concentratie inning waterschapslasten ROEMENEN DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verduisteren 22.01 uur weer aan hun oude grens Nog geen Bonaanwijzing voor vieesch KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 9 JULI 1941 Gaslooze uren in de groote steden Britschc bommen op ons land Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.29 uur De strijd in Oost-Europa Hevige luchtgevechten aan de kust der Zwarte Zee Het gevaar voor Japan Een gruwelijk avontuur Het Fransche legioen tegen de Sovjet-Unie ZULLEN DE V.S. DAKAR BEZETTEN Terbeschikkingstelling weeg werktuigen Geen vrouwen meer in lange broeken Britschc vliegtuigen boven Duitschland HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BLTLSMA, Den Helder. Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9278 Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands OED. STATEN NEMEN HUN VOORDRACHT TERUG. In de gisteren gehouden romerzit ting der Prov. Staten van Noordhol- land kwam o.a. aan de orde een voorstel van Ged. Staten tot wijzi ging van het algemeen waterschaps reglement voor Noordholland, ten einde de concentratie van de invor dering der waterschapslasten tê^be- vorderen. Tegen dit voorstel was zoo als bekend in de kringen der be langhebbenden veel verzet gerezen, omdat men van oordeel was, dat de voorgestelde regeling de autonomie der waterschappen zou aantasten, terwijl de besparing op de innings- kosten slechts zeer gering zou zijn. In de statenzitting betoogde Mr. de Roos, dat de tegen de voordracht georganiseerde oppositie ver uitging boven de wezenlijke beteekenis van deze aangelegenheid. Deze omstan digheid vertroebelt een duidelijk in zicht in deze zaak en daarom achtte hij het gewenscht, dat Ged. Staten hun voordracht terug namen. Er zou anders gevaar bestaan, dat de Staten een beslissing namen, welke onder de huidige omstandigheden een ver keerden indruk zou vestigen. Hij diende een motie in, waarin de Sta ten als hun oordeel uitspreken, dat het gewenscht is een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot vereenvoudiging van de waterschaps organisatie in de provincie. Op grond van de overweging, dat de voordracht van Ged. Staten een vraagstuk behandelt, dat met de vereenvoudiging van het water- schapsbeheer verband houdt, ver zoeken zij Ged. Staten, hun voor dracht terug te nemen en het in stellen van een zoodanig onderzoek te bevorderen. Nadat nog eenige andere leden over deze kwestie het woord had den gevoerd, deelde Mr. Bruch na mens Ged. Staten mede, dat zij be reid waren hun voordracht terug te nemen bij aanneming van de mo tie. Deze werd hierna aangenomen met 46 tegen 6 stemmen. Ingaande morgen. Door die zorgelijke kolenipositie zien de directies van het Energiebedrijf van Am sterdam en van de Gasfabrieken van Rot terdam en 's-Gravenhage zich. volgens het Hsb.. genoodzaakt, met ingang van Don derdag 10 Juli 1941. dagelijks van 14.30 tot 16.30 en van 20 tot 5 uur den druk van het gas belangrijk te verminderen, met de bedoeling, dat in deze uren geen gas zal worden gebruikt Dit is een van de maatregelen om de voorgeschreven rantsoeneering van het gasverbruik te bereiken. Met klem wordt er op aangedrongen, in de overige uren van het etmaal de grootst mogelijke zuinigheid in het verbruik van. gas in acht te nemen; tot dusverre is de besparing ten eenenimale onvoldoende ge weest en deze toestand kan niet worden gehandhaafd. Ten einde ingrijpender maatregelen nog zoo lang mogelijk te vermijden is het nood zakelijk, dat het publiek zijn medewerking ten volle verleent. Het verbod een rantsoen gas geheel of gedeeltelijk te vervangen door electriciteit of omgekeerd, maakt het in verband met de ook voor electriciteit voorgeschreven be perking niet mogelijk, de noodzakelijke be sparing op gasverbruik door meer verbruik van electriciteit geheel of gedeeltelijk on gedaan te maken. Talrijke aanvallen van Engel- sche vlieqtuigen. Talrijke Engelscho vliegers, welke boven Nederlandsch gebied hebben gevlogen, heb ben brand- en explosiebommen. en vooral brandplaatjes omlaag geworpen In een stad in Limburg werd een huis vernield en de electrische centrale licht beschadigd, zon der dat evenwel de stroomlevering onder broken werd. Een reeks van bosch- en heidebranden konden in de kiem gesmoord worden. Een aantal woonhuizen kreeg glasschade. De opmarsch der Duitsche troepen in het Oosten. In onafgebroken colonnes trekt de weermacht voorwaarts. Een legerafdeeling op weg naar het brandende Grodno (Orbis-Holland) SUCCESSEN DER DUITSCH- ROEMEENSCHE LEGERMACHT IN BESSARABIë. Berlijn, 8 Juli (D.N.B.) Het D.N.B. heeft de volgende toelichting ontvangen op het weermachtbericht van vandaag: Zooals te verwachten was, is het opperbevel thans met zijn berichten van het Oostelijk front terughouden der geworden. Ofschoon uit het Dnitsche weermachtbericht blijkt, dat de bewegingen nog steeds goed verloopen, wordt het toch vermeden afzonderlijke plaatsen te noemen. In tegenstelling hiermede geelt het bericht van het Sowjet inlichtingen bureau plaatsaanduidingen. Terwijl echter uit het Duitsche weermacht bericht, de onophoudelijk voortgaan de offensieve beweging der Duitsche troepen blijkt, tracht het bericht van de Sowjets den indruk te wekken, alsof alle Duitsche aanvallen met succes zijn afgeslagen. Het moet zich zelf juist door het noemen van na men noodgedwongen logenstraifen, wanneer steeds weer nieuwe plaats namen opduiken, die veel meer oos telijk liggen dan de eerst genoem de. Hierdoor wordt onvrijwillig den Duitschen opmarsch bevestigd. De door het weermachtbericht van van daag bevestigde successen van de verbon den Duitsch-Roemeensche strijdkrachten in Bessarabië worden ook met nadruk vermeld in het Roemeensche weermachtbericht. De verbonden troepen, voornamelijk Roemeen sche formaties, rukken thans onder leiding van generaal Antonescu naar den beneden loop van de Dnjestr op en veroveren zoo doende het einde Juni t940 aan de Sowjet- Unie afgestaane Bessarabië Gekomen bij den benedenloop van den Dnjestr bereiken zij dan weer de oude Roemeensche staats grens met de Sowjets. Berlijn, 8 Juli (D.N.B.): Aan de kust van de Zwarte Zee zijn op 6 Juli hevige luchtgevechten geleverd. Een formatie Sovjet-gevechtsvliegtuigen trachtte over een breed front een Roemeensche haven stad te naderen. Te rechter tijd opgestegen Duitsche jagers sloegen de bolsjewistische formatie uit elkaar en zetten de achtervol ging in. Hierbij had een jonge luitenant, pi loot van een Messerschmitt, bijzon- der geluk. Hij vloog over de terug- keerende bolsjewistische vliegtuigen heen en stortte zich op de laatste vliegtuigen. Toen hij dichtbij geko men was, opende hij met de boordwa- pens een moorddadig vuur. De sal vo's troffen de Martinbommenwer pers, scheurden de bekleeding van het vliegtuig open en staken de vleu geltanks in brand. De draagvlakken scheidden zich van de romp en de vliegtuigen stortten naar beneden, waar zij op het water terechtkwamen en nog eenigen tiid bleven branden. Vervolgens wendde de Duitsche jager zich tot drie andere Sovjetvliegtuigen en versper de hen den weg. Tevergeefs trachtten zij in de stralen,van de zon te vliegen, om zoo doende den Duitschen aanvaller het mikken en schieten moeilijk te maken. De boord- kanonnen van de *fesserschmitt gaven vuur, de Martinbommenwerpers geraakten in brand en vielen beneden. Tegeli'kertijd had den ook de overige -vliegtuigen van de Duit sche gevechtsgroep in totaal elf Martinbom menwerpers neergeschoten. Zoo werden in een half uur van achttien Sovjetvliegtuigen er zeventien totaal vernietigd. Bolsjewistische verslagen. keurtroepen BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.). Een Duitsch regiment infanterie, dat zich in de eerste week van den oorlog aan het oostelijk front een weg dwars door Litauen heeft ge baand, heeft na verbitterde gevechten een bolsjewistische keurdivisie verslagen. De overblijfselen van deze divisie, die als be looning voor bijzondere prestaties in den oorlog tegen Finland met de band van de roode vlag was onderscheiden, trokken zich ver naar het oosten terug. De commandant van de divisie en enkele hooge officieren die met de Leninorde waren onderscheiden, geraakten in gevangenschap. 35 stukken geschut, veertig vrachtauto's, talrijke stuk ken pantserafweergeschut en mitrailleurs, alsmede de geheele uitrusting van de di visie vielen in Duitsche handen. Overloopers. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.). Op talrijke plaatsen aan het oostelijk front zijn ook op 7 Juli wederom honderden Sovjetsolda ten naar de Dpitsche troepen overgeloopen. Zij kwamen blootshoofds, alleen met een hemd, een broek, beenwindsels en kapotte laarzen van wasdoek aan en deelden mede, dat zij de laatste overlevenden waren van verscheidene verstrooide en vernietigde regimenten. Bolsjewisten groeven trailleurschutters in. hun mi- Tijdens de gevechten in den zuidelijken sector van het ostelijk front vonden Duit sche infanteristen op 6 en 7 Juli bolsjewis tische mitrailleurschutters die zich hadden ingegraven. De Sowjetsoldaten stonden in kuilen en waren tot aan de schouders met aarde bedekt. Zij hadden alleen de handen vrij om te kunnen schieten en hielden veel al tot de laatste patroon stand. Enkele hunner, die gevangen genomen werden en door de Duitsche soldaten werden uitgegra ven, meldden het volgende: Hun politieke commissarissen hadden hen gedwongen een kuil te graven. Vervolgens moesten zij hier in springen. Daarna hadden de commissa rissen eigenhandig de kuil weer dichtge gooid en den grond aangestampt. Op deze wijze werden de mitrailleurschutters ge dwongen tot den laatsten ademtocht tegen stand te bieden! Gevangenen en buitcijfers. Berlijn, 8 Juli (D.N.B.): Bij de aanvallen van het Duitsche leger op de wijkende bolsjewisten zijn, naar het D.N.B. verneemt, tusschen 2 en 5 Juli 142.216 gevangenen gemaakt. Onder meer zijn buitge maakt 584 pantserwagens, verscheidene pant- sertreinen en 550 stukken geschut. Nieuwe vleesohkaart in gebroife* De volgende bonnen van de nieuw uit gereikte vleeschkaarten zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen: Bon „25 vieesch" geldig van 10 Julf t.m. 17 Juli. geeft per twee bonnen recht op het koopen van 100 gram vieesch (been inbegrepen) of één rantsoen vieesch waren. Bon „25 vleeschwaren" geldig van 10 Jut li t.m. 17 Juli, geeft per twee bonnen recht op het koopen van één rantsoen vleesch waren. Een rantsoen vleeschwaren be* draagt: 75 gram gerookt of gekookt var kens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapen- vleesch en voor gerookte worstsoorten; 100 graan gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst; 125 gram leverartikelen, ton- genworst en nierbrood; 150 gram bloed worst. 100 gram verduurzaamde kip of kal koen. been inbegrepen of 150 gram ver duurzaamde kip of eend, been inbegrepen* Bij aanvallen op boerderijen werd in vele gevallen de veestapel getroffen. In totaal zijn 12 personen gewond, waar onder drie Nederlandsche politiemannen en een Nederlandsche brandweerman, die zich in de uitoefening van hun dienst naar de plaats hadden begeven, waar een bom was ingeslagen. STILLE OCEAAN HET KRITIEKE PUNT. Tok.o, 8 Juli (S.P.T.): De officieele woordvoerder van het Japan sche ministerie van marine heeft tegenover journalisten verklaard, dat het grootste ge vaar voor Japan in den Stillen Oceaan ligt. De woordvoerder 'ette daarna uiteen, dat alle maatregelen, ie de Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan hebben genomen, zich in werkelijkheid tegen .Tapan richten. „Daar de Vereenigde Staten in den oorlog van Duitschland tegen de Sowjet-Unie de zijde van Stalin hebben gekozen, moet Japan in het Noorden van den Stillen Oceaan uiterst waakzaam zijn," zoo "erklaarde de woordvoerder. „Wij moeten rekening liou den met de mogelijkheid, dat Armrika vloot- steunpunten zoekt n de onmiddellijke na bijheid der Japanse) eilanden, waardoor onze veiligheid in gevaar zou kunnen wor den gebracht," aldus eindigde hij zijn be toog. Ontstellend verhaal van Duitsch soldaat. BERLIJN. 8 Juli (A.N.P.). 25 Bolsjewis ten, deels gekleed in burgerkleeren, deels in uniformen, doch alle met gewone pet ten op het hoofd, hebben op 23 Juni op den weg naar Kalwarja zes Duitsche sbldaten uit een hinderlaag overvallen. De Duit- schers werden overweldigd en moesten,zich overgeven. De bolsjewisten rukten den Duit schers de uniformen van het lichaam en beroofden hen van horloges, ringen, porte- monnaies. soldijboekies enz. Vervolgens werden de Duitsche soldaten geboeid en ee- nlindoekt in een kuil gegooid. Toen de stelling der Sovjets onder vuur genomen werd, vermoordden zij met zes pistoolscho ten vijf der Duitsche soldaten. De zesde hoorde nog. hoe de bolsjewisten de kuil verlieten. Na verscheidene bange uren werd de gevangen genomen Duitsch soldaat door zijn kameraden bevrijd. De lijken der doodgeschoten Duitsche soldaten werden met militaire eerbewijzen ter aarde besteld. ENTHOUSIASME IN DE PERS. De Parijsche pers juicht de oprichting van een Fransch vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen 't bolsjewisme eenstemming toe. De bladen publiceeren ook foto's van de aan- meldingsbureaux. waarvan één is gevestigd in het voormalige Sovjet-reisbureau Intou- rist. de centrale der bolsjewistische propa ganda in Frankrijk. De Matin en de andere bladen leggen er den nadruk op. dat de vorming van een Fransch legioen aanzienlijke gevolgen zal hebben voor de toekomst van Frankrijk. De Oeuvre zegt. dat de Europeesche oorlog een gemeenschappelijke verdediging tegen het bolsjewisme is geworden. Frankrijk kan dezen strijd niet negeeren. vooral niet. om dat het zoo zeer van het communisme te lijden heeft gehad. Het heeft thans de gele genheid te bewijzen, dat het zich bij de nieu we orde in Europa aansluit. Pertinente verklaring van sena tor. New York. 8 Juli (D.N.B.): De democratische senator Wheeler, heeft gisteren verklaard, dat het niet lang meer zal duren, of de .Ver. Staten bezetten Da kar. de Azoren en dé Kaapverdische eilan den. Het ministerie van oorlog heeft volgens een bericht van Associated Press uit Was hington bekend gemaakt, dat alle reserve officieren van het lucbtwaoen voor 1 Au gustus opgeroepen worden voor actieven dienst, tenzij ze werkzaam zijn in beroepen die van bijzonder belang zijn. Op de persconferentie van gisteren werd den secretaris van RoosevelL Early. ge vraagd naar zijn meening over de verkla ring van den nieuwen Britschen opperbe velhebber in 't Midden-Oosten. Auchinleek. dat Amerikaansche troepen voor de overwin ning beslist noodzakelijk zijn. F.arly ant woordde. dat Churchill van Amerika slechts de levering van materieel heeft verlangd en dat zijns inziens de generaal ondergeschikt aan Churchill is. 's-Gravenhage. 8 Juli: De Nederlandsche Staatscourant van he- den bevat een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van bin- nenlandsche zaken, waarbij aan de burge meesters en de daartoe schriftelijk gemach tigde personen, machtiging wordt verleend om gedurende het tijdvak van 9 tot 31 Juli 1941 ter beschikkingstelling in gebruik aan de gemeente te vorderen van weegwerktui gen, teneinde deze te gebruiken bij de inle vering van metalen. Degene, die een oproe ping ontvangt is gehouden dit weegwerktuig vóór 11 Juli ter beschikking te stellen. DUITSCHLAND STEEKT EEN STOKJE VOOR. ER Onopvallend, verscholen in een hoekje der Duitsche bladen, staat een verordening, klein in omvang, maar groot in haar consequen- ties, die een weldaad is voor de familie, al dus S.P.T. Een pennestreek heeft thans een einde gemaakt aan den droom van menige moderne vrouw, maar tevens ook aan de hatelijke opmerkingen van haar echtvriend en aan vele twistgesprekken bij den huise- lijken haard: in Duitschland mogen geen lange vrouwenbroeken meer worden ge maakt. „Onvrouwelijk, leelijk, pedant", bromt de oude man met schamper hoongelach, wan neer hij een jong ding in lange broek ziet voorbijschuiven. „Practisch en gemakkelijk" antwoordt het ionge ding en meent daar mee alle argumenten het zwijgen te hebben opgelegd. De lange vrouwenbroek is een sociaal euvel geworden. In de hondsdagen wordt zij aan het strand gedragen, „omdat zij zoo koel is", in den winter „omdat zij zoo warm is." Daarna is zij bijzónder populair gewor-, den, omdat zij zoo „practisch" en „gemak kelijk" is.... Nu is het afgeloopen. Evenals in Italië mag thans geen stof voor heerenkleeding meer op vrouwen kaarten worden afgege ven. Zou deze maatregel nog juist op tijd de hervorming van de wereld verhinderen, zooals die wordt voorgesteld in den schets van Fientje de la Mar, waarin de vrouw met een pijp newapend en in een lange broek naar het kantoor tijgt en de man, in een behoorlijk rokje, de borden wascht? Berlijn, 8 Juli (D.N.B.): In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn Britsche vliegtuigen naar West-, Noord west en Midden-Duitschland gevlogen, waar bij het afweergeschut toestellen neerhaalde. Het juiste aantal neergeschoten vliegtuigen is nog niet bekend. De Britsche bommenwerpers wierpen, ver strooid over een uitgestrekt gebied tot Thti- ringen toe, brandbommen uit op verscheide ne plaatsen van het rijksgebied. Munster werd ook vannacht weer aangevallen, zon der dat daar militaire doelen werden ge troffen. Er vielen onder de burgerbevolking verscheidene dooden en gewonden.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1