Sovjets achtervolgd DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Operaties aan het Oostelijk front voortgezet Critieke toestand in Indo*China - Verduisteren 21.44 uur Communisme is moord Zware verliezen B bij het Peipusmeer De slag in de Middellandsche Zee Bolsjewistische wreedheden Ernstige kinder- verwaarloozing GIFTEN 87600 KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON V* <7 LIJNEN) V R IJ D A G 25 JULI 1941 Duifschland strijdt voor Europa Andere schepen werden zwaar beschadigd en moesten bijdraaien. Zonder eigen \erhe zen keerde de Roemeensche gevechtsgroep od haar basis terug. Eogelsche vliegers vallen Nederlandsche visschers schepen aan en duurt tot morgenochtend 5.51 uur voor dc Ambulance van het Vrijwilligerslegioen Nederland ZWARTE DAG VOOR BRITSCHE LUCHTVAART HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BIJLSMA, Den Helder. Uitgave der Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9292 Uit het hoofdkwartier van den Feuhrer 24 Juli (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het geheele oostelijk front worden de operaties van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten ondanks den krachtigen plaatselijken tegenstand en de moeilijke gesteldheid van de wegen vol gens plannen voortgezet. Sterke forma ties gevechtsvliegtuigen bestookten ook in den afgeloopen nacht militaire en andere voor de oorlogvoering benoodigde inrich tingen van de stad Moskou met bommen van allerlei kaliber. Het Britsche lucht- wapen leed gisteren overdag bij pogingen om de kust van het Kanaal aan te vallen een van zijn zwaarste nederlagen. Jagers schoten 46, luchtdoelartillerie en pa trouillebooten elk drie, marine-artillerie twee Britsche vliegtuigen omlaag. Daar mede verloor de vijand binnen enkele uren tijds 54 vliegtuigen. Bij deze lucht gevechten gingen drie eigen vliegtuigen verloren. In den strijd tegen Groot-Britannië bombardeerde het luchtwapen in den af geloopen nacht havens en militaire in richtingen aan de west- en oostkust van Engeland. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht op eenige plaatsen van Zuidwest-Duitschland brisant- en brand bommen vallen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. De aangerichte schade is onbeteekenend. SUCCESSEN DER ROEMEEN- SCHE LUCHTMACHT. Berlijn, 24 Juli (D.N.B.) In onophoude lijk achtervolging zitten vooral in het zuiden van het Oostelijk front de Duitsch-Roemeen- sche troepen den wijkenden bolsjewisten op de hielen, naar het D.N.B. verneemt. Door dorpen en steden, die de bolsjewiki op hun overijlden terugtocht in brand hebben gesto ken, leidt de weg der geallieerde troepen. Tallooze gevallen bolsjiwiki liggen langs de wegen van dezen opmarsch. Als mijlpalen liggen in de mais- en korenvelden of in de kniehoge klaver de kapotgeschoten, uitge brande wrakken der gepantserde sowjet- stijdwagens. Ook de geweldige tanks van 52 ton met de kanonnen van 15 cm. hebben niet kunnen standhouden tegen den onstuimigen opmarsch der Duitsch-Roemeensche troepen. Onafzienbare hoeveelheden uitrustings stukken van allerleislag hebben de bolsje wisten moeten achterlaten. Een enkel Duitsch regiment heeft bij de achtervol gingsgevechten van gisteren en eergisteren in totaal 180 auto's van ieder type, 78 mo toren, 26 stukken geschut van verschillend kaliber en honderden geweren en mitrail leurs buitgemaakt. Het aantal bolsjewisti sche gesneuvelden en gevangenen is nog niet definitief vastgesteld. Roemee^nsche suocessen in de lucht Berlijn, 24 Juli (D.N.B.) Gisteren is aan de breede monding van den Dnjestr, naar het D.N.B. verneemt, een hevig ge vecht ontstaan tusschen Roemeensche ge vechtsvliegers en bilspewistisdhe scheeps- Bij de gevechten rondom Wit«bsk geraakte Stalin's oudste zoon, Jakob, in Duitsche handen (Telefoto Orbis-Holland) eenheden, die door jagers werden geëscor- teerd- j Nadat deze groepen schepen reeds op den Dnjestr door aanvallen waren gehin derd. wierpen de Roemeensche gevechts vliegtuigen zich in de felle zon op de vele schepen, die tot barstens toe vol waren met bolsjewisten. Welgemikte treffers brachten verscheiden transportvaartuigen tot pinken. De door de Duitsche troepen aan de oevers van het Peipus-meer afge sneden overblijfselen van Sowjet- formaties hebben getracht zich met schepen en alelrlei soort booten aan de vernietiging te onttrekken. D® Duitsche luchtmacht viel op 23 Juli de op het meer naar het Noorden varende overbelaste vaartuigen aan. Acht schepen werden door bommen tot zinken gebracht. De opvarenden verdronken. Op andere, kleine vaar tuigen werden den bolsjewisten met de boordwapens zware verlie zen toegebracht. De aanval op Odessa. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben waargenomen, dat tijdens de luchtaanval len op de haven van Odessa nog twee an dere schepen zwaar zijn getroffen. Behal ve het 6000 ton groote schip, dat reeds tij dens den aanval in brand geraakte, stond nog een schip van 2000 brt. in brand. Be halve het aan de kiel getroffen schip van 3000 brt. vertoonde een ander koopvaardij schip van dezelfde grootte aanzienlijke ver nielingen op het dek en aan den zijkant. Door dezen aanval zijn dus volgens de tot dusver gedane waarnemingen in totaal 17.000 ton scheepsruimte der Sovjets ver nield of voor langen tijd onbruikbaar ge maakt. De tweede aanval op Moskou. STOCKHOLM, 24 Juli. (D.N.B De Sov jet berichtendienst meldt over den tweeden Duitschen luchtaanval op de militaire doe len in Moskou, dat „een zekere schade" is aangericht. Zoo is volgens een bericht van den Moskouschen berichtendienst naar Nya Dagligt Allehanda meldt, o.a. het huis van het Sovjetleger getroffen en vernield. SUCSESSEN DER FINNEN. Op Woensdag 22 Juli hebben vijandelijke torpedovliegtuigen in de buurt van Turku brandbommen neergeworpen, zonder noe menswaardige schade aan te richten. Don derdagochtend werd Nakkila gebombardeerd. Een houten huis werd beschadigd. Eveneens werden bommen neergeworpen op Forssa, waarbij een koe werd gedood. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn Sowj et-vliegtuigen, welke Helsinki trachtten te naderen, door den 'luchtafweer verjaagd. Van de torpedovliegtuigen, wel ke in de buurt van Turku aanvielen, heb ben de Finsche torpedovliegtuigen een vlieg tuig neergeschoten. Tijdens een luchtgevecht boven Vieljaervi en Tshokkila schoten Fin sche torpedovliegtuigen twee vijandelijke bommenwerpers naar beneden. Onze lucht afweer heeft verder aan de Oostelijke grens twee vijandelijke vliegtuigen omlaag gehaaid NOG GEEN OVEREENKOMST MET JAPAN. Concentratie van Britsche en Cineesche troepen aan de gren zen. Vichy, 24 Juli (D.N.B.) In toonaange vende kringen alhier was vanmiddag nog geen bevestiging ontvangen van het door de pers gepubliceerde bericht, als zou tus schen Japan en Indo China een overeen komst zijn gesloten, welke zou voorzien in het afstaan van vlootsteunpunten aan Ja pan. Men verklaart hier, dat al dergelijke gissingen op zijn minst genomen voorbarig zijn. Overigens interpreteert men het Fran- sche standpunt in dier voege, dat Fankrijk evenals voorheen bereid is met de Japan- sche regeering alle noodige maatregelen voor het handhaven van de orde in het Ver re Oosten te bestudeeren. Voorts verneemt het A.N.P. uit Berlijn, dat van de in het buitenland verspreide ge ruchten volgens welke met medeweten van Frankrijk reeds een vrij groot aantal een heden van het Japansche luchtwapen in Fransch Indochina zouden zijn geland, m bevoegde kringen te Berlijn tot dusver geen officieele bevestiging is verkregen. Japansche saldi geblokkeerd? In verband met berichten uit de Ver. Sta ten, volgens welke president Roosevelt „met het oog op de komende veranderingen in het Verre Oosten" economische sancties Japan, zooals de blokkeenng van Japansche saldi, een exportembargo op olie e"ander® belangrijke producten en een verbod van goudaankoop door Japan zouhebben^rh^ reid, verklaart de Tokio Nitsji Nitsji. dat naar de meening van toonaangevende ja pansche kringen tot dusver over pres Roosevelts voornemens geen volkomen au delijkheid heerscht Ingeval echter d®rgeh] maatregelen ten uitvoer zouden worden ge- Als brandend, fakkels liggen overal in het Sovjet-gebied de legerauto's der bolsjewisten, die door de doeltreffende projectielen der Duitsche troepen in brand zijn geschoten (Atlantic-Holland) Groote successen der Italianen. Rome, 24 Juli (Stefani) De bijzondere correspondent van Stefani meldt o.a. de volgende bijzonderheden over den roemvol- len zeeslag, welke zich gisteren in de Mid dellandsche Zee heeft afgespeeld. De vijan delijke vlootformatie welke door onze ver kenners was opgemerkt,, was waarschijn lijk den dag tevoren uit Gibraltar vertrok ken en begaf zich ijlings naar het Oosten. Terwijl op onze steunpunten de torpedo vliegtuigen en bommenwerpers zich gereed maakten voor den aanval, hielden onze ver kenningsvliegtuigen, ondanks de aanwezig heid van vijandelijke jagers, die waren opgestegen van het vliegtuigmoederschip de Engelsdhe formatie in het oog en namen a' haar bewegingen nauwlettend waar. Eenige uren daarna schoten onze krach tige bommenwerpers in volle snelheid op de vijandelijke schepen af. De reactie van de vijandelijke jagers en de vijandelijke artil lerie was uiterst hevig, maar kon niet de vaart van onze piloten stuiten, die hun ge- heele lading bommen op de Britsche vaar tuigen lieten vallen. Een schip van 15.000 ton en een ander van 10.000 ton werden tot zinken gebracht. Een kruiser van 10.000 ton der Southamp- ton klasse en een andere kruiser van 8.000 ton werden getorpedeerd, een slagschip, een kruiser, een torpedojager, een groot schip en nog een andere eenheid werden getrof fen. Zeven Britsche vliegtuigen werden neergehaald. Dat is de balans van een dag strijd der roemvolle Italiaansche lucht macht. FRANSCHE VISSCHERSBOOTEN DOOR ENGELSCHEN BUITGEMAAKT. VICHY, 24 Juli. (D.N.B.) Naar het mini sterie van koloniën meedeelt, zijn drie Fran sche visschersbooten door Britsche oorlogs schepen voor New Foudland buitgemaakt. De bemanningen der drie schepen werden naar het Fransche eiland Saint Pierre in de buurt van New Foundland overgebracht. legd, zouden in de Ver. Staten zelf ernstige economische reacties ontstaan. In welingelichte kringen te Tokio wordt volgens S.P.T., in verband met de verscher ping van de economische maatregelen der Vereenigde Staten tegen Japan verwacht, dat de Amerikaansche regeering binnen af- zienbaren tijd den Japanschen consuls in Noord-Amerika zal verzoeken het land te verlaten. De Jomioeri Sjimboen verklaart, dat de Britsche politiek in het Verre Oosten zich verscherpt De Yomioeri Sjimboen schrijft, dat de regeering onmiddellijk stappen moet nemen tegen de toenemende bedreiging van Thailand en Indo- China door Engeland en Amerika, aangezien anders deze landen een gevaar zouden vormen in de Oost- Aziatische welvaartsfeer. Volgens berichten uit Bangkok concentreert een deel van de Britsche strijdkrach ten zich aan de grens tusschen Thai land en Birma om Thailand te dwin gen een pro-F.ngelsche politiek te voeren. De Tsjoengkineregeering con centreert groote strijdkrachten aan de Noordelijke grens van Indochina. Tenslotte verklaart het blad. dat Ja pan niet onverschillig kan staan te genover deze EngelschAmerikaan sche pogingen en terstond de noo dige maatregelen moet nemen. Geen buitenlanders meer Japan. naar Onmiddellijk voor het uitloopen van het Japansche schip „Kobe" uit Havanna naar Japan, werd volgens S P.T.. den aan boord zijnden buitenlandschen passagiers d00.1! Japansche ambtenaren medegedeeld, dat zij het schip moesten verlaten, daar Japan voor onbepaalden tijd geen buitenlanders zal toelaten. EEN DOODE. IJmuiden, 24 Juli Gistermiddag is de Katwijker logger KW. 135, welke ten noor den van IJmuiden de kustvisscherij beoeien de, door een bom van een Engelsch vlieg tuig midscheeps getroifen en gezonken. De matroos Jacob aan de Wiel, gehuwd en va der van drie kinderen, is daarbij om het le ven gekomen. De overige vijl leden der be manning klemden zich aan het wrakhout vast, waarna zij gered werden door de Sch. 332 en de KW. 22, die ln de nabijheid visch- ten. Onmiddellijk nadat de KW. 135 getroi fen was, kapten beide schepen het visch- tuig en snelden naar de plaats des onheils. De Sch. 332 werd, even voordat de KW. 135 gebombardeerd werd, door mitrailleur- vuur beschoten, waardoor er aan boord een paniek uitbrak. Nadat belde schepen de viji overlevenden hadden gered, zette men koers naar IJmui den. De overlevenden vertrokken direct naar Katwijk. De KW. 135 behoorde tot de reederij N. Parlevliet te Katwijk. BERLIJN, 24 Juli. (D.N.B.) Een Duitsche patrouille heeft op 6 Juli in de bosschen bij Mitkiskes veertien vermiste Duitsche sol daten gevonden. De bolsjewisten hadden hen begin Juli op de gemeenste en onmen- schelijkste wijze mishandeld en vermoord, vervolgens in het moerassen gebied in stukken gesneden, zonder de plaats, waar zij in den grond waren gestopt, was aange geven. De veertien Duitsche soldaten, wier handen op den rug waren vastgebonden, waren door de bolsjewisten tot onherken baar toe verminkt. Naar gebleken-* is. moe ten minstens negen Duitsche soldaten ge wond in gevangenschap geraakt zijn en ver volgens doodgemarteld. Klaarblijkelijk is een onderofficier bijna gewurgd en vervol gens levend begraven. Een andere soldaat is door een steek van een spade in de borst doodelijk gewond. Vier infanteristen werden door het inslaan van den schedel om het leven gebracht. Bij een soldaat ontbrak de kin. Van een andere soldaat was het hoofd doorboord met een pikhouweel. De meeste lijken vertoonden bajonetsteken. Een sol daat werd gevonden met zijn eigen bajonet tot aan de handgreep in een niet nader te noemen lichaamsdeel gehoord. Moeder ging iederen avond op stap. Vlaardingen, 24 Juli. Te dezer stede is door de politie een ernstig geval van kinder- verwaarloozing ontdekt. Op aanwijzing van buren heeft de politie een onderzoek inge steld in de woning van een 26 jarige ge huwde vrouw, wier man ter koopvaardij vaart In de woning werden vier kinderen aangetroffen, in den leeftijd van 2 tot 6 jaar, die in ergerlijken toestand van verwaarloo- zing verkeerden. Vooral het jongste kind, een jongetje, was er ernstig aan toe. Op advies van den politie-arts zijn de kin deren overgebracht naar het ziekenhuis te Vlaardingen. Tegen de moeder, die iederen avond uitging en dikwijls eerst in den nacht thuis kwam. terwijl zij de kinderen zonder drinken in een tusschenkamer opsloot, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Vanavond gaat de verduistering in om 's Gravenhage, 24 Juli. Even spontaan als de vrijwilligers zich melden voor het legioen, even spon taan weert zich het „thuisfront" en steunt met giften van f2.50 tot f5000.de oprichting van de ambu lance van het legioen. Zij die achterblijven hebben begre pen, dat er plichten zijn tegenover hen. die zich gaan inzetten tegen het bolsjewistische gevaar, tegen de be dreigers van kerk, beschaving en cultuur. Het inrichten van de beste ambu lance, is het minste wat gedaan kan worden voor onze dappere Neder landsche strijders. Voor hen, die er eveneens een eer in stellen hun plicht te doen, vermel den wij, dat het gironummer van het vrijwilligerslegioen Nederland, hoofd kwartier: Koninginnegracht 22, Den Haag is: Dat dit geen phrase en geen gruwelpropa ganda is, dat bewijzen ons de gebeurtenissen in Lemberg en andere steden, waar de bols jewisten hun lusten botvieren. Communisme beteekent moord, laaghartige sluipmoord, brutale marteling, afschuwelij ke folteringen. De bolsjewistische machtheb bers, die beweerden den heilstaat te zullen brengen, ontpopten zich als misdadigers van de laagste soort. Tegen deze bolsjewisten trekt Europa ten strijde. Teneinde Europa van den ondergang te redden, rukten de Duitsche legers, teza men met hun bondgenooten, de Sovjet-Unie binnen en de horden van Stalin worden ver nietigd. Een strijd op leven en dood wordt gestre den tusschen de beschermers van de Euro-* peesche beschaving eh de belagers van chris tendom en cultuur, tusschen de bouwers van het nieuwe Europa en de benden, die meen den ongestraft brandend en moordend, alles te kunnen vernietigen. Toen het leek, alsof het noodlot dat Eu ropa bedreigde, niét meer te keeren was, toen sloegen de dappere Duitsche soldaten toe, toen rukten de geweldige legers van Adolf Hitier op en toen begrepen ook duizenden Nederlanders, dat ook zij hun plicht hebben te vervullen. DuizendenNederlanders grijpen naar de wapenen, een legioen wordt gevormd. Dui zenden dappere vaderlanders maken zich ge reed, zij hebben de roepstem gehoord. Zij verstaan hun plicht, zij volgen het voorbeeld der voorvaderen, waarop eveneens nimmer vergeefs een beroep werd gedaan, als het erom ging onze heiligste goederen met de wapenen in de vuist te verdedigen. Communisme is moord. Daartegen te strij den is de plicht van iederen Nederlander, daarom is het ook uw plicht u te melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22, Den Haag. 54 machines neergehaald, BERLIJN, 24 Juli. (A.N.P.) In Berlijnsche politieke kringen zoo vernemen wij van welingelichte zijde, verklaart men in ver band met de zware verliezen, welke de En- gelsche luchtmacht gisteren tijdens de ge vechten bóven het kanaal geleden dat vooral ook het verlies van piloten voor de Engel* de bemanningen van de 54 Britsche vlieg tuigen of neergeschoten zijn of hoven het bezette gebied gedwongen waren een nood landing te maken. Men beschouwt derhalve van Duitsche zijde het resultaat van de gisteren geleverde luchtgevechten boven het kanaal als „een zwarten dae voor de Britsche luchtvaart."

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1