SPORTNIEUWS Prachtige wedstrijden Euwe en Bogoljubow Het geschenk schaken te Wieringerwaard Athletiektournooi in het Ajax stadion Dr* Euwe winnaar fawntneti tfcAa&m Uitstekend geslaagde wieler wedstrijden te Winkel Kort verhaal Dinl van Os tweevoudig kring kampioen. Sinke boekt 1 min. 10 sec. op de 100 M. vrije slag. Fri ssche Morgen wint de 10 x 50 M. estafette. De gistermiddag te Wieringerwaard in het prachtige natuurbad gehouden wedstrijden, werden met mooi weer begunstigd. Neemt men „daarbij een uitstekend programma, dan spreekt het vanzelf, dat er veel publiek was. De westrijden hadden een vlot ver loop, dank zij de uitstekende jury en de keurige voor-arbeid van de secre taresse van „Wieringerwaard", mej. Jo Jansen. Een woord van lof aan deze jonge vereeniging. Groote belangstelling ging uit naar den strijd tusschen Boonacker en Sinke op de 100 M. vrije zwemwijze A-klasse. Wij wis ten, dat Sinke allo kracht zou inzetten om revanche te nemen voor zijn nederlaag in den vorigen wedstrijd Maar gemakkelijk was dat niet. Goed gestart, bleven beide rivalen gelijk liggen, zelfs tot op 75 meter. Pas op de helft van de vierde baan nam Sinke een kleine voorsprong, die Boonacker niet kon inhalen. Onder daverend gejuich tikte de O.V.er 3/10 sec. voor Boonacker aan. Een prachtige kamp! Niet minder fraai was de strijd op de 100 M. schoolslag voor heeren A-klasse. Want Buck, Klaas de Waard en Co Wagenaar le verden een hevigen strijd om de eer. Veel ga ven zij elkaar niet toe, hoewel de Waard al spoedig een kleine voorsprong had. Hij wist die te behouden, maar noch Wagenaar, noch Buck gaven den F. M.er zijn overwin ning cadeau. Vermelden wij, dat C. Huisman (E.K.) 1 min. 34,3 sec. en J. Jansen (F.M.) 1 min. 35.sec. noteerden. Ook prestaties, die er zijn mogen. Een mooie wedstrijd zwommen ook - J. Blaauboer (Wiel) en G. v. d. Berg (F.M.). De eerste promoveerde pas vorige week met een tijd van 1 min. 17 sec. naar de A klasse, waarin hij gisteren 1 min. 14 6/10 sec. no teerde. Keurig! v. d. Berg zwom zijn 100 M. In 1 min. 15 3/10 sec. Ook zijn beste tijd! Dat B. Hart van Eigen Kracht ook dit maal de 50 m. schoolslag voor adsp. meisjes won, was te voorzien. Haar tijd (44,2 sec.) was mooi, waarmee ze dan ook bijna 3 sec. boven Riek Hoogeveen bleef. Dat P. Smit van Z.O.N. de le plaats in de 100 in. schoolslag heeren B klasse zou be zetten, hadden we verwacht. Maar dat hij 3 sec. minder zou noteeren dan in Anna Paulowna was een verrassing. Ook Theo Kok maakte een beteren tijd dan vorige week. Jammer dat Daan Kaan hier ont brak! G. van 't Kaar (Wirg) leverde een mooie prestatie door het kringkampioenschap te behalen bij de adspiranten jongens op de 50 m. schooslag. Zijn tijd was ook heel mooi 43,3 sec.). Veel concurrentie ondervond hij niet J. Biersteker(Z.O.N.) noteerde als 2e prijswin naar bijna 4 sec. meer! Dini van Os kon „op haar akkertje" 2 kampioenschappen bemachtigen. Zoowel de rugslag A klasse, als de schoolslag A klasse waren matig bezet. Niettemin verraden haar tijden haar de training bij Bruinvisch! Boo- nen's leerlinge doet het nog best. Met een goede training kan Dini het nog ver bren gen! Rie Meereboer Pd. (Z.O.N.) kon op de 100 m. schoolslag B klasse Bep Hart (E.K.) overwinnen, waardoor zij nu naar de A klasse promoveert! Proviciat Rie! Nel Kla re kon gisteren niet lager komen dan 1 mi nuut 42,8 sec. Wij hadden haar beter ge acht. In Schagcn meer succes Nel! Gerrit Flameling (F.M.) boekte op de 100 meter vrije zwemwijze B klasse 1 min. 20,1 sec. en werd daarmede kringkampioen. Hoe verdienstelijk ook, wij achten hem tot een A klasse prestatie in staat. Gijs Leyenaar (W.W.) werd met zijn 1 min. 20,9 sec. een goede 2e. Deze jonge kracht beloofde veel voor de toekomst. Wil denberg en Dijkman noteerden goede tijden. Bob Sprengers wepd le op de 50 m. vrije zw#mwijze adspiranten. Zooals men alge meen verwachtte. Zijn 36.6 sec. is heel goed, waarmede hij dan ook bijna 2 sec. ^0°r Bierstoker bleef! Uitstekende krachten zit ten er in de adspirantenklasse. De Wiel kon het Kringkampioenschap be halen in de gemengde estafette. Ook dat be hoefde geen verwondering te wekken! Ook de tijd was beter dan te Anna Paulowna. ij mogen hier ook lof toezwaaien aan de ploeg van Eigert Kracht, die langzamerhand een bedreiging voor de oude favorieten gaat wor den. Buitengewoon mooi was de prestatie van de 10 heeren van Frissche Morgen in de 10 x 50 meter estafette vrije slag. Zij hiel den de 10 beste zwemmers uit den gehcelen Kring daarbij van het lijf, waarmee de Hel- dorscho club bewees, dat zoowel quaniiteit nis qualiteit nog 100 pet. zijn. De gemiddelde tijd van iederen F. M.'er is 35 sec. per 50 m. Het geanimeerde waterpolopartijtje o.l.v den heer de Ridder, won de Fr.M.ploeg met 4—2. Lang zagen we geen waterpolo meer in den Kring. Gaat men daarmee door? De prijzen werden uitgereikt door den (heer Visser, voorzitter van de zwemclub Wie- ringerwaard. De uitslagen der wedstrijden luidden: 1 50 M. schoolslag adspiranten meisjes. 1. B. Hart (E.K.), 44.2 sec., 2. b. Hoogevecn (W.W.) 47 sec., 3. N. Bregman (Wiel) 4, 2 s 100 M. vrije slag dames B klasse: 1. I. Kor- ver (Wirg) 1 min. 36.4 sec. 100 M. schoolslag heeren B klasse: 1. V. Smit (Z.O.N.) 1 min. 35.1 sec., 2. C. Huisman (E.K.) 1 min. 35.5 sec., 3 T. Kok (Vv'iel) 1 min. 36.6 sec., 4. C. Tijsen (F.M.) 1 min. 38.8 sec. 50 M. schoolslag adspiranten jongens: Kringkampioei* en no. 1: G. van 't Kaar (Wirg) 43.3 sec., 2. J. Biersteker (Z.O.N 47 sec., 3. C. Mosk (W.W.) 47.1 sec. 50 M. rugslag dames A-klasse: Kringkam pioene: D. van Os (Wiel) 44 sec. 100 M. Srhooijslag dames B-klasse: 1 R Meereboer Pd. (Z.O.N.) 1 min. 42 sec.; 2. B Hart (E.K.) 1 min. 42,5 s.; 3 N. Klare (Wirg) 1 min. 42,8 sec. 100 M. schoolslag dames A-klasse: Kring- kampioene: D. van Os (Wiel) 1 min. 39,8 s. 100 M. vreije zwemwijze heeren B-klasse Kringkampioen en no. 1: G. Flameling (F. M. 1 min. 20,1 s.; 2. G. Lujenaar (W.W.) 1 min. 20,9 sec.; 3. H. Wildenberg (F. M.) 1 min. 21,2 sec.; 4 J. Kommer (O.V.) 1 min. 21,3 sec. 100 M. schoolslag heeren A-klasse: 1. K. de Waard (F.M.) 1 min. 33 sec. ,i0 M. vrije zwemwijze adspiranten jongens: 1. B. Sprengers (F. M.) 36.6 sec.; 2. J. Bier steker (Z.O.N.) 38,5 sec.; 3. C. J. Mosk (W. W.) 38, 8 sec. 100 M. vrije zwemwijze heeren A-klasse: 1. C. J. M. Sinke (O.V.) 1 min. 10 sec.; 2. J. Boonacker (Wiel) 1 min. 10,3 sec. 4x50 M. estafette 2 dames 50 M. school slag en 2 heeren 50 m. vrije zwemwijze: Kringkampioenschap- De Wiel, (Schagen) 2 min. 43 sec.; 2. Oude Veer (Anna Paulow na) 2 min. 49,7 sec. 10x50 M. estafette vrije zwemwijze heeren: 1. Frissche Morgen 5 min. 52 sec.;. 2. Rest v. d. Kring 5 min. 57,4 sec. Waterpolo: Frissche Morgen Rest v. d. Kring: 42. Beteekenis der afkortingen: F .M.: Frissche Morgen, Den Helder. O. V.: 't Oude Veer, Anna Paulowna. W.W.: Zwemver. Wieringerwaard. Wiel: De Wiel, Schagen. E.K.: Eigen Kracht, Oudkarspel Z.O.N.: Zwemclub Oude Niedorp. Wirg: Zwemclub de Wirg, Winkel. Mej. van Balen Blanken eerste hoogspringen dames. Het eerste athletiek-tournooi, dat gisteren door Ajax in haar stadion in de Water graafsmeer werd georganiseerd, was er een van groot formaat. Onder de deelnemers be vond zich het meerendeel van onze cracks, terwijl voorts het feit, dat de volgende week de Nederlandsche athletiekkampioenschap- pen zullen plaats vinden, de gehouden wed strijden nog belangwekkender maakten. Natuurlijk stond de superioriteit van Osendarp op de 100 M. reeds van tevoren vast, maar buitengewoon fel was ook dit maal weer de strijd tusschen Houtman en van Osta om de tweede plaats. Door een langzamen start geraakte Houtman achter, doch een formidabele krachtsinspanning bracht hem even voor de finish zij aau zij met van Osta. Heftig werd er door het pu bliek over gedisputeerd, wie tweede was ge worden. Naar onze meening was dit van Osta, in ieder geval zijn de door de jury opgegeven tijden (11.2 voor Houtman en 11.3 voor van Osta onjuist). Op dit nummer wist zoowaar onze vroegere kampioen Chris Berger, vóór Boersma de vierde plaats te veroveren. Het fraaiste nummer van den dag was de 800 M. De teleurstelling, die het niet uitko men van de Ruyter beteekende, werd ruim schoots vergoed door de onverwachte deel neming van onzen recordhouder Bouman. Onmiddellijk na den start nam de Haarlem mer de Roode den kop, door Bouman met soepelen pas gevolgd. Tot ongeveer 50 M. voor de finish bleef deze volgorde gehand haafd, waarna Bouman zijn aanval inzette. HOE EH IN OUDE TIJDEN ONDER DE MEEST ZORGVOLLE OMSTANDIGHE DEN GESCHAAKT WERD! HERINNERING AAN OCTOBER 1935. Dr. Euwe en Bogoljubow schaken en heel schakend Nederland schaakt mee- Het is niet de eer ste keer, dat duizenden de evo luties op het bord der 64 fasci- neexende vakken volgen! (N.P.B.) Met den regelmaat van een klok volgen de interessante schaakpartijen, die in Karlsbad tusschen onzen landgenoot Dr. Euwe en den Duitschen kampioen en schaak virtuoos Bogoljubow gespeeld worden, elkan der op en op het oogenblik dat wij dit schrij ven, ziet het er naar uit, dat Dr. Euwe de zesde partij aan het winnen is. Er werd, er wordt en ér zal geschaakt worden, zoolang er schaakstukken en borden zijn en men- schen om ermee te spelen, maar in de lijden van thans, krijgt datzelfde schaakspel toch weer een heel andere beteekenis. Dan vol gen duizenden en nog eens duizenden een dergelijken interessanten kamp tusschen twee schaakreuzen niet slechts om der wille van het spel en den uitslag van het tournooi, maar dan vluchten velen in het schaken om zich daaraan „geestelijk op te hijschen". Men verdiept zich, men leidt zichzelf af, men be studeert, trekt diepe rimpels in zijn voor hoofd en bepeinst toekomstige zetten en ah doende plaatst men zichzelf, ook al is dat dan maar tijdelijk, buiten de geruchtmaken de actualiteit der dagen, die menige geestes- rust verstoren. De geschiedenis kent overigens vele voor beelden, waaruit blijkt, welk een belangrijke plaats het schaken in vroeger tijden innam. Don Juan van Oostenrijk was b.v. buitenge woon trotsch op zijn schaakkamer, die.zich in zijn paleis bevond en waarvan de vloer vervaardigd was van zwarte en witte mar meren steenen. Op dat groote schaakbord Hij kwam gelijk met en zelfs iets voor den Haarlemmer, die echter in de laatste 20 M. op waarlijk schitterende wijze zijn rivaal weer passeerde en als eerste over de eind streep ging. De £000 M. werd door den Limburger Pe- tit gewonnen. Een verrassing was het, dat Walther van de Volewijckers de tweede plaats moest afstaan aan den Haarlemmer Koopman. Opnieuw moest Ali de Vries op de 100 M. in haar rivale J. Adema van Zeeburg haar meerdere erkennen. De superioriteit van de Zeeburg-athleetjes is dit jaar wel opval lend. In hét nummer hoogspringen dames invi tatie wist Mej. van Balen Blanken zich met 1.50 M. nummer één te worden. Laatste partij EuweBogoljubow. Karlsbad, 3 Augustus (ANP). In de tiende en laatste partij van den te Karlsbad gespeelden schaakwedstrijd tusschen onzen nationalen kampioen Dr. Max Euwe en den Duitschen kampioen Bogoljubow speelde onze landgenoot een variant van de Spaan- sche partij. Met de e-pion trachtte Dr. Euwe een gunstige positie te bewerken, doch Bo goljubow wist deze manoeuvre te verijde len met 'n bijzondere paard en zet Dr. Euwe probeerde daarop het punt c5 te bezetten. Hij verloor daarbij echter in den dertienden zet zijn looper f4 en daarmede een tempo. Bovendien doorzag hij het sluwe plan van zijn tegenstander niet. Plotseling kwam het witte paard op a4 in gevaar, waarna Bogol jubow er in slaagde door kwaliteitsoffer een stuk te winnen. De strijd verliep daarop in het eindspel niet zoo spannend als ver wacht werd. Pas toen Bogoljubow opnieuw een dame wist te bemachtigen gaf Dr. Euwe deze partij gewonnen. Daardoor behaalde Bogoljubow tenslotte nog een punt. De eind stand luidt: Dr. Euwe 6% punt tegen Bo goljubow 3punt. Zondagmiddag had op het sportterrein ffe Winkel een wielerwedstrijd plaats waaraan de Wielervereeniging „Alcmaria" uit Alk maar medewerkte. Het weer was schitte rend, wat wel van invloed is geweest op het groote aantal bezoekers, dat zeker op ruim 750 geschat kan worden. De verschil lende races waren spannend en er werd goede strijd geleverd, terwijl de baan in prima conditie was; slechts een enkele val partij heeft zich voorgedaan. Het program ma werd vlot afgewerkt. Begonnen werd een 8 ronden race voor Junioren, met als uitslag: 1. C. Kaal, 2. C. Meijer, 3. W. Een hoorn, 4. Jb. Hennink. In deze wedstrijd was Kaal onbetwist de sterkste. De 25 ronden race werd gewonnen door Hollebeek, voor Glas, Koeten en Kemps. In deze race nam Hollebeek vrij spoedig de kop om hem niet meer af te staan. Hierna kregen we weer de junioren met een af valrace. Ook in deze race was C. Kaal de sterkste en had voor de tweede maal zijn bloemetjes in ontvangst te nemen, 2 was C. Meijer. 3. Jb. Hennink en 4.. W. Een hoorn. De afvalrace werd zeer tactisch door Glas gereden, en kon hij de eerste prijs in ontvangst nemen, no. 2. was Koeten, 3. Hol lebeek en 4. Langedijk. Als laatste nummer voor de pauze een omnium wedstrijd over 8 ronden met 4 klassementen. In deze race verzette onze plaatsgenoot Wiemeersch veel werk, en mocht het koppel Wiemeersch— Eenhoorn het genoegen smaken als eerste te eindigen voor Pool-Visser. Na de pauze een Koppelwedstrijd over 100 ronden. In deze race werd fel gestreden en was het voor geen der koppels mogelijk een ronde uit te loopen Hier werden Wiemeersch Eenhoorn wederom no. 1, gevolgd door Glas-Visser; Pool-Schipper; Koeten-Koenen; speelde hij met levende figuren, waaruit schaakspelen ontstonden met een fantastisch aanzien. Een prachtig voorbeeld van een getrouwd schaker was wel de vorstelijke gevangene, Filips Willem, die zijn noodgedwongen ver blijf aan het Spaansche hof door het schaak spel trachtte te veraangenamen. Trouwens, het is wel heel merkwaardig dat de geschiedenis tallooze keeren wijst op fei ten, waaruit blijkt dat het schaakspel onder de meest zorgelijke omstandigheden gespeeld werd en dat de beoefenaars dikwijls tot de meest koelbloedige menschen behoorden! Toen b.v. Karei V aan Johan Frederik den Grootmoedige het doodvonnis liet voorlezen, terwijl hij met den Hertog van Luanburg schaakte, zei de Keurvorst, na bedaard de le zing te hebben aangehoord: „Nu speel verder-" Even voor het aanbreken van den Bartholomeusnacht speelde de bekende graaf Frans van Larochefoucauld een partij schaak met Koning Karei IX Ook onze eigen •geschiedenis is rijk aan dergelijke voorbeel den, die alle aantoonen, dat er geschaakt en verwoed geschaakt werd in de meest hachelijke tijden en op de meest bewogen oogenbiikken. En om nu met een aardig versje van Huy- gens die heel wat schaakspelletjes om zich heen zag dit gedeelte van ons schaak opstel te besluiten: „Piet scheidde midden uyt het schaecken En seid' hij was het spelen sat Maer 't was de minste van twee saecken, Hii was 't spelen moe en ma t!" Onze herinneringen bij deze nieuwen ti tanenkamp tusschen twee grootmeesters gaan terug nar oude tijden en groote schaak gebeurtenissen, maar ze gaan ook en vooral terug naar 'n uitermate bont verleden: dnt van October 1935, toen de groote „wereld- trijd" tusschen Euwe en Aljechin een aan vang nam, een kamp, die in de veelbespro ken overwinning van onzen landgenoot ein digde. Wij denken terug aan die eerste partij op 3 October 1935, die met een overrompelenden aanval van Aljechin begon hij won zijn partij dan ook zeer beslist! zoodat Neder land zich verbaasde en verontrustte over zooveel schaakkracht. De Hollander zette zijn tanden op elkaar en won de tweede partij, om de derde weer aan zijn tegenstander af te staan! 2—1 voor dr. Aljechin! Ook de vierde was voor Aljechin en eerst de vijfde Kemps-Groot en Langedijk. Na afloop van de wedstrijden had de prijsuitreiking door den Voorzitter van de Middenstandsveree- niging de heer P. van Zoonen plaats in de zaal van den heer Laan. Deze middag kan zeer goed geslaagd hecten en mag voor hen, die dezen wedstrijd georganiseerd hebben een succes genoemd-worden. Nog geruimen tijd bleef men gezellig in de zaal van den heer Laan bijeen. Aan het uitgebreide sportterreinen-complex in de Watergraafsmeer bij Amsterdam wordt de laatste hand gelegd (Pax-Holland-De Haan m) door Ben Claudius. Dit sta voorop: hobby's zijn nuttige za ken. Zij verschaffen dengenen die ze er op na houden, vermaak en verstrooiing. Vast gesteld moet echter worden, dat dit soort vermaak en verstrooiing niet steeds door anderen kan worden gedeeld. Hetgeen bij voorbeeld het geval is met den heer J. G. Mallot, een braaf, achtenswaardig man ove rigens. Zijn hobby is boeken schrijven. Boeken, die hij zelf laat drukken en zélf uitgeeft., Vind ik allemaal niet erg. Maar de heer Mallot wil hebben, dat wij U en ik die boeken lézen. Dit vind ik erg. Laatst nuttigde ik den koffiemaaltijd bij hem thuis. Na afloop daarvan sprak hij tot mij: „Beste vriend, U heeft mij onlangs een dienst bewezen. Sta mij toe, U hiervoor een klein geschenk te doen toekomen. Ziet- hier, een boekwerk, dat, naar ik hoop. Uw belangstelling zal hebben". En met een een verrukt gelaat overhandigde de heer Mal lot mij een vrij omvangrijk boek, dat bij na| dere beschouwing een door den heer Mal lot geschreven werk bleek te zijn, getiteld: „De ziel der insecten". Van den schrik had ik het boek bijna uit mijn handen laten vallen, Gelukkig be merkte de goede gever niets van deze aan doeningen. „Nu", vroeg hij, „wat zegt U ervan?" „Meneer Mallot", zei ik valsch, „ik ben ten zeerste getroffen door deze buitenge wone verrassing. Welk een aardig en bo vendien hoogst nuttig geschenk!" Onder het uiten van veel dankbetuigingen begaf ik mij naar de vestibule, greep mijn gastheer nogmaals stevig de hand en ver liet opgelucht diens woning. Ik had echter ternauwernood honderd me ter geloopen, of ik hoorde iemand achter mij schreeuwen: „Meneer, Uw boek! Uw boek!" Ik draaide mij om en de heer Mallot stond buiten adem voor mij, zijn boek of juister gezegd: mijn boek in de hand vasthoudend. Ik bedankte hem roerend; zei. bracht dat andere interessante resultaat: remise. Euwe stond achter met iy23% en de spanning steeg. In de zesde partij ver kleinde onze landgenoot zijn achterstand door een remise en de 7e verloor hij: 52- De kansen bleven wisselen: 't werd 53 en 63 en na de dertiende partij was het 76 voor dr. Aljechin. Van Groningen begon de victorie met een „gelijkmaker": 7—7. De hoop herleefde en toen met de volgende partij de eerste helft van het tournooi besloten werd, blééf de stand gelijk: 7^27% o „Na de rust" stak dr. Aljechin weer het beste van wal, hij won de eerstvolgende par tij en de 17e ontmoeting eindigde wederom weer in remise: 98. Een remise en een overwinning van Aljechin brachten den stand op 108% en opnieuw werden er voorhoofden gefronst en klachten geuit. Euwe en Aljechin schaakten rustig door, onze landgenoot herwon het verloren ter rein,, het werd 10%9% en er ging een golf van enthousiasme door het land, toen de 21ste, in Ermelo gespeelde partij, door dr. Euwe gewonnen werd, zoodat de stand weer gelijk was: 10%—10%! Dr. Aljechin had wat rust noodig en hij nam rust. Drie dagen. Toen zetten de ma- tadoren hun strijd voort en de stand bleef gelijk: 1111. En hoe weinig krachtsver schil er bestond, bleek in de volgende twee partijen, die beide opn>euw in remise eindig den, terwijl eerst de 25ste ontmoeting een Nederlandsche voorsprong bracht: l312! Euwe's kansen s!;gen en bleven stijgen, het werd 1412. Er moesten toen nog vier partijen worden gespeeld; de spanning had haar toppunt be reikt. er kon immers nog van alles gebeu ren? In de 27ste partij speelde dr. Aljechin of zijn leven ervan afhing en hij reduceerde zijn achterstand tot 1314. Een remise volg de; 13%14% met nog twee partijen te spe len. Toen kwam dan de 29ste, die door Euwe remise gehouden werd, zoodat onze landge noot met 15 tegen 14 de leiding had. Alleen een verliespartij kon den stand dus nog onbe slist doen eindigen: winnen of remise betee kende een gewonnen tournóoi en den titel Het wérd remise en Dr. Euwe wérd wereld kampioen. De herinnering die we daéraan bewaren blijft onuitwischbaar. Ook en juist op dit oogenblik, nu we weer in afwachting leven, terwijl dr. Euwe den sterken Bogol jubow tot tegenstander heeft dat het mij geweldig had gespeten,, wanneer ik zijn boek ongelezen had moeten laten en vervolgde met „De ziel der insecten" onder mijn arm mijn weg. Het was een fraaie middag; een middag die dorstig maakt. Dies besloot ik een glas bier te koopen in café „Het Zitje". De uitspanning was eivol. Dat trof, want daardoor zou het mij stellig geen moeite kosten genoemde uitspanning met mijn boek te verrijken. Ik was natuurlijk rots vast besloten mij daarvan te ontdoen. Na eenig wachten kreeg ik mijn biertje. Het boek gooide ikjmder het tafeltje. Een oude krant gn wat kiezelsteentjes dienden als camouflage-materiaal. Edoch, daar kwam een kellner, bukte zich grqep naar mijn boek en legde het op tafel. „Uw boek, meneer. U was het bijna kwijt geraakt." Ik bedankte den man roerend. Nadat ik mijn glas bier geledigd had, reken de ik af. stak mijn boek bij mij en verliet de uitspanning. Dat wil zeggen: „De ziel der insecten" bracht het niet verder dan den uitgang, want ik had kans gezien be doelde ziel in den bak met geraniums te deponeeren. Haastig verwijderde ik mij. Toen het café buiten mijn gezichtsveld lag, begon ik langzamer te loopen. Ik her ademde. Een luidruchtig groepje jongens naderde. Plots bleef er een staan en wees met zijn vinger voor zich uit: „Jongens, moet je die kerels eens zien loopen!" Ik keek om. En ontwaarde, als bezeten achter elkaar hol lende, zes kellners van café „Het Zitje". De voorste, kennelijk een voormalig Ma- ratbon-looper, zwaaide met een voorwerp in de lucht. „Hé, meneer! Uw boek! Uw boek me neer!!" Hijgend en dampend stonden de gedien stige ohers voor mij. Triomfanteliijk over handigde de aanvoerder mij het boek. Ik bedankte hem. En reikte zes fooien uit. Waarop de lieden een diepe buiging maak ten en den terugtocht aanvaardden. Ik vervolgde andermaal mijn weg. Met onder mijn arm: „De ziel der insecten". Op eens bedacht ik, dat een autobus immer een goede gelegenheid is om ongewenschte din gen kwijt te raken. Dus kroop ik in een overvollen wagen, reed vijf haltes mee en stapte uit. Allicht: zonder boek. Daar ging de autobus verder. „Gered!', juichte ik inwendig. Helaas, ik juichte veel te vroeg: Want ik zag, hoe de autobus rem de. de chauffeur uitstapte en met snellen pas op mij toekwam. „Asjeblieft, meneer. Uw boek!" Ik haal de diep adem. En bedankte hem. Waarom hij zei: „Ja, ja. Denk om Uw hoofd me neer. Ook dat mocht U eens ergens laten liggen." En weg was hij. Een paar straten verder was men aan een bouwwerk bezig. Naast de keet knet terde lustig een vuurtje Ik kreeg een schok, toen ik dat bespeurde. „Nu of nooit", dacht ik. En met het gevoel van een mis dadiger kwam ik naderbij. Ik keek nog eens rond, meende geen gevaar te zien, een vlugge armzwaai, enfloep, daar lagen de 698 bladzijden in het vuur. Hqt scheen mij toe of een stuk beton van mijn schou der gevallen was. „Wat moet dat?", hoorde ik een barsche stem vragen. Ik draaide mij om en keek in het gelaat van den grootsten agent, dien ik ooit gezien had. Gewichtig haalde de lange wetsdienaar zijn boekje te voorschijn, vroeg naar mijn heden en verleden en schreef twintig minuten lang alles in genoemd boek op. Na mij duidelijk te hebben gemaakt, dat uit mijn daad nog wel eens ernstige moeilijkheden zouden kun nen voor vloeien, verwijderde hij zich met statitigen tred. Doch al had ik nu vijf-en- twintig bekeuringen opgeloopen, het had mij niets kunnen schelen, mijn vrienden. „De ziel van de insecten" was ik kwijt en dat was de hoofdzaak. Juist wilde ik oversteken, toen een passee- rende auto vlak voor mij stopte. Het portier raampje werd geopend en het hoofd van den heer Mallot werd zichtbaar. Vluchten wilde ik, vluchten. Maar ja, natuurlijk ging dat niet, want ik stond al tegenover den man. „Hé, meneer van Makkum, hoe toevallig! Da s de tweede maal vandaag, dat wij elkaar zien." Zooals te verwachten was. werd zijn ge laat krijt wit. toen hij zag. dat ik niets on der mijn arm had. „Wwwaar is mmmijn boek?", stamelde hij. „Jia", zei ik zoo Verlegen mogelijk, „dat heb ik in de autobus laten liggen." „Verschrikkelijk, meneer van Makkum, in één woord: verschrikkelijk-" Ineens ber- helderde zijn gelaat. Hij dook achterin zijn wagen en duwde mij wederom „De ziel der insecten" in mijn maag. Om kort te gaan: ik werd filosofisch. Efficiënt filoso fisch. Alle dingen, zoo bedacht ik, hebben op aarde blijkbaar een vaste bestemming. Zelfs een boek van J. G. Mallot. Het doet nu dienst als poot voor mijn -ouwe piano Die onthrak namelijk.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3