Geen badleven op Huisduinen De jeugdreis naar Groningen Vandaag HErT/'RECLAME AKO...! Woensdag 6 Augustus 1941 Tweede Blad ^acUtiLeuuh5 Maar. ..de VVV bestaat nog en hoopt op de toekomst Burgerlijke Stand van Den Helder 25 Gulden belooning! Schoenen, die over zijn Heeft U al een Winterhulp" lot voor 50 jaar Uondiien ml tul Vtuqtrid ÏUaadyt tU&i&UkéL Io®cferi*v«fl HantJeVsregifrfer •VERHOOGT UW OMZET. Distributienieuws voor winkeliers Mark to verzicht ÏUeuuM uèt Uhk Visacherfj JCeA& en Zending, Als men z'n oor te luisteren legt en z'n oogen open heeft, blijkt dat er in menige Noordzeebadplaats momenteel nog een vrij normaal badleven mogelijk is. Ondanks de oorlogsomstandigheden, die natuurlijk een leelijke handicap vormen en ondanks de véle afrasteringen en bepalingen die door de mili taire overheid gelast werden. Hoe staan de zaken in Huisduinen? Is daar nog sprake van een, zij het beknot, bad- Jeven, of is daar hoegenaamd geen sprake jneer van v TOeze vragen legden wij voor aan den heer Nijpels, den actie ven VV V-man. Hoezeer het onze zegsman ook speet, hij kon voor dit seizoen een weinig hoopvol be scheid geven. Integendeel, er i s praktisch geen badleven in Huisduinen en tenzij er een wonder gebeurt, moet men zich maar ver zoenen mét de gedachte dat d i t in 1941 niet meer het geval zal worden ook. Aanvankelijk had de N.V. Zeebad Huis duinen nog peilen op haar boog. Men zou trachten met de riemen te roeien die men had en pogen althans nog iets van het „seizoen" te maken. Helaas... dit streven mocht niet met succes bekroond worden. Het bleek namelijk niet mogelijk dat de strandvlet, dat onmisbaar onder deel van het badleven aan het strand voor Huisduinen, gebruikt kon worden. Ook de houten hokjes zijn toen niet gezet. Wat overbleef waren enkele kamers van het badhotel,' waarin men zich verkleeden kon als men zich te water wenschte te begeven. Hiervan is door enkele personen gebruik gemaakt. Noemenswaard is dit aantal echter niet. Hoop niet verloren. De tijdsomstandigheden drukken uiteraard ook hun stempel op het hotel en paviljoen. Dit laatste heeft nog een vrij behoorlijke om zet, doch ook in dit opzicht heeft men alle hoop gesteld op betere tijden. De hoop heeft men niet verloren. Er zijn reeds eerder slechte seizoenen voor onze bad plaats geweest en men heeft reeds eerder met schier onoverkomelijke moeilijkheden te kampen gehad. Men kwam er steeds en ook thans hoopt men er, met het bijzetten van alle zeilen te komen. Het is in dit opzicht verheugend, dat het Gemeentebestuur van Den Helder een open oog heeft voor het belang van Huis duinen en juist nu niet besloot de handen van onze badplaats af te trekken. Hier voor is o.i. wel een woord van erkentelijk heid op zijn plaats. Contact blijft behouden. Wat het VVV-werk in onze stad be treft, ook dit vertoont alle kenmerkende eigenschappen van dezen tijd. De heer Nijpels nam eenigen tijd geleden deel aan het landelijke congres van de Neder- landsche VW's en had aldaar gelegen heid te wijzen op de positie van Den Helder. Het bleek, dat er een volkomen begrip heerschte voor onze stad. Op diezelfde vergadering werd geme moreerd, dat het congres 1941 in Den .^Helder had moeten plaats vinden. De ver zekering werd gegeven, dat men deze be lofte in normaler tijden zou nakomen. Hopen wij dat die tijd spoedig moge aan breken. Overigens blijft het contact van de plaatse lijke VVV met de anderen bestaan, iets wat van groot belang is voor later. Verheugend teeken. Een bewijs dat het gros der VW-leden het belang van het voortbestaan hunner vereeni- ging inzien wordt gedemonstreerd door het feit, dat de penningmeester het genoegen mocht smaken, dat praktisch alle leden op tijd hun contributie voldeden. Ddt is een teekenend voorbeeldEn dat maakt het mo gelijk, dat men het werk kan voortzetten en dat men na den oorlog terstond' weer zal kunnen aanpakken. Na den oorlog is er veel werk te verzet ten. Ook voor de VVV. Dat de bestuursleden hl dit opzicht niet stil zitten spreekt vanzelf. De heer Nijpels wees ons er nog op, dat men als speciale VVV-service bereid is den leden, indien zij dit verzoeken, gaarne zal Willen inlichten omtrent hun woning, hun bedrijf of andere eigendommen. Men richtte zich daarvoor, indien men geëvacueerd is, schriftelijk tot 't Verkeershuis. Uit het bovenstaande moge dan al geen praktische resultaten aanvoerbaar ztjn, de goede geest bij het VVV-bestuur is gebleven en men hoopt, liever vandaag dan morgen, aan het werk tè kunnen gaan, om den naam, zoowel van Den Helder als van Huisduinen, uit te dragen in het land. van 5 Augustus 1941. BEVALLEN: M. Zijlstra—Monsma, z. ONDERTROUWD: J. G. Man en C. Brian. J. H. van Geemert en H. H. Schoeffelenberger. FIETS GESTOLEN. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat de fiets van een bewoner aan de Middenvliet op spoorlooze wijze verdwenen was. Een onderzoek wordt ingesteld. Gul gebaar van de Spoor wegen. Morgenochtend om 9 uur moeten de uitverkoren jonge Nieuwediepertjes zich bij school 5 melden, teneinde van daar te vertrekken en met den trein van 9.45 u. naar Groningen af te reizen. Het wordt ongetwijfeld een prettige reis. De ouders kunnen gerust zijn, aan gezien er prima geleide meegaat. O.a. de wethouder van onderwijs, de heer L. F. van Loo, zelf, en voorts de heeren Daalder, Marinus, Kramer, De Böck en Mej. Werkhoven van den Schoolartsen- dienst. Des middags te 16.22 u. arriveert men in Gronjngen en om 15.51 u. in Assen. Vandaar gaat het per bus naar Appel scha. In Groningen zijn personen aan wezig, die de kinderen ontvangen en naar de tijdelijke „ouderlijke tehuizen" brengen. Ook dat is alles reeds in orde gebracht. Deze vacantie zal ongeveer 4 tot 6 weken duren. De gezinnen zijn nauw keurig uitgezocht, zoodat geen enkele ouder eenige zorg over z'n kind behoeft te hebben. Een speciaal woord van waardeering moge hier nog neergeschreven worden ten aanzien van de Spoorwegen, die een zeer soepele houding aannamen door de kinderen in de gelegenheid te stellen voor goedkoop tarief te laten reizen. Zooals men weet, bestaan er geen ge zelschapsbiljetten meer. Het bleek ech ter mogelijk te zijn, dat de kinderen tot 10 jaar tegen een vierde van den prijs reisden en de kinderen boven de 10 jaar voor de helft. De leiders konden zelfs geheel gratis de reis maken. Wie weet meer van die 2 fietsen? Een euvel, dat zoo langzamerhand perma nente afmetingen in Den Helder gaat aan nemen is het stelen van fietsen. Er gaat haast geen dag voorbij of men vindt in het politie-rapport vermeld, dat er een of meerdere vehikels door onbekenden ingerekend zijn. Dat daarbij dikwijls de schuld te wijten is aan slordigheid en onattendheid van den eigenaar is eveneens een feit. Voorzag iedere Wielrijder zich van een behoorlijk slot, dan zou het verdwijnen van deze vervoermiddelen heel wat geringer vormen aannemen. Maandagavond bevonden zich voor het pand van café Woud aan de Binnenhaven twee heerenfietsen (een van het merk „Gazelle"). Deze fietsen hebben er gestaan van omstreeks 1011 uur. Toen de eigenaars zich naar buiten begaven bemerkten zij dat de fietsen verdwe nen waren. Tot nu toe werd geen spoor ervan ontdekt. De eigenaar van café Woud heeft thans een belooning van 25.uitgeloofd voor diengene, die aanwijzigingen geeft, welke leiden tot het terugkrijgên van de vehikels. Ongetwijfeld een verleidelijk douceurtje voor adspirant-detective's. Verricht er een goede daad mee! Wij schreven de vorige week over het initiatief van den leider van den Distribu- tiedienst, den heer Everards, hetwelk in houdt dat men de schoenen die men mo menteel over heeft afstaat aan den Distri- butiedienst, die er ih het komend winter seizoen de armen en stille armen in onze gemeente mee van dienst zal zijn. De bedoeling is dat men schoenen af staat, die nog draagbaar zijn. Natuurlijk geen tot den draad versleten schoenen, die praktisch niet meer gerepareerd kun nen worden. Daar heeft niemand meer iets aan. Heeft men hen schoenenbon aangevraagd en wordt op die aanvraag gunstig be schikt, zie dan eens na of U de te klein geworden schoenen van Uw kinderen niet missen kunt. Als ze blijven staan hebben ze hoegenaamd geen nut. Doe er daarom een goede daad mee en schenk ze het Distributiebureau. Deze dienst weet er wel degelijk raad mee en is bereid straks, als het koude en natte jaargetij weer aangebroken is, vele stille armen met deze afgedankte schoe nen te verblijden. Ook U kunt de gelukkige zjjn. De vorige week heeft men in onze krant het een en ander kunnen lezen, om trent de komende actie van „Winterhulp Nederland", speciaal waar deze betreft de groote, landelijk georganiseerde, col lecte. Nederland is een goklustig land. Daar over behoeft men niet in dubio te verkee- ren. -Kijk maar eens welk een animo er bestaat voor praktisch iedere koterij, werkzaam in Nederland. De gemiddelde Nederlander heeft gaarne eenig getdl over om de kans te loopen dat hij het ge.? tor te geld tien, honderd of duizendvoudig terug zal ontvangen. Vandaar ook dat de loterij van „Win terhulp" reeds terstond zoo daverend in zette en dat menig lotenverkooper han den te kort k\vam om de kooplustigen te bedienen. Van de 6 millioen loten die er ve.fkocht moeten worden is reeds een belangrijjr deel weg. Er resteert nog een groote partij evenwel en het is het streven van de or ganisatie dat deze loten zoo spoedig mo gelijk aan den man gebracht womcfen. Men zij er op gewezen dat in ifjdere bak van een lotendebitant minstens enkele prij zen voorkomen. Daarbij kan zich e en groote prijs bevinden, die U meteen „boven Jan" maakt. Wat denkt U ervan om voor 2 kwar tjes 1000 gulden terug te krijgen? U zult wellicht zeggen: „zooiets l.a theorie". Het tegendeel is waar en wij mogen In her innering brengen* de beide groote prijzen die de vorige maand gevallen zijn op de nummers van 2 personen; die dit geld hard, zelfs heel hard, noodig hadden. Trekt ge een „niet"... dan n o g is Holland niet in last, omdat er over een paar maanden een premie-trekking plaats vindt «n dan ook de „nieten" weer de kans beloopen. een premie te winnen. Voor 2 kwartjes ligt het geluk op TT te wachten...! Beproef Uw geluk. En mocht het zjjn dat ge noch een prijs, noch een premie bipnenhaalt.welnu, dan nog heeft ge een voortreffelijk werk gedaan, door hulpbehoevend Nederland te helpen met Uw bjjdrage. En zoo gezien krijgt ge in deze loterij altijd een „prijs"! 'T ONVERGETELIJK TAFEREEL Men spreekt zoo dikwijls over fraaie land gezichten en roemt het verblijf in landelijke streken vooral als bosch en veld tezamen een schoonen aanblik opleveren, inzonderheid aan hen, die in streken wonen, waar weinig natuur schoon valt op te merken. Toch gaat er, onzes inziens, niets boven 't aanschouwen van een tafereel, dat we gisterennamiddag van den Helderschen Zeedijk opmerkten. Een, talrijke visschersvloot kwam uit de haven en zette koers naar de Noordzee, om daar de visch- vangst uit te oefenen. Het weder was zeer fraai, en ieder schipper deed kennelijk zijn best om, OF bij den wind, OF laveerende, door het Marsdiep heen te komen, 't Was een en dl een schoonen aanblik, die het vaarwater tusschen Texel en Hetder op dat oogenblik aanbood. Te midden dier beschouwing verwonderden wij er ons over, dat zoo menigeen het schoon der Natuur uitsluitend elders zoekt en vergpet dat op den Zeedijk en op het duin iets schoons is te zien, dat men tevergeefs elders tracht te vinden, En men bedenke dan daarbij, dat die boomen en planten in vruchtbare oorden zich daar onveranderlijk hetzelfde vertoonen, terwijl hier telkens en telkens iets nieuws, eenige af wisseling wordt aangeboden. Waarlijk, een wandeling langs den Helder schen Zeedijk is vaak een hoogst aangename wandeling, die voor menigeen te verkiezen is boven het verblijf in een boschrijk oord, waar de lanen bijna alle op elkaar lijken. Het Mars diep, dragende een talrijke visschersvloot, biedt een zeer fraai schouwspel aan. van 22 Juli tot 5 Augustus 1941. Wijzigingen. Den Helder: St. Joh. de Deo, Molengracht 17, begrafenis fonds; wijziging reglement. Met ingang van 1 Augustus is aan het Postkantoor alhier benoemd als assistent der p.T.T. de heer J. van S'trijan. Temperatuur zeewater om 8 uur hedenmorgen 17.7 graden C. Broodbakkers In verband met het feit, dat de broodbonnen slechts gedurende één week geldig zijn, komt er ook verandering in de inlevering van de broodbonnen. In het vervolg kunnen in een week slechts de bonnen van twee verscfcallende nummers worden ingeleverd, n.1. de bonnen, welke in de loopende week geldig zijn en de bonnen, welke in de daaraan voorafgaande week geldig waren. Van Maandag 11 t/m Zaterdag 16 Augustus a.s. kunnen dus uitsluitend worden ingeleverd de bonnen no. 29 van de broodkaart en de bon nen, welke voor het tijdvak van 10 t/m 16 Augustus geldig zullen worden verklaard, als mede de bonnen no. 10 van de bloemkaart. Tot Zaterdag 9 Augustus a.s. kunnen dus worden ingeleverd de bonnen genummerd 28 en 29 van de broodkaart en no. 10 van de bloemkaart. Bij wijze van overgang kunnen echter deze week ook nog de bonnen 27 van de broodkaart worden ingeleverd. De bakkers gelieven er dus voor te zorgen, dat uiterlijk Zaterdag a.s. alle in hun bezit zijnde bonnen no. 27 en 28 bij den distributie- dienst zijn ingeleverd De wolveehandel is thans op dit eiland zeer belangrijk; niet alleen worden ter markt veel schapen aangevoerd, doch ook op de boerderij wordt handel gedreven: naar men ons mede deelt zijn prima schapen op het weiland voor 70.per stuk verkocht. De lammeren- prijzen zjjn eveneens hoog, op' de markt wer den ooilammeren verkocht voor 42.50; beste ramlammeren brachten 42.50 op. De rund vee-aanvoer is nog van weinig beteekenis; er werden slechts een 7-tal kalveren verkocht voor prijzen van 18 tot 26. Biggen golden op de markt gemiddeld 21 per stuk. De totale aanvoer bestond uit: 60 schapen 4565; 210 lammeren 28— 42.50; 7 kalveren 18—26; 16 biggen 18—23. Tot Pastoor te Amsterdam in de Heilige Pancratius vroeger Sloten-Osdorp is benoemd de Zeer-Eerwaarde heer J. A. Beckers, pastoor te de Cocksdorp en tot Pastoor te de Cocksdorp de Weleerwaarde heer*' J. J. J. H. Riswick kapelaan te Amsterdam, Heilige Willibrordus binnen de Veste. ONDERHANDSCHE VERKOOP. De heer Hoogerwerf heeft de hofstede „de Oude Kamp" onderhands verkocht aan den heer M. Witte „Madura" Eierland. Urk, 4 Augustus. Door 72 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 4310 kg aal en paling, van 40 tot 325 kg per vaartuig, prijs 62 tot 154 ct., 300 kg voorn en baars, 14 tot 68 ct. per kg, 500 manden nest, 33% ct. per mand. Door 11 vaartuigen werd heden aan den Vischafslag alhier aangevoerd: 535 kg aal en paling van 70 tot 200 kg per vaartuig, prijs 74 ct. per kg; 211 kg snoekbaars, 68ct.; 20 kg voorn, 20 ct.; 25 kg roode baars, 36 ct. per kg en 100 manden nest, prijs 33% ct. per mand. In het begin der vorige week was de vis scherjj op aal en paling in de voormalige Zui derzee tot matig te noemen. Wel was voor- de visscherjj van de motorlooze zeilvaartuigen de, eerste 2 etmaal de wind en de windrichting goed. Deze categorie visschers bracht toen vangsten'aan de markt tot 150 kg per zeilvaar- tuig. Nu de aal en paling weer verkocht mag worden voor 74 ct. per kg worden door de motorlooze zeilvaartuigen weekbesommingen geboekt van 150 tot 400 gulden per zeilvaar- tuig. In het laatst der week was er voor deze visscherjj zeer weinig wind. De laatste 2 et- j, maal markten de kleine motorvaartuigen veelal met de gevangèn aal en paling te Urk. In het begin der week was dit veelal elders. De vangsten van de kleine motorvaartuigen va rieerden gewoonlijk van 180 tot 395 kg per motorvaartuig. Besommingen waren van 300 tot 600 gulden. Met de snoekbaars, roode baars en voornvangsten ging het aanmerkelijk beter. Hier waren de vangsten tot 70 kg snoekbaars, 60 kg voorn. De nestvangsten waren voor zeil vaartuigen tot 15 manden. Voor de kleine motorvaartuigen tot 35 manden per vaartuig. Met de lijn- of beugaalvisscherij was het de vorige week van zeer jveinig beteekenis. In het midden der week kon veelal de beug in het geheel niet in zee gebracht worden. De kleine kustlijnaalvisschers hadden vangsten tot 26 kg. De groote stoombeugers tot 98 kg per etmaal. Bij gunstiger weersomstandigheden zal deze visscherjj in omvang toenemen. De fuikaalvis- scherij bracht vangsten aan de markt tot 170 kg. Door onze groote Noordzeevloot werd ge- vischt voor IJmuiden en op de, Waddenzee. De vangsten waren matig. De prijzen van matig tot duur. Voor IJmuiden waren de weekbesom mingen tot 400. De Waddenzeevisschers maakten besommingen tot 500 gulden. De snurrevaadvisschers tot 900. De vorige week (28 Juli tot en met 2 Augustus) werd door 15 tot 80 vaartuigen per dag aap den gemeente lijken vischafslag alhier aangevoerd: 23590 kg aal en paling, prijs 62 tot 154 ct., 500 kg voorn en baars, 14 tot 68 ct. per kg en 2625 manden nest, prijs 33% ct. per mand. Possen werden er niet aangevoerd. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: Hendrik Post en Lubbertje Weer stand; Wilhelm Hermanus Kramer en Sijtje Korf. Overleden: Lucas, oud 4 jaar, zoon van Dirk van Dijk en Jannetje Hoekman. MET PENSIOEN. Naar ons werd medegedeeld, heeft de heer P. ter Beek, Dir. van het Postkantoor te Urk, op zijn verzoek eervol ontslag gekregen van deze functie. De heer ter Beek heeft bijna 10 jaren tot groote tevredenheid der bevol king deze functie waargenomen. Noode zien velen deze bekwame ambtenaar vertrekken. De heer ter Beek zal zich te IJmuiden vesti gen. STILTE. Op het terrein van de Zuiderzeewerken en met name de sluisput heerscht momenteel een doodsche stilte, daar al het personeel met 1 week vacantie is vertrokken. OVERSTROOMING. Urk werd weer eens vergast op een zeer ouderwetsche regenbui. In een oogenblik ston den de straten blank van het water en werd de onderhuurt in een ware zee veranderd. Doordat de verbetering van de oude straat nog niet voltooid was, stroomde het water de woning van J. Kapitein binnen. Ook kreeg bakker Bode het water in de kelder, waar door er veel deeg, dat daar stond, geheel werd bedorven. Bakker Bode had hiervan dan ook terdege een schadepost. U kent ze natuurlijk! Die snelle, vlotte jongens, die men aanroept met )yAko", en die met een sierlijken zwaai voor Uw coupé-raampje komen staan en U datgene overhandigen, waaraan Uw lees-hon- ger op dat oogenblik behoefte heeft: hetzij ,,'t Leven", hetzij ,f>e Nieuwe Oké" of ,,'t Amu- santje". Ako Een woord, synoniem met de groote stad. Nietwaar, men ziet ze drentelen over de Amsterdamsche stations, over die van Rotter dam en Den Haag. In Utrecht ontmoet men ze en in Arnhem. Ook in Alkmaar. Kortom, over al waar sprake is van een intensief reizigers verkeer, ziet men deze knapen over de perrons drentelen en met bizarre, exotische en door gaans half onverstaanbare uitroepen hun lees waar aanprijzen. Ze hóóren bij het beeld van de groote stad. En omdat Nieuwediep in het binnenland nog steeds niet de reputatie had van een „groote- stad" te zijn met een druk reizigersverkeer, zoo bleven de treinreizigers van Nieuwediep naar Alkmaar gespeend van iedere leesmoge- lijkheid, tenzij men zich van lectuur voorzag aan het leestafeltje in cje koffiekamer. Maar de tijden veranderen Ook in Den Helder. Waar eertijds korte treinen vertrokken, daar ziet men nu imposante verzamelingen wagons. En waar eertijds gemiddeld 50 reizigers ver trokken, daar vertrekken er nu per trein een kleine duizend. Den Helder werd een station van eerste grootte en zulks werd klaarblijkelijk gesigna leerd door de organisatie van Ako-jongens, die niet aarzelden dit bij hun meesters te atten- deeren met gevolg datook Den Helder z'n Ako-boy kreeg. En daarover zijn wij dan oprechtelijk ver heugd. Wy zijn erkentelijk voor deze onderscheiding Nu kunnen ook w ij het moe-gewerkte hoofd om kwart voor 6 leniging verschaffen middels lezing van Levens, Amusantje's, Lach's en Piccolo's. Nu kunnen ook w ij ons laven aan de schoonheid en wijsheid van deze trein-bladen, wij kunnen onze zorgen en verdrietelijkheden vergeten by het kennisnemen van de rubrieken „Eventjes lachen" en wij kunnen ons verbazen over de schoonheid van de moderne vrouw, die zich, niet of schamelijk gekleed, in deze kleu rige pamfletten aandient. En dat alles voor slechts luttele penningen. En aangeboden door onzen eigen Helderschen Ako-boy. Of boyf Neen, het is geen Ako-boy! Het is geen jonckman van 17 lente's of daar omtrent. Het is niet een van die glasharde, door-de-wol-geverfde, zoo brutaal-als-de-beul zijnde knapen, die voor niets en niemand bang zjjn en U soms kunnen aankijken met een paar oogen, waaruit ge zoudt kunnen lezen dat U blij mag zijn, dat ze U willen bedienen. Bij oni is het een bedaagd manneke. Met grijze haren en een gerimpeld hoofd. Iemand, gebukt onder de last van een stuk of 60 lente's. Hij heeft geen rol-wagentje, zooals de echte Ako'8. Hij draagt z'n literatuur-schat op één arm en schuift zoo, zonder misbaar, van coupé tot coupé. Op die arm troont het ,yAmusement" in den vorm van dikke juffrouwen met mooie bee- nen, filmsterren en strandplaatjes. Nu is het een feit, dat het traject Nieuwe diepAlkmaar op den. duur niet zóó veel af wisseling biedt als aanvankelijk het geval was. Vandaar dat menig evacué verstrooiing zoekt enz'n penningske offert aan den op-jaren pinden Ako. Zoo mindert de stapel Lachen, Oké's, Amu santje's en Piccolo's zienderoogen en heeft de bejaarde literatuur-venter hoegenaamd geen nadeel van het feit, dat hij niet meer over het stemgeluid beschikt van zjjn jongere collega's. Desalniettemineen decoratieve verschij ning te méér i» onze stad DE. J. DALLINGA OVERLEDEN. In den ouderdom van 78 jaar overleed te 's-Gravenhage ds. J. Dallinga, emeritus-predi kant der Vrije Evangelische gemeente aldaar. Ds. Dallinga werkte tot 1888 bij het Christelijk onderwijs. Daarna was hij gedurende 20 jaar directeur van het Koning Willemshuis te Am sterdam, van 19081911 was hij voorganger der Evangelische gemeente Vilvoorden in Bel gië, en tevens directeur van de Vlaamsche opleidingsschool aldaar, van 1911 tot 1921 evangelist te Amsterdam in de achterbuurten. In 1921 ontvingt hij een beroep naar Geeraards- bergen in België, nadien werd hij predikant dejr Vrije Evangelische gemeente te 's-Gravenhage, waar hem in 1982 emeritaat verleend werd. V Magda bezint zich, door Ems van Soest. Uitgave Gebr. Kluitman te Alkmaar (meisjes romanserie). Dit is een boek van een jonge vrouw, die poogt succes te verkrijgen met het schrijven van boeken. En die daarin ook, na de noo- dige moeite en teleurstellingen, slaagt. Een romannetje is natuurlijk doof het geheel heengeweven en eindigt met een happy end. Ems van Soest is geen onbekende in deze serie boeken. Integendeel, reeds eerder lazen wij van haar hand meisjes-romans. Deze laatste is in den aanvang ietwat rommelig. Het klopt alles niet zoozeer en men voelt dat de schrijfster eigenlijk met allerlei moei lijkheden gestreden heeft alsvorens zij 'goed en wel de draad te pakken had. Als dat zoo ver is gaat alles haar vlot af en geniet men van dit boek van Magda, die na zoovele pe rikelen tenslotte toch het geluk vindt. A. C. van Kampen. Langs de wegen van gewond Vlaanderen. Bij de uitgeverij Roskam te Amsterdam (Valeriusstraat 212) verscheen een boekje getiteld: „Langs de wegen van gewond Vlaanderen", geschreven door Frans Primo, met een voorwoord van W. Goedhuys. Het betreft hier een oorlogsdocument, waarin een wel heel schril beeld opgehangen wordt van het Vlaanderen, zooals dat direct na en eenigen tijd later terneerlag. Primo beschrijft de reacties van alle lagep der be volking. Hij vertelt van de smart en het ver driet die er door de bevolking geleden wordt en van de moed om voort te gaan. Een lang niet altijd opwekkend beeld. In tegendeel, hier wordt verteld hoe de oorlog, even kort als catastrophaal, dit land aan greep en welke de gevolgen waren. Primo is een vlot verteller en maakt van het geheel een vlotte reportage. A. C. van Kampen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5