Noodweer in Japan De Woudkoningin 500 Alkmaarders werden ziek Marktberichten DE SCHAAKWEDSTRIJD Dr. Euwt-Bogoljubow Bolsjewistische gruwelen i m SCHAGEN Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijver* heid en Scheepvaart Provinciale Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Karlsbad, 22 Juli (ANP). De tweede partij in den schaakwedstrijd tusschen on zen nationalen schaakkampioen Dr. Max Euwe en den Duitchsen kampioen Bogolju- bow, welke thans te Karlsbad wordt gehou den, werd evenals de eerste partij afgebro ken, waarbij de Duitscher er minder slecht "voorstaat, dan bij het afbreken van de eer ste partij. Dr. Euwe (wit) opende deze partij met de dame-gambiet. Vervolgens vermeed onze landgenoot de Bogoljttbowsche verde diging en ondernam bij de llrie zet een pi- onaanval op de d-lijn, die evenwel door Bo goljubow op handige wijze werd gepareerd. Daarna nam de Duitscher het initiatief over en probeerde een doorbraak in het centrum te forceeren. Door een onverwacht pionof- "fer in de 22ste zet kon Dr. Euwe zich we derom herstellen. Zijn tegenstander zette daarna alles op alles om remise te bewer ken. Verder spelend moest Bogoljubow al zijn kennis aanwenden om ook zijn kans op remise niet te verliezen. De partij werd na de 45ste zet van zwart, nog volkomen onbe slist in wiens voordeel, afgebroken. De kans is groot, dat deze partij remise eindigt. De Zondagavond afgebroken partij werd inmiddels wederom verder gespeeld. Hierbij demonstreerde onze landgenoot, hoe buitengewoon hij het eindspel beheerscht. Tij slaagde er in nog een tweede pion te bemachtigen. Deze partij werd na een span nend verloop in de' 71ste zet in een voor •den Duitscher vrijwel hopelooze positie af gebroken. Beide afgebroken partijen zullen in de eerstvolgende ontmoetingen worden uitgespeeld. KARLSBAD, 22 Juli. (A.N.P.) In den schaakwedstrijd vaA dr. Euwe tegen Bogol jubow werd vandaag niet gespeeld. Bij het bijspelen van de afgebroken par tijen speelde Maandagavond Bogoljubow in de eerste partij tien zetten verder, waarna hij in den 82sten zet opgaf. De door dr. Euwe in de tweede parti> afgegeven zet stelde zijn tegenstander in staat een ver rassend paard-offensief te brengen, dat eeuwig schaak ten gevolge had.. Deze par tij eindigde derhalve in remise na 47 zet ten. De stand van den strijd is thans; dr. Euwe 1 'A, Bogoljubow 3-4. Croote overstroomingen. TOKIO, 22 Juli (D.N.B.). Sedert ongeveer twee weken wordt geheel Japan door zwa re regens- geteisterd, welke een buitenge wone hevigheid hebben aangenomen. Ook de têmperatuur in Japan is ongewoon laag en uit het zuidoosten nadert met een buiten gewone snelheid een tvphoon, welke reeds hedenavond in midden Japan wordt ver wacht. Reeds de voorloopers van den typhoon veroorzaken gisteren ontzaglijke hevige re genbuien. die overal zware materieele scha de hebben aangericht. In Tokio en Yokohama zijn de dijken van de rivieren Tsoeroemi en Tama bezweken waardoor groote overstroomingen zijn ont staan, die vooral de ijstvelden onder water hebben gezet. Opnieuw zijn thans 12.000 huizen overstroomd. De stad Tsioesiioera is totaal onder water en daar het nabij lig gende meer Kasoemigaura buiten zijn oevers is getreden, is ook het spoorwegver keer gedeeltelijk verbroken. De politie auto rltelten nemen thans maatregelen om het uitbreken van besmettelijke ziekten te voorkomen. In de vandaag gehouden zitting van het kabinet heeft de minister van landbouw verklaard, dat de rijstoogst in Japan des ondanks waarschijnlijk weinig schade zal oploopcn. PAPIERSCHAARSCHTE IN AMERIKA. Washington, 22 Juli (DNB). Het fede rale productiebureau heeft, volgens Asso ciated Press meegedeeld, dat er ten gevolge van den oorlog en de eischen van het Ame- rikaansche bewapeningsprogram binnen kort een gebrek aan alle mogelijke soorten papier te verwachten is. Ook is een gebrek aan chloor voor het bleeken van het papier te verwachten. Binnen enkele maanden zal zoodoende het papier van de in Amerika verschijnende boeken en tijdschriften een geelachtige kleur vertoonen. ENGELAND RONSELT MEXICAANSCHE DOKTERS. Mexico City, 22 Juli (ANP). Engeland probeert Mexicaansche artsen te ronselen en hen te verleiden binnenkort naar Enge land te gaan, meldt „Ultimas Noticias". Of- ficieele Mexicaansche kringen, doch vooral echter het Mexicaansche Roode Kruis, staan afwijzend tegenover deze Engelsche poging. BURGERS IN DE VLAMMEN GEJAAGD. Berlijn, 22 Juli (D.N.B.) Een bericht van 't oostelijk front maakt gewag van een afschuwelijke misdaad der bolsjewisten te gen de eigen bevolking. Deze mededeeling bevat vooreerst een beschrijving van de ver overing der stad Witebsk, een van de sterk ste stellingen van de Sowjetverdedigingsli- nie. Vervolgens wordt uitvoerig beschreven hoe de toestand in'de stad was, toen de Duitsche troepen binnenrukten. Wat van Witebsk de stad moest op bevel van Sta- lin tegen iederen prijs worden gehouden was overgebleven, was niets anders dan slechts puinhoopen. Misschien zou deze stad zonder verdere beteekenis in den oostelijken veldtocht zijn gebleven, wanneer niet een vreeselijk gebeuren aan den naam der stad kleefde. Terwijl de gevechten voor en in de stad nog aan den ang waren, dwongen de Sow- lets vrouwen en meisjes die in een fa briek werkten onder de ergste bedreigin gen in de werkplaatsen te blijven. Toen de fabriek werd aangestoken en al spoedig in vlammen stond, mochten de vrouwen en meisjes niet vluchten. Het is onmogelijk de vreeselijke scènes te beschrijven die vervol gens ontstonden. Ook de overige bevolking der stad werd gedwongen in haar huizen te blijven, toen deze reeds in brand stonden. Slechts weinigen konden zich in veiligheid brengen, de meeste bewoners kwamen in de vlammen om. STAKING VAN HAVENARBEIDERS IN v ALEXANDRIE. J Ankara, 22 Juli (A.N.P.) Volgens een bericht uit Cairo zijn de haven- en dok arbeiders in Alexandrië Maandag in sta king gegaan. Zij willen met het oog op het voortdurend dreigende gevaar van nieu we bombardementen niet in Alexandrië blij ven. 5? SBSSSPk 1 v y.jÉJ ■■■9 V- Met arootste qedeelte van Europa staat thans in het teeken van de V. - Ook Nederland blijft niet achter en de doeken voor den gevel van talrijke in de steden herinneren dagelijks aan de beteekenis van dezen letter (Pax-Holland m) ff tt Operette In twee bedrijven, van Mart. Schuil. Een vrij talrijk publiek heeft Maandag avond blijkens het gulle applaus volop ge noten van de opvoering van „De Woud koningin" door de zangklassen van den heer A. Krijgsman, die hiermede de opmer kelijke prestatie heeft geleverd vijf uitvoe ringen in ruim een jaar tijds te geven. In het koor van den lieer Krijgsman heeft zich uit de oude getrouwen langzamerhand een kern gevormd op wie het onderwijs niet zonder invloed gebleven is. Deze kern bestaat uit meisjes en jongens met goede stemmen en daaromheen heeft zioh het koor geformeerd, een koor waarvan het klank- gelukkig einde mee. Het is den heer Krijgs man eerst met de opvoering leelijk tegen- geloopen. Zooals wij reeds mededeelden, moest de uitvoering Zondag worden uitge steld. maar door dat uitstel waren twee leden van het orkest, de pianiste mcj. Igesz en de violiste mej. Barkman, Maan dagavond niet meer beschikbaar. Op het laatste moment vond men in Mevr. Mantel- Biesheuvel en mej. de Veer plaatsver vangsters en zekeris het woord van hulde dat speciaal tot deze dames werd gericht, volkomen verdiend. Het nu natuurlijk niet ingespeelde orkestje heeft zich er kranig doorgeslagen. Wat nu de uitvoering van de kinderen be treft. in het begin was het te merken dat zij zich buiten wat onwennig voelden, ook de hoofdpersonen, maar allengs werd dat beter en meestal bleef het van een leien dakje gaan. Het tern-po hadden wij graag wat vlugger en de pauze wat korter gezien. Zooals gezegd zong het koor heel lief en speelden de kinderen hun rol met vuur. gohalte en de zuiverheid opvalt, doch dat nog niet vrij genoeg zft-gt. De meisjes en jongens durven nog niet allemaal, maar wij twijfelen er niet aan of de heer Krijgs man zal dit euveltje dat overigens moer voorkomt er nog wel uit weten te krijgen. Met de opvoering van Maandagavond heeft het koor bewezen op den goeden weg te zijn. De Woudkoningin stelt aan de hoofd personen vrij zware eischen. wat zang en spel betreft, enkele rollen, zooals van den theaterdirecteur, de oude kinderverzorgster en den kluizenaar zagen wij elders wel eens door volwassenen vervuld, waarschijnlijk ook omdat de tekst van deze rollen weinig kinderlijk is. Een omwerking zou een goede oplossing Voor het vraagstuk van hetwat verouderde libretto kunnen brengen, de opertte zelf is te mooi van inhoud en strekking om ook niet in dezen tijd on het repertoire van de kinderzangvereenigin-gen te blijven. Het is een verhaal van een ont voerd meisje dat bij een kunstenaarstroep terecht is gekomen, door haar vroegere ver zorgster wordt losgekocht en blijkt de dochter van een baron te zijn, die na de verdwijning van zijn kind als kluizenaar in het bosch is gaan wonen. Een groep kinderen, die tijdens een va- cantie uitstapje in het bosch terechtgeko men is. wordt ongewild in--, het avontuur van Selma betrokken, maar maakt ook het „Ik ben August de Domme, 'k Ben een fideele vent.'' (Foto Fred. Groot.) De hoofdpersonen; Selma, de Woudko ningin (Ali Smit), Hermine (Coba Kos), de kluizenaar (Annie Domper), Kate, de oude dienstbode (Krina Rol), de clown ((Jack van de Capelle). de theaterdirecteur (Reina Smit) hebben hun rol. al naar hun krachten, goed vervuld, vooral in het tweede bedrijf waren Hermine en Selma aardig op dreef. De wat melancholische, trieste muziek men zou waarlijk wat meer frissche melodieën wenschen lag het koor en de solisten wel en duidelijk bleek, dat alten zich geheel in de avontu ren van Selma inleefden. De versterker van den heer Jn. Groot be wees goede diensten. Het was voor den heer Krijgsman weer een verdiend succes. Deze blinde musicus blijkt wel een bijzondere gave te hebben met kinderen vlug een behoorlijk resultaat te behalen. Gaarne onderstrepen wij den wensch van des heeren Krijgsm-ans onver- moeibaren secondant, den heer Bogaard, dat de ouders hun kinderen trouw naar de zang zullen zenden. Vermelden wij nog dat het decorvraagstuk op eenvoudige doch ar tistieke wiize was opgelost en de grime niet zoo erg mooi was. DE ZWARTE LIJSTEN DER VER. STATEN. Rome. 22 Juli (D.N.B.) De Ameri- kaansche zwarte lijsten leveren het bewijs voor een zeer groote handelsspionnage der Ver. Staten in de Zuidamerikaansche lan den, zoo merkt bet agentschap Stefani op. Zij vertoonen alle kenmerken van een op het economisch leven, de vrijheid van han delen. voelen en denken uitgeoefenden druk. d.w.z. de kenmerken van een imperialisti sche inmenging van den eenén staat in het binnenlandsche leven van andere, souve- reine staten. Als rechtstreeksch gevolg zal werkloosheid in de door de politiek der zwarte liisfen getroffen bedrijven ontstaan. Wie zich niet schikt onder het economische en politieke juk van de preferente. En-gelsch sprekende volken, wondt eenvoudig door de Engelsc.h-en bestraft met oorlog econo mische worging. ETEN UIT DE CENTRALE KEU KEN DE OORZAAK? ZIEKTE VERSCHIJNSELEN MEEREN DEELS VAN GOEDAARDIG KA-, RAKTER. (Van onzen eigen verslaggever.) Zaterdagavond en gedurende den daarop volgenden nacht hebben zich te Alkmaar bij een groot aantal inwoners, ook die van een R.K. Liefdesgesticht, niaagstoornissen voorgedaan, die werden toegeschre ven aan het verbruik van verkeerd voedsel. In het bijzonder waren het afnemers van de Centrale keuken. Bij onderzoek bleek, dat er Zater dag j.1. door de keuken werden afge leverd circa 700 etensporties, terwijl zich bij ongeveer 500 van deze de ge melde stoornissen, gepaard gaande met doorloop, schijnen te hebben voorgedaan. Onze correspondent meldt nog de volgen de bijzonderheden: Het eten had bestaan uit bloemkool met saus, nieuwe aardappelen en gehakt Waar zoowel de bloemkool als de aardappelen versch war'en geweest, terwijl de ingrediën ten van de saus buiten iedere verdenking mochten worden geacht, rees de vraag of de oorzaak moest worden gezocht in het vleesch, in casu het gehakt. In overleg met den directeur van den keuringsdienst werd het vleesni door den directeur van het slachthuis onderzocht,} terwijl tevens een monster tot onderzoek werd doorgezonden naar Utrecht. Het resulaat van deze onderzoekingen is nog niet bekend: de heer Voorthuysen, di recteur van het slachthuis meende echter ernstig te moeten betwijfelen, dat men te doen had met vleeschvergiftiging. In zulke gevallen toch doet zich altijd een temperatuursverhooging voor en daar deze bij alle patiënten achterwege bleef, meen de hij dat de oorzaak van de ongesteldheid elders moest liggen. Daar de stoornissen zich ook voordeden bij personen, die het eten onmiddellijk na ontvangst hadden gegeten, mocht de moge lijkheid, dat b.v. de bloemkool door lang durig staan slecht was geworden, buiten 1 K-schouwing worden gelaten. Er blijft nog over de mogelijkheid, dat de oorzaak is te vinden bij de ingrediënten, die hebben gediend bij het aanmaken van het gehakt. In den regel geschiedt dit thuis met brood of beschuit. Wijl men deze ar tikelen bij de centrale keuken niet bezit, is het hier geschiedt met aardappelen en aard appelmeel. Gelukkig bleek de ongesteldheid overal van onschuldigen aard. Den volgen-dien mor gen was het leed in verschillende gezinnen weer geledon. Er doen zich echter ook meer ernstige gevallen voor. waarvan de patiën ten zelfs thans nog het bed houden. Voor zoover kon worden vastgesteld zijn in het geheel- 2 artsen hij in totaal 7 pa tiënten geroepen. Merkwaardigerwijs had den 3 dezer patiënten nog nimmer eten uit de centrale keuken betrokken. De mo gelijkheid bliift echter, dat zij vleesch hebben betrokken van denzelfden slager die het vleesch aan de Centrale keuken had geleverd. Dan zou men dus weer wel de oorzaak moeten toeschrijven aan het gebruik van ondcugdelij-k vleesch. Ook bij deze patiënten echter bleek de ongesteldheid van goedaardigen aard. Zooals uit de1 mededeelingen van de in stantie® zon kunnen worden ongemaakt, is alle nandarht aan het geval besteed. Dezelfde verschiinselen schijnen zich een week eerder te hehhon voorgedaan onder het personeel van het St. Elizahethgasthuis. Ten slofte kunnen we nog meedeelen. dat de afgifte van kninkaarton voor de maal tijden der Centrale keuken door een en an der niet heeft gelpden. W/FPfNGFA DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Ds. H. J. de Wilde overgekomen van Wie- ringen. deed Zondagmorgen zijn intrede te Stadskanaal, 's Midtyigs had" de intrede te Assen plaats. - TANDRUBBOER. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat, ingevolge de jongste wijziging van de eerst uitvoeringsbeschikking van de Rubberbeschikking 1939 no. 2, verboden is tand- rubber te verwerken, zonder toestemming van den Direc teur van het Rijksbureau voor Rubber. Ook de hoeveelheden tandrubber in het bezit van tandartsen, klinieken e.d. val len onder dit verwerkings verbod, zoodat ook zij een ver werkingsvergunning moeten aanvragen. Voor het vervaar digen van nieuwe gebitten zal echter geen vergunning kun nen worden verleend, daar de beschikbare tandrubber voor reparatiedoeleinden moet blij ven gereserveerd. De betrokkenen dienen zich per briefkaart te wenden tot het Rijksbureau voor Genees- en verband middelen, Vondel straat 11e, 'Amster dam, welke instantie voor het Rijksbureau voor Rubber ver gunningen verstrekt met het verzoek een aanvrageformulier om vergunning tot verwerking te ontvangen. Nadere gegevens behoeven op deze briefkaart niet te worden vermeld. DISTRIBUTIE MINERALE SMEEROLIëN EN VETTEN. Aanvragen aanvulling voorraad. De Directeur van het Rijks bureau voor Aardolieproducten, daartoe gemachtigd door den Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, brengt onder de aandacht van ver bruikers en leveranciers, dat voor 11 Augustus 1941 een aan vraagformulier kan worden in gediend. De formulieren zijn verkrijg baar bij hef Rijksbureau voor Aardolieproducten, sectie 1, Zee straat ICO—104 te 's-Gravenha- ge en moeten bij genoemd bu reau worden ingeleverd. De aanvraag om toezonding van deze formulieren dient te geschieden per-' briefkaart, waarop vermeld door verbrui kers: verzoeke toezending ver- bruiksformulier minerale smeer oliën ep vetten en door leve ranciers: verzoeke toezending leveranciersformulier minerale smeeroliën en vetten. Naam en adres moeten in blokletters worden aangegeven. Medicinale, pharmaceu- tische oi cosmetische doeleinden. Het verleenen van vergun ningen voor verkoop en afleve- r'?.F van v&selines en paraffine oliën aan verbruikers en daar mede gelijkgestelden ten be hoeve van deze doeleinden ge schiedt door het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmidde len, Vondelstraat 11 e, Amster dam. Scheepvaart en visscherij. De bestaande regelingen voor binnenscheepvaart, groote scheepvaart of kustvaart en visscheri.] blijven ongewijzigd van kracht. AFWIJKEND VEEVOEDER. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat voor rundvee van bedrijven met weinig of geën weidegele- genheid, nogmaals afwijkend veevoeder ter beschikking wordt gesteld. Veehouders, die voor een toe- wijzing in aanmerking wen schen te komen, moeten vóór 30 Juli a.s een aanvraag indie nen aan het Bureau Voedsel- commissaris voor Noordhol land. Afdeeling Veevoederdistri butie te Alkmaar, onder opgaaf vap aantal melk- en kalfkoeien en jongvee. H A. grasland, or ganisatienummer en naam en adres van den leverancier, door w-iens bemiddeling het afwij kend veevoeder wordt betrok ken. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Juli. 200000 kg. aardappelen schotsche muizen f 5.50; bl. dito f 5.50; 250 hos uien kleine f 5.50; kleine f 2.50; 20 hos uien f 8.80; 159 kg. zilvernep f 15—f 16 10; 382 kg. spercieboo non f 22.— 150 kg. sniihonnen f 22; 800 kg. rabarber f 10f 10.10 8400 kg. roode kool f 7 975 kg. tuinboonen f 7; 285 kg. komkommers f 5.50f 13.50 NOORDSCHARWOUDE 23 Juli. Aanvoer: 2R0800 Kg. aard-appelen; Schot sche muizen f .50. bl. eigenheimers f 5.50, kleine f 2.50. 1500 Kg. zilveruien. drielingen f 9.—. zilvernep 12.70—14.50. 515 kg. spercicboonen f 22.—; 195 kg. tuin boonen t 7.—

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3