De nieuwe voorschriften voor de werkverschaffing Eigen taak der wijsbegeerte Nieuwe verordeningen ZIJN BROER DOODEÜjK VERWOND Restitutie op zestigdagenkaarten Amsterdamsche effectenbeurs Steeds gebonden aan tijdgeben- ren en socialen strijd. EEN „PHILOSOFIE DER BLOEDGEMEENSCHAP." Pro/. T. GOEDEWAAGEN over zijn hoogleeraarschap In een vraaggesprek met een redac teur van de vereenigde persbureaux heeft Dr. T. Goedewaagen, secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, naar aanleiding van zijn benoeming tot bijzonder hoogleeraar in de nieuwere wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Leiden een uiteenzetting gegeven over wijsbegeerte en politiek. Vraag: Welk verband bestaat er naar uw meening tusschen philosofie en politiek? Antwoord: „In de eenste plaats", zoo verklaarde Prof. Goedewaagen, „wil ik od historische gronden vaststellen, dat de grootste wijsgeeren zich diepgaand met de politiek hebben bezig gehouden en dat zij philosofisch gefundeerde politieke stelsels ontwierpen. Het waren de wijsgeeren Pla- to en Aristoteles, die de politiek van Alexander de Groote hebben voorbereid, terwijl de school der Stoa de wijsgeerige rechtvaardiging gaf voor een imperiumpo- litiek der Romeinen. Thomas van Aquino stelde de algemeene politieke leer voor de Roomsche kerk op, welke nog tot voor kort d« gangen van het politieke katholicisme heeft kunnen leiden. Ook Kant levert, als overtuigd aanhanger van de Fransche re volutie, een bewijs voor mijn stelling, even als Schelling en Hogel, die sterk anti-libera listisch in den zin der restauratie hebben Dr. T. Goedewaagen, secretaris-gene raal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten Fotodienst der N.S.B. gedacht. Ten slotte mag zeker ook Rousseau niet vergeten worden in verband met de leer der volkssouvereiniteit. Men mag gerust zeggen, dat elke wijsgeer d*e op volledigheid aanspraak wil maken, zijn politieke stelsel heeft, zooals hij dit moet hebben in verband met zijn eigen, bepaalde sociale en religieuze opvattingen. De wijsbegeerte en de politiek zijn onscheid baar en hun eenheid is noodzakelijk, wil len beiden niet onvruchtbaar zijn. ONTWIKKELING GEBONDEN AAN DE HISTORIE. Vraag: Wordt de vrijheid der philosofie door dezen band met de politiek niet te zeer beperkt en is zij onder deze omstandigheden nog wel tot eigen werkzaamheid in staat? Antwoord: Men moet vooral niet den ken, dat er een eigen werkzaamheid der phi losofie kan bestaan geheel en al los van den politieken strijd. Integendeel: de ontwikke ling van de philosifie en haar denkstelsels voltrekt zich juist door en in de con crete historische situatie, De vrijheid der wijsbegeerte toch, beteekent geenszins, dat zij los van de maatschappij staat, doch dat zij, midden in den socialen strijd geplaatst, deze op haar eigen wijze belicht. Dit is geen ontdekking van onzen tijd, doch een histo risch vaststaand, onveranderlijk feit. Een karakteristiek voorbeeld hiervan, dat voor ons Nederlanders voor de hand ligt, le vert Thorbecke, die in Duitschland philoso fie studeerde en in Leiden de ideologie van het liberalisme schreef en beleed. Ik zou niet gaarne ontkennen, dat Thorbecke een wijs- geerig denker was, omdat hij de geeste lijke vader van de liberale politiek is, waar van ik als nationaal-socialist een bestrijder ben. Thorbecke kwam op grond van zijn phi losofisch denken tot zijn politieke stelsel en wat voor hem geldt, geldt mutatis mutandis ook voor een wijsgeer, die een nationaal-so- cialistisch politiek stelsel aanhangt. De eigen werkzaamheid van de wijsbegeer te is overal en altijd gelegen in den blik op het geheel en het logisch doordenken van alle begrippen, die op een bepaald en bij zonder geval betrekking hebben. Zoo heeft hij voorbeeld Plato niet alleen een gemeen schapsideaal in theorie en met de daad na gestreefd, doch ook de vraag naar het wezen en het begrip van de menschelijke samenle ving gesteld. Een „vergeten hoofdstuk". Vraag: Welke beteekenis hecht u aan het rasvraagstuk in de philosofie en hoe stelt u zich voor dit te behandelen? Antwoord: Het rasvraagstuk is niet al leen in wijsgeerig politiek opzicht, doch voor de geheele wetenschap langen tijd een „vergeten hoofdstuk" geweest. De taak van de philosofie ten aanzien van dit begrip is mijns inziens tweeledig. Ten eerste moet zij historisch laten zien hoe dit vraagstuk, ondanks het feit dat men het langen tijd heeft genegeerd, wel aan de orde moest komen. Ten tweede zal zij zich systematisch moeten bezinnen op dit begrip. Ik wil hierbij vooral den nadruk leggen op het feit dat het rassenvraagstuk niet al leen biologisch gezien moet worden, doch dat het ook en zelfs in de eerste plaats van cultuur-wetenschappelijken aard is. Het in zicht zal meer en meer baan moeten bre ken, dat het ras in belangrijke mate mede bepalend is voor het mensclielijk zieleleven en de volksziel. I-Iet is dan ook noodzakelijk dat de raspsychologie in alle richtingen wordt uitgebouwd. Wij mogen ons nu een maal niet ontveinzen, dat bijvoorbeeld de politieke geschiedenis, de kunstgeschiede nis en de geschiedenis van het geestelijk le ven niet begrepen kunnen worden, als men het rasbeginsel niet als uitgangspunt neemt. Men denke hierbij bijvoorbeeld aan Rem- brandt, of aan de gothiek, welke zoo ty pisch Germaansch was tegenover de overi ge wereld. Ook de Leidsche universiteit zal zich eens wijsgeering bezinnen op begrip- Pen als volk. stam en ras. Zoowel voor de wetenschap, alsook voor den politieken strijd is dit onmisbaar. Ik stel mij dan ook voor, bij mijn onderwijs een niet gering deel te besteden aan de „philosofie der bloedgemeenschap." WIJSBEGEERTE GEEFT INZICHT IN HET GEHEEL DER WETEN SCHAP. Vraag: Hoe ziet u de zuiver theoreti sche functie van de wijsbegeerte in het ge heel van het universitaire onderwijs? Antwoord: De universiteit is in de laat ste eeuwen geworden tot een ondoordachte chaos van speciale vakken, waar een ieder in zijn eigen hokje werkt, terwijl de blik op het geheel, althans voor een zeer groot deel, verloren ging. De philosofie heeft van oudsher tot taak het encvclopaedisch stelsel van wetenschap te ontwikkelen en het was Hegel, die dit uiteraard met de middelen van zijn tijd het meest volledig heeft gedaan. Zooals thans in de politiek de idéé van het geheel op den voorgrond treedt tegenover die van de bijzondere deelen, zoo gaat het ook met de verschillende wetenschappen (gestalts- psychologie, moderne sociologie) en zoo zal het ook gaan met de wijsbegeerte. Deze be grijpt steeds meer als haar taak: met de wetenschapepliike middelen van dezen tijd de encyclopaedie van alle wetenschappen dialectisch te ontwikkelen. In de stad. waar Boland doceerde is dit geen onbekend ge luid. Zelfs heb ik in 1932. in mijn „Summa contra metaphysicus" een bijdrage in dit streven willen geven en hot verheugt mij. dat ik nu in de gelegenheid wordt gesteld, de nieuwe philosofie in dezen geest, niet alleen historisch beschrijvend, maar ook systematisch te ontwikkelen, daarbij aan- knoopend aan het groote voorbeeld der Duitsche wijsgeeren. van Leibniz tot Hegel.. Zooals nog onlangs prof. Noack uit Ham burg hier te lande heeft betoogd, liggen hier de grondslagen van een philosofische denkwijze, die in haar dialectiek zuiver me thodisch en „op de hoogte van jle weten schappen" is." INVAL IN BEN SPEELHOL. Door de politie is een inval gedaan in een perceel op den Groenburgwal te Amsterdam, in gebruik bij een bewoner van de 2e Oos terparkstraat. daar er vermoeden bestond, dat daar gelegenheid werd gegeven tot het deelnemen aan hazardspol. Elf personen werden naar het politiebureau Singel over gebracht, ten einde verhoord te worden. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 17. De volgende prijzen ivoor hazelnoten en walnoten mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht: Hazelnoten: ronde Italiaansche hazelnoten lange Xapelsche hazelnoten Walnoten: Vesuviuswalnoten Sorento walnoten HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. f 0.27)4 per 250 gram f 0.29 f 0.34 f 0.36 Bijzondere maatregelen voor bij zondere scholen. Hout onder de distributiebepalingen. Heden verschijnt een nieuw verordenin genblad dat een aantal belangrijke nieuwe verordeningen brengt. De verordeningen 133-136 regelen de aan gelegenheden betreffende degenen die zich bij het Nederlandsche vrijwilligerslegioen hebben aangesloten of reeds op andere wij ze aan den strijd in Oost-Europa zijn gaan deelnemen. Verordening 137 machtigt den secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming om uniforme re gelen te stellen voor het verkrijgen van subsidies uit de openbare mid delen ten dienste van het bijzondere onderwijs, alsook om voorschriften voor dit onderwijs uit te vaardigen en eventueel onderwijsinrichtingen te sluiten, indien de orde of de rust op deze scholen niet voldoende ge waarborgd is. Verordening 138 bevat belangrijke bepa lingen over de bescherming der openbare orde, n.J. een samenvatting van alle op dit gebied tot dusver verschenen bepalingen, deels ook met aanvullingen en veranderin gen. No. 142 vult de verordening inzake vijan delijk vermogen hier te lande aan, dooi- (je Sovjet-Unie aan de lijst der betrokken staten toe te voegen. De bevoegdheid tot strafver volging inzake deze verordening wordt te vens aan de Duitsche rechtspraak overge dragen. Verordening nr. 143 verplicht de houders van Amerikaansche waardepapieren om de ze te laten registreeren en bepaalt dat men over deze papieren zonder toestemming van den rijkscommissaris niet beschikken mag. Verordening 144 is van handelspolitieken aard en regelt wat men aan den Duitschen Kamer van Koophandel in Nederland beta len moet inzake de regeling van opdrachten uit het Duitsche rijk, die zij hier verzorgt. Verordening no. 145 geeft bepalingen over de behandeling van inboedels in geval van oorlogsschade, gedwongen liquidatie en faillissement. Ten slotte bepaalt verordening no. 146, dat hout onder de distributiebepalingen ge bracht wordt. Dader gearresteerd Veenendaal, 28 Juli. Zaterdagavond ontstond ruzie tusschen de gebroeders H„ wonende op Harstel te Veenendaal. De 54- jarige H. H., verwondde zijn 42-jarigen on- gehuwden broer G. H. zoo ernstig, met een bijl. dat deze eenige oogenblikken later overleed. H. H. werd gearresteerd. Het lijk is in be slag genomen. De gearresteerde en het stof- felijk overschot zijn op transport gesteld naar Utrecht. OVER DE NIET GEBRUIKTE DAGEN. De A.N.W.B. schrijft: Bij rondschrijven van 26 Juli jl. heeft de wnd. secretaris-ge neraal van het departement van financiën bepaald, dat na afloop van den geldigheids duur (d.i. een jaar na den datum van af gifte) van een zestigdagenkaart restitutie kan worden verleend over de nietgebruikte dagen, mits de aanvrager een beschikking van den rijksinspecteur van het verkeer overlegt, waaruit blijkt, dat een rij vergun ning voor het desbetreffende motorrijtuig is ingetrokken, of wel, dat zulk een vergun ning niet is verstrekt. Voor de bedoelde res titutie moet men zich wenden tot de ont vangers op wier kantoor de motorrijtuigen belasting behandeld wordt. HET GREBBELIED ZAL NIET WEER KLINKEN. Het departement van volksvoorlichting en kunsten maakt alle belanghebbenden er op opmerkzaam, dat tekst en muziek van het „Grebbelied" van Willy Derby verboden zijn, daar de eer van onze gevallen soldaten niet gedoogt, dat hun nagedachtenis in een koffiehuis- of variëtésfeer wordt ontwijd. JEUGDIGE DIEVEN. Te Amsterdam werd een 15-jarige fietsjongen aangehouden. Hij was sedert 11 Juli spoorloos en bleek in het bezit te zijn van een fiets, een deken, een tasch en eenige portemonnaies, die alle van diefstal afkom stig bleken te zijn. In een perceel aan den Baarsjesweg werd een 17-jarige ijzerwerker aangehouden. Hij wordt verdacht van diefstal van een bedrag van f 44. DE BELANGRIJKSTE MAATREGELEN. Aan de hand van de nieuwe voorschrif ten, welke voor de werkverschaffing zijn afgekondigd, en gisteren in werking zijn ge treden, willen wij hieronder een kort over zicht geven van de belangrijkste maatrege len, welke voor deze omgeving van belang zijn. Onder de bepalingen van het desbetreffen de besluit vallen alle arbeiders, die bij een van rijkswege gesubsidieerd of uitgevoerd werkverruimingsobject in Nederland werk zaam zijn, met uitzondering van het toe zichthoudend personeel. Het werk zal zooveel mogelijk in akkoord op basis v. 30 ct. p. u. uitgegeven worden, zoo dat bij flink werken 'n hooger uurloon dan 30 ct. worden verdiend. Een arbeider, die in een werkweek of gedeelte daarvan in akkoord een gemiddeld uurloon van ten minste 30 cent heeft verdiend, kan in aanmerking ko men voor een woonplaatstoelagc. Er wordt dus geen verschil meer gemaakt in de basis uurloonen, maar de verschillende levens standaarden van bepaalde gemeenten wor den in de werkverschiffing geregeld met een woonplaatstoelage. Daarvoor zijn de ge meenten ingedeeld in 7 klassen. Alleen de arbeiders, gerangschikt in klas se 7, komen niet voor deze toelage in aan merking. In klasse 6, waarin zoo goed als alle gemeenten in deze omgeving zijn in gedeeld, bedraagt de woonplaatstoelage f 0.25 per dagi Voor de beide Egmonden en voor Bergen, welke plaatsen in de vijfde klasse zijn op genomen, geldt een toelage van f 0.50" per dag, voor de vierde klasse, waarin opgeno men Den Helder en Oudorp (Ooievaars nest) is de toelage f 0.75 per dag. De Alk- maarsche in werkverschaffing geplaatsten zullen een woonplaatstoelagc krijgen van f 1.'— per dag, aangezien zij opgenomen zijn in de derde klasse. Wanneer een arbeider in eenige werkweek of gedeelte daarvan in ak koord een gemiddeld uurloon van minder dan 30 cent heeft verdiend, kan hij in aanmerking komen voor een akkoordtoelage. Deze akkoord toelage zal gegeven worden tot een bedrag dat benoodigd is om een ge middelde verdienste van minder dan 15 cent aan te vullen tot 22 cent per uur, 15 cent of meer doch minder dan 20 cent ,aan te vulen tot 24 cent per uur; 20 cent of meer, doch min der dan 25 cent, aan te vullen tot 26 cent per uur, 25 cent of meer, doch minder dan 27 cent, aan te vullen tot 27 cent en 27 cent of meer, doch minder dan 29 cent, aan te vullen tot 29 cent per uur. Bovendien kan aan dezen arbeider de woonplaatstoelage worden uitgekeerd, wel ke zal worden gegeven tot een bedrag, dat benoodigd is om het gemiddelde uurloon, vermeerderd met de akkoordtoelago, aan te vullen tot een bedrag dat verkregen •wordt door het verdiende gemiddelde uurloon, ver meerderd met de akkoordtoelage, te verme nigvuldigen met den factor 29/27 voor ar beiders in de zesde klasse, 32/27 in de vijfde klasse, 35/27 in de vierde klasse, enz. Voorts is bepaald, dat de arbeider, die gedurende vier achtereenvolgende werk weken een gemiddeld uurloon in akkoord, omgerekend de aKkoordtoelage en de woon plaatstoelage, van 15 cent bij goeden wil niet heeft kunnen verdienen komt daarna niet meer voor tewerkstelling overeenkom stig het bepaalde in art. 1 in aanmerking Indien het onvermogen op vorenbedoeld Ioob te verdienen voortvloeit uit onwil, dan kan de betr. arbeider in aanmerking wor den gebracht voor plaatsing in een kamp. Bij misdragingen. De arbeider n.1. die zich op ecnigcrlci wij ze in werktijd of in cenig ander verband met het werk misdraagt, kan door de werk- leiding van het werk worden verwijderd en aan het hoofd der inspectie voor de werk verruiming ter schorsing van het werk wor den voorgedragen. De straffen zullen be staan uit een waarschuwing, die over het algemeen slechts eenmaal aan denzelfden werknemer wordt gegeven, uit een schor sing van ten hoogste drie dagen, gedurende welke de arbeider geen recht op eenige ver goeding kan doen gelden, of uit het voor korteren of langeren duur doen plaatsen in speciaal daarvoor ingerichte werkkampen De arbeidsduur in de werkverschaffing wordt door den rijksdienst voor de werk verruiming voorgeschreven; er zal normaal 48 uur per week worden gewerkt. Indien in bijzondere gevallen overwerk noodzakelijk is, dan zal na de eerste twee overuren het loon voor elk overuur met 50% worden ver hoogd. Voorts zijn bepalingen getroffen, ten aanzien van het vervoer. Zij die dagelijks naar hun werk reizen, zullen niet langer dan 12 uur van het gezamenlijke vertrek punt uit hun woonplaats en den terugkeer op dat punt onderweg behoeven te zijn. Verder is bepaald, dat alle arbeiders recht op loon vergoeding hebben met behoud van woonplaatstoelage, wanneer de omstandig heden in de natuur naar het oordeel van de werkleiding het werken niet mogelijk doen zijn. De vergoedingen zijn: bij regen, sneeuw buien, hagel storm of mist 70% van het uurloon; bij vorst, of wanneer hoog water het werken onmogelijk doet zijn. 80% van het uurloon, do volle week, waarin nog ge werkt is, of waarin de arbeiders zich nog in gevolge opdracht van de werkleiding naar het werk hebben begeven, uit. Bij werken, welke door het getij kunnen worden onder broken, zoodanig, dat per week niet 48 uur kan worden gewerkt: het volle uurloon voor de daardoor aan de 48-urige werkweek ont brekende uren. Als lichtverlet, wanneer 's winters geen 46 uur gewerkt kan worden, het volle uur loon voor de daardoor aan de 48-urige werk week ontbrekende uren. Voorts heeft de arbeider in bepaalde gevallen recht op be houd van loon wegens geoorloofde verzui men. Laarzenvergoeding. Ook heelt de arbeider recht op een ver goeding van f 0.50 per week voor het gebruik van eigen waterlaarzen, wanneer deze door de werkleiding voor het werk noodzakelijk worden geacht. Wanneer de dagelijks per fiets af te leggen weg naar het werk meer bedraagt dan 10 km. wordt f 0.50 per week vergoed, boven 15 km. bedraagt de vergoe ding f 1.— per week. Wordt van den arbeider verlangd, meer dan 18 km. te fietsen, dan zal de afstand hoven 18 km. in werktijd mogen worden afgelegd, tenzij voor den arbeider ander vcvoer wordt beschikbaar gesteld. Bij even tueel verlangen om een rijwiel mee te ne men en moet dit gestald worden bij een sta tion buiten zijn woonplaats dan wordt f 1.30 per week vergoed. Voor het gebruik van een eigen schop zal een vergoeding worden gegeven, welke in verband met mogelijke prijsveranderingen door de directie van den rijksdienst voor de werkverruiming wordt vastgelegd. Op werken van meer dan 100 arbeiders zul len uit die arbeiders door het uitzendende orgaan vjan het rijksarbeidsbureau op voor dracht van de vakcentralcn en met instem ming der werkleiding ten hoogste drie ver- trouwensmenschen worden aangewezen. Hun taak is in een instructie omschreven Zij houden toezicht op de naleving van de sociale voorzieningen, verleenen bemidde ling hij eventueele geschillen piiz. Op den arbeider in werkverschaffing zijn van toepassing do Ziektewet, de Invalidi- ioof 0,1 Ouderdomswet, de Ongevallenwet 1921 en de Kinderbijslagwet, Acht-zeven-zes-dubbel nul Er zijn getallen die van buiten gewoon groote beteekenis zijn. Er zijn getallen die men zich in het geheugen moet prenten. Er zijn ge tallen die men niet mag vergeten. Acht-zeven-zes-dubbel nul (87600) is zoo'n getal. Het is het gironummer van de Nederlandsche ambulance van het vrijwilligerslegioen Nederland. Stort uw bijdrage voor de Neder landsche ambulance op giroreke ning no. 87600 (acht-zeven-zes- dubbel nul). Weinig handel. Onzekere markt Onregelmatige koersbewegfng, Nederlandsche beleggingen kalm OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K L.K. Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 99 15/16-100 99?/8-99 15/16 100V2 1003,4 9934 99% 100(4 10034 92 11/16-92 13/16 92%-92 13/16 951/4 94 5/16 941/4 931/4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% "s Grav. '37 I 3% N. Holl. '38 3 N.-Holl. "38 II (31/2) 3 R'dam '37 I III 3i/2 Z.-Holland 1937 3 94% 97 94 919/16 917/s 937/o 9213/16 95% - HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 97i/2 97i/2 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 193 184 Ned. Ind. Handelsb. A 123 119 Ned. Handel Mij. c.v. A 132 128%' INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 146%-1457/s 1411/2-1421/2 Centr. Suiker Mij. 210% 213 Fokker g. A 186 188 Lever Bros en Unilever cv.A 128-130% 128%-129% Ned. Ford 319 311 Philips G B.v.A. 226-221 211-222% Philips pref. A. 151% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 241-237 234%-236% SCHEEP VAART -MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 116-117% 116%-116% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. 165% 162% Kon. Paketvaart A. 240-238 232%-232% Ned. Scheepv. Unie A. 176-174% 169-170% SUIKER-ONDERNEMINGEN. HVA. 424-420- 413-417 Javasche Cultuur 250 250 NIS.U. 239 TABAKSONDERNEMINGEN. Delï Batavia Mij. 226-224 217 Deli Mij cv. A. 28%-282 275-276% Senembah 224-223 221% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 269-266 258-262% Deli Batavia Mij. A. 219 MAXIMUMPRIJZEN VOOR NOTEINl De gemachtigde voor de prijzen deelt me- de, dat met ingang van heden maximum* prijzen zijn vastgesteld voor noten. Voor Hazelnoten varieeren deze prijzen naar ge lang van de kwaliteit van fO.27% tot f0.29 P®r 250 gram, walnoten mogen hoogstens 10.34 tot f0.36 per 250 gram kosten. In een officieel publicatie van den gemachtigde voor de prijzen kan men een overzicht van de nieuwe prijzen vinden. In de voorafgaande maanden werden; vrij aanzienlijke partijen noten in ons land ingevoerd. Nu de prijsregeling tot stand is gekomen, kunnen zij in den handel worden gebracht. NAVOLGENSWAARDIG VOORBEELD. De persdienst van het N.V.V, afdeeling „Vreugde en Arbeid" deelt mede, dat vart 2 tot 23 Augustus a.s, een 100-tal kinderen f.aK„;^r( ncT-rSJbiJ de N'V' Vereenigde Glas i ttJ1 uf 1 Schiedam, voor rekening van het M olnn„Vac^-tie zullen doorbrengen in cle in een piachtige omgeving erelefiren na^ "Dpn Bummel" te Bern iniiiltiof «Hunehuis" te Havelte, welk' ten 7ppi-«t °r e.ke'ankhebbenden uiteraard ten zeerste op prijs wordt gesteld. VOOR DE NED. AMBULANCE. n^?.01n.d?rNedcrlandsche ambulance, die h t „l. uUrÏÏa zal vertrekken, kwam op liii- f (I/vlo cr'cht 'n de bladen reeds dade« 5/ ,af?»J?lften binnen, welk bedrag spoedig tot f 10.000 opliep. Heden stelde mr. M. M. Rost van Tonnin- gen, president van de Nederlandsche Bank, namens deze f2o.000,- ter beschikking der ambulance. Dit mooie bedrag is tevens bedoeld als voorbeeld ter navolging voor anderen. Er zijn tonnen gouds noodig en in de kringen. lift8 V heziff zijn met de voorbereiding der uitzending, rekent men op minstens evenveel medewerking als in de dagen van 1931) eer 11 lnS(;hen vrijheidsoorlog eind

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2