H. J. Woudenberg een jaar commissaris van het N.V.V. Winterhulp, symphonie van de gemeenschap Opeoiag en sluiting van de jaebt Rooscvcit wil een „incident" uitlokken „We komen van de politie" Jam bederft spoedig Viaduct van 700 m* lengte OOK IN ONS LAND ZAL DIT WERK DE HARTEN VEROVEREN Resfaurafie van Den Haags GROOTE KERKORGEL Amsterdamsche effectenbeurs OM DE VROUW VAN EEN ANDER... LORD HALIFAX Oordeel van Duitsch autoriteit 's-Gravenhage, 15 Juli. Tijdens het be zoek, dat de leider van het hoofdbureau van volkswelvaart in de rijksleiding der N.S.D. A.P., oberbefehlsleider Hilgenfeldt, dezer da gen aan ons land heeft gebracht, was een verslaggever van het A N.P. in de gelegen heid dezen hoogen Duitschen autoriteit, den schenner van het groote Duitsche winter- hulpwerk, eenige vragen te stellen met be trekking tot den arbeid, welke nu reeds sinds ongeveer een jaar op hetzelfde terrein in ons land wordt verricht. Op de eerste vraag, namelijk of hij van meening is, dat "de winterhulp Nederland eenmaal op dezelfde wijze een symphonie van de gemectischap worden zal als in het Duitsche rijk, antwoordde de heer Hilgenfeldt zon der aarzelen bevestigend. In Uw land zoo zeide hij zijn dezelfde biologische voorwaarden aanwezig als bij ons. Ook in Duitsch land is deze idee in heel kleinen kring be gonnen en heeft zij zich van hieruit ontwikkeld. Adolf Hitier heeft met zeven anderen het geheele volk voor zijn idee gewonnen. Wanneer de Ne derlanders bereid zijn zich als een gemeenschap te beschouwen, dan is de winterhulp slechts de uitdruk king van de innerlijk gevoelde ver plichting tot offervaardigheid jegens elkander. Ik ben er zelfs van overtuigd, dat het Ne- derlandsche volk in veel korteren tijd dan J- Duitschland tot de gedachte, van de volks gemeenschap komen zal en wel hierom, om dat het Nederlandsche volk den weg, welke hiertoe leidt, veel duidelijker uitgestippeld krijgt. Hij is als het ware geëffend. OOK IN NEDERLAND EEN GELIJKE ORGANISATIE NOODIG. Acht u het noodzakelijk, dat bij het be staan van verscheidene weldadigheidsinstel lingen hier te lande een gelijke organisatie wordt geschapen als in Duitschland? Inderdaad zoo antwoordde de heer Hilgenfeldt. Sociale maatregelen ten bate van het volk kunnen slechts gezien worden van totalitair standpunt en kunnen alleen 'alge meen worden gerekend Er zijn alleen Neder landers en de enkeling wordt als deel van zijn volk in het leven geplaatst, onverschillig tot welken maatschappelijkcn stand hij be hoort, welke religie hij belijdt of welke poli tieke opvatting hij aanhangt. Het leven is primair en iedere generatie is een schakel in de keten van het leven. Al leen op deze wijze zie ik het sociale werk en niet in confessioneele verdeeldheid of vol geus standen gescheiden. Wij zien in een ge zond mensch de vraa.4 van het leven. Het gezonde volk staat op den voorgrond en wanneer wij sommige menschen niet kunnen overtuigen van de groote gemeenschappelijke opdracht, dan weten wij toch, dat hun zonen of kleinzonen eens zullen opgroeien in deze gemeenschap en haar zullen begrijpen. De verslaggever vroeg verder welke ver klaring de heer Hilgenfeldt kon geven voor het feit, dat er in de organisatie van de N. S. V. (Nationaal Socialistische Volkswohl fahrt) 15 millioen vrijwillige leden zijn. Dit kan ik slechts zoo verklaren al dus luidde het antwoord dat de idee van den Fuehrer al deze millioenen heeft opge wekt de gemeenschap te dienen. Zonder de ze ideeën was dit groote sociale werk nooit ontstaan. Het was ook in Duitschland een moeilijke weg naar deze hervorming in het denken, ook in Duitschland bestonden vele weldadigheidsvereenigingen en waren er ele kringen, welke zich met weldadigheid bezigheden maar alle zagen slechts den beperkten kring van haar vereenigingen of belangengroepen. De nationaal socialistische arbeid ten bate van de volkswelvaart ver breekt deze bekrompen opvatting en ziet het volk als een eenheid. Ten slotte werd den heer Hilgenfeldt ge vraagd naar zijn indrukken van zijn reis door ons land. Het uiterlijk van uw land 1 zoo zeide hij heeft mij getoond, dat de Nederlanders een voorsprong hebben ten aanzien van den woning bouw. De menschen in uw land echter zien er niet zoo gezond uit als bij ons. Ik ben door bijna alle Europeesche landen gereisd en heb op grond hiervan kunnen vaststel len, dat de algemeene maatschappe lijke verhoudingen bij u belangrijk beter zijn dan die in Oost- en Zuid- Europa. Ik vind echter, dat vele Ne derlanders ziekelijke verschijnselen vertoonen. Deze kunnen echter ge makkelijk door goede preventieve maatregelen voorkomen worden. Wanneer hier een tijdig ingesteld medisch toezicht, een goede preventieve tandverzor- ging. een gezonde voedingswijze en een re gelmatige ontspanningsregeling worden in gesteld, dan zal het Nederlandsche volk op grond van zijn gezonde basis, zijn hoogen geestelijken stand en zijn groot intellect in den kring der Europeesche volkeren een voorname plaats innemen. In het geheele land zal: 1. Behoudens het bepaalde sub 2 en 3, de lacht op de wildsoorten zijn geopend gedu rende het tijdvak, achter de namen der wildsoorten vermeld: Klein wild: Fazantenhanen van 1 Oct. 1911 t.m. 31 Jan. 194-2. Fazantenhennen van 1 Oct. 1941 t.m. 31 Dec. 1941. Hazen van 1 Oct. 1941 t.m. 31 Dec. 1941. Houtsnippen van 1 Oct. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. Korhanen van 1 Oct. 1941 t.m. 31 Dec. 1941 en op 20. 21 en 22 April 1942. Korhennen van 1 Oct. 1941 t.m. 15 Nov. 1941. Patrijzen van 1 Sept. 1941 t.m. 31 Dec. 1941. Waterwild: Alle soorten eenden van 1 Aug. 194-1 t.m. 31 Jan. 1942 (behalve berg eenden en eidereenden) Ganzen van 1 Aug. 1.941 t.m. 31 Jan. 1942. Goudpluvieren van 1 Sept. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. Meerkoeten van 1 Aug. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. Watersnippen yan 1 Aug. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. 2. Behoudens het bepaalde sub 3: a. het vangen van de hierondet" genoem de wildsoorten door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd zal zijn toegestaan gedurende het tijdvak, achter de namen der waterwildsoorten vermeld. Alle soorten eenden, van 1 Aug. 1941 t.m. 31 Jan. 1942 (behalve (bergeenden en eider- eendenl; ganzen, meerkoeten en water snippen: goudpluvieren van 1 Sept. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. b. het vangen van de hieronder genoemde waterwildsoorten door middel van eenden kooien zal zijn toegestaan gedurende het tijdvak, achter de namen de!" waterwild soorten vermeld: alle soorten eenden van 1 Aug. 1941 t.m. 31 Jan. 1942 (behalve berg eenden en eidereenden). 3. De jacht niet wordt geopend voor her tenkalveren.- zwanen, bergeenden, .eidereen- den. duikers. kemphanen. scholeksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjes. MEISJE ERNSTIG GEWOND BIJ VERKEERSONGEVAL. Gistermiddag ongeveer 4 uur heeft op den weg OtterloArnhem in de gemeente Ede een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij een 14-jarig meisje B. van T. uit Leiden levensgevaarlijk werd gewond. Het meisje kwam met haar ouders per fiets uit de richting Arnhem, toen van den anderen kant een vrachtauto naderde. Op tot dusver onverklaarbare wijze werd het kihd door den vrachtauto gegrepen, waarbij liet zeer ernstig werd gewond. Per auto werd het slachtoffer naar het Juliana Zie kenhuis te Ede overgebracht, waar gister avond haar toestand nog hopeloos was. Brutale inval op de Amstellaan. Amsterdam, 15 Juli: Een ongewone sensatie, weliswaar van minder prettigen aard, maar die per saldo nog goed afliep, beleefde gisteravond een kruidenier aan de Amstellaan. Kort na elf uur, toen het dus vrijwel ge heel duister was, werd er eenige malen hard gebeld en op de winkeldeur geslagen. Op de vraag van den winkelier, wie er nog zoo laat op bezoek kwam, was het antwoord: „direct opendoen, we komen van de politie", waar op de kruidenier de deur opende en twee mannen, in burgerkleeding, binnenstapten. De onthutste winkelier kreeg te hooren, dal hij gearresteerd moest worden en dat boven dien ook al zijn geld, juweelen e.d. in beslag werden genomen. Daarbij dreigden de beide indringers (van wie één, om nog meer te imponeeren, een Duitsch accent in zijn woorden trachtte te leggen) met een voorwerp, dat in het don ker gelijkenis met e^n pistool vei toonde. De vrouw van den kruidenier ging daarop met een der mannen naar boven, waar de wo ning van het echtpaar is, om daar het geld en de sieraden ter hand te stellen, zoodat in- tussChen de winkelier met slechts een der overvalplegers achterbleef. Van deze gelegenheid maakte eerstgenoem de gebruik, om alarm te maken: hij greep een leeg koeblik en wierp dat tegen de win kelruit, op welk geluid eenige voorbijgan gers kwamen toegeloopen. Intusschen was een worsteling tusschen den kruidenier en zijn belager ontstaan. De bandiet riep zijn makker te hulp. doch ook de winkelier roerde zich hevig en riep om assistentie. Begrijpende, dat de overval toch geen succes meer zou hebben, maakten de beide bandieten zich haastig uit de voe ten. Hoewel direct een achtervolging werd in gezet, gelukte het hun, in de duisternis te ontkomen. De „echte" politie, die daarop werd ge waarschuwd, is onmiddellijk met het onder zoek naar de bedrijvers van dezen brutalen overval begonnen. Èen vaag signalement van hen is bekend. t Alleen in gesteriliseerde verpak king langeren tijd houdbaar. Het voorlichtingsbureau van den voedings raad schrijft: Den laatsten tijd is er veel jam verkocht in: kistjes, tonnetjes, glazen potten zonder binnen-deksel, potien 'die gesloten zijn met een cartonnen deksel of gedeeltelijk kar tonnen deksel. Ook worden cartonnen bekers met jam in den handel gebracht. Verschillende winkeliers verkoopen de iam onverpakt en wegen haar voor de klan ten af. Daar onverpakte jam geregeld met de lucht in aaraking komt zal er vrij spoedig bederf op kunnen treden. De verpakte jam is eenige maanden houdbaar, doch op den duur zal, vooral wanneer de jam op eenigs- zins vochtige plaatsen bewaard wordt, schimmelvorming niet uitblijven. Degenen, die in verband met de huidige omstandigheden eenige voorraad jam heb ben opgedaan, die aldus verpakt is of die een verpakking heeft, welke niet gesterili seerd is, doen verstandig deze jam niet langer dan eenige maanden te bewaren en ze geregeld te controleeren. Alleen als de jam in potten met binnen- deksel, gummiring en schroefdeksel of in weckflesschen gesteriliseerd wordt, is deze jam langer houdbaar. Bij de bereiding van eigengemaakte jam wordt dikwijls zuivere pectine als opecta, ponjel of een dergelijke pectinehoudende stof gebruikt. Het voordeel hiervan is, dat door het toevoegen van pectine de kooktijd van de iam belangrijk korter wordt, waardoor men 'n zuivere vruchtensmaak houdt, brandstof bespaart, weinig verliest bij het inkoken en bij de bereiding vaste voorschriften kan op volgen. Toch kan deze bereidingswijze niet on verdeeld worden aanbevolen. Ook deze jam loopt gevaar na eenigen tijd te beschimme len. Over de bereidingswijzen van jam, die ge durende langeren tijd- goed blijft, werd reeds in een der vorige berichten van het voorlichtingsbureau van den voedingsraad geschreven. overweg bevindt zich n.1. over het empla cement van het Staatsspoorstation en is cte parallel-verbinding, achter het Bezuiden- hout. van het Hollandsche Spoorkwartier Spaarneplein en omgeving, met de uitge strekte buurt tusschen Bezuidenhout en Voorburg; tevens is dit de kortste voor het doorgaand verkeer Noord zuid V. V Sedert het einde van den vorigen wereld oorlog is men met plannen bezig geweest om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. De gemeente had al zoo wat een project voor een viaduct gereed, toen de Spoorwegen met een grootsch plan kwamen van een Centraal Station, ter ver vanging van twee nóg bestaande, 'n plan dat helaas niet uitgevoerd is. Een zestal jaren geleden kwam toen het viaductplan weer voor den dag en half 1939 is met de uil voering ervan begonnen. Het viaduct dat buiten de voetpaden twaalf meter breed is. is bijna 790 meter lang. de hellingen der opritten zijn 1 op 30. Er is door den Dienst van Gemeentewerken naar gestreefd, het viaduct in het stadsbeeld zoo weinig mo gelijk te doen opvallen, daarom is de constructie zoo ijl mogelijk gehouden met zoo weinig mogelijk pijlers, n.1. om de 13 meter telkens, twee van staal op betonnen voet. Het zal een enorme verbetering zijn. wan neer dit viaduct tegen het najaar in gebruik genomen zal kunnen worden. Deze een* en een kwart millioen gulden zijn zeker geen weggegooid geld! Vrij opgewekte markt. Vast# stemming. Toonaangevende in. dustrieelen levendig, oploopend Nederlandsche beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. L.K. 99%-993/j 99 11/16-99% 100% 1.0034 '8 99% 99 ll/i6 IOOI/2 100% 931/2-93% 93%-933/' 951/4 95% 8 93% 94 Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 idem met bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. Een der grootste uit ons land. instrumenten Twee minnaars vechten op leven en dood. Tusschen zekere J. B. en de echtgenoote van R. W. te Stadskanaal, was in den loop der tijden een verhouding ontstaan. De laat ste dagen logeerde ten huize van B. een 'ongmensch uit Nijmegen en toen deze ook naar de gunst van de vrouw dong, was dit geenszins naar den zin van B. Het gevolg hiervan was, dat het gistermorgen in de Hoofdstraat tot een botsing tusschen beide mannen kwam, waarbij de Nijmegenaar tweemaal door B. met een dolkmes werd ge stoken en levensgevaarlijk gewond. De getroffene is naar het R.K. ziekenhuis in Winschoten overgebracht, terwijl de da der kon worden gearresteerd. Deze heeft inmiddels een bekentenis afge legd. ENORME VERKEERSVERBETERING IN DEN HAAG. (Van onzen Haagschen correspondent). Jarenlang heeft ook Den Haag. als zoo vele steden, zijn overwegdrama gehad: men weet wel: spoorboomen in een druk ken verkeersweg, welke meer dan 40 mi nuten per uur gesloten plegen te zijn. Nog eenige maanden, dan is het viaduct Schcnkweg gereed en is een einde geko men aan het schier eindeloos wachten voor rangeerende treinen iederen dag weer. Deze (Van onzen Haagschen correspondent). Nadat eenigen tijd geleden de toren van de Groote- of Sint Jacobskerk onder handen is genomen, heeft men nu ook een aan vang gemaakt met de restauratie van het orgel in dit grootste Haagsche bedehuis. Het is een der grootste instrumenten uit o.ns land. gebouwd door den eertijds beken den Utrechtsche orgelmaker J. Fr. Witte. Volgens advies en onder toezicht van den Nederiandschen Klokken- en Orgelraad deze restauratie opgedragen aan de firma G. van Leeuwen en Zonen te Leiderdorp welke in Maart 1942 gereed hoopt te zijn Het timbre van het orgel, dat overeenkom stig de smaak van toen, wat stijf en or- chestraal is, wordt gewijzigd overeenkom stig de thans geldende opvattingen, waarbi het tevens beter geschikt wordt gemaakt voor het spelen van den grootmeester der orgelmuziek: Johan Sebastian Bach en zijn voorgangers. De kern van het instrument, waarvan het materiaal zich uitmuntend heeft gehou den. wordt behouden, maar van deze ge legenheid wordt gebruik gemaakt om de manualen uit te breiden evenals het pedaal Verder worden verschillende registers ver anderd overeenkomstig de gewijzigde tim- breering en het aantal sprekende stemmen uitgebreid met zes, tot 61. Het is een omvangrijk werk, dat hier is ondernomen, maar ons grootste Haagsche orgel is het zeker waard. A'dam '37 I 3% 95 's Grav. '37 I 3% 97% N Holl. '38 3 89 N Holl '38 II (3%) 3 92% R'dam '37 I III 3% 92% Z.-Holland 1937 3 94% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hypb. Veendam 3% 98 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 191 Ned. Ind Handelsb. A 127% Ned. Handel Mij. c.v. A 133% 95 97 92% 93 95 981% 1971% 129% 134 Stockholm, 15 Juli (D.N.B.): In toonaangevende kringen van de Britsch- Indische hoofdstad houdt men, volgens een bericht van het Engelsche agentschap Ex change Telegraph uit New Delhi, rekening met de mogelijkheid dat de tegenwoordige Britsche, ambassadeur te Washington, Lord Halifax, na zijn terugkeer te Londen wellicht tot vice-koning van Indië zou worden be noemd. Zooals bekend is heeft Lord Halifax, die toen nog Lord Irwin heette, deze functie reeds in de jaren 19261931 bekleed. 10 COMMUNISTEN TERECHTGESTELD. Belgrado, 15 Juli (D.N.B.: Tien commu nisten, die in den nacht van 12 op 13 Juli in omgeving'svan Obrenovats een sabotage daad trachtten te pl„ren, zijn op de plaats van het misdrijf doodgeschoten. STOKER VAN EEN SLEEPBOOT VERDRONKEN. Maandagavond is een stoker van een op de rivier de Merwede nabij de gemeente Woudrichem liggende sleepboot bij het zwemmen in die rivier verdronken. Het slachtoffer laat een vrouw en kind na. Hoe wel direct met dreggen een aanvang werd gemaakt, is het lijk nog niet gevonden. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. In de buurtschap kring van Dorth is de kapitale boerderij van „Littink'1 bewoond door de familie Groot Bronsvoort, door den bliksem getroffen en tot den grond toe af gebrand. Vier varkens kwamen in de vlam men om. Wat tot stand is gebracht. Gisteren, 15 Juli. was het een jaar gele den. dat de Rijkscommissaris, Rijksminister Sevss Inquart. den heer H. J. Woudenberg benoemde tot commissaris van het N.V V. Deze aanvaardde op 16 Juli 1940 zijn taak. De heer Woudenberg stond voor de taak het oude N.V.V. te reorganiseeren en ook in den vorm gpsrhikt te maken voor pp aan le passen aan de nieuwe Europppsch'e orde. Het bleek om dit te bereiken in de eer ste plaats noodzakelijk een klein aantal be stuurders uit wier verleden te duidelijk was komen vast te staan dat zii Duitsch vijandig gezind waren, te ontslaan. Do"h het overgroote deel der bestuurders bleek bereid rovaal. actief en positief mede te werken. Hierdoor is het mogelijk gebleken in het afgeloopen iaar vruchtdragend werk le verrichten en vooral het noodzakelijke werk voort te zetten. Dat het N.V.V. een belangrijke taak ver vult op sociaal-economisch terrein, moge blijken uit de volgende, in het afgeloopen iaar verkregen resultaten: Arbeidsrecht. In verband met de op 13 funi 1940 in werking getreden ontslagveror deninc heeft het N.V.V. bewerkstelligd, dat de arbeidsinspectie, alvorens vergunning te verleenen. de arbeidersvertegenwoordigers om advies vraagt, dat wil zeggen, voor ver- 'rouwensinstanties zorgt. Daarnaast, zorgde het N.V.V. er voor. dat de loon verorden in "en behandeld worden voor de kantonrech 'ers zoodat de arbeider snel recht kan ver k rü gen. Wachtqeldreaelingen. Voor tal van on dernemingen. die wegens slapte het werk stopzetten of den arbeidstijd' inkrompen zijn wachtgeldregelingen getroffen. Hier door blijft de arbeider aan het bedrijf ver bonden tot betere werkgelegenheid mogelijk is. Werkverruiming. In de werkverruiming werden goede schuil- en schaftgelegenhe- den ingevoerd en werd een aanvang ge maakt met de verstrekking van een warm maal. Bovendien werd een algeheele reor ganisatie tot stand gebracht, waarbij de te werkstelling van iederen Nederlander in nrincine mogelijk werd gemaakt en de loon- en andere arbeidsvoorwaarden in overeenstemming werden gebracht met die 'n hpf vrije bedrijf. Loon- en arbeidsvoorwaarden. Nadat 'e loonverorriening was verschenen is het N.V.V aan bet werk getogen tot het opvoe ren van de laagste loonen. Huur. Nadat eeble,ken was. dat vele hniseifpnaers van het verbod tot verhoo- ring van huur gebruik maakten om de huur op te zeggen, beeft het N.V.V. gezorgd voor een huuronzeggingsbesluit. dat den hmirdnr hpsrtinnmt fpeen willekeur. Werkloosheidsverzekering. Dank zij het N.V.V. kunnen thans ook werkloozen toe- ♦rnrtrp (0) wprkloozenkassen Warkloozenzorn. Door het N.V.V. is ge- 'orgd dat als bijzondere wintertoeslag 100 oct extra stennnitkeering werd verstrekt. Arbeidsbemiddeling. Het N.V.V. wees "en vert en-en woord iger aan. die de belangen van de in Duitschland werkende Nederlan- sr'ie arbeiders behartigt. Rehalve dat het N.V.V de sociale belan den van den arbeider behartigt, streeft het er bovendien naar een nieuwe geestesge steldheid te kweekep. waardoor het hoopt fe komen tot de harmonische samenwerking van allen, die het Nederlandsche volk die nen. Het ziet dpn arheider niet meer als 'en proletarisch geïsoleerde en wil voor hem alle gebiedpn van cultuur, kunst en -ntmirsrboon ontsluiten. In de toekomst ziet het N.V.V. een Ne-, ''"rlandsebe arbeidsorganisatie, die zich uit strekt over alle Nederlandsche arbeiders die van nature bil elkaar behooren. Die organisatie zal niet alleen de arbeiders van hoofd en hand', maar ook de ondernemers in haar rijen moeten tellen. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 152%-151 147-1501/4' Centr. Suiker Mij. 210 209% Fokker g A 191% 191 Lever Bros en Unilever cv.A 126-124% 125-131% Ned. Ford 315 Philips G B.v.A. 226%-227% 228-234 Philips pref. A. 156% 157 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 244-246% 248%-252%' SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 115%-117 117-119 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. Kon. Paketvaart A. Ned. Scheepv. Unie A. 164% 165%-168% 240 243% 177-179 179-181% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H V A. Javasche Cultuur N.1.SU. 419-425 245 235 430-435 240 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 224-226 228%-234 Deli Mij. cv. A. 285%-289 285%-294 Senembah 223-2243% 224-230 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 277-279 281-2833% Deli Batavia Mij. A. 224% 230 Berlijn, 15 Juli (D.N.B.): Onder opschriften als „Roosevelt wil den oorlog". „Arglistig bevel van Roosevelt a. d. vloot", „Roosevelt wil het vuur openen, hij geeft bevel tot vuren op Duitsche duikboo- ten", schreven de Berlijnsche ochtendbladen over de sensationeele onthullingen betreffen de de plannen van Roosevelt om door een „incident" met Duitschland in volle zee den. staat van oorlog met Duitschland te doen ontstaan. De Voelkischer Beobachter schreef dat Roosevelt geen vuriger wensch heeft dan het voor zijn behoud strijdende Europa in den rug aan te vallen onder het leugenachtige parool dat hij daarmede het westelijk half rond verdedigt. Tegenhouden zal hij daar mee echter het rad van de geschiedenis niet.' Het lot van, Engeland zal zich evenzeer vol trekken als dat van het bolsjewisme/ondanks de pogingen van het Amerikaansche Joden dom om door zijn handlanger Roosevelt zijn filiaal in Londen en Moskou te redden. De Berliner Boersenzeitung noemt het be vel van Roosevelt aan de Amerikaansche marine een „lont in het kruitvat". Wanneer Roosevelt ook het Amerikaansche volk, on danks zijn andersluidende verkiezingsbelof ten in den oorlog brengt en de geheele we reld in oorlog en brand ziet verzinken, kan hem dat heelemaal niets schelen, wanneer hij daarmede slechts het naakte dollar-im- perialisme van Joodschen stempel kan door-1 drijven. Daarom wil hij nu van provocaties overgaan tot den directen aanval. a "eu';sch0 Aligemtine Zeitung schrijft aat de mededeeling van het Stockholmsche blad omtrent de opvatting van den Amen' Kaanschen president een zeer opmerkelijk licht werpt op een groot aantal afzonder lijke berichten, die sedert geruimen tijd maar vooral de laatste dagen uit Washington zijn ontvangen. liet nieuwe voornemen van Roosevelt, zoo merkt het blad op, ligt geheel in de lijn van zijn tot dusver gevolgde poli tiek. Wanneer echter achter deze houding van den president der Vereenigde Staten de speculatie staat om de spilmogendheden door intimidatie^ te kunnen beinvloeden, dan is dat een misrekening. Duitschland cn zijn bondgenooten zullen zich geheel in het be wustzijn van hun historiscjie taak door.niets laten afbrengen van de uitvoering daarvan.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2