Zon, zee en water net Burgerwoonhuis r JUTTERTJ INLEVERING METALEN Distributie Opplakvellen Advertentiën Te huur Te koop Te koop Diversen Distributie-nieuws Maandag 14 Juli 1941 MxuUtiieuiuó Strandleven bij den Van Foreest weg De huldiging van den heer Everards f Officieele mededeeling ZIEKTE- Hervormde Gemeente Te huur gxvraagd %üeAtizt100 pGt. u^AfawpiJUMaAjcle,! aangeboden gevraagd Bedrijfscompetitie Ulat ïïlulden&taiicleM UiteAeMeeAt den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Uit het politie-rapport Zakenman en prijspolitiek YïleelofieW J&KdUch Restitutie motorrijtuigenbelasting KeJifc en- Zendituj Burgerlijke Stand van Texel Ingekomen personen Vertrokken personen ÏIUuluJ uit Wik )3^M^eApA£Mtig,\ Den Helder zucht onder een hittegolf. Iemand, die geen inwoner is van Jutterstad, €n het nu niet zelf aan den lijve ondervindt, zou het niet willen gelooven Zaterdagmiddag, als ik in de stad loop, kom ik een paar kennissen tegen, die de hoogstnoodzakelijke boodschappen in de stad loopen te doen. Zij klagen hun nood over de groote hitte. Dan oppert er een het voorstel, om den volgenden dag maar eens naar het strand te gaan, dat is in ieder geval beter dan den geheelen Zondag, te lui om de voeten te verzetten, in een stoel buiten in den tuin rond te hangen. Zondagmorgen staat de zon al hoog aan den hemel als wij op de fiets stappen. Water damp vult nog de lucht. Daar fietsen we, be pakt met alles wat op het strand noodig is, waaronder een paar flinke veldflesschen met water, de kant van Julianadorp op. Bij Huis duinen is niet veel strand meer overgebleven, en een jutter zoekt nu eenmaal de ruimte; daarom fietst hij liever een paar kilometer verder. Onze fietsen geven wij in een stalling af, en met frisschen moed klimmen we langs een rul zandpad, dat ons naar strand voert, over de duinenrij. Er zijn maar weinig menschen op het strand. Het is ook nog betrekkelijk vroeg, wij kunnen slechts twee strandtenten ontdekken. Ook de onze wordt in een minimum van tijd opgezet, de kleeren uitgedaan en wij rennen het strand over om ons dan, mep veel gespat en geplons, in het water te laten vallen. Het water is zoo wat lauw, het doel zelfs in het allereerste begin in het geheel niet koud aan. Rimpelloos ligt daar het watervlak, met slechts even een deining van kleine, met groote tusschenpoozen op elkaar volgende, golfjes. Haast kunnen we er niet genoeg van krijgen om daar zoo lekker in het water rond te dartelen. Tegen tienen komen er meerdere menschen tegelijk aanzetten; tot zoo laat kwamen ze druppelsgewijs, een enkele met, maar toch de meesten zonder tent. Maar tegen tien uur, dan zijn de langslapers ook zoowat uitgeslapen, en moeten zij hevig transpireerend in de nu al brandende zon, naar het strand fietsen. Intusschen wordt het in het water veel drukker. We zagen er heel kleine kinderen, die op den arm van hun vader of moeder mee de zee in mochten; waarbij de een schreeuw de, als hij het water in moest, de ander, als hij weer uit het water werd gehaald. Ballen vlogen over het water heen en weer, plensend gooiden jongens elkaar nat en af en toe moest er iemand „kop en beenen" den doop onder gaan. Op het strand speelden de jongens krij gertje en haasje-over. Kleineren speelden met zandvormpjes of lieten zich ingraven. Met glimmende boddies lagen er dames en heeren met hun rug in de zon te braden, luisterden intusschen naar het harmonicaspel een eindje verder op, en knabbelden Op toffee's en andere lekkernijen. Op het door den eb droog ge- lgede deel van het strand, werd een com plete voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een bekende sportclub en een haast volledig elf tal uit de bedrijfscompetitie. Alleen het doel was geïmproviseerd, en de bal was wat klein, en de spelers waren niet uit elkaar te houden, maar toch was l et spannend, alleen al om af en toe iemand op het zand te zien uitglij den. Na tweeën komen de menschen, die alleen voor een „middagje" naar strand gaan, maar die toch in vele gevallen- haast nog meer meenemen dan degenen die er een heelen dag zitten. Het dubbele aantal tenten van het geen er al ataat verrijst, de zee wordt nog drukker van de vele badenden, het is er een gekrioel van roode, gele, witte, kortom van alle soorten en tinten badpakken. Armen en beenen zwaaien, water bruist op achter som mige zwemmers. Op den pier staan een paar liefhebbers te visschen gooien met een flinken zwaai hun dobber met haak en aas in het water, en wachten dan geduldig. Plotseling wordt alles opgeschrikt door een niet zoo ver verwijderd gerommel. Wel werd af en toe de zon door een wolk verduisterd, maar nu komen er uit het zuiden in eens donkere donderkoppen opzetten, met daar achter een egaal grijze lucht die dreigt met veel regen. Tal van menschen, beangst ge worden voor een regenbui, pakken in allerijl hun spullen bij elkaar, breken hun tenten af, en vluchten heen in de hoop nog voor de bui ergens te kunnen schuilen. Ineens vallen groote druppels uit de hemel en slaan putjes in het zand. Alles vliegt en rent ineens heen en weer met kleeren en boeken die niet nat mogen worden, of rennen naar een tent waar ze zelf wat beschutting zullen vinden, en staan daardan, met een vragend gezicht naar den hemel te staren, hoe lang de bui zal duren. De bui was kort maar hevig. Na een kwartier was het droog en na twintig minuten scheen de zon alweer. Zeer velen bleken deze bui als een aardig intermezzo te beschouwen; het was er in ieder geval wat frisscher op geworden. Klee ren werden uitgelegd om te drogen, nadat het zand een beetje omgewoeld was om een droog laagje boven te brengen. Zes uur, voor velen etenstijd. Ook wij ver lieten het strand, terwijl het zand alweer onder onze voeten brandde. Wij kwamen menschen tegen, die blijkbaar den avond aan het strand gingen door brengen. De zon scheen nog steeds helder, de lucht was nog strak blauw, onw hittegolf is nog niet voor bij. Het bericht betreffende de huldiging van den heer W. Aj. Everards, leider van het distributiekantoor te Den Helder, voorkomen de in ons blad van Vrijdag j.1., behoeft een kleine rectificatie. Ons bericht zou n,l. den indruk kunnen wekken, dat de heer Everards een medaille ontving van het Centraal Dis tributiekantoor, hetgeen niet geheel juist is. Op de vergadering van leiders van distri butiekantoren, gehouden te Zaandam, werd den heer Everards door den Inspecteur van de Distributie District-West, den heer D. J. Scheffel, in warme bewoordingen namens het Centraal Distributiekantoor hulde gebracht voor de flinkheid en kordaatheid, waarmede hij, vaak onder zeer moeilijke omstandighe den, zijn taak had vervuld. De heer Scheffel deelde daarop den h?er Everards mede, dat de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier te Alkmaar, die,eveneens met groo te erkentelijkheid had waargenomen op welke doortastende wijze de heer Everards het be drijfsleven ten dienste had gestaan, aanlei ding had gevonden hem voor zijn uitstekend dienstbetoon te begiftigen met de zilveren legpenning van de Kamer van Koophandel. De heer S. de Hoo, dagelijksch leider van het Centraal Distributiekantoor te Den Haag, heeft in dit feit aanleiding gevonden den heer Everards evenzeer te danken voor zijn nauw gezette plichtsbetrachting en zijn verheuge nis er over uit te spreken, dat de Kamer van Koophandel dezen voortreffelijken amb tenaar van zijn Dienst op deze wijze heeft willen huldigen. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, in het Liefdegesticht te Schagen, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, JOHANNA CATHARINA ELISABETH LEEWENS, Weduwe van Theodorus Muiteman, in den ouderdom van 77 jaar. Schagen, 12 Juli 1941. Hoogzijde C 8. Uit afler naam: A. J. LEEWENS. De gezongen Uitvaart zal plaats hebben in de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Den Helder, op Woensdag 16 Juli a.s., te 9 uur, waarna de begrafenis van uit de Kerk, op het R.-K. Kerk hof „St. Joseph", aldaar, te circa 10.30 uur. Door dezen betuigen de onder- geteekenden, ook namens weder- zijdsche Ouders, hun hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. M. RIPPENS. S. RIPPENS—RAN. De Burgemeester van Den Helder maakt bekend, dat op 12 dezer de oproepingen om te verschijnen voor de inlevering van metalen zijn verzonden voor het gedeelte der gemeente, om vattende de volgende straten: Dijkstraat, Dijkweg, Emma- straat, le, 2e en 3e Emma- dwarsstraten, Erasmusstraat, Fabrieksgracht, Fazantenstraat, Florastraat en Gasstraat. Gelegenheid tot de inlevering van metalen zal bestaan op Woensdag, 16 Juli 1941, in het gebouw „Musis Sacrum", Ko ningstraat 79, van 8.30 u. tot 12 u. en van 14 u. 17 u. De inleveringsplichtigen wor den er met nadruk op gewezen, dat het NEET ONTVANGEN VAN EEN OPROEPING HEN NEET ONTHEFT /an de in de verordening betreffende de in levering van metalen opgelegde verplichtingen. Den Helder, 14 Juli 1941. De Burgemeester voornoemd, RITMEESTER. Doopsbediening 20 Juli 10.30, Westerkerk door ds. H. A. INKLAAR Zich aan te melden bij den predikant consistorie Wester kerk tot en met Vrijdag te half 2; des avonds bij den heer P. C. Groot, Boerhaavestr. 27. De Kerkeraad. te Hoogwoud. Kerkelaan 14. Direct te aanvaarden. Inlichtingen bij D. Breebaart, Oostzaan. uitkeering per dag bij tijdelijke ongeschiktheid Assurantiekantoor Koningstraat 90 Telefoon 984 Te huur gevr. door m., vr. en 1 k., te Anna Paulowna of omg.. Zit- en Slaapk., m. gebr. van keuken, 4.50 p. w. Brieven onder No. 746, aan het Bureau van dit blad. Buiten Den Helder een HUIS te huur gevraagd voor klein gezin. Brieven onder No. 748, aan het Bureau van dit blad. FRIESCH TJALKJE, staalijzer, mooi model, m. ruime verblijven, direct v. schipper, voor sport- of woondoeleinden. Beste staat. Ligpl. Prov. Gro ningen. Prijs 1800, Westersingel 4a, Groningen. ,Te koop gevraagd beslist goed onderhouden KINDERWAGEN. Brieven onder No. 744, aan het Bureau van dit blad. Naaister vraagt NAAIWERK, nieuw en verstel. Brieyen onder No. 747, aan het Bureau van dit blad. Jongeman zoekt net KOSTHUIS in Den Helder of naaste omge ving. Brieven onder No. 745, aan het Bureau van dit blad. Gevonden: EEN DAMESRIJWIEL. Tegen advertentiekosten tërug te bekomen: Gravenstraat 64. Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18(bonnen groot form.): per 100 st 0.16 per 1000 st 11.50 per 5000 st 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st 0.18 per 1000 st 11.70 - per 5000 st I 1.65 (per 1000) Uw eerste winst de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder Uitslag. Zaterdag: L.B.D. ID.E.B.O. 13 Alle wedstrijden uitgesteld. In afwachting van een nadere beslissing van het Bestuur van den N.V.B. zijn alle wedstrijden voor deze week, welke Zaterdag j.1. werden gepubliceerd, tot nader order af gelast. DIEVEN SLAAN HUN SLAG. Een bewoner van de Hospitaalsteeg had even zijn fiets geplaatst voor een winkel in de Dorus Rijke jstraat en na gedane inkoop volgde de onaangename ontdekking, dat de fiets voor een slechter rijwiel was omgewis seld. Een bewoner van de Spoorstraat mist een bier- en een waterkraan. Een bewoner var) de Dijkstraat deelde mede, dat uit een kleedkamer op het Heider- terrein een buiten- en een binnenbal ont vreemd waren. Een bewoonster van de Wilhelminastraat deed aangifte, dat tijdens haar afwezigheid van ,211 Juli in haar woning was ingebro ken. Zij vermist twee jaargangen van .een tijdschrift en... een scheerdoos. MISHANDELING. Een bewoner van de De la Reystraat deelde mede mishandeld te zijn door een caféhouder aan den Kanaalweg. Sedert het uitbreken van den oorlog zijn in ons land tal van maatregelen genomen ten aanzieii van de vaststelling van prijzen voor goederen en diensten. De bestaande voor schriften zijn langkzamerhand zoo uitgebreid, dat velezakenlieden in groote onzekerheid verkeeren of zij hun verkoopsprijzen in over eenstemming van het prijsregelingen hebben vastgesteld, terwijl zij bovendien in vele ge vallen niet weten tot wie zij zich moeten wen den om vergunning tot prijsverhooging te verkrijgen. Een en ander is den laatsten tijd nog geaccentueerd door de instelling van de inspecties voor de prijsbeheersching, welke tot taak hebben op het nakomen der maatrege len toezicht uit te oefenen en het recht heb ben straffen op te leggen, van welk recht reeds in ruime mate gebruik is gemaakt. Bij het bedrijfsleven, dat in al zijn geledingen schier dagelijks voor vragen in verband met deze voorschriften geplaatst wordt, bestaat derhalve groote behoefte ban goéde voorlich ting terzake. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, die uit de vele vragen die haar bereikten deze behoefte gevoelde, heeft Mr. B. J. Ge- veke, Bureauchef bij den dienst van den Ge machtigde voor de prijzen te 's-Gravenhage, bereid gevonden op Vrijdag 18 Juli a.s. te Alkmaar een inleiding over deze materie te houden met gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst is voor belangstel lende middenstanders, groothandelaren, indu- strieelen e.a. toegankelijk op bij het secreta riaat der Kamer gratis verkrijgbare intro ducties. DE STAAT KOOPT BIJBELS. Als strydmiddel tegen het commu nisme. De staat Georgia in de Vereenigde Stafen kocht onlangs 800.000 bijbels, zoo lezen wy in de maandelijksche mededeelingen der Evange lisch Luthersche gemeente te Utrecht. Het doel is om deze bijbels ter beschikking te stellen van het onderwijs, opdat den kinde ren de godsdienst wordt ingescherpt, hetgeen door de onderwijs- en opvoedingsdeskundigen daar te lande de beste methode geacht wordt om het communisme te bestrijden. De gouver neur van Georgia heeft het voorstel voorzien van de volgende aanbeveling,JIet toenemen van het communisme is een groot gevaar voor den staat. Wij moeten in Georgia daarvoor op onze hoede wezen. Het beste wapen, dat wij gebruiken kunnen is de bijbel. Het communis me leert het atheïsme. Onze staatsvorm echter houdt rekening met de aanbidding Gods als godsdienst en als waarborg der burgerrechten" De Amerikaansche scholen zijn neutrale scholen, waar voor bijbelkennis en gods dienstonderwijs geen plaats op den lesrooster wordt toegekend. Daarom is het te merkwaar diger, dat een Amerikaansche staat als staat overgaat over de geheele linie tot invoering van den bijbel op zijn scholen. Dat zijn van die mensen, die iedereen kent. Het gaat zo al jaren, men raakt hen gewend. Dat zijn zy die zeggen, waar krijg ik het meest, En dan heftig knikken, daar vieren we feest, Het zijn van dezulken, als 't windje waait west, Dan lachende zeggen, maar dat is toch best. Komt eensklaps verandering, en lijkt het hun goed, Dan vlug gaan ze zeggen, zo Is 't als 't moet. U kent toch die menschen, hun jasje zit los. Zij zijn zo gevaarlijk, en slim als een vos. Neen, laat mij u raden, ga immer rechtdoor, Volgt altijd uw eigen, nooit 'n ander z'n spoor. Ga dan leven, zo als ge zelf denkt. Eerst dan zijt ge zeker, dat 't vruchten u schenkt. Heemstede, 6 Juli 1941 K. Wouters. Jam voor instellingen De hotels, café's, restaurants e.d., inge schreven bij het Centraal Distributiekantoor, welke instellingen jam verbruiken, kunnen op Maandag 14 Juli 1941 bij den distributie- dienst een aanvraag voor jam indienen op een apart formulier MD 217a op den regel tusschen suiker en koffie. Aangevraagd moet worden op basis van 100 van het verbruik in de overeenkom stige maand van het jaar 1939, of, indien de bedrijven toen nog niet bestonden, op basis van 75 van het gemiddelde maandver- bruik over de laatste 3 maanden van het jaar 1940. Dit verbruik dient ten genoegen van den distributiedienst aangetoond en zoo mogelijk door schriftelijke bewijsstukken te worden gestaafd. Uiterlijk Dinsdag 15 Juli 1941, kan het in gevulde formulier nog worden ingeleverd. Na dien datum kan dit onder geen voor waarde meer geschieden. Voor het verbruik in de tweede helft van de maand Juli 1941 zullen tegen overlegging van het vorengenoemd formulier MD 217a, zoo noodig toewijzigingen worden verstrekt. De bonnen van ondernemer en gezin, van het personeel, van de gasten, die 4 weken of langer in de inrichting verblijven, moeten, zooals gebruikelijk tegelijk met het formulier MD 217a bij den distributiediepst worden ingeleverd. Nu vele motorrijtuigen, welke voortbewo gen wo ten door middel van dieselmotoren, in verband met het bestaande gebrek aan dieselolie voorzien worden van een gasgene rator of wel van een persgasinstallatie, doet zich ten aanzien van de motorrijtuigenbelas ting de volgende moeilijkheid voor. In vele gevailen is de houder van den die selwagen tijdens en na den inbouw in het bezit van een geldige wegenbelastingkaart. De nu oorspronkelijk voor dieseltractie be taalde wegenbelasting is volgens art. 3a van de Motorrijtuigenbelastingwet tweemaal zoo veel als zulks het geval is voor motorrijtui gen, voortbewogen door middel van genera- torgas. Begrijpelijkerwijze verzoeken daarom de desbetreffende ondernemers aan de ontvan gers der Directe Belastingen om resitutie van de ip dezen zin te veel betaalde wegen belasting. Deze volkomen billijke verzoeken werden tot nu toe door de diverse ontvan gers van de hand gewezen, zoodat gedurende den resteerenden geldigheidsduur van de wegenbelastingkaart feitelijk te veel belas ting betaald wordt. Hierin heeft de Bond voor Bedrijfsautover- keer aanleiding gevonden, zich in een request te richten tot den Secrètaris-Generaal van het Departement van Financiën, teneinde te verzoeken in dergelijke gevallen aan de ont vangers der Directe Belastingen machtiging te willen geven, restitutie te verleenen. HET ZONDAGSSCHOOLWERK IN NOORD-HOLLAND. Klein werk in groot formaat. Zoo kan het Zondagsschoolwerk worden genoemd, dat zoo onbemerkt en stilletjes zijn gang gaat in de meeste dorpen en steden. Maar als we dan eens hooren wat er b.v. in de provincie Noord- Holland van dit werk wordt terecht gebracht, dan voelen we er cie grootheid van. De provin ciale secretaris der Noordhollandsche Zondags scholen ds. J. J. F. Spaargaren van Broek in Waterland, schrijft daarover in zijn jaarverslag ,JIet aantal aangesloten Zondagsscholen steeg van 87 tot 93j verdeeld over 77 gemeenten. Ook het aantal leerlingen nam toe en vermeer derde van 6319 tot 6j74 en dit was qok het geval met de leerkrachten; hun aantal klom van 550 tot 561. Over het algemeen kwamen de leerlingen getrouw op. Overal werd het Kerstfeest gevierd en in enkele gemeenten ook lente-, zomer-, Paasch- en Pinksterfeest. Een afdeeling van de Vrijzinnig Protestant- sche vacantiekolonie ,Jfaar Buiten" bestaat in 9 gemeenten". BOUWVERGUNNINGEN. De Volgende bouwvergunningen werden verleend aan: J. Zuidewind, Kerkeplaats te Oudeschild, ver bouwen van een schuurtje tot woonhuis, uitvoerder P. J. Kooger. F. Duinker Jz., nabij Oosterend, verbouwen van een woning te Nieuwe Schild. Joh. Rozendaal, 't Noorden, bouwen van een varkensschuur, architect J. Veldstra. GEBOREN: Alida Johanna, d. v. C. van Groenigen en A. Vlaming; Siegfried, z. v. S. Nota en A. A. Tuinsma; Maria Petronella Louisa, d. v. C. Stoepker en J. Bremer. ONDERTROUWD: P. Kikkert en W. Bruin; C. J. Vinke en J. Slik. GETROUWD: P. Vlas en H. Dijkshoorn. OVERLEDEN: E. Huizinga, 46 jaar, echt- gen. v. M. Bakker; M. Reij, 84 jaar, echtgen. v. J. Smit; D. Koorn, 87 jaar, ongehuwd; S. Witte, 70 jaar, ongehuwd. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie, een jasje, een bankbiljet. W. H. Brugmans en gezin, van Den Haag, Ledeganckplein 42, naar H. 26. L. W. van Wel, van Zijpe F 29 naar Den Burg, Wilhelminalaan 15. P. Veening en echtgen. van Amsterdam, Hee rengracht 559 lis, naar Den Burg, Wilhel minalaan 112. G. Jorna, v. Leeuwarden, Westersingel 26 bv. naar C 48. A. Koopman en gezin, v. Den Helder, Brakke- veldweg 116, naar B 156. S. A. Brouwer, van Heemstede, M. Hobbema- straat 25, naar C 51. H. Zielman en gezin, van Blokker A 23, naar B 15. E. M. Eelman, geh. m. W. Combé, van O 71, naar Ede, Nassaulaan 18. H. Dob, van Den Burg, Schilderend 95, naar Hilversum, Prins Bernhardstraat 54. Urk, 11 Juli. Door 40 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd 3045 kg aal en paling, van 10360 kg per vaartuig, piijs 0.62—1.54; 110 kg voorn en baars, 0.20—0.68 ct. per kg; 18 man den possen, 2.10 en 40 manden nest, 33 ct. per mand. „De put der zuchten". Oude en-nieuwe dicht kunst, vertaald en ingeleid door Albert Hel man. Uitgave Van Loghum Slaterus N.V. te Arnhem. W(j ontvingen van bovengenoemde uitgeef ster het laatste werk van Helman en wel diens bundel Spaansche poëzie. Met meer dan ge wone belangstelling hebben wij deze bloem lezing gelezen. Omdat Helman een uitnemend kenner van deze materie is, en tevens omdat ons bekend zijn de groote kennis en groote belezenheid van Helman Inzake Spaansche literatuur. Deze bundel werd een succes. Een aanwinst voor de Nederlandsche literatuur en het zou ons sterk verwonderen als deze uitgave niet sterk de aandacht zal trekken. Met kennershand werd hier bloemgelezen. Met crltisch inzicht nam Helman steeds d t, wat markant en karakteristiek was. Hij liet weg wat oninteressant, zonder waarde en on belangrijk als poëtische uiting was. En zoo werd de bundel een boek, waarin men inder daad de Spaansche lyriek leert kennen. Het boek is algemeen: men vindt er de ge dichten uit de middeleeuwen en van de rénais- sance. Ook anonyme liederen van de 15e eeuw af en voorts een groot aantal romance's, typi sche brokken volkspoëzie en andere uitingen van Spaansche lyriek. Wat de waarde van dezen bundel zoo vergroot is de omstandig heid, dat Helman steeds onder de vertaling het origineel opnam. Ter vergelijking is dft van onschatbare heteekenis. Nogmaals: een belangrijke uitgave. Een uitgave, die veel zorg geëischt heeft, doch welke zorg thans beloond is geworden met dit resultaat. Want inderdaad voorziet dit boek. in een behoefte. De behoefte om in gecompri- meerden vorm een helder beeld te verkrijgen van datgene, wat in de Spaansche poëzie leefde en leeft. Dat de bekendste dichters en volkszangers met het beste deel .van hun oeuvre vertegenwoordigd zijn, mogen wij als vanzelfsprekend veronderstellen. Helena Saarlahtt, door Elsa Heporauta. Uit het Finsch vertaald door Dr. A. E. Boutelje. Verschenen bij „De Kern", 's-Gravenhage. In prachtband 4.70. Ziedaar, een boek van een onbekende schrijf ster. Dat wil zeggen: onbekend in Neder land, aangezien dit het eerste werk is dat wij van haar onder oogen krijgen. Dit is een verhaal, dat vertelt van een huwelijk, dat naar buiten den schijn draagt een voortreffelijk huwelijk te ztjn, doch waar aan veel, zoo niet alles, ontbreekt. Op onge meen fijn-psychologische wijze vertelt de schrijfster van moeilijkheden, doorgemaakt door haar, die in dit huwelijk geen vertrou wen meer heeft en een uitweg zoekt. De hoofdpersoon, Helena, is een figuur, die men niet spoedig zal vergeten. Door de schrijfster werd zjj ten voeten uit geheeld. Een vrouw van hoog karakter, een figuur, waartegenover men sympathiek blijft staan, heel het boek door. Een belangrijke uitgave, die ongetwijfeld belangstelling zal vinden in ons land. Een boek, dat tot de beste behoort, die den laat sten tjjd verschenen zijn en dat vrienden zal maken.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5