Textieikaarten ooit na I September geldig Slag bij Smolensk Het legioen marcheert Spinnewielmaker „Vössien" 90 jaar Het komende bestuur ia de Sovjet-Unie zegevierend voltooid Het tweede contingent vrijwilligers vertrokken VRIJWIL' K EGIOEN MD Rabindramath Tagore overleden Honderdduizenden Sovjetsoldaten naar de gevangenkampen Italiaaosch weermacbthericht Duitsch weermachtbericht Amsferdamsche effectenbeurs Evenals toeslagkaarten en spe- ciale punten. De directeur van liet Rijksbureau voor de 'distributie van textielproducten door den handel deelt mede, dat de werkzaamheden, welke Verbonden zijn aan de uitgifte van de nieuwe textielkaart niet vóór 1 Septem ber a.s. gereed kunnen zijn. In verband hiermede zal de textielkaart van de periode 1 Februari 19411 Septem ber 1941 tot nader, tijdig te verstrekken, be richt ook nog na 1 September a.s. geldig zal blijven. De punten van de toeslagkaarten en de speciale punten blijven eveneens hun gel digheid na 1 September a.s. behouden. Plechtig afscheid in den Dieren tuin te Den Haag. VG-ravenhage, 7 Augustus: Het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen marcheert. Weer is een contingent landge- nooten naar Krakau vertrökken en weer heerschte er in de Haagsche straten dezelfde geest en hetzelfde enthousiasme van de eer ste groep enkele weken geleden. Ook nu was de groote zaal van den dierentuin op feeste lijke wijze met vlaggendoek en eikenloof ver sierd. Óok nu waren er vele autoriteiten, Duitsche e Nederlandsche. De commandant van het legioen, de gep. luitenant-generaal Seyffardt, oud-chef van den generalen staf, iüegroette allereerst den hoeheren S.S. und Polizeiführer, S.S. Gruppénftihrer Rauter, die den rijkscommissaris vertegenwoordigde en den Oberst-Leutnant von Müller, die de plech tigheid bijwoonde namens den generaal der vliegers Fr. Christiansen, den militairen be- velhebber in de bezette Nederlandsche ge bieden. De plechtigheid wer opgeluisterd door muziek, gespeeld door een muziekcorps van de Ordnungspolizei. De circa 450 vrijwilli gers, die dit tweede contingent vormen, ston den langs de zijkanten van de zaal in carré opgesteld. Nadat de troep geinspecteerd was door luitenant-generaal Seyffardt, vergezeld door S.S. Grupenführer Rauter, Oberst-Deutnant von Mueller en generaal-majoor Schumann sprak de luiténant-generaal den troep toe. Het muziekcorps speelde hierna het Wil helmus. Vervolgens bood luitenant-generaal Seyffardt het vertrekkende contingent na mens het legioen de in zijn toespraak ge noemde zes trommels aan, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. De vrijwilligers stelden zich na afloop op het Malieveld op en marcheerden, voorafge gaan door het muziekorps en een eerebatal- jon van de Duitsche weermacht, daarna af in de richting van het Spui in het centrum van de stad. waar zij voor luitenant-gene raal Seyffardt, S.S.-Gruppenfuehrer Rauter, Oborst-Leutenant von Mueller en generaal- majoor Schumann defileerden. De belang stelling van de zijde der Haagsche bevol king voor deze bijzondere gebeurtenis was bijzonder groot. Van ieder der vrijwilligers namen lui- tenant-genraal Seyffardt en S.S.-Gruppen fuehrer persoonlijk afscheid. Geestdriftige toejuichingen en vele goede wenschen ver tolkten de gevoelens van hen, die achterble ven, toen de trein om ongeveer half acht onder het spelen van de Duitsché volkslie deren het perron uitreed. Met vliegende vaandels en slaan de trom marcheerde gisteren het tweede contingent vrijwilligers door Den Haag naar het station, waar de trein gereed stond, die de man nen naar Krakau zal brengen. Het legioen marcheert. Sinds en kele weken wordt het eerste contin gent in Krakau geoefend. Het twee de contingent, is op weg en intus- schen komen steeds meer aanmel dingen binnen van Nederlanders, die begrijpen, waai; het om gaat en hun plicht wenschen te doen. Het legioen marcheert. Nu nog in de oefenkampen. Straks als een keurkorps in de rijen' van hen, die optrekken naar het Oosten om de gelederen te versterken van de Duitsche legers en de legioenen, die daar reeds wekenlang tegen de Sovjettroepen strijd leveren, te rugwerpen, omsingelen en vernie tigen. Het legioen marcheert. Dreunend klonk gisteren het marcheeren van vastberaden Nederlandsche man nen door de straten. Fier wapperde het vaandel. Vrijwilligers vertrok ken in de heilige overtuiging, dat zij zich inzetten voor de toekomst van hun volk en hun vaderland. Het legioen marcheert. Duizen den Nederlandsche mannen vor men dit legioen en zij verwachten, dat ook gij spoedig zult volgen, om dat ook gij weet, wat uw plicht is en dus uw plaats zult innemen in de gelederen van het Koninginnegracht 22, Den Haag. S t ap h o r st7 Augustus: „Vössien" in Staphorst wordt Zaterdag a.s. 90 jaar. Heel Staphorst en velen daarbuiten kennen Vös sien den krassen ouden spinnewielmaker. Zijn eigenlijke naam is de Weerd. Maar doordat hij al vroeg' zijn. ouders verloor, kwam hij bii grootvader Vos in huis. Zoo werd hij de .,zoon" van den ouden Vos en daarmede^ ..Vössien". Vössien is in Nederland waarschijnlijk de oudste vertegenwoordiger van het verdwij nende ambacht. De huisspinnerij is zoo goed als verdwenen en als gevolg daarvan wor den zijn spinnewielen steeds minder ver kocht. Niettegenstaande de geringere afname is hij zijn ambacht de jaren door echter trouw gebleven en nog dagelijks kan men hem het fijne conscentieuse handwerk zien ver richten. Zijn producten zijn over de ge- heele wereld verspreid. Vooral Amerika heeft er veel gekocht, maar ook in de landen van Europa kan men Vössiens werkstukken aantreffen. De oude baas is nog kras en staat eiken dag nog aan de draaibank. Voor geen geld van de wereld zou hij zich al willen laten vervangen en ook zou er moeilijk een jon gere kracht zijn te vinden, die beter met dit werk op de hoogte is dan de oude baas. KINDJE SLACHTOFFER VAN KOKEND WATER. Z w ol I e, 7 Augustus. Terwijl de moe- dier met haar andere kinderen bezig was, zag het driejarige kindje van den arbeider N. te Steenwijkcrwold kans om een pan met aardappelen van den kachel te trekken. Het ventje kreeg het kokende water over zij.n lichaampje en liep zulke ernstige brandwonden op. dat het in het ziekenhuis te Meppel moest worden opgenomen Me- diische hulp mocht echter niet meer baten. Het ventje is aan de gevolgeen van het ongeval overleden. VOORSCHRIFTEN VOOR HET GROOT BOEK VOOR DEN WEDEROPBOUW. 's-Gravenhage, 7 Aug. v- De secretaris-ge neraal van het departement van financiën heeft, ingevolge het besluit op de materiee- le oorlogsschaden en het besluit tot rege ling van de uitgestelde betaling bij ont eigeningen, voorschriften vastgesteld voor het grootboek voor den wederopbouw. Daarbij is o.m. het volgende bepaald: In het grootboek voor den wederopbouw worden ingeschreven: le. De onteigeningsvergoedingen bedoeld in artikel 3 van het besluit no. 168-1940 waarvan de betaling ingevolge art. 7 van dat besluit wordt uitgesteld weJke ingevol ge art. 2 van bet besluit nr. 234-1940 worden ingeschreven; 2e De bijdragen wegens schade aa.n ge bouwde onroerende goederen en aan sche pen, welke ingevolge artikelen 11 en 17 van het besluit no. 221-1940 op de materieele oorlogsschaden worden ingeschreven. Het grootboek is te 's-Gravenhage geves tigd. De rekeningen worden gesteld: a. Voor zooveel betreft de inschrijvingen ter zake van bijdragen: ten name van de eigenaren der onroerende goederen en der schepen, ter zake waarvan de bijdragen zijn verleend; b. Voor zooveel betreft de inschrijvingen ter zak# van onteigeningsvergoedingen: ten name van hen, die op 't tijdstip der ontei gening als eigenaren bekend stonden, zoo lang de directeur van het grootboek niet is gebleken, dat anderen dan de bij het ka daster als eigenaren bekend staande perso nen een beter recht hebben, in welk geval de inschrijvingen worden gesteld ten na me van deze laatsten. Van gedane inschrijvingen wordt door den directeur onverwijld mededeeling ge daan aan de rechthebbenden. Van de ver melding bij de inschrijvingen van de hypo theken en andere zakelijke rechten wordt door hem gelijk mededeeling aan de recht hebbenden gedaan. Wanneer de namen der rechthebbenden niet bekend of niet volledig bekend zijn, wordt zoodanige aanduiding geplaatst, dat boven twijfel gesteld worden de eischen, aan welke hij. die zich als rechthebbende wenscht te doen gelden, zal hebben te vol doen om als zoodanig te worden erkend. Aan de inschrijving in het grootboek kunnen geen rechten of aanspraken wor den ontleend. Ten zake van alle verrichtingen bij het grootboek, de vermelding van hypotheken en andere zakelijke rechten daaronder be grepen, worden geen rechtsvorderingen te gen den staat toegelaten. De rente van de ingeschrven kapitalen wordt ofgerekend op twee halfjaarlijksche data, door de ndirecteur bij het openen van de rekening aan te geven. B e r 1 ij n, 7 Augustus (D.N.B.) Naar de Londensche berichtendienst meldt, is Rabindranath Tagore hedennacht overle den. Rabindranath Tangore werd op 6 Mei 1861 te Calcutta geboren. Als jongste zoon van Maharshi Devendranath, wiens vader Prins Dwarkanath Tagore was. Na een particuliere opvoeding in Indië werd hij in 1877 naar En geland gezonden om rechten te studeeren, maar hij keerde spoedig naar Indië terug en hij begon, hoewel nog zeer jong, voor Bengaalsche tijdschriften te schrijven. In 1901 stichtte hij de Shantiniketan, een school Bolpur, niet ver van Calcutta. Deze school werd een soort nationaal pelgrimsoord In 1913 won Tagore den Nobelprijs voor let terkunde. Het bedrag van 8000 pond ster ling gebruikte hij voor de instandhouding van zijn school. Hij bezocht verschillende ma len Europh en reisde ook in Japan en de Vereenigde Staten. 'Op zijn reizen hield hij overal voordrachten. Tagore had voor politieke aangelegenhe den slechts in zooverre belangstelling als het het innerlijk leven van Indië betrof en hij velangde, dat de nationale beweging de so ciale hervormingen zou beschouwen vóór politieke vrijheid. De poëzie van Tagore draagt in hoofdzaak een beschouwend karakter. Zijn pennevruch- ten zijn zeer talrijk en maken vaak een kinderlijk eenvoudigen indruk. Frederik van Eeden vertaalde enkele bundels in het Ne- derlandsch. Berlijn, 7 Aug. (ANP). In de Wilhelm- strasse wilde men zich vandaag niet uitla ten over de vraagstukken van het toekom stige burgerlijke bestuur in het Oosten. In vergelijking tot de afmetingen van den strijd en de historische beteekenis der Duitsche overwinning acht men deze vraagstukken betrekkelijk onbelangrijk. In de interne or ganisatie van dit gebied ziet men slechts een nevenprobleem, dat volgens de opvat ting van politieke kringen hier pas acuut begint te worden, wanneer na den oorlog een aanvang wordt gemaakt met de reorga nisatie van den politieken toestand in Euro pa. Berlijn, 7 Aug. (DNB). Honderduizen den gevangen genomen Sowjetsoldaten stroo men naar de gevangenenkampen. Een bonte mengeling van Wit-Roethenen, Oekrainers, Kozakken, Kalmukken, Kaukasiers en Si beriers trekt langs de Duitsche ^egen. Bij een inspectie der groepen gevangenen heefi men geconstateerd, dat verscheidene regi menten der Sowjetinfanterie zóó geteisterd zijn, dat slechts 20 of 30 manschappen in leven zijn gebleven. Deze verklaarden, dat er tenslotte nog slechts mannen van de tros van den staf en ziekendragers waren, die toen in de voorste linies moesten vechten. Onder de gevangenen bevinden zich ook talrijke officieren, die pas drie maanden hun uniform dragen. Zij hadden een cursus gevolgd en waren daarna onmiddellijk be vorderd tot luitenant. JAPANSCH SCHIP IN TAIFOEN. T o k i o, 7 Aug. (D.N.B.) Het Japansche s.s Kanu Maru, dat ten zuiden van Kioes- jioe in een taifoen geraakt was, en tot welks redding verscheidene schepen reeds onderweg zijn, is volgens de jongste be richten gezonken. Slechts een deel van de bemanning kon zich in de booten redden. De vooruitzichten voor hen om levend aan land te komen of een te hulp snellend schip te bereiken, acht men echter zeer klem, daar er in dit gebied op zee zware stormen woeden. - TWEE BRITSCHE TORPEDOJAGERS GETROFFEN. R om e, 7 Augustus (Stefani). Het hoofd kwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Onze torpedovliegtuigen hebben in het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee een vijandelijke scheepsformatie aange vallen en met torpedo's twee torpedojagers getroffen. In Noord-Afrika werd een- vijandelijke af- deeling. die een aanval op onze stellingen in den oostelijken sector probeerde te onder nemen. door onze troepen in een tegenaan val genoopt, zich onder verliezen terug te trekken. Luchtformaties van de as hebben verdedigingswerken, magazijnen en haven inrichtingen van Tobroek gebombardeerd, waardoor branden en ontploffingen oni- stonden en een in de haven liggend schip met voltreffers getroffen werd._ Bovendien werd een vijandelijke luchtbasis met bom men bestookt. In Oost-Afrika heeft bet vijandelijke lucht- wapen opnieuw dé woonwijk van Gondar gebombardeerd. Onder de inlandsche bevol king werden vijf personen gewond. In den nacht van 5 op 6 Augustus hebben Britsche vliegtuigen eenige bommen laten vallen op Augusta en Catania. Een persoon werd gedood, eenige personen werden ge wond. Een van onze d'uikbooten onder bevel van d.en luitenant-kapitein Giuliano Prini heeft op den Atlantischen Oceaan twee schepen met tezamen 11.000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Uit het hoofdkwartier van den Führer. 7 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een extra-bericht is bekend gemaakt, heeft de leger groep van den generaal-veldmaar- schalk von Bock in samenwerking met de luchtvloot van generaal- veidmaarschalk Kesselring den groo- ten slag van Smolensk zegevierend voltooid. Bij matige eigen verliezen zijn de bloedige verliezen van den vijand ongewoon hoog. Rond 310.000 gevangenen vielen in onze handen. 3205 pantserwagens. 3120 stukken geschut en een onafzien bare hoeveelheid ander oorlogsma teriaal werden buitgemaakt. Het Sovjet luchtwapen verloor 1098 vliegtuigen. Over het verloop van den slag kan thans het volgende gemeld worden. Nog voor het einde van den dubbelen veldslag bij Bialystok en Minsk waren snelle formaties van het leger en van de Waffen S.S. op de krachtig verdedigde Sta- linlinie gestooten welke loopende achter den Dnjepr en den bovenloop van de Duna in de versterkte plaatsen*Mohilew, Orsja. Witebsk en Polosk over geweldig uitgebrei de steunpunten beschikte. Onder hevige gevechten gelukte het aan beide zijden van Polosk bruggehoofden te vormen. Op 11 Juli werd Witebsk genomen en braken wij door den .taai verdedigden sec tor van den Dnjepr ten zuiden van Mohi lew en Orsja in een stelselmatigen aanval, welke gesteund werd door plaatselijke ver rassende overtochten over de rivier. De volgende dagen drongen vervolgens de snelle formaties aan beide zijden van-den weg Orsja—Smolensk over een breed front naar het oosten door. Op 16 Juli werd het door den vijand bijzonder taai verdedigde Smolensk door een gemotoriseerde divisie infanterie in een gevecht met de blanke wapens Ingenomen en tegen voortdurende woedende aanvallen van den vijand ln bezit gehouden. Terwijl de doorbraak ten zuidoosten, oos ten en noordoosten van Smolensk door for maties pantsertroepen en gemotoriseerde divisies infanterie, ondanks de hevigste te genaanvallen werd verscherpt, dekten de daaropvolgende divisies infanterie onder buitengewone marsch en gevechtsprestaties de door den vijand steeds weer aangevallen flanken van den stoottroep en namen de omsingeling op zich van den vijand, die door de snelle formaties was doorbroken en in afzonderlijke nog strijdvaardige groepen was verspreid. In een gebied van 250 K.M. breedte en 150 K.M. diepte ontstond daarmede een geweldige veldslag, van welks voornaamste brandpunten behalve Smolensk de plaatsen Witebsk. Polosk. Newei en Mohilew ge noemd moeten worden Met den moed der wanhoop en onder de bloedigste offers pro beerden de ingesloten deelen van den vij and in een worsteling van bijna vier weken hun vrijheid te heroveren, terwijl versche troepen in den strijd geworpen werden om hun verlichting te brengen. Al deze pogin gen liepen snaak op de bewegelijkheid en taaiheid van onze troep. Het lot van de in het gebied tusschen den Dnjepr. Duna en Smolensk ingesloten formaties der Sovjet- weermacht, was bezegeld. Aan de superiori teit der Duitsche leiding, aan het initiatief van de onderaanvoerders en aan de dap- Derhcid en bet uithoudingsvermogen van de KAART VAM PELT In het midden van het Oostelijk front is de groote slag van Smolensk ten einde ge voerd. Bijna vier weken lang hebben de Duitsche troepen hier strijd gevoerd tusschen Smolensk en Wsjasma Het verloop hiervan is heden in de weermachtsberichten om schreven. De kaart geeft de lezec een duidelijk overzicht van het gevechtsterrein. Vrij drukke affaire. Vaste stemming. Oploopende koer- sen. Nederlandsche beleggin gen verdeeld. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost 'Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A S 99%-99% 99 11/16-99 13/1# 10011/16 100 15/1# 99 9/16 99 11/1# 100 11/16 110 15/1# 92%-92% 921/16-92% 93% 93% 93 93 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N. Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 19.37 3 93 928% 97%' - 89 91% 91% 921/16 91% 95% - HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 97% 97% AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 188 194 Ned. Ind. Handelsb. A 125% 126%' Ned. Handel Mij. c.v. A 136% 13684 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K U. 145-143% 142%-143% Centr. Suiker Mij. 219 220 Fokker g. A. 194 196 Lever Bros en Unilever cv.A 132-131% 130-133% Ned. Ford 334 335 Philips G B.V.A. 232-234% 232-236 Philips pref. A. 154% 153 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 249-247% 248-25f SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 124%-123 123%-126 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A. 169%-170% 168-172 Kon. Paketvaart A. 245 245 Ned. Scheepv. Unie A. 180-182 179%-185i SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur N.1.SU. 423-417 424-429 255 254 234 '"238 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. cv. A. Senembah 229-227 22784-229 282%-280% 2821/2-283% 227% 225 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 277-273 274-279 Deli Batavia Mij. A. 221 222 troep is het te danken, dat hier ondanks de allermoeilijkste omstandigheden voor da aanvulling, een succes kon worden behaald, dat voor de voortzetting van onze operaties van doorslaggevende beteekenis is. Het^ luchtwapen heeft een belangrijk aan deel in deze overwinning. In onvermoeid: optreden verrichtten de formaties leger vliegtuigen de verkenningen welke ais grondslag dienden voor het voeren van den; strijd op de aarde. Jachtvliegtuigen, duikbommenwerpers, en formaties gevechtsvliegtuigen. gesteund door verkenners op langen afstand, voer den onder de moeilijkste omstandigheden den strijd tegen de operatieve reserves van den vijand en zijn ingesloten legeronder- deelen. Zij grepen vastberaden in. waar het er om ging. het verzet van den vijand te breken, zijn tegenaanvallen af te slaan en in samenwerking met de luchtdoelartilie- rie zijn actie uit de lucht onschadelijk te maken. 126 treinen, zes pantsertreinen, dui- zen-' automobielen en 15 bruggen werden: hierbij vernield. Ook aan den strijd tegen de vijandelijke stellingen, kazematten en stukken geschut alsmede1 tegen de pantserwagens van den vijand heeft het luchtwapen onder groote resultaten meegewerkt. Aan het verloop van dezen geweldigen slag hebben de legers van generaal-veldmaarschalk von Kluge en generaloberst Guderian en Hoth, alsmede de formaties van het luchtwaj>en van de generaals der vliegers Loerzer en Freiherr von Richthofen op roemvolle wijze deelge nomen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht weer Mos kou aangevallen. Talrijke voltreffers van bommen werden geplaatst op een vliegtuig fabriek. In de bocht van de Moskwa era oostelijk daarvan ontstonden verscheidene groote branden. In den strijd tegen de Britsche ravitail- leenngsscheenvaart brachten gevechtsvlieg- tuigen in den nacht van 6 op 7 Augustus aan de Britsche oostkust een koopvaardij- schip van 10.000 brt. tot zinken. In Oost- ert Midden-Engeland werden verscheidene vliegvelden met goede uitwerking gebom* bardeerd. Patrouillevaartuigen schoten In het Ka naal een Britschen bommenwerper omlaag^ In Noord-Afrika plaatsten Duitsche ge vechtsvliegtuigen bomtreffers van zwaar kas hber op pakhuizen en opslagplaatsen vara materiaal bij Tobroek en Mersa Matroeh. Len andere succesvolle luchtaanval, did werd ondernomen door een sterke Duitsche formatie gevechtsvliegtuigen, was gericht op cfe havenwerken van Suez. De vijand liet vannacht op verschillende plaatsen van West- en Zuidwesf-Duitseh- land brand- en brisantbommen vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden gewonden. Nachtjaeers en lucht* doelartillerie schoten vijf Britsche bommen werpers omlaag.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 2