De distributiewet N1PPER EN PELLE HEr WATER EISCHT SLACHTOFFERS en handel en nijverheid Het Sovjetregime in Kroatië Bolsjewiekenmanieren Vergoeding voor ingeleverde metalen voorwerpen niet hooger dan de metaal- waarde. Spaaosche stad gebombardeerd Distriba ticzondaars moeten wel zwaar worden gestraft distributiewet 1939. onttrekken aan verplich ting. Dc toestand te Czernowitz Het rijksbureau voor non-ferrometalen üeelt mede, dat, zooals bekend, artikel 6 (1) van de verordening van den rijkscommissa ris betreffende de inlevering van metalen 3>epaalt. dat de vergoeding, welke voor de ingeleverde metalen voorwerpen zal wor den uitgekeerd, in het algemeen niet hooger zal zijrn dan een bedrag overeenkomende mef de metaalwaarde dier voorwerpen. In de uitvoeringsbeschikking van 27 Juli 1941 is in artikel 28 (1) deze metaalwaarde voor de verschillende metalen, waaruit de inge leverde voorwerpen bestaan, genoemd'. De bovengenoemde verordening van den rijkscommissaris opent in artikel 6 (21 ech ter tevens de mogelijkheid om in bijzondere gevallen een vergoeding te betalen, welke boven de metaalwaarde uitgaat, Het des betreffende verzoekschrift moet dan verge zeld gaan van een rapport omtrent de waarde van het voorwerp. Opgesteld door een beëedigd deskundige. Teneinde teleurstellingen te voorkomen, wordt er uitdrukkelijk de aandacht op ge vestigd, dat deze mogelijkheid tot het ver krijgen van een hoogere vergoeding dan de metaalwaarde meer speciaal is geopend ten behoeve van b e d r ij v e n. 'Met betrek king tot particulieren d'iene, dat een hoogere vergoeding, als hier bedoeld, slechts in uitzonderingsgevallen zal kunnen worden toegekend, aangezien: le. Het feit, dat de aanschaffingsprijs van een voorwerp, dat wordt ingeleverd, hooger is geweest dan de vergoeding op grond van de metaalwaarde, op zichzelf geen voldoende reden is voor een hoogere vergoeding, daar dan vrijwl alle voorwer pen hiervoor in aanmerking zouden komen; 2e. Voorwerpen, als bedoeld in artikel 5 iier verordening, hier kortheidshalve ge* noemd antiquiteiten en kunstvoorwerpen, niet voor een verzoek tot uitkeering van een hoogere vergoeding dan de metaal waarde in aanmerking komen, daar men deze op de lijst model 2 dient te vermelden en dus niet behoeft in te leveren. Men bespare zich derhalve de kosten van het deskundigenrapport. Talrijke verdrinklngsgevallen bij het zwemmen. Vrijdagmiddag zijn twee meisjes 11 en 10 jaar oud, die verpleegd werden in een inrichting voor onverzorgde kinderen, bij 't baden in de Dokkumer Ee verdronken. De lijkjes zijn 's avonds Iaat opgehaald. Bij het baden in de Nieuwe Maas is het 8-jarige knaapje J. H. Roos, wonende aan de Honingerdijk te Rotterdam, verdronken. De 18-jarige H. J. Rook uit Kampen is bij het baden in den IJssel, ter hoogte van het Wilsumer veer, in de diepte verdwenen en verdronken. Na eenigen tijd dreggen is zijn lijk opgehaald. Uit de rivier de Eem is het lijk opgehaald van den 23-jarigen G., wonende in de Eem- straat te Amersfoort. Hij werd sedert Don derdagmorgen vermist. Vermoedelijk is hij hij het zwemmen verdronken. Zaterdagmorgen is de zeventigjarige D. B. te Asten bij het waterscheppen in een regenput gevallen en verdronken. Schip In nood. Op het IJselmeer werden op een gegeven oogenblik morse-seinen waargenomen, ge seind met een electrische lantaarn, waaruit te lezen was, dat een schip was vastgeraakt: Onmiddellijk voeren enkele sleepbooten en de reddingsvlet van Gebr. Edelenbos uit, doch tegen den tijd, dat ieder'zich moest haasten nom nog vóór 12 uur binnen te zijn, was nog geen contact met het schip verkre gen. Naderhand bleek, dat op de plaats des onheils niets was gevonden. La Linea door onbekend vlieg tuig gebombardeerd. MADRID, 12 Juli (D.N.B.. De aan Gibral tar grenzende Spaansche stad La Linea is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door een vliegtuig van onbekende nationaliteit gebombardeerd. Verscheidene huizen wer den vernield. Vijf personen werden gedood. Onder de Spaansche bevolking heerscht een groote verontwaardiging over het feit, dat de Britsche luchtafweer, welke anders bij het geringste gevaar uit de lucht in actie komt, bij dezen aanval niet de geringste aanstalten heeft gemaakt de vijandelijke vliegers af te weren. Na een nauwkeurig onderzoek en volgens de verklaringen van luchtvaartdeskundigen wordt vermoed, dat deze aanval op La Li nea een Britsche provocatie is geweest. De deskundigen in La Linea en Algeciras heb ben aan het motorgebrom kunnen hooren dat het een Britsch vliegtuig moet zijn ge weest. De Italiaansche ambassade in Madrid deelt mede, dat het totaal uitgesloten is, dat Italiaansche vliegtuigen bij vergissing La Linea hebben gebombardeerd. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. BERLIJN, 12 Juli (D.N.B.). In den afge- loopen nacht hebben vrij zwakke Britsche luchtstrijdkrachten getracht het Noord-Duit sche kustgebied binnen te vliegen. Door af- weermaatregelen van het afweergeschut werd de formatie uiteengedreven, zoodat de toestellen nergens hun bommen welgericht konden neerwerpen. De op eenige plaatsen geworpen bommen richtten slechts geringe schade aan. Er zijn eenige slachtoffers ge vallen aan dooden en gewonden onder de burgerbevolking. Bedrijfsleven en pnbllek nanw verbonden. 's Gravenhage. 11 Juli. Reeds vóór het begin der vijandelijkheden in September 1939 had de Nederlandsche regeering een aantal wettelijke maatregelen genomen, die haar de bevoegdheid verschaften in het economische leven in te grijpen, indien oor log, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden daartoe aanleiding zouden geven. Onmiddellijk na het intreden van den oorlogstoestand werd het noodig van som mige van deze bevoegdheden gebruik te maken teneinde de kans op storingen in het economische leven zooveel mogelijk uit te schakelen. De toestand van bezetting en blokkade, die in Mei 1940 intrad, maakt het noodzake lijk aanzienlijk dieper in te grijpen dan voordien was geschied. Sedert het oogen blik, waarop ons land op overzeeschen aan voer niet langer kon rekenen, trad een ge heel nieuwe situatie in. Onder deze omstan digheden stond de overheid voor de taak door verstrekkende maatregelen de econo mische belangen van het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk te beschermen. Tot de categorie van maatregelen, welke voor de geheele bevolking van rechtstreeksch belang zijn, behoort in de eerste plaats de distributie. De distributiewet 1939 stelt de overheid in staat zoowel de productie al's den handel te regelen en aan gedetailleerde voorschriften te binden. Deze wet opent de mogelijkheid voorschriften te geven aangaande de samen stelling en den omvang der productie, om trent de hoeveelheid, die mag worden afge leverd. omtrent de afnemers enz. Deze voor schriften zijn vele en velerlei en kunnen op een groot aantal manieren in den gang van zaken ingrijpen. Onder de huidige omstan digheden wijken de voorwaarden, waaron der de productie verloopt, zoo sterk af van wat men in vredestijd gewend is, dat ver gaande overheidsbemoeiing een levens- quaestie vormt. Deze omstandigheden maken het onvermijdelijk, dat productie en handel georganiseerd worden op een wijze, die met de bestaande schaarschte in overeenstemming is. Van iedere grondstof en van ieder product, waarvan de voorraad on voldoende is, moet worden vastge steld, voor welke doeleinden zij het best kunnen worden gereserveerd. Het spreekt vanzelf, dat hierbij allereerst afstand moet worden gedaan van alles, wat als luxe kan worden beschouwd, teneinde daardoor zooveel mogelijk grond- en hulp stoffen te sparen voor die behoeften, welke van wezenlijke beteekenis zijn. Dit vereiseht een ingrijpende omschakeling van de gehee le productie, een omschakeling, die slechts door de overheid tot stand kan \yorden ge bracht. De bepalingen van de distributiewet stellen de overheid hiertoe in staat. Op het terrein, dat door het departement van handel, nijverheid en scheepvaart wordt bestreken, zijn thans twintig rijksbureau werkzaam. De strekking van alle distributieregelingen is dit behoeft wel geen betoog steeds de ontoereikende voorraden te besteden op een wijze, die voor de geheele bevolking het hoogste nut afwerpt. Het aantal voorschriften, dat in den loop der laatste maanden op grond van de distri butiewet is afgekondigd, is tot een aanzien lijke hoogte gestegen. Op velerlei wijze zijn voortbrenging, handel en verbruik aan ban den gelegd. Er bestaan echter tal van ma nieren, waarop de betrokkenen zich aan hun verplichtingen zouden kunnen ont trekken. De belangrijkste overtredingen der distri butiewet worden zonder twijfel aangetrof fen in het bedrijfsleven. Echter is er een onverbrekelijk verband tusschen de overtre dingen in de industrie en de houding van het publiek. De beteekenis van de strafbare handelingen, die het publiek begaat, mogen niet worden onderschat. Een ongeoorloofde transcactie waar bij de consument geen bonnen of een onvoldoend aantal bonnen aan zijn leveranciers ter hand stelt, is op zich zelf meestal van te verwaarloozen beteekenis. Gegeven echter het feit, dat breede lagen van verbruikers bereid zijn an deze praktijken mede te werken, is het totale quantum goederen, dat op deze wijze aan de distributie wordt onttrokken,, van zeer aanzienlijke beteekenis. Een belangrijk deel van de overtredingen die ln het bedrijfsleven worden begaan, spruit ook voort uit den wensch van den producent om aan de vraag op de zwarte markt te voldoen. Het kwaad, dat de consu ment sticht, woekert op deze wijze door tot ver in de productie. Uit dit alles volgt, dat de overheid de be schikking moet hebben over vele middelen, welke haar in staat stellen, de handhaving der distributievoorschriften te verzekeren. Allereerst staat een omvangrijk controle apparaat de overheid ten dienste, dat re cherche-werk verricht, doch daarnaast ook technisch en administratief toezicht uit oefent. Deze controle behoeft op haar beurt den steun van een snelle en doeltreffende berechting. De straffen, die bij overtreding van de distributiewet worden opgelegd, moe ten aan twee vereischten voldoen, zij moeten snel worden toegepast en zij moeten in over eenstemming zijn met de beteekenis van het vergrijp. De economische rechter. Maatregelen die een snellere rechtpleging verzekeren, zijn kort geleden reeds tot stand gekomen. De berechting van overtredingen van de distributievoorschriften en van an dere economische overtredingen is in han den gelegd van den economischen rechter. De economische rechter is op zijn gebied een specialist. Met dit nieuwe instituut valt niet te spot ten. Administratieve maatregelen. Er is echter nog een andere mogelijkheid ,nl. de toepassing van administratieve maat regelen tegen bepaalde bedrijven. Een voor beeld uit den laatsten tijd. Een rubberfa briek welke niet aan haar verplichting tot levering had voldaan, zag zich voor de vol gende feiten geplaatst. Het rijksbureau be sloot de verwerkingsvergunning in te trek ken, hetgeen tot gevolg had. dat het bedrijf terstond stilgelegd zou moeten worden. Aan het rijkskolenbureau werd verzocht bij de toewijzing van industriekolen hiermee reke ning te houden, terwijl aan de arbeidsin spectie medegedeeld werd, dat de stopzetting van het bedrijf geen aanleiding kon zijn om het personeel te ontslaan. De directie der fabriek, die wellicht aanvankelijk gedacht had: wie doet ons wat, zal wel even ont hutst zijn geweest van dit overheidsoptreden en vooral van het complex van maatrege len, welke de overheid ter beschikking staan. Zij koos eieren voor haar geld, voldeed als nog aan haar verplichting en kwam er op deze wijze met een minimale schade af. Is dit strenge optreden gerechtvaardigd, zal men wellicht hier en daar vragen. Is de ernst der overtreding nu wel in overeen stemming met de zware straffen, die thans uitgedeeld worden en met de administratie ve maatregelen, welke de overheid tegen de bedrijven neemt? Hierop past het volgende antwoord: in de huidige situatie staan belan gen op het spel, die van autoritei ten de grootste mogelijke mate van waakzaamheid vergen. Alle voor schriften die op distributiegebied worden uitgevaardigd spruiten voort uit de acute schaarschte, die thans heerscht. De situatie zal des te nijpender worden, wanneer producenten, handelaren of verbrui kers door het plegen van overtredingen den zorgvuldigen opzet verstoren. Steeds wan neer ondernemer of een consument zich het recht aanmatigt over de ontoereikende voor raden naar goeddunken te beschikken of zich op andere wijze aan de hem opgelegde beperkingen te onttrekken, wordt de schaarschte voor anderen vergroot. NIET HET WENSGHELIJKE, MAAR HET MOGELIJKE. Alle distribltievoorschriften zijn uit harde noodzaak geboren. Hier past niet de vraag, wat wenschelijk is, maar slechts wat moge lijk is. Wanneer de overheid niet had inge grepen en wanneer zij niet tot scherpe maat regelen was overgegaan, zou ons land zich thans bevinden in een economische chaos zonder weerga. De distributievoorschriften komen aan de geheele bevolking ten goede, Zij verzekeren het zuinigste gebruik van de voorraden, die ons ter beschikking staan en de eerlijkste verdeeling van de resultaten. De beperkingen, die iedereen zich moet getroos ten, zijn geen gevolg van de distributie, Het is omgekeerd de distributie, die deze beper kingen dragelijk maakt. Overtreding van de dustributiewet heeft niets heldhaftigs of verdienstelijks. Het heft de schaarschte niet op, maar bewerkt slechts, dat de zuinigheid en de billijkheid niet worden bereikt. Al leen wanneer de onsociale elementen aan den lijve ervaren, dat hun handelwijze niet kan worden geduld, zal het mogelijk zijn een toestand te bereiken, waarin de onvermijde lijke schaarschte voor allen tot een mini mum wordt beperkt. Aan den grens van den honger dood. Stockholm, 12 Juli (DNB.) De correspon dent te Helsinki van Aftonbladqt geeft een schildering van de toestanden in het door de Sowjets in het afgeloopen jaar bezette Oost-Karelische gebied. Wanneer men de berichten van de Kareliërs hoort, dan kan men nauwelijks gelooven, zoo schrijft de Zweedsche correspondent, dat er binnen de grenzen van Europa nog een dergelijke onderdrukking en te vens een zoo verschrikkelijke onwe tendheid over de wereldgebeurtenis sen heeft kunnen bestaan. Van de werkelijke oorlogsgebeurtenissen tij dens den Finsch-Russischen oor log van 19391940 hebben zij, naar zij vertelden, hoegenaamd niets ge weten. Men heeft hun verteld, dat Engeland op de Karelische landengte een Mannerheim- linie met zeven verdiepingen onder den grond had aangelegd. Hierin waren zieken huizen, restaurants en geweldige munitie- en levensmiddelenvoorraden aanwezig. De vestingen waren zoo groot, dat vrachtauto's hierin konden manoeuvreeren. Verder ver nam de correspondent van de Oost Kareliërs dat de levenstoestanden in den laatsten tijd daar voortdurend zoo zijn geweest, dat de bevolking steeds aan de grens van den hongerdood heeft gestaan. Over de arbeids toestanden werd den Zweedschen journalist meegedeeld, dat in de houtzagerij te Pe- troskoj het zwaarste werk door vrouwen werd gedaan, die per maand 110 115 roe bel verdienden. Hierbij moet worden opge merkt, dat een liter melk 7 roebel, een rog gebrood 1.20, een wittebrood 3, een paar viltsohoenen 50 roebel kostten. Heerencos- tumes waren- er in het geheel niet te koop, daar een pak niet minder dan 1520 roebei heeft gekost. Uit het gemiddelde loon van. een arbeider, dat 250 roebel per maand be draagt, kan men afleiden hoe de levenstoe standen in het Sowjetrijk er uitzien. ZWARE STORMEN IN ZWITSERLAND. Bern, 13 Juli (Stefani) Hevige stormen hebben vanmiddag overal in Zwitserland gewoed. Twee menschen zijn omgekomen en aan de velden is groote schade berok kend. Kasteel in België leek wel een vuilnishoop. BRUSSEL, 13 Juli (D.N.B.). Het kasteel, dat destijds als particulier verblijf diende voor den Sovjet-ambassadeur in België, Roebinin, en zijn ambtenaren, wordt door Le Pays Reel in een bijzondere correspon dentie beschreven. Dit kasteel is een reusach tig landgoed. De communisten hebben den hoogen muur er omheen nog voorzien van. prikkeldraad. Degene, die de slempartijen van Roebinin bijwoonden, hebben nooit een geheim gemaakt van de pompeuze ontvang sten en de weelderige banketten met cham pagne en kaviaar, die zijne excellentie daar placht te organiseeren. Eigenlijk doet de luxe van dit met kunstwerken volgestopte huis eerder denken aan het verblijf van een Amerikaansche milliardair dan aan de wo ning van een vertegenwoordiger van het Sovjet-proletariaat. Maar dit alles was slechts de buitenkant. Achter de waardevolle spiegels en schilde rijen ging een slordigheid schuil, een vuil, waarvan men zich in het geheel geen voor stelling kan maken. Men moet dit slot heb ben bezichtigd, waar nu alles gedesinfec teerd en vernieuwd moet worden, om een. denkbeeld te krijgen van het vandalisme der bolsjewiki. Vijf jaar lang hebben hier in totaal twee honderd menschen gewoond. Bij de bezichti ging van de vertrekken konden wij waar nemen, dat de parketvloeren versplinterd of verbrand waren, de "wanden vlekken en kin derachtige teekeningetjes vertoonden en do deuren sporen van ruwe schoppen droegen. De badkuipen en waschbakken waren ge broken, de warmwater-apparaten en liet keukengerei zaten vol viezigheid. De dames van het ambassadepersoneel zetten haar kookplaten op gewreven mahoniehouten ta feltjes. De aardappelschillen 'gingen den gootsteen in en de conservenblikken bleven in de kamers liggen. In de slaapvertrekken waren lijntjes gespannen, waar de wasch gedroogd werd. In alle kamers lagen duizen den gebroken flesschen verspreid. Een regi ment ratten bevolkte het gebouw. Eerst op den dag van vertrek lieten do bilsjewiki geheel de vrijen loop aan hun vernielzucht. In een vleugel van het kasteel hadden zij een soort onderkomen van be ton met gepantserde deuren gebouwd. Op het allerlaatste moment verbranden zij daar hun geheime documenten. Duitsche troepen vonden een chaos. 'Boekarest, 13 Juli (D.N.B.) Een Roe- meensch Frontibericht meldt uit Czernowitz, dat daar een volledige chaos heerscht. Het is er smerig, terwijl er ziekten heerschen. De uitstalkasten der winkels zijn geplun derd: van vete huizen is de inboedel ver nield. Slechts weinige inwoners zijn in do stad gebleven, velen zijn meegevoerd. liet lot van zeer veel jongens tussohen 16 en 20 jaar is niet bekend. De Duitsche en Roemeensche troepen zijn door de Roemeensche bevolking met een onbeschrijfelijk gejuich begroet. Overal wer den de vlaggen, die verborgen waren, ge- heschen. Vrouwen en kinderen waren fees telijk gekleed. De Oekraische en Roemeen sche bevolking gaf uiting aan haar dank baarheid voor de verlossing van de bolsje wistische heerschappij. Uit alle berichten blijkt, dat slechts de Joodsche bevolking voordeel van het Sovjetstelsel heeft gehad. EEN MONROELEER VOOR EUROPA. Het Spaansche blad „Informacions" schrijft in een hoofdartikel, dat het oogenblik is ge komen voor het opstellen van een Euro- peesche monroeleer. Het blad herinnert aan Jefferson en Monroe, die hun leer van.het isolement van de Ver. Staten verkondigden om de pasverworven onafhankelijkheid van den jongen staat te beschermen. Hetzelfde recht moet thans het jonge Europa voor zich opeischen. Ook Japan, zoo verklaart het blad, heeft reeds aanleiding gezien om met het oog op de toenemende inmengingen van de Ver. Staten, een Aziatische monroeleer op te stellen. 253. De vrouwen brengen ook alles ln de war... 1. Nipper, kom je nou nog eens, je moet de auto was sen!!" 2. „Ze weet niet eens, waar ze het over heeft! Wie praat er nou over een auto was sen, wanneer je op het punt staat, een hoefijzer magne tisch te maken!!" 3. Hoera! Moet je eens kijken, hoe fijn het gaat!" 4. „Heb je niet gehoord, dat ik je riep?" 254. Nipper zet zUn jacht op de meteoorsteen voort. 1. „Je zou haast kunnen geloo ven, dat Nipper de opdracht heeft, de stad van roestige spijkers te zuiveren. Zou hij nou werkelijk denken, dat hij met zo'n prutsmagneetje de meteoorsteen voor den dag brengen kan „Kijk eens hier, hij doet het best!!" „U moet me maar niet kwa lijk nemen, juffrouw, want wie had ooit kunnen denken dat U zo'n aantrekkings kracht zou hebben!!

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3