V ernietigingsslag Bodemproductieplan DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER in de Oekraïne duurt voort Frankrijk - Verduisteren 21.23 uur KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOE N SD AG Ook bij Smolensk vernietiging van de ingesloten resten van het Sovjet-leger Ontslag majoor Breooesc fl staat geen steun punten meer af Geen massale arrestaties het Fransche leger Totale oppervlakte bouw land niet minder dan in 1941 Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.09 uur Ferme jongens stoere knapen VRIJWILU^IEGIOEH AND HELDERSCHE COURANT 6 AUGUSTUS 1941 Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. Uitgaveder Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 9302 Berlijn. 5 Aug. (D.N.B.) In de Oe- kraine duurt de vernietiging van ingeslo ten bolsjewistische troepen voort. Bij het stelselmatige verkleinen van den ring der omsingelde Sowjettroepen zijn tot dusverre volgens een voorloopig overzicht ongeveer 6000 gevangenen binnengebracht. Verder werd groote buit aan wapens en voertuigen gemaakt. Vijftig stukken ge schut en 368 transportauto's werden tot dusverre geteld. Het aantal dooden is be langrijk hooger dan het .aantal gevange nen. Voor de stellingen van een enkele Duitsche divisie werden aleen al bij het oprukken 1450 gesneuvelde Sowjets waar onder tal van officieren en politieke com missarissen gevonden. Duitsche troepen hebben op 4 Augustus in het omsingelingsgebied van Smolensk de vernietiging van de ingesloten resten der Sowjets voortgezet. Tot het laatst toe probeerden die bolsjewisten, deels onder ge bruik van pantserwagens, wanhopige uit- valepogingen te ondernemen, die alle wer- dien afgeslagen en mislukten door het vuur van de Duitsche troepen. Bij deze doeltreffende tegenaanvallen heeft zich vooral een bataljon tirailleurs op motorrijwielen onderscheiden, dat uit eigen kracht het hoofd bood aan de hevige po gingen der Sowjets. Het bataljon vernie tigde geheel alleen twintig pantserwagens der Sowjets en maakte veertig stukken ge schut buit. alsmede honderden voertuigen. Op 3 Augustus ontdekten Duitsche Mes- serschmittjagers ten Noorden van het- Pei- pusmeer, in de nabijheid van een overlaad- station. drie rijdende goederentreinen, zwaar geladen met Sowjettroepen, stukken ge schut en ander oorlogsmateriaal. De Duit sche jagers stortten zich onmiddellijk op de locomotief van den eersten trein en open dien een heftig vuur. De trein ontspoorde en versperde daardoor het enkele spoor. De beide andiere treinen, die niet meer op tijd konden remmen, reden op den eersten trein, waardoor de verwarring toenam. Steeds weer vuurden de vliegtuigen op de naar alle zijden vluchtende bolsjewisten. Op 4 Augustus werd dit gebied door af- deelingen van het Duitsche leger bezet. Toen kon men constateeren. dat in de drie goederentreinen de geheele uitrusting van een geheele Sowjet-brigade vernietigd was. Kazematten ten Zuiden van Kie- Jev genomen. B e r 1 ij n, 5 Augustus (D.N.B.) Gisteren zijn Duitsche troepen binnenge drongen in verterkte veldstellingen der Sowjets ten Zuiden van Kiejev. Na hevigen strijd werden 43 Sowjetkazematten genomen. De bolsjewistische bezetting werd overwel digd. Bij deze moedige operatie zijn duizen den gevangenen gemaakt. Veel oorlogsmate riaal werd buitgemaakt. De Sowjetverliezen zijn zeer groot. Het aantal gevallen bolsjewis ten bedraagt het dubbele van dat der ge vangenen. In den centralen sector van het oostelijke front zijn Duitsche formaties op een Sowjet- divisie gestooten, die grootendels uit on langs opgeroepen .onopgeleide manschappen bestond. De meeste bolsjewisten wisten niets af van het hanteeren van mechanische wa pens. Uit mededeelingen der gevangenen bleek, dat velen van deze Sowjetsoldaten ge bruikt werden aan stukken geschut en ma chinegeweren, zonder te voren een dergelijk wapen gezien te hebben. De onder dwang van de commissarissen zich verdedigende Sowjetstrijdkrachten, werden in gevechten van man tegen man, volkomen in de pan gehakt. Op 4 Augustus heeft een Duitsche afdee- ling in den noordelijken sector in den strijd öm een kleine plaats 92 bolsjewisten gevan gen genomen. De gevangenen behooren tot 18 verschillende legeronderdeelen. Van wel ingelichte Duitsche zijde constateert men, dat uit deze sterke vermenging de toene mende ontbinding ook aan het noordelijke front blijkt. Een Duitsche stoottroep pioniers heeft, naar aan het D.N.B. gemeld wordt, in den nacht van 4 op 5 Augustus een grooten bol- sjewistischen spoorwegtransporttrein, die a. het Zuiden van het oostelijke front een deel der verslagen Sowjetresten alsmede wapens en oorlogstuig terug wilde brengen, tot ont- *s-Gravénhage, 5 Aug. Het rijkscommis sariaat maakt bekend. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening no. 108—40 (vierde ver ordening over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den majoor J. N. Breunese eervol ontslag verleend uit zijn functie van commandant van den Nederlandschen op- bouwdienst en op pensioen gesteld. sporing gebracht. Locomotieven en rijtuigen rolden van de hellingen, sloegen eenige ma len om en bleven brandend liggen. In wilde paniek trachtten de begeleidende Sowjetmanschappen in de nabijzijnde bos- schen te vluchten. Duitsche soldaten die daar in stelling waren gegaan .openden echter het vuur op de naderbij rennende bolsjewis ten, overmeesterden ze of namen ze gevan- Cholm en B]elaja Tsjerkof veroverd. gen. BERLIJN, 5 Aug. (D.N.B.) - De stad Cholm aan de Lowat en Bjelsja Tsjerkof zijn in Duitsche handen, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt. Als Moskou nog steeds geweert, dat de bolsjewiki deze plaatsen in bezit hebben, dan kan Berlijn daar in slechts 't bewijs zien, dat de opper ste militaire leiding der Bolsjewieken alle overzcht over de gebeurtenissen aan het front heeft verloren. m U.P. meldt uit Vlchy aan zijn bladen, dat een woordvoerder van de Fransche regeering in antwoord op hetgeen de Amerikaansche on derstaatssecretaris Sumner Welles zeide, heeft verklaard, dat de Fran sche regeering niet van plan Is steunpunten, zooals Japan die in Indo-China gekregen heeft, ln een ander deel van het Fransche kolo niale rijk af te staan. Zooals men weet had Sumner Welles verklaard, dat hij twijfelde aan het vaste besluit van Frankrijk om onder alle om standigheden zijn koloniën te verdedigen. Het door Sumner Welles ingenomen stand punt ten aanzien van het Fransch-Japan- sche verdrag tot gemeenschappelijke verde diging van Fransch Indochina, noemde men heden, naar A.N.P. meldt, in politieke krin gen der Duitsche rijkshoofdstad een der gebruikelijke verklaringen van politici der V. S., die, zooals steeds, bijna overloopen van onwetendheid wat de Europeesche situ atie betreft, vol negatie zijn voor de ver houdingen in het Europeesche gebied en ge dragen worden door de vijandschap tegen de ontwikkeling van een nieuwe orde in Europa, waarvan de politiek der V. S. steeds meer blijk geeft. Het antwoord op deze deels onbeschaamde, deels domme en deels dreigende verklaringen moet, zoo ver klaarde men heden in de Wilhelmstrasse, niet Duitschland doch Frankrijk zelf geven. Het Parijsche blad „De Matin" schrijft, dat Frankrijks houding tegenover derde mogendheden den Vereenigden Staten in het geheel niet aangaat. Frankrijk bekom mert zich ook niet om de politiek der Ver- Staten, b.v. tegenover Mexico of China. De „Oeuvre" noemt de verklaringen van Welles leugens. De Vereenigde Staten wil len niet, dat Frankrijk zijn koloniale rijk met alle middelen verdedigt. Volgens de „Paris Soir" is de manoeuvre van Welles duidelijk: Engeland wenscht nieuwe, ongevaarlijke rooftochten te onder nemen en Welles kondigt aan, dat de Ver. Staten daaraan willen deelnemen. Het Fransche koloniale rijk wordt bedreigd, maar uitsluitend door de Angelsiaksische mogendheden, en tegen die mogendheden moet het verdedigd worden. Slechts op deze wijze zal de wapenstilstand met Duitsch land gerespecteerd worden. Geen massale arrestaties bif Fransche weermacht De Bri- non te Parijs nit Vichy terug gekeerd. Parijs, 5 Aug. (D.N.B.) De algemeen gevolmachtigde van de Fransche regeering in het bezette gebied van Frankrijk, am bassadeur De Brinon. heeft na zijn terug keer uit Vichv aan de pers verklaard, dat hij met maarschalk Pétain en admiraal Darlan problemen heeft besproken, die Frankrijk in het algemeen betreffen en ook die in het bijzonder de bezette zone aan gaan. Ook met generaal Huntziger heeft hij onderhandeld. De Brinop keerde zich ver volgens tegen de geruchten, die verspreid zijn van De-Gaullistische en Sow jet-zijde. Vooral ontkende hij de waarheid van het Sowjet-radiohericht, dat massale arrestaties zijn verricht bij de Fransche weermacht. In werkelijkheid was het aantal arrestaties be perkt tot drie officieren. Weygand direct onder Darlan. Vichv. 5 Aug. (D.N.B.) De algemeen gedelegeerde der Fransche regeering in Noord-Afrika. generaal Weygand is door een decreet, dat heden in de staatscourant is gepubliceerd, onmiddellijk onder den plaatsvorvangenden minister-president ad miraal Darlan gesteld. In alle vraagstukken, die betrekking heb ben op principieele beslissingen en on de algemeene politiek, deelt de plaatsvervan gende minister-president de aanwijzingen der regeering direct aan den algemeen ge delegeerde in Afrika mede. De artillerie heelt haar voorbereidend intensief werk gedaan en nu komt het bij aanval op de stellingen der bolsjewisten ..n op de doortastendheid van da infanterie der Duitsche legerafdeelingen (Atlantic-Holiand; Teelt van blauwmaanzaad ver boden. De voorschriften, welke wederom van overheidswege voor oogst 1942 voor de bo demproductie worden gegeven, zijn de vol gende: le. De totale oppervlakte bouwland in Ne derland moet onder de huidige omstandig heden niet verminderen. Daarom zal het verboden zijn in 1942 grond, welke in 1941 als bouwland in gebruik was, te gebruiken als grasland, behalve wanneer een even groot oppervlak grasland wordt gescheurd. 2e. De gewassen, welke op bouwland ver bouwd kunnen worden zijn te onderscheiden in 2 groepen, nl.: a. gewassen, waarvan de teelt ongeperkt wordt toegestaan, b. gewassen, waarvan de teelt aan beper- pingen onderhevig is. De teelt van andere gewassen is verboden. a). gewassen, waarvan de teelt onbeperki is toegestaan zijn: tarwe, rogge, gerst, boek weit, korrelmais (zaadmais), koolzaad, erw ten, boonen, vlas, kanariezaad, aardappelen (zoowel consumptie- als fabrieksaardappe len), suikerbieten, cichorei en hennep. Een gedeelte van deze gewassen behoort tot die, waaraan onze volksvoeding op de eerste plaats behoefte heeft, n.1. tarwe, rogge, gerst, aardappelen en koolzaad. Uitbreiding van deze gewassen is dringend noodig. b) De gewassen, welke aan beperking on derhevig zijn, zijn: Haver. Hiervan zal de totale oppervlakte voor elk bedrijf niet grooter mogen zijn dan 15% van de totale oppervlakte, welke in 1942 als bouwland wordt gebruikt. Hierbij is dus ook begrepen het voor oogst 1942 gescheurde grasland. Bruine en gele mosterd. Van deze gewas sen zal een bepaalde oppervlakte worden toegestaan, noodig voor binnenlandsch ge bruik. Bruine mosterd zal echter alleen op contract mogen worden geteeld, terwijl ge le mosterd slechts kan worden toegestaan als noodgewas. Voor de teelt van gele, zoowel als bruine mosterd is een teeltvergunning noodig. Het heeft geen zin reeds vroegtijdig een teelt vergunning voor gele mosterd aan te vra gen, daar deze teelt toegestaan zal worden, wanneer, door het mislukken van een ge was, gele mosterd het eenige gewas is, dat nog kans van slagen heeft Karwii. De teelt van karwijzaad is behou dens enkele kleine toewijzingen ten behoe ve van de zaai zaad voorziening slechts in beperkte mate, op speciale vergunning van de landbouw-crisisorganisatie in de provin cie Groningen toegestaan. Uien. De teelt van uien is toegestaan aan die bedrijven, welke in 1941 uien hebben verbouwd, en voor hoogstens die oppervlak te, waarvoor in 1941 een teeltvergunning is verleend. Ook voor deze teelt is een vergun ning noodig. Land- en tuinbouwzaden. Hieronder vallen de zaadteelt van suikerbieten, voederbieten, koolrapen, stoppelknollen, wortelen, cichorei, merg- en voederkool, spurrie, boterzaad, gras en klavers, lupinen, wikken, serradella, en verder hier niet genoemde groenvoederge- wassen .alsmede tuinbouwzaden. De teelt hiervan is slechts toegestaan op een door de Landbouw-Crisis-Organisatie uit te reiken teeltvergunning. De teelt voor eigen rekening en risico door landbouwers van suikerbieten, voeder bieten, koolrapen, stoppelknollen, gele en witte wortelen, Westerwoldsch raaigras en b 'erzaad voor zaadwinning is verboden. De ze gewassen mogen slechts verbouwd worden op contract. De teelt vergunning wordt dan aangevraagd door d'n kweeker-handelaar, met wien een contract is afgesloten. Dm naderhand onaangenaamheden te voorkomen, wordt den landbou wers aangeraden, vooraleer contrac ten af te sluiten, te informeeren, of de kweeker-handelaar in het bezit is van een toewijzing van de Neder- landsche Akkerbouwcentrale voor de teelt van de betreffende gewassen. Over de andere hier niet genoemde land- bouwzaden volgen nog nadere mèdedeelin- gen. Het zal echter eiken landbouwers toe gestaan zijn in totar. ten hoogste 5 are te bestemmen voor de teelt van landbouwzaden voor eigen gebruik, zonder dat hiervoor een teeltvergunning aangevraagd behoeft te wor den. Knol-, wortel- en qroenvoedergewassen. De gezamenlijke oppervlakte voederbieten, kool rapen. landbouwwortelen, groen te oogsten mais, mergkool, klaver, lucerne. kunstwei- de en eventueel andere groen te oogsten ge wassen is per bedrijf beperkt tot de opper vlakte, welke in 1941 met die gewassen be- teeld was. De landbouwer is echter vrij wij zigingen aan te brengen in de gewassen on derling. Wanneer hij i 1941 verbouwd heeft b.v. 1/2 ha. haver, 1/4 ha. voederbieten en Het antieke Twentsche .los hoes" vormt een der merkwaardigheden van het Openluchtmuseum op den Waterberg te Arnhem. Dit .los hóes werd in de zeventiende eeuw gebouwd (Pax-Holland-De Haan m) 1/4 ha. koolrapen, in totaal dus 1 ha., kan hij desgewenscht dit jaar geheel andere ge wassen verbouwen, b.v. 1/2 ha. kunstweide, 1/4 ha. wortelen, 1/4 ha. groene mais. c. Tot de verboden gewassen behooren o.a.r spelt, evene en blauwmaanzaad. 3e. Het afmaaien van onrijp graan met uitzondering van groene mais is verboden. 4e. Wanneer de bedrijfsomstandigheden dit beslist noodzakelijk maken, kan de land- bouw-crisis-organisatie op advies van den productiecommissaris ontheffing verleenen van de bovengenoemde bepalingen. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat slechts in uitzonderingsgevallen b.v. wanneer door het mislukken van een gewas, of door zeer bijzondere bedrijfsomstandigheden door voering van de bovengenoemde bepalingen onmogelijk is uitzonderingen zullen wor den toegestaan. Voor elke, in afwijking met de algemeene voorschriften, toegestane teelt wordt door de landbouw-crisis-organisatie een speciale" vergunning uitgereikt. Aanvragen voor deze vergunningen moe ten bij de gewestelijke landbouw-crisis-or ganisatie tijdig worden irigediend, teneinde deze organisatie in de gelegenheid te stel len alle aanvragen te behandelen, voordat de zaaitijd is aangebroken. Afwijkingen van de gegeven bepalingen ten aanzien van de zomergewassen moeten vóór 1 Februari 1942 worden aangevraagd. Betreft het echter af wijkingen wegens mislukking van een ge was, dan kunnen deze aanvragen ook nog na dién datum worden ingediend, doch in elk geval zoo spoedig mogelijk. De beginwoorden van een oud Hollandsch lied. Een lied waarin gezongen wordt van de beste eigen schappen van ons volk, dat door de eeuwen heen bewezen heeft, ferm en stoer te zijn. Ferme jongens, stoere knapen: die hebben het onze beroemde veldheeren en admiraals mogelijk gemaakt ons land te verdedigen, onze bezittingen uit te breiden. Zij zijn het ook, die nu weer gehoor ge ven aan den roepstem om ten strij de te trekken tegen het bolsjewisti sche gevaar, dat Europa bedreigt. Ferme jongens, stoere knapen. Ons land telt deze bij duizenden. Dit is de laatste weken gebleken, want vele duizenden voegden zich bij de legerscharen, die den strijd reeds hebben aangebonden tegen de bols jewistische horden. Ferme jongens, stoere knapen, meldden zich voor het legioen, ver trokken reeds naar het Oosten en rekenen er op, dat ook u zult vol gen om met hen te bewijzen, dat ferme en stoere Nederlanders, van cessen klaar, weten wat hun plicht is en zich dus melden bij het: Koninginnegracht 22, Den Haag.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1