^Zout waterkrabbels Bananen Distributie Opplakvellen MadónLeuimó U/xti ïïliddmAiatideM Verduister! ZejceitefL tueuuU }UeuuM uit U\k Kehl en Tjendinq, Dinsdag 29 Juli 1941 Tweede Blad 17de Jaarvergadering „Dorus Rijkersfonds r den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER Verbod tot verwijdering Burgerlijke Stand van Den Helder Hypotheek hypotheekrente Gymnastiek- en athletiek-demonstratie Sommige adverteerders Dezer dagen vond in hotel „Terminus" in Den Haag de 17e jaarvergadering van het „Dorus Rijkers Fonds" plaats. Gezien de tijds omstandigheden, en zeker ook de moeilijkhe den, die aan het verkeer verbonden zijn, mocht de opkomst van bestuur, commissarissen en leden groot genoemd worden. Zoo waren daar vertegenwoordigers uit Rotterdam, uit Utrecht en uit Den Helder, terwijl eveneens het eere-lid, de heer W. F. la Lau geheel uit Vlaar- dingerambacht naar Den Haag gekomen was. Eveneens was aanwezig de president-commis saris van het Fonds, luitenant-generaal b.d. H. N. A. Swart. Ondanks zijn hoogen leeftijd blijft hij een der trouwste medewerkers, die men niet gaarne aan de bestuurstafel zou wil len missen. Tevens was burgemeester Rit meester aanwezig. De vergadering, die zich kenmerkte door een prettige stemming, werd geopend door den voorzitter, den heer G. Whitlau, die de aan wezigen hartelijk welkom heette, in het bij zonder den Raad van Commissarissen, den heer La Lau en de vertegenwoordigers der afdeelingen. Veel is in het jaar 1940 gebeurd, aldus de voorzitter, veel ook dat ons Fonds raakte. Hij memoreerde in dit verband dan het overlijden van den eere-voorzitter, oud-burgemeester Houwing. Wat hij voor het Dorus Rijkers Fonds is geweest, aldus spreker, is U allen bekend. Hf legde een buitengewone belangstelling aan den dag voor alle zaken het Fonds betreffende en bezat een groot medegevoel voor de oude helden aan de kust. Zijn nagedachtenis zal altijd in gedach ten blijven. Voorts wees de voorzitter er nog op, dat door het Bestuur besloten werd de uitkeeringen aan de ondersteunde redders te verhoogen. Aangenomen mag wel wor den, dat hiermede geen onjuiste daad is verricht. Integendeel, de uitgave is, ge zien de duurte-toename van zoovele zaken, ten volle verantwoord. Nieuwe uitkeeringen kunnen onder de huidige omstandigheden niet/ plaats vin den, omreden dat het niet denkbeeldige gevaar zou bestaan, dat de bestaanden in gevaar zouden komen te verkeeren. Het is bekend, dat er geen collectes meer ge houden mogen worden. Het is dus gebo den, dat men de finantiën in het oog houdt en zooveel mogelijk bezuiniging betracht. Hierna is punt 1 van de agenda aan de orde, het jaarverslag over 1940, hetwelk den leden is toegezonden. Na een enkele opmerking wordt dit verslag vastgesteld. Volgt het finantieel rapport van het College van Commissarissen, hetwelk bij monde van den President-Commissaris, luitenant-generaal b.d. Swart, uitgebracht wordt. Door hem en den heer M. C. Koning worden woorden van waardeering en dank geuit met betrekking tot het gevoerde beheer, waarna voorgesteld wordt het rapport vast te stellen. Dit geschiedt, waarna de heer Whitlau het college namens het Bestuur dankzegt voor de prettige samenwerking, die de besprekingen kenmerkte. Volgt de begrooting 1941, welke wordt yoor- gelezen door den administrateur, den heer Jager. Er blijkt een tekort te; zijn. Zonder opmerkingen wordt de begrooting vastgesteld. Hierna volgt punt 5 der agenda: Verkiezing van één Commissaris en drie Bestuursleden. Candidaten zijn: voor lid College van Commis sarissen C. Fock, gep. Vice-Admiraal, Oud-In- specteur-Generaal voor de Scheepvaart (af tredend) voor lid Hoofdbestuur G. H. Ruhaak (aftredend); Mevr. G. A. de Jongde Ruyter (aftredend) en de heer G. Ritmeester (aftre- .dend). Het is de heer C. Bot, die voorstelt alle af tredenden bij acclamatie te herkiezen, waaraan de vergadering spontaan haar adhaesie be tuigt. Allen aanvaarden hun benoeming, waar- UiteAeAAzeJii Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Opplakvellen MD 18 (bonnen groot form.): per 100 st 0.16 per 1000 st 1.50 per 5000 st. 1.45 (per 1000) Opplakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. 0.18 per 1000 st 1.70 per 5000 st. 1.65 (per 1000) Uw eerste winst de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den Helder na de heer Whitlau nog een vriendelijk woord tot hen richt en dankt voor hun werk in het belang van het Dorus Rijkers Fonds. Van de tenslotte volgende rondvraag maakt de heer Van Dok van Den Helder gebruik om het bestuur namens enkele Heldersche ondersteunde redders, dank te betuigen voor de verhoogde uitkeering. De heer Bot spreekt nog woorden van waar deering aan het adres van den afgetreden „S'tofmklok"-redacteur, terwijl zoowel de heer Mouton van de afdeeling Rotterdam als de heer Van Capelle uit Utrecht beiden infor- meeren of er voor hun afdeelingen niet iets „te doen" valt. Het is dan de voorzitter, die, niets meer aan de orde zijnde, de vergadering sluit. Waarschuwing van commissaris van politie. De commissaris van politie van Den Helder brengt met klem het volgende onder de aan dacht van het publiek, in het bijzonder ook van de eigenaars, bewoners, verhuurders enz. van onroerende goederen. Met goedkeuring van de bezettingsoverheid worden dezer dagen allerwegen ter uitvoe ring van de Duitsche V-actie, bulletins (van verschillend formaat), doeken, vlaggen, op schriften enz. aangebracht, vermeldende de létter V, ai dan niet met nadere opschriften of daarmede gelijk te stellen leuzen. Al deze propagandamiddelen genieten de bescherming van de Duitsche overheid. Het is verboden ze te beschadigen, te verwijde ren, af te scheuren, te overplakken, te ver anderen of van bijschriften te voorzien, on geacht de plaats waar zij zijn aangebracht. Alle dergelijke handelingen worden be schouwd als Duitsch vijandige daden en zullen dienovereenkomstig worden vervolgd en ge straft. De politie heeft opdracht hierop ten strengste toe te zien. Iedereen wordt daarom met klem gewaarschuwd, bovenomschreven bepalingen in acht te nemen en zich te ont houden van elke handeling daarmede in strijd. van 28 Juli 1941. BEVALLEN: M. Dekker—de Rijke, d. S. S. C. W. SalmStammer, z. MET EEN TANDEM ER VAN DOOR. Dezer dagen vervoegden zich bij een rij wielhandelaar in de Koningstraat twee jonge dames, die een tandem in huur verzochten en daarbij hun naam en adres opgaven. De handelaar kreeg echter het rijwiel tot nu toe niet terug. Een onderzoek werd inge steld en het bleek, dat naam en adres ge fingeerd zijn. De politie zet het onderzoek voort. Het is voor de Heldersche hypotheekhou ders zoowel als voor hypotheekgevers geen gemakkelijke tijd. Zij, die hun woningen met hypotheek belast hebben, hebben moeite hun hypotheekrente en -aflossingen op tijd b(j elkaar te krijgen en zij, die hun gelden in hypotheken hebben uitstaan, hebben voor hun levensonderhoud behoefte aan betaling van de rente en aflossing. Hier staan dus schijnbaar twee belangen tegenover elkaar. Toch hebben beide hetzelfde belang. Geen enkele huiseigenaar vindt het prettig als hij zijn verplichtingen niet na kan komen. De omstandigheden kunnen echter zoo zijn, dat men, met den besten wil van de we reld zijn verplichtingen tijdelijk moet opschor ten. In dat geval behoort er aan den kant van den hypotheekgever ook begrip te zijn voor de positie van zijn geldleener. Hij is er niet b(j gebaat hoog van den toren te blazen en te dreigen met opzegging van de hypotheek en verkoop van de perceelen, waarop het geld verstrekt is. We hoorden een dezer dagen van een geval, dat zeer te betreuren is. Een inwoner van onze gemeente, we noemen hem X, had een hypo theek loopen op een tweetal huizen. Tot nog toe was zoowel de rente als aflossing prompt op tijd betaald. Het onbewoond zijn van een der huizén en sterke vermindering van de bronnen van inkomsten van het gezin, alsmede een vrij langdurig ziektegeval waren ooorzaak, dat men niet aan zijn verplichting kon voldoen en om tijdelijk uitstel vroeg. De man, die de hypotheek verstrekt had, een bejaarde stadgenoot, goed gesitueerd, bleek doof voor het verzoek en eischte oogen- blikkelijk betaling of hij zou tot execiitorialen verkoop van de panden overgaan. Men begrijpt welke uitwerking dit dreige ment had. Verontwaardiging over zoo weinig begrip en angst over de maatregelen, die ge nomen zouden kunnen worden. Wij weten niet of de hypotheekgever nog tot ander inzicht zal komen. We kunnen slechts hopen, dat hem een wat meer sociaal begrip eigen wordt en mocht dat niet het ge val zijn, dat er dan instanties gevonden wor den, die den verkoop zullen kunnen voorko men, omdat hier geen sprake is van onwil, maar van onmacht. Het wordt nu toch waarlijk tijd, dat er eens wat meer begrip komt voor elkanders nooden en moeilijkheden. Heeft de tijd ons dan nog zoo weinig geleerd? LICHT! Surveilleerende politie ontdekte in een per ceel aan den Parallelweg uitstralend licht na verduisterings-fcjd. Er werd voor gezorgd, dat deze frauduleuze lichtbron terstond ge doofd werd. Ergens in NederlandZondag. M'n zeedorp ligt, besloten tussen hoge duinen, gelijk een dikkekoek-met-krenten m de koekepan. Hier en daar steken uit het baksel moppen sucade omhoog: dat zijn de kerktorens, daar hebben we hier eer% uit zonderlijke collectie van ik heb er tot heden zes geteld. Al die torens dragen kloljken, dat is me een gelui in de vroege morgen. Er zijn baritons bij en tenoren, maar vlak bij ons huis zingt een klein, lief sopraantje haar sirenezang. Ze hangt in een klein torentje, erg eenzaam vèèl te een zaam jvoor zo'n klein ding. Ik ga haar 'es opzoeken en vragen, hoe zij aan zo'n mooie stem komt In het baksel van de dikkekoek zitten krenten en rozijnen. Dat zijn de villa-tjes en de kleine woonhuizen. De villa's zijn natuurlijk de rozijnen, en de krenten de kleine huisjes. Wij wonen in zo'n krent; uit bescheiden heid en financieële overwegingen. Ja, als je voor één weekje badgast bent, kruip je allicht in zo'n grote rozijn. Maar voor 'n maand drukt dat te sterk op het budget. Dus: leve de krent! Ofschoon er aan dat krenten-leven (dat men vooral niet verwarren moet met een krenterig leven) een sterk sociale kant zit. Ik bedoel: je trekt zo'n huisje binnen, je leeft en slaapt en mint er en je denkt er niet by, waar de eigenlijke bewoners blijven.' Ja, wadr blijven ze? Ik ben op onder zoek gegaan, en kwam tot de ontdekking dat, wat onze bewoners betreft, het ging. Boven zag ik een kamertje van tamelijke afmetingen, waar onze hospita plus haar kroost te huizen bleek. Een man is er niet. Die is visserman en zit sinds het uitbreken van de oorlog in Engeland. Eén keer be richt via het Rode Etuis: hy leeft! En nu maar afwachten en hopen Maar dat wonen, dat wonenIn ons Zeedorp lees je overal: Voor Dekker achterom. Dat achterom blijkt meest niet veel soeps te zijn: 'n schuurtje of zo iets, waar de bewoners tijdelijk een "onder komen gevonden hebben. Want de bad gasten zitten in de mooie kamer en betalen d'r voor. En de eigenaars willen graag 'n paar gulden verdienen en zo lijkt alles in ordej Ofschoon ik altijd wat huiverig word, als heer en meester tussen een andermans bullen te resideren. Want zo'n pronkkamer- tje is een stukje leven van een ander, een leven waar je geen deel aan hebt en waar je vtm af dient te blijven. Het is alsof je in de kerk komt van een vreemde parochie, je staat maar en kijkt en luistert en voelt je niet thuis Tot er een gezellige koster je bij je mouw pakt en je een veilig plaatsje achteraf geeft Maar ik wén niet zo gauw; de huis kamer dat geldt, maar het slaapsaletje Steeds moet ik denken aan den werkelyken heer-en-meester in dit domein, nu ver van honk, en wie-weet-waar slapend. Terwijl ik als een baron in zijn echtelijk bed duikel Ach ja, dat bedEigenlijk is het uit logeren gaan een hachelijke onderneming, je weet nooit waar je te lande komt en waar je het vege lijf gaat uitstrekken. Ons bed is een eigenaardig bed: een vacantie- matras met toenaderings-complexen. De spiraal schijnt in de midden döör te zak ken, zodat we steeds naar elkaar toe rollen. Gelukkig slapen we als stenen blokken, zo dat dit geen overwegende beswaren op levert. Leuk, als je 's morgens wakker wordt; als het prille licht door de gordijnen sluipt en een lichtstreep schildert op de grote plaat achter glas: „Matin au bord du bois'-. En dan dwalen mijn ogen door het kamertje, ik tèl zestien plaatjes §n portretjes aan de wanden: heiligen en schone joffers in aan trekkelijk decolleté, kalendertjes en spie geltjes tot ik tot rust kom bij het ,^Afscheid van een Venetiaansch bruidspaar, naar een olieverfschilderij van N. Capriani". Ja, dat Bruidspaar Als ik wat te zeg gen had, liet ik alle bruidsparen zo roman tisch afscheid nemen. Met gondels en gita ren en bloemranken en wuivende palmen Héél wat anders dan in een autobus met gasgenerator. O ja, ik zou U over ons Zeedorp schrijven! Kalm aan, kalm aan, de maand is nog lang, en een mens moet eerst wat-op-stoot komen. Als ik geacclimatiseerd ben, ingebur gerd, komt dat vanzelf. Want je bent maar niet een-twee-drie tot Badgast gepromo veerd, daar gaat een hele ceremonie aan vooraf. En wilt daar aan vooraf gaat: ik bewaar het tot een volgende krabbel. Want U moet niet denken, dierbare lezer en beminde lezeres, dat U het zo gemakkelijk krijgt. Onze vacantie-prysvraag moet vofdoende haken en ogen hebben, om gezellig te wor den! En wie het wint krijgt, buiten de redactionele prijs, van mij een ansichtkaart! We gaan beginnen! Ra, ra waar zit ik? Jan Mens. De dagen worden korter, en al gaan velen 's avonds nog met licht naar bed, de t\jd begint weer te naderen, dat we 's avonds om half tien met de lamp op zitten. Dan behoort het huis 'verduis terd te zijn. We vergeten het zoo licht, we draaien zoo gemakkelijk den knop van het licht om, maar de verduiste ringsmaatregelen zjjn nog geldig en al hopen we, dat we dezen winter weer volop het licht kunnen laten uitstralen en niet meer In het donker behoeven te gaan, nu zitten we nog in den tijd, dat er geen licht naar buiten mag schijnen. Men denke er om, want tegen over treders wordt krachtig opgetreden. HOEVEELHEID GRAAN GESTOLEN. Een bewoner van de Sluisdijkstraat deed aangifte, dat uit zijn pakhuis, hetwelk 7'rii in de Gravenstraat bevindt, een hoe rid graan verdwenen is. De politie stelt een onderzoek in. GROENTEN GESTOLEN. Aangifte bfl de politie werd gedaan, dat ten nadeele van een bewoner van de Wal- vischstraat een hoeveelheid groenten uit den tuin verdwenen waren. Ook naar dit euvel wordt een onderzoek ingesteld. TE LAAT OP STRAAT. Een persoon, die zich na 12 uur op den openbaren straat bevond, werd door de po litie ingerekend en naar het Hoofdbureau gebracht. Proces-verbaal volgde. Op het Sportterrein te Den Burg heeft Za terdagavond een uitstekend geslaagde Gym- nastiek-Uitvoering plaats gehad, gegeven door de Gymnastiekvereeniging „Texel". Uitgelokt ook door 't bizonder fraaie weder werd deze uitvoering door een zeer talrijk publiek bijge woond. De nieuwe afd. „Athletiek" der Sport- vereeniging „Texel" verleende medewerking, terwijl ook „Texels Fanfare" op het terrein aanwezig was dat afgewisseld doo$ de Geluid- Installatie van de heer M. Vonk zorgde voor begeleiding der verschillende „Vrije Nummers". Keurig werd het programma afgewerkt, het bestond uit; Vrije Oefeningen voor alle afdee-' lingen, (ook voor de Adspiranten) turnen aan ringen, rek en brug voor heeren van de hoofd- afd. De dames turnden op brug en paard. Ook de adspirant-afdeelingen gaven verschillende nummertjes ten beste, 't Programma was zeer uitgebreid en stond voornamelijk onder leiding van den Directeur den heer C. Mets. De heer Job Moerbeek had ook een deel van de leiding op zich genomen. Vooral de keurige Knots oefeningen der dames-afdeeling en de zware vrije oefeningen van de hoofd-afdeeling vielen bizonder op. In de pauze had de demonstratie van de Athietiek-afdeeling plaats. Dit had een vrij snel verloop, waarbij bizonder de spannende wedstrijd hardloopen opviel, (waarin een feilen Strijd Alb. Keijser en Wim de Moor). De demonstratie werd besloten met een bi^pnder fraaien stand, waaraan een groot deel der oudere leden van de Gymnastiek-ver- eeniging medewerkte en die een luid applaus verwierf. De regenbui, die tijdens de uitvoering begon te dreigen kwam pas los toen 't geheele programma was afgewerk,t. KERKCONCERT IN DE N. H. KERK. Dinsdag 5 Augustus a.s. zal in de Ned. HerV. Kerk te Den Burg een concert gegeven worden, waaraan zal worden medegewerkt door de heeren J. de Vrijer (viool), J. Visser (orgel) en het Ned. Herv. Kerkkoor. Het pro gramma bevat een 10-tal nummers. MARKTOVERZICHT. De wolveehandel ls in onze gemeente nog steeds belangrijk, aan de markt was Maandag de aanvoer van lammeren nog groot, terwijl ook de schapenhandel levendig wordt. Voor oude schapen biedt men in de weide ongeveer 50.voor jongere dieren, voor de' fok, zijn de prijzen belangrijk hooger. Op de markt werden enkele prima dieren verkocht voor ongeveer 70.De lammerenprijzen zijn eveneens hoog. Wat nu aan de markt komt, zijn ongeregelde partijen, waarvan de prijzen sterk uiteenloopen, 22.—- tot 35.per stuk. De vraag naar ooilammeren blijft aan houden. 5 graskalveren 46120; 8 nuchtere kal veren 1635; 22 schapen 5065; 250 lam meren 2235; 4 biggen 1620. BEDANKT. Ds. E. du Marchie van Voorthuijsen, Chr. Ger. Pred. te Urk, bedankte heden voor het oeroep naar Culemborg. In de morgengod» dienstoefening in de Chr. Ger. Kerk werd na mens de gemeente Ds. Van Voorthuijsen toe gesproken door ouderling K. Post. zitten uren op een pakkende tekst te „broeden" Verspil geen tijd! U voorlichten Laat ons Het kost niets extra! Bananen in Den Helder. Hoe bestSAt het, heeft de schrijver van Feiten en Fantasieën zich onlangs afgevraagd en inderdaad zullen velen verwonderd hebben gekeken bij het ver nemen van het groote nieuws. Bananen in Nieuwediep! Echter zoo héél gek is het ook weer niet. Waarom zouden wij ons wél kunnen verheu gen in het bezit van rijker koffieplantages, welke zich, in contrastrijke kleuren, uitstrek ken van Lisse tot Hillegom en van Schagen tot Anna Paulowna, terwijl wij 'n kostbaar en smakelijk voedsel als 'n banaan, zouden moe ten missen? Dan zouden wij eerst écht, wat je noemt de pisang zijn. Zoo zitten wij, zonder er op voorbedacht te zijn geweest, jjjots midden in de bananen- cultuur Als wij op weg naar de Gemeentekweekerjj de v. Speijkstraat passeeren, zien wij hoe eenige werklieden bezig zijn, de aldaar aan wezige rijperij te ontruimen, hetgeen ietwat voorbarig aandoet. Aan de Soembastraat worden wij verwel komt door twee vertegenwoordigers van het kweekersgilde en 'n moment later betreden wij het heiligdom der heiligdommen. De Plantenkas! Wij krijgen 'n'gevoel van bewondering voor wat hier is en wordt gepresteerd. Aan onze linkerhand ónWekken wij aller eerst de Mimosa Pundica. Wij trachten bij deze explicatie zoo gewoon mogelijk te doen, maar iets in onzen blik schijnt te verraden, dat wij er niet het minste van begrijpen, zoo dat onze gids vlug aanvult: „Kruidje roer mij niet"! Daar staan wij nu. Mimosa Pudica! Wie zal zijn meisje bij 'n passende gelegen heid durven toevoegen: „Mimosa Pudica? Het toekomstige huwelijk zou ongetwijfeld inzake het bezigen van onparlementaire uitdrukkin gen, vroegtijdig zijn gestrand. Wij gaan verder en worden op de hoogte gesteld van de Sansevura Tripaciata, Cype- rus Papyrus en tientallen andere exotische plant- en bloemsoorten. Bij iedere variëteit stijgt onze bewonde ringdoch ook onze schaamte. Wat we ten wij, plantenliefhebbers die wij zijn, tooh weinig af van dit schoone ambacht! Wat hebben wij toch altijd dik gedaan tegen onze visite als wij hen onze bloemenverzameling toonden en daarbij 'n verhandeling ten beste gaven, die, naar ik nu besef, kant noch wal raakte. Hoe wij spraken van Tygercactus, Kamerlinde en Geraniums. Fout, fout en nog eens fout. Onze oude trouwe Geranium héét geen Geranium doch Pelargonium, afgeleid van Pelargos hetgeen, in onvervalscht Ne- derlandsch, Ooievaar beteekent. Voor dit feit alléén krijgt mijn Pelargonium vanavond 'n extra diner kunstmest! 't Is wat je noemt, bloedheet in de kas, maar deze temperatuur trotseeren wij graag in ruil voor* zoo een zeldzame excursie. Want dat het voor ons 'n unieke wandeling is, staat als de bekende paal boven het even be kende water. Wat zou uw kruidenier wel zeggen als U 'n bonnetje over zijn toonbank zou schuiven en U vroeg daarbij om 'n half pond Orysa Sativa? Vermoedelijk zou hij u medelijdend aankijken en vragen of dit artikel per flesch of aan 'n stukje werd verkocht! Orysa Sativa! De Latynsche naam voor Rijst. Doodgewone rijst. Wanneer wij ons op bekend terrein willen begeven met de opmerking, dat wij- gewel dige liefhebbers zijn van Dahlia's en Bego nia's krijgen wij 'n pluim van onzen gids, aangezien dit volgens hem inderdaad de we tenschappelijke benamingen ervan zijn. Op slag voelen wij ons experts in „de dooie talen"! Het doel van onze reis is bereikt. Wij staan stomvérbaasd voor de Musa oftewel Banaan. Diepgroene bladeren formeeren, boven de vuilgele stam, 'n machtige waaier. De bla den zijn typisch gekerfd. Dwars op de hoofd nerf zijn deze bladeren in ontelbare reepen gescheurd. De tropenwind kan tusschen deze reepen dóórjagen zonder de plant noemens waardige schade te doen. Midden tusschen deze bladeren ontdekken wij dan het wonder van Den Helder. De Ba- nanentros! Weliswaar zijn ze nog groen, maar ze zijn er. De kweeker legt ons uit, dat deze plant, wanneer hij vrucht heeft, gedra gen afsterft. De jonge stek heeft dan op nieuw twee jaar hoodig om opnieuw tot bloei te komen. Deze uiteenzetting wordt met zóó'n liefde en vakmanschap gegeven, dat wij dit relaas met bewondering staan aan te hooren Als wij, onder dankzegging voor de pret tige uren, de kas zullen verlaten, wordt er bescheiden op de deur geklopt. Voor den in gang staat in peuter van 'n jaar of acht, met 'n boodschappentasch in z'n rechter en 'n be duimeld papiertje met cent in z'n linkerhand. Op onze vraag, wat hij wenscht, antwoordt hij doodernstig: „Moeder laat vragen wat de bananen kosten"!! Pisangen in Nieuwediep! U moet ze gaan zien! Wijo. jong hervormdeK. In een interview met Hervormd Nederland zegt ds. P. G. dc Vey Mesdagh, Nederlandsch Hervormd predikant te 's-Gravenhage over de Jong Hervormden: „Wij maken als kerk veel te weinig gebruik van de diensten, die de Jong-Hervormden kunnen bewijzen. Zij kunnen met zooveel vrucht, juist omdat 't jongeren zijn, ingescha keld worden in menigen tak 'van arbeid. Ik denk bijv. aan het bezoeken van catechisanten op den dag van hun openbare belijdenis. Juist op zulk een belangrijken dag in 't leven van den jongen of het meisje, moet de kerk haar belangstelling toonen. Een paar olld-catechi- santen, Jong-Hervormden, gaan dan den nieu wen lidmaat (de nieuwe lidmate) gelukwen- schen en brengen bij die. gelegenheid een bloemetje mee. Dergelijke kleine attenties kosten zoo weinig en versterken den band meb\ de kerk. In Rotterdam slaagde ik er in myn catechisanten van de laatste vijf jaren één maal in de twee maanden bijeen te brengen. En ze kwamen bijna allen! Zelfs nu nog heb ik dezen band aangehouden, omdat ik het bezwa ren van de oude betrekkingen zoo buitenge woon belangrijk acht". I

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5