De boerendag N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD te 's Hertogenbosch Radioprogramma Interessante grepen De groote boerenlanddag voor Brabant en Limburg, welke onder betrekkelijk ongun stige weersomstandigheden in den Bosch werd gehouden, had een sensationeel begin. Vrijdag plensde de regen in dikke stralen op de parkeerplaats van de Bossche vee markthallen, waarop 't kolossale podium in opbouw was. Tiental ten rappe handlen voer den de sjcüages aan, totdat de regenstralen in stortbuien overgingen en het podium als het ware wegspoelde. Vrijdagmiddag vier uur werd de leider van het N.AF. in Den Haag hiervan in kennis gesteld. Tien minu ten later werd de beslissing genomen: af breken, opnieuw opbouwen in de biggenhal. De gemeentediensten in den Boscb werden gerequireerd. De medewerking van het 'stadsbestuur was zeer groot. Brandweerwa gens rukten uit, schijnwerpers werden aan gevoerd. Een ploeg werklieden haalde brood voor den nacht, want er zou den geheelen nacht doorgebouwd worden. De leider van den bouw, Arend Meijer, gaf zijn bevelen en ontwierp in eenige minuten tijds een nieuw plan voor een podium. De heer de Lange voerde zijn arbeiders tot topprestaties aan. Uit den Haag kwam de „Bloemendienst", die het podium maakte tot een smaakvol geheel. Uit den Haag kwamen ook de leiders van het N.A.F., de persdienst enz. enz. Zoo werd' binnen zestien uur een gloednieuw programma opgebouwd, waar mee de landdagleiding van het N.A.F. be wees de grootste moeilijkheden binnen den kortst mogelijken tijd te kunnen overwin nen. De belangstelling. Hoewel de belangstelling in den beginne niet overweldigend leek te zijn, bleek, toen het weer wat opklaarde, dat nog honderden en honderden de veeanarktshallen opzochten De mensöhenstroom was zoo overweldigend, dat de jeugdstorm de vlaggen, die onder de vergaderplaats waren opgesteld, moest weg nemen om de vele honderden onverwachts komende aanwezigen een nauw staanplaats- je te bieden. Zelfs de meest verstokte opti mist had niet gedacht, dat de belangstelling zoo enorm zou worden. De landdag is dan ook meer dan schitterend geslaagd. REDE VAN DEN HEER ROSKAM. De boerenleider zeide niet gekomen te zijn om een schoone redevoering te houden, doch om de boeren te zeggen, dat het hun plicht is tegenover hun voorgeslacht, tegen over zichzelf en tegenover hun nageslacht, om in de eerste plaats, in de tweede en in de derde plaats te zorgen, dat zij goede en trouwe Brabantsche en Limburgsche boe ren blijven, getrouw aan hun eigen Franki- schen aard, omdat deze een waardevolle loot kan zijn aan onzen alouden, maar niet gestorven Nederlandschen stam. Het gaat om de vernietiging van het bolsjewisme en om het bewaren van het edelste en heiligste wat wij bezitten, aldus .vervolgde de boerenleider. Het is mijn taak om u aan te toonen, dat de wereldbeschouwing, waaruit het bolsje wisme voortkomt, precies dezelfde wereldbe schouwing is, die ons hoerendom in Neder land geknecht, bedrogen, belogen, en besto len heeft, onder het mom van Crisiscen trales en landbouwsteun. Die machten, die in ons land hebben sa- mengeheuld met het bolsjewisme en het marxisme, met het kapitalisme en het we- reldjodendom, waren internationaal. Onzen bodem wisten zij te brengen onder macht van het grootkapitaal, zoodat vreem den, die buiten den landbouw stonden, heer en meester waren over onzen heiligen boe ren grond. Vandaar ook, dat men in ons land de boe ren achteruit zette, omdat men wist, dat een zelfbewust hoerendom een muur was, waar- ;op al hun uitheemsch gedoe nooit vat zou krijgen. Spreker gaf een geschiedkundig overzicht over de knechting van ons hoerendom. Voor god Mammon lag ons volk gebogen en aan dien God werd ons hoerendom hoo- rig gemaakt. Zoo was het in het landbouw- leven en zoo was het ook in het staats leven. De gebeurtenissen der laatste jaren heb ben gelered, dat de werkelijke volkseen heid nooit gestorven was en dat die een heid zich steeds op het juiste oogenblik laat gelden. Was het geen hoon. dat men twee jaar geleden nog durfde zeggen: „De commissie- noteering van boter is 40 cent en de „steun" is ook 40 cent?" Tot steuntrekking werden de boeren bestempeld. Dat was geen Christelijke landbouwpoli- 285. BjJ Nipper"s moeder. 1. 2. 3. 4. „Wil je zo goed zijn om je Moeder even voor te roepen, we moeten haar voor een heel belangrijke zaak spre ken." „Goeden avond, Mevrouw Nipper, we zijn door Uw zoon gestuurd. Laat U zich in Uw werk niet door ons storen, hoor!" „Ziet U, we zijn op het ogenblik In oorlog n.et Schor pioen. Uw moederhart zal natuurlijk van trots vervuld zjjn, wanneer we U vertel len, dat Nipper in zijn eentje Gorilla de oaas was. Nu willen Pelle en hij graag vannacht b(j de meteoor steen de wacht houden!" „Heel goed, kinderen, willen jullie dan misschien voor hem een paar warme dekens en een mandje eten van me meenemen?" „Zo'n moeder moesten wij ook hebben, Fatty!" 286. Stroomafwaarts. „Nou, ik geloof, dat we het ons wel een beetje gemak kelijk kunnen maken!" 2. „Ja, ja, Nipper, je hebt een flinke prestatie geleverd door die Gorilla zo af te drogen, dat een paar pas gevangen forellen wel zul len smaken!" tiek, maar dat was zuiver bolsjewisme, om dat men de rechtvaardige prijzen van het Werk onzer handen bepaalde door een jo- denuitverkoopprijs van de wereldmarkt. Daarmee dachten die .volksverraders" ons er onder te houden. Het was in die dagen, dat men den onzaliger! moed had onze big gen te vermalen tot varkensvoer, de zegeningen des hemels bij mil- lioenen kilogrammen te vernietigen, terwijl ons volk in de steden leed aan ondervoeding. Zoo werd de schepper gehoond onder de vlag van christelijke partijen-politiek. Laat zij, die nu schimpen op de lage boter- en vleeschrantsoenen, toch eens be denken, dat in die tijden van voedselver- nietiging en veeslachting het gemiddelde gebruik in Nederland niet hooger was. Waar waren de politieke partijen, die toen hun banvloek lieten dreunen tegen dit godloos gedoe? Spr. ging vervolgens na welke rechts orde tot gelding zal moeten komen. Ons oude Germaansche eigendomsrecht zal moe ten komen in plaats van het huidige laat- Romeinsche heerschersrecht. Zonder dezen grondslag is elke opbouw maak-werk. Geen compromis! Opdat men wete, wat men aan ons heeft verklaar ik duidelijk aldus de boerenleider dat wij tot onze eisch van „boereland in boe renhand" vooi^ geen enkel compro mis vatbaar zijn. Op grond van de wet der natuur en op grond van de scheppingsorde is het recht van den boer op zijn grond voor ons een hei lig beginsel. Hiervoor te strijden is ons hoogste doel en daarom doe i'k een beroep op alle bezitters van gron den, dat geldt evengoed voor ker ken en kloosters als voor groot grondbezitters- en voor naamlooze vennootschappen, om met dit be ginsel niet te spotten. Wij hebben zooveel vertrouwen in ons volk, dat wij weten, dat binnen 10 jaar tijds alle grond voor een rechtvaardigen prijs en op eerlijke wijze door de bezitters aan onze boeren zal worden teruggegeven. Een financieeringssysteem wordt voorbe reid. Hierna ging spr. nader in op het orga nisch beginsel van .boerenland in boeren hand". Spr. keerde zich hierna tegen hen, die hun hart verpand hebben aan god Mammon, die de wederopstanding van ons volk rem men, die hunkeren naar de vernietiging der Duitsche legers en die nu reeds in hun handen klappen, als zij in hun geest de dag der wrake zien komen, die zij meenen dat komen zal om allen, die hun leven hebben ingezet voor de wederopstanding van ons volk te vernietigen. Dat zijn de oranje-bolsjewisten, wanneer zij nog rekenen op voorname posten, is het volgende op hen van toepassing: Hun dagen zijn geteld. Zij Runnen nog kiezen tusschen twee mogelijkheden: ten eerste dat zij in den méést korten tijd vrij willig heengaan en ten tweede, dat zij in nog korter tijd onvrijwillig zullen worden ontslagen,'want wij dulden niet, dat er lan ger onrecht gedaan wordt aan den werken-- den volksgenoot. De stem uit Noord-Brabant. De gewestelijk voorzitter Brabant der Commissie Dr. Posthuma, de heer P. J. Jan sen, burgemeester van Hoeven en Stand- daarbuiten, vertolkte de stem uit Noord- Brabant. Boerenorde is katholicisme van den daad, aldus de heer Jansen. Hij zal Nederland gaan dragen in den vorm van den volks voedingsstand en het zal geschieden door de verwezenlijking van wenschen, geuit in pauselijke encyclieken, die tot heden onver vuld bleven. Gij zult uw arbeid erkend zien, zooals dat behoort op de eereplaats van ons menschelijk leven. Het God getrouwe Brabant moet door u ontwaken uit zijn tegenwoordige tehtargie, die zoozeer de overhand heeft genomen, dat het te duchten is, dat het wellicht te laat wakker zal worden om de plaats onder onze gewesten in te nemen die het toekomt. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Vrijdagavond heeft op den Utrechtschen straatweg te Arnhem een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder, die op den voorbagagedrager van zijn rijwiel een 18-jari- gen jonjjen meevoerde en een motortramwa gen van de gemeentetram, die beide in de richting Oosterbeek reden. Toen de wiel rijder de tram was gepasseerd, wilde hij naar rechts uitwijken, doch het rijwiel slipte over de tramrails en beide berijders kwamen voor de rijdende tram terecht. De 18-jarige H. F. J. M., loodgietersleerling, die voorop -den, bagagedrager had gezeten, geraakte onder de tram en werd in zorgwekkenden toestand opgenomen. Hij is naar het Gemeentezieken huis te Arnhem overgebracht, waar hij Za terdagmorgen aan de bekomen verwondingen is overleden. De andere jongen lieplichte ontvellingen op. DINSDAG 5 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziel.. 11.00 Declama !e. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.25 Kwartier van den arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en pianosóli. 1.30 Sprankelende middagklanken. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Cello met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 4.00 Cursus „Als een schoon boek". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Curt Hohenbergen en zijn orkest. 6.00 Cyclus „Onze eigen taal". 6.15 Cabaretprogramma. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Orgelconcert. 7.45 Voor den boer. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiege1 van den dag. 8.30 Radiotooneel. 9.30 Voor de vrouw. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Uitzending in de Engelsche taal: Economie News from Holland". Hierna: Slu'ting. Hilversum II. 301.5 m, 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Grkmofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. s 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.00 Trio Jonny Ombach en gramofoonmuz. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Orkest Malando. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. v 1.00 De Gooilanders en gramofoonmuziek. 2.00 Groningsche Orkestvereeniging en solist (opn.). 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Godsdienstige muziek uit Haiti", cause rie en gramofoonmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beur» berichten. 5.30 De Mandolinisten. 6.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.15 Causerie „Milliarden onsmakelijke vlie gen". 6.30 Klaas van Beeck en zjjn orkest. 6.45 Reportage. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Omroeporkest en soliste. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.S0 Voor de vrouw. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Avonawijding (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.0510.20 Politiek weekpraatje. Ernstige muziek. De organist, Adriaan C. Schuurman geeft op het orgel van de groote kerk te Lochem van 19.1519.45 uur Hilv. I een recital met werken van Bach, Reger, en een orgelwerk van hemzelf. Voor den Boer. De heer C. F. Roozenschoon geeft van 19.4520.00 uur Hilv. I de bekende rubriek „Eerst raet, dan baet", noodzakelijke be richten en wenken voor land- en tuin bouwer. Reportages. Van 18.4519.00 Hilv. II behandelt een re portage het onderwerp „Wat'een tuin be- teekent voor den mensch". Hierin wordt gewezen op de beteekenis van de tuincul- tuur voor ons land. Hoorspelen. Van 12.2512.45 uur Hilv. I geeft de sociaal-economische afdeeling van het een verhandeling over loonpolitiek. Feuilletor door E. Philips Oppenheim 36. Zij lachte. Dat doe je niet, Adolf, be spotte zij hem. Je weet heel goed, dat ik je bloed in vuur en vlam zet dat ik je tot daden inspireer. Kom, laten wij nu ernstiger praten, stel de Sues gemelijk voor. Er valt wel iets anders te doen. Berthold meende dat Tositi ergens in Marseille een schriftelijke bekente nis achtergelaten heeft. En niet alleen een persoonlijke bekentenis, maar een, waarin al zijn medeplichtigen genoemd worden. Dan moet het in verband staan met een schip, merkte Tanya op Hij zwierf altijd langs de havens. Je hebt gelijk, gaf Sues toe. Er is een schip mee gemoeid. Berthold was tot zoover gekomen, toen de politie hem, zooals je weet, inrekende. Ik zal niet beweren dat Berthold het schavot niet verdiend had, maar zij gaven hem geen kans. Hij werd binnen weinige uren terechtgesteld voor een misdrijf, dat zij hem nooit hebben kunnen bewijzen. Zij wenschten hem uit den weg geruimd, evenals zij het Tositi wenschten, en zooals zjj het jou en mjj zullen wenschen, indien wij de waarheid ont dekken. Op die manier zullen zij mij niet kwijt raken, zei Tanya verachtelijk. Ik ben drie maal uit de gevangenis ontsnapt. Géén deuren zullen voor mij gesloten blijven, zoolang man nen gevangenbewaarders zijn. Sues huiverde. In zijn hart was hij over tuigd dat zij de waarheid sprak. Luister verder, zei hij. Berthold wist den naam te weten te komen van het schip, aan boord waarvan dit geheim verborgen is. Het heet de „Paradijsvogel". Tositi had het laten bouwen voor zich en de een of andere vrouw. Nu is alles mij duidelijk, zei Tanya en kwam overeind. In het hoofdkwartier zijn jullie niet allemaal dwaashoofden. Julie hebt iets ontdekt. Indien de bekentenis van Tositi al bestaat, bevindt die zich op een jacht, dat geen tien kilometer hier vandaan ligt. En wie is de eigenaar vroeg Sues. Een jonge Amerikaan Hamer Wild- burn, antwoordde zij. Hij lijkt te flink om een domoor te zijn, maar ik heb hem geschre ven en gevraagd mij een bezoek te komen brengen, voor of na de voorstelling. Daaraan zal hjj gehoor geven. Je bent tenminste nog even verleidelijk als vroeger, kleine duivèlin. En meer bereke nend. Ik voor mij, vind je maar zoozoo, O, lala! lachte zjj. Een paar oogen- blikken geleden zat je nog te rillen. Indien ik dien mantel niet aan had... Nu, wat dan? O, niets. Ik ken de voorteekenen, wan neer een man zich haast niet meer kan in houden. Heb je een systeem om daar te werk te gaan? vroeg hij. Als die jonge man mjj bezoekt, is die bekentenis mij, zei zij. Als hij niet komt, breng ik in den nacht een bezoek aan zijn schip. Geeft hij mij de papieren niet wat het ook zijn dan steek ik hem dood, zooals ik Chicotin doodstak. Laat dat gerust aan mij over. En als je gearresteerd wordt? Dan zal ik zeggen dat ik uit zelfverdedi ging handelde, antwoordde zij koeltjes. Ik zal voor een jury terechtstaan. Als alles voor bij is, zal ik waarschijnlijk met dert rechter dineeren en onder bloemen bedolven worden. En indien je slaagt? Dan zul je mij hier vinden, hetzij in het Provengal, of anders in het danshuis hier naast. Voel je je sterk genoeg, Adolf Sues? Dat weet ik nog zoo niet. Succes zou veel gevaarlijker kunnen zjjn 'dan mislukking. Indien je Chauvanne of een, van de andere minister kunt compromitteeren Edouard Mermillon zou nog de beste zjjn de trein staat nog klaar. De vuren kunnen in een oogenblik aangemaakt worden, antwoord de hij. Maar het geld - het geld? vroeg zij. Om zulk aen gekke vraag te doen, daar moet je vrouw voor zjjn, hoonde hij. Een volksmenigte van honderdduizend zal in Parijs losbreken en tienduizend wijze mannen zullen haar in de hand houden. Wij kunnen de Kamer minstens drie stel ministers presenteeren, die Frankrijk volgens de schoonste Sovjet-begin seis regeeren zullen. Iedere man is voor zijn post aangewezen. De menigte zal tot zekere hoogte haar lusten mogen botvieren, miar zal niet weten waar zij den grooten buit moet zoeken. Wij nemen de banken voor onze reke ning. Ik ben benieuwd, wie mij voor zijn reke ning zal nemen, zei Tanya. De wijste man is hij, zei Sues, opstaand, die je met rust laat. Zij lachte en wierp hem haar muiltje achter na. Blootsvoets, en terwijl zij den mantel van haar schouders liet glijden, joeg zij hem de kamer uit en na in een stoel te zijn gaan zitten, luidde zij driftig met een handschel Mijn bad, riep zij tegen de vrouw, die merkwaardig vlug verscheen. Mijn halve flesch champagne, mijn biscuits, mijn siga retten. Over een uur moet ik dansen, en dan... Zij strekte eensklaps haar armen uit, ver hief zich op haar teenen, en danste. In het begin langzaam en rhythmisch. Zij sloop als een kat, sprong als een tijgerin. Toen scheen zjj volkomen stil te staan. Alleen haar lichaam bewoog. Haar oogen schenen de zol dering te doorboren. Daarna werd zjj stjjf. Haar handen vielen langs haar zijden. Haar oogen werden glazig. Met de vingers van haar eene hand betastte zij haar keel. Zjj werd door den dood bezeten... Zij snakte een weinig naar adem. Dat begrijp jij niet, oudje. De oude vrouw mummelde iets. Tanya nam een sprong naar de tafel, greep een biscuit, en zette er haar sterke tanden in. Trek de champagne open, grootje, beval zij. HOOFDSTUK XX. Dien avond oogstte Tanya haar grootste succes en maakte furore. Mannen, en ook vrouwen, rekten hun halzen uit om een glimp op te vangen van de grootste paskwil van een zwarte lichaambedekking, blanke lede maten, vuurroode lippen en bliksemende oogen, die lonkten en lokten. Een bejaard boulevardier kon het niet langer aanzien en ging heen, zjjn voorhoofd afwisschend. Maar er waren anderen nuchtere crittci die in de bewegingen van Tanya eenige on gedurigheid meenden op te merken. Haar oogen zochten overal naar iets, dat zjj niet ontdekken konden. In haar kleedkamer terug gekeerd, wierp zij haar kleeding uit en vloekte als een waanzinnige. Adolf Sues, de eenige die bjj haar was, rookte een sigaar en lachte haar in stilte uit. Je kans is verkeken, kleintje, wat?" zei hij. En ons souper, nu?" Haar oogen schoten bliksems. Jjj bent een vetgemest varken!, schold zij. je denkt meer aan je maag dan aan je land! En jij, liefje, denkt meer aan je ge kwetste IJdelheid, dan aan je mislukte poging. LeUfxena^! TrieP ziJ- - En je noemt je zelf een député. Jij heet veertigduizend vurige communisten te vertegenwoordigen. Je verte genwoordigt niets dan je vraatzucht. Jij zou liever zelf bij mij blijven slapen, nietwaar, liet i.i vo gen, terwjjl zij zoo goed als naakt voor bleef? dan dat kil dien Amerikaan Sues werd wederom door een rilling bevan gen, maar hij lachte haar uit. Ik houd meer van een blondje, zei hjj. ik ken jouw streken te goed, Tanya. Je zoudt mijn ziel nooit uit mjjn lichaam kun nen halen, en dezen man, dien jjj begeert zul je nooit bezitten. T Een gT00t compliment, mijn waarde. Hjj is bang. Schel eens driémaal voor mjj. Mijn kleedster Aimée moet hier komen. Kan ik je daarbij niet helpen? vroeg hii niet een leelijken grijns. Zij plaatste zich voor hem in al haar naakt heid, en kruiste haar armen, met een tarten de uitdrukklno- on baar gezicht. 4 "ordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6