Bekendmaking „Engeland moet niet verslappen" Muggeninvasie op URK Generaal Antonescu geridderd Duitsche luchtaanvallen De vischvoorziening in NEDERLAND Springende g'azen Communistisch-Scrvisch gestook Italiaansch weermaclrtberictrt Amsferdamschc effectenbeurs Het voortrekkersmonument „Particulier bouwwerk'' 1 Dc communistische aanslag in Kroatië Britsche snbeepvaartverliezen thans bijna 13 millioen ton Ambtelijk wordt het volgende medege deeld „In enkele gevallen werd vastgesteld, dat Joden en personen die gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn, den hnn door een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het gezette Nederlandsche gebied opgclegden ySicht om zich aan te melden tot op heden «iet nagekomen zijn. Wie tot en met den 15den Augustus 1941 aan zijn plicht tot aanmelding geen govolg heeft gegeven wordt, ongeacht de in de ver ordening van 10 Januari 1941 bepaalde ge vangenisstraf, naar een werkkamp gezonden. RAUTER, S.S. Gruppenfiihrer en Gsnerallentnant der politie. T3 TOELAGE VOOR LAGER PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. Het feit, dat een aantal gemeenten niet is overgegaan tot het verleenen van een toe lage van 6 pet. aan het lager bezoldigde per soneel, gaf de in het centraal overleg der samenwerkende gemeenten vertegen woordigde centrales aanleiding zich terzake tot den secretaris-generaal van binnenland- sche zaken te wenden Dit heeft er toe ge leid, dat deze zich onlangs met een circu laire tot Gedeputeerde Staten der provin cies heeft gewend om nog eens in het licht te stellen, dat het onder de gegeven omstan digheden gewenscht is aan de circulaire van 14 Januari 1941 een zoo ruim mogelijke uit voering te geven en dit slechts na te laten, „wanneer na 31 December 1937 een alge- meene loonsverhooging heeft plaats gevon den, dan wel wanneer om eenige andere re den loonsverhooging als anderzins overbodig moet worden geacht". Nooit vertoonde plaaq. URK, 6 Aug. „Datdat is nog nooit vertoond... ver... schrik... kelijk." Dat is de verzuchting, die de Urkers tus- schen de muggenhappen door laten hooren, aldus de Tel. In den mond, neus, keel en oogen nestelen zich de insecten. Op Urk is men al iets gewoon ten opzichte van de muggen, maar wat nu gebeurt is zeldzaam. Het dorp is bedekt met een dikke wolk en de wind. kan slechts af en toe wat ruimte maken om licht door te laten. Duizenden en duizenden dansen böven en tusschen de huizen en de Urkers loopen m,et den zak doek voor den mond. Hoewel ieder Urker verlangde naar dere gen is het er nu niet beter op geworden, want niettegenstaande het feit, dat iedere Urker een stukje gaas op zijn vergaarbak heeft liggen en een stukje gordijnstof om het ondereind van de regenwaterpi.jp heeft gebonden, is het water groen van kleur. Gelukkig zijn de Urkers niet erg vatbaar dus breken er geen ziekten uit en gaat het leven gewoon door, uitgezonderd voor de tientallen oud-Urkers. die vrije dagen hier doorbrengen. Zaterdagavond was de boot diep geladen met passagiers, maar het over groote deel van hen is van streek, door het drinkwater en door de vette paling, die men op Urk wel, maar aan den wal niet gewoon is. Iedere Urker heeft, als Bijbellezer, wel eenig verstand van sprinkhanen, maar ge zien had men deze diertjes tot op heden nooit. Sinds gistermorgen is hierin verande ring gekomen en de eerste origineele sprink haan is op Urk gevangen. Het beestje is on geveer 10 c.m. lang. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om bij den heer H. Hakvoort een kijkje te nemen naar het diertje. SCHUILKELDERS IN BRITSCHINDISCHE STEDEN. New York, 6 Aug. (D.N.B.) Volgens As sociated Press verklaart men in welinge lichte kringen te Simla, dat in veertig Britsch-Indische steden schuilgelegenheden worden ingericht. FINLAND STRIJDT VOOR VERNIETIGING VAN HET COMMUNISME. Helsinki, 6 Aug. (D.NB) De voorzitter van den Fin#hen rijksdag, Hakkila, heeft "gisteravond in een rede «oor de arbeidende bevolking der fabrieksstad Tampère ver klaard, dat de belangrijkste taak in den huidigen oorlog is, 't communisme zoowel in binnen als in het buitenland definitief te vernietigen en voor Finland een grens tot sland te brengen,, die geografisch, zoowel militair en economisch beveiligd is, opdat de bedreiging uit het oosten voorgoed op houdt. VERNIELINGEN AAN DE OLIELEIDING IN SYRIË. ROME, 6 Aug. (D.N.B.) Naar het agent schap Mondo Aarabo van de Turksch-Syri- sche grens meldt, zijn vernielingen van de aftakking der Iraaksche olieleiding, die naar Tripoli in Syrië ledt. aan de orde van den daf. Syrische vrijheidsstrijders verrich ten deze vernielingen. Een groot aantal En gelsche specialisten is voortdurend bezig met bet herstellen der leiding, die op tal rijke plaatsen verbroken is. In het geheele land worden sabotagedaden gepleegd. En- gelsche patro.uilles worden door rondtrek kende strijders overvallen. Attlee waarschuwt tegen optimisme Berlijn, 6 Aug. (D.N.B): In het Lagerhuis heeft Attlee gewaar schuwd tegen overdreven optimisme. Het is heel goed, aldus zeide hij, wanneer men op timistisch is, als men zijn inspanning daar door maar niet laat verminderen. Wij moe ten inzien, dat wij, hoewel groote gevaren overwonnen zijn, nog steeds om ons bestaan vechten tegen een zeer sterken, onverbidde- lijken vijand. In de lucht heeft Hitier Enge land met de grootste energie aangevallen, hij heeft den oorlog ter zee onafgebroken voortgezet, maar de inval, die op een zeker oogenblik voor de deur scheen te staan, moest worden uitgesteld. Maar, zoo vervolgde Attlee, er kan geen grootere dwaasheid zijn dan dat men denkt, dat uitstel afstel is. De mogelijkheid van een dergelijke poging moet een voortdurende factor in onze overwegin gen zijn, zooals tot dusverre. Voorts zeide Attlee, dat het ook dwaas zou zijn, den afloop van den strijd in het Oosten te willen voor spellen. Hij zeide, dat men niet van hem kon verwachten, dat hij iets zou laten doorschemeren over de maat regelen, die voor de hulp aan de Sovjet-Unie kunnen worden geno men. Het huis kon er echter gerust op zijn, dat al het mogelijke gedaan wordt. De hoofdzaak bij de Britsche steunverleening is niet een zoo op vallend mogelijke, maar een doeltref fende hdlp. Ten aanzien van den slag op de Atlanti- schen Oceaan verklaarde Attlee, dat de Duit- schers ook in de beide afgeloopen maanden naar het behalen vari successen gestreefd hebben. Bij het begin van de lente konden zij een grooter aantal duikbooten van sta pel laten loopen. In den loop der laatste maanden heeft de vijand, aldus Attlee, er naar gestreefd, verder en verder op den Oceaan door te dringen, zoodat de strijd ter zee thans wordt uitgevochten op een reus achtig gebied, dat zich uitstrekt tot aan de kust der Vereenigde Staten en tot in de Afri- kaansche wateren. In dezen strijd hebben wij natuurlijk zware verliezen geleden. Wij zul len niet tevreden zijn, zoolang deze verlie zen voortduren. De vijand ontplooit een groo te kracht. Geen mensch met een gezond oor deel zal beweren, dat wii den slag op den Atlantischen Oceaan reeds hebben gewon nen. Wij kunnen echter zeggen, zoo besloot Attlee, dat wij op dit belangrijke oorlogstoo- neel onze stellingen handhaven. Agram, 6 Aug. (DNB). Een overzicht van 't communistisch-Servische gestook ge durende de laatste weke/i publiceert het .bureau van de Poplavnik. Engelsche radio zenders hebben omstreeks 10 Juli de Kroa tische bevolking opgewekt 14 Juli een op stand te beginnen als het teeken daartoe wordt gegeven. De Engelsche radio heeft toen vlak voor dezpn datum bekend gemaakt, dat deze opstandxmoest worden uitgesteld. 80 gevangenen van het concentratiekamp Keréstints begonnen in weerwil van deze aanwijzingen toch en werden na korten tijd door de staatsorganen gearresteerd en over geleverd aan de bevoegde instarttie. Den 20sten Juli kwamen afzonderlijke gewapen de benden uti de bosschen te voorschijn om vreedzame dorpen te overvallen en de bur gerbevolking uit te moorden, waarbij hun ook vrouwen en kinderen en vooral aanhan gers van het Mohamedaansche en katho'ieke geloof ten offer vielen. In dit gebied werden posten van de veldwacht overvallen. Afdee- lingen van het Kroatische leger en van de Oestasja smoorden door energiek optrtden deze misdadige ondernemingen in den kiem. Geconstateerd werd, dat de oproerlingen, die onder leiding stonden van de voormalige communistische partij, financieel gesteund werden door Joden. Waar zij optraden, ver schenen zij met roode vlaggen en noemden zich „het roode leger". Zij beweerden, dat het Sovjetleger reeds Agram, Banjaloeka en andere belangrijke steden in Kroatië was binnengetrokken. Enkele kleinere commu nistische groepen ondernamen onbelangrijke aanslagen op spoorlijnen in de nabijheid van Agram en wierpen voorts enkele hom men naar een afdeeling van de Academische Oestasja militie. De rebellen hebben hun gerechte straf reeds ondergaan. Een communistische Ser vische bende in het gebied van Vrbas is volgens de officieele mededeeling door af- deelingen militairen en Oestasja omsingeld. Hoofdkwartier van den Führer, 6 Aug. (D.N.B.) Naar aanleiding van de bevrij ding van Bessarabië van de bolsjewistische geweldheerschappij heeft de Führer en op perste bevelhebber der weermacht den Roe- meenschen staatsleider en opperbevelheb ber van Duitsche en Roeméensche troepen, generaal Antonescu. het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. De Führer eer de daarmede het gemeenschappelijke en in het kader der operaties aan ht oostelijke front belangrijke wapensucces onder de on verschrokken en dappere leiding van ge neraal Antonescu. De Führer heeft heden aan het zuidelijke front van het oostelijke oorlogstooneel gene raal Antonescu persoonlijk gedecoreerd. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Roden, 6 Augustus: Vanmorgen om ne gen uur schrok in deze gemeente het voor een disselwagen- gespannen paard van- den dertigjarigen voerman P. Scherhoom, wonen de te Boerakker, gemeente Leek, voor een voorbijkomende auto. Het dier maakte een korte draai, tengevolge waarvan Schcr- hoorn van den wagen sloeg en tusschen den wagen en het gedraaide onderstel geraakte. De ongelukkige was op slag dood. BERLIJN, G Aug. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren weer scheepsdoelenin de haven aan de Zwarte zee met succes aangevallen. In een dezer havens werd een Sovjet-koopvaarder van 8000 ton door bommen tot zinken gebracht. Drie andere vrachtbooten van 2 a 3000 ton en een schip van 5000 ton werden zwaar beschadigd. Gisteren hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen voorts met gunstig resultaat aanvallen sedaan op Sovjet-troepenkampen op het Visscherseiland. De bommen troffen de kampen, vernielden verscheidene barakken en deden andere vlam vatten. Duitsche gevechtsvliegtuigen signaleerden gisteren in het noordoostelijk deel van de Oostzee een zwaar geladen bolsjewistischen koopvaarder. Een bom middenscheeps bracht dit schip binnen zeer korten tijd tot zinken. Vant)vond prpbeerdon twaalf Engejschc bommenwerpers onder eëc'orië van dertig jagers de kuststreek bij Galais* aan te val len. Duitsche jagers stelden zich terstond tegen den vijand te weer. Toen de Britten de Messerschmitts 109 zagen aankomen, na men zij reeds twaalf kilometer voor de Fransche kust de wijk. naar het D.N.B. ver neemt. De luchtdoelartillerie kwam met in actie, daar de Britsche toestellen nog buiten het bereik Van de zwaarste kanon nen ijlings rechtsomkeert maakten. DE VOLMACHTEN VOOR ROOSEVELT. WASHINGTON. 6 Aug. (D.N.B.) Hot huis van afgevaardigden heeft goedkeuring gehecht aan hetwetsvoorstel, waarbij de president der Ver. Staten gemachtigd wordt beslag te leggen op particulieren eigendom, wanneer dat in het belang van de landsver dediging noodzakelijk geacht wordt. Het voorstel is naar den senaat doorgezonden. MELKDISTRIBUTIE IN ENGELAND, Stockholm, 6 Aug. (D.N.B.) In het Britsche Lagerhuis heeft maj. Lord Georgo vandaag de invoering van de melkdis- tributie bekend gemaakt, naar de Engel sche berichtendienst meldt. Organisatie visscherijbedrijf. De Nederlandsche visscherij voorzag vóór 1940 geheel in de binnenlandsche behoefte aan visch en exporteerde groote hoeveelhe den pekel- en steurharing. Tengevolge van het intreden van den oor logstoestand werd de aanvoer van zecvisch aanvankelijk geheel onmogelijk, doch door dat de kustvisscherij overdag op beperkte schaal werd toegestaan, en sinds het begin van dit jaar ook enkele dagen en nachten achtereen op zee gevischt mag worden, is de aanvoer van versché zecvisch langzamer hand weer van eeni e beteekenis geworden. Voorts konden de zoetwatervisseherij. de mossel- en oestercultuur vrijwel op de oude schaal worden uitgeoefend, waardoor, teza men met ue van de ku-'visscherij ter be schikking komende visch en vischproducten, de productie van de Nederlandsche vissche rij voor de voedselvoorziening weer van be lang is geworden. Allengs deed ;ich echter in dezen tijd van distributiemaatregelen de behoefte gevoelen een duidelijk overzicht te verkrijgen van alle betrokkenen bij de uitoefening van de vis scherij. den vischhandel (groot- en kleinhan delaren, commissionnairs, enz.), be- en ver werking van visc'v schaal- en schelpdieren. Tn het hijzonder kan hierbij gedacht wor den aan maatregelen in het belang van den afzet van visch sp-.ciaal naar die streken, waar de grootste behoefte aan visch is. Om de noodzakelijke maatregelen zoo snel en soepel mogelijk te kunnen doorvoeren is het gewenscht. dat alle betrokkenen bij de visscherij, vischhandel en vischbe- en ver werking zijn georganiseerd bij één centrale instantie. Krachtens het '<eden in werking getreden „Visscheriihesluit 1941" is als zoodanig aan gewezen de Nederlandsche Visscherij-Centra- le te 's-Gravenhage, welke daarbij tevens 'de bevoegdheid heeft verkregen aan de verschil lende groepen van georganiseerden daar onder begrepen de afslagen de noodige aanwijzingen te geven en verplichtingen op te leggen. Voor verdere bijzonderheden worde verwe zen naar de desbetreffende publicatie. Verschijnsel verklaard. Zoo nu en dan springen op onverklaar bare wijze glazen. Dit gebeurde onlangs in Hilversum, waar plotseling in de keuken een harde slag klonk en een zgn. onbreek baar gas, waarin koffie was geweest uit el kaar bleek gesprongen. Ook op de Noordscharwouder kermis deed zich een dergelijk geval voor. De heer C. B had een glas bier besteld en toen hij het naar zijn lippen wilde brengen, sprong het met een knal in stukken. De Tel. heeft zich naar aanleiding van de ze gevallen gewend tot den politiescheikun- dige, der. heer C. J. van Ledden Hulsebosch, die het volgende schrijft: Laten de menschen zich toch niet noode- loos ongerust maken over het springen van glazen, een bekend verschijnsel, dat, niets bijzonders te beteekenen heeft. Wanneer een glas vervaardigd wordt, en aan een groote hitte blootgesteld is geweest, moet het lang zaatn afkoelen, ten einde normaal te accli- matiseeren. Gebeurt dit nu niet op de juiste wijze, of te snel, dan blijven er in het glas innerlijke spanningen, welke heel sterk kun nen zijn en bij een bepaalde temperatuur tot gevolg hebben, dat zulk een glas plotse ling in vele stukken ulteenspringt. Het kun nen soms glazen zijn met een dikken bodem, die men rustig op den grond zou kunnen laten vallen zonder dat zij breken, doch die uit elkaar spatten, wanneer de innerlijke spanningen door een bepaalde temperatuur ontstaan. Hetzelfde kan men ondervinden met flessohen en ander glaswerk. ARTILLERIESTRIJD BIJ TOBROEK. Rome, 6 Augustus (Stefani): Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Ons luchtwapen heeft in den nacht van op 5 Augustus het vlieegveld van Nicosia op Cyprus en in den nacht van 5 op 6 Augustus het vlootsteunpunt van La Yaletta gebombar- deerd. In Noord-Afrika aan het front van Tobroek bedrijvigheid der artillerie. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben militaire instal laties van Tobroek en Mersa-Matroeh, bene vens de haven Sidi el Barrani en het vlieg veld van Foeka aangevallen. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Bardia, Dema, Benghasi en Misurata. Lichte schade, een doode en vijf gewonden onder de inboorlingenbevolking. Tijdens den in het legerbericht van Maan dag vermelden vijahdelijken vlucht boven C-renaica, heeft de afweer op den grond te Benghasi twee vijandelijke machines neer geschoten. Zij kwamen in de zee terecht. In Oost-Afrika zijn de woonwijken van Gondar herhaaldelijk blootgesteld geweest aan vijandelijke luchtaanvallen. Eenige scha de aan gebouwen, twee dooden en tien ge wonden. Bij Woltsjefit en op den Culciua- bert-bergrug hebben onze afdeelingen stout moedige aanvallen ondernomen en vijande lijke strijdkrachten, die trachtten onze stel lingen te naderen, met verliezen afgeslagen. Geringe affaire. Prijshouden- de markt. Weinig veranderd koerspeil. Nederlandsche be. leggingen loom. OBLIGATIES STAATSLEENIN GEN. V.K. Lissabon, G Augustus (A.N.P.): Volgens een bericht uit Pretoria, heeft de regeering Smuts het verbod tot het doen af bouwen van particuliere bouwwerken, ook van toepassing verklaard op het z.g. voor trekkers gedenkteeken, dat ter herinnering aan de boerenhelden opgericht wordt, en eveneens op een tiental kerken. In boeren- kringen wordt in verband hiermede ver klaard, dat, een dergelijke opvatting van het begrip „particuliere bouwwerken" als een slechte grap beschouwd zou kunnen worden, wanneer zulks niet eep ongelooflijke schan de en beleediging voor het geheele Zuid-AfrF kaansche volk en ook voor de christelijke kerk zou zijn. Geen bouwwerk kan met meer recht van spreken als aangelegenheid van het geheele volk beschouwd worden, als juist het voortrekkers gedenkteeken. Indien de regeering er op staat de voltooiing van dit bouwwerk te verhinderen, dan bewijst dit, dat tusschen het denken van het volk en .flat van de huidige machthebbers een groote niet meer te overbruggen kloof bestaat. Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 LK. 99 11/16-99% 99%-99% 100 15/16 100 11/ie 99% 99 9/16 100 15/16 100 ll/lg 92%-92 11/16 92%-92% 93% 93% 93 93 93% 93 97% 90 89 92% 91% 92 1/16 95% MAISKY LID VAN BEROEMDE LONDENSCHE DIPLOMATENCLUB. Stockholm, 6 Augustus (D.N.B.) De Sovjet-ambassadeur in Londen, Maisky, is 'üitgertoódigd lid te worden' van. de be+ roemde Londensche diplomatenclub de „St. James-club" ,zoo meldt de Londensche cor respondent van Dagens Nyheter. Bovendien zco vervolgt het bericht, zijn de leden van de militaire missie der Sovjets te Londen tot eereleden van de „United Service Club" be noemd. De „St. James Club", waarvan Maisky thans lid Aaat worden, is vooral be kend om zijn bridgedrives met hooge ta rieven. PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N Holl. '38 3 N.-Holl '38 II (3%) R'dara *37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98 3/16 97% AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 186 188 Ned. Ind. Handelsb. A 125 125% Ned. Handel Mij. c.v. A 134% 136% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.KU. 146%-145% 145-143% Centr. Suiker Mij. 218 219 Fokker g. A. 191% 194 Lever Bros en Unilever cv.A130%-131% 132-131% Ned. Ford 325 334 Philips G B.v.A. 231%-235% 232-234% Philips pref. A. 154 154% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 246-248% 249-247% SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A. 121%-123% 124%-123 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A. 167-170 Kon. Paketvaart A. 169%-170% Ned. Scheepy. Unie A. 240 245 179-181% 180-182 SUIKER-ONDERNEMINGEN. HVA. Javasche Cultuur N.I.S.U. 420-422 423-417 250 255 232 234 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. cv. A. 223-225% 229-227 275-279 282%-280% 224% 227% Agram, 6 Augustus (D.N.B.): In verb id met den communistischen aan slag op een afdeeling der Oestasja-militie op 4 Augustus zijn. naar officieel wordt mede gedeeld, een reeks medeplichtigen en aan stichters tot de daaj opgespoord. Zij zijn ter beschikking gesteld van den krijgsraad, die 87 joden en communisten ter dood veroor deelde. Het vonnis is reeds voltrokken. In de nabijheid van Serajewo hadden com munisten een wachtpost beschoten en bom men geworpen in een stookhuis. Vijftig com munistische Joden en Serven zijn daarop doodgeschoten, aangezien de regeering vast besloten is iedere communistische storings actie met de scherpste middelen neer te slaan. ENGELAND HANDHAAFT BLOKKADE TEGEN BEZETTE GEBIEDEN. Stockholm, 6 Aug. (ANP). De Britsche regeering denkt er ook thans nog niet aan, de blokkade tegen de landen, die eertijds met Engeland waren verbonden en thans door Duitschland zijn bezet, te verzachten, In dezen geest sprak gisteren de Engelsche minister van economische oorlogvoering, Ilugh Dalton, in antwoord op een vraag in het Lagerhuis. Hij zeide, dat het vraagstuk der voedselvoorziening in door Duitschland bezette gebieden, door Duitschland zelf moet worden opgelost. De Britsche regeering acht zich niet in staat de blokkade te verzachten. ENGELSCHE AANVAL OP DEENSCH VISSCHERSSCHIP. Kopenhagen, 6 Aug. (D.N.B.) Voor den derden keer binnen zeer korten tijd zijn thans Deensche visschersschepen, die oo de Noordzee op de vangst waren, door En gelsche vliegers aangevallen. Deze laatste overval, die vandaag uit Esbjerg wordt ge meld, was gericht op de kotters „Signal", „Curli" en .Alisj". De bemanning, die thans te Esbjerg is teruggekeerd, meldde eenslui dend, dat de bootjes op hun vischgronden in de Noordzee door Engelsche vliegers met bommen bestookt en met mitrailleurs beschoten werden, zonder dat tot dezen aanval eenigerlei aanleiding bestond. De Engelschen kunnen ook niet met de uit vlucht van een vergissing aankomen, want een der Engelsche vliegers daalde zoo laag dat hij den mast van het visschersscheep- ie. waarover hij vloog, bijna raakte Gelukkigerwijs misten de Engelsche bom men ook ditmaal hiin doel. znodat de Deen sche visschers er zonder nadeel af gekomen zijn. Senembah RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 271-273 277-273 Deli Batavia Mij. A. 217% 221 B e r 1 ij n, 6 Augustus (D.N.B.) In aansluiting op de in het jongste weer machtsbericht vermelde Britsche scheepsver- liezen in de maand Juli van ruim 407.009 b.r.t., geeft de Berlijnsche pers en overzicht van de totale verliezen, welke de Britsche scheepvaart tot dusver in den oorlog geleden heeft, en die thans de grens van dertien millioen ton naderen, ongerekend de talrijke verliezen door mijntreffers en door beschadi gingen. Naar de bladen schrijven, vielen de nieuwe verliezen der Britten hoewel zij i 1 aantal door de vermindering van het scheepvaartverkeer in den Atlantischen Oce aan achter die van de vorige maanden staan. vooral daarom zoo bijzonder zwaar, om dat zij aanzienlijk hooger zijn dan hetgeen. Groot-Britannië en Noord-Amerika gemeen schappelijk aan nieuwen aanbouw in staat zijn te vervangen. Naar de Berliner Boersenzeitung schrijft, kon Engeland bij het begin van den oorlog althans nog ten deele de ontstane leemten door nieuwen aanbouw, resp. aankoop van buitenlandsche schepi aanvullen. Dit alles is echter thans niet meer voldoende, om de geheele behoefte van het Engelsche eiland aan importgoederen als levensmiddelen, ko loniale grondstoffen, petroleum enz. te waar borgen. Wanneer men verder in het oog houdt, dat wegens het uitvallen van de Eu- ropeesche lijnen, de Engelsche invoerwegen. veel langer en daarmede de behoefte aan ton nage grooter geworden is en dat de Engel sche oorlogsvloot vele honderdduizenden, ver moedelijk millioenen b.r.t. als hulpoorlogs- schepen, ravitailleeringsschepen, transport vaartuigen, en voor andere legerdoeleindeiï noodig heeft, dan wordt de ernst der scheep vaartpositie voor Engeland nog duidelijker, nr Ueu'®c"0 Allgemeine Zeitung schrijft? an"Ber de strijd om den Atlantischen Oce aan doorgaat als tot. dusver, kan men met bijna automatische nauwkeurigheid bereke nen, hoe sterk deze gelijkblijvende verliezen aan scheepsruimte de bewegingsvrijheid van. jingeiand moet verlammen en belemmeren, ijf 'TJ^fliikheid, om voor de tot zinken ge brachte schepen eenige^ vervanging te ver- Krijgen, wordt van maand tot maand gerin ger, daar de werven opgepropt vol, bescha digd of volkomen onbruikbaar geworden zijn. Het blad besluit aldus: Heden wegen voor Engeland 400.000 b.r.t, in een maand tot zinken gebrachte koop- vaardijscheepsruimte een veelvoud van het geen zij aan het begin van den oorlog of in zijn eerste phasp gegolden hebben. Boven dien bewijzen zij echter, hoezeer Duitschland ook m staat is, Engeland te verzwakken, ter- /'in legers in het Oosten een groote be slissing tegemoet gaan,,

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2