Het sociale geweten der Duitsche natie opperbevel Politieke consequenties V estingoverblijfsels te ELBURG Britsche wapenfabrieken gebombardeerd Wie voert het Scherpeozeel uit haar asch herrezen Nederlandsche bloemen op de Duitsche markt Daifsch weermachthericht De aanmeldingen voor het Nederlandsche vrij willigerslegioen Amsferdamsche effectenbeurs Naar aanleiding van het bezoek dat Oberbefehlsleiter Ericht Hilgen feldt, leider van het hoofdbureau voor volkswelvaart, op het oogen- blik aan Nederland brengt, geven wij onze lezers een overzicht over het groot-Duitsche opvoedings- en verzorgingswerk van de N.S.V. 'dEN HAAG, 9 Juli. Het is een van de elementaire beginselen van het nationaal- •ociaüsme om bij de oplossing van alle pro blemen in het leven der gemeenschap ner gens halve maatregelen te nemen, maar met duidelijke doelstelling en uitvoering de pro blemen aan te pakken en tot een oplossing brengen. Met het aanwijzen van de N.S.V. als be voegde organisatie voor alle problemen der volkswelvaart heeft de leider van het hoofd bureau in de rijksleidine der N.S.D.A.P., Oberbefe-hlsleiter Erich Hilgenfeldt. na een jarenlange rusteloozen en duidelijken op- bouwarheid de grootste sociale organisatie der hulpgemeenschap opgebouwd, waartoe thans 15 millioen Duitsche menschen be- hooren als vrijwillige leden. 1,4 millioen mannen en vrouwen zijn als actieve mede werkers verbonden aan dezen dienst jegens de gemeenschap en het is een van de meest trotsche teekenen voor de levende idee, dat 99 procent van deze medewerkers honoris causa werken, d.w.z., behalve hun vaak moeilijke beroepswerk uren. avonden, zon en feestdagen voor dit sociale werk benut ten. Tot de kerncellen van voorbehoedende en verzorgende welvaartsmaatregelen behooren de instanties voor hulpverleening van „moe der en kind", waar, door het geven van raad, ideëele en materieëele hulp, werk ge daan wordt van onschatbare waarde voor de gezinnen in het geheele land. In 35.000 bureaux voor hulp en advies werkende Duitsche vrouwen, gedreven door innerlijken aandrang, voor de gezondheid en het wel zijn van moeder en kind. Bijna een half millioen moeders, met rond vijftigduizend zuigelingen en kleinkinderen, hebben in Duitschland een vacantie van vier weken doorgebracht in de heerlijk ge legen tehuizen voor herstel van jonge moe ders der N.S.V.. Ruim drie en een half mil lioen kinderen hebben door uitzending naar vacantieverblijven en gezinszorg volop ge noten en zijn lichamelijk aangesterkt. Onge veer twintigduizend bewaarscholen zorgen voor Duitsche kinderen. Zoo hebben in 194-0 alleen al achtduizend zoogenaamde oogst- bewaarscholen zorggedragen voor de kin deren van arbeidende moeders.Als speciale maatregel gedurende den oorlog heeft de N.S.V. in Duitschland 3294 hulpbewaarscho- 'en ingericht voor aanvullende bAiln en op voeding van Duitsche kinderen. Een zeer speciaal werk van voorzorg, dat voor volks gezondheid belangrijk is, verricht de N.S.V. met tandverzorging door middel van rijden de tandartsenstations der N.S.V. In totaal werden 2 duizend afzonderlijke maatrege len genomen voor tandbehandeling. 726.000 mannen en vrouwen, die zich bij een collecte verdienstelijk hadden gemaakt, kregen door bemiddeling van de N.S.V., va cantie. Binnen het bestek van den strijd te gen tuberculose werden 46.000 patiënten in sanatoria opgenomen. Hoe indrukwekkend deze op zich zelf staande getallen ook zijn, zij kunnen toch slechts een kleinen blik geven op het tota le werk van de N.S.V., dat in millioenen ge vallen raad heeft gegeven en hulp verleend en dat in de afgeloopen jaren thans en in de toekomst zijn neerslag zal vinden in het welzijn van het Duitsche volk. Bijna 200 millioen wordt jaarlijks door de leden in den vorm van bijdragen ter beschikking ge steld voor de uitvoering van deze maatre gelen en bovendien komen belangrijke dee- len van de inkomsten van het winterhulp- werk ter beschikking van deze instelling voor eigen hulp van het Duitsche volk. Men moet zich de sociale ellende inden ken, die juist in deze dagen in het z.g. Sov- ietparadiis aan den dag treedt, om de in drukwekkende prestaties op sociaal gebied geheel te kunnen overzien, welke in het Duitsche rijk in de jaren van de grootste inspanning op economisch en militair ge bied tot stand zijn gebracht Eerst op die wij ze krijgt men eenigszins een beeld van de groote geweldige sociale prestaties van het Duitsche volk en daarmede ook van de pres taties, waartoe het in een nieuwe orde ge komen Europa in normale tijden van den opbouw vermag te komen. Men ziet in, welk een ontzaggelijke kracht ligt in het parool, dat het Duitsche volk zich heeft gegeven voor dit ware socialisme van de daad: „Een volk helpt zich zelf." Hoofdkwartier van den Fuehrer, 9 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Aan het geheele oostelijke front heeft de strijd een succesvol verloop. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht wa penfabrieken in Birmingham, de rijkswerf en ravitailleeringsbedrijven in de haven van Plymouth en voor den oorlog be langrijke doelen in de havens van Great Yarmouth en Aberdeen gebombardeerd Het succes dezer aanvallen bleek uit vele groote branden. Bij luchtaanvallen op vlieg velden in het Zuidoosten van Engeland zijn homtreffers tusschen startende vliegtuigen waargenomen. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een koopvarder van drie duizend tot tot zinken gebracht en twee .vrachtschepen zwaar beschadigd. In den nacht van 7 op 8 Juli heeft een sterke afdeeling Duitsche gevechtsvliegtui gen door het werpen van bommen brand ver oorzaakt in tanks, pakhuizen, tankstations en petroleumraffinaderijen in de Britsche vloot basis Haifa. Bij vijandelijke pogingen om aanvallen te doen op de kanaalkust en de Duitsche bocht, hebben Duitsche jagers gistermiddag 11 Britsche jachttoestellen neergeschoten, waarbij slechts één Duitsche jager verloren ping. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op verschilelnde plaatsen in West-Duitschland brisant- en brandbom men laten vallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden Acht der aanvallende Britsche vliegtuigen werden door nachtja gers en afweergeschut neergeschoten. Bij de met succes bekroonde luchtgevech ten die gister bij het Kanaal gevoerd zijn, heeft het jachteskader Richthofen zijn 644ste overwinning in de lucht behaald én daarmede zijn totaal van den wereldoorlog bereikt. Daarbij behaalde luitenant Schnell zijn 38ste, 39ste en 40ste overwinning in de lucht." VELEN WILLEN DEELNEMEN AAN DEN KRUISTOCHT TE GEN HET BOLSJEWISME. 's Gravenhage. 9 Juli. Zooals in ver scheidene andere West-Europeesche landen, overtreft ook in ons land de geestdrift voor dienstname bij de Waffen S S. verre de ver wachtingen. Ook voor het Nederlandsche vrijwilligerslegioen stroomen de aanmeldin gen binnen aan het adres Stadhouderslaan 132, Den Haag. Honderden Nederlanders be grijpen in dezen tijd. dat zij niet langer werkeloos mogen toezien bij de groote beslis sing. welke thans in het oosten van Europa wordt uitgevochten, de beslissing tegen of voor het bolsjewisme, voor of tegen het va derland. voor of tegen God. volk en kerk Uit zeer bevoegde bron vernemen wij in- tusschen. dat niet alleen burgers en oud-mi litairen zich bij honderden opgeven, maar ook een groot aantal meldingen eekomen is uit de rijen der marechaussee. Zoo groot was onder de marechaussee de geestdrift voor deelname aan den kruistocht tegen het bolsjewisme, dat ruim 600 man zich hebben aangemeld. Deze 600 man zullen in korps- verbatid, onder eigen officieren, binnenkort vertrekken en vnl. ordedienst verrichten. Wij zullen den juisten datum van vertrek nog mededeelen. Dat het uitbreken van den oorlog tegen de bolsjewisten ook gevolgen zou hebben voor den binnenlandschen toestand, was een meet af voor ieder duidelijk. De Rijkscommissaris heeft het in de groo te betooging te Amsterdam op Vrijdag 27 Juni voorts onomwonden en in klare woor den gezegd. Deze woorden luidden als volgt: „Ik beschouw deze onze betooging", aldus de rijkscommissaris, „als het uitgangspunt voor de nationaal-socialistische reorganisa tie ook in Nederland,-die thans, nu de beslis sing in Oost-Europa valt. ook hier aangepakt moet worden. Daarom zijn alle instellingen en politieke ideeën, die reactionnair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden, en vooral die, welke eens tot helpers van het Marxisme zijn geworden, of zich de hulp van het Marxisme lieten welgevallen, een belet sel voor een gelukkige toekomst. Wij willen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrij maken voor deelneming aan den nieuwen opbouw. Het Nederlandsche volk moet in volledige gelijkgerechtigheid en met bijzondere erkenning van zijn be kwaamheden de hem toekomende plaats in nemen en het zal zijn eigen geluk en zijn welstand bevorderen, als het zich van den binnengedrongen joodschen, kapitalistischen. ten deele reeds nihilistischen en bolsjewisti- schen maar evenzeer van den verouderden recationnairen geest en dwang bevrijdt, en indien gij, nationaal-socialisten, geloovig en vol vertrouwen op de voorzienigheid en haar bestuur, de goede geesten bindt, die uw ou ders reeds eenmaal uw geestelijke en volk- VELEN ACHTEN ZICH GEROEPEN MAAR WIE IS DE UITVERKORENE? EEN CHEF VAN DEN GENERALEN STAF. WIENS SCHRIJVERIJ WERD AFGEKEURD. Stockholm, 8 Juli. Een V.P.B.- correspondent meldt: Men brengt zich juist in deze dagen te binnen, met welk een verbitterde woede de z.g. „zuivering" onder de hooge en hoogste legerautoriteiten in de Sowjet-Unie ter hand werd genomen. Hoewel het schijnt, dat de beulen van de Gepoe in den laatsten tijd zich een zekere verademing hebben gegund, dan wel dat zij meer in het verborgen wer ken. hebben de Sowjets toch nooit een stabiliscering der verhoudingen kunnen be reiken. Menigmaal is de vraag gesteld, wie eigenlijk aan het hoofd van het leger der Sowjet-Unie staat na de executie van ge neraal Toejasjefski. Men weet, dat een mi litaire commissie van twaalf hooggeplaatste generaals den commissaris van oorlog ter zijde staat en de voornaamste militaire be slissingen neemt. Men weet. dat ingrijpen de militaire hervormingen zijn ingevoerd, dat de discipline strenger is geworden, dat de groetplicht in eere is hersteld en dat de generaals weder gouden tressen en sterren dragen. Dit zijn echter slechts uiterlijkhe den. die ons niets te zeggen hebben over de paraatheid van het bolsjewistische leger, waarover men in Moskou zooveel ophef maakt. De veldtocht in Finland is ten slotte met succes bekroond, niet door de bolsje wistische oorlogvoering, welke de Finsche sche gezondheid in den strijd deden hand haven." Wie deze woorden van den rijkscommissa ris leest en overdenkt, weet, dat de demo cratie in ons vaderland niet slechts haar tijd gehad heeft, maar dat ze thans politiek geliquideerd wordt. De beslissing in het oosten van Europa be- tcekent tevens een politieke beslissing in het westen. De volledige breuk met het bolsjewisme beduidt ook een volledige breuk met al wat op het „volksfront" lijkt of geleken heeft. De bevrijding in het oosten is ook een be vrijding in het westen van Europa. Vandaar dat de woorden van den rijks commissaris zich vooral richtten tegen „die instellingen en politieke ideeën, welke eens tot helpers van het Marxisme lieten welge vallen", en met bijzonderen nadruk door hem daarbij gezegd werd, dat hij dit alles als zoovele „beletselen voor een gelukkige toe komst" van het Nederlandsche volk thans „opruimen" zou. Wie over deze woorden nadenkt, ziet de onafwendbare consequenties. Midden-Earopeesche taak. Het Nederlandsche volk behoeft om het liquideeren van de stelsels der Fransche re volutie niet rouwig te zijn. In ons land is tegen den geest van het „ni dieu ni maitre" (geen God en geen gezag) waarmee deze revolutie de 19e eeuw veroverde, inzonder heid van Christelijken kring uit, een zeer scherp en principieel verzet gevoerd. La ter is dit verzet geluwd en werden hoe langer hoe meer de ideeën der Fransche re volutie hier gemeengoed. De tegenstand, ook de christelijke tegen stand, verloor kracht. Anderzijds zette de Marxistische vloed op. De leidende figuren in de Westersche wereld gaven hoe langer hoe meer voet aan de volksfrontideecn. De Joodsche wereld won aan invloed en macht, en tenslotte heeft het contact Moskou-I en den de definitieve beslissing gebracht. Het oude Engeland zal dit laatste wel met eenige huivering meemaken, doch het is de consequentie van de politiek, die Enge land de laatste jaren gevolgd heeft en het is een verloren spel. Het is duidelijk, dat, in groot kader ge zien, de bezette gebieden van den invloeds sfeer dezer bolsjewiseering volkomen moe ten worden bevrijd, en om derwille der zuivering van den toestand in het algemeen, en om derwille van henzelf. De politieke restanten, van wat eens hier aan Westersche democratie bestond, zijn thans door het con tact Moskou-Londen definitief ge compromitteerd, en worden beletse len voor de aangewezen toekomst van het Nederlandsche volk De grdo- te „opruiming" in het Oosten van Europa moet mede 'n politieke „op ruiming" in het Westen worden, ook hier te lande. Twee revoluties. En met dit alles hangt onze „volledige ge lijkgerechtigheid" in het Germaansche volke- rengeheel natuurlijk ten nauwste samen. De grootste tegenstelling in dezen oorlog is de ideologische. Er botsen in dezen oorlog twee revoluties met elkander, de oude Fransche revolutie met haar laatste uitloopers in het bolsjewisme, en de jonge midden-Europee- sche revolutie. Dit ideologische front is sinds 22 Juli il„ den dag van den opmarsch tegen Moskou, verscherpt en versterkt. Wie niet volledig breken kan met alles, wat tot de oude revolutie behoort, en niet van harte het andere kamp kan kiezen, kan niet aan de „volledige gelijkgerechtigdheid" van ons land en volk in het Germaansche staten- en volkerengeheel medewerken. RADIODISTRIBUANTEN IN BOND VOOR PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. De commissaris van het N.V.Vheeft be- «loten, dat de handarbeiders, werkzaam bij de radiodistributie, georganiseerd dienen te zijn in de bij het N.V.V. aangesloten Neder landsche Bond van Personeel in Overheids dienst. Het N.V.V. vertrouwt, dat hiermede aan de heerschende verwarring op dit terrein een einde zal komen en dat alle werklieden bij de radiodistributie werkzaam, zich zoo spoedig mogelijk bij den genoemden bond zullen aansluiten. DR. IR. RINGERS STELT NIEU WE WONINGEN IN GEBRUIK. Scherpenzeel, één der plaatsen in Neder land, welke door het oorlogsgeweld van Mei 1940 naar verhouding het zwaarst heeft geg leden van de 500 huizen werden er 475 beschadigd, waarvan 80 geheel verwoest is uit haar asch herrezen. Gisteren vierde het dorp feest. In het midden der dorpelingen was de algemeen gemachtigde voor den we deropbouw. Dr. Ir. J. A. Ringers. met vele van zijn naaste medewerkers en talrijke ander autoriteiten De dorpsfanfare speelde vroolijke marschen en van vele huizen waaiden nationale vlagen. Deze feeststem ming in het dorp had een zeer bijzondere reden. Dezen dag immers werden de eerste, op de puinhoopen van de oude, geheel nieuw opgebouwde woningen en winkels in gebruik genomen en het was Dr. Ir. Ringers, die de ze uitzonderlijke plechtigheid op symboli sche wijze verrichtte, door met een grooten bronzen sleutel, voorzien van het tyapen van Scherpenzeel, een winkelperceel op het Kerkplein te openen. BRANDPLAATJES BOVEN NEDERLAND UITGESTROOID. In den vorigen nacht vlogen verscheidene Engelsche vliegtuigen boven ons land. Behalve brisant en brandbommen werden ook vrij veel brandplaatjes neergeworpen. De daardoor hier en daar ontstane bosch- en heidebranden werden snel gebluscht. Door luchtdruk ontstond hier en daar ook nogal glasschade. In een stad in Limburg werd een huis vernield en in brand gezet. Helaas werden vier der bewoners van dit huis zwaar gewond. VERBOUWT KOOLZAAD! 's-Gravenhage. 9 Juli. De voor Donderdag 10 Juli van 19.4520.00 uur vast gestelde radiolezing over den zender Hil versum I van ir. W. C. van der Meer over het onderwerp „Verbouwt koolzaad!" is ver zet naar Dinsdag 15 Juli. zelfde uur en zelf den zender. Berlijn 9 Juli (A.N.P.) Het Nederland sche Perskantoor meldt: Duitschland, vooral Berlijn, zat de laatste week van Juni en de eerste week van Juli nagenoeg zonder Nederlandsche bloemen. Het contingent voor het tweede kwartaal, hoe groot het ook geweestj was, bleek vol ledig te zijn uitgeput, terwijl het Contingent voor het derde kwartaal nog niet liep. Het ontbreken van Nederlandsche bloemen ver oorzaakte groote schaarschte op de Duitsche bloemenmarkt. Vanaf de tweede week van Juli zal Nederland weer dagelijks bloemen aan Duitschland leveren. Het contingent voor het derde kwartaal is den importeurs intusschen eenigszins tegengevallen. Het is kleiner dan dat voor het tweede kwartaal, al is het ook grooter dan het gemiddelde der laatste drie derde kwartalen. Hoe groot het contingent voor het tweede kwartaal ook was, het was nog lang niet groot genoeg. De Duitsche productie is in vergelijking met het vorige jaar nauwelijks toegenomen. De vraag van het Duitsche pu bliek is echter veel grooter geworden. Dit hangt samen met de voortdurend toene mende welvaart in Duitschland cn.... met het ontbreken van bonbons en andere snoe perijen die men vroeger, wanneer men een bezoek bracht, voor de gastvrouw, den zie ke of den jubilaris kon meenemen. Men kan het haast in Duitschland nog enkel met bloemen zeggen. Vandaar, dat de bloemen- importeurs gehoopt hadden, dat de climax overtrof, doch door overmacht. de overweldigende Een legeraanvoerder, die de vuur proef nog niet heeft doorstaan. Chef van den generalen staf van het leger der Sowjet-Unie is Sjaposjnikof, een man, van wien men in het buitenland weinig af weet. Sjaposjnikof is een van de weinige officieren van het oude tsaristische leger, die door de bolsjewieken niet naar de an dere wereld is geholpen. Hij heeft de acade mie van den generalen staf in St. Peters burg afgeloopen en werd gedurende den wereldoorlog als stafofficier bij een infan teriedivisie ingedeeld. Hij had echter nooit gelegenheid, zich door iets bijzonders te onderscheiden. Daar hij onmiddellijk bij het begin van de roode revolutie met vaan del en trom overliep naar het kamp van de bolsjewieken en door zijn ijver het ver trouwen van Lenin en van Stalin wist te winnen, werd hij eerst bevorderd tot com- mandeerend generaal van het militaire district van de Wolga en later tot hevelheb ber van de botsj,ewistische militaire aca demie. Nu begon Sjaposjnikof zich" een soort van Russische „Moltke" tc voelen en schreef 'n werkje, dat de basis van de bolsjewistische oorlogskost moest vormen: De generale staf is het brein van het roode leger". Dit werkje werd echter afgekeurd als zijnde onvoldoende en niet opgenomen in het leer plan van de academie. Als hevelhebber van het militaire district St. Petersburg ver stond hij de kunst, zich zeer geschikt op den achtergrond te houden, zoodat zijn naam niet wérd genoemd bij. de vele mili taire processen en het wantrouwen van Sta lin niet werd opgewekt. Ziin prestaties als chef van den generalen staf zijn nooit ernstig op de proef gesteld. Van slofemaker tot maarschalk De naam van maarschalk Worosjilof is hekend: over het algemeen weet men echter niet veel van zijn militaire carrière. Van beroep is hij oorspronkelijk slotemaker: hij heeft slechts een volksschool met twee klassen bezocht. Bij het uitbreken van den wereldoorlog werd hij als vakarbeider te werk gesteld bij een kanonnenfabriek en vrijgesteld van den dienst bij het leger. Hij ontpopte zich spoedig als aanhanger van de revolutionnaire groepen en onderscheidde zich als bolsjewistisch agitator. In 1918 werd hij gekozen als commissaris voor de Oekraïne. In 1919 nam hij aan de zijde van den later tot „maarschalk" bevorderden Boedenoeyj deel aan den veldtocht tegen Polen, die op den terugtocht uit Warschau uitliep en eindigde met den vrede van Riga. Worosjilofs militaire bekwaamheden wer den zoo hoog aangeslagen, dat men hem benoemde tot „volkscommissaris voor de landsverdediging". In deze hoedanigheid kwam hij in nauw contact met Stalin, dien hij steeds krachtig steunde en wiens vertrouwen hij bezit. Zijn nauwste medewerker is maarschalk •Tegoref. die tijdens het Tsaristische regime gedurende korten tijd de officiersepaulet ten heeft gedragen. Toen na den oorlog tusschen de Sowjet-Unie en Japan de eer ste revolutionnaire woelingen uitbraken, toonde .Tegoref zoo openlijk zijn svmpathie- en voor de optandelineen. dat hij gedwon gen werd zijn regiment te verlaten en in de reserve werd geplaatst. Tn 1917 werd hij voor den krijgsraad gedaagd en alleen gered door de Kerenskv-revolutie. Hii voegde zich nu openlijk bij de bolsjewie ken en sloot nauwe vriendschap met Sta lin. die later beloond werd met een hooge mdifaire waardigheid en den maarschalks staf. Meer revolutionnair dan militair. Verder zijn er nog heele rijen generaals en maarschalken, van wie maarschalk Ti- mosienko het meeste op den voorgrond treedt. Al deze „maarschalken" en „gene raals" bezitten meer verdiensten als revo lutionnair dan als militair, ozoals b.v. de hierboven genoemde maarschalk Boedenoevi De laatste jaren is er ongetwijfeld veel veranderd in de Sowjetlegers Men heeft hun* ook een „nationalen geest" trachten in te prenten. Doch of zich onder de bolsjewisti sche aanvoerders ook werkelijke leiders be vinden, zal nu moeten blijken. Kalme handeL Hooger koersp«H Onregelmatige marktontwlkke. ling. Nederlandsche beleggip. gen goed prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1941 I 4 99 11/16-99 13/16 100-99 13/16 Nederland 1940 I 4 100 7/16 1003,4 Nederland 1940 II 4 99 7/16 99% Idem met bel fac. 100 7/16 100% Nederland 1938 3.3% 93-93% 93 3/16-93 7/16 Oost Indië 1937 3 94% Oost Indië 1937 A 3 933/8 93% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam *37 I 3% 95»% 95% •s Grav. '37 I 3% 98% N. Holl. '38 3 883% N.-Holl. '38 II (3%) 3 93 92% R-dam '37 I III 3% 93 93% Z.-Holland 1937 3 93% 94% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 99 98% AANDEELEW. BANK. EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank' A 194 195 Ned. Ind. Handelsb. A 130 132 Ned. Handel Mij. c.v. A 134 13% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.KU. 141%144% 145-147% Centr. Suiker Mij. 208 210 Fokker g. A. 185 Lever Bros en Unilever cv.A 121-124% 1271/4-125% Ned. Ford 314 314 Philips G B.V.A, 227%-230 2271/2-230% Philips pref. A. 155 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 243%-247%' 247-249% SCHEEPVAART'MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 114-116 1173,4-116 Kon. ,Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 164-165 164-151 Kon. Paketvaart A 233 242 Ned. Scheepv. Unie A. 175-177 179^4-178 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N.I.S.U. 427-432 434%-426 240 233 233% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 212-215 222 Deli Mij. cv. A. 2853,4-287% 287-28$ Senembah 218-219 222-225 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 270-274 280-276 Deli Batavia Mij. A. 2193% 222 in de bloemencontingenten voortgeduurd zouden hebben. Voor den kleinhandel ia eveneens de verlaging van het Nederland- sche bloemencontingent een onaangename verrassing. Gewone veldbloemen heeft Duitschland op het oogenblik genoeg. Wat ontbreken zijn de z.g. edele voortbrengselen, waar Nederland specialiteit in is en blijft. Het is thans ook in Duitschland rozentijd." Het zijn echter gewone rozen, die in Duitschi land bloeien. De Nederlandsche edelrozeiï met langen steel, de z.g. Amerikaansche an« lers, die eveneens uit Nederland moeten ko» men en andere edele dochters van Flora ont breken op het appèl. Ook het bloembollencontingent blijft om der de hooggestelde verwachtingen. Daar komt nog bij. dat de Nederlandsche bloem- bollenpn.izen intusschen belangrijk opgeloo- pen zijn, zoodat de importeur minder waar voor zijn geld krijgt. El burg, 9 Juli. Reeds geruimen tijd is men in het oude Zuiderzeestadje Elburg bezig de oude vestingwerken bloot te leg* gen. Van de schiefkamers in de wallen, waarvan men het bestaan vermoedde, zijn er vuf uitgegraven en thans zijn drie van gegraven kamers gerestaureerd. In •„nJ ruim'en heeft mon een interessante vondst gedaan, namelijk een oude zooge* naamde walbus. een typisch kanonnetje, zooals men er in Nederland niet meer bezat, r!. oe eeeds eer uitgegraven schietkelder oezit Elburg thans vier van deze oorspron- Keipke vestingwerken. Thans bestaat het Plan om twee reeds ontgraven schietka- mers buiten de voormalige Goorpoort te restaureeren. De stadsentree aan de zuid' zqde zou_ door uitvoering van dit ontwerp zeer fraai kunnen worden en zou een goed oeeid kunnen geven van de oud-Nederland- sche vestingbouw. Met de prachtige Hee|V Poort en de even fraaie Vischpoort heeft Llburg overblijfselen van oud-vaderlandscb# vestingbouw, die zeer zeker de moeite van instandhouding waard zijn. De bestaande ondergrondsche verdedigingswerken, de on- ciergrondsche gang mot de kanonkamers ziin fraai van aanleg en uitvoering en her inneren aan den tijd. dat Elburg z.ijn grachten, stadsmuren, rondeelen, poorten! en torens heeft gekregen. De oudste deelett van deze overblijfselen dateeren uit het ein de der 14e eeuw. terwijl de belangrijkste thans nog aanwezige werken van later da tum zijn en wel uit het laatste der 16® eeuw. Door deze restauratie aan de oude vestingwerken heeft Elburg niet alleen het uiterlijk van het stadje een schooner aan zien gegeven, doch het heeft hierdoor te vens bijgedragen tot het verrijken van dé kennis der vaderlandsche historie cn vaG de oud-Ncderlandsche krijgskunde.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2