Rembrandt COR BREGMAN Marktberichten koopt alleen bij CENTRUMS HAL Dnitsche soldaten bevrijden Poolsch violist Dc IJssel meer visscherij Fragment uit het leven van Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij C. BREGMAN Laatste telexbericht De bezetting van IJsland Uit onze Omgeving De opmarsch van de Duitsche troepen in het Oosten. dorpen Op den achtergrond een der brandende Terwijl de opmarsch der Duitsche troepen in het Oosten onweerstaanbaar voortgaat, zorgen speciale afdeelingen der weermacht voor het onderzoekingswerk der gehuchten, die van verscholen Sovjets gezuiverd worden (Scherl-Holland) Onstuimig geluk en verplette rend leed. Gelijk bekend gemaakt is, ligt het in het voornemen van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, den geboortedag van Rem brandt op 15 Juli voortaan jaarlijks op een passende wijze te herdenken. In verband hiermede wekt onder staand artikel herinneringen op aan het felbewogen leven van Neêrlands grootsten schilder. Op 15 Juli 1606 werd Rembrandt geboren en bij voortduring wordt de wereld, door vondsten, verkoopingen of ontdekte hand schriften aan het leven van den grooten kunstenaar, wiens geboortedag straks her dacht wordt, herinnerd. Zoo kwam het Ber- lijnsche prentenkabinet eenige jaren geleden in het bezit van een teekening, een vrouwen kop, die afkomstig bleek van den meester. Het was een teekening van zijn bruid Sas- kia en enkele jaren later ontdekte men een document van onschatbare waarden, dat betrekking had op de beeltenis. Het bevat te namelijk de waardevolle regels: „Dit is naer mvn huysfrou geconterfeyt do sy 21 jaer oud was, den derden dagh als wij ge- trouwt waeren" Een herinnering dus aan het begin van Rembrandts gelukkigsten tijd, die ons tezelfdertijd doet terugdenken aan het zware lot. dat het leven van den meester verduisterde en dat hem tenslotte brak. Reeds lang had de schilder door zijn van het „normale schema" afwijkende kunst de opmerkzaamheid getrokken van een beschei den kring van kunstcritici en kunstvrien den. Hoe scherper zijn collega's en met hen het groote publiek hem veroordeelden, hoe levendiger werd de bewondering van dezen kiemen kring van kunstcritici en vrienden, die zich trouw om Rembrandt beleven scha ren. Uit bewondering putte de destijds nog ozo jonge, even twintig jarige schilder, de kracht zichzelf trouw te blijven en geen concessies te doen. „De anatomische les", het doek, dat zoo wel door het ongewone van het onderwerp als door de meesterlijke beheersching van het halfdonker Rembrandts naam ver bui ten den vriendenkring bracht, maakte hem beroemd. De rijkste burgers verdrongen zich dag in dag uit voor zijn atelier, om door hem geschilderd te worden. Zoo ook leerde hij Saskia van Uilenburgh- kennen. Zij was destijds 20 jaar oud en vervuld van denzelf den levensmoed, die ook Rembrandts geluk kig deel was. Ofschoon de rijke en trotsche bloedverwanten van Saskia geen middel on beproefd lieten om te trachten de liefde tusschen haar en den schilder te verstoren, verloofde deze' zich toch met haar en trouw de haar een goed jaar later. Haar huis was eens het meest gastvrije, haar huwelijk een der meest gelukkige. Rembrandt zelf zeide, dat hij met Saskia de tien gelukkigste jaren van zijn leven gesleten had. Op tal van doeken en teekeningen ver eeuwigde hij haar: als jong meisje, als vrouw en de duidelijkste en kunstzinnig meest volmaakte uitdrukking van zijn ge luk. dat hij bij haar vond, is wel het beken de schilderij, dat, meenen wij. nog immer hangt in de Desdener Galerij. Saskia zit op de knieën van haar echtgenoot, hij heft overstelpt door innerlijke vreugde, het ge vulde glas omhoog. Een portret, dat tot een der beroemdste en volmaakste behoort, dat hij schilderde al gaf het den kleingeesti- gen tijdgenooten volop gelegenheid hun ja- loersche en hatelijke aanvallen op hem te spuien. Zij beweerden o.m., dat het portret het beste bewijs was van Rembrandts nei ging tot een losbandig leven Alle portretten die Rembrandt van zijn vrouw schilderde ademde een zachte veree- rende atmosfeer en vertellen van het groote geluk van een kunstenaarsleven, dat op het toppunt van den roem een heerlijk einde in de liefde vond. De eenige hinderpaal in die geluksroes was het onvermogen van beiden opi met geld om te gaan. Rembrandt verdiende voor de verhoudingen van zijn tijd vorstelijk en vorstelijk verstond hij de kunst zijn geld uit te geven. Daardoor geraakte hij al tij dens Saskia's leven nu en dan in financieele moeilijkheden. Nieuwe groote opdrachten vulden het tekort evenwel dan weer aan. Drie kinderen werden hem terstond na de geboorte weer ontnomen: een vierde, een jongen, dien zij Titus noemden, bleef in leven. Saskia evenwel, begon na diens ge boorte te sukkelen; haar toestand vererger de zichtbaar en zij stierf in 1642. precies 30 jaar oud.' Ten tijde van haar dood had de openbare tentoonstelling plaats van het beroemde schilderij van den meester, de onvergankelij ke en onnavolgbare „Nachtwacht" Saskia's dood verscheurde hem innerlijk: hij vereenzaamde. De zorgen van den dag sloegen hem neer; hij werd weinig kieseu- rig in de keuze zijner vrienden, hij werd ..bohémien" en met tegenzin werkte hij af en toe. De grootste schilder van alle tijden stond voor een volledige ineenstorting. Hendrikje Stoffels. Het lot erbarmde zich over hem in de fi guur van de boerendochter Hendrikje Stof fels; een kennismaking die voor den mensch Rembrandt bevrijdend en verheffend zou worden. Zeker was zij van gansch anderen aard dan Saskia. Misschien was zij gemoe delijker, eenvoudiger ook. Maar zij begreep zijn innerlijke'en uiterlijke nood. Bijna 13 jaar woonde zij bij hem, was zijn model, zijn geliefde, zijn moeder, zijn huishoudster, zijn kameraad zij was alles voor hem. De wereld rond hen sprak er schande van, schande van Hendrikje, schande van Rem brandt. BINDTOUW VOOR HET BIN DEN VAN STROO BIJ HET DORSCHEN VAN GRAAN. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. Zooals destijds bekend ge maakt, is vezelbindtouw uit sluitend ter beschikking gesteld voor het binden van graan, in dien dit gemaaid wordt met graanmaaiers/zelfbinders. De distributie hiervan is in vollen gang en voorzoover men nog geen machtiging verkre gen heeft, zal deze binnen kor ten tijd aan aanvragers kun nen worden toegezonden. Voor het binden van stroo achter de dorschmachine is geen vezelbindtouw beschik baar, doch uitsluitend papier-bindtouw. Dit pa pier-bindtouw wordt niet ge distribueerd, doch kan op de ge wone wijze via den gewonen handelaar/leverancier worden betrokken. Belanghebbenden wordt aan geraden hun bestellingen dien aangaande zoo spoedig mogelijk bij hun gewonen leverancier te plaatsen, opdat deze tijdig bij de touwfabrieken de benoo- digde hoéveelheden papiertouw kan bestellen. Nadrukkelijk zij nogmaals ge wezen op de bepaling van het bindtouwbeslüit, waarbij het verboden is om vezelbindtouw voor het binden van stroo te gebruiken. GROOTE VOORRAAD. CONCURREERENDE PRIJZBN Alleen: EERSTE VROONSTRAAT - TEL. 212. Geen filialen. Beleefd aanbevelend, Hendrikje nam het kind van Saskia als een eigen kind aan. won zijn geheele hart en zocht ook den vader terug te winnen voor de kunst. Zij beiden droegen de kerke lijke en maatschappelijke verbanning held haftig. Zij streden schouder aan schouder, jaar in, jaar uit, een strijd tegen de gansche wereld. Rembrandt werkte dien tijd koorts achtig. Hendrikje spaarde, waar zij slechts kon. De huishouding werd beperkt tot het noodzakelijkste van het verdiende geld werd zoo weinig mogelijk uitgegeven. Des ondanks bleek de „krach" onvermijdelijk. In 1656 werd de meester failliet verklaard. En weer was het Hendrikje, die moedig een eigen kunstzaak opende. Maar de vele zor gen waren ook voor haar te veel. Zij stierf korten tijd daarna. Haar dood was de zwaarste slag, dien Rembrandt ooit trof. Hij bezat niet eens meer de middelen om zich het meêst benoodigde materiaal aan te schaffen. Eenzaam ging hij, als een ver doolden door de straten. Hij stierf (op 4 Oc- tober 1669) in de grootste armoede. Zijn na latenschap bestond uit dertien gulden, een schilderskiel en een aantal in die dagen on verkoopbare stukken Scherpe Duitsche Roosevelt. critiek op B e r 1 ij n, 13 Juli (D.N.B.) De diplomatieke medewerker van de Ber- liner Boersenzeitung, Megerle, noemt de be zetting van IJsland een der belangrijkste pre cedenten, die Roosevelt heeft geschapen bij het najagen van zijn imperialistisch doel. Dit blijkt, alus Megerle, het duide lijkst uit Roosevelts nieuwe formule, volgens welke de verdediging der Vereenigde Staten door geen enkele grens van het westelijk halfrond be perkt kan worden. Volgens deze formule wordt iedere staat bedreigd, die het ongeluk heeft een gebied te bezitten, dat Roosevelt als steunpunt ge schikt acht. Dit geldt vooral voor Ierland. Al leen omdat hij rekening houdt met het Ier- sche volksdeel in Amerika, heeft Roosevelt tot dusverre nog niet het afstaan van vloot- en luchtbases van Ierland afgedwongen. Ook Portugal, Spanje en Frankrijk (Da kar) staan bloot aan Amerikaansche bedrei ging. Men ziet dus, aldus Megerle, dat de ge heele Europeesche zone, van Noord tot Zuid bedreigd wordt door de begeerigheid van Roosevelt. Dit geldt echter ook voor Mid den- en Zuid-A-merika en voor het verre Oos ten. Roosevelt schijnt de veiligheid van het westelijk halfrond pas gewaarborgd te ach ten, wanneer hij de geheele wereld bij de Amerikaansche machtssfeer heeft ingelijfd. De wereld weet nu voorgoed, wat zij heeft te verwachten. Hoe meer Roosevelt optreedt als aanvaller en onrustzaaier, des te een- drachtiger zal de wereld verzet bieden om paal en perk te stellen aan het aggressieve imperialisme van dezen man. HET BRITSCHE ACCOORD MET MOSKOU Washington, 14 Juli (DNB). In diploma tieke kringen alhier wordt de overeenkomst van Engeland met Moskou slechts be schouwd als formaliseering van oen reeds kort na het uitbreken van de vijandelijk heden tusschen Duitsohland en de Sowjet- Unie aangegane overeenkomst. Men heeft in deze kringen de Ineening uitgesproken, dat de overeenkomst niets belangrijk nieuws brengt en slechts een gebaar vormt. DE STRIJD TEGEN DE CONVOOIEN. Barcelona, 14 Juli (DNB). Een Fran- sche, die met een convooi van Liverpool naar Gibraltar is gevaren, heeft den correspon dent te Lissabon van de Barcelona verteld, dat het door torpedobootjagers zwaar be schermde convooi in de eerste tien dagen van zijn reis vier maal fel is aangevallen, waarbij 17 schepen ondergingen. De duur van den reis van Liverpool naar Gibraltar bedroeg 3 weken. De Fransche herinnerde aan de uitspraak van den Amerikaanschen minister van Marine, dat voor ieder voor 7Engeland gebouwd nieuw schip drie andere schepen in den grond worden geboord. AMERIKAANSCHE DESKUNDIGEN IN TSJOENKING. Sjanghai, 14 Juli (DNB). Met een uit Hong kong komend vliegtuig zijn in Tsjoengking drie Amerikaansche deskundigen- op het ge bied van transport en verkeer aangekomen. Een bericht uit Tsjoenking spreekt van de ze Amerikanen als „voorhoede" van den Amerikaansche staf van technische advi seurs voor de Tsjoengkingregeering. HET NEDERLANDSCHE LEGIOEN. Amsterdammers melden als vrijwilligers. zich De oproepen van den rijkscommissaris en van generaal Seijffardt tot vorming van een „vrijwilligerslegioen Nederland" heb ben in de hoofdstad weerklank gevonden. Talrijke Amsterdammers van allen rang en stand hebben zich spontaan fgemeld en in het inschrijvingslokaal heeft 'men voort durend druk werk. Het bleek, dat de belangstelling voor het vrijwilligerslegioen verheugend groot is. Ook nu kwamen weer regelmatig jonge en oude menschen zich aanbieden om onder leiding van N'ederlandsche officieren en onder de Nederlandsche vlag te strijden te gen het barbaarsche en cultuur-verwoes tende bolsjewisme, dat in de Sovjet-repu bliek thans de genadeslag wordt toege bracht. Duitsche soldaten bevrijden Poolsch violist. B e r 1 ij n, 13 Juli (D.N.B.) Duitsche soldaten hebben Donderdag 26 Juni den grooten Poolschen violist Heinrich Schablinsky na een lijden van twee jaar in de gevangenissen van de Gepeoe uit de han den der Bolsjewiki bevr.,'', naar het D.N.B. thans verneemt. Schablinsky, die in 1890 is geboren, is ja renlang eerste concertmeester van het Phil- harmonisch orkest van Philadelphia onder Leopold Stokowski geweest. Bovendien be kleedde hij het hoogleeraarsambt aan de Princetown-universiteit. In 1939 werd hij te Lemberg door de Gepeoe gearresteerd, nadat deze stad door de bolsjewiki was bezet. Hij heeft bijna twee jaar doorgebracht in de ge vangenissen van Bialystok en Minsk, alvo rens hij door de Duitsche troepen werd be vrijd. WIEMNGEN binnen te komen. In den schemeravond en den nacht worden dan de besite vangsten ge maakt. De aal moet trekken „loopen" noemt de visscherman dat, om ze te vangen, en op klaarlichten dag doet zij dat bij voorkeur niet. Ook niet wanneer felle bliksemschich ten het hemelruim doorklieve® en voorts is de trek afhankelijk van allerlei atmosferi- sche omstandigheden. Bij de herfstpaling. visscherij ondervindt men dat wel heel sterk. Bij heldere maan zijn de vangsten vrij. wel nihil. Men wacht eind September be, gin October dan ook op de maanlooze nach ten en spreekt dan van „het eerste don- ker", „het tweede donker" enz. Dan worden de vangsten gemaakt. Men vischt dan met fuiken. Thans wordt dit ook wel geprobeerd maar het wil nog niet erg. De kribbenvisscherfl, Betere resultaten werpt het visschen met kribben af. De bekende van teen gevlochten vischkorven worden met aas hier en daar in het water neergelaten. Wanneer de aal „loopt", komt het voor dat zij in dekribbe te hoop loopt en daarin in al zijn glibberigheid genoegelijk dooreen blijft kronkelen. In de aalpsychologie is de wetenschap nog niet ver gevorderd, doch wel kan worden geconstateerd, dat deze visch van de gezellig heid houdt. Een familietrek blijkbaar, want ook paling (aal en paling zijn zooveel als broer en zus) heeft deze eigenschap, hetgeen ieder die wel eens een oude emmer, ketel of soortgelijk voorwerp verdekt opgesteld in een of andere palingrijke moddersloot, heeft op gehaald, zal kunnen getuigen. De kribbevisscherij is dus niets nieuws on» de zon. De kribbe kan bij het lichten wel eenige'tientallen ponden aal bevatten, zoo dat deze visscherij momenteel vrij populair is. KuilaaL De kuilaal is meestal soort van 31 cent per pond, doch er sluipt ook nog wel eens wat zwaarder soort door, dat de hoogere prijs van 51, 62 of 77 cent per pond opbrengt De meeste aal gaat naar de rookerij. De botvisscherij op het IJsselmëer is den laatsten tijd ook vrij goed te noemen. Da weinige visschers die zich daarmee thans bezig houden, zij vissollen met netten, brem gen tezamen regelmatig 200300 pond per dag binnen. Afslagprijs 41 cent en voor den consument 63 cent per pond. Nog steeds ondervindt men in den kleinhandel de moeilijkheid van het ontbreken eener prijsregeling voor Waddenzeebot, welke 45— 60 cent p. p. besomt. Verkoopprijs pl.m. 60-» 80 cent. Ook voor den visscher is het onaangenaam te moeten ondervinden, dat hij ondanks be. tere kwaliteit (IJsselmeerbot is beter), kwan titatief ongeveer de helft meer moet aam brengen om hetzelfde te besommen dan zijn' collega die ter andere zijde van den Af. sluitdijk ter botvangst is uitgevaren. Uit het Amstelmeer wordt regelmatig eeö kleine hoeveelheid zoetwatervisch aan deni afslag gebracht, zooals snoekbaars, blei, e.d. De aanvoer van karper is iets grooter. ANNA PAULOWNA Een algemeen overzicht. GESLAAGD. Bij het 1.1. gehouden examen voor Water, bouwkundig opzichter P.B.N.A. slaagde de heer C. J. Taillie van Anna Paulowna. LANGEND IJK GEEN OMZETBELASTING MEER VOOR1 AARDAPPELEN. Met ingang van 1 Juli j.1. zal de V.B.N.A. niet meer 1% van de veilingnota mogen aftrekken wegens niet te betalen omzetbe lasting. Men ging daarbij voordien va® het stand punt uit, dat de omzetbelasting was inbe grepen in den veilingprijs, zoodat, toen da aardappelen buiten de omzetbelasting vie len, de V.B.N.A. 1% meende te mogen af trekken. Het Centr. Bureau v. d. Veilingen is daar- tegen in beroep gegaan, met het gevolg, dat thans geen aftrek meer is toegestaan, Voor het Centr. Bureau een mooi succes. ROODE EN WITTE BESSEN ALLEEN VOOR BINNENLANDSCHE MARKT. Roode en witte bessen mogen, blijkens eert circulaire van de Ned. Groenten en Fruit- Centrale alleen voor binnenlandscihe markt worden verkocht. Onder de binnenlandsche markt wordt in dit verband verstaan de aankoop ten dien ste van de versche consumptie en de sap- en wijnfabricatie in Nederland. Aan de sap- en wijnfabrikanten W8& geleverd worden voor zoover zij ont heffing tot verwerking en toewijzing tot aan koop van de Centrale hebben ontvangen» Zooara de bessen voor deze doeleinden te' den prijs van f 0.15 per Kg. niet meer wor den afgenomen, moet aan de jam- en pulp industrie worden afgeleverd, volgens de aan wijzingen der Centrales of die van de op de veilingen aangestelde fabrikantenleiders. De aalvangsten op het IJsselmeer blijven inzonderheid voor de kuilvisschers, bevre digend verloopen. Wel hebben verschillen de kuilders zich thans toegelegd op de ma kreelvangst op de Wadden, welke visscherij bijzonder rendabel is, maar zij die voortgin gen met de aalvisscherij vinden daarin een goed loonend bestaan. De laatste weken ga ven behoorlijke vangsten van een 250—300 pond per nacht. Het IJsselmeer mag, in te genstelling met de Waddenzee, des nachts bevaren worden, zoodat deze specifieke naehtvisschrij normaal kan worden uitge oefend. In den loop van den middag varen de kuilders uit om des morgens vroeg weer NOORDSCHARWöUDE. 14 Juli. Aanvoer: 183600 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen f 6.50, kleine f 2.50. 1000 Kft rabarber f 13 BROEK OP LANGENDIJK, 14 Juli. Aangevoerd: 200000 Kg. aardappelen: Schot- sche Muizen f 6.50, kleine f 2.50, .175 Kg- i9^ertrep f,19'90' 9 Kg- spercieboonen f 34.90, 3250 Kg. rihabarber f 13.50—14.30 9200 Kg- !^ode k°°! 6.60-9.40, 2400 Kg. tomaten A f 28, o00 stuks komkommers f 612, 120 Kg- mnboonen f 7.20. De eerste zilvernep aan" brrck de Ver* "0ns Belan^" te HonS' (Orbii-Holland)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4