieslagcommissie nogmaals den raad, om tot omweiden over te gaan. Omweiden immers verschaft aan de koeien in den zo mer gras van betere kwaliteit waardoor de melkproductie op beter peil blijft. Omwei den geeft bovendien aanzienlijk meer gras met als gevolg: aanzienlijk meer hooi en/of kuilvoer voor den winter. Omweiden is door den weideboer het middel om zijn koeien zonder moeilijkheden door den win ter te brengen. Wij besluiten dit korte overzicht met te wijzen op een belangrijke radio-uitzending: Donderdag 10Juli spreekt over Hilversum I van half tot kwart voor acht Ir. v. d. Meer over, „scheuren en koolzaad". De koolzaad- verbouw is belangrijk. Dat weten we uit het manifest van vorige_week. Het gaat om de vetvoorziening van óns land. Daarom hoeren zet de radio aan en doet uw best den productieslag te doen slagen! Het is een volksbelang, dat uw volle krachtsinspanning waard is. Washington, Juli (V.P.B.) Velen vragen zich af, wat eigenlijk de juist om lijnde macht is van den president van de Vereenigde Staten. Dikwijls vergelijkt men hem het een „dictatorialen leider". Het is door de feiten bewezen, dat een Amerikaansch president wel het initiatief kan nemen tot het volgen van een bepaal de politiek doch hij kan aan deze poli tiek niet blijven vasthouden, behalve in oorlogstijd. Daar het congres de noodige gelden moet toestaan, wetten uitvaardigt, al de handelingen van den president bij voortduring kan controleeren en aan een onderzoek onderwerpen, terwijl de presi dent daarentegen het moet aanzien, dat zijn plannen worden tegengewerkt of belem merd, vertoonen alle congressen neiging om over zichzelf tevreden te zijn, in tegen stelling met den president, die alle reden heeft om ontevreden te zijn. Men heeft er vaak zijn verwondering over uitgesproken, dat een dergelijk re- geeringssysteem in Amerika 150 jaar heeft kunnen stand houden. Doch dit land heeft nauwelijks ooit een crisis, waarin zijn be staan op het spel stond, medegemaakt. Een ding staat echter vast: Elke bestaanscri sis heeft het den President mogelijk ge- maat, veel meer door te zetten dan onder normale omstandigheden mogelijk zou zijn geweest Als de crisis voorbij was, ging men zijn macht evenwel beknotten. Zijn be voegdheden blijken onder zulke omstandig heden buitengewoon rekbaar te zijn. „Le galisme" dat juist in Amerika een groote rol vervult, Iaat genoeg ruimte voor het toenemen van de presidentieele macht. De noodtoestand breekt alle wetten. Bepaalde rechten van den president zijn scherp omlijnd. Zoo bijvoorbeeld het veto recht tegen het indienen van wetsontwer- trekocht. bedraagt 75 gram 'voor gerookt of gekookt var kens-, rund-, kalfs-. paarden- en schapen vleesch en voor gerookte worstsoorten. 100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram voor lever artikelen, tongenworst of nier- brood. 150 gram voor bloedworst, 100 gram verduurzaamde gans of kalkoen of 150 gram verduur zaamde kip of eend. been. inbegre pen- Bon 43: geldig van 16 Juni t.m. 13 Juli. geeft recht op het koopen van 250 gram riist. rijstemeel. riis- tebloem. rijstgries of gruttenmeel. Bon 44: geldig van 16 Juni t.m. 10 Aug.. geeft recht op 't koopen van 250 gram havermout, havervlokken, haverbloem. aardappelmeelvlok- ken. gort, gortmout of grutten. pen (een meerderheid van twee derden der beide huizen van het congres kan het ve to uitspreken) alsook het recht om ambte naren te benoemen of te ontslaan. Wan neer echter de president na den beperkten, den onbeperkten noodtoestand afkondigt, zijn deze beperkende bepalingen niet meer van kracht. Presidefit Roosevelt heeft het voorbeeld van zijn voorgangers gevolgd en de gedragslijn gevolgd, welke zij bij vroe gere crisis volgden. Amerika speelt reeds geruimen tijd met de gevaarlijke phrase, dat het land reeds „in oorlog is". De president is dus, volgens de bepalingen van de grondwet, opperbevel hebber van leger en vloot, hoewel natuur lijk niemand denkt aan de mogelijkheid, dat hij de operaties tegen den vijand per soonlijk zou kunnen leiden. Wel oefent hij tegenwoordig een sterken invloed uit op de organisatorische, tactische en strategische toebereidselen van de ministeries van oor log en marine. Zijn positie als opperbevelhebber ver leent hem verder ook zeer vergaande be voegdheden, b.v. ten opzichte van de bin- nenlandsche ordebewaring. Hij heeft het recht, om met de sterke hand een eind te maken aan werkstakingen, ten einde de orde weder te herstellen. Hij kan ook Ame- rikaansche troepen laten optreden buiten de grenzen des lands, „ter bescherming van Amerikaansche burgers." De president beschikt feitelijk over oorlog en vrede. Met een zekere berusting moet men vaak toegeven, dat de president feitelijk „den oorlog onvermijdelijk kan maken voor de V.S.", omdat de invloed van den president op het congres zoo groot is, dat hij dit kan

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 9