Handelsbetrekkingen Groot succes 25 divisies vernietigd aardappel- voorziening De in de Oekraïne Verduisteren 1 21.18 uur DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Petroleum voor kookdoeleinden Generaal Dentz geinterneerd Drukste week voor de spoorwegen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1941 Voorloopige bontoewijzing JAPAN- NEDERL.-INDIE Ruim honderdduizend krijgsgevangenen Het Vaticaan en de oorlog Brand op een Britsch schip Nederlanders dienen China te verlaten De steunpunten-politiek van ROOSEVELT fDuitschland strijdt voor Europa f DE KUST VAN DE FINSCHE GOLF BEREIKT Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.14 uur Amerikaanscbe jachfeskaders in Birma? 4 HE LDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Den Helder. Uitgaveder Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" N.V. te Den Helder 69e JAARG. No. 93C5 's-Gravenhage, 8 Augustus Zooals reeds in een vorige mededeeling werd uiteenge zet, hebben de moeilijkheden waarmede men op het oogenblik bij de aardappelvoor ziening te kampen heeft, niets te maken met de voorraden, welke dit jaar uiteinde lijk ter beschikking zullen komen. Deze voorraden zullen dat staat na de inmid dels gevallen regens wel vast zeker vol- doende zijn voor de voorziening, van een ruim rantsoen voor de geheele Nederland- sche bevolking tot aan den .volgenden oogst Inmiddels zijn de tijdelijke moei lijkheden door het aanhoudende slechte weer nog niet overwonnen. Op een deel van de bonnen, waar voor de bevolking in deze week aardappelen had moeten betrekken, is nog niet geleverd. Deze bonnen blijven daarom ook in de volgende week gelden en het ligt voor de hand, dat er in de eerste plaats op deze bonnen zal moeten worden ge leverd. Dit zal waarschijnlijk niet kunnen, als er thans weer een bon met het volledige rantsoen van 3 kg, voor de volgende week werd geldig verkalard. eHt zou echter ook bezwaar mede brengen, nog in het geheel geen nieuwe bon bekend te maken, omdat de bevolking in die plaatsen, waar de voor ziening in deze week nog behoorlijk functi- onneerde, en men dus op al de oude bon nen reeds aardappelen heeft gekocht, nog in groote moeilijkheden zou komen. Daarom zal voorloopig een bon voor iy2 kg. worden bekend gemaakt, met de bedoe ling, om, zoodra dit mogelijk is, nog een aanvullende bon van IV2 k. bekend te ma ken. Indien de weersomstandigheden gun stig worden, zal dit reeds in den loop van de volgende week mogelijk zijn.. In ieder geval echter zal het tijdelijke tekort op het rantsoen van 3 kg. in de naaste toekomst worden ingehaald door een extra bon of een tijdelijk verhoog'd rantsoen. Om inmiddels het rooien en leveren van aardappelen voor de telers zoo aantrekke lijk mogelijk te maken, wordt op de reeds bekend gemaakte wijze bij uitzondering ge durende de volgende week een extra rooi- pemie van 50 cent per 100 kg. verleend, zoo dat de prijs, welke de telers ontvangen voor alle soorten aardappelen, vanaf de maat 28 m.m. in deze week f 4.75 per 100 kg. af boerderij en f 4.90 per 100 kg. per levering aan schip of wagon is. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat het verleenen van een rooipremie na 17 Augustus niet meer zal worden toegepast, zoodat de prijs dan slechts f 4.05 per 100 kg. af boerderij zal bedragen voor groep 1, en f 4.00 voor de groepen 2 en 3. 's-Gravenhage, 9 Aug. De secretaris-ge neraal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 11 Aug. tot en met 5 Octob<jr a.s., elke der met „13" genum merde bonnen van de nieuw uitgereikte bon kaart „M" en de nieuw uitgereikte bonkaart „O" recht geeft op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoeleinden. De aandacht wordt erop gevestigd dat de met „12" genummerde bonnen van boven- genoemde kaarten komen te vervallen en dus kunnen worden vernietigd. Batavia geeft voor sommige ge vallen toestemming. Het Japansche ministerie van financiën heeft, volgens U. P., bekend gemaakt, dat Ned.-Indië zijn toestemming heeft verleend' voor het voortzetten van sommige handels betrekkingen tusschen Japan en Ned.-Indië, ondanks de blokkeeringsmaatregelen. Japan zal naar evenredigheid eveneens faciliteiten voor Ned.-Indië invoeren. In de desbetreffende overeenkomst is ook de mogelijkheid geschapen voor beperkte transacties in vreemde valuta. Aangezien de Japansche overeenkomsten in zake o ie eve ringen in dollars zijn gesteld, zou de nieuwe overeenkomst kunnen beteekenen dat Japan ook nog petroleum uit Ned.-Indië zal betrek ken. t Hoofdkwartier van den Fuehrer, 8 Aug. (DNB) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt be kend: In vervolge op de nieuwe opera ties, die in de laatste extra berichten zijn aangekondigd, is in de Oekraine reeds het eerste groote succes be haald. Het zesde en «twaalfde Sovjet- leger, benevens deelen van het acht tiende Sovjet-leger, in totaal om streeks 25 divisies infanterie, berg en pantsertroepen, zijn, naar zoo juist door de legergroep van generaal veldmaarschalk von Rundstedt wordt gemeld, vernietigd in samen werking met de luchtvloot van ge- neral-oberst Loehr. Honderddrie dui zend gevangenen, onder wie de op perbevelhebber van het zesde en die van 't twaalfde leger zijn ons in han den gevallen. Driehonderd zeventien gepantserde auto's, acht honderd acht en vijftig stukken geschut en een onafzienbare hoeveelheid oor logstuig van andoren aard, waaron der meer dan vijf en twintig hon derd vrachtauto's, benevens volle spoortreinen, zijn buit gemaakt. De tegenstander heeft zeer zware, bloe dige verliezen geleden, waarvan de omvang tot dusver kon worden be paald op meer dan tweehonderd dui zend man. Operaties van buitengewoon be lang. Bij het begin van het derde groote Duit sche offensief aan het Sovjetfront hebben Venetië, 8 Aug. (ANP) Megre Constan- tini, secretaris der congregatie de propagan da Fide, heeft tijdens zijn vacantie in de Concordia Basiliek te Venetië, ter gelegen heid van het feest van martelaar Stefanus een preek gehouden, waarin hij onomwon den opkwam voor de overwinning der geal lieerde legers op de Sovjet-Unie. Hij zei. „In dat uitgestrekte land, waar de duivel zelf zijn vertegenwoordigers scheen te hebben ge vonden in de leiders der republieken en der uitgestrekte provinciën, leveren dappere sol daten ook uit ons vaderland den grootsten slag. Wij wenschen van ganscher harte, dat deze slag leidt tot de definitieve overwin ning der geallieerden en tot den ondergang van het negatieve, rebelsche bolsjewisme." volgens U. P., bevoegde Duitsche kringen te Berlijn er op gewezen, dat de Duitsche legers in het Oosten thans' nieuwe omsinge- Jingsbewegingen uitvoeren, teneinde te trachten de overgebleven Sowjet-strijdkrach- ten in te sluiten en uiteindelijk te vernie tigen. Ofschoon ook deze Duitsche kringen geen verdere bijzonderheden hieromtrent willen mededeelen, verklaarden zij echter, dat de operaties die thans uitgevoerd worden van buitengewoon veel belang zijn. V i c h v, 8 Aug. (D.N.B.) Het Fransche persbureau OfL publiceert het volgende bericht over de arrestatie van generaal Dentz: „Generaal Dentz en 35 oficieren van het Levantleger zijn door de Engelsche autori teiten in Svrië geïnterneerd. De Engelsche autoriteiten verklaren, dat zij eerst weer in vrijheid gesteld zullen worden, als alle ge vangenen, die de Franschen hebben ge maakt, in overeenstemming met de bepalin gen van den wapenstilstand van Saint Jean d'Arce eveneens vrijgelaten zijn." Onderzoek naar de oorzaak. Genève, 8 Augustus (D.N.B.) De Daily Telegraph verneemt uit Kaap stad, dat daar dezer dagen een officieel on derzoek ingesteld zal worden naar de oor zaak van een brand, die 13 Juli was uitge broken aan boord van het Britsche motor schip Hannington (5449 t.) en waarbij twee officieren op het leven kwamen. Deze brand duurde zes dagen en ten slotte moest het schip door een oorlogsbodem tot zinken wor den gébracht. Hierbij zijn niet alleen post- zendingen voor Europa, maar ook een hoe veelheid goederen, waaronder een groote la ding tabak uit Bhodesia verloren gegaan. Overbrenging naar Nederl.-Indië. Het Nederiandsche consulaat te Sjanghai heeft volgens U. P., de berichten uit Peking bevestigd, volgens welke de Nederiandsche regeering te Londen den in 't bezette Chinee- sche gebied wonenden Hollanders, dié daar niet voor belangrijke bezigheden moeten ver toeven, heeft aangeraden te vertrekken. Waarschijnlijk zullen 450 in Noord- en Midden-China wonende Nederlanders naar Ned.-Indië worden geëvacueerd. DOLLAR DRINGT NAAR HET ZUIDEN OP. BERLIJN, 8 Aug. (D.N.B.) De geheele Berlijnsche pers publiceert uitvoerig feite lijke berichten over de steunpuntenpolitiek van Roosevelt in Zuid-Amerika. In hun com mentaren geven de bladen uiting aan de meenipg, dat de volkomén en ongedeelde heerschappij over het Zuid-Amerikaansche vasteland het doel dezer politiek is. De „Berliner Lokalanzeiger" spreekt van een „algemeenen aanval van Roosevelt op de Zuid-Amerikaansche staten". De "Nacht- ausgabe" heeft het opschrift „de Zuid-Ame rikaansche staten in het net der oorlogs drijvers" en schrijft: „de algemeene aanval der Vereenigde St aten op de Zuid-Ameri kaansche landen is op alle terreinen ge opend. Deze landen kunnen nauwelijks nog iets stellen tegenover de middelen, waarme de de Vereenigde Staten dezen strijd voeren en die zelfs tot terreur gaan. Ja, zij worden door deze terreur genoodzaakt, zelf mede te helpen aan de vernieling van hun vrij heid, hun politieke onafhankelijkheid en hun economische toekomst". De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Roosevelt streeft naar de onderdrukking van en de volledige controle over Zuid-Ame rika. Zijn imperialisme wil die landen tot Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer 8 Augustus (DNB). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In de Oekraine werd een ten Zuidoos ten van Oeman ingesloten vijandelijke colonne vernietigd. Meer dan 30.000 ge vangenen, onder wie de opperbevelheb ber van het zesde Sovjetleger, en< andere hooge aanvoerders vielen tot dusver in handen van de verbonden troepen. De buit is groot. De in Estland strijdende Duitsche troepen namen Wesenberg in en drongen door tot de kust van de Fin- sche Golf. Aan het Finsche front wordt de aanval van de Duitsch-Finsche troe pen met succes voortgezet. Marine en luchtwapen hebben in den strijd tegen de Britsche ravitailleerings scheepvaart bijzonder groot succes ge had. Duikbooten deden een aanval op een naar Engeland varend bijzonder krachtig beschermd convooi, brachten 46.500 brt. tot zinken en torpedeerden nog vier andere schepen met tezamen 29 000 brt., die volkomen verloren geacht moeten worden. Gevechtsvliegtuigen vernietigden aan de Engelsche Oostkust drie vrachtsche pen met tezamen 13.000 brt. en bescha digden vijf groote koopvaardijschepen op ernstige wijze, waaronder een tankschip Gevechtsvliegtuigen vielen vliegvelden in Engeland en een haven aan de Schotsche Oostkust aan. Jagers en luchtdoelartil lerie schoten gisteren aan de kust van het Kanaal 24 Britsche vliegtuigen om laag. Eigen verliezen zijn bij deze lucht gevechten niet ontstaan. Een vrij sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerde vannacht, met goede uit werking schepen en havenwerken in de Britsche vlootbasis Alexandrië, Bij den luchtaanval op de reede van Suez in den nacht van 6 op 7 Augustus werden de tanks in Port Ibrahim door bommen in brand geworpen. De vijand deed in den nacht van 7 op 8 Augustus aanvallen op eenige plaatsen in West Duitschland. o.a. op Dortmund, Afzonderlijke vliegtuigen wierpen bom men op de rijkshoofdstad. De burgerbe volking leed geringe verliezen aan doo- den gewonden. Nachtjagers en gevechts vliegtuigen schoten zes vijandelijke vlieg tuigen omlaag. willooze werktuigen voor zijn plannen van wereldheerschappij maken. Zijn agitatie maakt bij iedere gelegenheid alarm en hoopt, dat het onder de bescherming dezer luidsprekers mogelijk zal zijn, Zuid-Amerika te onderdrukken en bij het militaire en po litieke spel van Washington in te lijven. Meter na meter dringt de dollar naar het Zuiden op. de onderwerping van Zuid-Ame rika vordert etappe na etappe. Wanneer het net der steunpunten eenmaal gereed is, valt aan tegenstand niet meer te denken. Dan is niet alleen uitwendig, maar ook voor de binnenlandsche politiek de dooreenvlechting zoozeer gevorderd, dat een bevrijding, een behoud der zelfstandige politiek niet meer mogelijk zijn." De „Boersenzeitung" zegt: „De Zuid-Ame rikaansche regeeringen, die zich hebben ge keerd tegen de overweldiging van haar zelfbeschikkingsrecht onder den dekmfentel der Pan-Ame'rikaansche ideologie, zijn met de bekende „democratische" methoden op brutale wijze tot zwijgen gebracht. Op het Amerikaansche vasteland speelt zich voor het oog der wereld het schandelijke schouwfepel af van overweldiging van vreedzame volken voor de doeleinden van een door haat vervuld imperialisme dat een nieuw front tegen Europa wenscht op te houwen. De Zuid-Amerikaansche staten, schikken zich, wanneer zij zich tegen de methoden van Roosevelt niet kunnen verzet ten, morrend in hun lot, wanta zij weten dat deze ontwikkeling hun geen voordeelen brengt, maar wel zware lasten en dat zij een aanzienlijk nadeel beteekent voor de handelsmogendhcden met het toekomstge machtige Europa". Berlijn, 8 Aug. (DNB). Naar Reuter meldt, heeft het Australische ministerie van voorlichting officieel medegedeeld, dat Ame rikaansche jachteskaders op luchtbases in Birma klaar staan om alle luchtaanvallen te verijdelen, welke Japan van zijn nieuwe steunpunten in Indo-China uit op den weg door Birma zou willen ondernemen en wel ke den geregelder aanvoer van Amerikaan sche oorlogsmateriaal volkomen zouden kun nen afsnijden. 15.000 MAN CHINEEZEN NAAR BIRMA. Sjanghai, 8 Augustus (D.N.B.) Vol gens Japansche berichten heeft de Chinee- sche regeering van Tsjoengking besloten 15.000 man Chineesche soldaten naar Birma te sturen om den Birma-weg te bescher men, indien'dit van Britsche zijde wordt goedgekeurd. Dit besluit zou genomen zijn op de 1 Augustus in een te Kweivang ge houden conferentie, waaraa.n ook de mi nister van oorlog. Ho Ying Tsjin heeft deel genomen. O blazen en in brand gestoken bruggen zijn voor de Duitsche troepen geen belemmering om hun96 marsch in de Sovjet-Unie voort te zetten. Met rubberbooten gaat de overtocht even snel P (Orbis-Holland) Speciale rijwieltreinen met 1000 en 1200 lietsen. De nu loopende week is de drukste van het heele seizoen, zei ons dezer dagen een spoorwegautoriteit, met wien wij het vacan tieprobleem in enkele groote trekken be spraken, aldus de corr. van het Hsbl. Het bedrijf heeft vooral een hardnekkigen strijd te voeren met de tallooze rijwielen die da gelijks worden aangeboden en in speciale rijwieltreinen iéderen avond worden ver voerd. Per trein worden er ongeveer 1000 k 1200 fietsen getransporteerd, een record cijfer dat in normale jaren nooit werd be haald Dit alles ligt voor de hand, omdat men in eigen land vacantie moet houden. Velen betreuren het dat ze hun fiets niet met den trein waarin ze zelf hun buiten verblijf opzoeken, kunnen meekrijgen. £4 zien echter spoedig in, dat dit niet de schuld van de Spoorwegen is, maar van den ahnormalen reislust in deze weken, 'n reislust die Zaterdag j.L is begonnen en toen al dadelijk bedenkelijke afmetingen aannam. Niet zoozeer voor de Spoorwegen, die tot dusver zonder stagnatie hun pu bliek hebben vervoerd, maar wel voor de hotel- en pensionhouders die langzamer hand geen raad meer weten met den steeds aandrommenden stroom vacantiegangers. De Veluwe is boven alles in trek, meej dan Limburg en Twente gewesten die vroe- ger ook druk waren bezocht, maar het nü met weinig gasten moeten stellen. Veel menschen komen uit de noordelijke pro» vincies en reizen dan via Stavoren-Enkhui» zen. Dat deze buitengewone drukte zoo in» tens is als nooit tevoren, komt o.a. door dei vacantie van de bouwvakarbeiders en van' het kantoorpersoneel. Het spoorwegbedrijf constateert recordcijfers rond het weekend, die dan in het midden der week wat in zinken, om daarna weer toe te nemen.

Heldersche Courant | 1941 | | pagina 1