Reisherinneringen uit hit „Sovjet-paradijs" ALS MANNEN OP REIS GAAR BREEZAND Het rijk van Stalin Welles had gelijk maar GEVARIEERD BIJPROGRAMMA De rol der politieke commissarissen GENERAAL WAVELL NAAR MOSKOU HEEL FINLAND IN UNIFORM De hinksfapsprong van de lijst geschrapt Uit onze Omgeving DE SCHAGER MARKT Kwaliteitsvee aangevoerd Marktberichten falsterbo-kanaal voltooid. Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Woensdagmiddag werden de springnummers van het concours-hippique te Hoofd dorp gehouden, waarvoor in het bijzonder van de zijde der paardensportliefhebbers groote belangstelling bestond. De heeren H. Verhage en John. Saarloos, respectievelijk op Vosje en Gretha uit Bovenkerk in actie tijdens het nummer springen met groepen (Pax-Holland m) „Thans is het uur gekomen, waarop ik ein delijk openlijk spreken kan". Dit woord van Adolf Hitier bevrijdt ook de tongen van hen, die eerst kortgeleden in de Sovjet-Unie ver toefden en die de toestanden daar uit eigen aanschouwing hebben leeren kennen. Datü zijn er niet veel. Ook na het sluiten van het pact met Duitschland werd de grens voor waarnemers en verslaggevers slechts zoover geopend als onvermijdelijk was. Wanneer het mij in 1940 gelukte om voor mij en mijn gezin niet alleen een verblijfver- gunning te Moskou te krijgen, maar zelfs de mogelijkheid om in Rusland te reizen, dan was dat slechts te danken aan een samen loop van gelukkige omstandigheden met een vast besloten aangrijpen, ja afdwingen van een gunstige gelegenheid met gebruikmaking van nauwkeurige bekendheid met de bolsje wistische mentaliteit en taktiek, die ik op vroegere reizen in de Sovjet-Unie heb kun nen verwerven. Deze laatste reis door het Rijk van Stalin in een richting van het Oosten naar het Westen, van den Stillen Oceaan naar de Oostzee en van het noorden naar het zuiden, van de Finsche grens tot diep in de Oekraine, behoort tot de interes santste reizen van mijn leven. Om te beginnen mag men niet vergeten, dat, wat meestal ten onrechte kortheidshalve Sovjet-Rusland wordt genoemd meer is dan een land en meer dan een rijk. Het is een contingent, een „halfrond", een eindeloos „leefgebied" met ongeveer 180 millioen inwo ners. En die zijn zoo verschillend van aard, omvatten menschen van zoo verschillend ras, van zoo verschillende beschaving en levens vorm, dat zij allen onmogelijk onder een hoofd benaamd kunnen worden. En daar komt bij, dat in deze ruimte en deze sfeer, die op zichzelf reeds afwijkt van alles wat voor ons gewoon is, in den loop der laatste twintig jaar zulke vreeselijke dingen gebeurd zijn, dat de toestanden en omstandigheden, die in het Rijk van Stalin feiten van den dag zijn, waarover men niet eens spreekt, ons menschen van het avondland eenvoudig ongeloofeiijk moeten voorkomen. Het Rijk van Stalin is een complex van feiten en denkbeelden, die voor een Europe aan eenvoudig onvereenigbaar lijken. Het schokkendste daarbij, ook voor een overtuigd anti-bolsjewist, is echter, dat millioenen en nog eens millioenen menschen hun leven hebben gelaten ter verbetering van den toe stand van arbeiders en boeren met als resul taat, dat het dezen arbeiders en boeren thans slechter gaat dan tevoren. De bloedigste so ciale revolutie der wereldgeschiedenis is te vergeefs uitgevochten. In de zg. dictatuur van het proletariaat is de proletariër er ge middeld ellendiger aan toe dan onder den Czaar. Hij heeft echter een troost voor zoo ver men dat een troost kan noemen, allen, wien het eenmaal beter ging dan hem, die hem eenmaal onderdrukten en overheersch- ten, de adel, den grootgrondbezitter, den keizerlijken officieren en ambtenaren, gaat het thans even slecht, voor zoover men ze niet doodgeschoten of onder martelingen om het leven heeft gebracht. Een klein, uitermate klein aantal proleta riërs is het gelukt, zich op te werken naar de thans heerschende laag. Gemeten echter volgens Europeesche maatstaven, is de le vensstandaard zelfs van deze menschen be lachelijk laag, tenminste op de laagste en gemiddelde trappen der hiërarchie. Men moet bijv. al heel hoog gestegen zijn op den lad der van de Sovjethierarchie, om zich te kun nen verheugen in de luxe van een woning met drie kamers. De eenkamerwoning is re gel in het arbeidersparadijs. Dat wil zeggen, dat ik niet eens weet of het regel is. Ik ben in genoeg woningen geweest, die uit een en kele kamer bestonden, waarin twee gezinnen huisden. In een zoo'n kamer stonden twee bedden tegenover elkaar en in ieder bed sliep een echtpaar met verscheidene kinderen. En ik heb ook gesproken met de nieuwe be woners. Zij waren van meening, dat zij het eigenlijk heel goed hadden, zoo beschei den zijn de eischen in Sovjet-Rusland wan neer ze maar genoeg brood hadden. Maar daar mankeerde het vaak aan. In Moskou hebben wij de bevolking in de rij zien staan voor de bakkerswinkels. Drie dagen lang was in geheel Moskou geen brood te krijgen. Maar toen wij vlak daarna naar Kiew gingen, kon men daar op alle hoeken van de straten brood koopen. Zoo kan men zeer verschillende indrukken uit Rusland mee naar huis nemen. Er zijn verder ^ok enkele paradepaardjes, zooals de ondergrondsche spoorweg van Mos kou, die inderdaad technisch volmaakt is. Men kan opera's en ballet-uitvoeringen in Mos!;ou ol in St. Petersburg zien. Ook zijn er enkele modelfabrieken en modelinstellin- ■"en op het gebied van socialen zorg, die men om propagandistische redenen aan buiten- landsche bezoekers toont. Hier hapert het echter al. Men heeft ons tenminste fabrieken laten zien, waar de arbeidsvoorwaarden slechter waren dan in de ergste werkplaat sen van New York. Ook bracht men ons naar kindertehuizen. Naar het schijnt, hield men ze voor voortreffelijk, anders zou men ze ons toch nauwelijks hebben laten zien. Dit bewijst, dat men er in de Sovjet-Unie ie der denkbeeld van heeft verloren, hoe de „proletariër" in de niet-bolsjewistische lan den leeft en onder welke voorwaarden hij werkt. Hoe zou het ook anders kunnen zijn. Het land van hamer en sikkel is sedert een kwart 3uw hermetisch afgesloten van de rest van de wereld. Bijna allen, die nog van vroeger wisten, hoe het er buiten Rusland in de we reld uitziet, heeft men uit den weg geruimd. Vele kenners van de toestanden in de Sovjet- Unie zijn van meening, dat de massaexecu ties der laatste jaren geen andere reden had den, dan een opruiming te houden onder de genen, die nog eenig idee hadden van de niet-bolsjewistische wereld en inderdaad ge looft de massa dan ook, dat het volk buiten den Sovjetstaat, vooral in de z.g. fascistische landen, nog veel slechter gaat. Juist op dit gebrek aan kennis berust niet voor het minste deel de heerschappij van Stalin. De noodzakelijkheid dezer verkeerde denkbeelden tot iederen prijs in stand te houden, bepaalde echt r tegelijkertijd de ver houding ten aanzien van Duitschland, ook na het sluiten van het pact. De waarheid over het nationaal-socialisme mocht niet doorsijpelen. Daarom kon de anti-Duitsche propaganda niet ophouden, daarom kon een eerlijke verstandhouding van vertrouwen tusschen de beide landen en volken niet tot stand komen en zoo moest het tenslotte komen tot een breuk. zijn verklaringen slag in eigen gezicht oordeelt Duitschland. Berlijn, 24 Juli (D.N.B.) De diploma tieke medewerker van de Berliner Boersen- zeitung, dr. Karl Megerle, bespreekt de door Sumner Welles den Amerikaanschen vi- ceminister van buitenlandsche zaken verkondigde plannen der V.S. tot verbete ring van de wereld, welke tevens een ant woord vormen op de door millioenen men schen gestelde vraag, wat er zal komen na dezen oorlog. Megerle schrijft: Was Welles de zijn verantwoordelijkheid bewuste vertegenwoordiger van een onpar tijdige neutrale groote mogendheid, dan zouden zijn woorden van de grootste betee- kenis zijn, want veel van hetgeen hij zegt is objectief en juist, vooral zijn eritiek op den volkenbond en zijn voorstellen tot ont wapening en een gelijkmatige en rechtvaar dige verdeeling van alle goederen onder alle volkeren dezer aarde. Zooals de zaken echter stonden na den wereldoorlog en in dezen oorlog weer staan, is alles wat Wel les hier predikt een slag in het eigen ge zicht, een veroordeeling van het Amerika van Wilson en Roosevelt en van al die krachten, die toen en thans den volkeren juiste voorwaarden geweigerd hebben, wel ke de heer Welles thans onontbeerlijk acht. Immers, de mogelijkheid om na den wereld oorlog een betere wereld op te bouwen heeft onbeperkt in handen gelegen van de V.S., van Engeland en Frankrijk, die van deze mogelijkheid echter geen gebruik hebben gemaakt. Ten tweede, zoo vervolgt Karl Me gerle, worden dergelijke opdrachten niet verstrekt aan menschen, die over de gehee- le linie gefaald hebhen.en die verantwoor delijk zijn voor het uitbreken van den nieu wen oorlog, en stellig niet aan demagogen, die Europa aan het bolsjewisme verkocht hebben. Europa heeft hun valsche spel inge zien. Het heeft ook ingezien, dat er slechts een betrouwbare beveiliging tegen chaos, nood en verval In Europa bestaat, n.1. Duitschland en de overwinning van Duitscb land en zijn bondgenooten. Waarnaar Eu ropa na dezen oorlog streeft, is een nieuwe ordening onder leiding van de asmogendhe- den, gegroeid op eigen bodem, uitgevoerd met eigen krachten en in solidairen afweer stevig gegrondvest en gericht tegen vreem de inbreuken uit het Westen, het Oosten en van overzee. Verbinding tusschen Oostzee en Sont. Stockholm, 24 Juli (D.N.B.) —.Het laatste deel van het Falsterbo-kanaal is Maandag doorgestoken. Naar de Zweedsche pers meldt, is hiermee de verbinding tusschen schen Oostzee en-Sont tot stand gebraevnt Men venvacht, dat half Augustus de eerste schepen door het kanaal kunnen varen. Ze kunnen dan van de Sont in de Oostzee ko men zonder de Zweedsche wateren te ver laten. INVENTARISATIE GRIEND- HOUT EN RIET. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd brengt het volgende ter kennis van de belanghebbenden. Bij besluit van den Secretaris- Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat een ieder die griendhout (waaronder begre pen teenhout) en/of net teelt, oogst, bewerkt, verwerkt of, hetzij in onbewerkten, hetzij in bewerkten toestand voorhan den of in voorraad heeft, ver plicht is zich vóór den eersten Augustus 1941 bij het Econo- misch-Statistisch Bureau van het Departement van Land bouw en Visscherij, Wilhelmi- na van Pruisenstraat 53 te 's-Gravenhage, aan te melden. Deze aanmelding dient te ge schieden door inzending van een schriftelijke onderteekende opgave, inhoudende: naam, adres en woonplaats van den- gene, die de opgave doet, als mede welke van de bovenbe doelde handelingen (telen, oog sten, enz.) door hem worden verricht Men wordt verzocht op de linkerbovenzijde van de enveloppe of briefkaart te ver melden de woorden: „Inventa risatie griendhout en riet" ln aansluiting op het boven staande kan nog worden me degedeeld, dat het in het voor nemen ligt, uitgaande van de door deze aanmeldingen ver kregen gegevens, een inventa risatie te houden van de met griendhout en riet beteelde perceelen, alsmede van de voor raden bewerkt en onbewerkt griendhout en riet Hiertoe zul len te zijner tijd aan alle be langhebbenden inventarisatie formulieren ter invulling wor den toegezonden. tm APOLLO BIOSCOOP ZATERDAG-EN ZONDAGAVOND ACHT UUR EN ZONDAGMIDDAG DRIE UUR vertoonen wt| de kostelijk humoristische TOBIS-lilm: met Georg AJezander in de hoofdrol. In deze film wordt U onthuld in welke moeilijke verwikkelingen een man op reis kan raken, als hij daarbij eenige lieftal lige dames ontmoet en boven dien zijn trouwring inplaats van aan den vinger in zijn vestzakje draagt Liselotte Klingier, Heinz Schorlemmer, Else Elster, Lotta Werkmeister, Gerard Meijen, Erika Helmke, e.a., vervullen in deze ingewikkelde geschiedenis, die na tal van malle situaties, tenslotte toch blij eindigt, de voornaamste bijrollen. Toegang 18 jaar. DE DIRECTIE. Wresde opdrachten. Berlijn, 24 Juli (D.N.B.) In het ge bied van den strijd in de Oekraine is de 24-jarige politieke comimssaris Iwan Ro- manzow uit Saranz Nowaja in Duitsche ge vangenschap geraakt. Tachtig Oekrainische soldaten, die behoorden tot de bemanning van een kazemat der Stalinline. hebben hem, toen zij zich overgaven, medegevoerd en verzocht hem door een Duitschen krijgsraad te vonnissen. Tijdens zijn verhoor in tegenwoordigheid van Oekrainische soldaten verklaarde hij, dat hij bevel had alle Sowjetsoldaten dood te schieten, wanneer zij zich zouden willen overgeven. Eigen gewonde soldaten moes ten eveneens worden doodgeschoten, opdat zii niet in Duitsche handen zouden val len. Vooral echter had hij bevel om iede ren Duitscher na zijn verhoor dood te schieten". Voor het verhoor werden gevan gen genomen Duitsche officieren en man schappen van elkaar gescheiden. Bij de ge ringste poging tot ontvluchten of poging om verzet te bieden moesten zij onmiddellijk worden doodgeschoten. Hii zelf heeft 14 Duitsche soldaten doodgeschoten. Militaire samenwerking met Britsch- Indië? Sjanghai, 24 Juli (D.N.B.) Het blad Sin- wanpao verneemt uit Engelsche kringen, dat generaal Wavell binnenkort naar Mos kou zal reizen. Met het oog op den Duitschen opmarsch in de Sovjetunie zou Wavell on derhandelingen willen voeren met de mili taire leiders der Sovjets over een militaire samenwerking tusschen Britsch-Indië en de Sovjetunie ten behoeve van de oprichting van een gemeenschappelijk afweerfront. Finsche zangeres vertelt van de stemming in haar land. „Ditmaal zijn de Finnen kalm en vol hoop. Wij zijn er zeker van, dat het goed zal gaan. Er heerscht geen twijfel over, wat het resultaat van den oorlog zal zijn. Hoe lang hij zal duren, kan niemand zeggen. Maar wij zien het einde met kalmte en hoop te gemoet." Zoo vertelde een der vrouwen van het strijdende Finsche volk, de bekende zangeres Aune Antti, bij een bezoek dat zij de vorige week aan Kopenhagen bracht, aan „Pollti- ken", zegt het Hsbl. Ook tijdens den vorigen oorlog tusschen Finland en de Sowjet Unie had zij de Deen- sche hoofdstad bezocht, maar ditmaal gaf zij blijk van een groot vertrouwen in den afloop. Haar man die vlieger is, werd tij dens dien eersten oorlog gewond en doet thans opnieuw aan den oorlog mede, als stafofficier van de luchtmacht. De zangeres vertelde, dat de Finnen den nieuwen oorlog kalm en vastberaden aan vaarden. Men kan duidelijk merken, dat de Finnen er aan gewoon zijn geraakt. Ofschoon er gemiddeld zes maal per etmaal luchtal arm is te Helsinki, gaat het leven zijn ga wonen gang. De restaurants zijn open go- bleven, de muziek speelt, er wordt natuur lijk niet gedanst, maar men leeft zijn leven schier normaal in uniform en tusschen het gehuil der sirenes door. Als deze klinken moeten allen zich naar de schuilplaatsen begeven. Het is streng verboden bulten de schuilplaatsen te blijven, zooals helaas zoo- velen deden in den vorigen oorlog, die er met hun leven voor moesten boeten. Zoo goed als het geheele Finsche volk loopt thans in uniform, zoo vertelde me vrouw Antti verder. Voor mannen en vrou wen van 18 tot 50 laar geldt de arbeids dienstplicht. Terwijl de mannen in het le ger zijn, helpen de vrouwen hen zoo goed als zij kunnen. Er werken in Finland twee vrouwenorganisaties in dienst van den oorlog: het zijn de wereldberoemde Lotta- beweging. die meer dan 100.000 leden telt en de soldaten-tehuizen-vrouwen. Daar behoort zij zelf toe. Zij werken achter het front, in kazernes en kampementen en helpen de soldaten op alle manieren, zoodat dezen zich thuis voelen in de soldatenhuisles. waar zij vertoeven, als zij geen verlof heb ben. Persoonlijk achtte de zangeres het een voorrecht, de soldaten met haar liederen te kunnen opvroolijken. De soldaten-tehuizen- vrouwen dragen groene uniformen, de Lot- ta's grijze Ook de Finsche kinderen helpen mee in den strijd. Jongens en meisjes van 10 jaar af werken mee op het land. Reeds als ze twaalf jaar zijn kunnen ze uniformen aan trekken. Jongens en meisjes van 1218 jaar kunnen n.1. worden opgenomen in de bur gerwacht of bij de „kleine Lotta's". Vele van deze „kleine Lotta's" de 15-jarige dochter van de zangeres werkt als zoodanig bij den luchtafweerdienst houden de wacht op kerktorens en uitzichttorens en alarmeeren de soldaten als er vijandelijke vliegers naderen. De jongens in de burger wacht zijn bij den geneeskundigen dienst of doen estafettediensten. Zoo is schier het heele Finsche volk ge üniformeerd in dienst, van den oorlog. Berlijn, 24 Juli (ANP) Het bestuur van don Duitschen athletiekbond koestert ern stige plannen om het onderdeel „hinkstap- sprong" voor goed van het internationale wodstrijdprogramma te schrappen. De vele aan het bestuur voorgelegde uitspïaken van terzake kundige en technisch geschoolde leerkrachten, die steeds maar weer opnieuw met aandrang wijzen op het groote gevaar, dat de athleton loopen bij dit onderdeel van het programma, waarbij zij gemakkelijk ernstige en zware verwondingen kunnen op- loopen, hebben het bestuur thans doen be sluiten op radicale wijze dit vraagstuk op te lossen door dit onderdeel van het interna tionale wedstrijdprogramma te schrappen. Het is en blijft immers onverantwoordelijk dat verschillende athleten verwondingen op- loopen, waarvan zij hun geheele verdere le ven de nadeelige gevolgen ondervinden. Van Duitsche zijde heeft men zich inmiddels ge wend tot de landen Italië, Hongarije, Zwe den en Finland om deze kwestie eveneens ln studie te nemen en mogelijk tot eenzelfde conclusie te komen. Hongarije en Italië heb ben zich inmiddels reeds uitgesproken voor het Duitsche standpunt, dus voor de af schaffing van de driesprong. Finland en Zweden willen na afloop van dit wedstrijd seizoen gaarne met Duitschland in contact treden om deze kwestie grondig te bestu- deeren. Men verwacht, dat binnen afzien- baren tijd geheel Europa zich voor de af schaffing van dit onderdeel van het inter nationale wedstrijd programma zal uitspre ken. ANNA PAULOWNA BENOEMING HOOFDINGELANDEN. Bij enkele candidaatstelling zijn als Hoofd ingelanden herbenoemd de aftredende hee ren D. Lubbert en J. Smit Az. en is in de vacature van Balen Blanken benoemd de heer K. Kaan Jz. BREEZAND. GESLAAGD. Voor het MULO diploma A is geslaagd Ada Lubbert, leerlinge van de Chr. ULO- school te Den Helder. ALS MANNEN OP REIS GAAN,.. Ja, als mannen voor zaken op reis gaan, maar hun trouwring zoolang in hun vestjes zakje opbergen en een andere naam aanne men, kunnen ze heel wat avonturen beleven. Dat gebeurt dan ook prompt in de film van bovengenoemden titel, die deze week in de Apollo bioscoop draait, waarin Georg Alex- ander als Ludvvig Gruber naar Berlijn gaat, maar zich Hase noemt. Hij komt zelfs met een meisje, dat toevallig ook Hase heet en met wie hij onderweg kennis maakte, zon der dat beiden er schuld aan hebben, op één hotelkamer terecht, omdat zij voor ech telieden versleten worden. Wat daaruit al lemaal voortvloeit vertellen we niet, maar na een algemeene „Hazenjacht" van Gruber's vrouw. 7,'n „a.s. schoonmoeder" en een vereerder van het meisje, eindigt de film met verlovingen en verzoeningen. Er is dus alleen maar aanleiding om" eens har telijk te lachen. Wat ook slechts de bedoe ling van deze film is! ALKMAAR U.L.O.-EXAMENS. Voor de U.L.O.-eindexamens slaagden op 24 Juli to Alkmaar o.a. voor diploma A: W. Daalder, J. List, J. Dros, J, Ilooijberg, al len te Texel. Diploma B: P. Nyhof te Den Helder. WIERINGEN KOMKOMMERTIJD VOOR DE WADDEN- ZEEVISSCHERS. I Augustus a.s. moet het afgeloopen zijn met de ansjovisvangst. Jaarlijks wordt, ter instandhouding van dit ras, een termijn gestold. Deze was reeds eerder verlengd, doch thans definitief bepaald. Ondanks dit voorschrift vreest men dat aan ansjovis- aanvoer ook na dien datum niet zal zijn te ontkomon, althans, zoolang er vangsten zijn. Zoo men weet blijven de kamers nog staan, met het oog op de makreel, in welke visscherij evenwel ook weer aardig de klad is gekomen. Deze week leek het even op herstel, want Maandag j.1. waren er weer 40 kisten. Het beetje ansjovis dat mede in de netten wordt aangetroffen, is meegenomen. Ansjovis is reeds bij het ophalen of onmid dellijk daarna dood. Na sorteering van de vangst zal het dus wel niet meer mogelijk zijn de visch weer levend in haar element terug te brengen. Men moet dus van twee kwaden kiezen, of overboord, of, ondanks verbod, aanvoeren. Dit laatste zal wel geschieden, en het heeft er alle schijn van dat aan een ver lenging van de ansjovistijd niet zal zijn te ontkomen. Of, men zou ook de termijn voor de vangst van makreel moeten sluiten, in welk geval de visschers hun kamers wel kunnen opruimen. Zoo'n vaart zal het echter niet loopen. WEER DRUK BEZOEK. Voor de Centrale waren er 124 stuks aangevoerd, waarbij heele beste stieren en de koeien waren ook bijna alle van goede kwaliteit De handel in kalfkoeien was iets beter dan de vorige week. Tn geldekoeien matig. Pinken niet aangevoerd Handel in graskalveren was heel goed. deze golden tot 125 gld. Noteering was 50—125 gld» Nuchtere kalveren voor de fok tot 30 gld., handel goed. Voor de Centrale waren G7 stuks nuchtere kalveren aangevoerd, Ma gere schapen golden van 50—60 gld., han del vlug. Lammeren 26—35 gld„ handel ook vlug. De aanvoer had grooter kunnen zijn, er was voor beide veel vraag. Weinig aanvoer van bokken en geiten, deze waren zoo goed als onverkoopbaar, noteering was voor de zwaarste 40 gld. Schrammen tot 42 gld- Biggen duurder en zwaarder aange voerd bij de vorige week. nu golden ze lot f 24.—. handel matig. Ze zijn zoo goed als allemaal verkocht. Van konijnen is wel wat van de prijzen af. Kippen golden ook Iets minder. Zeugen van 165—175 gld., handel goed. Paarden waren aangevoerd voor de taxatie, deze golden van 400—1350 gld. Wat de kiloprijzen van nuchtere kalveren betreft, Is wel eens aardig voor leeken het verloop te weten. B.v. klasse A. dat Is eerste klasse f 0.45 per kilo. tweede klasse f 0.41 per ki lo, derde klasse f 0.31 per kilo. vierde klas se f 0.30 per kilo. Er was dezen dag weer aardig wat bezoek op onze markt. Men kan zien, dat de hooitijd weer ongeveer is afgeloopen. Er waren 14 stuks luxe paarden aange voerd, het was taxatiepaardenmarkt. Pon- nies getaxeerd op f 350—450, hitten op f 400 —600. paarden OP f 800—1350. SCHAGEN, 24 Juli. 14 stuks paarden f 400—1350, 31 gelde koeien (magere) f 300—380, 114 dlem (vette) Centrale; 4 kalfkoeien f 350450 3 graskal veren f 50125, 67 nuchtere kalveren (fok) f 18—30; centrale; 43 schapen (magere) f 50 —60, 78 lammeren f 26—35. 3 bokken en gei ten f 40, 4 varkens (magere) f 42, 52 biggen f 1624. 50 konlfnen f 1—5. 63 kippon f 13. BJIOF.K OP LANGENDIJK, 25 Juli. 170 000 Kg, aardappelen: Schotsche mui zen f 5,50, Schoolmeesters f 5.50, bl. eigen heimers f 5.50. kleine f 2 50, 200 bos uien f 9. 850 Kg. zilveruien. drielingen f 11, zil- vernep f 17 30—17.70. 940 Kg. spercieboonen f 22. 1875 Kg. rhabarber f 5.60—9.30. 40000 Kg roode kool f 7, 2350 bos wortelen f 7, 1200 Kg. tuinboonen f 7. NOORDSCHARWOUDE, 25 Juli. 244700 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 5.50, bl. eigenheimers f 5.50, kleine f 2.50 3400 Kg. zilveruien, drielingen f 10,30—11.30, zilvernep f 14—17.50. 825 Kg. spercieboonen f 22, 2400 Kg. rhabarber f 7.50—9.10, 200 bos wortelen f 7, 90 Kg. tuinboonen f 7.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3