Groote betooging van den Reichsarbeitsdienst Aspirin HET RAADSEL AAN BOORD Rede van den rijkscommissaris Radioprogramma Italiaansch weermachtbericht Duitscb weermachtherichf Het journalistenkamp op de Cannenburgh De arbeidsdienst is dienst aan het volk, moet eeredienst voor het volk zijn. Aan den vooravond van de groote demon stratie van den reichsggbeitsdienst op Hout- rust heeft deze dienst Zaterdagmiddag op het Lange Voorhout een défilé gehouden voor Ober Arbeitsfuehrer Bethmann, leider van den arbeidsdienst in Nederland. Wij geven nog even in het kort het doel van den reichsarbeitsdienst weer. Alle jon- gemenschen, jongens zoowel als meisjes, zon der onderscheid van afkomst of maatschap pelijke klasse worden in gemeenschappel. arbeid voor de nationaal-socialistische volks gemeenschap bijeengebracht. Zij worden op gevoed tot discipline en persoonlijke bereid willigheid tot het brengen van offers. Zij betrachten ware kameraadschap en hun wordt waardeering bijgebracht voor den lichainelijkcn arbeid. Zij gevoelen zich dus in gez'amenlijken dienst voor het vaderland en voeren thans dien dienst uit in de moei lijkste omstandigheden. Aan het défilé namen omstreeks 1000 man deel. Aan de groote betooging, gistermiddag gehouden, namen deel ongeveer 1000 man, alsmede 100 meisjes van den Duitschen ar beidsdienst. Het geheel stond onder leiding van oberstarbeitsfuehrer Bethmann. Op de eere-tribute hadden plaatsgenomen de rijkscommissaris, rijksminister Seyss In- cfuart, de bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers Christian- sen, de commissaris-generaal voor bijzon dere aangelegenheden, Schmidt. de oberste SS- und Polizeifuehrer, SS- brigadefeuherer llauter, en vele andere vertegenwoordigers van staat, weermacht en partij. Van Neder- landschen arbeidsdienst Breunese, de leider der N.S.B. Ir. A. A. Mussert en de leider der N.S.N.A.P., Dr. E. H. van Rappard. Klokslag 4 uur marcheerden de jonge mannen van den arbeidsdienst het veld op, de blinkende spaden over den schouder. Stram marcheerden de forsche knapen, dof klonken de laarzen op het veld. Deze jonge mannen en deze jonge meisjes toonden reeds door hun houding bewuste menschen te zijn, te weten welke taak zij op het oogemblik te vervullen hebben en welke taak hen nog in de toekomst wacht. Een spreekkoor. In dit spreekkoor spel kwamen geest en doel van den arbeidsdienst tot uiting. De eerste sprekersstem begon met de verkla ring dat het geen schande is te vallen, doch wel een schande is te blijven liggen. Herin nerd werd er vervolgens aan, dat Duitsch- land den vorigen ooj-log heeft verloren, niet door het versagen van zijn soldaten, doch doordat de Brit de vrouwen en kinderen thuis uithongerde en doordat de Jood in Duitschland zelf verraad pleegde door het volk zijn Germaanschen aard te doen ver geten en het beroofde van eer, trouw, moed en geloof. Het volk stortte in en hierdoor stortte het front ineen. Wederom kwam nu de Jood en predikte, dat de arbeid een vloek is en dat de Duitsche. arbeider een vader- landlooze proletariër was. Toen kwam Adolf Hitier, de Fuehrer. Hij leerde, dat arbeid geen schande is. Hij zei- de: „Eerst den arbeider en acht den arbei der hoog". Arbeid is thans geen vloek meer, arbeid is zegen en beteekent eer. leder, die arbeidt schraagt zijn volk, hij die niet werkt, verraadt zijn land. Dit wil de arbeidsdienst ook leeren, dat de handenarbeid niet minderwaardig is. Het vooroordeel tegen den handenarbeid wordt in den arbeidsdienst uit den weg ge ruimd. REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. In een rede heeft de rijkscommis saris rijksminister Dr. Seys Inquart laten uitkomen, dat het thans gaat om het zijn of niet-zijn van het Duitsche rijk, doch bovendien gaat het thans piet meer om het Duit sche volk of het Duitsche rijk al leen. Iedereen moet thans begrijpen, dat het gaat om het bestaan en de toekomst van Europa. De duizenden jaren oude kuituur van het avond land, welke wij van onze voorouders hebben overgenomen en welke wij weer willen nalaten aan onze kinde ren en kleinkinderen, staat op het spel. De strijd van Duitschland is tevens een strijd om het bestaan van Europa en om de kuituur van het avondland. De jonge menschen in den arbeidsdienst zijn hierbij op de eerste plaats de jonge mannen. Voor hen is de arbeidsdienst te vens een voorbereiding voor een tateren taak, namelijk den eeredienst met do wa pens. Want hierover zijn allen het eens, deze oorlog zal niet ophouden voor de Duit sche vanen definitief hebben gezegevierd. Wanneer het eenmaal vrede zal zijn en de boer terugkeert naar zijn land en de arbei der naar zijn werkbank, wanneer dan weer alle goedgezinden hier zullen bouwen aan het groote sociale werk van het nieuwe gewonnen Europa, dan zullen de leden van den Arbeidsdienst kunnen zeggen: „Ja, wij hebben toen het uur der beslissing meege maakt. Wij hebben met onze achttien jaren volbracht, wat men maar van een Jongeling van achttien jaar kan eischen." In den Arbeidsdienst wordt de Duitsche jeugd opgevoed voor zijn verdere taak in het leger, in de partij of waar zij verder haar plaats zal* vinden met het doel de op dracht te vervullen, welke elke Duitscher thans vervullen moet, namelijk na den strijd om het bestaan van 't rijk en na den strijd voor een nieuw Euz-opa alles in het werk te stellen dit bestaan voor altijd te verzekeren. Dit is de groote taak voor de toekomst van de nationaal-socialisten van het jonge Duitschland, dat thans wordt gebouwd met het bloed van zijn zonen. Met het bloed van de nationaal-socialisten van geheel Europa moet het nieuwe Europa voor alle eeuwig heid beveiligd worden. „Aantreden en vechten". Wij allen zijn geplaatst in dezen tijd en misschien komt hier of daar iemand, die zegt: „Met welk recht staat gij daar, waar om wilt gij nationaal-socialisten opeens hier bevelen?" Het antwoord is dan zeer eenvou dig, omdat het gaat om het bestaan van Europa. De oorlog heeft zijn hoogtepunt be reikt op het oogenblik, waarop het bolsje wisme staat aangetreden voor den oorlog, allen die thans als vijanden tegenover ons staan zijn thans ontmaskerd als de helpers van het nihilisme, die alle krachten van het avondland, zooals eer, trouw en kuituur, willen vernielen. Kameraden, de beslissing is thans duidelijk. Wie de beslissing niet ziet is niet in staat deze te zien en men kan zic/h niet verontschuldigen, nu, terwijl Chürchill arm in arm gaat met het bolsje wisme tegen Europa, met te zeggen: „Ik doe mee, maaren blijft toezien. Op het oogenblik geldt alleen de daad. Nu millioe- ncn soldaten naar het Oosten marcheeren, geldt nog slechts: „aantreden en vechten." Wanneer iemand nog vragen wil, waar neemt gij het recht vandaan, dan is het antwoord:; „Het reoht, dat is het bloed van onze vaders, broeders en zonen, dat thans in het oosten vloeit. Een hooger recht is er niet." Wie zich hiertegen wil verzetten, hij plaatst zich tegenover onze pantserwagens en kanonnen. Wij hooren hem niet meer, want wij voltrekken het lot en daarom, kameraden van den arbeidsdienst en meisjes al is de dienst zwaar, *wordt hard, wanta ook gij voltrekt mede het lot. Na de rede van den rijkscommissaris be tuigden allen hun geloof in volk en JFuehrer en legden de gelofte af steeds te zullen han delen volgens eer, trouw moed en geloof en liefde voor den Fuehrer tot den dood. CYPRUS BESTOOKT. Rome, 13 Juli (Stefani) Het 403e communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „In het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze afdeelingen vliegtuigen her haalde malen de vijandelijke basis van Famagosta op Cyprus aangevallen. In Noord-Afrika zijn in den sector Tobroek vijandelijke aanvallen, die werden onder nomen met tanks en gesteund door krach tig artillerievuur, afgeslagen met zware verliezen voor den vijand. In de Egyptische woestijn hebben onze bommenwerpers vooruitgeschoven vijandelij ke Iuchtbases getroffen, alsmede stellingen en opslagplaatsen te Mersa Matroeh, waar brandstofvoorraden in brand geraakten. Tus schen Sidi el Barrani en Boegboeg hebben jagers gemechaniseerde Britsche strijdkrach ten met machinegeweervuur bestookt. Ver scheidene gepantserde auto's werden on bruikbaar gemaakt en vernield. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghasi en Derna. In Derna werd een militair hos pitaal getroffen. In Oost-Afrika wederzijdsche bedrijvig heid der artillerie in den sector Wolsjefit (Gondar) Tengevolge van de vijandelijke luchtaanvallen, die onlangs op Tripolis zijn gedaan, zijn 22 menschen,. onder wie 14 Ita lianen, omgekomen en 54 personen, onder wie 34 Italianen, gewond. daOit In LUS! SLOTAVOND WERD EEN GROOT SUCSES Het aloude kasteel „Cannenburgh" te Vaas- sen, dat de laatste vier weken was bezet door de journalisten, die in kampen van elk een week, voorgelicht door tal van deskun dige inleiders, bezinning zochten voor de brandende vraagstukken van den nieuwen tijd, en in ware kameraadschap hun gedach ten uitwisselden over deze levensproblemen, toonde Zaterdagavond op de reünie van alle kampdeelnemers eén uitzonderlijk beeld van de nieuwe persgemeenschap. Want zeer velen van de kampdeelnemers waren op dezen avond weder naar het kasteel getogen, dat hun tijdens hun verblijf als een eigen tehuis was lief geworden, om opnieuw te getuigen van hun vasten wil in de toekomst als goede volksvoorlichters op te treden, en om nog eens aangename kamp herinneringen op te halen. Ook tal van autoriteiten en andere func tionarissen gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling in het slot van dit voor de Nederlandsche pers zoo belang rijk gebeuren. Tot hen behoorden o.m. Dr. T. Goedewaagen. secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kun sten en de heeren Max Blokzijl en Ooster- baan van dit departement. Allen waren het volmondig er over eens, dat dit eerste zomerkamp voor journalisten een groot succes is geworden. Dr. Goedewaagen huldigde allereerst den algemeenen organisator van dit eerste jour nalistenkamp, den heer A. Meyer Schwen- cke, als initiatiefnemer en als man van de ideën en bood hem een fraai schilderij van Jos Rovers aan. Vervolgens sprak de secretaris-generaal woorden van lof tot den cultureelen leider van het kamp, drs. W. Goedhuys, onder aan biedingvan een serie boekwerken „das Dritte Reich im Aufbau" Eveneens een fraai geschenk overhandig de Dr. Goedewaagen aan den heer Lear- bucli, den-kampleider, den man van den daad, die dit kamp heeft geleid met een energie, elke bijna aan het bovenmensche- lijke grensde en wiens leiding dan ook bij alle kampdeelnemers zeer hooge waardee- ring heeft gevonden. De heer Meyer Schwencke constateerde, dat allen hebben medegewerkt om dit eerste zomerkamp zoo goed mogelijk te doen sla gen. Door dit kamp, aldus Dr. Goedhuys, zijn we gestaafd in ons vertrouwen op de gees telijke kracht van het Nederlandsche volk en in het bijzonder van de journalisten. Open en eerlijk zijn hier alle vraagstukken in bespreking gekomen en daarbij hebben we kunnen constateercn, dat er een veel grootere overeenstemming tusschen de jour nalisten over de nieuwe problemen bestaan dan tot dusver ooit is gebleken. Hierna volgde op het voorplein een avond van vroolijk jolijt. Een plechtig oogenblik was het, toen al len waren aangetreden voor de vlaggenpa- rade en bij trompetsignaal en tromgeroffel de vlag van den toren voor de laatste maal werd gestreken. Nadat de heer Meyer Schwencke ten slot- tt de hoop had uitgesproken, dat de deel nemers aan dit eerste zomerkamp bij de hervatting van hun werkzaamheden zich krachtige medewerkers zullen toonen aan de vorming van de nieuwe volksgemeen schap, was deze plechtigheid geëindigd. STEEDS MEER GRASDROGERIJEN IN FRIESLAND. Daar de veevoedervoorziening in oorlogs tijd extra zorgen vraagt, is het van belang, het gras zoo nuttig mogelijk te besteden. Vandaar ook dat in Friesland den laatsten tijd de grasdrogerijen als paddestoelen uit den grond verrijzen. Alle drogerijen werken dag en nacht op volle toeren en de wagens met gras rijden af en aan. Het is thans zeer bedrijvig in het Fricsché greidgebied. ZEGE IN SOVJET-RUSLAND. Hoofdkwartier van den Feuhrer, 13 Juli (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal bericht is gemeld, is de Stalin-linie door moedige be storming op alle beslissende punten door broken. De uit Moldavië oprukkende Duitseh-Roemeensche legers hebben den vijand over een breed front tot over den Dnjestr teruggeslagen. Van Galicië uit ach tervolgen Duitsch-Slowaaksch-Hongaarsche troepen den vluchtenden vijand. Ten noord oosten yan den Dnjestr staan Duitsche troe pen tot voor Kiev. Ten noorden /van de Pripet-moerassen is de krachtig versterkte linie aan den Dnjeph genomen. Daarmede is het centrum van ons aanvalsfront ver legd tot 200 km. ten oosten van Minsk. Wi- tebsk bevindt zich sedert 11 Juli in onze haneftn. Ten oosten van het Peipsimeer rukken Duitsche gepantserde afdeelingen naar St. Petersburg op. Onze luchtmacht heeft door vernieling van het vijandelijke spoorwegnet den tegen stander nu reeds iedere verdere mogelijk heid tot het ondernemen van een tegenoffen sief in groote stijl ontnomen. Bij talrijke vijandelijke legergroepen doen zich ontbin dingsverschijnselen voor. De aanvoeren, die noodzakelijk zijn voor de voortzetting der operaties van onze gepantserde afdeelingen, hebben inmiddels de vroegere Stalin-linie bereikt. In het oosten der Oostzee heeft een motor torpedoboot een Sovjetkoopvaarder van 3500 ton getorpedeerd. Het schip móet ver loren geacht worden. In Noord-Afrika is een nachtelijke Brit sche poging om een uitval uit Tobroek, te doen, na voorbereiding door krachtig ge schutvuur. verijdeld. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben brand veroorzaakt in munitievoorraden bij Mersa Matroeh. Zij hebben te Tobroek batterijen van het afweer geschut tot zwijgen gebracht en munitie- voorraden vernield. In den strijd tegen de Britsche scheep vaart heeft de luchtmacht in den afgeloo- pen nacht voor de Z.O. kust van Engeland een vrachtschip van 4000 ton vernietigd. Ge vechtsvliegtuigen hebben havenwerken aan den mond van de Theems en in het zuid westen van Engeland gebombardeerd. Aan de kanaalkust zijn gisteren drie vijandelijke jagers bij luchtgevechten neergeschoten en drie vijandelijke gevechtsvliegtuigen door afweergeschut van de marine In den afgeloopen nacht hebben zwakke vijandelijke afdeelingen bommen op het kustgebied van Noord-West-Duitschland la ten vallen, zonder schade van beteekenis aan te richten. Twee aanvallende gevechts vliegtuigen werden door nachtjagers neer geschoten. De 1ste luitenant ter zee Schuetze heeft tot dusverre in totaal 37 schepen tot zinken ge bracht en daarmede als zevende duikboot commandant meer dan 200.000 tno scheeps- ruimte vernietigd. MILITAIR BONDGENOOTSCHAP LONDEN—TSJOENGKING? Tokio, 12 Juli (D.N.B.) Op grond van een officieus Domei-bericht uit Nanking Pu. bliceert de geheele Japansche pers groot op gemaakt, dat men binnenkort het sluiten van een militair bondgenootschap tussch«a Engeland en Tsjoengking verwacht. Voor het sluiten yan ditpact zal de com, candant van de Britsche strijdkrachten ja het Verre Oosten, generaal Down, zich bin nenkort naar in het bericht wordt gezegd, naar Tsjoengking begeven, dat in verband met den nieuwen toestand sneller beslist heeft dan tot dusver werd aangenomen. Tsjoenking zal zich bij de nieuwe overeen komsten waarschijnlijk verplichten tot het zenden van troepen naar Birma, alsmede tot het leveren van arbeidskrachten voor Engeland. ONGEVAL BIJ ATHLETIEKOEFENING. Op een bijterrein van het stadion te Am sterdam is gistermiddag een 18-jarige tthleet bij het hindernisspringen komen te vallen, De man bekwam inwendige kneuzingen en werd door de G.G. en G.D. naar het Wilhel- mina gasthuis gebracht. DINSDAG 15 JULI 1941. Hilversum I, 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelconcert, 12.00 Amusementsorkest. 12.25 Het kwartier van den arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Pianovoordracht. 1.30 Sprankelende middagklanken. 3.30 Zang met pianobegeleiding. 4.00 Cursus „Ons geloof en ons werk" (Voor bereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurs* berichten. 5.30 De Mandolinisten. 6.00 Causerie „Ons planetarium". 6.15 Vroolijk programma. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Zang met pianobegeleiding. 7.45 Voor den boer. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Amusementsorkest en solist. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Uitzending in de Engelsch* taal: „Economie News from Holland". Hilversum II. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Molto Cantabile en planomelodieën. 12.00 Berichten. 12.15 Orkest Malando en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 De Ramblers. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 De Haarlemsche orkestvereenlging en gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Muziek langs de oevers van den Congo", causerie (met gramofoonmuziek). 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws- economische- en beurs berichten. 5.30 Ensemble Jonny Kroon. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Cyclus „Land en landschap", 6.30 Pianospel. 6.45 De jeugdsportclub. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Causerie „Sport en lichamelijke opvoe ding voor de vrouw". 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotooneel. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding (Voorbereid door het Vrtl- zinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.0510.15 Politiek weekpraatje. Feu il le tor door E. Philips Oppenlieim 18 Hjj dacht na. Niet veel bizonders, maar wat ik heb is tot je dienst. Ham, steurgar nalen, salade, kaas en een wit wijntje. Een godenmaaltijd dus! riep zij. Mag ik dan blijven en meeëten? Natuurlijk. Ik zou visch gehad hebben ook, maar die verwenschte kanonneerboot jaagt alle visschen weg. Maar Auguste kan aardappels bakken. Toen ik laatst hier was, rook het er zoo heerlijk naar! Welnu, dan zul je gebakken aardappels hebben, beloofde hij. Zij zuchtte voldaan. O, hoe heerlijk om honger te hebben! mompelde zij. - Tot ik den familietoorn weer te trotseeren krijg, zal ik mi) volmaakt gelukkig voelen. Waarom laat je mij dan geen aanzoek om je doen, Lucienne? vroeg hij. Dan zou je familie je niet meer lastig vallen. Zij streelde zijn hand. Omdat ik dezen verrukkelijken zomer onder geen voorwaarde bederven wil. Of nog verrukkelijker maken. O neen, antwoordde zij. Het zou niet half zoo pikant zijn, indien ik openlijk hier mocht komen om een paar uurtjes met je door te brengen, in plaats van in t geheim, wanneer een ieder denkt dat ik ergens anders ben. Mijn moeder zou het niet zoo erg vin den zij flirt zelf nog wel eens graag maar met vader is het anders. Hij is zoo vreeslijk conservatief. Hij wou alles van je weten, en daar weet ik zelf zoo weinig van. Wildburn fronste even. Zijn gezicht kreeg een andere uitdrukking. Wat al zoo? vroeg hij. Finantieele positie maatschappelijke betrekking mijn stamboom dat soort gekheid? Dat soort gekheid wordt van tamelijk groot belang geaent, antwoordde zij een wei nig gemelijk. Maar dat een oogenblik daargelaten, zou hij willen weten wat je hier doet, alleen op een geheimzinnig jacht, dat iedereen wenscht te koopen. Niet iedereen, verbeterde hij. Alleen de sprookjesprinses, die er naar toe zwom en verdween, na mijn boeltje overhoop ge haald te hebben. En dan je beroemde staats man Mermillon en zijn vriend, de bankier de Brett. Geen enkel ander, zoover ik weet. Weet dan, dat er nog een liefhebber voor is! riep zij. Ik wil het ook koopen, Hamer. Wees niet zoo kinderachtig, wees hjj haar terecht. Ik zag in Marseille het jacht van je vader, de „Hermione". Het is twintig maal zoo groot als dit, een drijvend paleis. ik wil iets hebben, dat ik met een beetje hulp zelf navigeeren kan, zei zij. Ik wil dit jacht, en geen ander. Hij keek haar peinzend aan, stak een siga ret op, leunde achteruit en blies een rook wolk de lucht in. Om het weer te verkoopen? vroeg hjj eindelijk. Wat ben jij slim! riep zij. Ik zou het liever niet doen, maar voor de verleiding kun nen bezwijken. Maar, Hamer, niet dan nadat ik alles beklopt en onderzocht en de planken opgebroken had. Wanneer ik mij dan van het geheim meester gemaakt had, of overtuigd was dat er geen bestond, zou ik het mis schien weer van de hand doen. Maar ik heb overal nasporingen ge daan, zei hij. Luister echter. Ik vind het zeer eigenaardig, dat jij je ook geschaard hebt onder hen, die dit jacht «venschen te be zitten. Ik zal het je met genoegen geven, Lucienne, als huwelijksgeschenk. Wat zeg je daarvan? De ideale minnaar, mompelde zij. Ik zal al het noodlge met je vader be spreken, wanneer jij het zegt, ging hy voort. Er zijn een paar dingen niet naar zjjn zin, maar ik geloof niet, dat hjj ernstige tegen werpingen zal maken. Niemand is natuurlijk goed genoeg voor jou, lieveling. Hjj boog zich tot haar over. „Vind je dat werkeljjk? Natuurljjk. Dan mag je mij een kus geven. Hij liet het zich niet tweemaal zeggen. Haar armen lieten hem eenige oogenblikken later met tegenzin los. Ik kan mij mezelf nog niet goed als getrouwd man voorstell.n, zei hij nu. Je zult heel wat met mjj te doen krijgen, ge loof ik. Ik zal tevreden met je zrjn zooals je nu bent, antwoordde zjj. Wees nu een goede iongen en haal een cocktail voor mij. -Binnen twee minuten, beloofde hij. Hij keerde binnen den gestelden tijd terug en zij luisterde met welgevallen naar het tinkelen van den shaker. Alles is dus zoo afgesproken? En als ik geen toestemming krijg om met je te trouwen? Hoe oud beii je? Eenentwintig. Dan kun je met mjj trouwen .indien je wilt. Je zult niet van den honger sterven. Misschien verlies je wat je je maatschappe lijke positie noemt, of een deel er van. Som migen van mijn vrienden zullen Je bevallen, en anderen weer niet. Misschien haat je mijn beroep, maar als je van mij houdt, zie je wat door de vingers. Zjj breidde haar armen uit en trok zjjn ge zicht omlaag. Nu waren er wel menschen op het strand, maar zij had een overmoedige bul. En toen un lippen elkaar gevonden hadden, sprak zij: Als iemand dit gezien heeft, moet je natuurlijk met mjj trouwen! Zij dronken hun cocktail op het dek en Lucienne was stiller.dan anders. Hij daaren tegen was spraakzamer, en wees naar een sloep, dit naar de kanonneerboot voer. Dit ls inderdaad een baal der mysteries, zei hij. Kun je nagaan, wat die oude schuit hier doet? Ik geloof het wel, antwoordde zij. De commandant heeft gisteren bij ons gedineerd, en zei dat hjj de baai in kaart moest brengen en peilen. Dat is raar, zei hjj. Ik had nooit ge dacht, dat de Fransche marine een lor om deze baai zou geven. Nu, de commandant zei het. En hjj in formeerde naar jou ook. Je bent immers Amerikaan, niet? Hij knikte. Half er half. Mijn vader was Amerikaan, mijn moeder een Fransche Het gaf een geweldigen strijd waar ik opsre- voed zou worden. Mijn vader won. Ik ging dus school in Amerika, studeerde vier jarem in Harvard, en heb sedert den meesten tjjd in Europa doorgebracht. Je wordt met het oogenblik interessan ter, merkte zij op. - Je kunt het beter andersom zeggen, sprak hij haar tegen. Ik heb niets roman tisch aan mij, ik ben eenvoudig journalist- Ik schrjjf geregeld voor een blad, waarbij mijn vader geïnteresseerd is. Dat klinkt niet slecht, sprak zij bemoe digend. Ik ken verscheidene Fransche journalisten, die mijn moeders recepties bij wonen. Is je vader erg rijk, dat hij zijn ge'® m een courant heeft? geloof, dat hij er tamelijk warmpJe' in zit, antwoordde Hamer. Dat zou bij vader van Invloed kunne® zijn. Hij heeft altijd den mond vol over famj* lie, maar hij ls een echte geldwolf. Ik heb zel£ een klein vermogen, dat mij door een tante nagelaten is. Alles wat ik van jou bij °nS trouwen, zoo niet eerder, wensch te hebben,i3 dit jacht. ~7~ Journalist wordt mijn geest doof niets zoo geprikkeld als door onbevredigd# nieuwsgierigheid. Wat moeten jij en die ande ren toch met mijn jacht? Kun je mij dat zeggen Neen, antwoordde Lucienne. Omdat ik het zelf niet weet. Het moet echter hierop neekomen het geheim van de „Paradijs- vogelis een andermans geheim. Auguste kwam zeggen dat er voor °e lunch gedekt was en beiden namen Pla? aan het geïmproviseerde tafeltje, dat onder de zonnetent geplaatst was. Niets geeft mij zulk een huiselijk gevoel als deze déjeuners deux. Ik geloof, dat lK een goede vrouw voor je zal zijn, Hamer. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2