WIERINGERMEER ftee/f 2i/n nieuwen burgemeester NEDERLAND moet kermis vieren Dysenterie te 's Gravenhage Makreel tegen fahelachtigen prijs Marktberichten Laatste telexbericht Ondanks tegenwerking van gemeentelijke machthebbers Een goede vangst van de Haagsche recherche DE SCHAGER MARKT DE HEER G. G. LOGGERS, BUR GEMEESTER VAN BARSINGER- HORN, BENOEMD. Tot burgemeester van Wieringermeer is met ingang van 15 Augustus 1941 benoemd de heer G. G. Loggers, thans burgemeester van Barsingerhorn. Zoo is dus aan de spanning een einde ge komen en er zullen weinigen zijn, die dit •einde niet gelukkig noemen. Immers in den persoon van den heer Loggers krijgt de Wie ringermeer een uiterst bekwaam bestuurs ambtenaar niet alleen rpaar, en hier kan yt^ral de nadruk op' worden gelegd, een man ■van karakter, die in den tijd van zijn burge meesterschap te Barsingerhorn getoond heeft in waarheid een „burgervader" te zijn. Toen men bij zijn installatie in 1934 het vertrouwen uitsprak dat men in den nieu wen burgemeester iemand kreeg die in zich vereenigde de eigenschappen „hulpvaardig, toegankelijk, karakter&n overtuiging", heeft men zijn huis niet op een zandbodem ge bouwd. Met helder hoofd en kalm beleid heeft hij in den zorgelijken tijd van 1934 af Bar singerhorn bestuurd, en verwacht mag wor den dat hij de zooveel moeilijker gemeente iWieringermeer eveneens zóó zal besturen, als thans nuttig en noodig is. Van den heer Loggers kan gezegd worden dat hij blij was overden oogst maar boven al over den arbeid daaraan verbonden. Zelf een hard werker, zal hij het werk van an deren waardeeren en eeren. Bij zijn instal latie te Barsingerhorn zeide burgemeester Loggers dat hij geen perspectiefpolitiek doch kernpolitiek zou voeren, gezien de nood der tijden. Het is verheugend dat hij ondanks al les van dit standpunt wel eens kon afwij ken. In dit verband willen wij wijzen op zijn krachtige ac^ie tot uitbreiding van het destructiebedrijf te Schagen, dat zoo nauw samenhangt met de volksgezondheid en wel ke men dus niet alleen op het heden doch ook op de toekomst is gericht. Wieringermeer is een moeilijke gemeente merkten wij zoo even op, moeilijk vooral om dat in het nieuwe land nog geen eenheid van willen is en de onderscheidene groepen el kaar in het verleden benadeelden waar dit mogelijk was. Het is goed, deze harde waar heid nog eens uitdrukkelijk te constateeren, bij alle bewondering die men kan hebben voor de kunde en het inzicht der bewoners. Steeds is gevraagd om een „eigen" bestuur, men heeft dat nu in den vorm van een „ei gen" burgemeester en opnieuw heeft vader tje Staat zijn troetelkind Wieringermeer een kans gegeven door het nu het in de hoogere klasse tot dusverre liep. Wieringermeer eigenlijk nog op de fröbelschool, staatrechte- lijk bezien weer een eerste klas onderwij zer te geven. Wij zien diens taak in het nieu we land allereerst als een vormende, vóór in de Wieringermeer waarlijk constructief kan worden gearbeid tot heil van allen en niet, zooals tot heden nogal eens voor kwam tot nut van een bepaalde groep. BURGEMEESTER LOGGERS. (Eigen foto.) Burgemeester Loggers zal in de Wieringer meer, de trots van Nederland, aan den weg timmeren en dus veel bekijks hebben. Wen- schen wij hem bij zijn ambtsaanvaarding toe dat hij zich zal mogen en kunnen houden aan het oud-Hollandsche spreekwoord: „Trek U niet aan wat ieder zegt, Maar doe wat billijk is en recht." Dat zal slechts het voordeel van Neeriands twaalfde provincie: de Wieringermeer zijn. Bijzonderheden uit de loopbaan van burgemeester Loggers. De heer G. G. Loggers is geboren 16 No vember 1900 te Zwolle, genoot ULO. en later middelbaar onderwijs. Hij ving zijn ambte lijke loopbaan aan te Elburg en werkte daar na achtereenvolgens te Zwolle, Gramsber- gen en Zandvoort. 1 Januari 1924 werd hij benoemd tot gemeente-secretaris te Beusi- chem en was op dien datum de jongste ge meente-secretaris van ons land. 16 Maart 1929 kwam de heer Loggers als secretaris in Barsingerhorn en hij bleef dat tot 15 Januari 1934. toen zijn benoeming tot burgemeester volgde. De benoeming van den heer Loggers werd met groote ingenomenheid begroet, ge tuige het feit, dat tevoren een deputatie be staande- uit vertegenwoordigers van alle be volkingsgroepen haar opwachting bij den commissaris der provincie had gemaakt om een benoeming Loggers aan te bevelen. De heer Loggers bezit de acte van bekwaamheid gemeente-administratie en is leeraar M. O. staatsinrichting, staathuishoudkunde en sta tistiek. SPAANSCHE PERSSTEMMEN. Madri d, 8 Augustus (D.N.B.): Engeland wil met zijn Joodsche, Angel saksische medelichtigen in Noord-Amerika Europa tot een kolonie maken zoo schrijft het blad Madrid naar aanleiding van de verdeelingsplannen van Eden van de Londen- sche Times. Engeland, zoo gaat het blad verder, heeft geleefd van'de oneenigheid der Europeesche landen, hun tweedracht- was de beste voe ding voor het Britsche imperialisme. Thans echter zijn de oogen van Europa opengegaan. Het weet, waar de vreeselijke parasiet ge zocht moet worden, Engeland heeft als een draak Europa op den kop gezeten 't Woord van de bescherming der kleine volken heeft nooit in het Britsche vocabularium bestaan. In het stervensuur zou het Engeland ook goed zijn, wanneer het zijn Amerikaansche medeplichtigen alleen de puinen kon uitle veren van Europa. Dit ontzaglijke gevaar, dat boven Europa zweeft, draagt reeds zijn eerste vruchten. Het smeedt alle Europeesche landen aaneen in een eenheid, waarop alle Joodsch-Angelsaksische plannen stranden. Alcazar schrijft: De verklaringen van den Engelschen minister van buitenlandsche za ken, Eden, over de „nieuwe orde" in Europa na den oorlog vormen een typisch voorbeeld van den Engelschen „cant". Alleen de Engel schen kunnen een verdecling van Europa in tweeën, in een door Engeland onderdrukt en een door de So.vjet-Unie gebarbariseerd deel als „orde" aanduiden. Met uitzondering van den heer Eden en het kleine gedeelte van zijn aanhangers houdt men de Sowjet- Unie nog steeds in de geheele wereld het summum van barbarij en vernieling. BRAZILIë EN PORTUGAL. Rio de Janeiro, 8 Aug. (DNB). Presi dent Vargas, die van zijn buitenlandsche reis vandaag in Rio terugkeert, zal Zaterdag de speciale Portugeesche missie ontvangen om haar geloofsbrieven in ontvangst te ne men. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Berlijn, 8 Aug. (D.N.B.) De vijand is in de nacht van 7 op 8 Augustus met zwak ke strijdkrachten West-Duitschland binnen gevlogen. Het gelukte aan enkele toestel len tot Berlijn door te dringen. Door het neerwerpen van een gering aantal brisant bommen ontstond schade aan gebouwen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. DE DOOD VAN BRUNO MUSSOLINI. Rome, 8 Aug. (DNB). - Na een bezoek aan de plaats dos onhcils heeft de Duce zien naar het ziekenhuis begeven, waar het s'°f" lelijk overschot van zijn zoon lag opgebaard en waar de gewonden zijn ondergebracht Hij bewees de laatste eer aan hen, die tege lijk met zijn zoon om het leven zijn geko men. Vrijdag zal het stoffelijk overschot van Bruno Mussolini naar Forli gebracht wor den en Zaterdag vvorden ter aarde besteld op het kerkhof Cassiano. Op instructie van den partijsecretaris, die den Duce in een telegram uitdrukking heeft gegeven aan het medeleven van het Italiaansche volk en de partij, is in alle partijgebouwen rouw aan gebracht. HET ARTIKEL VAN DE TIMES. ISTANBOEL, 8 Aug. (D.N.B.) In het Turksche blad Aksjam schrijft de afgevaar digde Badak over het artikel van de Lon- densche Times betreffende den toekomsti- gen vrede: laat ons bekennen, dat wij in geenen deele de door het Engelsche blad naar voren gebrachte beginsel hebben be grepen. Hoe ook het toekomstige Europa moge zijn. het moet berusten op de volledige onafhankelijkheid van de groote en kleine volken. Wij kunnen denkbelden niet goed keuren die er op neerkomen, dat in Euro pa of Azië eenigerlei suprematie zou kun nen bestaan. 's-Gravenhage, 7 Augustus: Behalve te Amsterdam komt ook in Den Haag een aantal gevallen van dysenterie voor. Sedert Vrijdag j.1. heeft men hier ter stede een explosief optreden van deze ziekte kunnen waarnemen. Aanvankelijk werden ip spoor- en laadkwartier gevallen gemeld, doch zeer spoedig kwamen deze ook in an dere stadsgedeelten voor. Ernstige gevallen zijn tot heden niet gemeld. De geneeskundige dienst is er nog niet in geslaagd een bepaal de haard der ziekte te ontdekken. Bij een aantal patiënten, die verschijnselen vertoon den, welke in de richting van dysenterie kon den wijzen, kon slechts een darmcatarr ge constateerd worden. Voor eenige bezorgdheid is geen enkele aanleiding. Dysenterie is een echte Mtner- ziekte, die ieder jaar normaal vooikomt. plotseling verschijnt en plotseling weerver dwijnt. Het voornaamste verschijnsel is he vige diarrhee met slijm, soms bloed. De ziek te verloopt in den regel goedaardig, vooral bij de betrekkelijk lichte gevallen, welke zich thans hebben voorgedaan. Men betrachte de -rootste zindelijkheid met betrekking tot de ontlasting en wassche zijn handen zeer grondig. Wanneer zien verschijnselen voordoen, wachte met met met het raadplegen van een arts. Departement van volksvoorlich ting en kunsten steunt oud-Va- derlandsch volksvermaak. Vraaggesprek met den heer Frans Robbe, 's-Gravenhage, 7 Aug. 1941 (D.N.B.) Wij weten shochts weinig van dat wereldje der kermisexploitanten en men pleegt hen .zoo ongeveer gelijk te stellen met zigeuner^ en woonwagenbewoners-zonder-meer. Hoog stens beginnen wij zoo langzamerhand het regelmatige kermisvermaak te missen, daar er vooral den laatsten tijd vele gemeenten zijn, dit dit oud-Vaderlandsche volksver maak hebben afgeschaft. Inmiddels tracht thans het departement van volksvoorlich ting en kunsten ook dit vermaak dat' toch waarlijk deel uitmaakt van ons volksbe staan, weer nieuw leven in te blazen. Een redacteur van de V.P.B. had naar aanlei ding hiervan een onderhoud met een der belangrijkste figuren uit de Nederlandsche kermiswereld, den heer Frans Robbe, die een belangwekkende uiteenzetting gaf van de problemen en moeilijkheden, waarvoor de kermisexploitanten zich op het oogen- blik geplaatst zien. Nederland moet kermis vieren. Breda, 7 Aug. 1941 (V.P.B.) Het was het bureau van een modernen zakenman, waarin wij een onderhoud hadden met den heer Frans Robbe, hoofdbestuurslid van den kermisvakbond. Stalen meubels, archiefkasten, lange rijen klappers op de planken van de groote muur kasten. En het was moeilijk om in den rus- tigen, correcten zakenman iemand te zien, die door een groot deel van het publiek min of meer geringschattend „kermisreiziger" genoemd wordt. Toch behoort de heer Robbe ook tot het gilde der kermisexploitanten en zijn *woonwagen is bekend op vele kermis sen. Evenals talrijke andere bedrijven heeft het gilde der kermisexploitanten in den huidigen tijd met groote moeilijkheden te kampen „Kunt U ons iets vertellen' oVer het bedrijf in het algemeen en de moeilijkheden in het bijzonder?" zoo luidde onze eerste vraag. Het is bekend, dat het departement van volksvoorlichting en kunsten een open oog heeft voor de moeilijkheden van het kermis vermaak en het streven naar „kermis ijl geheel Nederland" zooveel mogelijk be gunstigt." „Incjerdaad", aldus de heer Robbe. „Dank zij de medewerking van het depar tement zijn er reeds belangrijke verbeterin gen behaald." Weinig medewerking. Kan het kermisvermaak echter op de vol le medewerking van het departement van volksvoorlichting en kunsten rekenen, in sommige gevallen is de medewerking van verschillenle gemeentebesturen zeer gering en zijn er helaas gevallen, waarin wij be slist worden tegengewerkt. Nog steeds ont vangen wij in talrijke plaatsen botte af wijzing, wanneer wij vergunning vragen tot het houden van een kermis. Maar waneer in diezelfde gemeente een feestelijkheid of een tentoonstelling geor ganiseerd wordt, dan mogen wij de kurk zijn waarop deze feestelijkheden drijven en mogen de hooge pachtgelden de kastekor ten dekken. In andere gevallen wordt ons verzoek wel niet geweigerd, maar zijn de pachtgelden en de vermakelijkheidsbelastin gen zóó hoog, dat er van eenige winst fjpen sprake kan zijn. Bovendien wordt door het stelsel van de verpachting van de staan plaatsen de concurrentie tusschen de grootste kermisexploitanten der mate op de spits gedreven, dat van eenige gunstige resultaten voor den hoogsten bieder geen sprake meer kan zijn. Door dit alles worden de moeilijkheden in ons bedrijf, dat tengevolge van de economi sche crisis in het verleden, door de huidige vervoersproblemen en de distrifoutieperike- len zijn ondergang reeds nabij is, kunstma tig vergroot. En men mag toch de economisch jjbeteeke- nis van ons bedrijf niet onderschatten. Ruim vijf duizend personen moeten van de exploi tatie van kermisvermakelijkheden leven en dit aantal breidt zich steeds uit. Het zal» u immers bekend zijn, zoo onderbrak de heer Robbe glimlachend zijn betoog,-dat wij „ker misreizigers" steeds een talrijke kroost heb ben. Ik wil u niet met droge cijfers vervelen, maar in 1939 bedroegen onze exploitatie kosten ruim tien millioen gulden en brach ten wij aan vermakelijkheidsbelastingen on geveer drie en een half millioen gulden in het openbare laatje. En dan, hoeveel men- schen verdienen indirect door ons hun brood? Ordening eerste vereischte. De eerste vereischte voor ons bedrijf is echter ordening, zoowel naar binnen als naar buiten. Er zal een redelijke prijs ge vraagd moeten worden voor de staanplaat sen en het ojidrijven dier prijzen door openbare inschrijvingen zal vermeden moe ten worden. Er zullen ln de toekomst reis routes moeten worden opgesteld, opeenho pingen van'bepaalde vermakelijkheden zul len vermeden moeten worden. Tenslotte moet het bedrijf zelf veredeld worden, min derwaardige „kitsch" als „de vrouw met de twee hoofden", pn „de vrouw met de baard" en dergelijke, weinig verheffende tooneelen zullen geleidelijk moeten verdwij. nen. Bovendien moet aan de oneerlijke con currentle door dancings, veel te veel ope rette- en tooneelvoorstellingen tijdens de kermisweken een einde gemaakt worden. Distributie-perikelen. ,.U sprak zoo net over de distributiemoei lijkheden. hoe staat 't daar eigenlijk mee?" „Veel van onze bedrijven werden voortbe wogen door eigen energiebronnen, als stoommachines, diesel- en benzinemotoren. Benzine of dieselolie krijgen wij in het ge heel niet. waarover wij ons niet kunnen beklagen, hoewel een zeer bescheiden toe. wijzing ons groote verlichting zou kunnen geven. Gelukkig hebben wij de volle mede werking van het rijkskolenbureau. Anders is het met verschillende gemeentelijke elec- triciteitsbedriivcn. Hoewel wij nooit meer vragen dan 75 van de door ons vroeger gebruikte stroom, worden deze verzoeken herhaalde malen af gewezen en krijgen wij niets. U kunt begrij pen, wat voor enorme moeilijkheden zooiets met zich medebrengt. Voeg hierbij de beperk te vervoerscapaciteit van de spoorwegen, dan kunt u begrijpen, hoe moeilijk het voor ons is, om het hoofd boven water te houden. In woonwagenkampen. Tenslotte de houding van' het publiek. Vele menschen zien en willen in ons slechts „ker misreizigers en woonwagenbewoners" zien. Zij weten niet, dat groote bedrijven met hun kostbare stoomcaroussels exploitatiecijfers hebben, en onkosten met zich medebrengen, waarvoor menige kleine fabrikant zou schrik ken. Zij weten niet, dat vele der groote woonwagens, modern en kostbaar gemeubi leerd, voorzien van badkamers, wat betreft de inrichting kunnen wedijveren met mo derne villa's en zij vergeten evenzeer, dat de kermisexploitant slechts zomers, in het sei zoen dus, in het algemeen gebruik maakt van een woonwagen. Toch worden de kermis exploitanten, dank zij de woonwagenwet, ge dwongen te parkeeren in de z.g. woonwagen kampen, tusschen schareslijpers, zwervers en lichtschuwe elementen. Velen verzetten zich hiertegen en huren op particulieren grond, meestal voor zeer hooge bedragen, een tijdelijke standplaats. Maar de tijden zijn zwaar en er zijn ker misexploitanten, die omdat zij deze prijzen niet langer konden betalen, afstand deden van hun wagen en hun bedrijf, liever dan gedwongen te verblijven in een woonwa gen. U ziet", zoo besloot de heer Robbe zijn betoog, er zijn vele moeilijkheden, maar wij geven den moed niet op en hopen dat het Nederlandsch kermisvermaak met den steun van het departement een nieuwen tijd tege moet zal gaan." Den Haag, 7 Augustus: Eenige dagen geleden is in de Prins Wil lemstraat in een sigarenwinkel ingebroken, waarbij ongeveer 800 cigaretten werden ge stolen. Het betrof hier cigaretten van een zeer dure kwaliteit en dit heeft in dit ge val den dader de das omgedaan. Onmiddellijk na de aangifte van dezen dief stal stelde de centrale opsporingsdienst een onderzoek in en het gevolg was dat verschil lende leden van het personeel van de be treffende zaak, een verklaring moesten af leggen voor de politie. Zoo was eergisteren een knecht op weg naar den centralen op sporingsdienst, toen het hem opviel dat in de Badhuisstraat eenige menschen met el kaar stonden te praten. De knecht wilde juist een cigaret opsteken, maar omdat hij geen lucifers bij zich had, vroeg hij aan een van deze menschen een beetje vuur. Degene, die hem vuur gaf, bleek, naar de knecht op merkte, een cigaret te rooken van een nogal duur merk. De knecht schonk hieraan op dat oogenblik geen aandacht en eerst den vol genden dag, toen hij weer langs kwam en zag, dat de man aan wian hij vuur had ge vraagd, nu met nog twee anderen dezelfde cigaretten stond te rooken. begon hij 'arg waan te koesteren. Hij nam hun signale menten goed op en ging onmiddellijk naar den rechercheui', die hem den vorigen dag het verhoor had afgenomen. Deze nam de zaak direct ter hand, hetgeen leidde tot de aanhouding van een 19-iarigen los werk man en een 22- en 23.iarigen arbeider. Dat de recherche hier wederom een goede vangst heeft gedaan, blijkt wel uit het feit, dat de 22-jarige arbeider intusschen reeds gear resteerd was omdat men hem had betrapt bij het stelen van een rijwiel. W1ERINGEN VISSCHERIJNIEUWS. Goede aalvangsten. De visscherij op makreel moet thans wel als geëindigd worden beschouwd. De laat ste dagen was de aanvoer, mede als gevolg van het slechte weer, miniem. Alles wijst er op dat het afgeloopen is. Daarmede ligt te gelijk de aanvoer van ansjovis, die toch al zeer gering was, stil. Het is wel een buitengewoon seizoen ge worden door de onverwachte makreelvang sten en de hooge prijzen die besteed werden. Bij de minder wordende aanvoer van de laat ste weken liep de prijs nog verder op. zoo dat thans tot f 50.per kist werd besteed, hetgeen iets ongehoord is. Ruim 10 centen voor een makreeltje zoo uit zee. Een visscher had het geluk Zaterdag j.1. nog 10 kistjes te kunnen aanbrengen, waar mede hij de enorme besomming van rond f500.maakte. Men vraagt zich werkelijk af wat voor de andere vischsoorten, waarvoor nu een maxi mumprijs geldt, op het oogenblik wel zou worden besteed. Ongetwijfeld hetnalde men ook*daarvoor fabelachtige prijzen. Ook de aalkuilers op het IJsselmeer hebben het de laatste weken vrij goed gemaakt. Som migen brachten 500700 pond per nacht bin nen, hetgeen uitstekend is. Momenteel zijn er niet veel Wieringers die zich op het kuilen toeleggen, want de visscherij aan den noord kant was den laatsten tiid zooveel heter. Nu de makreelvangst afloopt, mag voor de ko mende weken een drukker vangst op pa ling worden verv/acht. Hoewel niet alle vis- schers- aan helde zijden van den dijk mogen visschen. men onderscheidt nog „uitsluitend Wadden-zeevisschers" en uitsluitend IJssel-1 mefervisschers", heeft de Wieringer visscherij toch veel voor op de andere voormalige Zui- derzeegemeenten, waar men alleen op de visscherij op het IJsselmeer is aangewezen. Te Wieringen kan men nog eens tusschen twee goeden of twee kwaden kiezen. Ten langen leste is nu ook een max. prijs vastgesteld voor Waddenzeebot, waarmede aan den wensch van velen is tegemoetgeko men en een lastigen twistappel is wegge ruimd. Het onderscheid Waddenzeebot en IJsselmeerbot is thans weggevallen, en alle bot is thans bot van 41 cent per pond, ver koopprijs 63 cent per pond. Momenteel zijn de botvangsten echter nog gering. Gezegd kan worden dat de visschers tot dusverre een uitstekend zomerseizoen hebben beleefd, hetgeen tot vreugde mag stemmen. Er was veel goed te maken. ANNA PAULOWNA ARBITRALE UITSPRAAK LOONGESCHIL. Mr. G. C. J. D. Kropman te Amsterdam, ar biter in het arbeidsgeschil tusschen een 95- tal niet-georganiseerdo werkgevers in het bloembollenbedrijf te Anna Paulowna, Koe gras, .Julianadorp en Zijpe en de landarbei dersbonden heeft, uitspraak doende, bepaald, dat voor de arbeiders werkzaam in de onder nemingen van voormelde werkgevers, voor het tijdvak 31 Juli 1941 tot en met 28 Febr. 1942 dezelfde loonen en arbeidsvoorwaarden zullen gelden als vastgelegd in de collectie ve arbeidsovereenkomst, afgesloten tusschen de werkgeversvereenigingen in liet bloembol lenbedrijf en de landarbeidersbonden voor de vlei* voormelde dorpen. ALKMAAR NATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN D.A.W. Naar we vernemen ligt het in het voor nemen van de Aikmaar^-he Zwemve.eeni- ging D.A.W., op Zondag 17 Augustus a.s. in liet Zomerbad nationale zwemwedstrijden te organlseeren. Het voorloopig programma laat zien, dat er uitsluitend nieuwelingen en juniores zullen uitkomen, zoodat de dag is gewijd aan onze opkomende zwemsport. De morgen is gereserveerd voor de nieuwelin gen, de namiddag voor de juniores. Beide programma's zijn gelijkluidend en omvatten 100 M. borstcrawl, rugslag en schoolslag, zoo wel voor dames en heeren, 3 X 50 M. wissel slag damos, 5 X 50 M. vrije slag heeren en tenslotte zoowel voor de dames als de heeren een nummer schoonspringen. Dit laatste om vat 3 verplichte sprongen, n.1. de zweef sprong, de salto voorwaarts gestrekt en de salto achterwaarts gestrekt, zoomede 3 vrije sprongen. Hoewel de inschrijving, officieel nog niet is geopend, werden toch reeds berichten ont vangen van A.D.Z., D.J.K. en H.D.Z. te Am sterdam, W.Z.C. te Woerden en U.Z.C. te Utrecht, waarin deelnemers werden opgege ven. En dat, niettegenstaande het feit, dat geen seniores zullen verschijnen, toch prima krachten aanwezig zullen zijn, moge blij ken uit het feit, dat zich reeds opgaven mej. W. Haverlag, van de Z.V, de Robben uit Hil versum, die destijds te Alkmaar Cor Kint versloeg en mej. B. Veldhuizen, Europeesch kampioene op de 4 X 50 M. wisselslag. Men hoopt, dat'de jonge Noord-IIollandsche zwemmers deze gelegenheid zullen waarne men om hun krachten te komen meten en voorts, natjurlijk, dat het weer de noodige medewerking verleent. Op de markt van gisteren waren 79 stuks voor de Centrale aangevoerd. Er waren goede koeien onder maar ook van mindere kwaliteit Tot nu toe werd de waarde der wrakke 'koeien op de overnamo plaatsen door schatting bepaald. Thans is voor deze soort dieren een nieuwe regeling getroffen, die nauw aansluit bij die voor de in nood geslachte runderen. Duur wérden de kalf- koeien verkocht gemiddeld van f 380.— tot f 500.—. Zelfs waren er aangevoerd te waar de van f 600.Er was ook wel handel in geldekoeien, hoogste noteering was f. 450.—. Volgens onzen zegsman zullen er óp de volgende markt weer pinken aanwezig zijn. Stug was de handel in fokdieren, notee ring f 20.tot f 45. Een vet kalf ging van de hand voor f 71 4 mooie veulens ten verkoop aangeboden en verkocht. Deze noteering was f 400.tot f 500.Wat een geld voor zulke kleine beestjes. Weinig menschen waren er voor de magere of melkschapen; deze handel was dan ook stug. hoogste noteering was f 60.-. Met de lammeren ging het beter wat de handel betrof, deze was vlug te noemen tot f 34.—. De biggen golden f 1.hooger dan de hoogste noteering bij de vorige week de handel was matig er was een groote aanvoer 166 stuks. Op de vorige markt bul ten de overname 200 stuks. Schrammen prijshoudend tot f 42.Wel was ex vraag naar zeugen; deze golden van f 120.tot f 150.-. Bokken en geiten in 't geheel niet aan gevoerd. Konijnen bij 't oude en kippen niet duurder; die groote drukte als voorheen is er op T moment niet meer! Er was veel drukte en levendigheid op de markt en wij konden tevreden zijn met het bezoek. Er waren ook veel vacantiegangers die de handel met belangstelling gadesloegen. SCHAGEN. 7 Aug. 4 Veulens f 400—500 22 geldekoeien (ma gere) f 200450. 79 idem (vette! voor de Centrale. 6 kalfkoeien f 280—500. 39 nuch tere kalveren voor de Centrale. 5 voor de fok f 2045. 72.magere schapen f 4060. 140 lammeren f 20—34. 12 magere varkens f 30—42. 166 biggen 14—25. 42 konijnen f 15. 54 kinnen f 1.503. BROEK OP LANGF.NDTJK. 8_ Aug. Aanvier: 1150 Ke. neen f 5.kleine neen f 7.2500 Ke. «perciehoonen f 11- 60 Kg. «miihoonen f 14.1175 Kg. raharl>er f 2—2.80. 950 Kg. kroten f 5.—.. 103000 Kg. roode kool f 5.—. 15000 Kg. witte kool f 3.50. 10300 Kg. gele kool f 5.550 stuks kom kommer» f 8.611. 220 Kg nnnelen f 25. NOORDSCHARWOUDE. 8 Aug. Aanvoer: 200 Kg. gele nep f 7.2800 Kg. zilveruien f 12dreilingen f 12.zilver- nep f 12.12700 Kg. «nerrie'monen f 14. 600 Kg. kroten f 5.—. 7200 Kg. roode kool f 5.22200 Kg. witte kool f 3.50.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 3