Staatsschuld Sovjet-ambassades in Parijs en Berlijn doorzocht Stand onzer De eerste N.S.B.-nofaris Zweedsche Roode Kruis actief Braziliaansch protectoraat over de Azoren? Duitsch-Mexicaansche notawisseling Engeland en de Sovjet-Unie faemmen Geen grijze haren meer Amsterdamsche effcctcnbturs Smoleosk in Duitsche handen Italiaansch weermachtbericbt Britsche aanval bij Tobroek Uit het jaarverslag omtrent den stand van de Nederlandsche Staatsschuld aan het einde van het achter ons liggende jaar'blijkt. dat d« totale Nederlandsche Staatsschuld in den loop van 1940'is gestegen van f4.218.553.181 tot f 5.329.574.932 of een toeneming van f 1.111.021.751. De totale geconsolideerde schuld vermeerderde van f 3.140.000.200 tot 7 3.587.526.650 of een vermeerdering van f447.526.450, terwijl de vlottende schuld aan groeide van f 1.078.552.981 tot f 1.742.048.282 of aan aanwas van f 663.495.301. Van de vermeerdering van de totale rijks schuld kwam dus ca. 60 voor rekening van ds vlottende schuld en 40 voor rekening van de geconsolideerde schuld. Bij de be oordeeling van het bedrag der staatsschuld dient in aanmerking te worden genomen, dat daarin zijn begrepen de bedragen die voor Indië geleend zijn. Het aandeel van Neder- landsch-Indië in de Nederlandsche staats schuld beliep op 31 December '40 f 117.191.284 tegen f 121.407.075 op ultimo 1939. Ten aanzien van de vermeerdering van de geconsolideerde schuld ad f 447.526.450 dient te worden overwogen, dat dit voornamelijk een uitvloeisel was van de uitgifte van twee leeningen in 1940, elk groot f 300.000.000. ren tende 4 De zoogenaamde staatsleeningen met belastingfaciliteit en zonder faciliteit, waarvan, door in betaling geven van stuk ken uit de eerste leening bij de storting op de tweede leening en door het in betaling ont vangen voor vermogens en verdedigingsbe lasting aan het einde van 1940 nog ontstond voor een totaal bedrag van f522.346.000. Daar tegenover werd op de vóór 1JJ10 bestaande staatsleeningen in totaal voor een som van f 74.819.550 afgelost, zoodat tenslotte de ge consolideerde schuld met het hierboven reeds genoemde bedrag van f 447.526.450 vermeer derde. Van de vlottende schuld in totaal groot f472.048.282 kwam f 171.017.000 voor rekening van de schatkistbiljetten en f 1.134.000.000 voor rekening van de schatkistpromessen. Het bedrag aan in omloop zijnde schatkist biljetten vermeerderde in den loop van 1940 met f71.803.000 en het bedrag der in omloop zijnde schatkistpromessen met f731.200.000. De stijging van de vlottende schuld was dan ook voornamelijk toe te schrijven aan de uit gifte van schatkistpromessen. In het jaar 1940 was over de kapitalen van He uitstaande staatsleeningen aan renten in totaal verschuldigd voor een bedrag van f 104.758.415. Met de benoeming van Mr. A. C. M. J. Bo mers, candidaat-notaris te Voorburg (Z.H.), tot notaris aldaar, heeft de eerste nationaal- socialistische notaris zijn intrede gedaan. Mr. A. C. M. J. Bomers werd op 9 Februari -1905 te Groningen geboren. Na er zijn mid delbare opleiding te hebben genoten, studeer de hij er rechten, welke studie in 1927 met succes werd afgesloten. Hij legde zich ver volgens toe op de studie voor het notariaat en trad na beëindiging daarvan in de prak tijk, achtereenvolgens te Groningen, Zwolle, Amsterdam en Den Haag. Sinds Februari 1941 is hij bij den gemachtigde voor de prij zen chef van het bureau scholing. In 1933 werd hij lid van de N.S.B., trad van 1934 tot 1935 als spreker op, terwijl hij in dienzelfden tijd als leider van de^ fascisten- school fungeerde. In 1940 werd hij benoemd tot lid van den raad van discipline en was voorts korten tijd W.A.-man. Verder bekleed de hij nog verschillende andere functies in de beweging, zooals die van districtsvor- mingsleider van het. district Rijnland (Gou da), terwijl hij ook nog hoofdopsteller van het districtsblad „Paraat" is. WEER COLORADOKEVERS GEVONDEN. In een aardappelveld, gelegen tusschen We 11 en Wellerlooi in de gemeente Bergen (L.) zijn niet alleen enkele larven, maar ook volwassen exemplaren van den colora dokever gevonden. Men bemerkte, dat op enkele plaatsen stukjes uit de aardappel- bladeren waren gegeten, waarop men is gaan zoeken met het bovenvermelde ge volg. De noodige maatregelen tot het tegen gaan van verspreiding van het schadelijke insect zijn genomen, terwijl de gevonden kevers en larven door de politie in beslag zijn genomen. BRITSCHE AANVAL OP NOORSCH KUSTGEBIED AFGESLAGEN. Berlijn. 5 Aug. (D.N.B.) Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 4 op 5 Augstus, naar het D.N.B. ver neemt. getracht de Noorsche kust te nade ren. Goedgericht afweervuur dwong de Britten echter van koers te veranderen, voor zij het kustgebied hadden kunnen be reiken. Daarbij schoot Duitsche marine artillerie twee Britsche vliegtuigen neer. TIEN AMBULANCE-AUTO'S VOOR FINLAND. Plan tot uitwisseling van Duit sche en Engelsche invaliden. Stockholm, 5 Augustus (A.N.P.): Binnen enkele dagen zal het Zweedsche Hoode Kruis tien ambulance-auto's naar Finland sturen, welke door bemiddeling van het Finsche Roode' Kruis ter beschikking \an het Finsche leger gesteld zullen worden. Ditmaal zal het niet noodig zijn een groote volledige ambulance uit te rusten naar het voorbeeld van die, welke aan Finland is ge schonken tijdens den winteroorlog van 1939 tot 1940, want na afloop van dien oorlog heeft het Zweedsche Roode Kruis zijn gehee- le ambulance no. 1 overgedragen aan maar schalk Mannerheim, die haar op zijn beurt aan het Finsche leger heeft afgestaan. Wat betrext de hulpverlening aan de krijgs gevangenen, fcooals ontworpen door het Zweedsche Roode Kruis, o.a. de uitwisseling van oorlogsinvaliden tusschen Groot-Britan- nië en Duitschland, wacht 't Zweedsche Roo ke Kruis op het juiste oogenblik, altijd ge reed tot medewerking om het plan uit te voeren. Eenigen tijd geleden heeft het Zweed sche Roode Kruis reeds aan de betrokken regeeringen een plan voorgelegd, eenerzijds omvattende een verbinding per vliegtuig, teneinde post en geschenken tusschen de kampen van Britsche en Duitsche krijgsge vangenen uit te wisselen, anderzijds de uit wisseling van oorlogsinvaliden met een Zweedsch schip op de route Stettin een Schotsche haven. Om verschillende redenen heeft men echter moeten afzien van het plan om het transport over zee te doen, en schenkt men thans weer meer aandacht aan het plan voor +ransport per vliegtuig. Het Zweed sche Roode Kruis wacht dus slechts op de officieele instemming van de betrokken mo gendheden teneinde dit plan te verwezen lijken. AMERIKAANSCH SCHIP OP DEN JANGTSE AANGEHOUDEN. SJANGHAI, 5 Aug. (D.N.B.) De woord voerder der Japansche marine heeft mede gedeeld, dat de marine op den Jangtse een Amerikaansch tankschip heeft aangehouden en gedwóngen naar Sjanghai op te varen voor een onderzoek naar de lading. Het schip was verder de rivier opgevaren dan in de douaneverklaring stond aangegeven. Het onderzoek moet aan den dag brengen, waarom de opgegeven reisroute niet ge volgd is. KOUSENKOORTS VAN AMERIKAANSCHE VROUWEN. NEW YORK, 5 Aug. (D.N.B.) De ont zaglijke toeloop v. de Amerikaansche vrou wen op de kousenwinkels ten einde zich van het noodige te voorzien, nu de zijden kousen schaarsch worden, duurt onvermin derd voort. Een aantal winkels is reeds uitverkocht en in vele zaken worden niet meer dan drie paar kousen tegelijk ver kocht. Ook de grootste warenhuizen vree zen, dat de voorraden ondanks krasse dis tributie binnen een week zijn uitverkocht. Stap der V.S. bij de regeering te Rio de Janairo. New York, 5 Aug. (D.N.B.) De bij het staatsdepartement geaccrediteerde verte genwoordiger van het bureau te Washing ton van de international News Service heeft aan het New Yorksche blad „Times Herald" een sensationeel bericht gezonden, dat hij naar uitdrukkelijk in het licht wordt gesteld uit goede bron wil hebben ontvangen. Volgens dit bericht zou de regeering der Ver. Staten op grond van de herhaalde Por- tugeesche verklaringen, dat de Azoren Por- tugeesch bezit zijn en zouden blijven, het verzoek gericht hebben tot de Braziliaan- sche regeering om, gezien den dreigenden toestand op den Atlantischen Oceaan, een protectoraat op zich te nemen over de Azo ren. Hierdoor zou, aldus het genoemde be richt, dit belangrijke steunpunt beveiligd worden voer het westelijke halfrond. Het staat nog niet vast, aldus tenslotte het be richt van den international News Service, hoe de Braziliaansche regeering op deze de marche zal reageeren. Geen oogenblik wordt de vtyand op zijn terugtocht met rast gelaten. In stoere dag- marschen trekt de Dnitsche weermacht op, om de vluchtende Sovjet-troepen te achter volgen. (Atlantic-Holland). Over de zwarte lijsten der V.S B e r 1 ij n, 5 Aug. (D.N.B.) Tusschen den Mexicaanschen minister van buiten- landsche zaken en den Duitschen gezant in Mexico heeft een notawisseling plaats ge vonden ten aanzien van de kwestie der „zwarte lijsten." Over de nota van den Mexicaanschen mi nister aan den Duitschen gezant meldt de „Dienst aus Deutschland," dat men in de Wilhelmstrasse den toon van de nota niet in overeenstemming met het internationale gebruik acht en verklaart, dat ook de in houd van de nota de aangelegenheid fn kwestie geen recht doet wedervaren. De Duitsche gezant heeft zijn standpunt ten aanzien van de „zwarte lijsten" zakelijk uit eengezet met een beroep op het Mexicaan- sche recht en het volkenrecht en de aan dacht gevestigd op de ernstige schade, die de Duitsche handel in Mexico door de zwar te lijsten moet lijden. Hij heeft in zijn nota de Mexicaansche regeering ook voorstellen gedaan om benadeeling van den Duitsehen handel te voorkomen. Indien men den vertegenwoordiger der Duitsche regeering het recht betwist, zijn standpunt in deze aangelegenheid te bepa len, dan is dit, aldus zegt men in de Wil helmstrasse, onjuist, want het is het na tuurlijke recht en zelfs de plicht van gezan ten, dat zij op de bres staan voor de han delsbelangen van hun landen. De nota van den Mexicaanschen minis ter heeft, aldus vervolgt de „Dienst aus Deutschland", te meer verwondering ge wekt, omdat de Mexicaansche regeering vroeger meermalen iedere inmenging van vreemde mogendheden in de structuur van het Mexicaansche economische stelsel heeft afgewezen. Men begrijpt niet, waarom men zich in Mexico opwindt over den stap van den Duitschen gezant, die in overeenstem ming met het internationale gebruik is. Men acht het opvallend, dat Sumner Wel les, in wien men den ontwerper der gehee- le actie meent te herkennen, zich op dezelf de wijze uitlaat als de officieele Mecicaan- sche kringen. Stockholm, 5 Aug. (D.N.B.) Naar Reuter meldt, heeft de Britsche minister van blokkade. Dalton, in het Lagerhuis medegedeeld!, dat de Sovjet-regeering de Britsche regeering thans een lijst heeft doen toekomen van het oorlogsmateriaal, dat de Sovjet-Unie noodig heeft. De minis ter verklaarde, dat Engeland alles doet om de Sovjet-behoeften te bevredigen. OORLOGSSCHADE AAN DUITSCHE. KERKEN WORDT VERGOED. B e r 1 ij n, 5 Augustus (D.N.B.') Naar thans aan de katholieke bisschop pen is meegedeeld, hebben de betrokken Duit sche instanties zich bereid verklaard alle schade, als gevolg van Engelsche luchtaan vallen ontstaan aan kerken en kerkelijke ge bouwen, volledig te vergoeden. Tot dusver hebben ook de meeste gemeenten subsidies verstrekt voor het herstel van deze schade. De schade die alleen al artistiek waarde volle kerkramen en voorwerpen' van den eeredienst hebben geleden wordt volgens een overigens nog oppervlakkige raming gesteld op omstreks 200.000 mark. De taxatie van de schade aan gebouwen is nog niet voltooid. DE DEENSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Kopenhagen, 5 Aug. (ANP). De Deen- sche wereldrecordzwemster Ragnhild Hve- ger startte in haar geboorteplaats Helsingoer in de Deensche kampioenschappen. Zij haalde den titel op de 100 meter borstcrawl in 1 min. 7.8 sec. en won daarbij opnieuw van Kirsten Busch—Soerensen (1.08). Op de 200 meter schoolslag verdedigde Inge Soerensen zooals verwacht werd haar titel met succes. Zij maakte op dezen afstand den goeden tijd van 3 min. 3.7 sec. Bij de heeren deden zich' ook al geen ver rassingen voor. Paul Petersen bekend als de zwemmer, die herhaaldelijk voor Ragn hild Hveger als gangmaker fungeerde bij diverse recordpogingen, werd kampioen op de 400 meter borstcrawl in 5 min. 16.4 sec. Kampioen op de 100 meter rugslag werd Boerge Baeth in 1 min. 142 sec. Duitsche wetenschap ontdekt anti-grijs-haar<-vitamine. Berlijn, 5 Aug. (Van een VPB-medewer- ker.) De Duitsche wetenschap is er onlangs in geslaagd een nieuw vitamine te ontdek ken. Daar er tegenwoordig overal veel on derzoekingswerk op dit gebied verricht wordt, zou een dergelijk bericht op zich zelf niet bijzonder sensationeel zijn, wanneer de ontdekking van dit nieuwe vitamine nief hooge mate merkwaardig was. Daarbij komt nog, dat juist dit vitamini voor ieder mensch op latercn leeftijd van eenige beteekenis kan worden. De onderzoekingen evenwel verkee- ren nog niet in een stadium om hierop reeds nu een definitief antwoord te kunnen gev.m De geslaagde proeven op dieren doen slechts dit vermoeden rijzen. De ontdekking van het nieuwe vitamine is een gevolg van een andere Duitsche ont dekking, de ontdekking der medische wcr king van Sulfonilamine. De meest bekende verbinding dezer groep is wel het prontosil, dat door de I. G. Farben in den handel wordt gebracht. Prontosil heeft een buitengewoon en ongemeen snelle uitwerking tegen be paalde infecties met bacteriën, b.v. bij bloed vergiftiging en andere ziekte-verschijnselen, zoodat het van groote geneeskundige waar de is. Het spreekt van zelf, dat eerst na langdurige proeven en herhaalde onderzo» kingen het preparaat, dat thans onder den naam van prontosil in den handel wordt gebracht, is verkregen. Een nienw vitamine ontdekt. Het is bij deze onderzoekingen, dat dit nieuwe vitamine toevallig werd ontdekt. Prontosil oefent een schadelijke werking uit op verschillende bacteriën, waardoor de gun stige werking van dit preparaat ook ver klaard wordt. Het bleek echter, dat bij de verschillende proeven in de reageerbuizen het gekookte gist-extract een stof moest bevatten, welke de schadelijke uitwerking op de bacteriën door prontosil weer neutra liseerde. Toen men dezen anti-prontosilfac- tor nader onderzocht, bleek hij te behooron tot de in de organische scheikunde overi gens reeds lang bekende para-amino ben- zoïnezuren. Maar dat was niet genoeg. Toen men n l. op een andere plaats naar het vitamine be gon te zoeken, waardoor bacteriën beginnen te groeien, bleek dat het eveneens de para- amino-benzoïnezuren waren, welke in dit geval de groei-vitamine vormden. Hieruit volgde weer een ander feit, dat men bij proeven op muizen vastgesteld bad. Reeds in 1936 had een Duitsch onderzoeker ontdekt, dat zwarte dieren grijs werden, wanneer men aan hun voedsel een beetje hyfrochinon toevoegt. Toen men echter de dieren begon te voederen met het nieuwe groeivitamine. bleek dat 't ook de para-ami- no-benzoinezuren waren, welke het grijs worden van de muizenpels genazen. Men zou het nieuwe vitamine dus een anti-grijs-haar- vitamine kunnen noemen. Verdere onder zoekingen zullen moeten uitwijzen of deze ontdekking ook van nut kan zijn voor oude re menschen. THAILAND ERKENT MANDSJOEKWO. Bangkok. 5 Aug. (Domei) Het Thailandsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft officieel medegedeeld, dat Thailand Mandsjoekwo heeft erkend. SPLITSING IN ENGELSCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ? Berlijn, 5 Augustus (D.N.B.): Volgens berichten van den Britschen be richtendienst is het tot een splitsing in de Engelsche communistische partij gekomen. Harry Politt en de afgevaardigde Gallacher zouden dagelijks aanhangers verliezen. De radicale groepen der arbeiders, vooral in de havens, weigeren afstand te doen van haar oude stakingsleuzen en van haar eischen in verband met den oorlog in het oosten. Reeds sinds 16 Juli. B"erlijn, 5 Augustus (D.N.B,): Naar Associated Press uit New York meldt, klampen bepaalde Londensche kringen zich krampachtig vast aan de stroohalm, dat de Duitsche troepen aan het Oostelijk front de uitputting nabij zouden zijn. Ook zou de val Berlijn, 5 Aug. (DNB). Naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt, had de Rijksregeering reeds eenige dagen na het uitbreken van de vijandelijkheden tusschen Duitschland en de Sowjetunie kennis ervan gekregen, dat de Sowjetregecring onmiddel lijk na het vertrek van de Duitsche diploma tieke vertegenwoordiging tot een onderzoek in de Duitsche ambassade was overgegaan. Om die reden hebben de bevoegde Duitsche instanties een onderzoek ingesteld in de vroegere Sowjet-ambassade te Parijs en Berlijn. Het resultaat van het onderzoek in het gebouw van de vroegere Spwjet-ambas- sade te Parijs, dat het laatste als consulaat gebruikt werd, bevestigde opnieuw, dat de diplomatieke vertegenwoordigingen der Sow jetunie als buitenposten van de Komintern de centrales zijn van oorlogsophitsende en revolutionaire kuiperijen in de afzonderlijke landen. In den volkomen geisoleerden vleu gel van de ambassade bevonden zich de dienstvertrekken van de Gepeoe. De toegan gen tot deze ruime vertrekken waren door zware pantserdeuren beschermd, zoodat het openen van deze vertrekken met gebruik van technische speciale hulpmiddelen ver scheidene uren vereischte. Geluiddempende muren, zware electrische bediende pantser- deuren, gecamoufleerde •waarnemingsluiken en schietgaten naar de gangen en afzon derlijke kamers alsmede als kernstuk een oven. met een kuip om lijken stuk te snij den, vormden buiten tallooze inbrekers werktuigen, boormachines, zuurstofappara ten, gasmaskers, twintig handboeien en gist- ampullen van allerlei aard de inventaris. De naast uitgebreid radio-materiaal gevonden complete zendinstallaties met toebehooren en onderdeelen, waaronder koffertoestellen schakelaars, versterkers en honderden ra diobuizen en verschillende ontvangst- en film-toestellen bewijzen, dat de geheele di plomatieke en consulaire inrichting van de Sowjets in Parijs voor de doeleinden van den inlichtingendienst bestemd was. Voorts werden lonten en onderdeelen daarvan ma chinegeweren en machinepistolen, zes pi stolen en ruim 3500 patronen machinege weermunitie alsmede koffers en kisten met ontplofbare stoffen gevonden. In de werk vertrekken van den vroegeren militairen attaché der Sowjets in Frankrijk werden bovendien machinegeweren en pistolen, ont plofbare stoffen, sigaren met ontplofbaren inhoud, lonten, verscheidene kisten munitie en zelfs twee valschermen in beslag geno men. De in de folterkamers van de centrale der Gepeoe ingebouwde groote chemische ovens waren voor de verbranding van men schen ingericht. Het is daarom zeker,' dat niet alleen de destijds verdwenen leider van de Russischemigranten, generaal Miller daar vermoord en zijn lijk verbrand is doch' dat ook generaal Koetjepoff en andere'voor aanstaande personen van de witte emigran ten en van de Sowjet-oppositie in Frankrijk langs dezen weg vermoord en uit den wee geruimd zijn. Beperkte affaire. Goed prijs, houdende locale markt Scheep, vaartaandeelen vast Neder- landsche beleggingen kalm. OBLIGATIES ST AATSLEENIN GEN. V.K. L.K. Nederland 1941 I 4 99%-99% 99 11/16-99% Nederland 1940 I 4 100% 100 15/16 Nederland 1940 II 4 99% 99% Idem met bel. fac. 100% 100 15/16 Nederland 1938 3.?% 92%-92% 92%-9211/lg Oost Indië 1937 3 94 93% Oost Indië 1937 A 3 93% 93 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 1 3% 's Grav. '37 I 3% N. Holl. '38 3 N Hol! '38 II (3%) 3 R'darn '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 93% 97% 94 97 90 92 92% 921/16 96 95% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 97% 98 3/16 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 185 186 Ned. Ind. Handelsb. A 124% 125 Ned. Handel Mij. c.v. A 130% 134% INDUSTRÏEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K.U. 147%-145% 146%-145% 215 218 Centr Suiker "Mij. Fokker g. A 190% Lever Bros en Unilever cv.A 130%-132 Ned. Ford Philips G B.v.A. Philips pref. A. 130%-131% 319% 325 232-229% 231%-235% 154% 154 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 245%-242% 246-248% SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A 120-121 121%-123% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A. 166% 167-170 Kon. Paketvaart A. 238% 240 Ned. Scheepv. Unie A 178-176% 179-181% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N.I.S.U. 420-417% 420-422 248 250 230 232 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 220-224 223-225% Deli Mij. cv. A. 272-275 275-279 Senembah 218-220 224% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 271%-268 271-273 Deli Batavia Mij. A 214% 217% van St. Petersburg nog weken lang op zich kunnen laten wachten en ook zou er geen. sprake zijn van de vernietiging van de Sov jet-legers in het gebied rondom Smolensk. Déze kringen, zoo wordt gemeld, doen wan hopige pogingen hun illusies ten aanzien vani den toestand in het Oosten staande te hou den, terwijl de vernietigingsslag der Duitsche weermacht tegen de ingesloten Sovjetlegers zich met wiskundige zekerheid in een niet te stuiten tempo voltrekt. Met het noemen van willekeurige namen van steden, wil men in Londen de aandacht afleiden van het feit, dat het in dezen strijd niet gaat om het be zetten van steden, maar om de vernietiging van alle Sowj et-strijdkrachten. Smolensk zelf bevindt zich sedert 16 Juli vast in Duit sche handen, alle Londensche berichten ten spijt. met zware verliezen afgeslagen. Rome, 5 Aug. (Stefani). Het hoofdkwar tier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: In Noord Afrika heeft de vijand aan hot front van Tobroek een hevigen aanval op onze stellingen ondernomen. In den tegen aanval hebben Duitsche afdeelingen hem met zware verliezen afgeslagen. Er werden talrijke gevangenen gemaakt. Een honderd tal Engelsche dooden bleef op het slagveld achter. Duitsche vliegtuigen hebben aan do actie deelgenomen en de vijandelijke stel lingen artillerie doeltreffend gebombardeerd Aan het front van Solloem activiteit van de vooruitgeschoven posten. Vijandelijke vlieg tuigen hebben Derna gebombardeerd en de kerk en het koloniale hospitaal verwoest. uaaiDij w erd een persoon gedood en werden vier gewond. 0°st Afrika hebben drie vijandelijke vliegtingen zonder succes het steunpunt ahl Kebömbardeerd. Eien vijandelijke r rf d'e onze stellingen in den sector Euiquabert probeerde te naderen, werd door et onmiddellijke ingrijpen van onze bezet* i7„ e.^s'l'00'd en op de vlucht gedreven, ren Britsch vliegtuig heeft van groote hoog te een bom en brandplaatjes geworpen op en plaatsje van het platteland van Sicilië, zonder, slachtoffers te maken of schade aan te richten. In de Middellandsche Zee heeft een van onze duikbooten onder bevel van den kapi- 15itenaiit Ludovico Grion ©en vijan delijke tankboot van 11.600 ton tot zinken gebracht. Het schip was op reis naar To broek. Voorts heeft een van onze duikboo ten, eveneens in de Middellandsche Zee, een Sunderland vliegtuig met machinegeweer vuur omlaag geschoten. De vijandelijke be manning werd gevangen genomen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2