Het een Rijk half schenkt Den Helder millioen Optimisme! i Hoopvolle toekomst voor onze stad t i l l i l Woensdag 9 Juli 1941 Tweede Blad Gemeenteraadsvergadering De uitwerking van de uitbreidingsplannen goedgekeurd Licht in de schuilkelders! Brandstoffen voor winkelbedrij ven Formulieren deze week halen Aangifte bizonder onderwijs Sluiting van de Zeevaartschool Burgerlijke Stand van Den Helder Bedrijfscompetitie Wolaflevering Slaapplaats voor stadgenooten HEXT/'RECLAME .VERHOOGT UW OMZET. Gisterenmiddag is de gemeenteraad, na een besloten zitting van ruim een uur, om half vier, in openbare zitting bijeengekomen, onder voorzitterschap van burgemeester G. Rit meester. Afwezig zijn de raadsleden H. J. Bulten (s •d.) en P. v. d. Veer (a.r.). De notulen van de vergadering van 15 April worden vastgesteld. Kasgeldleeningen millioen. tot een half Verschillende ingekomen stukken gaan on der den hamer door, waarvan wij o.m. noemen: Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de raadsbesluiten van 15 April 1941 tot: a. ruiling van grond te Huisduinen met J. Hoogerwerf b. het aangaan van kasgeldleeningen tot een bedrag van maximaal 500.000. c. vaststelling van de 8e wijziging der ge- meentebegrooting, dienstjaar 1940. Schrijven van Gedeputeerde Staten van 4 Juni j.1. houdende mededeeling, dat tegen de Raadsbesluiten van 15 April 1941 betreffende toekenning van een tijdelijke toelage aan het gemeentepersoneel en tot wijziging van de kinderbijslagverordening geen bedenking be staat. Afschrift van een uittreksel van het besluit van den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken van 21 Maart 1941, houdende goedkeuring van het besluit van 20 December 1940 tot vaststelling van een verordening op de heffing van een wegenbe lasting. Geen kinderbijslag. Onder de ingekomen stukken is voorts de mededeeling van den wnd. Secretaris-Generaal van het departement van Justitie, dat geen termen gevonden kunnen worden om in te gaan op het voorstel om ten aanzien van den Commissaris van Politie dezer gemeente een kinderbijslagregeling in hèt leven te roepen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. raai van het dept. van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming, te dien aan zien. De heer Bakker (s.-d.) is het niet eens met de vermindering van het aantal lesuren aan de Ambachtsschool, door toevoeging van het vak lichamelijke opvoeding. Als oud-leer ling van de Ambachtsschool heeft spr. het in krimpen van den driejarigen cursus tot een tweejarigen betreurd en hij ziet iedere ver mindering van het aantal lesuren als funest voor de school. Wethouder Van Loo zegt, dat het College het daar volkomen mee eens ls, maar dat van het departement bericht in gekomen ls, dat het niet anders kan. Het is jammer, doch we zullen moeten af wachten. Vergoeding vervoerkosten. Aangenomen werd het voorstel tot vergoe ding van 75 cent per week aan J. Hunneman te Koegras van vervoerkosten voor zijn school gaand kind, per autobus. Ontslag van den heer Bandsma. Verzoek van den heer L. Bandsma om ont slag als Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken dezer gemeente, gerekend met ingang van 1 April 1941. Onder dankbetuiging voor de aan de ge meente bewezen diensten, wordt dit ontslag eervol verleend. Waarom gaat de heer Gispen heen? Van den heer J. Gispen is een verzoek om ontslag ingekomen als leeraar aan het ge meentelijk lyceum. De heer Meijer (v.d.) vindt deze ontslag aanvrage vreemd. Eerst in de vorige vergade ring is de heer Gispen benoemd. Loopt de heer Gispen nu weg voor een bommetje? Het doet zeer vreemd aan. De burgemeester zegt, dat wanneer vorig jaar bekend was geweest, dat de heer Gispen zoo spoedig zou verdwijnen, hij zeker niet be noemd zou zijn. De heer Meijer zou graag zien, dat bij de voJgende functionnaris daarmee rekening werd gehouden. Vaststelling wyziglngsbegrootingen. Aangenomen worden de voorstellen tot vast stelling van de negende wijziging der gemeen tebegroting voor het dienstjaar 1940 en van de derde wijziging der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1941. Een gift van een half millioen. De burgemeester wil hier even onder de aandacht brengen, dat door het rjjk voor het tekort van de gemeentebegroting 1941, dat op een half millioen geschat ls, een bedrag k fonds perdu van 500.000 beschikbaar ls gesteld. Het college van B. en W. is den secre taris generaal zeer erkentelijk voor dezen steun. De raad betuigt met applaus zjjn In stemming. Uitbreiding van het Lyceum. Aan de orde van behandeling is hierna het voorstel betreffende uitbreiding van het Lyceum. Het gaat hier om een wijziging van de voorstellen ten aanzien van het Lyceum, gedaan in de vergadering van 7 Mei 1940. De toen gevoteerde gelden 33.600.voor het stiohten en inrichten van een gebouw, ten behoeve van het gemeentelijk lyceum op een terrein nabij de B.L.O. school) kunnen worden Ingetrokken. Het bedrag van 15.760.voor het inrichten van het natuur- en scheikundig kabinet en het aanschaffen van de benoodigd- heden voor het onderwijs in de nat. hlst. voor het gemeentelijk lyceum, kan worden terug gebracht tot een bedrag van 1300 gulden. Z.h.s. werd hiertoe door den raad besloten. Lichamelijke oefening aan de Am bachtsschool. Besloten werd tot uitbreiding van de leervakken van de Ambachtsschool met het vak lichamelijke oefening, in verband met den wensch van den secretaris-gene- Wljziglng arbeidsovereenkomst. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot wijziging van het arbeidsovereenkomstenbe- sluit 1935, ten aanzien van het personeel van den luchtbeschermingsdienst. Steun bouw gierkelders. Besloten werd om ten beheove van hen, die niet in staat zijn de helft der kosten van het bouwen van een gierkelder bij den bouw te voldoen, een borgstelling aan de provincie N.-Holland te verstrekken tot een maximum van één vierde deel der bouwkosten, overeen komstig het rondschrijven van den directeur van den economisch-technologischen dienst voor Noord-Holland, aan de gemeentebesturen in die provincie gericht. Onderhoud graf op de algemeene begraafplaats. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om van den heer I. de Haan een bedrag van 200 gulden te aanvaarden, voor onder houd van een graf op de algemeene begraaf plaats te Huisduinen. Verbetering van de watervoorziening. Z.h.s. wordt eveneens aangenomen het voor stel van het College van B. en W. tot door trekking van de 6" provinciale waterleiding, welke ongeveer ter hoogte van het Westeinde in den Rijksweg eindigt, naar de bestaande 4"-verdeelleiding nabij het kruispunt Rijks- weg-Schoolweg. De kosten van dit plan zijn geraamd op 14.790. Hamerstukken. Eveneens wordt aangenomen het voorstel tot wijziging van de verordening op de indee ling der werkzaamheden ter secretarie, als mede het voorstel tot wijziging van de alge meene politie-verordening, waarin wordt aan gebracht, dat ieder inwoner verplicht is tot het schoonhouden van de voetstraat voor zijn woning en voor het w.egruimen van sneeuw bij sneeuwval. Aangenomen wordt ook het voorstel tot op heffen van de onbewoonbaarverklaring van perceel Wachtstraat 25. Verhooging electriciteitstarieven. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot het wijzigen van de electriciteitstarieven, die, zooals men weet, met 1 cent worden ver hoogd. De heer Ran (r.-k.) betreurt, dat dit punt niet besproken is in de commissie van de be drijven. Hij is tegen de verhooging. Wethouder Van der Vaart zegt, dat het College met bloedend hart deze bijlage heeft opgemaakt. Bij deze verhooging is ech ter meer op het spel dan de positie van de ge meentenaren alleen. Aangezien het rijk finan cieel een zeer welwillende houding ten op zichte van de gemeente inneemt, staat daar tegenover, dat de gemeente van haar kant moet trachten de gemeentelijke huishouding zoo gunstig mogelijk te bevorderen. In ver houding tot den stroomprijs in andere gemeen ten is die in Den Helder bovendien niet hoog. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. TTniformkleeding Commissaris van Politie. Aangenomen wordt het voorstel een bedrag van 350 gulden ineens en een bedrag van 150 gulden 's jaars te voteeren, voor uniformklee- ding van den commissaris van politie. De uitbreidingsplannen voor onze stad. Vervolgens komt aan de orde het voorstel inzake de uitbreidingsplannen voor onze stad en commissies voor oprichting ziekenhuis, hoofdbureau van politie en lyceum (zie Hel- dersche Courant van Zaterdag). Met de voor bereiding van deze plannen is een bedrag van 19.170 gulden gemoeid. De heer Schoeffelenberger (Econ. groep) prijst het initiatief van het College van B. en W., maar vraagt zich af of het wel de tijd is om een dergelijk groot voorstel aan hangig te maken. Hoe eindigt de oorlog? Spr. ziet den toestand voor Den Helder duister in. Komt de marine terug? Als dat niet het geval is, zal misschien 1/3 van de huizen bewoond worden. Nu reeds zijn huizen, die 6100^ gulden aan bouwkosten gekost hebben, voor 2700 gul den verkocht. Spr. vindt, dat het initiatief van B. en W. te ver gaat. Hg noemt het komen met dit voorstel een „stout stuk". De heer Kreuger (v.-d.) heeft met ge noegen van de bylage kennis genomen. Spr. Burgemeester G. RITMEESTER. (Fotobureau „Modern"). Burgemeester Ritmeester heeft, ln de raadsvergadering van gisterenmiddag, een optimistisch geluid doen hooren, bjj de voordracht voor het voteeren van een bedrag van 19.170.voor het sociografisch onderzoek en de uitwer king van de uitbreidingsplannen voor onze stad. Bjj de beantwoording van verschil lende sprekers zei de burgemeester: We mogen het feit constateeren, dat nit het voorstel van B. en W. aan den raad optimisme voor de toekomst van Den Helder bljjkt. Wjj zijn er van over tuigd, dat Den Helder een goede toe komst wacht. We zijn er eveneens van overtuigd, dat n(j. de tjjd ls aange broken, om met kracht deze toekomst voor te bereiden. Wanneer we dit ver zuimden, zou de bevolkingstoename ons straks kunnen overvallen en dan zou men van den kant van de burgerjj terecht een afkeurend oordeel over het ooilege kunnen uitspreken Het is geen tijd om b(j de pakken neer te zitten, maar we moeten nu, met opgeheven hoofd, de toekomst tegemoet gaan. We moeten niet praten over Den Helder als een uitgestorven dorp, want dat wordt Den Helder nooit! Het is niet zoolang geleden, dat Den Helder met 1500 inwoners per jaar toenam. We moeten maatregelen nemen, die absoluut noodzakeljjk zjjn. Vooral nu de autoriteiten in alle opzichten achter ons staan. Het voorstel van het college werd hierop, zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. ziet de toekomst niet zoo donker in. Hg is er van overtuigd, dat de eerste weken, dat Deir Helder weer vrij is van oorlog, de stad weer 30.000 inwoners telt. Daarna gelooft hij in een schoone toekomst voor onze stad. Spr. hoopt, dat het hem gegeven mag zijn van de toekomst van Den Helder, zooals U die ziet, zegt hij tegen den burgemeester, en zooals ik die ook zelf zie, te genieten. Het bedrag voor dit voorstel vindt hrj in ver houding tot het werk, dat er voor gedaan moet worden, zeer gering. De heer v. Zwijndrecht (chr. hist.) juicht de plannen van het college ten zeerste toe. Hij gelooft, dat vele menschen over deze dingen redeneeren, zonder dat ze weten, wat er gebeuren zal. Het is goed, dat er plannen gemaakt worden en daarom ondersteunt hij het voorstel van het college van harte. Het antwoord van den Burgemeester vindt men elders op deze pagina. Het voorstel werd daarna z.h.s. aangenomen. Benoemingen. Tot lid van het béstuur van het Algemeen Weeshuis worden benoemd in de vacatures Mevr. J. FeijDolman en mej. H. H. G. Bischoff, mevr. D. v. LooTjepkema en mevr. J. SmitWinkelman. Aanvullingsagenda. Aangenomen wordt: Voorstel tot het vaststellen van de tiende wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1940. Voorstel tot het vaststellen van de le wijzi ging der begrooting voor het dienstjaar 1941 van Dè heer Bulten (s.d.) bedankt als raadslid. Van den heer H. J. Bulten (s.d.) is een schrijven ingekomen, houdende de mededeeling, dat hij ontslag neemt als lid van den raad. Dit stuk wordt voor kennisgeving aange nomen. Rondvraag, stuk. Over een ingezonden Voor de rondvraag had geen van de raads leden iets. De burgemeester zei, dat hem dit verwonderde en dat hij,verwacht had, dat een van de raadsleden, die zich in de Heldersche Crt. tot de overheid heeft gericht, dat nu mondeling wel zou herhalen. Dat was spr. aan genamer geweest. De heer Schoeffelenberger had in het artikel tje in de Heldersche Crt. „kleine tragedie" aanleiding gevonden te wijzen op de maat schappelijke misstanden en de redactie had onder dit ingezonden een onderschrift ge plaatst. Bij onderzoek is spr. gebleken, dat de zaak anders was. Hij leest daarover een gedeelte uit een procesverbaal van de politie, waaruit zou blijken, dat de kinderen in den schuilkelder werden opgevangen door de grootmoeder en een tante. Het betrof hier een moeder met 7 kinderen waarvoor zij hard werkte om ze behoorlijk voor den dag te laten komen. Ze was dan ook zeer onaangenaam door de kran tenartikelen getroffen. De vrouw staat gunstig bekend. (Wij hopen op dit geval nog nader terug te komen. Red. Held. Crt.). De overheid, aldus de burgemeester, heeft tot taak zoo goed mogelijk voor het wel en wee van haar burgers te zorgen. lederen avond worden dan ook alle schuilkelders gecontro leerd en 's morgens worden ze schoonge maakt. Nooit is er een rapport binnengekomen, dat er ergens in een schuilkelder, vier kinderen onverzorgd lagen. En dat is geen wonder, want alles was veilig, er was zelfs licht en 's win ters verwarming. Spr. acht het niet juist, dat van de zijde van overheidspersonen artikelen in de krant worden geschreven. Is het algemeen belang ermee gediend, dan kan via de publieke tribune gesproken worden. De heer Schoeffelenberger vindt dit een pracht sluitstuk voor de raadsvergadering. Hij zou den burgemeester wel eens willen vragen waaruit deze concludeert, dat hij het college van B. en W. als de overheid bedoelde. Het stuk was in zijn pen gebleven, als hij vooruit het commentaar van de redactie geweten had. U kunt mij, zegt de heer S. tot den burge meester niet het recht ontnemen om in een openbaar blad als de Heldersche Crt., een in gezonden stuk te plaatsen. Dat recht ontneem ik U. Ik zal schrijven, zooveel ik dat noodig acht ter rechtzetting van misstanden. De burgemeester is één ding niet duidelijk. Als de heer S. het college van B. en W, niet bedoelt als de overheid, welke overheid bedoelt hg dan? Spr. verwijt de heer S. nogmaals, dat hij geen onderzoek heeft ingesteld. Niets meer aan de orde zijnde Sluit de voor zitter de vergadering. De laatste nachten hebben tal van stadgenooten gebruik moeten maken van de schuilkelders in onze stad. Nu deze schuilplaatsen op tal van punten zijn aangebracht is het overstappen van huis naar den kelder een kleinig heid en men weet zich in deze kelders vrij veilig. Voor scherven zit men er in ieder geval volkomen gedekt, wat men in huis lang niet altijd kan zeggen. De schuilkelders, zoo werd ons door schui lenden gezegd, hebben echter het be zwaar, dat er absoluut geen verlichting isMen staat of zit er soms uren lang met tientallen menschen, die men niet kent. Het gevoel van rust en veiligheid zou toenemen, als er eenig licht was. In Amsterdam vindt men ook verlichting in de schuilkelders. Het lijkt ons vrij eenvoudig om in deze kelders, waar haken aanwezig zijn, een afgeschermd electrisch licht aan te brengen, dat men bij den ingang aan kan steken, als men den kelder gebruikt. De bevoegde autoriteiten willen deze mogelijkheid misschien eens overwegen. 4 i a. het electriciteitsbedrijf; b. het grondbedrijf; c. de gasfabriek; d. het waterleidingbedrijf. Voorstel tot wijiziging van de verordening tot regeling van de jaarwedden der leeraren en beambten van het gemeentelijk lyceum te Den Helder, Zeer waarschijnlijk ie aan tal van middenstanders de officieele bekend making, in het nummer van Zaterdag j.1. ontgaan, waarin de burgemeester mede deeling deed, dat winkeliers, die hun zaak of kantoor aan hun woonhuis verbonden hebben, deze week op het distributie kantoor, aanvraagformulieren voor extra- brandstoffenbonnen moeten afhalen. Er waren tot gisteren nog maar enkele middenstanders die aan dezen oproep voldaan hadden. Men benadeelt daarmee natuurlijk zichzelf. Iedere middenstander, die dus voor deze extra kolen in aanmerking komt, hale vóór Zaterdag het formulier in het kantoor aan de Spoorstraat. R.K.-scholen nog geen aangifte plaats gehad. In verband met ons bericht, opgenomen in ons nummer van Maandag, betreffende de aangifte van leerlingen voor het openbaar en bizonder onderwijs ter plaatse, verzoekt men ons er de aandacht op te vestigen, dat de aan gifte voor leerlingen van de R.K.-scholen nog niet heeft plaats gehad. Laat ons hopen, dat wanneer deze aangifte plaats heeft, de toe stand zóó gewijzigd is, dat de cijfers voor de katholieke scholen gunstiger zijn dan voor de door ons genoemde inrichtingen van lager onderwijs. In verband met de sluiting van de Zee vaartschool op 27 Mei j.1., hebben B. en W., naar zij aan den raad schrijven de mogelijkheid van verplaatsing van de school buiten het kustgebied overwogen. Het is daarby echter gebleken, dat het niet mogelijk is om ln de provincie Noord Holland, buiten het kustgebied, een ge schikte plaats te vinden, waar deze school zou kunnen worden gevestigd. Op grond van een en ander stelden B. en W. den raad gisteren voor te besluiten: a. tot sluiting van de zeevaartschool b. met ingang van 8 October 1941 eervol ont slag te verleenen aan de volgende leer krachten, zulke wegens opheffing der be trekking, den heeren F. T. A. Cedee, G. J. Grobben, T. P. Katoen, C. Kramer, J. Mid dendorp, M. J. W. Rienks, P. J. C. Rom- bouts, G. J. Sonnenberg, J. de Vries, F. D. Wierstra en G. Zeilinga. Door het college zal voorts ontslag worden verleend aan de klerke mej. B. M. Wuis en aan den conciërge F. Bontes, terwijl de ar beidsovereenkomst met het personeel van het internaat der zeevaartschool zal worden op gezegd. Het ligt in het voornemen van B. en W. en dit geldt vooral voor hen die niet voor wachtgeld in aanmerking komen om het personeel, voor zoover dat eenigszins mogelijk is, in andere gemeentelijke betrek kingen te plaatsen, zij het dan ook voorloopig veelal in zeer tijdelijke betrekkingen. Z.h.s. nam de raad het voorstel van B. en W. aan. DIEFSTAL. Twee personen, die zich schuldig gemaakt hadden aan diefstal van prikkeldraad en eenige strandgoederen, werden door de politie aangehouden. MISHANDELING. Een bewoonster van de Gasstraat deed bfl de politie aangifte, dat zy mishandeld was. van 8 Juli 1941. BEVALLEN: M. H. C. KantVisser, z. E. Blomvan 't Hert, z.; J. Meijnen-Otten, z. ONDERTROUWD: W. J. Boelig en C. M. Hakkert; A. Harjer en G. W. Bos. GEHUWD. A. J. van Weelde en H. van Otteren. Uit de regeeringspublicatie inzake scheer wol is gebleken, dat de Noordhollandsche Wolvereeniging te Alkmaar de eenige in stantie is welke met de in ontvangstneming van scheerwol is belast. Voor de gemeenten: Anna-Paulowna, Cal- lantsoog, Den Helder en Schagen, is daarvoor aan alle bekende schapenhouders bericht ge zonden, om op een vastgestelden dag hun wol af te leveren by G. PLEVIER, Laan, Schagen, waar door deskundigen de wol zal worden gequaliflceerd en op rendement geschat. Er kunnen echter nog andere wolhouders zyn, die niet aan de wolvereeniging bekend zyn, b.v. slagers en anderen. Aan deze personen wordt blgkens de in dit nummér geplaatste adver tentie. op Maandag 14 Juli a.s. des namiddags, gelegenheid gegeven hun scheerwol af te leve ren. (Wol koopen of verkoopen ls verboden). Uitslagen. Dinsdag: Thor—Willemsoord (gestaakt met stand 55) De Roode HaanScheepsbouw 1 14 Programma. H.R.C.-terrein. Scheidsr. Hedenavond 7 uur. v. d. Hoff: B.W.W.—P.T.T. Hedenavond 7 uur, Helder-terreln. Scheidsr. Goudswaardt: Scheepsbouw Afdeeling L -W.T.B* Competitie-standen. Wy laten hieronder een adres voor slaap gelegenheid volgen: 1. Hoogschagen, Kleiweg 81, Breezand. B.W.W. 6 5 1 0 15— 5 11 R.W.J. 7 4 1 2 12—10 9 Gem. Werken 6 3 1 2 13—11 7 P.T.T. 6 1 1 4 5—13 3 W.- en Lichtbedr. 7 1 0 6 7—13 2 Afdeeling II. Scheepsbouw 1 8 7 0 1 38—11 14 L.B.D. 1 8 6 1 1 34— 9 13 De Roode Haan 8 4 1 3 20—13 9 DEBO 6 2 0 4 12—20 4 Torp.-Atelier 7 2 0 5 11—34 4 Walbedrgf 7 0 0 7 9—37 0 Afdeeling m. W.T.B. 8 8 0 0 49— 6 16 THOR 6 4 1 1 27—16 9 A.P.G. 7 3 1 3 11—18 7 Scheepsbouw 2 6 2 0 4 9—20 4 Willemsoord 8 2 1 5 15—21 5 L.B.D. 2 7 0 1 6 9—39 1

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5