Het instituut van den economischen rechter NIPPER EN PELLE UTtI HET RAADSEL AAN BOORD Radioprogramma Een tastbaar Nederlandsch belang Dr. Euwe verliest van Bogoljubow KiespÜn "AKKerifJSS Cm. HtOOt s/ttoAMMMg E CSjuujl Werkelijkheidszin in de eerste plaats noodig voor de beoordee ling. 's-Gravenhage, 24 Juli. Het Nederland- edhe juristenblad heeft onlangs een opmer kelijk artikel gepubliceerd van de hand van den vicepresident van den hoogen raad, prof. Mr. B. M. Taverne, over het instituut van den economischen rechter. Professor Taverne is één der allerbeste kenners van ons strafrecht en aangezien de economische rechter als nieuwe verschijning in het ju- stitieele leven in het Nederlandsche volk nog allerminst populariteit geniet, heeft het A.N.P. zich tot prof. Taverne gewend met de vraag of hij voor het Nederlandsche publiek eens op de hem eigen klare wijze wilde ver tellen,, wat hij precies van dit instituut met zijn zeer sterken socialen kant denkt. Een gelukkige gedachte. Prof. Taverne, die begon met op te mer ken, dat hij natuurlijk de politiek geheel buiten het gesprek wenschte te houden, om dat die niets met deze zaak te maken heeft, wees er op. dat hij altiid gestreden heeft voor een vergaande specialisatie, waar deze mogelijk is. b.v. bij groote rechtscolleges. De economische rechter beteekent een subspecialisatie en mede in verband met de tijdsomstandigheden, acht hij de instelling van dit instituut een gelukkige gedachte. Men moet menschen hebben, die in dit on derwerp thuis zijn en niets anders doen. „Daarbij komt echter iets zeer bijzonders. Het betreft hier een bij uitstek sociaal werk, waarbij het belang van de gemeenschap dus danig primeert, dat. bij de strafoplegging, individueele elementen geheel op den ach tergrond geraken. Om dit goed te begrijpen, bedenke men, dat de economische rechter is geboren uit nood. Daarom is zijn taak hard. Het verwerpelijke van de delicten, welke door dieh rechter benandeld worden, wordt nog lang niet algemeen ingezien. Daar bij moet veel algemeene preventie in de straf worden verwerkt. Dit bij elkaar maakt on tegenzeggelijk. dat met zware straffen moet worden gewerkt, maar dat wil nog niet zeg gen, dat hier van onrechtvaardigheid sprake is. De nood beslist hier immers". Een Nederlandsch instituut. „Hoe zou het toch komen, dat het publiek in 't algemeen d'eze economische delicten, die het heele volk benadeelen, niet zoo erg vindt?" In ons volk aldus prof. Taverne is sterk ontwikkeld de eigenschap om iets. dat niet met onzen aard overeenkomt, of iets. dat niet uit ons zelf is opgekomen, niet te aanvaarden, doch dan moet men goed weten, dat de economische rechter geen Duitsche in stelling is. doch een instituut door Neder landsche autoriteiten uitgewerkt in Neder- landschén noodtoestand. Er komt echter nog iets anders bij. In ons volk vond altijd het strafbare van handelingen, waarbij een slachtoffer valt aan te wijzen, veel meer weerklank, dan de strafbaarheid van ver grijpen, tegen de gemeenschap gepleegd. Een Nederlandsch belang. „Gelooft u, dat het instituut zal gelukken?" „Dat kan ik niet voorspellen, maar ik hoop het zeer sterk, omdat het een tastbaar Ne derlandsch belang zou zijn. Alles, wat aan de geregelde distributie onttrokken wordt, gaat van het Nederlandsche kwantum af. Geheel uitroeien kan men den clandestienen handel nooit, maar als die zooveel mogelijk kan worden tegengegaan, dan kan men zeg gen. dat het instituut gelukt is. Er is behal ve onze voedselvoorziening nog een ander gevaar, namelijk dit, dat de bezettende macht de berechting van deze delicten aan den Ne- derlandschen rechter zou onttrekken. Om een en ander goed te begrijpen, is niets an ders noodig, dan werkelijkheidszins. Slechts zij zullen niet te overtuigen zijn. die liever verhongeren, dan zich houden aan de voor schriften der Nederlandsche autoriteiten voorzoover deze verband houden met de be zetting. Zijn zij goede Nederlanders? Zij zijn wellicht in gemoede overtuigd, dat te zijn. 3. 271. Nipper"# krijgsplan. 1. „Luister goed, Pelle, jij rijdt met je wagen naar het pont- veer. Daar lenen we de pont en steken daarmee met onze hele krijgsmacht naar het eiland over!" 2. „Zeg, Nipper, waar blijf je nou met de meteoorsteen, waarover je zo .opschept, dat je hem gevonden hebt?" „Professor Knarr, ze hebben de meteoorsteen van ons gestolen, en we zijn nu druk bezig hem weer terug te veroveren. U zult heel gauw meer van me horen!" „Moeten we nu maar niet uitstappen, en hem naar boven helpen duwen, Pelle!" „Houd je onbeschoftheden voor je, Niper! Denk je nou werkelijk, dat mijn „Jenny" niet tegen zo'n heuveltje op kan komen?" 272. Naar de 1. Gorilla en Schorpioen heb ben de meteoorsteen netjes op het eiland verstopt en zijzelf hebben zich ook ver dekt opgesteld. Het zal hen echter weldra berouwen, dat ze de strijdbijl tegen Nipper hebben opgegraven! 2. Deze - peditie kost me een paar banden! Die moet de meteoorsteen dan maar be- betalen!" 3. „Kijk, de vloot ligt al klaar! Ik hoop, dat de admiraal ons een van zijn slag schepen in bruikleen wil af staan!" Maar aldus eindigde prof. Taverne wie de werkelijkheid negeert, is blind. Volgens een dagbladbericht kan in Roemenië voor deze soort delicten de doodstraf worden op gelegd. Moge het dank zij den economi schen rechter in ons land nooit zoo ver komen! OFFICIEELS VERTROUWENSINSTAN- TIES VOOR HET LEVENSVERZEKE RINGSBEDRIJF. De N.V.V.-persdienst schrijft: De directeur-generaal van-den arbeid heeft een ofifcieele vertrouWensinstantie voor het levensverzekeringsbedrijf ingesteld. Voor de afdeeling volksverzekering zijn benoemd de heeren ir. A. J. Versfeit (werk geverslid) en J. van Noorden (werknemers- lid), secretaris van den Nederlandschen bond van verzekeringsagenten, ziekenfonds boden en incasseerders, aangesloten bij het N.V.V. Voor de afdeeling levensverzekering zijn benoemd de heeren A. O. Holwerda (werk geverslid) en A. W. Klinkenberg (werkne merslid). Den instelling van deze vertrouwensinstan- tie is van groote beteekenis voor de wer kers in het levensverzekeringsbedrijf. Zij steunt op de ontslagverordening, welke be paalt. dat voor de bedrijven vertrouwens- instanties kunnen worden ingesteld. ERNSTIG ONGELUK OP SCHOOLREISJE IN ZWITSERLAND. Drie scholieren vermist. Bern, 24 Juli (D.N.B.) Tijdens een school reisje over de Grimsel is de uit 47 scholieren en drie leeraren bestaande „ecole mecani- que et d'electricite de Neuchatel" te Gletsch door een ernstig ongeluk getroffen. Des mid dags om ongeveer half drie, toen het gezel schap zich vlak bij den R'hone-gletsier be vond, brak er een geweldige ijstoren van den gletsjer af, die de scholieren bedolf. De in Gletsch aanwezige troepen begonnen ter stond .met de reddingsactie. Om 4 uur waren twee''doden en zeven gewonden te voor schijn gebaald. Wegens het aanhoudende gevaar voor ijsafbrokkeling moest de red dingsactie voorloopig gestaakt worden. Vol gens de jongste berichten worden nog drie scholieren gemist. AANTAL GESNEUVELDE SOWJETS ONGEWOON HOOG. Berlijn, 24 Juli (D.N.B.) De bij Newel in groote ketens ingesloten bolsjewisten wer den op 22 en 23 Juli door geconcentreerde aanvallen van de Duitsche troepen in de pan gehakt. Het aantal gesneuvelde Sowjets is door den dwang der politieke commissaris sen tot nutteloos verzet ongewoon hoog. Tot dusver werden ruim 13.000 gevangenen ge maakt. Het aantal neemt met het uur toe. De onmetelijke buit aan stukken geschut, wapens en uitrustingsstukken van allerlei aard kon nog niet ten volle worden over zien. iPxiha&en STAND THANS WEER GELIJK. Karlsbad, 24 Juli (A.N.P.) De derde par tij in den schaakwedstrijd tusschen onzen nationalen kampioen dr. Max Euwe en den Duitsche kampioen Bogoljubow. welke gis termiddag te Karlsbad werd gespeeld leverde een fraaie overwinning op voor Bogoljubow. zoodat na deze derde partij de stapd weder om gelijk is. De Duitscher zette terstond bij de opening alles op alles, waartegenover on ze landgenoot de Pruisische verdediging stelde. De Duitscher riskeerde daarbij even wel de buitengewoon scherpe voortzetting van zijn tegenstander. Om óp zijn beurt tot den aanval te kunnen overgaan, ruilde dr. Euwe een toren tegen een looper. Bogolju bow offerde daarop een pion en verkreeg door een spitsvondig berekende torenzet een kennelijke voorsprong. Hij kon reeds in den achttienden zet een stuk bemachtigen, doch liet toen zijn keus vallen op het behoud van kwaliteit, in den twintigsten zet maakte dr. Euwe in een reeds vrijwel hopelooze positie een fout, hetgeen tot g'evolg had. dat hij in den 23sten zet moest kapituleeren. De vierde partij wordt morgen gespeeld, daar de beide schaakkampioenen vandaag een dag rust hebben. ZATERDAG 26 JUNI 1941. O Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Och tendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8J 0 BNO: Nieuw 'oerichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek. 12.00 Twee fluiten. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Musiquette. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeid, muziek en vroolijkheid. 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting). 4.20 Klarinet, fluiti en piano. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Orgelspel. 6 00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.'30 Ramblers. en landpijn overvallen U meest al onverwachts. Zorg daarom steeds "AKKERTJES" in huis te hebben. Ze helpen U direct. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Het Schrammelkwartet. 7.45 Voor den boer. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 De Haarlemsche Orkestvereeniging en koor. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: Dutch news reel. Hilversum II. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. ".50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Morgenwijding (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.20 Ons schemeruurtje, (e.o.), 11.10 Gevarieerd programma., 12.00 Politieberichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 1,40 voor de rijpere jeugd. 2.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solist. 2.35 Gramofoonmuziek. 2.45 Door stad en land. 3.00 Kamerorkest „Ars nova et antiqua". 4.co Ensemble Bandi Balogh. 4.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 5.00 Cursus: „Over Godsdienst bij kinderen" II. (Voorbereid door het Vrijzinnig Protes tantsch Kerkcomité 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Mannenzangvereeniging „Het Mobilisa- tiekruis" en gramfoonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Groningsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Cursus: „Hoe bouw ik een vrij-vliegend model-vliegtuig". 7.45 Gramofoonmuziek. 8. BNO: Nieuwsberichten. 8.30 Gevarieerd programma. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (Voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting 10.0510.20 Causerie: „Ik was er zelf bij". ^/Tv\" a-A- A. f. si. m Feuilleton door E. Philips Oppenheim 28 Dat is het zuiverste sensatieverhaal, zou ik zeggen, meende Mermillon. Een Jood- sche danseres van losse zeden, een zekere Tanya, de eenige beruchte bewoonster, werd in den avond gezien met een man, maar heeft verklaard, dat zij van elkaar scheidden, lang voordat zjj naar het Casino ging, en dat hij zelfs niet op haar kamer geweest is. Een uur vóór de ontploffing zat zij reeds rustig aan de speeltafel.. Zou dat dezelfde Tanya zfjn, die een paar weken geleden in een klein cafétje danste? vroeg Lucienne. Wij hadden haar willen gaan zien, maar zij was daar niet meer, werd ons gezegd. Dat betwijfel ik sterk, zei de baron. Ik heb Tanya in het Casino van Juan gezien. Zij is een wild persoontje, maar gaat goed gekleed en heeft veel kostbaarheden. Mis schien dat zij in dat cafétje als vrouwelijke apache optrad. Zij moet in Parijs in zeer chique gelegenheden opgetreden zijn, óók In de Folies Bergères. Wildbu-n werd belangstellender. Toch houd ik haar voor dezelfde per soon. Ik heb haar in een achterbuurt van Garoupe zien dansen, zeer sjofel gekleed en zonder eenig sieraad. Dat kan met haar rol van apache in verband gestaan hebben. Maar daarna zag ik haar in het Casino, en zooals de baron al zei, maakte zij daar een totaal anderen indruk. Wat moet ik nu van je hooren. Hamei vroeg Lucienne. Ik meende dat je 's nachts artikels schreef voor je blad, en je ging je in Juan amuseeren? Ik ben den laatsten tijd wat overspan nen geweest, erkende de jonge man met een grijns, en kon mijn hoofd moeilijk bij mijn werk houden. Als je haar zien wilt, wil ik iederen avond, dien je verkiest, met je naar Juan gaan. Daar is zij strijk en zet aan de speeltafel te vinden als zij na die ramp niet reeds naar Parijs teruggekeerd is. Wij zullen vanavond in het Casino gaan dineeren, stelde Lucienne voor. Moeder gaat naar Monte Carlo. Nu ben je wat be gonnen, geloof mij! Ik stel mij een zeer aangenamen avorid voor, antwoordde de jonge man met vuur. Ik zal je omstreeks negen uur komen halen. Er wordt daar nog al laat gedineerd. Ik ver moed, Monsieur Mermillon, richtte hij zich nu tot dezen, dat u wel iets naders zult kunnen ontdekken van den persoon, die zich van uw jol bediende. Ik heb de laatste avon den een zeer verdacht individu opgemerkt, die dicht om mijn Jacht heenvoer. Och, dat had ik aan mijn kapitein willen overlaten, antwoordde Mermillon hoffelijk. De orde en de tucht aan boord zijn meer zijn zaak. Stelt u er zoo'n belang in? - Alleen, omdat de jol zoo dicht in de nabijheid van mijn jacht verborgen lag. Het leek er dus veel op alsof iemand, zooals de commandant reeds opperde, mij een nachtelijk bezoek heeft willen mrengen. Die Tanya misschien, zei. Lucienne. Lie eer zou ik nauwelijks verwacht heb ben, zei hij. Maar, om ernstig te zijn hij keek om zich heen. ik heb aan één nachtelijke bezoekster genoeg. Mijn scheepje schijnt de buitengewone belangstelling getrok ken te hebben, en ik zou graag willen weten wie er nog meer nieuwsgierig naar zijn. Ik beloof u er met den kapitein over te zullen spreken, zeiMermillon bereidwillig. Ik acht het niet onmogelijk d at v mijn marco nist zich van de jol bediend heeft. Hij is een echte pretmaker en weet uitmuntend met kleine booten om te gaan. Ik zal hem persoon lijk eens aan den tand voelen. Hij kan het natuurlijk geweest zijn. gaf Wildburn toe, maar welke reden had hij dan om de jol tusschen de struiken te ver bergen De baron keek op met een tinteling in zijn oog. Het geval begint op de zenuwen van onzen buurman te werken, zei hij. Edouard, nu acht ik het oogenblik gekomen ,dat je een bod doet voor aanzienlijk minder dan die belachelijke vijfduizend pond. Ik wed, dat Monsieur Wildburn al te gaarne bereid is, om tegen vierduizend zijn belofte aan Made- moiselle Lucienne in te trekken. En ik dacht nog wel dat u mijn vriend was, baron! riep Lucienne verwijtend. Je behoeft je niet ongerust te maken lieve, viel Wildburn in. Ik verkoop mfln scheepje aan niemand, tegen welken prijs ook Het is het jouwe, op den dag van ons trouwen. Ik koop je er mee om, om den datum te bespoedigen. Zij hing aan zijn arm. Totaal onnoodig, fluisterde zij. Des noods morgen! Ha, nog meer bezoekers, wees de baron. Wij zijn vandaag gezocht, Edouard! Mermillon keerde langzaam zijn hoofd dien' kant uit. De anderen keken nieuwsgierig naar het dek. Daar naderde Generaal Perissol, een kranig figuur, zelfs in zijn flanellen sport pak, door den eersten officier vergezeld. Het is mijn vriend, onze vermaarde buurman van den vuurtorenheuvel, zei Mer millon. Ik kan het doel van zijn komst gissen. Hij stond op en stak zijn handen uit. De generaal vatte die, en begroette de anderen met een vormelijke buiging. U is zonder eenigen twijfel gekomen, generaal, om ons het geheim van die ver bazingwekkende ontploffing te ontraadselen, begon Mermillon. Niet geheel'en al tot dat doel. U is in ieder geval hoogst welkom, ging zijn gastheer voort. Is die stoel gemakke lijk genoeg? Mooi. Zal ik versche thee laten zetten, of drinkt u onze eerste cocktail met ons? Dank u, dan graag een cocktail. Deze jonge dame, vermoed ik, is de dochter van mijn ouden vriend, den Markies de Monteli- mar? Duizendmaal verschooning, verzocht Mermillon. In deze kleine gemeenschap in deze baai kwam het niet bij mij op, dat gij elkaar niet zoudt kennen. Vergun mij, made- moiselle Generaal Perissol een van de gevaarlijkste en imposantste mannen van ons noodlijdend vaderland Mademoiselle de Montelimar. Uw vader is een oud vriend van mij mademoiselle, zei Perisol. Het zal wel aari uw veelvuldige afwezigheid in het buitenland liggen, dat ik u nooit ontmoet heb. Het is mij aangenaam eindelijk kennis met u te maken, antwoordde Lucienne. De laatste twee jaren bracht ik grootendeels in Engeland en Italië door. Mag ik u myn ver loofde voorstellen Mr. Hamer Wildburn? Aangenaam, mompelde de generaal en er werden handdrukken gewisseld. Ep nu uw nieuws, drong Mermillon aan. Hei moet iets belangrijks zijn, dat kan ik U anzien. Toch niet, antwoordde Perissol bedaard. Ik ben politieman en wij houden hetgeen wr weten altijd voor ons. Ik ben hier tot onderzoek van de jongste euveldaad, en hoop dat iemand mij daarbij kan helpen. Wij zijn allen bereid om de wet behulp zaam t% zijn, antwoordde Mermillon. Maar welke is die euvexdaad? Sabotage. Het in d^ lucht laten vliegen van een nieuw flatgebouw door middel van een volkomen nieuwe springstof. Dat is een zuiver plaatselijk geval, ge- Z6i Mermülon. Met dergelijke klei- n gheden zult u zich zeker niet afgeven. Neen, antwooidde Perissol, tenzij die net algemeen belang ten nauwste raken. Het Zfn c'e. P°l-tie heeft mij een bezoek gebracht. Hij is een zenuwachtig man en nn® niet persoonlijk naderen. Daarom neb ik dit van hem overgenomen. Hy wenscht te weten of u een werktuigkundige in uw lenst gehad heeft, Chicotin genaamd. Paul Chicotin herhaalde Mermillon, Welzeker. Paul Chicoton is eenigen tijd my'n raadgevend ingenieur geweest. Hij ver trok /gisteren. - Mag ik mij een tweede vraag veroor loven Zeker, generaal, ga uw gang. Werd hy misschien door u ontslagen? Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6