Brabantsche Rfigf van Dré ljriei BLUFT VAREN Tob nooit De Per schip naar West-Afrika, de U.S.A. en Argentinië M 1939-1940 Houdt Uw remmen in orde! TUINHOEKJE Het rotstuintje in den tuin Ulvenhout, 7 Augustus 1941. Amico, Na den overdadigen regen van de leste week, begosten Zaterdags de lochten weer te klèèren. 'n Zilver zonneke gong zwakskes glo ren aan den kleurloozen hemel; werendig, zoo nou en dan streepten weer schaduws den blaauwen steenweg, die, gansch proper ge spoeld er nou uitzag of ie veur den Komenden Zondag 'n „goeie beurt" had gekregen mee den luiwagen. De koeienwei, die daar, naast den weg, we- kenlank gelegen had ljjk 'nen stoppelakker na den oogst, zoo geel, zoo dun, de koeienwei stond weer vol nuuw gras. Ze róók malsch naar 't regenwater, dat hier en daar, op lage plekken, nog te blinken stond tusschen 't ver- sche è;ras. 'n Windvlieske beefde over de volle Mark, die op lage plekken, over de wei vloeide. Ruim roosch 'nen pittigen Zuidooster deur 't volle geblaart, dat lekker droogwaatde. Den boomschors zat mee groenen beslag, zoo had 't water er dagenlank teugen aan geslagen. Den anderen dag, Zondag, in de vroegte, zat' den hemel dicht, 't Was donker in ons kerkske. 't Klokkentouw hong te beieren van den wind, die daarboven door den toren spookte. Ge hoorde den waai schuren langs de hooge mu ren en beeren van den botlw; de toppen der poppels veegden langs de boogramen, wier kleuren dof te schemeren stonden teugen den- vroegen regenhemel. De kerkbank was klam, de tegelpajen sloe gen nat uit. Maar de kèèrsenvlamkes op den altaar glorieerden fel in allen stroeven duister, die hong in de kruisbogen, in diepe hoeken, in 't hooge gewulft; die wemelde om 't kèèrsenlicht. Bij 't uitgaan van de kerk tuurden de kerk gangers naar den dag onder den boog van de deuren. Maar 't was droog gebleven! Wel viel onder den toren op 't kerkplein veul werlwind, maar 'k zou gezeed hebben: de lochten waren dunner! Ja! Ziedewel! Daar rechts, boven de bosschen, daar dreef 'n zilveren zonenschijf deur den hemel. En onder 't gaan naar huis, mee de twee klein- mannen, zag ik nou en dan heel efkes onzen langen schaduw over den properen steenweg. „Wat zoude'r van denken, opa?" vroeg Dré III. „Droog weer, jonk! Droog weer! Zékers tot den avond!" „Wat dunkt jou, Eeker?" vroeg ik. „Kweetnie, baas. 'k Gaai straks naar onst- huis en 'nen druppel regen za 'k nie smelten, ee?" zee-t-ie gezellig-egoïstisch. 't Kwam uit als Ik gedocht had. De lochten wierden steeds dunner, den wind flierde ze uit malkaar! En eer 't tien uren was scheen de zon, al was 't dan van achter 'nen dunnen tule, die 't zonnelicht temperde. Trui was naar de late mis, den Eeker stond z'n eigen op te poetseh om naar z'n Moeder te gaan, den Dré zat zijnen wekelijkschen brief naar Amsterdam weg te schrijven. Daarna gong ie 'n uur rijen. Bles stond gezaaid. 't Was wel 'n bestig uurke nou, om wat te gaan bosschen; 'nen Duitenmensch hoort in d'open locht! 'k'Vatte mijnen stok, 'k gong stappen. In de blaauwe boschdreven wemelde 't teere zonnelicht binnen als deur gebrand glas. Hier en daar hong 'n herfstvlamke te branden in de dichte blarenkroonen. Over de wegels lag 't dooie hout gespreid dat deuze week, mee 't straffe weer was losgeslagen uit 't geboomt. 't Was lekker hier. De natte geuren van 't zat- gedrenkte hout, van den zachten blarenbojem en uit de volle greppels dreven op 't windeke deur 't blaauwe bosch. Eekers glipten langs den zachten schors, lijk 'n lichte streep glee rap 'n wit konijn over den donkeren boschbojem. Veugeltjes hoorde-n-ik niemeer. Ze zijn deus tij in den rui, 'k zag hier en daar 'n pluim- greppel. Gunderwijd, 'n open groene plek, ston- veerke drijven op 'nen zwarten, boordevollen den rechte sparren te spiegelen om 'nen plas. 't Bosch... was... veranderd! De kleuren, den bojem, ja de geuren, alles was anders dan 't heel den heeten zom,er was geweest. Daar zompten pèèrdschoenen mee zachten dreun deur de jjatte stilte. Den ruitter was nog wijd weg. Maar den doffen echo van den pèèr- dedraf vulde 't heele bosch. Daar wlerd straf gerejen, in leder geval! Hah, daar wijdweg, daar zag ik den ruiter gaan. Hij zwaaide...? Dan most 't den Dré zijn! Efkes kwam (Je zon ten volle deur. Nou zag lk den glanzenden Bles, lijk 'nen schicht langs de boomen, Hij wAs 't, ja! En plazierig sloeg ik m'rien stok teugen den zachten eek van 'nen eik, dat sap- ppetterkes in m'n gezicht sprongen. 'k Liep wij er. Kuierde deur den smeuïgen dag, zonder gedachten enne... vaneigens, kwam ik uit bij Hanneke. Ze waren in den hof, Frank, Hanneke en den kleinen Vic. Hanneke was aan 't tuinie ren, den Frank zat veur 't boschhuis de krant te lezen, den kleinen Vic lag te slapen in den wagél. Ze hadden me nie gehoord, Hanneke stond te rijven. Alk kost nie anders, dan efkes deus tafereel- e lachend bespieën, hier tusschen de beuken vandaan, in 't eikstruweel. Gatsamme! Als nou den Vic z'n groote stem hier galmen kost, 't waS pas compleet! 'Nen hoogen fluittoon klonk iel uit den huis. Verduuveld, wat klonk dat schoon in 't bosch. Hanneke keek lachend om naar den Frank, die toen braaf z'n krant weglee en naar bin nen gong. „Zuinig, hoor", riep Hanneke 'm na. Frank glimlachte. Ik begreep wel: ntj gong 'nen steuvigen bak zetten. Enne... Hanneke kost dat ook wel nagaan. Weer dreef 't gezomp van pèèrdehoeven aan. Ik zag hoe ook Hanneke ophield mee rijven, scherp luisterde. Ah! De dochter van kunst schilder den Vic...! En 'nen ruiter deur de bosschen is zekers gin schoon gezicht...? Dan keek ze naar de locht. Naar 't zonneke en... 'k zag toen werendig heel efkes den Vic' Ja, die zijnen kop draaide sjuust zoo, als ie den buiten opnam. Z'n oogen tuurden op de zelfde manier. Maar er waren nog honderd Wat was ze schoon, déus jonge Moederke, dat onder alles mee 'n schuin oogske den wagel in de kieren hield. Heur beenen waren bloot, 't. Zwarte haar golfde in welige strengen om 't blanke kopke, terwijl 'nen zwaren knot rustte op den statigen, blanken nek, trots, fier, schóón! 'Nen lichtblaauwen linnen schort sloot strak om den lenigen leest, 'n wefke om op te frèten. Daar kwam den blonden Frank verom. In z'n smettelooze overhemd, den kop jocht ge bruind. „Zuinig geweest, jongen?" lachte Hanneke, 'm bij voorbaat vergevend! „Wijf!" toen pakte-n-ie haar vast als... ais... wel als 't mót, sodepin, streek alle lok ken uit 't edel kopke, hij móest dat weer 'ns goed zien! En sjuust zou ie 'r gaan kussen, als den kleinen Vic tusschenbeide kwam, mee z'n geweldige stem. En 't was 'n wonder van sierlijke snelheid zoo rap Hanneke heur armen vol had mee 't jongske, terwijl den Frank even stond te kijken of ie 'n dubbeltje verlo ren had! Ja, ik kén die vaderlijke stropkes, van vroeger! Die w?fkes zijn allemaal eender. Afgn, wij ook...! Toen riep ik: „mergen samen! Ik ruuk den koffie!" „Ja, jé tréft 't Dré!" lachte den Frank en mee één hazenrap oogske zag ie naar z'n Hanneke, want den onervaren Frank besefte nog nie, dat z'n wefke al van den beginne al gewéten had, dat ie veul te royaal in de koffie bus zou tekeer gaan! Plazierig kwam ie op me af, mee 'nen steuvigen klavier. Dan was Hanneke bij ons, mee 't Vic'ske, dat mee z'n steüvigè knuisie- kes Moeders schort probeerde te rinneweeréh. Dicht lyeld ze 'r jongske bij me, maar hij had' veur mij gin oog. Hij had trouwens veur niks oog,, den baas moest „aan tafel"...! „Hij is toch zoo gezond, Dré, zee Hanneke gelukkig. „Gin wonder, meid, eiken teug asem hier in de bosschen, is 'nen paplepel ge zondheid veur 't jonk. 'k Ben content, dat juilie hier zijn! Want... eh... als dieën Bos- tonschen Johnny vandaag of mergen, den truc vindt om den Vic over 't water te krijgen, dan mot ie hier 'nen kleinzeun vinden lijk 't eeuwi ge leven! Ee?!" „Dré... héb jij...? Zou je denken..., dat...? Och, neen..." hakkelde Hanneke achter mal kaar; en meteen peilde heur oogen in m'n zie- lement, dat... dat ik ook begost te stotteren. „Kek 's, Hanneke, ik... kik... 'k heb den Vic... dingskes, die 'k nie beschrijven kan, doch krek den Vic gaven lijk ie in m'n zielement leeft.H schien ook béter, den Vicallee, die heeft den witten toovenèèr lijk ik 'm altjj noem, al... zooveul wonderlijke dingen zien... berei ken..., mee hun..., van hum durf ik Alles... maar ook Alles te verwachten!" Heur lipkes wierden wit. 't Jongske blèèrde. Maar ze hoorde 't nie en tóch, ze stond 'm in d'armen zachtkes te wiegen. De zenuwkes naast heuren mond sprongen onder de soepele, blanke huid. Heur oogen verglaasden. Dsffl: „dus jij..." „Dus ik, Hanneke, als ik 'm van daag of mergen over m'nen erf zie stappen, dan..." Toen sprongen twee knikkers van tranen in heur oogen. „Dan zal ik wel stapelgek zijn van plazier, maar nie van schrik!" Deur de tranen heen begost Hanneke te glimlachen. Dan zee ze: „Drébedankt! Frank zeiochneenIk ga eerst m'n... „borelingske" voeden! (Als ze blij is, praat ze al tij 'n woordeke Brabantsch ziede!) „Vijf minuten, Dré!" „Al is 't 'n kwartier, lot 'm maar schransen, meske!" „Dré," zee den Frank seerjeus: „gelóóf jij, wat je daar zei aan m'n vrouw?" „JjaFrank! Den Vic, hij is jouw schoon vader, maar ik ken 'm langer dan gij, mis- maar éénen baas! Z'n hart! Z'n hart stuurt 'm naar hier; dus Frank trok 'ns aan z'n pijp, peinsde, schudde dan lankzaam den kop. En zee: „ditkanniet, Dré. En tóch diepin heeft Hanneke jouw overtuiging. Kom 'ns mee!" Hij trok me naar de ramen van den Vic zijnen atelier. Ik stond stijf. Daar stonden verschillende dingen weer van vroeger! En op de ouwe plots. Den ezel, de teekentafel, de groote, ronde kolomkachelzelfszelfs lag 'n pijp gereed op 't* groote teekenblad. Enen daardaar hong op dezelfde plek, den bloedenden Christus aan 't berken- kruis „Frankzee ik. „Ja, Dré! Zóó sterk gelooft ze erin. lederen dag komt er weer wat nieuws en maü eer dAt op z'n goede plaats staat...,..!" „Daar staat zelfs 'nen rol pampier „Die is gisteren aangekomen. Recht van de fabriek, 't Is het merk van Vader, naar ze zegt." „Frank, mamag ikmag 'k daar 'ns binnen „Hanna heeft den sleutel, jong Weer keek ik deur de ramen. En ik hoorde hem zeggen: „zélfs de werkster mag er niet binnen. Hanna maakt alles iederen dag schoon! „En daar staat 't Ouwe Mevrouwke zaliger," zee ik zachtkes. „Op de eigenste plek „Ja, dat schilderij heb ik mee moeten sjou wen uit Zwolle." Daar kwAm Hanneke. Gereed mee heur moedertaak.Den beerendresseur sliep alweer. Bulkte van den frèèt Als ze me zag, veur de ramen van den atelier, dan kreeg ze 'n 'nen vuurrooien blos over 't blanke kopke. Zwijgend stopte zij d'r Vic'ske weg. Spreidde zurgzam 'nen tulen doek over den wagel. Zee dan: „koffie....... Dré, Frank?" 'k Heb nergens meer over gesproken. Dingen, waarvan den mensch vol is, daar over zwijgt ie soms 't liefste. Maar ik heb ook nog 'n paar dingskes van den Vic, die motten toch ook in den atelier, 'k Zal ze aan Hanneke geven. Vaneigens! Vol. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. Dré. HOLLAND IV. Lagos is de hoofdstad en de voornaamste haven van Britsch-Zuid-Nigeria. i Het heeft 95000 inwoners, en heeft een belangrijk radio station. Een klein gedeelte, van Lagqs is Europeesch. Hiervstonden mooie groote hui zen met schitterende tuinen en vooral het verblijf van den gouverneur was schitterend. Maar verder was hier alles zwart met hun armoedige krotten. De smalle straten met spelende kinderen zijn ondanks hun vuilheid, interessant. Tus schen de zwarten zag men enkele blanken of halfbloeden, dit bleken evenwel Syriërs te zijn, die hier handel drijven. We wilden nu een behoorlijk café opzoeken en lieten ons per taxi heenbrengen, doch dit bleek gesloten te-zijn. zoodat we tenslotte maar weer met een negerkroeg genoegen moesten nemen. Maar ondanks dat, smaakte ons het bier na de lange wandeling best. Onze gids had inmiddels uit eigen beweging een paar negerinnetjes gehaald, die zich bij ons voegden en ons vroegen mee te gaan naai een andere gelegenheid. Nieuwsgierig waar we nu weer terecht zouden komen, gingen we mee en kwamen in een klein huis, met een kamer met enkele bankjes, waarop twee personen ternauwer-" nood konden zitten. Toen we ook dit ge zien hadden, gingen we weg, tot teleurstel ling van onze zwartjes en tot woede van de oude negerin die de eigenaresse van dit bedrijf bleek te zijn. Op straat gekomen, speelden we nog even voetbal met een paar negerjongens, die er ge weldig plezier in hadden en toen gingen we per taxi en cano weer naar„boord. Eten, baden en slapem Den volgenden dag werd er weer gewerkt en bleven we aan boord en konden we weer eens boerennacht maken. Ondertusschen werd bekend dat we een gevarenpremie uitgekeerd zouden krijgen, varieerende van 15 tot 100 naar gelang de te bevaren zones. Zoo verliep er weer een week, het eenige nieuws was. dat er en kans bestond, dat we niet naar Holland teruggin gen, maar naar Noord-Amerika. Wanneer je hier zoo rustig ligt en geheel afgesloten bent van de wereld, denk je on willekeurig aan je naasten in Holland, die misschien door allerlei berichten |in angst zitten, en waar nu misschien dingen gebeu ren die wij niet te weten kunnen komen. Op een avond bij volle maan hoorden we plots een kabaal van geweld en we ontdek ten in het maanlicht verschillende cano's gevuld met zwartjes, allerlei gebaren en ge luiden makend, klaarblijkelijk om de booze geesten te bezweren. Het werd inmiddels weer Zaterdag en we gihgen per barkas aan land en kwamen voor het gebouwtje van de HollandWest-Afrika- lijn aan. De anderen gingen Voetballen, maar ik gaf er de voorkeur aan nog eens de stad te gaan bezichtigen, ofschoon nren er mij voor waarschuwde, hier niet alleen de stad in te gaan. Ik liep eenigen tijd doelloos rond en werd ieder oogenblik in het Neger-En- gelsch aangesproken en op eenigen afstand liep er steeds een neger achter mij. Wanneer ik bleef staan, bleef ook hij staan. Eindelijk kwam hij naar me toe en vroeg of ik een taxi wilde, lk vertelde hem dat ik -wel een taxi wou, maar dan zelf wou rijden. Hij vloog naar een standplaats voor taxi's en on derhandeld? met een chauffeur en kwam daarna bij me terug met de boodschap dat ze 5 Sh. moesten hebben voor één uur. Ik deed dit niet en liep door. Dan onderhandelde hij weer met een anderen chauffeur en aan het geheimzinnige onderhandelen merkte ik al, dat, er iets niet in orde was. Hij bleek nu de prijs van 1 Sh. vastgesteld te hebben. Ik vroeg hepi nog eens of hij het goed begreep, dus dat ik een uur zou rijden en in geen ge val meer dan 1 Sh. zou betalen. Dit bleek hij volkomen te begrijpen en ofschoon ik er nu zeker van was dat er iets achter moest zit ten, nam ik achter het stuurwiel plaats, nieuwsgierig hoe di' zou afloopen. Ik reed weg, de chauffeur en „gids" achter in. Eerst reed ik door de stad en moest even Onze geestelijke remmen bestaan u't zelf beheersching. En deze geestelijke remmen bul len, evengoed als mechanische remmen, ons op een oogenblik in den steek laten wanneer wij ze onoordeelkundig behandelen. Iets, wat ons goede diensten bewijst, onverschillig of het op geestelijk of stoffelijk terrein is, behoort goed onderhouden en oordeelkundig verzorgd te worden Iederen kt ei, dat wij ons gedrag achteraf betreuren, i3 een bewijs, dat onze remmen niet in orde zijn. Wij zijn te heftig geweest, hebben iets gezegd, dat wij beter hadden kunnen zwij gen, neboen een brief verzonden, die wij bij nadere overweging verscheurd, of wellicht niet eens geschreven zouden nebben. Op' de een of andere wijze heeft onze zelfbeheersching on3 in den steek gelaten, de remmen zijn niet paraat. Zelfbeheersclnng is goed, zoolang deze ertoe strekt, tat wy aan anderen niet toor.en, watp wij niet tooiien willen, en dat wij voor onszelf niet abnormaal-hevig reageeren. Maar wij stellen overdreven eischen aan onze zelfbeheersching, wanneer wij ook tegen over willen ontkennen, dat wij gegriefd of boos zijn of geweest zijn, of verdriet hebben. En dat is niet alleen overdreven, maar ook ondoeltreffend. Het overbelast de remmen en heeft als eenig resultaat, dat deze ons op een onverwacht en mogelijk zeer ongelegen oogen blik in den steek zullen laten. De beste veiligheid is, de remmen eiken dag, b.v. een half uur volkomen los te zetten, natuurlijk als wij alleen zijn. Misschien is het geschiktste oogenblik daarvoor in den avond, als wij de balans van den dag opmaken Gaat dan eens- eerlijk n'a: „ben ik vandaag boos geweest, onverschillig of ik die boos heid al dan niet getoond heb. en zoo ja, had ik reden om boos te worden? Heb ik mij vandaag gegriefd gevoeld of ver driet gehad? Er overdreven op gereageerd? Heb ik nog verdriet? Heb ik vandaag iets gezegd of gedaan, wat ik liever niet had wil len zeggen of doen Laat, zonder U stelselmatig op te winden, gedurende dat halfuurtje Uw reacties den vrijen loop. Stort ''gerust een traan, als U overdag met onderdrukt verdriet heeft rondgeloopen, of weest eerljjk kwaad, wanneer daar reden voor geweest is. Een losgelaten reactie vindt haar eigen na tuurlijk eind?. Een te lang en te heftig onder drukte reactie zal te eeniger tijd losbreken met verdubbelde hevigheid. De „remmen-los" gewoonte van een half uur per dag heeft voordeel dat U zelf het moment kiest waarop uw reacties loskomen, en dat Een aardig rotstuintje kan alleen aange legd worden als onderdeel van een grooteren tuin en daarvan afgesloten worden door een groenblijvende groep. In kleinere tuinen zal een muurtje het beter doen dan een rotstuin. Staat het huis op een hooger niveau dan de tuin en dit komt wel vaak voor dan kan de overgang van huis naar tuin verkregen worden door een trapje of door een helling. Een muurtje is dan daar op zijn plaats. Een steile helling zal bij slagregens de aarde weg spoelen. Ook kan een muurtje nog een terras, je afsluiten. Het muurtje moet' men laten metselen ter dikte van een halve steen, om dat door een heele steen de wortels moeilijk heen dringen. Hier en daar wordt een opening gelaten, die dus ook een halve steen diep is. Onder deze opening laat men den steen even naar voren springen, zoodat het regenwater in het gat kan vloeien. Ook wordt deze steen iets naar binnen afhellend gelegd. Het water komt dan beter bij de wortels van de plantjes die men in den tuin heeft geplant. Voor muurtjes kan men natuursteen als metselsteen gebruiken. De oude steen vind ik hiervoor 't mooiste. Bij afbraak van een huis kan .men ze vaak nog wel krijgen. Sommige steenen zijn iets kleiner dan die men tegen woordig gebruikt. Het muurtje wordt dan iets dunner, wat een voordeel is, maar lijkt toch weer grooter door de verhouding tot de andere steenen. Tegen kleinere steenen komen de kleine rotstuintjes ook beter uit. Ook neemt men wel turfsteen, die poreus is. Augustus en September zijn de beste maan den voor het planten van de rotsplanten. Deze hebben namelijk alle een vlakke worteling. Worden ze later geplant, dan wortelen ze niet vast meer en kunnen bij strenge vorst licht bevriezen. Hier worden nog enkele planten genoemd, die voor een rotstuin' geschikt zijn. Leontopodium alpinum of Edelweis. Een zeer bekend bergplantje. Cerastium tomentosum. Bloeit zeer rijk. Men ziet haar ook wel in bakken bij huis. Iberis sempervirens. Zij is heesterachtig en de bladeren blijven altijd groen. Sedum sempervivum. Dit is een laag bloeiend vetplantje. Gentiana acauliS. Deze heeft het voordeel, dat zij wel op een beschaduwde plaats wil groeien. Verder komen hier wel tot hun recht: Aubrietia, Alyssum, Dianthus of Anjelier, Nepeta of Kattenkruid, lage Phlox, Arabis en Veronica. A. v. d. LIJN. deze minder hevig zijn, omdat ze nog niet al te lang onderdrukt werden. Soepele, met inzicht behandelde remmen besparen U vele schokken op den levensweg! Nadruk verboden. Dr. Jos de Cock. wennen aan het linksche verkeer. Ik nam zooveel mogelijk de hoofdwegen en zeker ver meed ik al te afgelegen punten. Plotseling zei de zwarte mij te stoppen, omdat we geen benzine meer hadden, terwijl we nog geen ,5 minuten gereden hadden. Ik begreep on middellijk waar ze heen wilden. Ik stapte uit en zei: „wanneer jullie benzine noodig hebt, haal het dan maar, maar ik rijd dan niet verder." Ik wilde nu weggaan, maar ze haal den nie over verder te rijden, want ze hadden nu toch plotseling geen benzine meer noodig! Het was duidelijk dat er nu iets anders ge probeerd moest worden, maar de nieuwsgie righeid deed me toch weer instappen en af te wachten. Ik reed weer verder, maar nu in de richting van het schip. Toen liet hij zijn hcensie zien en zei me dat ik per mijl moest betalen. Prompt stopte ik weer en zei dat ik dan niet verder ging, omdat we dit niet hadden afgesproken. Weer haalden ze me over verder te gaan en wel op de oude condities. Ik rebd nu in de richting van de stad, daar gekomen, ei hij dat ik maar liever niet in de stad moest rijden, maar een tocht naar de boes moest gaan maken „dat was toch veel interessanter" en bovendien zoo ging hij voort, „ziet de politie hét niet gaar ne dat een blanke hier in hun wagen reed". Nu werd het me te bont en ik stopte, stap te uit en wilde weer wegloopen, maar hij greep me bij de pols en begon te schreeu wen. In een oogwenk was er een heele op loop omheen. Geen Europeaan was er te be kennen en in minder dan geen tijd stond er een dichte kring van schreeuwende en joe lende zwarten om ons heen. De kring werd steeds enger en wanneer ik een poging deed om te ontsnappen, werd hun houding drei gend. Eén van de omstanders, een groote ke rel in een soort heiligen gewaad, sprak me gesticuleerend aan, in een mij totaal onbe kende taal. Ik zei dan, dat ik de~ politie wilde halen, maar ik had het nog niet gezegd of de chauffeur stond al met een agent te smoezen en zei hem dat ik 8 shilling moest betalen. De zwarte agent kwam nu naar mij toe en vertelde me dat ik moest betalen. Hoe ik ook praatte, dat het niet de afspraak was en dat hij zat te liegen, het hielp niets en al gauw merkte ik dat het nodeloos praten was. daar het toch onder één hoedje was. Ondertusschen werd de oploop nog steeds grooter en begonnen ze allen mee te schreeu wen alsof ze er alles van wisten en het een groot onrecht was. Ik voelde dat mijn situ atie hachelijk begon te worden en probeer de nogmaals te vluchten, maar het was nu heelemaal tevergeefs. Ik zei nu, naar het politiebureau te willen gaan, in de hoop dat daar tenminste een blanke zou zijn. Dit ge beurde en per taxi reden we naar het bureau, de chauffeur, de „gids" en de agent. We re den door heel smalle straatjes en kwamen toen in het politiebureau aan, maar hoe heel anders_was dit dan ik me had voorgesteld Ik ging een klein trapje af en kwam in een donkere ruimte, er stond een soort rechtbank en daar achter zat een dikke neger heel ge wichtig met een nog dikker boek voor zich Het buitenlicht drong hier niet door en al les werd slechts spaarzaam verlicht door een kaars. Toen ik de zwarte „rechter" zag, was mijn laatste hoop al verdwenen en ik Wou begin nen te praten, maar het bleek dat eerst de aanklager mocht beginnen en mijn chauf feur was dus inmiddels al aanklager ge worden! i Hij begon nu zijn relaas en noemde'aller lei straten en plaatsen waar we hadden ge reden, waarna de rechter mij vroeg of dit klopte. Ik kon hier evenwel niets van zeg gen, aangezien ik Lagos niet kende. Het eenige wat ik wist,, was dat ik inplaats van. een uur, een kwartier had gereden. Op mijn verdediging kreeg ik echter een spottend lachen van rechter en getuigen te hooren. Tenslotte na veel gepraat werd ik veroor deeld tot het betalen van 5 shililng. Het was een moeilijke omstandigheid, maar je kunt er niet veel tegen doen, wanneer je volko men alleen staat en bovendien had ik niet veel tijd meer, want ik zou om half zes weer bij den aanlegsteiger zijn om met de barkas naar boord te varen. Pas toen ik er op zin speelde dat ik den gouverneur in Lagos kende en ik zei dat ik vermoedde dat er hier onder één hoedje gesneeld werd, kreeg ik er de helft a^ en nam ik genoegen met 2 sh. 6 te betafcn. De chauffeur en mijn „gids" gin gen toen weg. Ik Wleef, nog even met den „rechter" praten, die me toen natuurlijk steeds gelijk gaf en me zelfs op mijn ver zoek, een mannetje meegaf, om me den weg te wijzen. Toen ik weer op bekend terrein kwam, liet ik hem teruggaan en zocht zelf mijn weg. Mijn gids had me inmiddels weer ontdekt en was brutaal genoeg me nogmaals te vragen of hij me den weg mocht wijzen en toen we aan een kruispunt kwamen en hij met groote overtuigingskracht me pro beerde wijs te maken dat ik links inplaats van rechtsom gaan móest, wist ik nu wel heel goed wat voor vleesch ik in de kuip had. Zoo kwam ik na een avontuurlijken mid- lag bij de aanlegplaats van de barkas aan en ik was blij, ondanks alles, dat ik op stap gegaan was, want ik had veel gezien en meegemaakt van de toestanden, die daar heerschen en dus, rrijn doel bereikt. Allen hadden zich nu zoo langzamerhand in de barkas verzameld en we konden naar boord varen. Klepie, de olieman, had een mammio meegenomen, tot groote vreugde van de rest, maar aan boord gekomen, moest ze toch maar weer per eerstvolgende gele genheid vertrekken, zoo .vond de kapitein. Den volgenden morgen bleven we eerst rustig aan dek zitten, onder het genot van een kop koffie en een borrel, 's Middags gin gen we naar den wal en zouden een partij voetbal tegen een negerclub spelen. Het spel van de negers was veel vlugger en hoewel we met 25 man gegaan waren, kwamen we allen aan de beurt om te spelen, daar we het in dit klimaat onmogelijk lang konden vol houden. Er was een talrijk publiek op het terrein samengestroomd en allen waren even enthousiast, vrouwen en mannen, zoowel als de naakte negerjochics. We vertrokken met een nederlaag van 10—1. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 12