Zout waterkrab Distributie Oppiakvellen Abonneert U op dit blad 120 Juttertjes zit Jan Mens? Vandaag \~voor 50 jaar j ÏUeuutf uit I JCeA& en Zending, Vrijdag 8 Augustus 1941 Tweede Blad ^JxtcUnieiuuLó gaan mei macantLe den laagsten prijs DRUKKERIJ DE BOER 3 Prijzen uitgeloofd Mr. Veldman tot Kantonrechter benoemd Wijn-dieven op heeterdaad betrapt Succesje voor de politie Uit het politie-rappor^. Burgerlijke Stand van Den Helder Waar zit Jan Mens Visscherfl Afscheid op het perron. Gistermorgen, om half tien, waren ze er allemaal. Daar stonden ze: voor het grootste deel geconvoyeerd door de moeders, omhangen met rugzakken, tasschen, flesschen choco lademelk enandere voorwerpen, waarin xich de mondvoorraad bevond, die voor den eersten dag toereikend was. t Had heel wat bonnen gekost, maar voor één- a maal had moeder met de hand over 't hart gestreken, van het standpunt uitgaande, dat zoo'n prettige vacantie nu eenmaal niet met een half-gevulde maag mag beginnen... 120 Juttertjes... allemaal, net als de jonge biggen, „gemerkt". Om ieders hals hing aan een keurig koordje, een kaartje, waarop naam en adres in Groningen ver meld stond. Zoodat er niet één kan zoek raken. Alles had een zeer ordelijk verloop. En dat Was geen wonder, als men weet, dat er voor prima leiding zorggedragen was. Want be- x halve dat burgemeester Ritmeester persoonlijk op het perron aanwezig was om te zien hoe zijn jeugdige burgers en burgeressen voor een tijdje afscheid namen, waren daar diverse schoolhoofden, die zorgden, dat alles zoo ge smeerd mogelijk verliep. Meester Marinus ont brak niet en hij bleek zoo'n beetje overal tege lijk te zijn. In het midden van de jéugd stond, klein van stuk, maar gemoedelijk lachend, de wethouder; de heer Van Loo. Ook hij ging mee naar Groningerland, om persoonlijk bij het af leveren van dit jeugdlegioen aanwezig te zijn. De Spoorwegen hadden gezorgd, dat er door- loopende coupé's beschikbaar waren. Dat was prettig, omdat men op deze manier een goed overzicht behield op de jongens en meisjes, waarvan het grootste deel nu eenmaal tot het soort behoort, dat men aanduidt met „woel waters"... De raadgevingen werden voor de laatste maal gegeven: denk er om... geen hoofden buiten de raampjes steken... niet aan de deur knoppen zitten... enz., enz. De ouders konden, en wie zal hen dat euvel duiden, slechts noode van hun spruiten schei den. Ook zij wilden nog graag even een aller laatste raadgeving meegeven. Die moest hier om denken en die daaraan. En zoo was het te verklaren, dat die ouders wel eens wat al te opdringerig waren en niet direct een vlot ver loop van een en ander hielpen bevorderen. Maar och... dat kan men hen niet kwalijk nemen, nu hun jongens zóó lang op stap gaan. En velen voor de eerste maal! De stemming zat er al in voor dat de reis begonnen was. Tenminste... het schoone lied van „En we gane met z'n alle naar de Zaan" werd reeds lustig en met veel élan gezongen en herhaald. Dat beloofde wat voor de reis, die komende was! Om tien minuten voor tien uur vertrok de jeugd-trein. Slechts 5 minuten te laat dus. Dat was me een gejuich en gebrul. Het leek wel een afscheid voor 5 jaar in- plaats van voor enkele weken. Hier en daar waren zelfs tranen... Een nijdige gil uit de stoomfluit van de locomotief... en dan zet de sleep wagens zich zuchtend in beweging. Alles zwaait en roept een laatst vaarwel. Op het perron blijven achter de moeders en de enkele vaders. Ze weten, dat hun kinderen goed be zorgd worden en dat ze dus een fijne vacantie tegemoet gaan. Dat geeft een heele geruststelling. Wat ontbrak bij dit afscheid waren de... serpentines. Dat zal echter wel te wijten geweest zjjn aan de papierschaarschte... in Wat YYUddenóiandeM InteAeAleeAt Wij drukten, in groote oplaag, Daarom betaalt U thans bij ons Oppiakvellen MD 18 (bonnen groot form.): per 100 st 0.16 per 1000 st 1.50 per 5000 st. 1 45 (per 1000) Oppiakvellen MD 268 (bonnen klein form.): per 100 st. 0.18 nar 1000 st 1.70 per 1000 st per 5000 st 1.65 (per 1000) Uw eerste winst s de distributieopplakvellen van Koningstraat - Den'Helder Onze lezers hebben thans enkele weken kennis genomen van de „Zout- waterkrabbels", geschreven door onzen medewerker Jan Mens, vanuit een zeker dorp aan de kust van Noord-Holland. Welk is dat dorp?... Jan Mens noemt het zelf X-dorp. Hij vertelt ervan. Schrijft over gebeurte nissen, die uitsluitend in dat X-dorp kunnen plaats vinden. Hij noemt typi sche gebeurtenissen, hekelt dorpsche hebbelijk- en onhebbelijkheden. Ver meldt de karakteristieke bezittingen van dat dorp als kerktorentjes, grafsteenen, dialect... kortom, hij vertelt alle bijzon derheden, behalve die eene: den naam. Den lezer van deze zoute krabbels is thans de taak opgedragen uit te vinden welke deze plaats is. Dat kan hij, als hij de krabbels aandachtig gelezen heeft. Waar brengt Jan Mens z'n vacantie door...? Voor de goede raders en raadsters hebben wij gemeend een drietal prijzen beschikbaar te stellen. En wel een 1ste prijs bestaande uit den succes-roman „Menschen zonder Geld" (waarmede Mens den Kosmos-Eerstelingenprijs verwierf), een prijs bestaande uit den roman „De Gouden Reael" en tenslotte een derde prijs, zijnde het bijzonder ge slaagde boek „Koen". Jan Mens verklaarde zich bereid ieder dezer drie boeken van opdracht te voor zien. Men behoeft zich niet te haasten met de inzending, als men nog niet heele- maal zeker van zijn zaak is. Tot en met Zaterdag 16 Aug. a.s. is men in de gelegenheid zijn besluit in te zenden. Dit dient te geschieden in een envelop, waarop geschreven staat: Prijsvraag Jan Mens. Voor Kanton Deventer. Naar wij vernemen is Mr. Arn. Veldman, waarnemend Kantonrechter te Den Helder, benoemd tot Kantonrechter te Deventer* Menschen ontwaken uit hun slaap, wrijven zich verbaasd de oogen uit en vragen zich af, wat er toch wel aan de hand is. De regen klettert tegen de ramen, de jyind huilt in den schoorsteen en vensters rammelen. Het stormt. En niet zoo mis ook. Grillige wolkengevaarten worden langs den hemel voortgejaagd. En uit deze wolkengrijsheid daalt de eene regenbui na de andere op de aarde neer. Even moeten wij ons realiseeren hoe dót mogelijk is Den avond te voren hebben we nog kunnen genieten van een prachtigen zons ondergang. Diegenen, die zeiden, dat avond rood water in de sloot brengt, kregen gelijk. Van de vogelstemmen, die nog geen twaalf uur geleden jubelend afscheid van de onder gaande zon namen, is nu niets te hooren; een enkele musch vliegt beneden haar de straat, om weer heel gauw met driftig gefladder tot zijn nest terug te keeren. Stórm! Het woord alleen wekt bij ons al herfstachtige visioenen op van kale boomen, waarvan de takken wild op en neer gezwiept worden, en van rollende brekers, die op den massalen steenen dik schuimend te pletter slaan. S'torm! Dat hoort allerminst in een zomersche Augustusmaand thuis. De wind, die rond de huizen loeit, geeft ons nu een ge voel van onbehaaglijkheid, en onwillekeurig kijken we eens naar de kachel of die nog niet brandt, en naar den scheurkalender aan den wand of we ons nu heusch niet een maand of twee vergissen. Maar nee, het is werkelijk Augustus, en het stormt. De forsche boomen langs onze grachten be wegen statig hun groote takkenop en neer. De wind heeft hbegenaamd geen vat op het dikke bladerdek, dat hen nu beschermt. Harde windvlagen deuken holtes en dalen en valleien in dezen ruischenden, groenen deken, die direct weer zijn oude gedaante aanneemt. Het groen- grauwe grachtenwater weerspiegelt in zijn rimpelend oppervlak de voortjagende wolken. Aan de horizon komt een bui opzetten. De steeds van vorm veranderende jagende wolken hebben zich samengepakt tot een diepgrijs gordijn, dat langzamerhand den geheelen hemel bedekt. Dan vallen er weer dikke drup pels. Menschen, die nog op straat zijn, zoeken haastig een portiek op waar ze kunnen schui len, en geen oogenblik te vroeg. Na net voor spel van een paar groote droppen is er even een stilte, maar dan ineens kletteren de regen druppels op straat, de bui is in al haar hevig heid losgebarsten. De regen vermengt zich met hagelkorrels, die venijnig op de straat- steenen neer ketsen en dan in alle richtingen wegschieten. Er hangt een mist J*tn regen. De straathoek, een paar honderd mét er verder, is niet te onderscheiden. Een riool kan de groote hoeveelheid water niet verzwelgen. Langzaam aan loopt de put over en vormt midden op sTaat een vijvertje, dat tenslotte de helft van den rijweg beslaat. Even plotseling als hr, be gonnen is, eindigt de bui weer. De kletsnatte straten zien er nu heelemaal droefgeestig uit, doch'een waterig zonnetje, dat even tusschen de wolken door komt kijken, geeft direct weer een anderen aanblik, terwijl de fe e in een minimum van tijd voor zorg straten weer droog zijn. Alleen een pa p sen herinneren eraan, dat het nog pa a regend heeft. Buiten op de velden heeft de regen hi daar wat schade aangericht. Op verschil et bouwlanden heeft de regen in samenwerking met den wind de korenhalmen geknakt en neergeslagen, zoodat gaten in het wuivende geheel zijn gevormd. De weilanden daaren tegen zien er aanmerkelijk beter uit, het pas gemaaide grasveld ziet weer prachtig groen, de korte sprieten parelen van het regenwater, dat zoo overvloedig is neergedaald. Op den dijk bij Huisduinen hooren wij de zee brommen. Een eindeloos geklots van gol ven tegen elkaar op den dijk. Het is een groen beweeg van water, dat zich rusteloos steeds weer tot andere golvenfiguren vormt. Schui mend bruist het water van de stukgeslagen golven terug, steeds weer rollen er nieuwe aan, die op hun beurt weer schuimspattend tegen de glooiing uiteen slaan. Een paar gebruinde vacantiegangers trap pen moeizaam hun zwaarbepakte fietsen voort. Hun bloote beenen in barrevoetsandalen ge tuigen van het optimisme, waarmee ze hun vacantie zijn begonnen, en klappert hun door weekte gummi-regenjas bij iederen windstoot tegen de fietsen op. Diep voorover gebogen trappen zij verder. Den zomer in! Dat er na de „groote schoonmaak", gie de politie in den aanvang van dit jaar in de plaatselijke onderwereld mocht houden, zoo langzamerhand weer enkele lichtschuwe elemten bij tijd en wijle aan het opereeren ge slagen zijn, heeft men kunnen lezen. Nu eens zijn het kleinere, dan weer grootere diefstallen, die gepleegd worden hetzij in verlaten wankel panden, hetzij bij particulieren. Dezer dagen was de politie wederom zoo fortuinlijk de hand te kunnen leggen op enkele individuen, die op het inbrekerspad geweest waren. Zij was dubbel fortuinlijk, aangezien men de heeren practisch op heeterdaad kon betrappen. Bij de Zuidstraat ontmoette surveillee- rende politie enkele personen, die in het bezit waren van koffers. Door zekere om standigheden kreeg de politie argwaan bij het zien van deze koffer-sleepende heeren en ging men er toe over deze aan te houden. Het bleek, dat het voorgevoel juist ge weest was, want nadat aanvankelijk tegengestribbeld was, gingen tenslotte toch de koffers open en vertoonde zich aan het oog der polïtie-beambten een aan tal flesschen, waarin zich wijn bleek te bevinden. Waar tevens bekend was, dat dien avond een inbraak met diefstal had plaatsgevonden in een wijnhandel aan de Zuidstraat, viel het combineeren van een en ander niet al te moeilijk. Uiteraard werden de vier personen mee genomen naar het Hoofdbureau en aldaar duchtig aan den tand gevoeld. Lang duur de het niet of twee van de vier vielen door de mand en bekenden inderdaad debet te z(jn aan de inbraak op de Zuid straat. Nadat alle formaliteiten vervuld waren werden zjj heengezonden. De beide anderen ontkenden evenwel en hielden halsstarrig vol niets met den dief stal te maken te hebben. Zjj werden in verzekerde bewaring gehouden. Nogmaals: een aardig succesje voor onze politie, die er in geslaagd is deze bende, op wier aanwezigheid men in Den Helder geen prijs behoeft te stellen, te ontmaskeren. TASCH EN BEL GESTOLEN. Sommige zwijntjesjagers is het niet om de fiets te doen. Het komt ook voor, dat het om de banden gaat of om andere onderdeelen. Dat ondervond dezer dagen een dame, die zoo on voorzichtig was haar vehikel voor een winkel te laten staan. Toen ze terugkwam moest ze namelijk constateeren, dat zoowel de bel als de fietstasch spoorloos verdwenen waren. Aangifte bij de politie volgde. FIETS VERDWENEN. Een bewoner van de Vijzelstraat deed aan gifte, dat zijn fiets op onverklaarbare wjjze spoorloos verdwenen is. IDEM, IDEM. Een bewoner van den Kanaalweg deed voorts aangifte, dat zijn vehikel, hetwelk hij voor een perceel in de Spoorstraat gezet had, ontvreemd was. Ook naar dat voertuig wordt een onderzoek door de politie ingesteld. HET OUDE LIED Tenslotte was daar nog een bewoner van de Bassingracht, die bij de politie kwam ver tellen, dat zijn transportfiets, staande op de Binnenhaven, waarschijnlijk door gauwdieven ingerekend was. Alzoo: een behoorlijke oogst voor de heeren die er op uit zijn zich middels fietsen van anderen te verrijken. van 7 Augustus 1941. Bevallen: H. W. KrijgsmanWilders d.; G. NuijensBrand z. Gehuwd: D. Bregman en M. S. Wienjus; N. Pronk en P. Pronk; S. J. Wieren en A. A. Smit. TEMPERATUUR ZEEWATER De temperatuur van het zeewater was om 8 uur hedenmorgen 16.9° C. Ergens in Nederland, Maandag. Vandaag zijn de vacanties begonnen, ons Zeedorp wordt overstroomd met honderden feestgenoten. De autobus zit propvol en spuwt aan iedere halte een collectie bleek- vellige gasten uit, die, uitgedost in de meest-exotische costuums, fleurige accenten vormen tussen de meer bezadigde inboor lingen. Ach, wat een honneponnige kinderen Eva's zijn er bij! Hoe zwierig tooien zij heur slanke leden met strandbroek en bollero, met zijn pittige Dulcinea, en zij vertellen elkaar vele geheimenissen, die even oud zijn als onze stoute wereld. Antonius en Cleopatra, Dante en Beatrice, Romeo en Julia, Tristan en Isolde en hoe de vele be roemde liefdesparen mogen heten: ze zijn allemaal op dezelfde manier begonnen. Daarom heb i k altijd een gevoel van eer bied voor twee gelieven het is best mogelijk, dat er een klassieke roman ge boren wordt Hoewel U niet denken moet, dat het in hoe koket dragen zij door heur ons Zeedorp immer zo roman- gepermanente lokkenpracht een kleurig bandje jeugd, jeugd waarom verlaat je me ieder jaar meer en meert U voelt wel dat uw dienaar geen nurks is, en best de zon in het water kan zien schijnen. Daarom is het met een be zwaard hart, dat ik een opmer king Yhoet maken over de diverse strand- en fietskledijen, die de diverse aantrekkelijkheden der dames moe ten accentueren. Kijk is, waarde vrienden: aan alles is een grens. Nee, nee, ik ga niet preken of de zedelijkheidsapostel uithangen maar naar mijn bescheiden mening wordt die grens wel eens overschredenEen paar gespierde meisjesbenen vind ik prach tig, U weet heli. Maar als de vrouw van een meer rustieke leeftijd tracht te pron ken met haar overvette onderdanen, dan is dat niet leuk meer. Hoor eens dames, U hebt Uw tijéC gehad, en als gij die niet voor honderd procent productief hebt gemaakt, dan zal dat dan U zetf liggen. Maar tracht niet de klok terug te zetten Het zou mogelijk zijn hierover een zware boom met U op te zetten. Maar U snapt allang, dat ik dat niet doe: wie boter op z'n hoofd heeft moet uit de zon blijven. Maar een nuchter mens komt in X-dorp gauw tot zulke overpeinzingen, het hangt hier zogezegd in de lucht. Want zand en zee en zon blijken de harten heel wat slagen sneller te doen kloppen; menig jonckman wordt hier op een zware proef gesteld. Verscheidene knapen lopen dan ook het listiglijk opgezette valletje van een paar slanke armen, niet denkende aan het oude vaers: ,JDe vrijer, arrem Venuskint, Die is gemeenlyck steke-blint". En zo zie je den stekeblinde" dan lopen langs het strand, gearmd of nög heviger 4 tisch toegaat. Héél wat klach ten zijn mij ter ore gekomen, die de gastvrijheid der X- dorpers in een minder mooi daglicht plaatsen. Wat bijvoorbeeld te zeggen van het geval van een paar dames, die weken tevoren al een onderkomen besproken hadden en, toen zy zich gepakt en gezakt daar vervoegden, de boodschap kregen, dat er géén plaats voor hen was De vriendelijke hospes had intussen een hogere pensionprijs kunnen bedingen en de zaak ijskoud aan een ander verhuurd. Nu zegt U misschien: ,J)at hadden ze mij niet moeten flikken!" Inderdaad, dat heb ik óók gezegd. Maar je zit er toch maar mee op zo'n ogenblik. Dan begin je al je vacantie te vergallen met ongenoegen, en je trekt toch aan 't kortste eind Zo ook hoorde ik klaagzangen van pen siongasten, die het niet wisten te redden met de voedselvoorziening. Zij klaagden steen en been over de mede-pensionnaten, die brutaalweg hun portie opbikten! Het moet aan de diverse tafels een ware veld slag zijn en de brutaalsten gaan met de vette happen strijken zoals dat steeds gebeurt. Maar, gelukkig, er is altijd nog een mogelijkheid de oproerige maag tot zwijgen te brengen. De viswinkeltjes spreiden nog immer hun keur ten toon van malse, glibbervette gerookte paling, zy doen in stilte hun vredelievend werk. Het gros der badgasten zie je 's avonds lopen met lang werpige pakjes aanvullend voedsel, er wordt zo stiekum onder het lamplicht menig palinkje verschalkt. Want de zee maakt hongerig, en de distributie houdt daar van zelfsprekend géén rekening mee Hoe zou zij ookf Jan Mens. UoncUien wl bet VJUeqend Elaadj* INGEZONDEN. ,£aat de kiezers tot mij komen ,J2n verhindert ze niet". De Stembmt, Zoo roept de stembus volgens de Wet. Dat in dien zin niet altijd wordt gehandeld, zal het volgende verhaal bij de jongste her stemming voor den Gemeenteraad alhier, kun nen staven. Ondergeteekende heeft, naar zijn beste ver mogen, jarenlang zijne kiezersplichten steeds getrouw vervuld. J.l. Dinsdag heeft hij noch tans niet kunnen stemmen omdat het Stem bureau Nr. 2 (Weezenstraat) waaronder zijne woonplaats ressorteert, bij monde van zijn presidentzijne stembiljetten niet wilde accep teeren. Wanneer gezegd kan worden, dat vaak van één stem de al of niét verkiezing van een candidaat kan afhangen, dan zou men de jongste stemming onwettig kunnen hee- ten, ongeacht, door versnippering en het daar door teloor gaan van vele uitgebrachte stem men bij de primitieve stemming door de onnoodige witte en roode stembiljetten) ook deze eerste stemming, door bevoegde be oordeelaars, niet van onwettigheid wordt vrij gepleit. Aan wien de schuldDit uit te maken ligt niet op den weg van den ondergeteekende. Zeker niet aan hem. Maar, dat hij 't onge- hoor vindt van een president van een stem bureau (de beide andere leden spraken een tegenovergestelde meening uit!) om een in zijn recht zijnden kiezer, een oud man van 74 jaar, in zijne plichtsvervulling „van 't kastje naar den muur" te willen zenden, (dit zou de derde keer zijn geweest) spreekt vanzelf. Dit wekt zijn en ieders verontwaardiging. Zijn dat de faciliteiten van een hulpbureau? J. F. G. ZexeUch nieuw* AANBESTEDING. Voor rekening van de dames Gez. Pieper te Den Burg werd onderhands aanbesteed het bouwen van een nieuw woonhuis aan de Warmoesstraat te Den Burg, naast den manufacturenwinkel aldaar. Aannemers wa ren de heeren: C. Keyzer, metselwerk, J. Smit, timmerwerk, P. Plaatsman, schilder werk, J. Agter, loodgieterswerk en Fa. F. v. Heerwaarden, electra. Het ontwerp werd vervaardigd door den heer Veldstra. HET ONDERZOEK DER BEVOLKING. Met het onderzoek naar den gezondheidstoe stand van de bevolking is een aanvang geno men. De schooljeugd is voor het grootste ge deelte al gefotografeerd en ingeënt. Thans zal een aanvang worden gemaakt met de bewo ners. Dezen zullen wijk3gewijs worden uitge noodigd aan dit onderzoek deel te nemen. Naar ons werd medegedeeld, zal het onderzoek geruimen tijd in beslag nemen. GEVAARLIJKE VOORWERPEN. In het droog gevallen gedeelte van den Noord-Oost-Polder worden soms gevaarlijke voorwerpen aangetroffen. Een dezer dagen werd er ook een soort bom gevonden. Eenige jongelui hebben het voorwerp opgepakt en dit naar den chef van de Luchtwacht gebracht. In het Urker land zijn ook eenige pistolen gevonden en bij de autoriteiten ingeleverd. ONTGINNINGSWERKEN. Binnen enkele weken zal met het in cultuur brengen van het Urkerland worden begonnen. Behalve aan landarbeiders zal ook aan een beperkt aantal jonge boeren gelegenheid wor den gegeven om aan het 't ontginningswerk deel te nemen, mits zij bereid zijn alle voor komende werkzaamheden te verrichten. In de toekomst zullen een aantal ploegbazen, paardenknechten en opzichters noodig zijn. Een zevental jonge boeren zijn deze week in de omgeving van Urk begonnen met eenige voorbereidende werkzaamheden. Er komt dus schot in de ontginning. Er zal bij Urk een flink stuk grond in cultuur worden gebracht. OPRUIMING. Thans is reeds een aanvang gemaakt om de basaltblokken aan den binnenkant van den dijk UrkLemmer naar den buitenkant te werken. Daartoe is reeds volk van de firma Daalders vertrokken. Deze groote steenen zijn zeer zwaar, waar voor op den dijk dan ook een motor is ge plaatst geworden. SPORTDAG. Naar ons werd medegedeeld, zal er op Urk 19 Augustus aanstaande een sportdag worden gehoudei\ Drie voetbalvereenigingen zullen er van elders naar Urk komen op dezen dag. De namen van de voetbalvereenigignen zullen nog nader wojrden bekend gemaakt. Urk, 6 Aug. Door 6 vaartuigen werd he den aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 230 kg Lijn- of beugaal, van 25 tot 100 kg per vaartuig, prijs 68 tot 154 ct; 280 kg Snoekbaars, 68 ct per kg. Wegens het ruwe stormachtige weder heb ben de motorlooze zeilvaartuigen en de kleine motorvaartuigen op kuilpaling niet kunnen visschen. DE BISSCHOP DER UNITARIËRS. Miklós Jozan, de vroegere Boedapester bis schoppelijke vicaris, werd tot bisschop der Hongaarsche Unitariërs gekozen. Hy is tevens de eenige bisschog der Unitariërs ter wereld.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 5