Roosevelt NilPPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD WINKELIER UIT ZIJN WINKEL GELOKT Radioprogramma worstelt met economische problemen groote macht der vak- vereenigingen. 290. Redevoering van Lord Halifax en commentaar van Duitsche zijde Onduidelijke opgaveFormulieren waarschuwingsdienst aardappelziekte. Fatale vriendelijkheid donderdag 7 augustus 1941. Interessante grepen Feuilletov Philips Oppenheim De geweldige bedragen, welke de Ameri kaansche regiering uitgeeft voor bewape ningsdoeleinden, hebben eenerzijds wel een enorme bedrijvigheid in het zakenleven te voorschijn geroepen, maar aan den anderen kant is het gevaar voor inflatie in verband met de enorme sommen, welke in de circu latie worden gepompt, niet denkbeeldig. Naar thans gemeld, is bij het congres een wets ontwerp ingediend, beoogende, het onder controle brengen van de prijzen en volgens dit ontwerp worden aan president Roosevelt de noodige machtigingen verstrekt Voor landbouwvoortbrehgselen zijn daarbij bepaal de limites vastgelegd. Desniettemin blijft men in Amerikaansche kringen betwijfelen, of dit wetsontwerp nadat het zql zijn aan genomen, wel het noodige effect zal sortee- ren vooral, omdat nadrukkelijk bepaald is, dat de loonen en de tarieven der openbare nutsbedrijven niet onder de controle vallen. Inderdaad is het Droblematisch, of men het gestelde doel zal bereiken indien ook de loo nen niet binnen bepaalde grenzen worden gehouden. Zooals bekend, ls in de Vereenlgde Staten reeds meer dan eens de mee ning uitgesproken, dat maatregelen strekkende tot bezwering van het in flatiegevaar, slechts dan een goed resultaat kunnen opleveren, indien de loonen onder contröle worden ge houden. Door de vakvereenigingen is echter reeds meer dan eens te kennen gegeven, dat zij een besliste contröle op de loonen van de hand wijzen. De kosten van levensonderhoud in de Ven eenigde Staten zijn door de sterk gestegen prijzen van vrijwel alle artikelen en produc ten aanmerkelijk naar boven gegaan en het ligt voor de hand, dat de arbeiders er niet veel voor gevoelen, de mogelijkheid van loonsverhooging te zien afgesneden vooral, nu tal van ondernemingen goede zaken ma ken en de winsten stijgen, zij het dan ook, dat er verscheidene voorbeeden kunnen wor den aangehaald, welke doen uitkomen, dat de tenuitvoerlegging van regeeringsopdrach- ten geen onverdeeld voordeel vormt. Trou wens is het werken op volle capaciteit voor diverse categorieën ondernemingen evenmin zoo gunstig als men uit de cijfers van de be zetting der fabrieken zou opmaken. Maar dit is overigen» een verschijnsel, dat reeds imeer dan een® is geconstateerd. Naar gemeld doet zich in de staaln ij verheid reeds gebrek aan schroot gevoelen, naar aanleiding waar van reeds wordt overwogen om niet renda bele Amerikaansche spoorwegen te eliminee- ren. Steeds weer treedt aan het licht, dat het economische leven in de Vereenigde Staten door de bewapening en alles, wat daarmede verbandt houdt, ten zeerste uit haar voegen wordt gerukt. 289. Schorploen's krijgslist. 1. „Zeg, Nipper, ik ben niet zo'n rover als jy wel denkt. In werkelijkheid bewonder ik je moed en handigheid. Zal ik je eens op sleeptouw nemen?" „Vooruit, Schorpioen, laten we die ude veete verge ten maak vast die ket ting 2. „Denk er wel om, dat je Je motor niet al te gauw laat'gang retten, want an ders kantelt mijn vlot!" Nipper is hem te slim af. 1. ...hier de Radio-pers dienst Op het ogenblik vaWp Nipper en Pelle met hun meteoorsteen de rivier af, teneinde hun rechtma tige beloning in ontvangst te nemen. Schorpioen en Gorilla hebben hen op sleeptouw genomen. Dit is het einde van deze extra uitzending. Tot morgen, 3. „Pas op, Nipper, zie Je niet, dat Schorpioen met opzet op die rots aan stuurt?" 3. „Zo, nu maakt ht) den ket ting los,hou vast de me teoorsteen, Pelle, en zorg, ervoor, dat hij niet in het water valt!!" Berlijn, 5 Augustus (A.N.P.): Naar de Londensche berichtendienst meldt, heeft Lord Halifax in een rede voor het per soneel van de Packard-fabriek o.a. gezegd: „Hitier heeft de wereld op haar ltop gezet, 'net als Napoleon. Maar tenslotte werd Na poleon verpletterd door den Hertog van Wel lington, wiens talent bestond in zijn ver mogen tot eindelooze krachtsinspanning. („Napoleon was smashed by the duke of Wel lington, whose genius was an inifite capacity for taking pains"). Van Duitsche zijde wdrdt hieromtrent het volgende opgemerkt: „De overwinning van den hertog van Wel lington is een vervalsching van de geschie denis. Op alle scholen ter wereld, met uitzonde ring van de Engelsche, wordt sinds meer dan 125 jaar het historische feit onderwezen, dat de val van Napoleon de verdienste van den vrijheidsstrijd van het Duitsche onder de geniale leiding van groóte veldneeren als b.v. Bluecher was. Maar de rol van Engeland in dezen oorlog wordt door niets helderder belicht dan door de bekende uitspraak van Wellington tijdens den slag van Waterloo: „Ik wou maar, dat het nacht werd of dat de Pruisen kwamen". En de Pruisen 'kwamen. Bluecher reddè aan het hoofd van zijn leger»Wellington van een zekeren nederlaag en bezegelde daarmee het lot van den Corsicaan. Even zeker als Duitschland thans in zijn veldheeren waar dige navolgers van een Bluecher heeft, terwijl aan de zijde van^Engeland tot dusver nog niet eens een Wellington is verschenen, even zeker is de overwinning van Duitschland in dezen strijd voor een betere orde in Europa tegen het op winstbejag beluste machtgie- rige Engeland." De Hooge Raad behandelde een cassatie beroep van den rijwielhandelaar P. S., wien ten laste was gelegd, dat hij opgegeven had 61 rijwielbanden ten verkoop in voorraad te hebben, waarna bij controle bleek, dat hij er meer dan 200 had. Voor den economischen rechter te 's-Gra- venhage voerde de verdachte aan, dat hij een verhuurinrichting heeft en de niet door hem opgegeven banden voor het verhuren van rijwielen bestemd waren. De economische rechter aanvaardde dat betoog niet en meen de, dat, wanneer men zich hierop beroept, er weinig zou terecht komen van de verplichte opgave. Hij veroordeelde verdachte tot f200 boete. Mr. A. B. van Hellemondt uit Delft pleitte in cassatie, dat,-gezien de destijds door het rijksbureau voor rubber toegezonden tormu- lieren, kon worden volstaan met die banden op te geven, welke voor verkoop bestemd waren. Wie nog mocht getwijfeld hebben kreeg zekerheid door de toelichting, waarin stond: „Onder voorraad nieuwe rijwielbanden worden verstaan alle op rijwielen en carriers aanwezige banden, welke voor verkoop be stemd zijn." Nu ligt op den weg van het rijksbureau, er voor te zorgen, dat de formulieren welke men verzendt, duidelijk zijn. Later heeft men ook wijzigingen aangebracht. In ieder geval is er geen sprake van een opzettelijke on juiste aangifte. De advocaat-generaal zal op 12 Augustus concludeeren. De Bilt, 5 Aug. Het N.M.I. te de Bilt deelt mede: In het etmaal van 's avonds 3 Augustus tot 's avonds 4 Augustus is in Noordholland tusschen Hoorn en Enkhuizen de weersge steldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. Waarna portefeuille met f 7000 yerdweenr Amsterdam^ 5 Aug. De vacantiekamer van de rechrifbank te Amsterdam heeft gis», teren een Amsterdammer wegens medeplich tigheid aan dliefstal, veroordeeld tot een ge vangenisstraf; voor den tijd van twee jaren, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Deze man .zop het hebben mogelijk ge maakt, dat een poelier in de Albert Cuyp- straat te Amöterdam van een bedrag van f 7000 werd bestolen. De poelier stond in zijn winkel, toen de verdachte binnenkwam en hem vertelde, dat hij geld door het kel- derrooster had laten vallen. Op zijn ver zoek ging de poelier met den man naar be neden. Inderdaad vond men geld in den kelder. Toen de winkelier echter weer bo ven kwam, bleek zijn portefeuille met ze ven duizend galden uit den winkel verdwe nen. Een vreeande tot dusver is men er niet in geslaagd, hem op te sporen was er mee vandoor gegaan. Het kon niet an ders, of de verdachte had den winkelier weggelokt, otn den dief gelegenheid tot dief stal te geven. Bij de behandeling voor de rechtbank eischtê de officier van justitie wegens mede plichtigheid tegen den man twee jaren ge vangenisstraf. De Edesche politie vermoedde reeds lang dat zekere E. zich, schuldig maakte aan clan destien slachten. Bewijzen kon zij hem ech ter tot dusver nog niets. Tegenover E. woon den twee politiemannen, die hij nimmer groette, hetgeen natuurlijk zijn zaak was en waarover dan ook niets viel aan te merken. Toen E. dezer dagen zijn houding echter radicaal veranderde en de politiemannen vriendelijk groette, kwam dit den laatsten zoo verdacht voor, dat zij besloten onmiddel lijk een inval te doen. Zij vonden bij E. drie levende varkens, waarvoor geen vérgunning aanwezig was en die dan ook in beslag ge nomen werden. Tegem E. en zijn klanten werd proces verbaal opgemaakt. Een der afnemers, dê caféhouder B., had 12 pond vleesch in den grond gestopt. De politie, ge leid door een ondragelijke stank, ontdekte het daar. Het vleesch was volgens opgave van den caféhouder bestemd voor zijn gasten. De keuringsdienst keurde het terstond af voor de consumptie. Hilversum I, 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Gerard Lebpn en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Ensemble Bandi Balogh. I.30 De Ramblers. I 2.00 Arnhemsche Orkestvereeniging en solist (3.003.20 Voor de vrouw). 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Caruso-herdenking", causerie met gra mofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.15 Lezing „Sociale voorzorg ook voor U!" 6.30 Orgelconcert. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Curt Hohenbergen en zijn orkest 7.45 Voor den boer. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 De Ramblers (opn.). 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 BNO: Uitzending in de Engelsche taal: „National features of the Netherlands". Hierna: Sluiting. Hilversum n. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Christelgke Radio Stichting). 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. II.00 Ensemble Amende en gramofoonmuz. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Ernst van 't Hoff en zijn solisten. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Bonte Parade. 3.00 Klaas vaji Beeck en zijn orkest. 3.30 Voor de zieken. 4.00 De Romancers. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Lezen van Christelijke lectuur (Voor bereid door de Christelijke Radio Stichting) 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursh, 5.30 Solistenconcert. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Persoverzicht voor binnen- «a buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 „Brandende kwesties", causerie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Omroepkoor en -orkest en solisten. 9.30 Sportpraatje. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00—1^1.15 Gramofoonmuziek. Ernstige muziek. Op een matinée van de Arnhemsche orkest* vereeniging o.I.v. van Jan van Gilsen, 14.00—15,00 en Van 15.20—16.00 Hilv. I wordt o.m. Dvoraks eerste symphonie ten gehoore gebracht, een der ten onrechte ver* waarloosde werken op dit gebied van dezep componist. Michael Busch, de bekende Bredasche cel* list spéélt het Haydn's concert voor zijn instrument, v Van 20.1520.55 uur en van 21.0021.30 uur Hilv. II valt een opera-concert te be luisteren te geven door het omroep-orkesfc o.I.v. Jan van Epenhuyzen. Uitgevoerd wor den fragmenten uit Verdi's opera's „Fal- staff" en „La Porza del Destino". Solisten zijn: Lola van der Ben, Roos Boelsma, Johan van der Ploeg, Aston Eldering, Lau- rens Bogtman en Johan Lammen. Gesproken woord. In de uitzending „Sociale zorg, ook voor U" van 18.15—18.30 uur 'Hilv. T spreekt de heer G. van Overbeek chef van de Voorlich tingsdienst van het Departement van So ciale Zaken over het onderwerp, „Werk verschaffing Rijkdomverschaffing. Reportages. De Nederlandsche omroep brengt van 18.45 19.00 uur Hilv. II een bezoek aan het laboratorium van de B.P.M., waar een nieuw soort kunsthars is uitgevonden. Voor den Boer. Dr. van Heuvelen uit Veendam gaat van 11.00—11.25 uur Hilv. I' met de platte landsvrouwen praten over hygiëne op de boerderij. Terwijl des avonds van 19.45— 20.00 uur Hilv. I de productieslag 1941 weer aan de beurt komt, teneinde nog eens het zoo belangrijke onderwerp van den koolzaad-verbouw te behandelen. 38. door HOOFDSTUK xxi. Hamer zat eensklaps in bed overeind. Hjj sliep altijd met zijn deur open en zag In den maneschijn vaag een donkere gedaante. Deze klopte en hjj hoorde een bekende stem zeg gen: Daar is een bootvol jongelui van het kasteel, monsieur. Van het kasteel? vroeg Hamer ongeloo- vlg. Man, 't is drie uur in den nacht! Wat willen die hebben, AugUste? Als u het mjj vraagt drank, geloof ik, monsieur. De jonge hertog ls bij hen en een stuk of, drie heeren, die met mademoiselle aan boord geweest zjjn. En er is een barkas van de kanonneerboot ook. Zij schijnen den geheelen nacht het oog op ons te houden. Ik heb hen gezegd bjj te liggen tot u aan dek gekomen was. Hamer schoot zjjn kamerjapon aan en liep de kajuitstrap op. De twee booten die van de „Fidelité" een weinig op den achtergrond lagen aan stuurboord. Bij zijn verschijning werd Hamer met gejubel begroet. Zeg, wat is er van jullie verlangen? riep htf hen toe. Vergeef ons als wij storen, teemde Mon- tesset. Wij hebben dicht bij het strand ge soupeerd en komen je nu eens opzoeken. Ben je gezind om ons een dronk aan te bieden? Anders doen wij het jou. Wij hebben cham- pie bij ons. Erg aardig van jullie, antwoordde Ha mer met een totaal gebrek aan vuur. Is het niet wat laat voor dergelijke feestelijk heden Och, wij maken er een nachtje van, antwoordde .Montesset. In het kasteel is toch niemand thuis, dat weet je. Mogen wij aan boord komen? Natuurlijk, stemde Hamer toe. Laat de valreep neer, Auguste, en ga weer sla pen. Zeg de mannen van de „Fidelité" dat alles in orde is. Zijstrompelden de trap op. Hamer ver baasde zich, toen h(j een slanke zwarte ge daante vlug op het dek zag springen. Dit, stelde Montesset Tanya voor is de grootste ster op de Fransche planken Mademoiselle Tanya Vizille. Zij heeft van avond in Juan gedanst en de mannen dol ge maakt. Daarna heeft zij met ons gesoupeerd. Zij stak Hamer haar hand toe. tk had graag gewild, dat monsieur naar mijn dansen was komen kijken, zei zij spijtig. Ik heb naar u uitgekeken, maar zag u niet. Komt Mahomed niet naar den berg, dan komt berg naar Mahomed, wordt er gezegd. Jawel, maar Hamer, waarde vriend, hak kelde Montesset zwaaiend, je moet het goed begrijpen mijn berg. Je bent mijn berg, nietwaar, Tanya? O, ik ben de berg van een leder, die op dat oogenblik in mijn smaak valt, antwoordd» zij. Somtijds verander ik van gedachten. Somtijds laat je Je door je gevoelens mee- sleepen, en de wereld verandert; en als de we reld verandert, verandert de vrouw ook. Nu, dat alles klinkt heel aardig, ant woordde Hamer zoo inschikkelijk als hem mo gelijk was. Wat wenscht u te drinken? Waar wilt u zitten? Op het dek of in den salon? Misschien kunnen wij beter naar be neden, gaan. Er ligt een kanonneerboot binnen gehoorsafstand, en een groot Fransch staats man is hier om rust te nemen. Ik zou het liefst naar beneden gaan, lis pelde Tanya. Ik zou uw jacht zoo graag bezichtigen. Aan dien beroemden Franschen staats man behoef je je niet te storen, zei Montes set. Hij is vanmorgen naar Parijs vertrok ken. Wildburn wees hen den weg, weigerde hun champagne, en schonk uit zijn eigen voor raad in. Zij klonken, en een hief er een liedje aan. U moet naast mij komen zitten, fluis terde Tanya haar gastheer in. Hamer deed het, en zij liet haar hand in de zijne glijden. Montesset keek jaloersch. Ha mer klonk met haar. Montesset liet zijn glas onaangeroerd. Ik wps erg teleurgesteld, dat u niet naar mijn dansen kwam kijken. Ik heb er van gehoord, dat u alle solide jonge mannen het hoofd op hol brengt, en daarom was het misschien verstandig van mij om niet te gaar antwoordde Hamer. Waarom verstandig?, vroeg Tanya. Omdat ik mjj een paar dagen geleden verloofd heb. Dat is aardig, zei zij. Alle jonge man nen moesten zich verloven en trouwen en een gezin stichten. Elke hartstocht echter, die het hart van een man een oogenblik sneller doet kloppen, is goed voor hem en voor een vrouw ook. En ik versta het goed, om die hartstocht te ontketenen, Mr. Wildburn. Als je dergelijke onzin gaat praten, ga ik naar het dek, viel Montesset een weinig grof uit. 't Is hier toch veel te warm- Gaan jullie allen vast vooruit, zei Ta nya. Ik blijf een oogenblik met Monsieur Wildburn. ik heb hem iets te zeggen. Zoo, was het je daar om te doen, toen je naar hier wilde, wierp Montesset haar voor de voeten. Niet dan nadat de anderen eenigen aan drang op hem uitgeoefend, hadden, volgde Montesset dezen naar het dek, en Wildburn bleef met Tanya alleen. U heeft mij gevraagd naar de voorstel ling of naar uw kamer in het hotel te komen, merkte Hamer eensklaps op. Ik was daar zeer mee gevleid, Mademoiselle Tanya, maar wat wenscht u van mij Dat is zeer moeilijk te zeggen, en ik heb zoo weinig t(jd. Daar heeft u gelijk in, want Montesset kan elk oogenblik beneden komen. Zeg het mij dus vlug, stelde hij voor. Monsieur Wildburn, zei zij, en terwijl zij sprak, zou noch haar stem, noch zijzelve door een van haar duizenden bewonderaars herkend geworden zijn, ik heb een geloof. Dat geloof is de aanbidding van mijn land, omdat ik denk dat het naar den ondergang geleid wordt. Ik ben communiste. Ik geloof dat alleen de communisten Frankrijk kunnen redden Goeie genade!, riep Hamer. Wat in 's hemelsnaam Neem mjjn woorden alstublieft ernstig °P. 89nÉ? z'j voort. Het communisme mag vele eischen stellen, maar u begrijpt het niet. Het wil de ware vrijheid geven aan volken, die dagelijks belogen en bedrogen worden. Het volk moet de lucht van het land, dat het liefheeft, op eigen bodem vrij kunnen inade- men vrije mannen en vrije vrouwen, met het recht en de middelen om te leven. Dat is zeer mooi gesproken, zei hij. Maar Mademoiselle Tanya, waarom daarover met mij gesproken, op dit uur van den nacht, terwijl uw minnaar op u wacht? Omdat u, door een duivelsch toeval, de Fransche communisten den grootsten dienst ter wereld bewijzen kunt. Ik! riep Wildburn verbijsterd. U. Niet persoonlijk, maar omdat u de eigenaar van de „Paradijsvogel" is Hemelsche goedheid! riep hij Al weef mijn jacht! antwoordde zij, alweer uw jacht. Ik zal de eerste wel niet zjjn, die u diezelfde vraag deed. U wenscht, dat ik kort ben. Wel nu, dat zal ik. Berthold, mijn kameraad, diè te Marseille terechtgesteld werd, gaf mij die aanwijzing. Op dit schip moeten zich papieren bevinden die de burgerlijke regeering van ranknjk zouden omverwerpen; die Frankrijk in vuur en vlam zouden zetten, en het in 'la", van de communisten spelen. Wij be- scnikken over de macht en de "middelen om de gruwelijkste gevolgen van een revolutie te beteugelen. Maar daarvoor hebben wij de pa pieren noodig, die zich hier aan boord be vinden. Maar, mijn waarde mademoiselle, iets dergelijks heb ik meermalen moeten aanhoo- ren, ofschoon niet in dergelijke schoone be woordingen. Ik heb mijn jacht zelf van onder tot boven doorsnuffeld. Ik verzeker u, dat er niets is, wat u van den geringsten dienst zou kunnen zijn. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 6