Ruwe zijde in bes!ag genomen AMERIKA I Moeilijkheden der SOVJET-UNIE Harry Hopkins uit Moskou vertrokken Spoorwegongeluk in BULGARIJE Strijd tusschen PERU en ECUAD0R gestaakt De sluikhandel bloeit in België Hunnebed in den Noord-Oostpolder vermoed Brand te Noord-Scharwoude Marktberichten Officieele Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij Aan het front van Tobroek. Een buit gemaakte Britsche pantserwagen, die thans dienst doet voor het Duitsche Afrika-korps, dat de stad omsingeld heeft (Orbis-Holland) hoven veel te zachtzinnig straffen voor de ze overtredingen opleggen. Zoo veroordeelde de 21e kamer van het Brusselsche gerechts hof een sluikhandelaar op grooten schaal tot belachelijke straffen van 280 rijksmark of 3500 francs. Een andere woekeraar en bamsteraar kwam er met een boete van 15700 francs af. De bladen vragen zich te recht af, wat dergelijke geringe boeten voor grooten smokkelaar beteekenen, die door zijn handel duizenden en duizenden francs verdiend heeft. Een dergelijk vonnis moet juist aansporing tot de verdere uitbreiding van den sluikhandel zijn. De pers eischt daarom radicale maatregelen, niet alleen tegen degenen die de alleenheerschers zijn op de sluikhandelmarkt, doch ook tegen de Belgische justitie. Het blad La Legia verlangt de doodstraf voor eiken sluikhandelaar, die bij verboden handel op groote schaal betrapt wordt. Ook alle overige hamsteraars, die zich schuldig maken aan z.g. kleine vergrijpen, dienen zon der pardon streng gestraft te worden. De Bruesseler Zeitung schrijft: het dient thans met volkomen duidelijkheid gezegd te wor den: Het is nu tijd, dat eindelijk met de al lergrootste gestrengheid tegen onverantwoor delijke producenten en handelaars wordt op getreden. Gerechtshoven, die in een kwestie, welke van het allergrootste belang is voor de geheele bevolking falen of willen falen, moe ten met dezelfde hardheid ter verantwoor ding geroepen worden. Verwerking geheel stopgezet. Washington, 2 Aug. (DNB). De direc teur van de prioriteitenafdeeling in het Amerikaansche bewapeningsdepartement heeft bepaald dat de verwerking van ruwe zijde vanaf middernacht wordt stopgezet. Naar Associated Press hierover meldt, komt dit neer op het stilleggen van de geheele zijdeverwerkende industrie, waarvan 175.000 arbeiders de gevolgen zullen ondervinden. Tegelijkertijd worden alle voorraden zijde in opslagplaatsen en fabtfeken door de Ameri kaansche regeering in beslag genomen. Stockholm, 3 Augustus (D.N.B.) Reuter meldt, dat de persoonlijke afgezant van president Roosevelt, Harry Hopkins, Za terdag uit Moskou vertrokken is. Behalve vertegenwoordigers van het volkscommissa riaat voor buitenlandsclie zaken en van het Sovjet-leger, waren bij het vertrek ook aan wezig de ambassadeur der Ver. Staten Stein- hardt, de Britsche ambassadeur Cripps en le den van de Britsche. militaire missie. Samen met Hopkins is ook de Amerikaansche bri gade-generaal Mc. Carney weer uit Moskou vertrokken. Spoorwegbeambten rwaar belast. Helsinki, 3 Augustus (D.N.B.) De Moskousche radio citeert 'een hoofd artikel van de Prawda, waari" de moeilijk heden en de ernst van den huidigen toe stand wordt toegegeven en vooral van de Sovjet-spoorwegbeambten de gro'otste inspan ning verlangd wordt, om het Sovjet-transport wezen in gang te houden. Alle maatregelen dienen genomen te worden, zoo schrijft het blad, om transporten oorlogsmateriaal on gehinderd en zoo snel mogelijk te vervoeren. Ook de burgerbevolking moet de spoorweg beambten hierbij ondersteunen, door van alle onnoodige transporten af te zien. De spoor wegwagons moeten zoo snel mogelijk gelost worden om voor nieuwe transporten ter be schikking te staan. Lang stilstaan van spoor wegwagens is een misdaad. DE NEDERLANDSCHE BANK N.V. INLEVERING ZWEEDSCHE STAATSOBLIGATI6N De Nederlandsche Bank deelt mede, dat zij wenscht over te gaan tot aankoop van de haar ingevolge de Eerste Beschik king van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Financiën ter uitvoering van Besluit No 116/1941 aangeboden 4 obligatiën Zweden, leening 1931 (coupons 15/515/11) voor zoover deze obligatiën zich binnen het bezette Neder landsche gebied bevinden Ingezetenen worden opgeroe pen de 4 obligatiën Zweden 1931 welke hun in eigendom toebehooren, of waarover zij het beschikkingsrecht hebben, als bedoeld in art. 44. vierde lid van het Deviezen-besluit 1941, vóór 15 Augustus 1941 bij de Nederlandsche Barrk in te leveren, met formulieren, welke daartoe kosteloos te ha ren kantore verkrijgbaar zijn. De Nederlandsche Bank zal de door haar gekochte obliga tiën overnemen tegen den koers van 97 in welken koers dé vergoeding voor de loopende rente zal zijn begre pen: de Zweedsehe kroon zal worden omgerekend tegen d*m clearingkoers van den dag waarop de nota wordt uitge schreven. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar een „me- dedeeling. welke de Nederland sohe Bank voor belanghebben den aan hare loketten gratis beschikbaar stelt. GEDISTILLEERDE DRANKEN Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat door de sectie Spiritus te Delft zijn vastgesteld een rantsoenee- ringsreglement en rantsoenee- ringsvoorschriften voor het be reiden en afleveren van gedis tilleerde dranken De uitvoe ring van dit reglement en deze voorschriften en de controle daarop zijn in handen gelegd van het rantsoeneeringsbureau voor gedistilleerde dranken, gevestigd Lange Haven 57, te Schiedam. Allen, die betrokken zijn bij het produceeren en/of verkoo- en afleveren in Nederland van gedistilleerde dranken, dienen zich met eventueele wenschen of klachten tot dit bureau te wenden. OMBOUW DORSCHMOTOREN Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening. in Oorlogstijd' maakt het volgende bekend: Op 27 Mei jl. is aan alle be kende loondorschers en coöpe ratieve dorschvereenigingen in den lande door het bureau Grondstoffen een schrijven ge zonden, waarin een beroep op hen gedaan werd om hun dorschgarnituur te laten om bouwen en te laten voorzien van een gasgenerator op kos ten van de overheid onder be paalde voorwaarden Daarbij was gevoegd een verklaring, welke gezonden moest worden aan het bureau Grondstoffen van het Rijks bureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd, Lange Voorhout 10. 's-Gravenihage. Aangezien de positie van de motorbrandstof steeds moei lijker wordt, moeten op kor ten termijn de noodige maat regelen getroffen worden om in het uiterste geval het dor- schen op andere wijze dan met de gewone motorbrandstof te kunnen doen plaats hebben. Degenen onder de loondor schers en coöperatieve dorsch vereenigingen. welke tot heden de bovenbedoelde verklaring nog niet hebben ingezonden, hebben hiertoe gelegenheid tot u i t e r 1 ij k 8 Augustus a.s.. d.w.z.. de verklaringen, welke blijkens den poststempel op 8 Augustus gepost zijn. worden nog als tijdig aangemerkt. Mochten nó. dezen datum niet voldoende motoren voor dit doel aangemeld zijn. dan zullen de verder noodig zijnde dorschmotoren van overheids wege gevorderd worden ter ombouw, hetgeen dan echter niet langer op dezelfde voor- deeiige voorwaarden zal kun nen geschieden, als in het bo venbedoelde rondschrijven van 27 Mei j.1. zijn bekend ge maakt. VERHOOGING INLEVERINGS PREMIE AARDAPPELEN. Er zal voor de week van 4 tot 11 Augustus een inleverimgs premie worden gegeven van 5Q cent per 100 Kg. boven <jiea reeds door de provinciale ut. koopcentrales voor akkerbouw, producten en de V.B.N.A. bé kend gemaakte prijs van f 4.5Q per 100 Kg. voor die aardappe. len. die in die week worden gerooid en aan de V.B.N.a, voor afname worden aangebo den. De telers ontvangen dus in deze week voor alle soorten aardappelen van alle grond soorten een prijs van f 5.— pep 100 Kg. af boerderij, en van f5.15 per 100 Kg. bij levering franco laadplaats of op de vei- ling. Aardappelverbouwers, wiep aardappelen gereed zijn om gerooid te worden, worden ver zocht om zooveel mogelijk de. ze week aan te bieden, wijl door het ongunstige weer dq aanvoer van de middenvroegg aardappelen op dit moment tg gering is Trein ontspoord. drie gewonden. Een doode Gelukwenschen van den Argen- tijnschen vice-president. Bunos Airs, 3 Aug. (D.N.B.) Ter gele genheid van het staken der vijandelijkhe den tusschen Peru én Ecuador heeft de vicepresident van Argentinië, Castillo, ge- lukwenschtelegramen gestuurd aan de presidenten van de beide landen, waarin hij uiting geeft aan zijn groote bevrediging, dat het conflict is bijgelegd en de wensch uitspreekt, dat de vrede onder de pan-Ame- rikaansche familie thans blijvend verze kerd is. Ook de Argentijnsche diplomatieke vertegenwoordigers in Lima en Quito fieb- ben van Dr. Castillo gelukwenschtelegram- men ontvangen voor hun bemiddelingspo gingen. De laatste oorlogshandelingen. LIMA, 2 Aug. (D.N.B.) De Peruaansche weermacht heeft in een communiqué be kend gemaakt, dat als een der laatste oor logshandelingen tegen Ecuador de haven Bolivar door Peruaansche parachutisten is bezet. De Peruaansche verliezen bedroegen aan gesneuvelden 4 officieren en 43 solda ten en aan gewonden 6 officieren en 79 sol daten Aan Ecuadoriaag^che zijde zijn 20 officieren en 90 soldaten gesneuveld. Sofia, 3 Aug. (D.N.B.) De directie van de spoorwegen deelt, naar het Bulgaarsche telegraaf-agentschap meldt, mede, dat door tot dusver nog onbekende oorzaak „Zaterdag om 6.15 uur een trein in de buurt van Bragoil is ontspoord. De locomotief, twee wagons en de rails werden beschadigd Van het trein-personeel werd een persoon gedood en werden drie gewond. De reizi gers bleven ongedeerd. Het verkeer vandaag weer hervat. DE PERS EISCHT MAATREGELEN. RADICALE Brussel, 3 Aug. A.N.P.) De moeilijk heden in de Belgische voorziening van le vensmiddelen zijn daaraan te wijten, dat de vroegere Belgische machthebbers zich er weinig om bekommerd hebben, of de Belgi sche grond en bodem volledig voor de ver zorging van het land werd geëxploiteerd. Zij hebben uitsluitend vertrouwd op de van overzee komende invoeren. De Duitsche overheid trof de moeilijkste verhoudingen op het gebied der voorziening met levens middelen aan. Het volkomen gemis aan de noodige voor raden moet de bevolking van België thans aan eigen lijf ondervinden. Daar komen nog bii het algemeen gebrek aan discipline der bevolking en het gemis aan verantwoorde- lijkheid. ook van vooraanstaande kringen, op het gebied van den sluikhandel. De be voegde instanties hebben op het initiatief van de Duitsche militaire overheid uitge breide afweermaatregelen getroffen. On danks verbod en strenge strafbepalingen is de sluikhandel echter niet verminderd. Hij is tot de grootste plaag van het land ge worden. v Veel te zachtzinnige straffen. Als oorzaak van den noodtoestand wordt vaak genoemd, dat de Belgische gerechts- Kuinre, 2 Augustus: Eenigen tijd geleden deelden we mede, dat ter hoogte van Kuinre eenige zeer grote keien te voorschijn kwamen in d. droog gevallen Noordoostpolder. Reeds toen werd de mee ning uitgesproken, dat deze keien afkomstig zouden kunnen zijn van hunnebedden. Deze veronderstelling schijnt inderdaad bevestigd te zullen worden. Het verdere onderzoek, n.1. heeft uitgewezen, dat de keien liggen in een stand, welke overeenkomsst vertoont met den bouw van een hunnebed. Onder de keien werden bovendien scherven van zeer oud aardewerk gevonden, die van urnen afkom stig zouden kunnen zijn. Men heeft enkele deskundigen verzocht hun oordeel over een en ander te willen uitspreken. DE FINSCHE BELANGEN IN GROOT- BRITTANNIE en NOORD-IERLAND. STOCKHOLM, 2 Aug. (D.N.B.) Naar het Zweedsche telegraafagentschap T.T. meldt, heeft de Zweedsche regeering besloten ge volg te geven aan het verzoek der Finsche regeering om de belangen van Finland in Groot-Brittanië en Noord-Ierland te behar tigen. WIER1NGERMEER DE WIERINGERMEER IN OOGSTTIJD. Het beeld van den Wieringermeer eischt, ^ooral in dezen tijd van het jaar, onze bij zondere belangstelling op. 't Schilderachtige misschien wel een ietwat eigenaardige uitdrukking voor dezen hypermodernen pol der v. d. verschillenden bouwstijl ver spreid gelegen boerderijen met de afwisse lend gekleurde pannen daken (een enkele maal ook riet); met daartusschen een enke le pleisterplaats, een dorp, waar 't geeste lijke, economische en sociale leven van een groot gedeelte der „Meer" hoofdzakelijk op is aangewezen en ingesteld. En bovenal de arbeid, waarvan straks vooral een uitne mend beeld is te verkrijgen. Het is eigenlijk verwonderlijk te moeten vernemen dat nog betrekkelijk velen in ons land deze „twaalfde provincie" nog nimmer hebben aanschouwd. In dezen tijd, waarin het vacantieverkeer beperkt is lijkt ons de gelegenheid zeer geschikt om met den polder kennis te maken of de kennis making te hernieuwen. In den oogsttijd speciaal, vinden velen van elders hier zooals dat trouwens ook in onze andere graanpolders 't geval is -- werk en brood, vaak een goed stuk brood. Van heinde en verre komen de arbeiders, moeten niet zelden een paar uur per dag fietsen na den vermoeienden arbeid. Ook zijn er die door den week in den polder blijven en alleen in 't weekeinde naar huis gaan. Zij die uit andere provincies komen verblijven hier natuurlijk meerdere weken aaneen. De oogstvooruitzichten worden zeer ver schillend beoordeeld. Spreekt de een van gunstig, de ander krijgt de indruk van middelmatig. De verschillende graansoorten stonden er zonder uitzondering goed voor. Door de regen van de' laatste weken zijn de zware stukken echter gaan legeren, wat 't maaien met de zelfbinders zeer zal bemoeillijken. De meeste stukken tarwe, zullen, naar men verwacht, van één kant gemaaid moeten worden, wat het benzinevraacstuk op -de voorgrond plaatst, omdat daarvoor 't dub bele kwantum benzine noodig zal zijn. De zware regens hebben ook aan de erw ten en het vlas schade veroorzaakt. De erw ten, die nog niet op ruiters stonden (naar schatting 30%) zijn gaan spruiten, terwijl 't vlas dat nog niet aan schelven stond (±40 nogal geleden heeft en hier en daar zwart is in plaats van goudgeel. De vlastrekkers 't werk duurt maar een paar weken, en is nu beëindigd heb ben het dit jaar ten gevolge van de sterke droogte, moeilijker gehad dan andere ja ren. Dit wil nie.t zeggen dat het vlastrekken onder gunstiger omstandigheden een peule schilletje is dimmers de meesten dezer menschen klagen, gedurende de paar eer ste dagen dat ze dit werk aanvatten, elk jaar wei over een pijnlijke vermoeidheid der beenen, speciaal van het rechterbeen. ANNA PAULOWNA AANSTELLING. De heer H. Webeling is, voórloopig met een proeftijd van een jaar aangesteld bij den P.T.T:-dienst te Haarlem. GRATIS TURF. De veenlaag, die bij de werkzaamheden in de nabijheid van den Boermansweg wordt uitgegraven, helpt menigeen aan een extra rantsoentri brandstof voor den winter. Met paard en wagen, handkar, enz., worden de kluiten naar huis gehaald en daar, na een paar dagen buiten drogen, opgeslagen. Op verschillende erven zagen we aardige stapeltjes liggen. Naar men ons verzekerde, brandt deze gratis turf maar lekker en houdt men er vrij lang vuur mee in de kachel. WIERINGEN WIJZIGING BINNENBERMLOOP AFSLUITDIJK. Ten behoeve van de wijziging der binnen bermloop der Afsluitdijk WieringenFries land is het leveren van 62300 stuks beton blokken met bijbehoorende betonbanden en betonpaaltjes voor rekening van den Dienst der Zuiderzeewerken gegund aan N.V. De Meteoor te De Steeg voor respectievelijk f 1.77, f 3.30 a f 3.40 en f 149 per stuk. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD. De gemeente Langedijk heeft spoedig haar eerste brand gekregen. En het was er een van flink formaat ook. De boerderij van de fa. Verburg aan den dijk, met de „fabriek" is Zondagmorgen een prooi der vlammen ge worden. De oorzaak van den brand moet wor den toegeschreven aan hooibroei. Er was al eenige dagen wat van broei te bemerken. Toen Zondagmorgen eenige rookontwikke ling werd waargenomen en ijlings de brand spuit werd gealarmeerd, was het al te laat. De motorspuit van de gasfabriek arriveerde heel spoedig, maar toen brandde het gebouw al flink. Spoedig bleek, dat het gebouw niet meer (e houden was. De belendende percee- len liepen, tengevolge van de gunstige wind richting, zoo goed als geen gevaar. In zeer korten tijd was de boerderij tot den grond toe afgebrand en stond nog alleen de hoop hooi midden in de ruïne te branden. De brand spuit van Broek c Langendijk, die inmid dels'ook was gearriveerd, heeft meer aan de nablussching kunnen deelnemen. De brandspuit van Heerhugowaard, welke 00K naar het terrein van den brand was geko* men, behoefde geen dienst te doen. Doordat het overdag gebeurde, waren da bewoners spoedig uit het brandende huis gekomen, doch men heeft zoo goed als niets kunnen redden. De eigenlijke bewoner, da heer P., heeft nog wat kleeren kunnen red' den en heeft bij zijn pogingen om ander huis- raad te redden nog een flinke verwonding aan een zijner handen opgeloopen, waardoor doktershulp toodzakelijk was. Een inwonend gezin, uit Den Helder ge vluchte menschen, heeft behalvq wat klee- dingstukken, ongeveer alles verloren wat het bezat. De heer P. was laag verzekerd, dochl het is de vraag, of het Heldersche gezin wel eenige uitkeering van de verzekering zaï krijgen, aangezien het bericht had ontvan- gen naar men ons mededeelt dat da verzekering was afgeschreven, omdat verze- kerde in een huis met rieten dak was gaan' wonen. Men wordt zoo dan wel door het noodlot achtervolgd. De boerderij, eigendom van de familie Ver* burg, was wel verzekerd. Zooals te begrijpen is, trok deze brand zeef vee] belangstelling. Ook de burgemeester, de heer H. Schelhaas, was bij de blussching van den brand aanwezig. HEER-HÜGOWAARTh DIJKDOORBRAAK. Bij de werken van de fa. Bosker ter uit* voering van den aanleg van een kanaalvak onder de gemeente Ursem is Vrijdagmiddag te Rustenburg de dijk doorgebroken aan de zijde der ringvaart om den polder Heer* hugowaard. Hierdoor is een groot gedeeltal van het werk onder water komen te staan* wat natuurlijk een tegenvaller én een scha depost is. Waarschijnlijk is de hoogere waterstand van den ringvaart tengevolge van den re genval der laatste dagen oorzaak van het ongeval. ALKMAAÜ Mussolini heeft te Rome de Italiaansche troepeneenheden geïnspecteerd, die gereed stonden, om naar het Oostelijk front te vertrekken (Orbis-Holland) CENTRALISATIE VAN PERSONEELAAN- GELEGENHEDEN. Te 's-Gravenhage bestaat een Centraal Bureau inzake gemeenschappelijke behan deling van personeelaangelegenheden. Dé concentratie van de gemeentelijke werk zaamheid op het gebied der personeelaan gelegenheden heeft den laatsten tijd be langrijk veld gewonnen. Aanvankelijk toch konden slechts gemeenten met 40.000 of meer inwoners aan het Centraal Overleg deelnemen, thans is deze beperking opge heven en kunnen alle Nederlandsche ge meenten in de gemeenschappelijke rege ling worden betrokken. De bedoeling van de gemeenschappelijke regeling is in hoofdzaak deze, dat personeel- vraagstukken van algehaeene strekking op één centraal punt worden behandeld. Als zoodanig komen bij voorbeeld in aan merking het invoeren van algemeene sala ris- of loonsverhoogingen of -verlagingen, 't vaststellen van ziekte-, wachtgeld regelingen. De gemeentelijke commis sies van overleg zullen met diergelijke vraag stukken in het vervolg dan geen bemoeienis meer hebben, doch zich uitsluitend bezig houden met kwesties van zuiver plaatselij ken aard .als b.v. de beoordeeling omtrend nieuw in te stellen functies. Het College van B. en W. is van opvat ting, dat ook de gemeente Alkmaar tot het gecentraliseerd georganiseerd overleg be hoort toe te treden en stelt aan den ge meenteraad voor hiertoe te besluiten. De iMft e contributie bedraagt f 1.50 per 1000 inwoners. NOORDSCHARWOUDE, 4 Aug. 6200 Kg. zilveruien f 9.10, drielingen f 15 —16, zilvernep f 16.90—18, 14100 Kg. sper- cieboonen f 18, 1000 Kg. roode kool f 6, 400 Kg. witte kool f 4, 75 Kg. tuinboonen f 7. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Aug. 700 bos uien f 8.40, 2500 Kg. sperciehoo- nen f 18, 60 Kg. snijboonen f 13.20, 125000 Kg. roode kool f 6, 2800 Kg. witte kool f 4, 5009 Kg. gele kool f 5.80.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 4