Schubdieren Noord-Afrika Levende bergen De Alkmaarsche Kaasmarkt N.S.B.vrijwilligers De Diplo over d rede van Eden 140 kinderen naar de Oostmark Prijzen van aardappelen 500 Neder'andsche kinderen naar de Oostmark Geallieerde mogendheden confereeren te Londen MALTA gebombardeerd tot Koffie-surrogaat ca thee uit Italiaansch weermachtbericht Mussert spreekt van het Nederlandsche legioen. De persdienst van de N.S.B. meldt: In verband met het vertrek van 431 vrij willigers met het Nederlandsche legioen, heeft dè leider der N.S.B. in de Rotonde van den Haagschen dierentuin, afscheid genomen van 342 leden der N.S.B., die als legionai- ren vertrokken. In het gezelschap van den leider kwamen mede de heeren C. van Geelkerken, dé ge machtigde voor Zuid Holland, J. W. baron van Haersolte van Haerst, de districtsleider, M. J van Iersel, de heerbanleiders J. E. Feenstra, W. Meulenberg en II. W. Mueller Lehning en de adjudant van den leider G. van den Arend. Mussert spreekt. Er zijn hiei* 342 man, aldus ving de lei der aan, die op het punt staan, het vader land te verlaten om op eenige duizenden kilometers afstand hun volk te gaan dienen. Ik kan u niet laten gaan zonder u ietste zeggen. Wij leven als Nederlanders in Euro- Êa op het oogenblik in een moeilijken tijd. r wordt een strijd gevoerd op leven en dood, twee werelden botsen. Aan den eenen kant de wereld van het kapitalisme en communisme eh aan de an- deze zijde de wereld van het nationaal so cialisme en fascisme. De leider herinnerde vervolgens aan den landdag van 1935, waarbij hij reeds had ge zegd, dat er een nieuw Europa zou komen, een Europa van het nationaal socialisme. Toen heeft de N.S.B. zich solidair ver klaard met dat nieuwe Europa, doch men maakte ons bespottelijk, men hoonde ons en schold ons uit voor landverraders, omdat wij niet stonden aan den kant van de heeren in Londen. Gij gaat als zonen van den krachtigen Ne- derlandschen stam. Het was noch de schuld van den Duitschen, noch van den Neder- landschen soldaat, dat in Mei 1940 de oor log kwam. Hadden wij in 1937 de verkiezin gen gewonnen, dan zouden in 1940 geen Ne derlandsche soldaten op Duitsche soldaten geschoten hebben. Gij staat nu aan den goeden kant, zij aan zij met de Duitsche soldaten. Wanneer gij thans uitgaat, gaat gij om een roeping te vervullen. Gij wilt zelf uw aandeel hebben en u inzetten in den strijd. Wij zullen hier doen, wat wij kunnen, zoo vervolgde de lei der, wij beloven u, dat, wanneer gij terug gekomen zijt, gij niet met schele oogen zult worden aangezien, maar dat er een Neder- landsch nationaal socialistisch volk is, dat op u wacht. Toont u wakkere zonen van Neerlands «tam. Moeilijkheden zult gij dragen als man nen. De band, die tusschen u en mij is ge legd, zal door mij nooit verbroken worden. Daarop zegde de leider aari de achterblij- venden allen steun toe. Zij zullen merken, dat zij lid der N.S.B. zijn. Denkt ook aan de kameraden in Indië, riep Mussert. Indien gij in Rusland helpt winnen, helpt gij ook hen bevrijden. Helpen het bolsjewistische beest buiten Europa te houden, is de mooiste taak, die men in deze dagen ^an jonge kerels kan op dragen, zoo besloot de leider zijn rede. Tot weerziens kameraden en hou-zee. Mussert verzocht ten slotte gezamenlijk te zingen het zesde vers van het Wilhelmus. Bij zijn vertrek werd den leider geestdrif tig toegezongen: Wij zijn de zwarte soldaten. Amsterdam, 8 Augustus. Op het Centraal Station te Amsterdam heerschte vanmorgen een vroolijke stemming. Hon derdveertig kinderen stonden daar aapge- tredien voor een vacantiereis naar de Oost- inark. Zij hadden wekenlang gedroomd van deze reis, maar nu die droom werkelijk heid ging worden, nu zij voor den trein stonden, die hen naar het sprookjesachtige bergland zou brengen, kwam er een sfeer van uitgelatenheid': er werd gelachen en geschreeuwd en nerveus trappelden de kleine voetjes op het asfalt, ongeduldig als de kinderen waren c«n te vertrekken. Het eerste jeugdtransport van den Né- derlandschen volksdienst ging naar Linz. De korte tijd. -welke de leiding had gehad om de reis te organiseeren. bleek goed besteed. Alles klopte voortreffelijk en het resultaat van de voorbereidenden arbeid was meer dan bevredigend. Honderdveertig kinderen uit gezinnen, welke niet in staat zijn vacantiereizen te ondernemen, waren ingeschreven en zij gingen nu zes heerlijke weken, zonder zor gen. in Linz tegemoet; zes weken, die een prachtige uitspanning beteekenen en die tevens in het belang van hun gezondheid zullen zijn Op het perron stonden de ouders en fa milieleden. broertjes en zusjes, die soms wel een beetje sip keken, omdat zij niet mee konden om van al die heerlijkheden te genieten. Vaders en moeders gaven hun laatste vermaningen aan de kleinen; die zich verdrongen voor de raampjes, en vanuit den trein werd gejuicht, gelachen en gewuifd. Alle kinderen waren voorzien van rood- wit- en blauwe vlaggetjes, waar op de initialen van den Nederlandschen Volksdienst N V.D. waren afgedrukt. en ook Duitsche vlaggetjes zag men hier en daar. Om kwart voor 11 klonk het fluitje, de sitationschef gaf het vertreksein en de trein zette zich in beweging. De kleine handen zwaaiden de vlaggetjes. Op het perron wuifden de aehterblijvenden met zakdoeken De afscheidsgroeten overstem den het lawaai van den trein, die lang zaam wegrolde het station uit en het va- cantie-avontuur tegemoet. Honderdveertig kinderen waren op weg om zes onvergetelijke weken te gaan be leven. 's-Gravenhage, 8 Aug. De secretaris generaal van het departement van land bouw en visscherij, vestigt er de aandacht op, dat de nieuw aangewezen met 108 ge nummerde bon van de bonkaart „alge meen", uitsluitend recht geeft op het koo- pen van koffie-surrogaat. De eventueel bij de detaillisten aanwezige restantvoorraden thee mogen dus tot nader bericht niet meer worden uitverkocht. 's-Gravenhage, 8 Rug. In de dagbladen is bekend gemaakt dat aan de aardappelen telers gedurende deze week een extra rooi- premie zal worden verleend, teneinde hen te stimuleeren tot het spoedig rooien van een deel van den aardappeloogst. De gemachtigde voor de prijzen deeit nu mede, dat de consumentenprijzen voor aardappelen hierdoor op geen enkele wijze zullen worden beinvloed. In een of'ficieele publicatie van de gemach tigde voor de prijzen worden de maximum prijzen voor de periode tot 31 Aug. a.s. pa- der bekend gemaakt. Gistermiddag uit Den Haag ver trokken. v 's-Gravenhage, 8 Aug. Weer zijn gister vijfhonderd Nederlandsche kinderen naar den Oostmark vertrokken om daar, in den Gau Oberdonau, een heer'ijken en onbezorg- den vacantietijd van zes weken door te brengen. Deze uitzending is een van de eer ste daden van den onlangs opgerichten Ne derlandschen Volksdienst, een daad, waar mede de N.V.D. reeds aanstonds een vaste plaats heeft veroverd in de harten van vele in behoeftige omstandigheden verkeerende Nederlandsche vaders en moeders, wier kin deren den vacantietijd onder andere om standigheden zeker niet zouden doorbrengen op een wijze, zooals een kind die moet door brengen. Er heerschte zooal§ trouwens vanzelf spreekt een uitgelaten stemming op het perron van het Staatsspoor. Hier kwamen de kinderen tezanmen: 140 uit Am sterdam, 120 uit Rotterdam, 120 uit Den Haag en 60 uit Haarlem. De Gruene Polizei zorgde voor den inwehdigen, mensch en deel de in groote bekers heerlijke soep uit. Het muziekcorps van de Haagsche politie luis terde het blijde vertrek op met het spelen van vroolijke marschen. Veertien eerste en tweede klasse wagons stonden gereed om de vroolijke schare naar de Oos'tmark te bren gen. De lange trein werd getrokken door een met eikenloof versierde locomotief. Voorop de machine was een embleem van oranje, witte en blauwe bloemen aange bracht; Tot hen, die de kinderen bij het Vér- trek een goede' reis en een prettige vacantie toewcnschten, behoorden ook de leider van den N.V.D., de heer Piek en de hoofdcom missaris van politie te 's-Gravenhage, Mr. Hamer. In Utrecht werd het gezelschap gecomple teerd door nog zestig kinderen uit deze stad. Circa 40 verzorgers en verzorgsters, tot wie ook een arts en een hoofdverpleegster be- hooren, maken de lange reis mede. Een deel van hen keert na een week naar Nederland terug, de anderen houden de kleintjes in hun vacantie-oord gezelschap en keeren eerst na zes weken naar het vaderland te rug. SLACHTOFFER VAN DE ZEE. 's-Gravenh age, 8 Augustus: Gistermiddag is omstreeks 4 uur de 15-ja- rige J. W., wonende in de Nicolaas Tulp straat te Den Haag, bij het baden in zee aan het Stille Strand in een kuil terecht ge komen. Hierdoor heeft hij het evenwicht ver loren, hij is door den stroom meegesleurd en afgedreven. Tot heden is zijn lijk nog niet aangespoeld. De politie heeft nog getracht met behulp van aanwezige burgers den jongen op het droge te brengen, hetgeen door de zeer woe lige zee helaas niet gelukte. MERKWAARDIGE OORLOGSBUIT IN HET BERLIJNSCHE AQUARIUM. HET DUITSCHE AFRIKAKORPS „VER OVERDE" SLANGEN EN HAGEDISSEN. Door Dr. H. LEONARD. 'Dr. Decker van het Zoölogische Mu seum te Berlijn, die momenteel met het Duitsche legerkorps in Afrika als soldaat a&n het Libysche front ligt, heeft aan zijn museum 'n kist met interessante Noord-Afrilcaansche schubdieren gezonden, welke in het Aquarium van Berlijn zijn onderge bracht Het Duitsche legerkorps in Afrika heeft voor Tobroek niet alleen met een hardnekki- gen, taaien tegenstander te kampen, doch ook met de ongemakken van het tropische klimaat, met een dikwijls moordende hitte, met droogte, stof en zands'ormen.Tevens maakt het in deze streken kennis met een eigenaardige dierenwereld, waaronder zich heel wat verraderlijke en gevaarlijke soorten bevinden. Geweldige aardverschuivingen, waarbij millioenen kubieke me ters rots en aarde losraken en alles wat er zich op bevindt, mee slepen en bedelven. Onlangs heeft in Zwitserland op den Gspal- tenberg een geweldige aardverschuiving plaats gehad. Een rotswand van niet min der dan een half millioen kubieke meter gleed weg, waarna ook andere rotsmassa's losraakten. Men verwacht, dat de geheele Gspaltenberg langzamerhand in elkaar zal zakken. Deze natuurverandering is ni.ct ecnig in haar soort, zulks bewijst de inhoud van onderstaand artikel. Rusteloos werken natuurkrachten aan de verandering van het uiterlijk der aarde. Meestal valt den mensch deze verandering niet ai te zeer op. Maar soms kan het ge beuren, dat groote bewegingen plaats vin den. In een gebergte is dit het geval bij bergverschiuvingen. Deze kennen wij uit voorhistorischen en historischen tijd. In Zwitserland bijv. weten de geologen van vijftienhonderd aardverschuivingen af. Op zichzelf is dit niets bijzonders. Men kan het beschouwen als een schokachtig voorval van de steeds verweerende Alpen. Van de berg- versch ui vingen uit de laatste eeuwen heb ben wij veel interessante berichten. Zoo weten wij van ren berginstorting, die in het jaar 1584 in het kanton Bern in Zwitserland de dorpen Corbière en Yvorne vernielde. In 1618 verdween tengevolge van een bergverschuiving het gehucht Plurs in Graubünden. Hierbij moeten bijna tweedui zend menschen om het leven gekomen zijn. Over de groote bergverschuiving op 2 Sep tember 1806 in het gebied van Arth Coldau aan het Vierwoudstedenmeer. weten wij het volgende: >Om kwart voor vijf begon de bergverschui ving van de Roosberg. Deze vernielde de dorpjes Röthen, Coldau, Busingen en gedeel telijk Lowerz. Vierhonderd-zeven-en-vijftig menschen en driehonderd-drie-en-twintig die ren kwamen om het leven. Honderdtien hui zen werden vernield. De bewoners wisten, dat het geschieden zou, aangezien er al klei ne verschuivingen hadden plaats gevonden. Maar wanneer men dertig paar lang hoort zeggen: -„De berg komt nog wel es naar be neden", dan is het des te moeilijker om te beseffen, dat het de volgende minuut al mee- nens kan zijn. Boven op den berg bemerkten de herders en houthakkers diepe scheuren in den grond, die met water gevuld waren en iederen dag grooter werden. In het bosch hoorde men hier en daar het geknal van' scheurende wortels. Op den middag van 2 September, toen de regenwolken even weken, zag men onder aan den Westhoek van den Roosbrg scheuren in den grond. Rotsblokken raakten los en rolden in de bosschen. Vanaf twee uur hoorde men voortdurend kraken en zag men kleine stofwolken. Om half vijl' raakte aan de Oostzijde eeh buitengewoon groot rotsblok los. Enkele minuten daarna werd een hevige knal gehoord, de dennen zwaaiden en groepen vogejs^vluéhtten uit de wouden naar het wasten, Boven scheen al les levend te worden. Rotsen en boomen tui melden over elkaar. Dan volgde een vreese- lijk gedreun en stortte de berg in. De huizen, boomen en menschen beneden werden eerst door den winddruk verrast en dan door den berg bereikt en bedolven. Een deel van den berg stortte in het Lowerzmeer en stuwde het water hoog op. Het volume van de aardmassa's bedroeg vijf-en-dertig a veertig millioen kubieke me ter en de weg, die de massa's aflegden, was meer dan vijf kilometer lang. CACAO MET SUIKER. Amsterdam, 8 Augustus: In den afgeloopen nacht zijn ongenoode gasten een magazijn, behoorende bij eeh ca caofabriek aan de Weesperzijde, binnenge drongen. Zij maakten er 100 kg. cacaopoeder buit. Of het dezelfde dieven waren, die uit een kelder van een perceel in de Van Woustraat twee balen suiker, elk van 50 kg., ontvreem den, is niet bekend, maar de combinatie zou in eik geval uitstekend zijn. Op een ander terrein bewoog zich echter de dief, die uit een winkel aan het Sarphati- park twee zilvervossen stal. De waarde van deze pelzen wordt op f 375.— getaxeerd. Waarheid en verdichtsel over het kameleon. Van het onschuldige, ofschoon door zijn herhaalde kleurwisseling uiterst merkwaar dige kameleon kan dit overigens niet gezegd worden. Dr. Decker van het Zoölogisch Mu seum te Berlijn, die tegenwoordig als soldaat aan het Noord-Afrikaanschc front ligt, heeft zijn museum 'n kist met vijf van deze eigen aardige dieren en een aantal andere Noord- A.'rikaansche schubdieren toegezonden, wel ke in het Aquarium van de Duitsche hoofd stad voor het publiek ter bezichtiging zijn ge steld. Wegens hun onverdraagzaamheid on der elkaar, moesten de kameleons in afzon derlijke bakken worden ondergebracht. Reeds n de Oudheid vond men in de eigen aardige verandering van kleur dezer dieren aanleiding, een mensch. die zijn opvattingen en beginselen bijzonder gemakkelijk aan el ke voorkomende gelegenheid weet aan te passen, met den naam van kameleon te be titelen. Vroeger meende men, dat deze krui pende dieren hun lichaam naar believen de kleur van de omgeving konden doen aanne men. In werkelijkheid is dit echter niet het geval. De kameleons kunnen slechts een be paald aantal kleuren aannemen, waarbij de wisselende „stemming" van de dieren, als mede licht en schaduw, koude en warmte factoren van beslissende beteekenis zijn. In den regel zijn deze reptielen, die tot de onder orde der'hagedissen behooren. groenachtig van kleur. Wanneer zij van kleur verande ren, kunnen zij alle schakeeringen van groen aannemen-, zooals bronsgroen geelgroen blauwgroen ,doch ook andere tinten, zooals grijsbruin, roestbruin, blauwgrijs, vleesch- kleur en violet. Deze kleurveranderingen volgen elkaar steeds met een zekere regel maat op. Levenswijze der kameleons. De kameleons voeden zich met insecten Hun bek is met kleine, scherpe, driehoekige tanden bezet, die op den rand der kaken ge plaatst. en daaraan vastgegroeid zijn; op het verhemelte bevinden zich geen tanden. De B er lij n, 8 Augustus (D.N.B.): De eigen machtswellust door altruïstische redeneeringen te verdoezelen en zich door het belasten van derden een vrijheid van handelen en de aanspraak op medewerking van alle „goedgezinden" te verschaffen, be hoort tot het gereedschap van de Britsche politiek, zoo constateert de Deutsche Diplo- matisch-Politische Korrespondenz met be trekking tot de jongste redevoering van Eden, die bepaald als een voorbeeld voor dit plan gekenmerkt wordt. Deze redevoe- vocring, zoo schrijft de Korrespondenz, her innert haarfijn aan die woorden van Chur- chili, waarmede deze in het verleden de Eu- ropeesche statenwereld wilde laten weten, dat Engeland alleen voor haar belangen vecht en er daarom recht op heeft, dat dié staten zich ter beschikking van het Brifsche optreden zullen stellen. Op dezelfde wijze richt Eden zich thans tot de landen van het nabije'Oosten. De Engelscbe troepen, zoo zegt Eden letterlijk, die daarvoor den aanval oi> trekken, strijden voor de „onafhankelijkheid" der volkeren. Dienovereenkomstig dienen die landen met Engeland samen te werken. Dat Eden in dit verband op de beweerde „verdachte" aanwezigheid van talrijke Duit- schers in Iran wijst, hoewel van den kant van de regeering van Iran met alle duidelijk heid volledige opheldering hierover gegeven is, volgens dezelfde veronderstellingen van de Britsche propaganda, zoo verklaart de Korrespondenz, een teeken voor het feit, dat Engeland thans reeds naar voorwendsels zoekt. Met het oog op den aanspraak, welke Eden heel openlijk op de controle der lan den tusschen Suez en Britsch-Indië maakt, zijn ook deze Britsche manoeuvres tegenover een staat, welks neutraliteit steeds onkreuk baar gevveest is, maar al te doorzichtig. De onrust, welke om die reden, te meer na de ervaringen, in Syrië, ook in Turkije meer en meer aan den da^ treedt, noemt de Kor respondenz des te begrijpelijker, daar niet alleen het pact van Saadabad nauwe betrek- Als nieuwe gast zou ook de Sov jetunie deelnemen. Volgens een bericht van A.N.P. uit Berlijn zou in Londen het voornemen bestaan, bin nenkort weer een conferentie te beleggen van de z g. geallieerde mogendheden, waar aan als nieuwe gast ook de Sovjetunie zou deelnemen. Op deze conferentie zou een verslag worden uitgebracht over de sinds ,de eerste conferentie van 12 Juni verrichte economische onderzoekingen en zouden plannen besproken wórden met het oog op economische regelingen na den oorlog en het opslaan van levensmiddelen. Van Duit sche zijde wordt hieromtrent opgemerkt, dat het beeld over de ontwikkeling sinds de eerste conferentie in bedenkelijk sombere kleuren geschilderd moet zijn. In de eerste plaats zal Engeland moeten constateeren, dat zijn eigen economische positie van week tot week slechter wordt, zonder dat moge lijkheden tot verbetering aanwezig zijn. De prijzen blijven stijgen zoowel voor le vensmiddelen als voor grondstoffen en .fa brikaten. De behoeften van de schatkist ne men voortdurend in omvang toe. Loon- eischen zijn het onvermijdelijke gevolg van deze geheele' ontwikkeling en hebben den vrees voor inflatie doen toenemen. Het wordt steeds moeilijker voldoende levens middelen aan te voeren. De distributiemaat regelen worden steeds uitgebreider en daar mede de ontevredenheid' van de bevolking. Nog kansloozer moeten uiteraard de uiteen zettingen zijn over de economische positie der zg. geallieerde mogendheden, dus van de emigrantenclubs zonder land. De geheele conferentie zal dus weer ongetwijfeld even als de eerste moeten sluiten met utopische beloften, die thans nergens ter wereld ern stig worden opgevat en zelfs in Engeland geen geloof moeten vinden. oogen van het kameleon zijn zeer groot, doch zij hebben slechts een kleine opening, daar zij door de bijna geheel vergroeide oogleden bedekt worden. Ieder oog kan zich zelfstandig bewegen. Een uitwendige gehooropening is niet aanwezig. De tong is rolrond en kan snel worden uitgestoken; zij is met kleverig speeksel bedekt en daardoor bijzonder ge schikt om insecten te vangen. Het lichaam is zijdelings samengedrukt en de rug ge kromd. De hooge, dunne pooten, die van vijf teenen zijn voorzien, waarvan twee en drie met elkander zijn vergroeid, zijn bijzonder geschikt voor het grijpen, evenals de staart, die zich gemakkelijk om boomtakken kron-' kelt. Het geheele lichaam is bedekt met kinine knobbelige schubben. Kameleons komen voornamelijk in Afrika voor. waar zij in verschillende geslachten'en soorten worden aangetroffen. Bij sommige soorten onderscheiden de mannetjes zich van de wijfjes door uitsteeksels op den snuit. Zoo is er bijvoorbeeld een soort, waarvan het mannetje drie horens op den kop heeft. Andere reptielen te gast. Behalve kameleons huisvest het Berlijnsche Aquarium tha..s nog andere „gasten" van het Noord-Afrikaarysche front, o.a. de skink en de muurhngedis of gekko. Achter deze vreemde namen verschuilen zich exotische hagedissoorten, die zich echter, wat eigen- baardig uiterlijk betreft, niet met het kame leon kunnen meten. Ook slangen bevonden zich onder de zending van dr. Decker en wel een soort diadeemadder, zandslangen en nog enkele andere soorten. Vooral de zand- slnng is merkwaardig om haar volmaakte mimicry, Ilaar huid draagt -zoo zuiver de kleur van den grond, waarop zij leeft, dat zij absoluut niet van de omgeving is te onder scheiden. Andere zandslangen weer woelen zich geheel onder het zand, zoodat alleen de oogen er boven uit komen. Ook dit is een midcfbl, waardoor de dieren zich geheel on opgemerkt weten te maken, zoodat zij hun prooi de doodelijke beet dikwijls totaal on verhoeds weten toe te brengen. kingen tusschen Turkije en Iran geschapen heeft, (joch in het algemeen de gerechtvaar digde verdenking bestaat, dat ook het eigen gebiecj althans vitale belangen tot voor werp van onzuivere machinaties met derden gemaakt is. De Korrespondenz vervolgt dan: Ook in het Verre Oosten schijnt Eden zich op de een of andere wijze vrijheid van handelen te willen verzekeren. Wijzelijk zonder den Britschen overval op Syrië ook maar met een woord te vermelden, verwijt juist de Britsche mi nister van buitenlandsche zaken Japan, ten opzichte van Thailand, een zelfde taal te spreken als voor de bezetting van Indo Chi na. Engeland heeft immers, zooals bekend, nooit „aanvalsplannen'. Wanneer het aah- valt, doet het dit slechts om bedreigde onaf hankelijkheden te beschermen. Ook SyriÖ wilde men immers slechts de ware vrijheid bezorgen, toen men daar binnenviel. Enge land en ook Amerika voeren heden hun po litiek van wereldoverheersching met de hulp van een volledigen ommekeer der moreele begrippen. Hun z.g. .program der verdedi ging uit zich in brutale dadrn van agressie er voornemens tot agressie. T)e strijd voor de vrijheid, onafhankelijkheid en veiligheid der kieine landen yvordt in werkelijkheid zoö gevoerd, dat men hen zelf bedreigt, over weldigt, compromitteert, dan wel ten slotta aan de bolsjewisten verraadt. Het klinkt als een jammerlijke uitvlucht, wanneer Eden, zooais overigens ook Sumner Welles, hun be reidwilligheid tot sympathie en steun Moskou motiveeren met een Duitsche „agres sie" op zooals zij den laatsten tijd zeg gen Rusland. Al lang zijn den kabinetten: in Londen en Washington de bewijsstukken bekend, waaruit ondubbelzinnig blijkt, dat het bolsjewisme met zijn geheele macht op den loer lag, om Europa te overvallen, het zelfde Europa dat, zooals de Times verklapt, als prijs voor de wapenhulp aan hem moest worden overgelaten. De volkeren der oude wereld zijn voor de -Engelsche politiek slechts middelen en instrumenten, geen subjecten met een, eigen politieken wil. Dat geldt voor alle landen, ook voor dé bezette gebieden, die reeds op 14 Juli van dit jaar de „Observer'' geschikte objecten noemde voor de ondermij nende propaganda der Sovjets en de gevol gen daarvan, t.w. de overlevering aan het bolsjewisme. Rome, 8 Aug. (Stefani) Het Italiaari- sche weermachtbericht van vandaag luidt als volgt: In de nachten tusschen 6 en 8 Augustus heeft ons luchtwapen vloot- en luchtsteun- punten op Malta gebombardeerd. Bij Famagosta op Cyprus hebben onze vliegtuigen depots en haveninstallaties ge bombardeerd, waardoor branden ontstonden, In Noord Afrika, aan het front van To broek, beperkte activiteit der artillerie. Tij dens luchtgevechten werden twee Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers neerge schoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op plaatsen in Cyrenaica en op Tripolis, twee dooden en eenige gewonden. In Oost Afrika geen verandering in den, toestand. Het is gisteren een echte ouderwetsche kaas-Vrijdag geweest. Ten minste, zooaid we dat de laatste zomers gewend waren. Er was een ongekend aantal vreemdelingen' verschenen om het fleurig gedoe aan de markt in oogenschouw te nemen. Er hin gen in de stad enkele kaaswitmpels, het aantal torenbeklimmers was legio, kortom! dat alles liet niets te wenschen over. Anders was dat met den aanvoer, die omstreeks 42.000 Kg. bedroeg en die daar- mee voor dezen tijd ver onder normaal ligt. Met deze hoeveelheid was de aanvoer vani de vorige week ongeveer bereikt. Naar we vernemen blijft de melkgift op het oogen blik stabiel en waar ons omtrent grootere melkleveranties aan het wettelijk gebied niets bekend is. nemen we aan, dat deze aanvoer althans gedurende de komende weken zal kunnen worden bereikt. - De hoogste prijzen kwamen overeen met de maximumprijzen, t.w. f 56.— voor 40 plus en f 43.50 voor 20 plus. De handel was vlug, wat wellicht verhand hield met het feit. dat de aanvoer van 40 plus betrekke lijk groot was. De meeste stapels brachten! prijzen op. die niet ver onder het hoogste lagen. De afwijkende soorten echter, die vooral kort en los waren, lagen soms merkbaar laser, tot f 5— k f 6.— onder het hoogste. Niettegenstaande dezen-betrekkelijk gun. stigen gang van zaken, hoorden we weder om klachten omtrent te weinig koopconsent. Zooals we de vorige week reeds meedeel den, wordon de stapels, die onverkocht blij ven. doorgaans overgenomen door de Zuivel- cenfrale. echter meestal tegen vrij lage prij zen. Naar we vernemen, wordit deze kaas ten neele weer afgeleverd aan handelaren. Dit is on zich zelf genomen een eeïiigsizins vreemde gang van zaken, wijl men even goed het contingent aankoopconsenten zou Kunnen verhoogen. De kaas wordt naar men ons meedeelt., m den regel afgegeven tegen redelijken Prijs, d.w.z. de zelf betaalde prijs plus een onslag voor gemaakte onkosten. De handel on zichzelf heeft tegen soortgelijke koopers uiteraard weinig bezwaar. Niet alleen is de prijs meestal redelijk, daarnaast heeft men geen kans op ecu T V. Toeh brengt deze gang van zaken mee, dat de Centrale de handel aan de markt begint uit te schakelen, wat op den duur voor de markt wellicht nadeelige gevolgen paet zich mee zou kunnen brengen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 10