LANGS DEN ZOMERDIJK Geen kinderlectuur! HEyT/*RECLAHE Vacanti Distributie Opplakvellen Vandaag Woensdag 16 Juli 1941 •VERHOOGT uw OMZET. tftadónieuuM Burgerlijke Stand van Den Helder H*B.Sf~deuren sluiten zich Het strand JjwmJUcK rUeuuM Ds. H. L. G. Ouwerkerk ïlieuw~6 uvt lOik Visscherfi Uit de natuur voor 50 jaar UoncUlen uit hel V&tqznd Blaadje, „Kiest de Waardigsten" De krant Wat IMiddeniicuideM InteAeMMt den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER KONIJNEN GESTOLEX. Een bewoner van den Ruijgweg deed bij de politie aangifte, dat ten zijnen nadeele uit een perceel aan de Brouwerstraat een 3-tal ko nijnen gestolen was. Waaruit blijkt, hoe fel deze viervoeters ge- wenscht zijn, ondanks het feit dat Kerstmis nog in 't verre verschiet ligt. VERKEERS-RAZZIA. Dezer dagen toog de verkeerspolitie op pad, teneinde na te gaan of er door de plaatselijke wielrijders behoorlijk gereden werd langs 'sheeren wegen. Het bleek, dat dit lang niet altjjd het geval was. Tal van bekeuringen moesten worden opgemaakt, o.m. terzake het rijden zonder bel, wegens het naast elkaar üetsen, niet rechtshouden, enz., enz. FIETS GESTOLEX. Een bewoner van de Gravenstraat deed aan gifte, dat zijn fiets, die hij eenigen tijd onbe heerd had laten staan, spoorloos verdwenen was. Een onderzoek wordt ingesteld. MIXDERJARIGE OP PAD. Door de politie werd aangehouden een min derjarig meisje uit Beverwijk, dat hier ver toefde zonder voorkennis van haar ouders. Door de politie werd zij teruggebracht. BRAXDJE IX DE SMIDSTRAAT. Dezer dagen brak brand uit in een woning aan de Smidstraat. De brandweer werd ter- atond gealarmeerd en was spoedig ter plaatse. Het bleek, dat men zonder moeite het vuur kon blusschen. Waarschijnlijk was oorzaak van een en ander een aantal spelende kinde ren, die op onvoorzichtige wijze met papier en lucifers zijn omgegaan. FIETS VERDWEXEX. Een bewoner van de Weststraat deed aan gifte dat zijn fiets spoorloos verdwenen is. Een onderzoek wordt ingesteld. AAXGEHOTJDEX EX HEEXGEZOXDEX. Iemand werd aangehouden, die nog in het Alg. Politieblad gesignaleerd stond. Bij aan houding verklaarde de man, dat hij bereid was de gevraagde boete te betalen. Nadat dit ge schied was, kon hij zijns weegs gaan. GEEX RIJBEWIJS. Een persoon bereed een motorfiets, zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Derhalve werd hij bekeurd. TERUGGEVOXDEX. Enkele fietsen, die als vermist waren op gegeven, werden bij de politie als terugge vonden gemeld. van 14 Juni en 15 Juni 1941. Bevallen: A. A. AeissingBaanders (z.); N. de Wit—de Vries (z.); J. A. Pels- van Lotten (d.). Ondertrouwd: R. Noot en M. M. van Schagen; P. C. van Baaren en A. C. Snijders; C. Sweep en A. Snijders; A. Bais en A. E. de Valk; P. A. Vermeulen en C. M. Kikkert; T. Vos en E. Wiegel; D. Bregman en M. S. Wienjus. Een dezer dagen fietsten wij over den Ka- naalweg. 't Was omtrent het middaguur. Een paar groepjes Werf-beambten slenterden voorbij het Casino, een paar jongens rekten zich op dc teenen uit om de nieuwste boektitels in Piet Spruyt's étalage te bekijken. Overigens: leven- looze fagade's, dichtgespijkerde vensters en enkele wonden in de huizen-rij, die nog nimmer geheeld werden. Voor Casino het eeuwig-jeug dig physionomie van Willy Derby. Voor de H.B.8. leeft het. Daar drommen enkele tientallen jongens en meisjes samen, al dan niet in het bezit van oude, uitpuilende schooltasschen. Jongens met slobberige plusfours en meisjes met zwierige katoenen jurken en fieve hoofdbanden om losse haren. 't Is de laatste dag, dat de H.B.S.-deuren open zijn. De toelatings- en eindexamens zijn achter den rug, de overgangen behooren voor een jaar weer tot het verleden. Vele weken zal de H.B.8. daar verlaten staan op haar oude plaats aan den ouden weg. 't Stadsbeeld zal er niet op verlevendigen, deze komende weken. Laatste dag.' Hoe goed herinneren wij ons zelf niet dezen dag. De dag, waarin men z'n bullen pakt, e'n boeken overneemt of in de tweede hand koopt. De dag van het afscheid van leeraren en vrienden. Weken voor den boeg zonder alge bra, zonder gonio, zonder Fransche vertalin gen en Duitsche uitzonderingen. Vrij Schoone tijd. Geen schriften en passers en hersenkwellin- gen. Geen proefwerken en examenkoortsen. Maar vrijheid. Dagen zonder zorgen. Zonder leeraren (hoe humaan overigens) 't Zal er verschrikkelijk stil zijn, in die oude H.B.8. Stil in het fietsenhok, stil in de lokalen gelijkvloers, en op de eerste verdieping. De leerlingen zijn weg en de leeraren zijn uitgezwermd. Voor vele weken. Tot Septem ber a.s. Gelijk een kapitein, die als laatste z'n schip verlaat, zoo is het de Directeur die als aller laatste dien morgen de deur uitstapt van zijn H.B.8. Hij ziet om zich heen, grijpt zijn fiets en tilt een groote koffer achter op den bagage drager. Dan stapt hij op en verdwijnt. Niemand wacht er meer op den Kanaalweg. De stilte is gekomen in de plaats van het levend lawijt van vele jongens en meisjes. Tot September'. Dan zullen ze weer bevolken de oude school. En in de vrije kwartieren wandelen tusschen Prins en Casino. En elkander ontmoeten op den tot zitten noodenden gevel van Piet Spruyt's boekhandel, die in den loop van vele jaren officieus tot het buiten-meubilair van de H.B.S. te gaan behooren. Aanvankelijk werd verondersteld, dat er dit jaar in het geheel geen strand, waar dan ook, zou worden vrijgegeven. Dit bleek even wel niet het geval te zijn, en verreweg het grootste aantal badplaatsen langs de kust zag zich een plekske „vrij zand" toegewezen voor de liefhebbers. Een vacantie zonder strand is ondenkbaar voor den Nederlander en ook onze weg leidde daarheen. Op een snikheeten Zondag zaten we aan het strand. Ik had een koninkrijk voor een tent, voor een koetsje of voor een strandstoel willen geven, maar al deze apparaten waren al uren geleden verhuurd tegen behoorlijken prijs en zaten vol. Hetgeen beteekende, dat wij aan een genadelooze zon werden prijsge geven, hetgeen, in aanmerking genomen de 115 graden, geen sinecure was. Rondom werd strandleven gepleegd. Rond om krioelden, kropen, sliepen, sluimerden, ruzieden, snoepten, schreeuwden, vrijden, pootjesbaaiden, verveelden, plaagden, roddel den en zonnebaadden de duizenden in een ver bijsterde verscheidenheid van kleur en hoeda nigheid. lederen kwart vierkanten meter bleek „bezet gebied" verklaard te zijn, kris-kras liepen de tent-touwen door, over en tusschen elkaar door. Kuilen vormden evenzoovele ge varen voor den wandelaar en het barrevoets loopen was verre van aanlokkelijk door de tallooze smeulende cigarettenpeukjes en an der afval. De mensch van 1941 is weliswaar beschaafd, maar op het strand meent hij zich alles te mogen permitteeren. De papieren zak ken, waarin brood en kersen gezeten hebben, steekt niemand bij zich, maar laat men vrije lijk wegwapperen. Tenslotte heeft men er zelf geen last van en dat een buurman er zich doodelijk aan ergert interesseert den an der niet. Voor velen schijnt niet de zon en de zee het criterium van strandvermaak te zijn, doch: het badpak. Welk een variatie! Mèt en zónder ruggen. Strandpakken met minder dan een vierkanten decimeter stof en opgesierd met vreemde en onverklaarbare ornamenten. Veel strandcostuums zijn aardig en origineel, maar anderen zijn stuitend in hun brutaliteit en weinig verheffend inzake hun z.g. exotische allure. De politie-agent, die met den duimstok de badpakken nameet, is een onding en heeft uitsluitend nut voor caracaturisten. Dat er echter grenzen zijn is een onloochenbaar feit. Op het strand is iedereen jong. Zelfs de ouden van dagen voelen plotseling enkele tientallen jaren van zich afvallen. Dat levert koddige en onvergetelijke schouwspelen op. Op het strand wordt schrikbarend veel ge snoept en eerst déAr kan men aanschouwen hoevele zaken ook nu nog bon-loos zijn. 't Is echter te verklaren uit de omstandigheid dat de zee hongerig maakt. De een zwemt en de ander baadt. Daartus- schen is een wezenlijk verschil. De bedrijver van de eerste sport poogt zich zoo snel mo gelijk los te maken van de krioelende veelheid aan de strandlijn en vindt zijn behagen in het alleen zwemmen op een meter of vijftig af stand. De ander blijft halverwege in het water en halverwege daarbuiten. Die gooit wat met een bal en brengt den tijd zoek met het hard schreeuwen naar anderen en het natspatten van dezelven. Hij is halverwege nat en koel en halverwege warm en droog. Het zijn de amphibiën van het strand. Badplaatsen zijn, vooral in de vacantie, duur, ook al zijn ze goedkoop. Dit is geen pa radox, maar komt vanwege het feit, dat men eenige der remmen verliest, die men in nor male omstandigheden steeds in het oog houdt. Men verzendt ansichtkaarten naar neven en nichten waar men nooit komt, men koopt roomijs in groote kwantiteiten en men gaat steeds „ergens" zitten. Dat „zitten" kan een genot zijn als men des avonds op een terras neerstrijkt waar zich „gewone" menschen be vinden. Gewone menschen, die gewoon doen. Niet dus de lieden, die hoogmoedswaanzin aan den dag leggen en meenen in een roode strand- pyama of in een imitatie Hawayan-badpak May West of Deanne Durbin zelf te zijn. Stil te zitten achter een pijpje goudig Pilsner, of een glas gevuld met andere schuimende zalig heid, en dan te zien hoe de zee en de hemel en de horizon samen het avondschilderij gaan scheppen, zoo oneindig mooi, zoo fantastisch rijk van verve en combinatie, dat ge er U in verheugt te leven en vacantie te hebben. En tevreden fietst ge dan terug, met het zand in de schoenen en tusschen de teenen, met een stijven huid van het zwemmen in den grooten vijver en het doorzonnen van den „koperen ploert", en met de eerste slaapluizen prikkend in Uw oogen. Ja, ja... het leven kan schoon en fel-begee- renswaard lijken. En het zijn ook, zoo omtrent midden Juli, al vacantie-consumeerend. UITSLAG AANBESTEDING. Gister werd alhier door den Direct, v. d. N.V. Electr. Maatschappij aanbesteed het bouwen van een Gebouw voor een Gasgene rator-installatie. Er waren 8 inschrijvingsbil jetten ingekomen: J. Köorn 16.139. met voorw. D. Veul, Schagerbrug 14.500. M. Blom Jz. 14.000.— I. Voigt 13.700.— Jb. Drijver 13.200. Bakker en Koorn 12.860. Jb. Boon 11.367. met voorw. C. Keijzer 12.342.— Laagste inschrijver is de heer C. Keijzer, de gunning is aangehouden. EXAMEN. Mej. H. Vlessing deed dezer dagen met gunstig gevolg het overgangsexamen van de 4e naar de 5e klasse van het gymnasium te 's-Gravenhage. Hierbij werd haar den klas- prijs toegekend. Naar de „Wartburg" mededeelt, heeft Ds. H. L. G. Ouwerkerk, Evangelisch Luthersch predikant te Purmerend, eervol ontslag ge vraagd en verkregen wegens overgang tot een anderen staat des levens. Urk, 14 Juli. Door 6 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 214 kg aal en paling, van 1150 kg per vaartuig, prijs 0.621.54; 15 kg baars en voorn, 6814 ct per kg en 70 manden nest, prijs 33 V4 ct. per mand. Er was nog geen aanvoer van possen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Claus Hans, zoon van N. Hengen en E. Soerb; Jacob, zoon van Albert Romkes en Willempje Snoek; Wilhelmina, dochter van Pieter Kramer en Anna Loosman. Gehuwd: Klaas van den Berg en Heiltje de Vries; Marinus ten Napel en Anna Post. URK VOORUIT. Tot trainer van de Voetbalvereeniging V.V.U. alhier, is benoemd de heer T. v. d. Linde, trainer, masseur van den N.V.B. door J. K. S. - Zomerdag. Langs het kanaal ligt de dijk. Ik ga graag langs dien dijk, omdat het er zoo mooi is. Er valt zooveel te zien en te hooren, dat je er den tijd zoudt vergeten! En vooral wanneer je in het lange gras ligt en wat naar de blauwe lucht kijkt en naar de kwetterende zwaluwen, luisterend naar het schelle krijschen van de blanke sterns, terwijl de warme zomerwind geuren van reukgras en watermunt naar je toe waait, dan fiede len en sjirpen de krekels en sprinkhanen, samen met de zoemende bijen en brommende hommels, de ijlzingende muggen en gonzende vliegen en dazen één voortdurend wiegenlied, waarbij je zoudt vergeten, dat er nog veel werk wacht... Misschien is het ook wel eens goed om de zorgen van allen dag zoo eens uit je weg te laten zakken en de volle, vredige stilte van zoo'n gouden en blauwen zomerdag eens goed op je te laten inwerken. Zoo'n dag te melken h la Pallieter en eens heerlijk te luiwamme sen! 't Doet je goed. En dan is het hier al bijzonder plezierig om wat te luisteren! De zuidenwind ritselt in het riet, waartusschen teerblauwe libellen op ga zen vleugels knetteren. Het water klotst en kabbelt tegen de schoeiing en deint verder het wijde, groene polderland in, waarboven de zomerhemel staalblauw gespannen staat. Kleurenweelde. Het riet is doorvlochten met winde, hier en daar met witte, trechtervormige bloemen bloeiend. Daarbij kleurt het blauw-paars van wikke-trossen en de blauwe bloeikorfjes van de brunel en de fijn-paarse lipbloempjes van de hondsdraf. En dat alles is doorsterreld met wit kantstroo van het walstroo. Maar over&l waar ik kijk is het mooi! Witte en purperen klokjes bungelen er aan de ruwe smeerwortels, van zuiver goud lijken de bloer m van het boerenwormkruid te zijn, waarbij het gloeiend rood van de klaprozen wondermooi afsteekt. Geel en zoetgeurend staan er de hooge trossen van het geel wal stroo, als altvjd omzwermt door allerlei bont vlindergedoe. Hoog boven goudgeel koolzaad en rosse en witte bloembolletjes van de kla vers deinen stekelige distels met dikke, pur peren bloemen. 't Is één kleurig, fleurig bloeifestrin! Volzomer. De volzomer is in het land! Een zomer, die zich manifesteert in felle tinten en felle kleu ren. Goudgeel zijn de bloemtrossen van de honingblauw, wit bloeien de bramen en licht rood-paars srtaan daarbjj de knoopkruid-bloe- men. Helwit zijn de duizendblad-schermen en felgeel de pastinaak, diepblauw de wikken en gloeiend rood de klaprozen en distels, goud zijn de morgenster-bloemen op lange, wind bewogen stengels en purperrood de zwanen- bloem-parapluien bij het water. Edel van vorm en kleur zijn ook de ratelaars. Het is niet zoo erg, dat ze hier uitbundig bloeien met vele, flets-gele bloemen. De boeren mo gen de plant echter niet graag. Ze parasitee ren op de wortels van de weigrassen en zijn moeilijk uit te roeien. Vogelleven. Bont is het insectenvolk, dat hier vliegt. Minstens even bont als de bloemen, die hier bloeien. En op dat insectenvolk komen de zwaluwen af; de boerenzwaluw met hun roode keeltjes en de huiszwaluwen met hun zilver- witten stuitvlek. Soms ook nog grauwe, ge- moedelijk-babbelende oeverzwaluwen en wil de, krijschende gierzwaluwen. Ook andere vogels vertoonen zich wel. Tusschen de distels blinkt de roode borst van een kneutje. Een spreeuwenvolk bruischt over m'n hoofd en bij 't verder gaan gooit een blauwe reiger, die aan den kanaalkant stond te visschen, zich met een schorren schreeuw op de breede vleugels en wiekt loom weg. Alarm! Als op breede, gevingerde wieken een kie kendief in groote kringen over de bloeiende hooilanden dichtbij zeilt, slaat heel de vogel wereld groot alarm. Met felle fluitstooten jagen de scholeksters op: te-lü! te-lü! Kie viten vliegen op uit de bloeiende weigrassen en zwoegen op stompe wieken rond, zwaaien om den kiekendief heen met luide kreten. Ook de scholeksters gaan tot den aanval ever; keer op keer duiken ze, de roode sna vel vooruit, op den indringer, die zich het is aan de wijze van vliegen te zien- wel degelijk onplezierig voelt en dan ook lang zaam afdruipt. Dan keert de rust langzaam weer. De op gevlogen spreeuwenzwermen strijken weec neer en hervatten hun nuttig werk: graven naar emelten en ander schadelijk insecten- tuig. Ook de bruine, roodpootige tureluurtjes, die opgevlogen waren en zich beperkt hadden tot erg zenuwachtig doen en tuteren, strijken weer neer. Een erg geagiteerd exemplaar staat op 'n weipaal nog 'n tijd lang te jam meren van tureluut-terruut! en zoo verder. Als ook die z'n snavel houdt hangt weer de zonnige stilte als 'n goudblauwen nevel over den kostelijken noen gespannen... Ten avond. Zoo kan ook stilaan de avond komen. Als de zon in kleurenlaaiing is weggezakt in het Westen, als uit het water de nevelvrouwen opstijgen en hun nevels over de landen uit breiden gaan, als overal de kikkers brommen en de reigers, als schimmen uit den voortijd komen aanvliegen om hun vischwater op te zoeken... Ook dan is het mooi langs den zomerdijk. Mooi is het er altijd! „De uitweg uit den socialen nood", Vier sociaal-economische kernproblemen, door C. Verwey. Van Loghum Slaterus, Uitg.Mij. N.V. Arnhem. Prijs 1.60. „Dit geschrift is bedoeld als een bijdrage tot hervorming der Nederlandsche Volksge meenschap, die, als zij een Nieuwe wezen zal, verlost zal moeten worden van de kwaden der werkloosheid en der crises, die de oude hebben verwoest", aldus de schrijver in zjjn voorwoord. Naar de oorzaak van de krank heid, die het organisme van onze mensche- lijke samenleving zoo ernstig heeft aange tast, wordt door den schrijver een weldoor dacht onderzoek ingesteld. Hij vindt deze oorzaak voornamelijk in de door de wet beschermde, geüsurpeerde mono poliepositie van een deel van onze samen leving en vindt genezing alleen daar, waar allen gelijke mogelijkheid geboden wordt, om door hun arbeid zelfstandig te bestaan; wan neer economische vrijheid niet het voorrecht van sommigen is, zooals in onze kapitalisti sche maatschappij het geval is, maar werke lijk een deel van allen wordt. In de hoofdstukken: „Het vraagstuk der Werkloosheid" en „Het vraagstuk der crises" laat de schrijver ons op duidelijke wijze zien, dat zoowel de werkloosheid als de crises uit één wortel voortkomen, nl. het grondmono- polie. In het hoofdstuk: „Het vraagstuk der Normaliteit van de menschelijke Arbeidsge meenschap" ontwerpt de schrijver het „ideaal-typische" beeld daarvan, daarbij uit gaande van een maatschappij van vrijen en gelijken, die leven op onbezwaarden en voor hun arbeid voldoenden grond; een toenemen de bevolking, die door het economisch begin sel wordt geleid, om vervolgens in het hoofd stuk: Het vraagstuk der Birmenlandsche Ko lonisatie" aan te wijzen, hoe onze maatschap pij van het aangewezen kwaad kan worden verlost en hoe de beperkte, beknotte concur rentie van onze kapitalistische gemeenschap van haar boeien bevrijd kan worden, terwijl in het hoofdstuk: „Het wonder Finland" een practisch voorbeeld van de mogelijkheid van zulk een samenleving gegeven wordt. Het boekje besluit met uitspraken van Abraham Lincoln, Lorentz von Stein e.a., die allen de huidige maatschappijvorm veroor- deelen en de overtuiging zijn toegedaan, dat ze aan haar eigen beginsel te gronde zal gaan. Een zeer actueel en lezenswaardig ge schrift. Mijnheer de Redacteur, Dank zy een hoogeren aanslag in de perso- neele belasting ben ik in 't begin dezes jaars tot kiezer gepromoveerd. Vroeger ontbrak er stellig nog iets aan mijn „welstand en ge schiktheid". Enfin, mijn naam staat nu op de kiezerslijst; reeds heb ik in Juni 1.1. deelge nomen aan de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer en nu word ik binnen enkele dagen geroepen om acht raadsleden te kiezen. Ik ben er totsch op, dat ik tot zoo'n verheven daad ben uitverkozen en mijn vrouw verheugt zich erover, dat zij nog wel geen kiezeres, maar toch de vrouw van een kiezer is. Misschien, zei ze gisteravond tegen mij, kom jij ook nog wel eens in den raad; 't getal leden wordt gaandeweg grooter en de kans verbetert dus. Ditmaal heeft men mij echter nog niet ge noemd, maar een volgende maal word ik wel licht ook Edel Achtbaar. Wie moet ik nu uit al die menschen, die als candidaten genoemd worden, kiezen f Kunt gij, mijnheer, mij daar bij ook een handje helpen f Welke namen, dunkt U, zou ik op mijne biljetten schrijven f Moet ik nemen de namen van Helders Belang, oan Maatschappelijk Belang, of van Gemeen schappelijk Belang f Zijn er soms nog meer „belangen", die hun invloed willen doen gel den f Ik ken de candidaten wel, doch ik geraak in de war, aan welken kant ik moet zoeken. Help my even op weg. Met aanbeveling, mij hierop een antwoord in de krant te geven, waarmede misschien ook vele andere kiezers gebaat zullen zijn, teeken ik mij hoogachtend, Uw bestendige lezer, Jan van Tulpen, kiezer. (De Redactie houdt zich in den verkiezings strijd steeds onzijdig en heeft daarom in ant woord op de vraag van den inzender geen ander antwoord gereed, dan dat, 't welk eenmaal door een beroemd man der oudheid gegeven werd: „Kiest de waardigstenl"J Het is goed, dat onze kinderen op de hoogte zijn van de groote gebeurtenissen, die de we reld op haar fundamenten doen schokken. De tijd, dien we beleven, is een historisch groote tijd en al mag het pijnlijk zijn, de ba rensweeën van het nieuwe te moeten onder gaan, w\j mogen vertrouwendat uit deze smarten een wereld géboren zal worden, die sociaal beter en rechtvaardiger gegrond z<tl zijn. Onzen kinderen dit voor oogen te houden is een taak, die ieder verstandig ouderpaar zich zal stellen. Zakelijke, nuchtere voorlichting, met begrip voor de groote dingen, die gebeuren, is wenschelijk. We kunnen onze kinderen niet onkundig laten van de revolutie, die in heel de wereld plaats heeft. Heel het leven spreekt immers van den oorlog. De distributie van levensmiddelen, van schoeisel en kleeding, van gas en electriciteit. De verduistering, de vlieg tuigen, die 's nachts boven onze hoofden ron ken en ons dikwijls menig slapeloos uurtje bezorgen. De gesprekken thuis en op straat, in den trein en op school. Het is alles door trokken van den oorlog. We kwenen daarvoor ons oog niet sluiten en onze kinderen buiten deze dingen laten. Hoe gaarne we dat ook zouden willen. We kunnen niet ontkennen, dat al deze ge beurtenissen, ook de hartstochten van de jeugd ontketenen. Hier is leiding van de ouderen noodig. We bouwen niet aan een betere wereld, als we onze kinderen haat ingieten tegenover een bepaalde groep of een bepaald land. Haat was een van de voornaamste oorzaken van den strijd, haat is het scherpe wapen in den krijg, haat zal ook weer de basis zijn voor een nieuwen oorlog. Laat ons daarom voorzichtig zijn in onze gesprekken, laat ons de gebeurtenissen van vandaag niet eenzydig zien, maar een open oog hebben voor de oorzaken, die tot dezen waanzin hebben geleid. Laat ons ook vooral bedachtzaam zijn met de lectuur voor onze kinderen. En laat ons die dingen onder hun oog vandaan houden, die op hun geest een verkeerden invloed hebben. Tot de lectuur, die we op het oogenblik aan onze kinderen hebben te onthouden behoort ook de krant. De krant geeft de dingen rauw en ruw. De krant brengt in woord en beeld de oorlogstooneelen in hun reëele afzichtelijkheid. Daarvoor moeten we onze kinderen behoeden. Schuilevinkje spelen geeft niet, maar er zijn tal van platen en artikelen, die beter nooit onder het oog van de jeugd kunnen komen. Voorlichting van de jeugd is goed en nood zakelijk, maar dan met voorzichtigheid en tact. Houdt uw kinderen verre van de bestiale uitingen van den mensch in hun laagsten vorm Zorg, dat de krant niet in handen van uw kinderen komt. Wij blijven het geloof behouden in het goede, maar dan moet ook de opvoeding van onze kinderen gericht zijn op dat goede en zooals men nu eenmaal zijn kinderen, die leiding noo dig hebben, niet alle lectuur laat lezen, die rijp en groen is, zoo moet men ook ten opzichte van zijn oorlogsvoorlichting bij de jeugd met verstand tewerk gaan. Een kinderziel is een gevoelige plaat en het beeld, dat daarop eenmaal is vastgelegd, wischt men niet meer zoo spoedig uit. Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18 (bonnen groot form.) per 100 st 0.16 per 1000 st. f1.50 per 5000 st. 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. 0.18 per 1000 st i 1.70 per 5000 st. 1.65 (per 1000) Uw eerste winst t de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5