Om zeven uur op het plein Middenstanders bijeen Marktberichten De nieuwe Fraosche grondwet Engeland heeft Amerikaansche troepen noodig Argentijosche verklaring Kort verhaal Laatste telexbericht Officieele Publicatie van het Deparlement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij De bekende karakteristieke sluis aan de Zes Wielen, onder den rook van Alkmaar, zal wegens kanalisatie-werkzaamheden binnenkort verdwijnen (Pax-Holland m) Bedrijfsleven zal in zes hoofd groepen worden verdeeld. BONDSVERGADERING TE UTRECHT. Ut echt, 8 Juli Gisteren hield de k.njm.b. een druk bezochte algemeene jaar vergadering te Utrecht. De bondsvoorzitter, d,e heer L. de Groot, ving aan met herden king van hen, die in dienst van het vader- land zijn gevallen. De 'heer Jos ten Berg, voorzitter van de Ütrechtsche handelsvereniging heette de vergadering welkom in Utrecht. Spr. huldig de den bondsvoorzitter, die zooveel arbeid niet heeft afgewezen en overhandigde den heer de Groot de gouden draagmedaille van de U.H.V. In zijn openingsrede memoreerde de voor zitter, dat de middenstandsorganisaties, ook plaatselijk, na den löen Mei onmiddellijk ide hand aan de ploeg hebben geslagen. Vervolgens besprak de voorzitter de tot Btandgekomen concentratie in de Nederland- sche middenstands centrale. De stichting van de Nederlandsche middenstands cen- trale blijkt goed te zijn geweest en werd ■door vakorganisatoes als voorbeeld geno men. De bekende commissie Woltersom iieeft de N.M.C. gelukkig niet voorbij ge zien. Voor den cultureelen arbeid heeft de bond In het instituut voor middenstands ontwik keling een lichaam, dat voor zijn taak be rekend is, en waarmede uitstekend wordt samengewerkt. Spr. dankte voor het vertrouwen door de organisaties en leden in de leiding gesteld en hij deed een be roep op de middenstanders in een heid medewerking te verleenen en niet ter zijde te blijven staan. Notulen en jaarverslag 19-40. Het financieel verslag en de begrooting 3941 werden goedgekeurd. In de middagvergadering werden de voor Stellen van het hoofdbestuur inzake hand having der contributie op het bestaande peil aangenomen, evenals dat, inzake pro- paganda-campagne tot ledenwerving. Het voorstcl-Oosterbeek, beoogende tegen den verkoop van apparaten en leidingen voor gas en electriciteit door overheidsbe drijven opnieuw te ageeren, gaf aanlei ding tot aanneming van het prae-advies van het hoofdbestuur, waarin gezegd wordt, dat de bondsleiding in deze dili gent blijft. Naar een oplossing zal worden gestreefd. Het voorstel van den algemeenen bond van loonconfectionnairs om de mogelijkheid te onderzoeken of men kan geraken tot de instelling van een fonds voor sociale doel einden ten bate van alle bij den K.N.M.B. aangesloten stands- en vakorganisaties, werd in handen gesteld van het hoofdbe stuur, dat tegen zulk een onderzoek geen bezwaar had. „De voorbereiding van de ko mende organisatie van het be drijfsleven". De bondssecretaris, de heer Swagerman, hield over het onderwerp een beknopte in leiding. Uitgaande van den gildcntijd, die ons leert dat organisatie van het bedrijfsle ven niets nieuws is en teekent dc werkings sfeer dier gilden, besprak hij de overgang naar do beroepsvrijheid. Deze bracht aan vankelijk grooten opbloei, doch de organisatie van hel bedrijfsleven bleek een groote leem te, die de middenstand omstreeks 1900 be gon te vullen door oprichting van een lan delijke centrale voor middenstands en vak organisaties. Daaruit zijn de huidige bon den en later de Ned. Middenstands Centrale ontstaan. Dit alles is voorlooper geweest voor de komende organisatie van het be drijfsleven. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de indeeling van het bedrijfsleven in zes hoofd groepen, van de taak en alle bevoegdheden der nieuwe organen, aan de hand van de verordening en de uitvoeringsbesluiten met betrekking tot de organisatie van het bedrijfs leven. De hoofdgroep „handel" zal in vier groe pen worden ingedeeld, n.1. „groothandel", „detailhandel", „markt- en straathandel", en „tusschenpersonen". Er volgde een geanimeerd debat. Dr. W. L. Groeneveld Meijer administra teur van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart, chef van de afdee- ling middenstand van dat departement, sprak vervolgens de vergadering toe en brak een lans voor het middenstandsmuseum hetwelk het economisch instituut van den middenstand reeds eenige jaren aan het in richten is. Na een uitvoerige rondvraag volgde slui ting. Toespraak van Pétain. Vichy, 8 Juli (D.N.B.) De grondwets commissie van den staateraad is gisteren te Vichy voor haar eerste vergadering bij eengekomen om overleg te plegen over de grondtrekken der toekomstige grondwet van den Franschen staat. Maarschalk Pétain opende de bijeenkomst met een vrij uitvoe rige toespraak, waarin hij de voornaamste grondbeginselen van de toekomstige grond wet uiteen zette: 1) Reorganisatie en opbouw van de so ciale elementen, die de natie vormen; 2) Vorming en definieering van een nieu we politieke kern, die radicaal moet ver schillen van degene, die de teugelooze en onverantwoordelijke motor van de voorma lige grondwet was; 3) Bewerkstelliging, dat Frankrijk aan zijn toekomst gelooft. De maarschalk verdiepte zioh daarop in bijzondere problemen en verklaarde, dat de Staat, die uit de nationale revolutie is ont staan, autoritair en herarchiek moet zijn. Verklaringen van generaal Anchingleck. Stockholm, 8 Juli (D.N.B.) De nieuwe opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in het Nabije Oosten, gene raal Auchinleck. heeft Maandag, naar de Britsche berichtendienst uit Cairo meldt, vertegenwoordigers van de pers ontvangen. Op een desbetreffende vraag verklaarde hij. dat hij het in den strijd werpen van Ameri- kaansch menschenmateriaal voor het win nen van den oorlog persoonlijk noodzake lijk acht, wanneer de oorlog goed en niet slechts half gewonnen moet worden. Hij is steeds van meening geweest, aldus de ge neraal. dat de oorlog in Europa en wel op Duitschen grond gewonnen moet worden. Daarom is hij van meening, dat het Ame rikaansche menschenmateriaal in dezen oorlog net zoo noodzakelijk is als in den vorigen. Op een verdere vraag verklaarde Auchin leek. dat hij zich persoonlijk in het Nabije Oosten nogal veilig voelt. Neutraal naar alle zijden. BUENOS AIRES, 8 Juli (D.N.B.). Ter in leiding van de feestelijkheden ter gelegen heid van den 125en verjaardag der Argen- tijnsche onafhankelijkheid heeft vice-pre- sident Castiilo een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat Argentinië overeenkom stig zijn idealen de traditioneele politiek van vrede en harmonie met alle volkeren ter wereld zonder eenigerlei wijziging zal voorzetten, zooals Argentinië dat sinds zijn onafhankelijkheid steeds loyaal heeft gedaan. Al hindert de botsing van volken buiten het halfrond het economische leven van Argentinië gevoelig, toch acht de re geering slechts die politiek correct, die zorgt, dat in de samenwerking met de Amerikaansche volken vrede en orde in dit werelddeel blijven bestaan. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN DE SOWJETS. Washington, 8 Juli (D.N.B.): De Sowjet-ambassadeur Oemansky heeft een onderhoud gehad met onderstaatssecre taris Sumner Welles. Naar verluidt, is bij deze gelegenheid gesproken over de moge lijkheid tot het plaatsen van nieuwe Sowj et opdrachten in Amerika. Zonder nader in te gaan op hetgeen op de conferentie is bespro ken, verklaarde Oemansky, dat men thans gekomen is tot het doen van concrete en practische voorstellen. door TOON DE BIE. Minstens twintig maal had Gcrrit op de klok gekeken dien middag. Tweemaal had hij diep gezucht. En nu was het dan toch eindelijk zes uur geworden: kantoortijd af- geloopen. Haast je, rep je, beende Gerrit naar huis. Zorgvuldig verkleedde hij zich. De nieuwe das, die vanaf zijn verjaardag al in de kast lag, werd te voorschijn gehaald. Nog nooit had Gerrit zooveel zorg aan zijn uiterlijk schoon besteed. Eindelijk was hij klaar, borstelde zich nog eens keurig af en ging dan naar zijn eerste samentreffen met Molly. Hij kende haar pas van den vorigen avond. Toen zat zij links van hem in den bioscoop en was eenvoudig vertwijfeld, want voor haar zat een heer met een buitengewoon groot hoofd en buitengewoon wilde haren, die zijn groot hoofd nog vergrootten. Boven dien zat hij geen oogenblik stil. zoodat Molly niets van het doek te zien reeg. Zij hoog zich naar links en zag niets. Zij boog zich naar rechts en zag ook niets, maar... dat naar rechts buigen vond Gerrit heel aan genaam, nadat hij had ontdekt wat voor een meisje er naast hem zat. Tenslotte wis selden zij van plaats en met haar vriende lijk bedankje was Gerrit zeer in zijn schik, liet kon wel niet anders of zij kwamen in. gesprek en na de voorstelling bracht hij haar naar de tram. Voor de tram kwam had hij een afspraak gemaakt. „Goed! Morgen dan. Om zeven uur op het Plein. Ik ben er precies op tijd." En nu haastte Gerrit zich dan naar het Plein. Hij had nog tien minuten toen hij er aankwam. Toen meende hii te droomen Want het plein was afgezet. „Waarom is dat?", vroeg hij woedenAaan oen politieagent. Deze antwoordde "ort: „Leest U dan geen krant? Er wordt hier aan den weg gewerkt, daarom wordt het verkeer omgeleid," „Maar ik moet op het Plein zijn! Het verkeer kan mij niets schelen. Ik heb om zeven uur een afspraak. Bij het standbeeld op het Plein. Met het mooiste meisje van de stad, met mooiste meisje van de wereld. Nu zult U mij toch zeker wel doorlaten? Hoor! Het slaat al zeven uur en Molly is stipt. Gisteren heb haar pas leeren kennen. In de bioscoop, ze zat op den zevenden rij. ik kan toch zeker wel doorgaan?" De breede hand van den politieman schoof hem op-zij. Toen deed Gerrit een wanhoops daad: hij liep den agent voorbij en begaf zich op het afgezette gedeelte. Maar nauwe lijks had hij een paar stappen gedaan of een agent had hem al te pakken. Gerrit ver zette zich, zei een aar ondoordachte woor den. met het gevolg dat hij een paar minu ten later op het politiebureau zat. Waar en hoe zou hij Molly nu vindon? Hij wist niet eens waar zij woonde, hoe zij heette wist hij eigenlijk ook niet precies. Onverschillig beantwoordde hij de vragen van den com missaris, die tenslotte zei: "U hoort er wel nader van. Nu kunt U gaan." Gerrit ging. Voor niets al de zorg die hij aan zijn uiterlijk had_ besteed. Weg alle vreugde, alle verwachting. Doelloos slenter de hii door de straten. Daar naderde een axoep lachende en schreeuwende menschen Een vrouwenstem riep: „Laat U mij toch los! Ik heb een afspraak!" „Molly!" riep Gerrit met een stem als een omroeper. Hij baande zich een weg door de menigte en toen hij voor haar stond lichtten haar oogen op. „Gerrit. ben jij het? Stel je voor. Ik mocht niet op het plein komen. De politie belette het mij en toen probeerde ik het toch te doen." Gerrit straalde. Hii drukte de politieman nen dc hand en zei: „Heeren. ik dank U. dat U Molly gearresteerd hebt." Dan richt te hij zich lot Molly: „Dat is mij ook over komen. Maar daar ik nog slipter op tijd was als jij, overkwam mij alles een paar minuten eerder. En maak je nu verder niet van streek. Je hoeft den commissaris maar een paar antwoorden te geven. Dan ben je weer vrij." Zoo werd het nog een heerlijken avond veel gezelliger dan dat er geen arrestaties hadden plaats gehad! Waarmede weer be wezen is. dat omleiding van het verkeer <oms buiten-gewoon nuttig is voor de voet gangers, de .wegverbruikers buiten het trot toir envoor de liefde! 1 '(Nadruk verboden). GEVECHTEN IN WAZIRISTAN. New York, 9 Juli (D.N.B.) Naar As sociated Press uit Simla meldt zijn in Wazi- ristan bij gevechten tusschen opstandelingen en Indische troepen 30 opstandelingen en twee soldaten gedood. De opstandelingen staan onder leiding van den bekenden Fa kir van Ipi, die volgens het genoemde agentschap ook heeft opgeroepen tot het verrichten van sabotage. AMERIKAANSCHE VLIEGER OMGEKOMEN. WASHINGTON, 9 Juli (D.N.B.). Het mi nisterie van marine heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaansche lt. kapitein Grove, die als waarnemer was toegevoegd aan het Britsche luchtwapen in Irak, de vorige maand om het leven is gekomen, doordat zijn vliegtuig neerstortte. De Amerikaansche gezant in Bagdad heeft medegedeeld, dat de puinen van het vliegtuig zijn gevonden in dc Iraksche woestijn. Alle inzittenden waren dood. EEN WAARSCHUWING AAN IN HET BUITENLAND LEVENDE ENGELSCHEN. New York, 9 Juli (D.N.B.): De Britsche regeering heeft, naar Asso ciated Press uit Londen meldt, bij monde van den onderstaatssecretaris in het mi nisterie van binnenlandsche zaken een waar schuwing gericht tot de in het buitenland wo nende Engelschen. Hij waarschuwde tegen de propaganda van d-> spil steun te verlee nen door de radio. In deze waarschuwing begreep hij ook „beroemde schrijvers", waar bij hij er op wees, dat de Britsche regeering alle buitenlandsche radiozendingen beluis tert, om de Engelschen, die den vijand hel pen, later te kunnen bestraffen. SOWJETSOLDATEN L DOP EN NAAR ROEMEENSCHE LINIES OVER. In berichten van het front wordt gemeld dat de laatste dagen de Sowjetsoldaten in massa's overloopen. Zij vertellen van de gruwelijke terreur, die de politieke commis sarissen, voor het meerendeel Joden, bij de militaire afdeeüng uitoefenden. Talrijke Bessarabiërs, die er in slaagden naar de Roemenen over te loopen. wilden onmiddel lijk bij het Roemeensche leger ingelijfd en naar het front gezonden worden. OUDE N1EDORP ZWEMONGELUK. Nog goed afgeloopen. Gisleren zwom Mevr. Klaver met haar beide kinderen Jaap en Alie bij dc hooge brug op Verlaat. Plotseling kreeg zij een sterk angstgevoel, dat haar suggereerde, dat zijzelf en haar kinderen zouden verdrinken. Zij zonk naar de diepte en zou zeker verdronken zijn als de 12-jarige Jaap zijn moeder niet had we ten boven te houden. Spoedig schoot op het hulpgeroep de echtgenoot van de drenkelinge, diens knecht Swinkes en de heer Hopman toe, ter wijl ook de machinist van de werkverschaf fing toesnelde. Deze stak mevrouw Klaver een hengelstok toe, welke zij wist te grijpen, waarna het met vereende kracht gelukte haar op het droge te halen. De onfortuinlijke zwemster was er vrij slecht aan toe, doch nog niet bewusteloos. Dokter Schreuder, die spoedig aanwezig was verleende de eerste medische hulp. Le vensgevaar is niet meer aanwezig, zoodat dit geval nog vrij goed is afgeloopen. ANNA PAULOWNA MAUD KOOL DANST. Voor den Bond v. Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. In de gymnastiekzaal van de o.l.s. te Breezand. hield de afd. van den B. v. B. e.a. Pll.vr. haar laaiste bijeenkomst van dit vereenigingsjaar. Ondanks de vreemde plaats van samenkomst (anders is het Veerbure). kon mevr. Keijzerde Jong in haar openingswoord de opkomst bevredi gend noemen. De leden der afd. Juliana- dorp. Wieringen en Wieringerwaard en mej. Maud Kool. die een lezing zou hou den over danskunst en eenige dansen uitvoeren, werden in het bijzonder welkom s-eheetwi. Mej. Kool vond het prettig dezen middag in een gymnastiekzaal te mogen zijn; gym nastiek en dans zijn toch na aan elkaar verwant. Haar lezing, over het wezen van den dans. die we verder stilzwijgend voor bijgaan. omdat zij ook reeds in de omge ving haar voordracht hield en haar kunst bracht, werd met aandacht aangehoord. Met niet minder belangstelling volgde men haar dansen. Die vlugge wendingen, maar soms ook deemoedige houding van de. In bii den dans passend kleed gestoken, fraaie vrouwenfi guur. die gracieuze, beheerschte bewegin gen. ook door ons al zijn we maar léék op dit gebied vaak als uitdrukkingsvol aangevoeld en begrepen, hebben haar de monstratieve waarde zeker niet gemist en de aanwezigen iets nader gebracht tot een kunst., waaraan in ons land over het al gemeen slechts weinig aandacht geschon ken wordt. Met instemming van allen dankte voor zitter mej. Kool en wensfchte haar nog veel succes in haar verder leven. De leden der afdeeling hieven na het ver trek der gasten nog bijeen voor de te hou den jaarvergadering. Het jaarverslag van mevr. Baken-Van der Waal werd onder applaus goedgekeurd Het ledental was gestegen van 107 op 109 en inplaats van 5 telt de afd. nu 8 dona trices. De rekening van de penn.. mevr. Van der Goes-Wnssel, nagezien door de dames Boe kei, Brugman-Pluister en Hoep-Koster, werd in goede orde bevonden. INSCHRIJVING SCHOENHER STELLERS EN MAAT SCHOENMAKERS. De Directeur van het Rijks bureau voor Huiden en Leder vestigt er de aandacht op. dat schoenherstellers en/of maat schoenmakers, die zich nog niet ter inschrijving bij genoemd bureau hebben aangemeld, bin nenkort niet meer in de gele genheid zullen zijn het door hen benoodigde zoolleder te koopen. In verband hiermede wordt er nogmaals op gewezen, dat reeds op 30 April jl. bij offi- cieele publicatie van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in de dag- en vakbladen is bekend gemaakt, dat alle schoenherstellers en/of maatschoenmakers, die hier te lande hun bedrijf uitoefenen, zich vóór 8 Mei jj. bij het Rijksbureau ter inschrijving dienden aan te melden. Onder het begrip schoenher steller vallen te dezen aanzien ook alle sehoenwinkeliers, die van het publiek schoenen ter reparatie aannemen en deze re paraties in eigen bedrijf ver richten of door derde in loon laten verrichten. Verzoeken om inschrijving dienen alsnog ten spoedig ste te worden ingediend, daar voor de betrokkenen moeilijk heden anders niet zullen uit blijven. De benoodigde formu lieren zijn bij de plaatselijke distributiediensten verkrijg baar. Ter voorkoming van misver stand wordt er ten slotte op ge wezen, dat de reeds ingediende verzoeken om inschrijving bij het Rijksbureau in behandeling zijn. Voor hen, die zich al heb ben aangemeld, bestaat dus geen reden tot ongerustheid. De bewijzen van inschrijving en de vastgestelde prijslijsten zullen binnen kort worden toegezon den. Reeds ingediende verzoe ken mogen derhalve onder geen beding worden her haald, daar dit slechts verwar ring ten gevolge zou hebben. EXTRA TOEWIJZING HER STELLENDE DIEREN VAN MOND- EN KLAUWZEER. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat aan veehouders, die hun koeien, welke lijdende waren aan mond- en klauwzeer, be schikbaar stellen voor het af tappen van bloed ter bereiding van reconvalescentenserum, een extra toewijzing van 20 kg. rundveevoeder per dier zal wor den verstrekt. Deze toewijzing wordt echter alleen verstrekt, indien door den behandelenden dierenarts een attest is afgegeven, waarin naam en adres van den vée- honder, alsmede het aantal dieren, waarvan bloed is afge tapt, zijn vermeld. Deze attesten moeten worden ingezonden aan het Bureau Voedselcommissaris voor Noord holland, Afdeeling Veevoeder distributie te Alkmaar. De ontangsten waren f 248.75 saldo vorig jaar f 36 61V?, totaal f 285.36V2- De uitgaven waren f 241.64Vfc, zoodat het saldo thans f 43.72 is. De penn. zeide echter .dat dit bedrag nog met de onkosten van dezen middag verminderd moet worden. Met bijna algemeene stemmen werd mevr. Keijzer-De Jong tot voorzitster herkozen. Deze eindigde haar sluitingswoord met den wensch, dat de afd. haar werk in Sep tember weer zal kunnen voortzetten. PURMEREND 8 Juli. Gementel. Kaasbeurs: verhandeld 16 par- tiien. wegende 70.000 Kg., handel kalm, prijs: 20 plus f 38.50—43 50. 40 plus f 51—56. Kaasmarkt: 3 stapels kleine boerenkaas 40 plus f 53.1 siapel Goudsche kaas 60.50 Der 50 kilo. handel vlug. Runderen totaal 500 stuks: 314 vette koeien voor de levering. 33 geldekoeicn, 111 melkkoeien. 4 slieren voor de levering, 12 pinken f 130285 ner stuk. 11 vette kal veren voor de lpvering. 368 nnehtere kal veren: voor de slacht v. d. levering, voor tic fokkerij f 3045 per stuk 25 vette var kens voor de slaeht voor de levering. 20 magere varkens f 30j-42 oer stuk. 237 big- son f 1527 per stuk. 63 schapen f 3044 ner stuk. 85 hokken f 2570 ner stuk. 435 lammeren f 20—28 ner stnk. kipeieren f 1.05 ner Kg.. 1700 oude kinnen en hanen: wit en rood f 13. idem blauw f 13 ner kilo, konijnen f 210 per stuk. eenden f 11.70 per stuk. BROEK OP T.ANGENDTJK 9 Juli. Aanvoer: 460 000 Kg .aardappelen: Schot- sehe muizen f 8.— kleine f ?.50. 52 Vó Kg. sniihoonan f 20.— 2000 Kg. ra harher f 7.00 -10.40. 4650 Kg roode kool f 8.60—14 60. 03 st. hloemkool f 11.—. 136 komkommers f 69. 275 Kg .tuinboonen f 7—10. NOORPSCTIAnWOITPE. 9 Juli. Aanvoer: 258400 Kg. aardappelen: Scïïot- sche muizen f 7.50. kleine f 2.50. 975 Kg. rabarber f 8.60.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3