N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD Mn J* Schokking Het „Vrijwilligerslegioen NEDERLAND'' Radioprogramma Oud-minister overleden Volksduitschcrs bevrijd uit de gevangenis Feuilletor E. Philips Oppenheim Dinsdagavond is te 's-Gravenhage onver wacht op 77-jarigen leeftijd overleden mr. J. Schokking, oud-minister van Justitie en oud-lid van den Raad van State. De begrafenis is vastgesteld op Vrijdag 18 Juli om half drie op de algemeene be graafplaats aldaar. J59. Een vreemde optocht. 1. „Heb je nou ooit van zoiets geks gehoord, dat een dood gewone kip de weg naar een meteoorsteen moet wij zen I. „Be moei je met je eigen zaken, Lange, we kunnen het in elk geval eens probe- re. We moeten die meteoor steen hebben!!" 3. „Omdat we altijd goede vrienden zijn geweest, gaan we met jullie mee, ook al lopen we gevaar, dat we ons belachelijk maken!" 260. Mr. J. SCHOKKING. (Foto Pax). Mr. J. Schokking heeft een rol van betee- kenis vervuld in het politieke en staatkun dige leven hier te lande. Te Amsterdam is hij geboren op 10 Mei 1864. In de hoofdstad heeft hij gestudeerd zoowel aan de gemeen telijke als aan de vrije universiteit en wel tegelijkertijd in de theologie en in de rech ten. In 1894 promoveerde hij in de rechten op een proefschrift over de wet tot regeling van het toezicht op de kerkgenootschappen. In September van dat jaar werd hij candi- daat tot den Heiligen Dienst bij het provin ciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, om in 1895 zijn intrede te doen als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Wezep in Gel derland. Achtereenvolgens diende hij de gemeenten van Koudum (Friesland), Dord recht en Leiden. In laatstgenoemde gemeen te was hij tevens godsdienstleeraar in het rijksopvoedingsgesticht. Reeds in 1901, toen hij predikant te Kou dum was, deed hij zijn intrede in de Twee de Kamer. Het toenmalige kiesdistrict Har- lingen vaardigde hem af naar ons parle ment. dat toen. gedurende de regeering- Kuyper. uiterst bewogen dagen beleefde. In 1905 werd Schokking's mandaat vernieuwd. Hij was in de Kamer een eenling. Hij ver tegenwoordigde toen namelijk de Friesch Christelijk Historischen, de zoogenaamde „Hoedemakerianen". Toen waren de recht- sche protestanten namelijk nog verdeeld in de anti-revolutionnairen (dr. Kuyper), de vrij-antirevolutionnairen (Lobman), de christelijk-historischen (dr. de Visser) en de Friesch-christelijk historischen (Schok king). Tusschen de groepen Lohman en de Visser ontstond weldra een fusie, maar mr. Schokking en de zijnen traden eerst in 1908 toe tot de Chr. Hist. Unie. Tusschen 1909 en 1918 maakte mr. Schokking geen deel der volksvertegenwoordiging uit. In laatstge noemd1 jaar deed hij zijn wederintreden. Hij bleef toen Kamerlid tot 1925, toen hij geroe pen werd. als minister van Justitie op te treden in het ministerie-Colijn. Gedurende laatstgenoemde parlementaire periode was de heer Schokking tevens eerst lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, waar na hij zitting kreeg in het college van Ge deputeerde Staten. Zijn ministerschap duurde tot 8 Maart 1926. In dat jaar begon zijn derde parle mentaire periode. Na het aftreden van dr. de Viser in 1929 werd mr. Schokking voor zitter der chr. hist. kamergroep. In 1927 Vond zijn benoeming plaats tot burgemeester van Katwijk aan Zee. Zijn Kamerlidmaat schap duurde tot 1932. in welk jaar mr. Schokking benoemd werd tot lid van den Raad van State, bij welk college hij zitting nam in de afdeeling voor de geschillen van bestuur. Hier volgde hij mr. Fabius op. In 1923 maakte de heer Schokking deel uit van de toen ingestelde staatscommissie in zake regeling der verhouding tusschen het openbaar en bijzonder onderwijs. Voorts was hij lid van het algemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het rijks tucht. en opvoedingswezen en het college voor de visscherijen. Hij is ook voorzitter geweest van het hoofdbestuur der Chr. His torische Unie. Mr. Schokking was ridder in lire Orde van den Nederlandschen Leeuw. Een complot. 1. „Nipper en zijn troep heb ben iets in den zin! Maak je klaar, Gorilla! Wanneer zij die meteoorsteen gevonden hebben, kapen wjj die voor hun neus weg!" „Alleen, pas goed op en kjjk uit je doppen, want met Nipper Valt niet te spotten, dat weet ik uit ondervin ding!" 2. „Het is zo klaar als een klontje, dat Gorilla en Schorpioen iets van plan zijn. We zullen voor die kna pen een beetje uit moeten kijken!" 32 MAN IN EEN 6-MANS CEL. Berlijn, 16 Juli (D.N.B.): Het bolsjewisme doet zich aan de in het binnenland der Sowjet-Unie oprukkende Duitsche troepen en de troepen van de bond- genooten voor zooals het werkelijk is, waar in alle volken der Sowjet-Unie door de dub bele bolsjewistische bovenlaag in hetzelfde dwangbuis worden geperst. Wie zich hierin niet wil schikken, wordt meedoogenloos op gesloten. Bij hun opmarsch komen de Duitsche troe pen overal voor gevangenissen ie staan, die vol zitten met politieke arrestanten en waar de terugtrekkende bolsjewistische troepen van tevoren niet iedereen hebben doodge schoten, kunnen de gevangenen door de Duitsche troepen worden bevrijd. Bij de verovering van Brcst-Litowsk, vlak bij de Duitsch-Bolspewistische grens gelegen ontdekten de Duitsche troepen in een ge vangenis 5000 politieke arrestanten, waaron der talrijke volks-Duitschers, die nog des tijds door de Polen waren gedwongen dienst te doen in het Poolsche leger en die toen vervolgens nadat zij door de bolsjewisten ge vangen waren genomen, wegens hun onbe trouwbare gezindheid in de gevangenis wer den geworpen. BrestLitowsk heeft een groote moderne gevangenis van baksteen, doch voor de door de bolsjewisten gevangen gezette personen was zelfs deze groote gevangenis te klein. De gevangenen, die na den aftocht van de verslagen bolsjewisten, waren uitgebroken en juist bezig waren de laatste gevangenis deur te rammeien, vertelden verschrikke lijke dingen over hun belevenissen onder de bolsjewistische machthebbers. 32 man in een 6-mans cel. Omdat zij Duitschers waren, waren zij, omdat zij van anti-bolsjewisme werden ver dacht, reeds sinds vele maanden in deze ge vangenis opgesloten. Iedere afzonderlijke cel bevatte 32 man, hoewel er slechts voor zes man plaats was. In al deze maanden hadden zij onbeschrijfelijke mishandelingen te ver duren. De gevangenis was vuil en verwaar loosd. Het eten zeer onvoldoende en de be handeling zeer slecht. Daarbij kwamen nog de andere kwellingen die de gevangenen hadden te doorstaan. Ieder oogenblik er op bedacht doodgeschoten te worden, hoorden de gevangenen het bericht over het uitbreken van een oorlog tusschen Duitschland en de Sowjet-Unie. Het waren vreeselijke uren, die de gevangenen tot hun bevrijding moesten doormaken. Nog tijdens de beschieting van de vesting BrestLitowsk en tijdens het begin van den Duitschen stormloop op de stad, deden de Sowjet-cipiers onder wilde bedreigingen de ronde door de gevangenis. Plotseling wa ren zij verdwenen, de gevangenen waren aan hun lot overgelaten. Onmiddellijk begonnen zij zich te bevrijden en waren bijna uitge broken, toen zij door de Duitsche troepen werden ontdekt en bevrijd. Zij hadden allen het gevoel op het nippertje aan den dood te zijn ontsnapt. DOOR TRAM GEGREPEN. Eergisteravond is aan de van Zuylen van Nijenveltstraat te Wassenaar de heer E„ toen hij de trambaan overstak, door een juist passeerende tram gegrepen. Hij bekwam een gecompliceerde beenbreuk, een hoofdwonde en een gebroken rib. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is hij overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Leiden, waar hij in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. BIJ HET VISCHJES SCHEPPEN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is uit den Nieuwen Rijn te Leiden het stoffelijk overschot opgehaald van een tienjarigen C. van G., wonende aan de Waargracht, die bij het vischjes schep pen te water was gevallen, zonder dat hot door iemand was opgemerkt. Eerst drie uur later werd de jongen vermist en ging men op onderzoek uit, met het bovenstaande resultaat 's-Gravenhage, 14 Juli. Voor het „Vrij willigerslegioen Nederland" worden keu ringen verricht op de volgende data en plaatsen: 18 Juli van 10-18 uur in Groningen Concert huis, Poelestraat 30. 9-13 uur in 's-Hertogenbesch, Prins Hendrikkazerne. 15-19 uur, in Eindhoven, huize Maria, Kruisstraat 53. 1! >n 10-13 uur in Meppel, hotel Wes terbeek, Woldstraat. 15-19 uur in Coevorden, café Abel, markt. 10-13 uur in Roermond, Swal- merstraat 61. 15-19 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli van 10-18 uur in Zwolle, school aan de Turfmarkt, 10-13 uur in Tilburg, werklie denver. Tuinstraat 68. 15-19 uur in Breda, restaurant Modern. 21 Juli van 9-13 uur in Deventer, Parkw. 2. 15-19 uur in Hengelo, Deutsches Haus 10-19 uur in Rotterdam, Deut sches Haus, Volkspark. 22 Juli van 10-18 uur in Amsterdam, school Iepenweg 13. 10-19 uur in Den Haag, Koning innegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor offi cieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenomene wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmel dingen geschieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel van Gelder, Damrak 34; Heerlen, Hotel du Nord, J. Pommé, Sta tionsstraat 17; Groningen, Rademarkt 23a; Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32; Breda, Boschstraat 67; Deventer, ho.tel van Wely, Keizerstraat 1; Utrecht, hotel Thalia, Stationsplein 9; Den Haag, Koninginnegracht 22. Een vrij biljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of aangevraagd worden bij het „vrij willigerslegioen Nederland" Den Haag, Ko ninginnegracht 22, resp. bij de hierboven ge noemde bureaux. Een vrijbiljet voor de te rugreis wordt bij de keuring onverschil lig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. VRIJDAG 18 JULI 1941. Hilversum I, 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.:Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl,). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Amabile-sextet. 11.20 Declamatie. 11.40 Amabile-sextet. 12.00 Omroeporkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econ. berichten. 1.00 Orgelconcert. I.30 Musette-orkest „Les gars de Paris" en gramofoonmuziek. 2.00 Arnhemsche orkestvereeniging en soliste en gramofoonmuziek. 4.00 Cursus: „Een dominéé over de kerk" (voorbereid dooor het Vrijz. Prot. Kerk- comité). 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet. 6.30 Sportwetenswaardigheden. 6.40 Orgelconcert. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Onze cursus fotografie. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Amusementsorkest, Omroeporkest ea solist. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 BNO: Uitzending in de Engel- sche taal. Hilversum H. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoordracht (er.pl.). II.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Bandi Balogh. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econ. berichten. 1.00 Gevarieerd middagprogramma. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Orgelconcert en zang. 6.00 Causerie „Het heidendom als gods dienst (voorbereid door de Christ. Radio stichting). 6.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 B.N.O.: Economische vragen van den dag. 7.15 Fransch-Italiaansch muziekprogramma. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Utrechtsch Stedelijk orkest. 9 009.20 Boekbespreking. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz Prot. Kerkcomité). door 21 Hij liefkoosde haar vingers, wat zij lijdelijk toeliet. „Paul Chicotin, de massa-moordenaar voor de Zaak, is dood," fluisterde hij, maa Paul Chicotin, de minnaar van Tanya, leeft nog." „De hartstocht in mijn hart is gestorven," zuchtte zij. „De man, die dien weer opwekt, moet een der onzen zij,.. Zeg mij dus, mijn vriend, als je mij nog begeert voor wie werk je?" Hij schudde het hoofd. „Ik beantwoord al je vragen, Tanya," verdedigde hij zich. „Ik vertel je alles. Van jou vertel je mij niets. Waarom treed je op voor sous, indien je op de planken van de Folies Bergères behoorde te dansen? Ben jij hier in opdracht van den kring?" „De Kring is uit Parijs verdreven," ant woordde zij. Hij .s in 't geheim en met de angstvalligste voorzorgen in Marseille weer opgericht. Ik vervul hier een zending, maar 't is zoo moeilijk om vorderingen te maken zonder geld en zonder vrienden." Hij nam een portemonnaie, die bol was van het bankpapier, uit zijn zak en wierp die voor haar op de tafel. „Zeg nooit weer dat je zonder geld bent," berispte hij. „Chicotin is zijn liefdes althans trouw. Je bent mijn goede vriendin geweest, Tanya. Je hebt in mijn armen gelegen." „Ik neem alleen geld aan van mijn min naar." „Kan ik dat niet weer worden?" vroeg Chi cotin. Zjj schudde bedroefd haar hoofd, hoewel haar oogen een belofte spraken. „Dat ben je geweest, Paul," zei zij, „en een ideale ook. Je zoudt het weer kunnen wor den, maar dan zou je moeten bedenken dat de prijs van mijn liefde niet je geld, maar je hulp moet zijn." „Maar hoe kan ik helpen?" vroeg hij. „Ik heb je al gezegd dat Paul de Massa-Moorde naar dood is. Ik werk voor mij zelf. Ik sta geen enkele zaak voor. Frankrijk, Italië, Ru -land, 't is mij alles eender. Ik heb de vaderlandsliefde overlee.'d. Ik heb den wijn lief, een goed leven, de weelde, en jou." „Bewijs het dan," zei zij en greep naar zijn hand. „Ik vraag je niet om weer de Massa- Moordenaar, de geesel op aarde, te worden, zooals de burgerlijke Pers je noemde. Geef mij een paar inlichtingen." „En welke zijn die?" Zij stond langzaam op en keek in 't rond. Wat z(j zag, scheen haar te voldoen. Zij ging weer zitten en plantte haar elelbogen op de tafel. „Het is sedert lang bekend, Paul," begon zij, dat Frankrijk het karkas geweest is. waarmee een aantal van zijn zoogenaamde staaslieden zich gevoed hebben. Zij bestalen het land voor groote sommen, zogen het uit, en bedienden zich daarbij van individuen, zoo als de man, dien zij in Genève doodschoten, uit vrees dat hij verraden zou wie zijn mede plichtigen waren. Die mannen zijn nog in leven. Zoover wij weten, zijn zij nog betrok ken bij het grootste finantieele schandaal, dat de wereld ooit gekend heeft. De aristocraten, wier hoofden onder de guillotine vielen en wier bloed de goten rood kleurde, zijn onschul dige kinderen, bij hen vergeleken. Deze man nen, die door de Communisten gehaat worden, noemen zich de mannen des volks. Ze regee- ren door en voor het volk, zeggen zij. Zij noe men zich eerlijke burgers. Zij houden de hoog ste ambten bezet. Hun maitres3en, met juwee- len behangen, rollen in hun limousine door Parijs en verpesten er de atmosfeer. Hoor eens, Paul en zjj greep hem stevig bij een schouder indien wjj in een positie verkeer den om de waarheid openbaar te maken, zou geheel Frankrijk zich aan onze zijde scharen, de revolutie zou als een vernietigende orkaan over het geheele land gieren. Sovjet-Frank rijk zou daaruit verrijzen, in het bezit van de hoogste macht. Wij zouden die niet langzaam behoeven te verwerven, ten koste van het bloed onzer nagels. Frankrijk, het ware Frank rijk, zou de wereld regeeren. Toon je een wei nig lankmoedig, smeek ik je! Zij nam een teug champagne, en het glas beefde in haar vin gers. Welnu, hoor nu naar mij antwoordde hij. Dat is allemaal mooi voor propaganda- vergaderingen. Daar, tusschen zooveel ande ren, mag je dat gerust zeggen, maar hier zijn wij alleen en je kunt nooit weten. Houd je dus bedaard, kleintje! Zij zweeg eenige oogenblikken, om dan voort te gaan: Ik was met Berthold, een paar mi nuten voor hij op het schavot stierf. Een com pagnie gendarmes en een commissaris van po litie waren er ook bij. Zij dachten dat ik zijn zuster was. Bertholds laatste woorden werden door al die menschen gehoord ook door den priester maar deze was slim. Berthold wist waarom ik daar was en bij het eerste recht- streeksche woord van hem tegen mij, zou een kogel uit den revolver van het Hoofd der gen darmes een einde aan zijn leven gemaakt heb ben. Hij zei mij dat ik in zijn kamer een wei nig geld zou vinden. Verlaat Parijs, ried hij mij, ga naar Marseille. In Parijs is geen toe komst voor je. Zoek dadelijk werk in een van die aardige plaatsen langs de kust Cannes, Juan, Nice. In die lustoorden van de wereld zullen ze je met rust laten, en leer jij misschien vergeten. Toen werd het teeken gegeven. Hij stierf. En wat had hij daarmee willen zeggen? vroeg Chicotin vol spanning. Met deze laatste woorden vertelde Bert hold mij, dat de waarheid in deze streken ge zocht moe3t worden, antwoordde zij. Daar om kwam ik hier. Kun je mij daarbij helpen, mijn minnaar, die mij in zijn armen heeft ge houden en dat misschien weer mag doen? Paul Chicotin rilde, hoewel de nacht zwoel was, en vroeg: En werd het geld door je In zijn kamer gevonden? Ja een paar honderd francs, meer niet. Er was ook een brief geweest. Die was ver dwenen. Dat had de politie gedaan. Zij wist zeer goed, wat hij mij daarin te zeggen had. Zij wenschte dat hij zijn geheim met zich zou nemen in het graf. Chicotin stak met bevende, geel bevuilde vingers eeif nieuw sigaret op. Een twaalftal eindjes lagen reeds op de tafel. De heele zaak is misschien een fabeltje, zei hij. Er is niets mee te beginnen geen aanvangspunt. Naar wat zou je aan deze kust moeten uitkijken, vraag ik je? Berthold be hoorde den moed gehad te hebben, om één naam, één wenk te geven. Die kogel zou hem een aangenamer dood bezorgd hebben. Berthold was verstandier dan jij, beet zij hem verachtelijk toe. Hij wist, dat indien hij mij één wenk gegeven had, ik de zon nooit weer zou hebben zien opgaan. Chicotin rilde opnieuw. Hij was zeker van zichzelven, maar in zijn hart was hij senti menteel. Is er iets, dat je hier vasthoudt? vroeg hr). Niets, antwoordde zij. Ik bezoek al deze plaatsen op goed geluk af. Ik heb tien francs te vorderen voor mijn zang en mijn dans van vanavond. Ik betaal zijn kamer per dag. Mijn kleeren bestaan uit vodden. Zij stonden op en hjj nam haar arm. Ik heb een auto, zei hij. Zal het Nice zijn of Juan? Zy gingen den cafétuin uit en de donkere straat op. Zy hing aan zijn arm. Waarheen jij wilt waarheen jij wilt, lispelde zjj zoo zacht, dat het bijna onver staanbaar voor hem was. Zij bleef hem vast- houden en volgde hem gedwee waar hjj gtof' Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6